PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Yaşlı, engelli, şehit ve gazi yakınlarına 'Ücretsiz ulaşım' hakkı

Sayfalar : 1 2 [3] 4 5 6

destkop

19.12-2013, 11:29
turan bey malesef ülkemizde kamu kurumlarının işleyiş tarzı yavaş. kanun çıkalı 5 ay oldu. bir yönetmelik yayınlanamadı. ilginç birşey.

fatih_123

19.12-2013, 21:52
zam ve vergiye dair değişiklikler ise gece 00:00 da yürürlüğe giriyor :D

ahmet3847

20.12-2013, 07:22
yılbaşından itibaren inşallah çıkar... kayseri'de çok zor oluyor artık özel halk otobuscüleri almıyorlar rezil oluyoruz ..

gönülyarası

20.12-2013, 09:20
Amma sabırsızsınız yaaa çıkaracam dediysem hemen demedim size kafamda böyle birşey var sizler aklımdasınız ama şu "MART" ayında sizde beni hatırlayın ki ona göre bende size bir güzellik yapayım hadi göreyim sizleri "KOYUNLARIM"siz beni seçin bende sizleri otlatmaya devam edecem...Haaa yok siz beni hatırlamazsanız bende sizleri unuturum...

aferits

20.12-2013, 12:09
http://www.engelliler.biz/forum/ulasim/122714-iett-engelli-kart-kullanimina-sinir-getirmis.html

B (http://www.engelliler.biz/forum/ulasim/122714-iett-engelli-kart-kullanimina-sinir-getirmis.html)oş hayallere kapılmayın. Tebliğ çıksa bile haklarımızın çoğunun tırpanlandığını göreceksiniz.

Vakit geçirmeden birlik olup itiraz ediniz.

hayırseverizmir

20.12-2013, 12:32
hatta akpli belediyeyi ve iettyi mahkemeye verirseniz kazanırsınız oya tekin chpli büyükşehir belediye başkanı kocaoğlunu mahkemeye vermişti ve kazanmıştı kontörden tekrar bedavaya döndü sizde yapın

aferits

20.12-2013, 12:39
60 bine yakın üye ve koca bir site bir "Oya Tekin" etmedi maalesef.

hayırseverizmir

20.12-2013, 12:45
işte bence hep birlik olup istanbul büyük şehir belediyesini mahkemeye verelim ücretsiz olsun izmirde öyle oldu kazandık

ahmet3847

20.12-2013, 17:59
kayseri'dede yapalım o zamann :D:DD:

aferits

23.12-2013, 11:48
https://mail.google.com/mail/u/0/images/star_off_sm_2.gif (https://mail.google.com/mail/u/0/h/o2icobi96p54/?&redir=?%26v%3Dc%26th%3D1431eb916a74ec6d&a=st&at=AF6bupNQCVg0V-vfYoXOg76ofgYMD-1yOA&m=1431eb916a74ec6d#m_1431eb916a74ec6d) Iett <iett@iett.gov.tr>
23 Aralık 2013 11:11

Kime: aferits@gmail.com

Yanıtla (https://mail.google.com/mail/u/0/h/o2icobi96p54/?&v=b&rm=1431eb916a74ec6d&pv=cv&th=1431eb916a74ec6d&cs=r) | Yanıtı tüm alıcılara gönder (https://mail.google.com/mail/u/0/h/o2icobi96p54/?&v=b&rm=1431eb916a74ec6d&pv=cv&th=1431eb916a74ec6d&cs=ra) | Yönlendir (https://mail.google.com/mail/u/0/h/o2icobi96p54/?&v=b&rm=1431eb916a74ec6d&pv=cv&th=1431eb916a74ec6d&cs=f) | Yazdır (https://mail.google.com/mail/u/0/h/o2icobi96p54/?&v=pt&msg=1431eb916a74ec6d) | Sil (https://mail.google.com/mail/u/0/h/o2icobi96p54/?&a=dm&at=AF6bupNQCVg0V-vfYoXOg76ofgYMD-1yOA&m=1431eb916a74ec6d) | Orijinali göster (https://mail.google.com/mail/u/0/h/o2icobi96p54/?&v=om&th=1431eb916a74ec6d)

İlgili 15.12.2013 tarih ve 1060426 numaralı Başbakanlık İletişim Merkezi aracılığı ile göndermiş olduğunuz başvuru incelenmiştir.

Kurumumuza yapmış olduğunuz engelli kart kullanımınıza ilişkin başvurunuz incelenmiştir.
Engelli kartınız ile 1 gün içinde toplam 10,aylık 220 geçiş hakkınız bulunmaktadır.
Yapılan inceleme sonucunda usulsüz kullanımların çok fazla olmaya başlaması ve suistimal edildiği, tespit edildiğinden böyle bir uygulamaya geçilmiştir. Ukome(Ulaşım Koordinasyon Merkezi) nin almış olduğu bir karardır. Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

İşte Başbakanlığın ilgisi ve İETT nin cevabı siz daha yurt çapında ücretsiz ulaşım bekleyin.
Sırada evde sağlık
2022 maaşı
emeklilik v.s. haklar gelecektir.

Hepsinin kılıfı bu yazıda gizli aşırı suistimal ediliyor.

Hırsızın faturası sakata kesilmiştir.
Uyumaya devam.

turan yılmaz

23.12-2013, 11:55
gelin birlikte engelli haklarımız için protesto edelim ben varım varmı destek veren

musti

24.12-2013, 11:37
Sadece engellilere gelmedi sınırlama basın kartlarınada aynı sınırlama gelmiş 1 ayda 220 kere toplu taşımaya nasıl bine bilirsin bence makul bir sınırlama bunun dışında 220 kere ve fazlasını binen kişi gerçekten ya postacılık yapıyor yada kuryecilik bence burda gerçekten mağdur olanların sayısı bir elin parmağını geçmez.

Bence burada belediye haklı serbest kartlarını başkalarına verip istanbuldaki yoğunluktan yararlanarak tanıdıklarına peşkeş çeken engelli arkadaşlarımız artık suistimal yapmayıp kartlarına ve bu devletin sana verdiği hakkın kıymetini bilirler.

Burada devleti eleştirmek için bulunmuyoruz Burası devletin yavaş ilerleyen sistemini nasıl hızlandırırız ve nasıl daha iyi bir hayat koşulları oluşturabiliriz birbirlerimizin sorunlarına çözüm önerileri ve bilgilendirmeyle çözmek için bir aradayız.

ahmet3847

24.12-2013, 20:27
yeter artık başlasın tam 1 sene oldu bu konu açılalı biz engellliler çok zor durumdayız serbest paso istiyoruz özellıkle KAYSERİ'de ücretli biniyoruz... :((

ahmet3847

26.12-2013, 19:20
bimere başvurdum cevabı aşağıdadır..!

Sayın Ahmet TURGUTALP

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) tarafından Genel Müdürlüğümüze yönlendirilen
1091479 sayılı başvurunuz incelenmiştir
65 yaş üstü, engelli, şehit yakını ve gazi vatandaşlarımızın; bütün belediyelerin şehir içi toplu taşıma araçlarından, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının şehir içi ve şehirlerarası ulaşım hizmetlerinden ve deniz ulaşımının şehir içi hatlarından ücretsiz veya indirimli olarak yararlanmalarına yönelik düzenlemelerin de yer aldığı 6495 Sayılı Kanun 02.08.2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Kanunun, 65 yaş üstü, engelli, şehit yakını ve gazi vatandaşlarımızın ücretsiz veya indirimli olarak seyahat etmeleri ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı 88. maddesinin uygulanmasına yönelik usul ve esasların belirleneceği yönetmelik çalışmaları Bakanlığımız bünyesinde halen devam etmektedir.
Bilgilerinizi rica ederiz. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ackurt19

30.12-2013, 01:15
şehirler arası karayolları demiyor dikkat ederseniz.kelime oyunu yapmışlar

burak_br

30.12-2013, 12:07
nezaman başlıycak daha yaa

hayırseverizmir

30.12-2013, 12:22
bekliyoruz eğer çıkmazsa bunu savunanların yorumlarını bekliyorum yarın son gün bakalım ne olacak

izmirksk35

30.12-2013, 23:29
şafak 1 pek umutlu değilim ama bakalım ne olacak

destkop

31.12-2013, 12:19
ankara büyükşehir belediyesi 153 alo mavi masayı aradım. E engelli raporum var. yeni uygulamaya geçen ankara kartların serbest kullanım için nezaman verilecek dedim. aile sosyal politikalar bakanlığından yönetmelik henüz çıkmadı. yönetmelik çıkıp bize ulaştıktan sonra uygulamaya konulacaktır dediler. yönetmelik çıkana kadar eski sistemmi devam edecek dedim. evet eski sistem uygulanacak diyorlar.

arkadaşlar engelli ve yaşlıhizmetleri genel müdürlüğüne bilgi edinme hakkı kanunu çerçevesinde herkes sorular sorsun. artık bir yönetmeliği çıkarsınlar kanun çıkalı kaç ay oldu. bir yönetmeliği yazamadılar.

metin_25

31.12-2013, 15:12
Ulaşımda seyahat hakkı tanınan engelliler ve refakatçi hakkı ile seyahat hakkı tanınan ağır engellilerin yenilenen ENGELLİ KİMLİK KARTLARI'na ilişkin bilgilendirme yazısı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerimize gönderilmiştir.

KAYNAK:Aile sosyal politikalar bakanlığı web sitesi

destkop

31.12-2013, 15:25
bu yazıyı bakanlığın sitesinde bulamadım. link verirmisin buraya. artı yönetmelik çıkmışmı durum nedir.

yazıyı buldum. ama yönetmelikmi değilmi anlamadım pek yazıyı kopyalıyorum.

Sayı:
41062479-319-
25/12/2013

Konu:
Engelli Kimlik Kartı İşlemleri

DAĞITIMLI
Bilindiğiüzere, 2/8/2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğegiren 6495 sayılı Kanunla 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının ÜrettikleriMal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması HakkındaKanunun 1 inci maddesinde yapılan değişiklik ile, engelliler için sağlık kuruluraporuyla %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarınınkendilerine ve ağır engellilerin kendileri ile birlikte birden fazla olmamaküzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçilerine, demiryolları vedenizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere,belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veyabelediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçitoplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma imkanı getirilmiştir. Anılandeğişiklikle getirilen ücretsiz seyahat hakkının kullanımına ilişkin hususlarıdüzenlemeyi amaçlayan Yönetmeliğe ilişkin çalışmalar Bakanlığımız ŞehitYakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda yürütülmektedir.Yönetmelik taslağı, ücretsiz seyahat hakkından, şehit yakınları, gaziler vegazi yakınlarının Bakanlığımızca düzenlenecek kartı, yaşlıların nüfuscüzdanını, engellilerin de Bakanlığımızca düzenlenen ve “Özürlüler Veri TabanıOluşturulmasına ve Özürlülere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik”hükümleri çerçevesinde geçerli olan kartlar ile Engelliler İçin KimlikKartlarını kullanarak faydalanabilmelerini öngörmektedir. “Engelliler İçinKimlik Kartları”na ilişkin işlemler, anılan Yönetmelik hükümleri gereğinceEngelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup,kimlik kartları Bakanlığımız İl Müdürlükleri aracılığıyla verilmektedir. Yukarıdabelirtildiği gibi, 4736 sayılı Kanun ile getirilen ücretsiz seyahathakkından, ağır engelli vatandaşlarımız ile birlikte birden fazla olmamaküzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçileri de faydalanabilecektir. Ancak,Bakanlığımız Kurumsal Kimlik Kılavuzuna uygun olarak 22.03.2013 tarihli ve 289sayılı Bakanlık Oluru ile revize edilen “Engelliler İçin Kimlik Kartı” (Ek-1),kart hamilinin ağır engelli olup olmadığına dair bir ibare içermemekte olup,ağır engellilerin ve refakatçilerinin bu haktan herhangi bir problemlekarşılaşmadan faydalanmasını sağlamak üzere, kartın ağır engellilik bilgisinide içerecek şekilde revize edilmesi zorunluluğu doğmuştur. Bakanlık Makamının14/11/2013 tarihli ve 1309 sayılı Olurları çerçevesinde ağır engellilikbilgisini de içerecek şekilde revize edilen kartların basımı gerçekleştirilmişve yeni tasarıma uygun kartlar (Ek-2) İl Müdürlüklerine iletilmiştir. BakanlığımızBilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından Yönetim Bilgi Sisteminde(YBS) gerekli değişiklikler yapılarak, modül eski (Ek-1) ve yeni (Ek-2)kartların basımına da imkan verecek şekilde İl Müdürlüklerinin kullanımınaaçılmıştır. YeniTasarıma (Ek-2) uygun kartlar basılırken Engelliler İçin Sağlık KuruluRaporunda "ağır engelli" ibaresi yer alan bireyler için kartlarda“Ulaşımda Refakatçi Hakkı Vardır” ibaresinin basılı çıkması için YBD'deyer alan “Başvuru İşlemleri” altındaki “Engelli Hizmetleri Vaka Bilgileri(Kimlik)” ekranında “Ağır Engellilik Durumu EVET” butonunun işaretlenmesigerekmektedir. Ağır engelli olmayan bireyler için düzenlenecek kartlardaise aynı ekrandaki “HAYIR” butonunun işaretlenmesi gerekmektedir. Engellilerİçin Kimlik Kartının yeni tasarımında güvenlik unsurlarının artırılması ve dahaişlevsel bir kullanımın sağlanması amaçlı bir takım değişiklikler yapılmıştır. Buçerçevede; - Ağırengelli bireylerin kartlarına “Ulaşımda Refakatçi Hakkı Vardır” ibaresieklenmiş, - Ağırengelli olmayan bireylerin kartlarında ilgili bölüm boşbırakılmış, - Kimlikkartının ön yüzünde yer alan çerçeve kutucuklar kaldırılmış, - AdıSoyadı bölümü iki ayrı satırda yer alacak şekilde ayrıştırlmış, - Kartınseri numarası kartın arka yüzüne aktarılmış, - Kartınarka yüzünde yer alan onay bölümüne onay tarihi eklenmiş, - Kartınarka yüzünde yer alan açıklayıcı bilgiler güncellenmiş, - Kartınön yüzünde yer alan fotoğraf bölümünün sol alt köşesine gelecek şekildeuygulanmak üzere Bakanlığımız logolu bir hologram eklenmiştir. Uygulamanınsağlıklı bir şekilde yürütülmesi için İl Müdürlüklerinin aşağıda belirtilenhususlara azami özen göstermesi gerekmektedir.
Ağır engelli olduğu bilgisine sahipolunan vatandaşların uygun iletişim kanalları kullanılarakbilgilendirilmesi, Engellilerİçin Kimlik Kartı talep eden vatandaşlarımızın bu hakkın refakatçi ilekullanımı konusunda net ve ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmesi, Ağırengelli bireylerin kart taleplerinin mutlaka “Ulaşımda Refakatçi Hakkı Vardır”ibaresinin yer aldığı Yeni Tasarıma (Ek-2) uygun kartlar ile karşılanması, StoğundaEski Tasarıma (Ek-1) uygun kart bulunan illerin, ağır engelli olmayan veücretsiz seyahat hakkından refakatçi ile birlikte yararlanma imkanı bulunmayan vatandaşlarımıziçin kullanılmak kaydıyla, stoğundakiler bitene kadar bukartları kullanmaya devam etmesi, Ağırengelli olan ve ücretsiz seyahat hakkından refakatçi ile birlikte yararlanmaimkanı bulunan vatandaşlarımız için ise yeni tasarıma sahip kartlarıkullanması, StoğundaEski Tasarıma uygun kart bulunmayan illerin gerek engelli ve gerekağır engelli vatandaşlarımız için Yeni Tasarıma uygun kartları kullanması, Engellilerİçin Kimlik Kartlarının doldurulması için YBS’de Eski ve Yeni Tasarıma uygunmodülü kullanmaları, HalihazırdaEngelliler İçin Kimlik Kartı sahibi olan ve ağır engelliliğini ispatlayıp yenikart talebinde bulunan vatandaşlardan mevcut kartları iade alınarak yenisinindüzenlenmesi, Her ilinaynı standartta kart basmasını sağlama amacına yönelik olarak, aynı evsafasahip malzemenin temin edilerek kullanılması, bu çerçevede Yeni Tasarım kartlarile birlikte gönderilecek olan örnek kemikleştirici (170 micron kalınlığındaara malzeme) ile polyester laminasyon (250 micron kalınlığında PVC)malzemelerin kullanılması, Fotoğrafınsol alt köşesine gelecek şekilde uygulanacak Bakanlığımız logolu hologramın,yırtılma, yıpranma ve kopma gibi durumlarla karşı karşıya gelinmemesi içinkartın dış yüzeyine değil preslenme öncesinde fotoğrafın üstüne yapıştırılması, Uygulamanınyukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde yürütülmesi hususunda; Bilgilerinizive gereğini önemle rica ederim.

Ahmet ZAHTEROĞULLARI
Müsteşar

EKLER :
1- Eski Tasarım (1 sayfa)
2- Yeni Tasarım (1 sayfa)

DAĞITIM :

D Planı - 81 İl Valiliği

ismail yavuz

31.12-2013, 15:44
selam arkadaşlar eskişehirdeki il müdürlüğünü aradım şubat ayında gel yardımcı olacağız dedıler hayırlısı bakalım

destkop

31.12-2013, 15:54
şubatmı ilginç bukadar geç olmamalı. acaba ankarada damı böyle

arkadaşlar ankara bakanlık il müdürlüğüne gittim
kartların dağıtımı başlamış
raporun aslı ve fotokobisi
bir fotoğraf getirin dediler.
egoyada uğradım. 1 ocaktan itibaren ego duyuru yayınlayacak. buna göre raylı sistemler, ego özel ve halk otobüsleri ücretsiz olacak dediler.

burak_br

31.12-2013, 16:10
yani ücretsiz uygulama başamış ozmannn dogrumudurrr

destkop

31.12-2013, 16:20
ego diyorki ücretsiz ulaşım için 1 ocakta ego tarafından duyuru yapılacak ona göre ego otobüsleri, halk özel otobüsleri ve metro ankaraydan ücretsiz seyahat yapılacak diyorlar.

ankara il müdürlüğünü aradım. kartınızı gelip alabilirsiniz diyorlar.

burak_br

31.12-2013, 16:55
1-2 gün içinde entleşir herşeyy yönetmelik çıktıktan sonra geris kolayy

seydo6565

31.12-2013, 19:36
destkop (http://www.engelliler.biz/forum/members/45228.html)

ankara il müdürlüğü demişsinizde hangi kurumun il müdürlüğü.birde sen evrak verdinmiki gelin kartınızı alın demişsiniz.bizi aydınlatırsanız iyi olur

ahmet3847

01.01-2014, 09:17
daha başlamadımı bi haber duyan varmı 1 ocak 2014.. ?

hayırseverizmir

01.01-2014, 14:54
eee hani yılbaşında ücretsiz ulaşım olacaktı turan yılmaz ve demirc yalanınız ortaya cıktı açıklama lütfen

ahmet3847

01.01-2014, 18:35
kayseri'de neden halen uygulanmıyorr .. :((

selcuk_aydin

01.01-2014, 20:42
Engelli Kimlik Kartı İşlemleri ile ilgili duyuru! 26 Aralık 2013 Ulaşımda seyahat hakkı tanınan engelliler ve refakatçi hakkı ile seyahat hakkı tanınan ağır engellilerin yenilenen ENGELLİ KİMLİK KARTLARI'na ilişkin bilgilendirme yazısı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerimize gönderilmiştir.

http://www.eyh.gov.tr/upload/Node/26232/files/KimlikKartlariEk.doc

ackurt19

01.01-2014, 22:06
Engelli Kimlik Kartı İşlemleri ile ilgili duyuru!26 Aralık 2013Ulaşımda seyahat hakkı tanınan engelliler ve refakatçi hakkı ile seyahat hakkı tanınan ağır engellilerin yenilenen ENGELLİ KİMLİK KARTLARI'na ilişkin bilgilendirme yazısı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerimize gönderilmiştir.Yazının ekini görmek için tıklayınız... (http://www.eyh.gov.tr/upload/Node/26232/files/KimlikKartlariEk.doc)Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü | (http://www.eyh.gov.tr/tr/26232/Engelli-Kimlik-Karti-Islemleri-ile-ilgili-duyuru)

NİMBUZ

01.01-2014, 22:29
Abi bu kartı almak için nereye başvurmak lazım yanı gönderilmiş ama...

owlman

02.01-2014, 00:34
ağır engelli olmayanların kartını değiştirmesine gerek yok...

Stoğunda Eski Tasarıma (Ek-1) uygun kart bulunan illerin, ağır engelli olmayan ve ücretsiz seyahat hakkından refakatçi ile birlikte yararlanma imkanı bulunmayan vatandaşlarımız için kullanılmak kaydıyla, stoğundakiler bitene kadar bu kartları kullanmaya devam etmesi

mazili

02.01-2014, 04:30
Ben ağır engelliyim istanbulda refakat kartımda var

gönülyarası

02.01-2014, 10:40
EGO'yu aradım ulaşamadım,153 Mavi Masayı aradım 183 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İlgileniyor orasıyla görüşün dedi,183 aradım çalışmalar devam ediyor engelli kimlik kartınızla ücretsiz yararlanabilirsiniz bi sorun olduğunda bize bildirebilirsiniz denildi...Bende dedim ki "Ne Çalışmaymış" bukadar uzun sürdü arkadaş ya yoksa seçim dönemini bekliyoruz deseniz daha doğru olur dedim kem küm hık mık.....

slimer

02.01-2014, 10:47
Ankarada 15 Ocaktan sonra engelli kartları yenilenecek herhalde bu yeni yönetmeliğe göre dizayn edilecek.

KCETAŞ

02.01-2014, 11:03
kayseri de başlamadı. Belediyeyi aradıgım da bakanlıktan bilgi gelmemiş. Kayseri büyük şehir belediyesi'ne .

aaa

02.01-2014, 11:12
arkadaşlar ben engelli memurum ve karabükte yaşıyorum bu yönetmelik çıkarsa ben de alabiliyormuyum
acil cevp çok merak ediyorum

*malcolmx*

02.01-2014, 11:14
Ankara için 0850 724 8050 müşteri hizmetlerini aradım. Henüz engelli kartların değişimiyle ilgili bir değişim söz konusu olmadığını, muhtemelen bu ay sonuna doğru kart değişim işlemlerinin başlanacağını söyledi

destkop

02.01-2014, 11:15
en ilgili birimi aradım 0312 705 40 00 /112 dahili engelli yaşlı hizmetleri genel müdürlüğü ile görüştüm. yönetmelik yazıldı. maliye bakanlığına takıldı. ordan sorun çözülünce başbakanlığa gönderilip resmi gazetede yayınlandıktan sonra bütün kurumlara gönderilecektir diyorlar. nezman biter dedim bu çalışma belli değil. ocak ayında bitmesini umuyoruz dediler. ilginç dedim kapadım telefonu.

*malcolmx*

02.01-2014, 11:22
aaa;

Tabiki tüm illerdeki engelliler serbest karttan faydalanabilecek.

aaa

02.01-2014, 11:26
arkadaşlar destkop arkadaşın verdiği numarayı aradım çalışanlarda yararlanıyormuş yönetmeliğin ne zaman çıkacağını bilmiyor açıkçası ama çıkmak üzere diye tahmin ediyorum sabredeceğiz arkadaşlar ayrıca burdan atıp tutan bir arkadaş var herhalde işi gücü hükümeti kötülemek yazık günah yahu onca geçen zamana

ahmet3847

02.01-2014, 19:20
küçücük bi konuyu'da ellerine yüzlerine bulaştırmasınlar ya ne yönetmenlikmiş arkadaş .. yuh ya yuh

sAyın arkadaşlar hep birlikte, bimer, Aile ve sosyal politikalar bakanlığı, akim, bulunduğumuz illerdeki valilik veyada belediyelere telefon, e-mail gondrelım hızlansınlar...

burak_br

02.01-2014, 22:08
ankara ilmüdürlgü kartı dagıtıyoruz diorr ama

aaa

03.01-2014, 08:15
Dün ben aradım ne zaman çıkacaklarını bilmiyorlar bile yahu ayrıca çıksa idi internet sitelerine haber olurdu en baştada engelliler.biz sitesine

destkop

03.01-2014, 09:47
ankara il müdürlüğü kartları dağıtıyor bu doğrudur. ama yönetmelik çıkmadı. nerelerde ücretsiz olacak. mesela ankara egoya sorduğumda ego otobüsleri özel halk otobüsleri metro ankarayda ücretsiz olacak deniliyor.

KCETAŞ

03.01-2014, 10:31
kayseri engelli yaşlı hizmetleri müdürlünü biraz önce aradım KART DAGITIMI YAPIYORUZ DEDİLER...AMA ÜCRETSİZ ULAŞIM İCİN HALA GENELGE YAYINLANMADI DİYOR MEMUR ARKADAŞ....KAYSERİ ENGELLİ YAŞLI HİZMETLERİ TEL...0352 231 03 93

destkop

03.01-2014, 10:52
arkadaşlar ücretsiz ulaşım bu kartlarla sağlanacak. ama yönetmeliğin çıkması lazım. lütfen duyarlı olalım engelli yaşlı hizmetleri genel müdürlüğüne bilgi edinme hakkı kanunu çerçevesinde konuyu herkes sorsun. etki tepki doğurur.

FaCia

03.01-2014, 11:14
Dün ben aradım ne zaman çıkacaklarını bilmiyorlar bile yahu ayrıca çıksa idi internet sitelerine haber olurdu en baştada engelliler.biz sitesine
Kardeş Özel medikar hastanesınde Çalışıyorum Karabükte. Sen nerede memursun ? Esentepedeki Eski orman İşletme Müdürlüğünün Binasına Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Açıldı. Ora ile görüştüm buraya yazmadan önce.

Yönetmliğin Onlara Geldiği. Özürlü Kartlarımızla Otobüslerden Yararlandığımızı sölediler. Bende eskiden vardı kart.

RAPOR ASLI + FOTOKOPİSİ
2 ADET RESİM
KİMLİK FOTOKOPİSİ

istenen evraklar ise bunlar.

KARABÜK AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞMEM SONUCUDA YASANIN ONLARA GELDİĞİNİ VE OTOBÜSE ÜCRETSİZ BİNECEĞİMİZİ BELEDİYELERİN YETKİLERİ BUNLARA AKTARDIKLARINI BİLDİRDİLER.

BİLDİRİM YAPAN ŞAHSIN ADI HAKAN BEY

aaa

03.01-2014, 11:26
Arkadaşlar ben karabük aile ve sosyal politikalar bakanlığını aradım onlar ücretsiz seyahat kartı dedikleri aslında bildiğimiz engelli kartı imiş onun için bende zaten vardı extra bir kart falan çıkmayacakmış ben sordum ayrıca başladı zaten diyor

Facia kardeş bende yeni aldıydım o kartı bende aradım o zaman ücretsiz binmeye başlıyoruz herhalde ben karabük sgk da çalışıyorum

çalık

03.01-2014, 11:37
Daha önce sürekli raporu olan ağır engelliler neden yeniden belgelerle başvurup kart çıkarmak zorunda bırakılıyor ki ? Sistemde kayıtlı değil mi zaten bilgiler ve resimler ? Kendileri çıkarıp neden adrese teslim etmiyorlar acaba ?

Birde göster geç olacaksa günde şu kadar limitin bir anlamı kalmıyor. Göster geç olayı özel halk otobüslerinde yine bir sürü tan tana çıkarır.

destkop

03.01-2014, 11:40
0312 705 40 00 nolu telefonu aradımız engelli yaşlı hizmetleri genel müdürlüğüne bağlandım. ordaki kişi diyorki yönetmelik son aşamada maliye bakanlığına takıldı diyor. maliye bakanlığı incelemesini yaptıktan sonra resmi gazetede yayınlanacaktır diyor. ne işse anlamadım gitti. ankarada ankarada karta geçildi. serbest kartların dağıtımına başlanmadı halen.

aaa

03.01-2014, 11:44
Arkadaşlar karabük aile ve sosyal politikalar bakanlığına göre şuanda biz binebiliyoruz desktop kardeş bu numarayı ara beyefendiyle bir görüş istersen 0370 412 29 02 bizede bilgi ver

FaCia

03.01-2014, 12:12
Karabükte Sıkıntı yok su anda. Yasanın Geldiğini sölediler. Yönetmelik geldi diyor adma bılmıyorum. Ben bınıyorum valla qöster qeç.

destkop

03.01-2014, 12:22
ilginç ankarada halen uygulanmıyor. ankarada yeni bir sisteme geçtiler. ankarakart diye engelliler için serbest kart verilecekti halen uygulamaya girmedi. bekliyoruz bakalım. ne yönetmelikmiş ya bir türlü çıkmadı gitti.

aaa

03.01-2014, 12:58
Tmm facia kardeş ben bugun iş çıkışı bir deneyim bakayım ne olacak

destkop

03.01-2014, 13:26
EK-1
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU FORMU
(Gerçek Kişiler İçin)

Başvuru sahibinin adı ve soyadı:

İbrahim

Oturma yeri veya iş adresi:

ankara

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik No: (Elektronik ortamda yapılacak başvurular için doldurulması zorunludur.)

12345678910

Başvuruya hangi yolla cevap almak istersiniz?

Yazılı Elektronik

Elektronik posta adresi: (Elektronik ortamda yapılacak başvurular için doldurulması zorunludur.)

ibrahimdo

İmzası:

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir.
Gereğini arz ederim.

İstenen bilgi veya belgeler:
(Not: Ayrılan bölümdeki boşluk yetmediği takdirde, başvuru için boş sayfa / sayfalar kullanılabilir.)

Müdürlüğünüz tarafından hazırlanması gereken engelliler için ücretsiz ulaşım yönetmeliği halen yayınlanamamıştır. Kurumlar bir yönetmelik yayınlanmadan önce taslak metni kamuoyuyla paylaşmaktadırlar. Bilgi edinme hakkı kanunu çerçevesinde taslak halinde olan engelliler için ücretsiz ulaşım yönetmeliğinin bir metnini mail adresime gönderilmesini istiyorum. Gönderilmemesi halinde bilgi edinme değerlendirme kuruluna başvuru yapıp hakkımı orada arayacağım. Bilgi ister çalışmalarınızda başarılar dilerim.

arkadaşlar hazırlanmakta olan yönetmeliğin taslağını istedim. bakalım ne cevap vercekler. olumsuz dönüş olursa bilgi edinme değerlendirme kuruluna başvuru yapacağım.

arkadaşlar sizlerde formu eksiksiz doldurup aşağıdaki adrese gönderin
mail adresi: bilgiedinme.oyhgm@aile.gov.tr

Giresunlu28

03.01-2014, 14:10
üçretsiz seyahat etmek için ne yapmam gerekir bir kartı yada belgesi varmı bende %57 engelliyim...

aaa

03.01-2014, 14:13
Krdeşim aile ve sosyal politikalar bakanlığına gideceksin rapor aslı ve fotokopisi 2 adet resim kimlik fotokopisini alıp gideceksin birde oraya sorp öğreneceksin ne yapmam gerekir diye

buzluçay

03.01-2014, 15:23
facia arkadaşım merhaba göster geç derken yeni kimlik kartı mı verdiler yoksa bu eski engelli kimlik kartı ilemi gösterip geçiyorsun bunu bir açıklarsan çok sevinirim hem arkadaşlarda bilgilenmiş olurlar.

aaa

03.01-2014, 16:14
Yeni kimlik kartı diye birşey yok bu ilde normal özürlü kartıyla geç yapıyor bugun ben iş çıkışı deneyecem bakalım ne olacak

KCETAŞ

03.01-2014, 16:23
aaa ardaşım özürlü kimlik kartı dediyin...başbakanlık özürlü kimlik kartımı

KaRe

03.01-2014, 17:49
evet başbakanlık özürlü kimlik kartı

ahmet3847

03.01-2014, 19:54
Kayseri'de öyle göster geç yok arkadaş özel halk otobuslerıne bınıyoruz adamların gözü bilet diye düşüyor..,
keşke gösterip geçsek Kayseri,İzmir değilki ;) yobaz bir memleket..

kardeşş @facia karabükte özel halk otobuslerı varmı hepsimi ücretsiz ??

http://www.karaman.bel.tr/HaberDetay.aspx?HaberId=1091
k (http://www.karaman.bel.tr/HaberDetay.aspx?HaberId=1091)araman il sakinler...!!

KCETAŞ

04.01-2014, 12:41
ahmet3847 arkadaşıma katılıyorum kayseri de göster geç yok...kayseri de bu uygulama sıkıntılı başlar gibime geliyor ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ ŞÖFÖRLERİ TARAFINDAN

NİMBUZ

04.01-2014, 16:49
Ben anlamıyorum kanun çıkmış biz hala yönetmelik ile ugraşıyoruz bence direk başbakanlığa msj atalım BİMER aracılığı ile yönetmelik çıkmadan uygulayan şehirlerde var mesela istanbul, izmir. Ama ankara hala uygulamaıyor...
YAZIK...

çakıl

04.01-2014, 17:16
iyide bu ankarada vede diğer illerde ne zaman kullanılmaya başlanacak o yasadan haberimiz varda biz engelliler ne zaman kullanacağız

ahmet3847

05.01-2014, 21:20
ewet kardeşim ben sanmıyorum kayseri'de başlamaz ://

seydo6565

05.01-2014, 22:01
bu akşam haberlerde şöyle söyledi.engellilere yeni seyahat kartı verilecek.raporlarında ağır özürlü yazılmayan oran ne olursa olsun yanındki refakatçı ücretsiz binemiyecek.ancak ağır özürlü emaresi bulunan raporlara refakatçi faydalanacak

eser27

05.01-2014, 22:41
ücretsiz seyahat derken şehirler arası mı?

seydo6565

05.01-2014, 23:37
şehir içi

Engellilerin ücretsiz seyahati için kartlar yenilendi - SON GELİŞMELER haberi (http://www.haber3.com/engellilerin-ucretsiz-seyahati-icin-kartlar-yenilendi-haberi-2406692h.htm)

eser27

05.01-2014, 23:38
bizim burada ücretsiz zaten engelli ve 60 yaş üzerine

aaa

06.01-2014, 08:29
Arkadaşlar bugun ben bindim otobuse gösterdim ve geçtim arkadaşlar kayseri veya baska bir yer ne olursa olsun kavga bile etseniz herkesin içinde genede size verilen bu haktan yararlanın ne olursa olsun taviz vermeyin yoksa işe yarar bir hakkımız var o da gitmesin

hemofili

06.01-2014, 08:44
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, engellilerin ücretsiz seyahat hakkından yararlanırken de kullanabilecekleri ''Engelliler İçin Kimlik Kartları''nı yeniledi-Kartlarda,kart sahibinin ağır engellilik durumu ile ulaşımda refakatçi bulund

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, engellilerinücretsiz seyahat hakkından yararlanırken dekullanabilecekleri ''Engelliler İçin Kimlik Kartları''nı yeniledi. Kartlarda, kart sahibinin ağırengellilik durumu ile ulaşımda refakatçi bulundurma hakkı belirtilecek.
Müsteşar Ahmet Zahteroğulları imzasıyla illere gönderilen duyuruda, 4736 sayılı Kamu Kurumve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve HizmetTarifeleri ile Bazı Kanunlarda DeğişiklikYapılması Hakkında Kanun'da yapılan değişiklik hatırlatıldı.
Değişiklikle, engelliler için sağlık kurulu raporuyla yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendilerine ve ağır engellilerin kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçilerine, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanma imkanı getirildiği ifade edildi.
-Problem yaşamamaları için
Ücretsiz seyahat hakkının kullanımına ilişkin hususları düzenleyecek yönetmelik çalışmalarınınyürütüldüğü kaydedilen duyuruda, Engelliler İçin Kimlik Kartı'nın bakanlık il müdürlerince verildiğianımsatıldı.
Ayrıca, daha önceki Engelliler İçin Kimlik Kartı'nın, kart hamilinin ağır engelli olup olmadığına dair bir ibare içermediği ifade edilerek, ağır engellilerin ve refakatçilerinin bu haktan herhangi bir problemle karşılaşmadan faydalanmasını sağlamak üzere, kartın ''ağır engellilik'' bilgisini de içerecek şekilde revize edilmesi zorunluluğunun doğduğu da belirtildi.
-Yeni kart için eskiler iade edilecek
Bu çerçevede kartlar, ağır engellilik bilgisini de içerecek şekilde revize edildi, yeni tasarıma uygunkartlar ise il müdürlüklerine gönderildi.
Engelliler İçin Kimlik Kartı'nın yeni tasarımında, güvenlik unsurlarının artırılması ve daha işlevsel birkullanımın sağlanması amaçlı bir takım değişiklikler yapıldı. Buna göre, ağır engelli bireylerinkartlarına ''Ulaşımda Refakatçi Hakkı Vardır'' ibaresi eklendi, ağır engelli olmayan bireylerinkartlarında ilgili bölüm boş bırakıldı.
Engelliler İçin Kimlik Kartı sahibi olan ve ağır engelliliğini ispatlayıp yeni kart talebinde bulunanvatandaşlardan mevcut kartları iade alınacak ve yenisi düzenlenecek.
Muhabir: Hande İlbeyi Canca
Yayınlayan: Cemil Kartal

AA

KCETAŞ

06.01-2014, 09:06
AAA Arkadaşım başbakanlık özürlü kimlik kartınımı gösterip gectin...

gkmer

06.01-2014, 09:12
Ankaray'da kabul etmiyorlar. Bu sabah kartımı gosterdim burada gecmez bilet alacaksın dediler.

ertanx

06.01-2014, 09:17
gkmer;

Ego nun sitesinde duyurulara bakıyorum tık yok. Ego duyuru yayınladıktan sonra düzelir. Alo 153 arayıp bilgi almak lazım

aaa

06.01-2014, 09:41
Evet başbkanlık özürlü kimlik kartını göstererek geçtim kcetaş arkadaş galiba kayserilisn kayseri aile ve sosyal politikalar bakanlığını ara onlardan bilgi al ben karabükteki aile ve sosyal politikalar bakanlığını arayarak kullanıma başlandığını öğrendim sende bir ara ne diycekler bizede haber ver

destkop

06.01-2014, 09:51
ankarada uygulanmıyor. kabul etmiyorlar. bilet al geç diyorlar. 153 aradım. yönetmelik bekleniyor. yönetmelik çıkmadan uygulanmayacak diyorlar.

KCETAŞ

06.01-2014, 10:11
AAA kardeşim ben kayseri deki aile sosyal politakalar il müdürlünü aradım kart dagıtımı yapıyoruz dediler genelge yayınlanmadıgı için üçretsiz biniş başlamadı dediler bende özürlü kimlik kartı var başbakanlıgın ama kullanmaya cekini yorum bizim burda özel halk otobüs şöförleri ters insanlar üçretsiz bu şekilde bindirmezler diye düşünü yorum şimdiki kullandımız kartlar gibi olsa makineye kartlarımızı tutup serbest engelli dise makinede güzel olur

aaa

06.01-2014, 10:16
Inan öyle olsa gerçekten çok güzel geçen bir tanesi de bana tirip yaptıydı neoluyor bunlara anlamıyorum sanki babasının tarlası

besalti20

06.01-2014, 10:29
yakında %40 oranı olanlarda her yerde ücretsiz olur bence...

aaa

06.01-2014, 10:34
Inşallah...

seydo6565

06.01-2014, 13:16
benim raporum %83. ağır engelli bölümünde hayır diyor.bu nasıl olacak.

aaa

06.01-2014, 13:37
Aile ve sosyal politikalar bakanlığına gidip kartını güncelletecesksin kimlik kartının bir yerine ağır engelli refakatçi kabul edebilir tarzından birşey yazacaklar ondan yönetmelik çıkınca kullanacan

ahmet3847

06.01-2014, 15:39
şimdi gidip alabilirmiyiz yani ?
Kayseri ?? aile ve sosyal politikalar bakanlığından ? ..

aaa

06.01-2014, 15:43
Yoksa git al ben de zamanında aldı idim o zaman yetki belediyelerdeydi çıkarttırıyım dedim ne olur olmaz diye şimdi aile ve sosyal politikalar bakanlığına geçince işe yaramış oldu yani kısaca al birşey kaybetmessin

KCETAŞ

06.01-2014, 15:50
Yeni cıkan karttan alan varsa burda paylaşa bilirlermi resmini ekleyip

murti_82

06.01-2014, 17:17
daha belli deyilmiş galiba..

turan yılmaz

06.01-2014, 17:22
aslında belli herşeyde bizim ankara büyükşehir illa ego en sona bırakacak çünkü belediyenin verdiği kimliğe ihtiyaç yok ki başbakanlık kartıyla tüm türkiyede geçerli diyor yasa ego kıvırıyor 40 olanlarda serbest olmasın diye

murti_82

06.01-2014, 17:30
mesajımı okursanız sevinirim...

destkop

06.01-2014, 17:37
ankara ego uygulamıyor. alo 153 e sorduğumuzda yönetmeliğin çıkması bekleniyor diyorlar. kıvırıyorlar yani.

ahmet3847

06.01-2014, 18:21
ben aile ve sosyal politikalar bakanlığını aradım halen yapım aşamasında diyorlar :// kart falan yok yalan haber diyorlar...

gönülyarası

07.01-2014, 09:40
Ne acelecisiniz ya arkadaş şunun şurasında seçime ne kaldı bekleyin alla allaaaa :)

destkop

07.01-2014, 11:47
ankara egoyu aradım. ayın 15 inden sonra engelliler için serbest kart dağıtımı başlayacakmış. engelli sınırlaması varmı dedim. belli değil indirimlimi serbestmi verileceği henüz belli olmadı diyor. 0312 507 14 77/1537 veya 1536 yı arayıp sorabilirsiniz. kolay gelsin.

ertanx

07.01-2014, 13:04
destkop;

"engelli sınırlaması" kanun %40 ve üzeri dediğine göre olmaması gerek. Kurum kafasına göre yapamaz tahminimce. Heralde ya ücret alır kart için (ankarakart serbest) , yada günlük sınırlama getirir , yada hafta içi yada haftasonu saat dilimi getirir. Malum yıllardan beri indirimli biniyoruz öğrenci olarak. Ego ve Belediye her kuruşun hesabını yapıyor.

Gerçi 65 yaş üstü için sadece 5 TL kart parası alıyor.

destkop

07.01-2014, 13:09
65 yaş üstü için kart dağıtımı başlamış. engelliler içinde ayın 15 inde başlayacakmış. sordum engel oranına göre indirimlimi olcak serbestmi olcak diye. bilgimiz yok. ilerleyen günlerde belli olur dedi. verdiğim numarayı aarayın arkadaşlar ordan bilgi allın. bakalım ne tür bilgi vercekjler.

FaCia

07.01-2014, 13:15
Inan öyle olsa gerçekten çok güzel geçen bir tanesi de bana tirip yaptıydı neoluyor bunlara anlamıyorum sanki babasının tarlası

5000 Evler - 200 evlerde bi namussuz var. banada hava bastı. bende dedım sen kımsın buna sen mı kaar verıyosun. buna dedım devlet karar verdı sende o zaman dedım onlarla kavga ed dedım ):):) haklı cıktım davamda. Kökledim.

aaa

07.01-2014, 14:20
Iyi yapmıssın bugun bende 5000 evler otobusu gelmedi safranboluya bindim ilk defa adama kartı gösterdim anladım ilk defa görüyor şöyle bir baktı sanki bilmiyormuş gibi sordu bu ne diye bende engelliler için ücretsiz oldu kanun çıktı dedim yani adam bilmemezlikten geliyor o an benimle ağız dalaşına girse hiç utanmaz otobüsün içinde o kadar insanın içinde babanın tarlasımıda izin vermiyon deyip kalk aile ve sosyal politikalar bakanlığına gidiyoruz diyecektim facia arkadaş şikayet et eğer illede tutturursa böyle birşey kanunda 50 bilet cezası veriyorlar diye okudum bir yerde engellileri izleme komitesi bile kurulmuş şimdilerde

KCETAŞ

07.01-2014, 14:32
bugn öğleden önce kayseri aile sosyal politikalar il müdürlüğüne gidip kartımı aldım..memura şimdi bu kartla üçretsiz bine bileceyimi sordum şu anda binemezsin genelge cıkmadıgını söyledi.KAYSERİ DE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNE BU KARTLARLA BİNEN ÜYE ARKADAŞLARIMIZ VARMI ARAMIZDA

YANDEX

07.01-2014, 15:20
Arkadaşlar ben eski kartı geçerli olmayacakmı anlayamadım agır engelliler için degişmesi gerek de

ahmet3847

07.01-2014, 15:49
arkadaşım bende kayseride oturuyorum ablam kayseri il aile ve sosyal politikalar bakanlığına gitmiş bu işle biz değil paso merkezi ilgilenıyor demiş ? sen nerden aldın kartı fotogrfını çekermisin kartın ?

KCETAŞ

07.01-2014, 16:27
ahmet3847 ardaşım perşembe pazarının yanında aile ve sosyal politikalar il müdürlügü var ordan cıkarttım...verilen kart özürlüler dairesi başkanlıgının eskiden verien karttın aynısı...sedece kartta aile sosyal polikalar bakanlıgı yazıyor... özürlüler dairesi başkanlıgı yerine...

murti_82

07.01-2014, 17:14
ben 2001 de aldım sürekli yazıyor bu geçerli mi peki...

kazmut

07.01-2014, 17:32
arkadaşlar ben iskenderunda oturuyrum ben dün iskenderun aile ssyal politikalar bakanlığı iskenderun binasını aradım burada geçerli olmadığını öyle bir yazının gelmediğini söylediler bana bana yardım cı olurmusunuz bana bu konuda yardomcı olursanız sevinirim teşekürler

ahmet3847

07.01-2014, 19:22
bu nasıl bir uygulama arkadaş ya bi taraf biz ilgilenmıyoz diyor, bi tarafta bize yazı gelmedi dıyor ''kim kime dum duma'' 1-2 ay' içerisinde seçimden dolayı olursa olur yoksa sanmıyorum benim tek ümidim 30 mart'a kadar sonra hiç heveslenmıycem ...

KCETAŞ

08.01-2014, 11:51
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, engellilerin ücretsiz seyahat hakkından yararlanmasına ilişkin esasları düzenleyen yönetmeliğin Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi.Çiftçi, bu haktan yararlanılırken de kullanılan "engelli kimlik kartı"nın sadece ağır engelliler için yenilendiğine, kartları olan diğer engelli vatandaşların kartlarını yenilemelerine ihtiyaç olmadığına dikkat çekti.
Engellilerin, ücretsiz seyahat haklarına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Çiftçi, engellilerin ücretsiz toplu taşınmasına ilişkin kanunun geçen yıl yürürlüğe girdiğini, kanunun nasıl uygulanacağına ilişkin esasları düzenleyen yönetmeliğin de hazırlanarak, Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi.
65 yaş üstü kişilere ve engellilere ücretsiz toplu taşıma hakkı getirildiğini ifade eden Çiftçi, bu hakkın illerdeki farklı uygulamaları ortadan kaldırmak ve tek bir uygulamaya dönüştürmek için verildiğini belirtti.
Bunun bir hak olduğunu vurgulayan Çiftçi, ''Eğer engelliyseniz, yaşlıysanız bu Adana'da da aynı durumdur, Ankara'da da aynı durumdur. Bunun tek uygulama haline getirilmesi lazım. Bunun için hem kanunu hem de yönetmeliğini hazırladık'' diye konuştu.
65 yaş üstü yaşlılar için şehir içi ulaşımın ücretsiz, şehirler arasında ise demiryolları ve deniz yollarında yüzde 50 indirim olduğunu ifade eden Çiftçi, engellilerin şehir içinde bütün toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandığını, şehirler arasında ise demiryolları ve deniz yollarının refakatçi ile seyahat etmesi gereken ağır engelliler için ücretsiz olduğunu söyledi.
-Kart yenileme sadece refakatçisi olan ''ağır engelliler'' için
Engellilerin, "engelli kimlik kartı"nı ibraz etmesinin toplu taşımadan yararlanması için yeterli olduğunu vurgulayan Çiftçi, "Bir şoföre engelli kimlik kartını gösterdiği zaman ücretsiz toplum taşıma hakkı doğmuş olacak'' dedi.
Engelli kimlik kartlarında kişinin refakatçi hakkı olup olmadığının görülmediğini belirten Çiftçi, ''Ağır engelli durumu olanların, refakat edecekler için yeni kartları il müdürlüklerimizden almaları gerekiyor. Çünkü yeni kartlarda bu durumda olan engelliler için 'refakatçiyle kullanılır' ibaresi olacak. Bu kartı da il müdürlüklerimiz kişiye teslim ettiği için kişi raporunu getirdiğinde yeni kart verilecek'' diye konuştu.
Sadece bu durumda olan ağır engelliler için engelli kimlik kartının yenilenmesi gerektiğinin altını çizen Çiftçi, diğer engel durumu olanların kartlarını değiştirmelerine gerek olmadığını kaydetti.
Çiftçi, bazı belediyelerin de ayrıca toplu taşıma kartı hazırlayabileceğini belirterek, bunun da ilgili belediyelerle iletişime geçilerek öğrenilebileceğini ancak her şekilde engelli kartı olanların toplu taşıma hizmetinden tüm Türkiye'de yararlanabileceğini söyledi.
Muhabir: Hande İlbeyi Canca
Yayınlayan: Eda Ay
AA

aferits

08.01-2014, 12:36
Uyutmaya devam.

destkop

08.01-2014, 12:45
bugün yarın yönetmelik yayınlanır resmi gazetede

aaa

08.01-2014, 13:17
Arkadaşlar devletimin hakkına girmeyin kanun karabükte uygulamada lütfen böyle yapmayın 81 vilayet var kolay değil bazı şeyler
ben de devlet memuruyum ama anlıyorum devletlümden

ahmet3847

08.01-2014, 13:35
ne yani şimdi başbaknlığa mı gtmiş yönetmenlik ?

SafranliRambo78

08.01-2014, 14:05
Engelli kimlik kartlari yenilenmiş ama sadece ağır engelliler ve Refakatcilere verileceekmiş türkiye genelinde tren ve deniz ulaşimi daha ö nce baş bakan tüm engellilere olacaktır demiştı ne oldu yalan oldu bizim le dalga geçiyorlar yine ayrımclik yaptı lar bu hükümet e oy vermeyecem seçim den sonra göreçeksiniz ileri de daha neler gorecegiz

geronimo_geronimo

08.01-2014, 14:12
ankara ilinde büyükşehir belediyesi elektronik akıllı kart dağıtımına başladı şimdilik öğrenci öğretmen ve yaşlılar için kartlar hazırlanmış ve dağıtılıyır. anlayacağınız en sona engelliler kaldı. söylediklerine göre ankarada engellilere verilecek olan bu akıllı kart ile otobüs metro ve ankaray a ücretsiz binilecekmiş. dün 153 ü aradım. engelliler için kartlar hazırlanmadı daha dediler. aile ve sosyal politikalar bakanlığının da sözünü ettiği ulusal seyehat kartları nasıl olacak tüm engelliler için olmayacak mı net bir açıklama da göremedik. tüm bunların açığa kavuşmasını bekliyoruz.

yomaz

08.01-2014, 14:28
kartın resmini çeksende göndersen bende gittim ama bana dediki eski kartların aynısı dedi

KCETAŞ

08.01-2014, 14:46
resim yükleyecektim ama yükleyemiyorum resim yükleme olmuyor

dogrudur yomaz eski kartlar gecerliymiş...şimdiki kartlarda sadece aile sosyal politikalar bakanlıgı engelli kimlik kartı yazıyor...eskisinden farkı bu sadece

burdurlu

08.01-2014, 15:11
antalya dada sadece indirimli 1 tl

destkop

08.01-2014, 15:12
ben başvurumu aile ve sosyal pol bakanlığı ankara il müdürlüğüne yaptım haftaya çarşamba telefon edin kartınız hazırsa gelip alırsınız dediler.

TONTİŞ

08.01-2014, 15:32
Ben ankarada ikamet etmekteyim arkadaşım nereye müracaat etmemiz gerekiyor ücretsiz seyahat dan yararlanmak için

musti

08.01-2014, 15:33
Engellilere Ücretsiz Seyahat Kartı

08/01/2014

http://www.rayhaber.com/wp-content/uploads/Engellilere-ucretsiz-Seyahat-Karti-300x192.jpg

Engellilere Ücretsiz Seyahat Kartı :Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yapmış olduğu değişiklikle, engelliler için sağlık kurulu raporuyla yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen engelli vatandaşların kendilerine ve refakatçilerine demiryolu, denizyolu, şehir içi ve dışı hatlarda, Belediye tarafından kurulan şirketlere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanma imkanı getirildi.
Konu ile ilgili açıklama yapan Sakarya Ortopedik Özürlüler Derneği Başkan Yardımcısı Selim Özen, “Yapılan düzenleme ile ücretsiz seyahat etmek isteyen engelli vatandaşlarımıza Sakarya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce verilen kimlik kartları yeterli olacaktır. Tek yetkili makamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olduğu için engelli vatandaşlarımızın ücretsiz seyahat kimlik kartlarını il müdürlüklerinden almalarını istiyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün dışında başka herhangi bir kurumun ve kuruluşun vermiş olduğu kartın geçersiz olduğunu buradan bildiririm. Bu çerçevede kartlar, ağır engellilik bilgisini de içerecek şekilde revize edildi, yeni tasarıma uygun kartlar ise il müdürlüklerine gönderildi. Engelliler için kimlik kartının yeni tasarımında, güvenlik unsurlarının artırılması ve daha işlevsel bir kullanımın sağlanması amaçlı bir takım değişiklikler yapıldı. Buna göre, ağır engelli bireylerin kartlarına ulaşımda refakatçi hakkı vardır ibaresi eklendi, ağır engelli olmayan bireylerin kartlarında ilgili bölüm boş bırakıldı. Engelliler için kimlik kartı sahibi olan ve ağır engelliliğini ispatlayıp yeni kart talebinde bulunan vatandaşlardan mevcut kartları iade alınacak ve yenisi düzenlenecek” dedi.

destkop

08.01-2014, 15:37
sayın tontiş ankara ulusta aile ve sosyal politikalar bakanlığı ankara il müdürlüğüne gideceksin. adresi anafartalar cad. no:70 ulus ankara. ulucanlar caddesiyle kesişen noktada camlı bir bina var oraya başvuru yapacaksın. kimlik fot., bir fotoğraf, raporun aslı ve fotokobisinide verceksin. hepsi bukadar veriyorsun evrakları bir hafta sonra telefon et çıktıysa gel al diyorlar. kimlik pvc kaplamalı beyaz renkli kalın bir pvc den yapılmış.

*malcolmx*

08.01-2014, 17:44
Ankara için bir kafa karışıklığı var zannedersem. Aile ve sosyal politikalar bakanlığının verdiği kart "Engelli kimlik kartı" olarak geçiyor. Yani eskiden başbakanlığın verdiği kart. Fakat büyükşehir belediyesi, ücretsiz seyahat için engellilere turuncu renkte "serbest geçiş kartı" verecek.
Benim anlamadığım, başka illerdeki engellilerin, ulaşımdan ücretsiz yararlanması için, Aile ve Sosyal politikalar bakanlığının verdiği "Engelli kimlik kartı" yeterli olurken, Ankarada oturanlar neden birde büyükşehir belediyesinden kart çıkarmak zorunda...

ekinos

08.01-2014, 20:16
Burdurlu antalyada bedava uyuyon galiba

muntada al ansar

08.01-2014, 21:55
musti isimli arkadaş şunları yazmış Tek yetkili makamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olduğu için engelli vatandaşlarımızın ücretsiz seyahat kimlik kartlarını il müdürlüklerinden almalarını istiyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün dışında başka herhangi bir kurumun ve kuruluşun vermiş olduğu kartın geçersiz olduğunu buradan bildiririm.
ama asp il müdürlüğü bu gün şu bilgiyi verdi diyorki eğer başbakanlık özürlü kimlik kartınız varsa yenisini alamaya gerek yok fakat 1:eğer özür oranınız değiştiyse.2:ağır özürlülük için refakatçı gerekiyorsa ozaman gelip müracat edin diyor arkadaş neye göre şunu diyor anlayamadım (Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün dışında başka herhangi bir kurumun ve kuruluşun vermiş olduğu kartın geçersiz olduğunu buradan bildiririm) mümkünse açıklık getirsin

Birol Koç

09.01-2014, 02:27
Bugün aradım eski kartlarında geçerli olduğunu yeni kart çıkarmamın anlamı olmadığı şeklinde oldu

hasan09800

09.01-2014, 07:53
arkadaşlar bence uygulama keyfi yada kanunların her yerde farklı oluşundan.
ben 2 ayda bir izmire gitmek zorundayım.nazilli den bilet alırken ( tren )sözleşmeli memura denk gelirsem ben ve refakatçim 100/50 indirimli.kadroluya denk gelirsem sadece bana indirimli.dönüşte izmirden alırken kartımı bile sormuyorlar nazillide özürlü kartımı göstermeden bilet alamıyorum.

yunus_can

09.01-2014, 09:42
Dün saat 18-19 arası ulusdan elmadağa sefer yapan ego ya ait özel otobüsüne bindim muavine engelli indirimli pasomu gösterdim.engelli indirimli pasolarının değiştiğini söyledi benden tam ücret aldı bugün 153 şikayet merkezini aradığımda engelli indirimli pasoların değişmediğini engelli indirimli pasolarının geçerli olduğunu sadece yaşlıların ve öğrencilerin pasolarının değiştiğini söyledi benden tam bilet alan otobüs muavinini otobüsün plakasını verip şikayet ettim.

musti

09.01-2014, 10:24
Yaşlı, engelli, şehit ve gazi yakınlarına 'Ücretsiz ulaşım' hakkı tanıyan yasanın yürütülmesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı' na verilmiştir.

''Ücretsiz seyahat kimlik kartı'' denen kart Eskiden Başbakanlık Kimlik Kartı diye bilinen karttır. Bu kartların güncellenmesi sadece yanında refakatçi olacak arkadaşlarımız ve özür oranları değişen arkadaşlarımızın sıkıntı yaşamaması için yapılmaktadır.

''Ücretsiz seyahat kimlik kartı'' Türkiye genelinde geçerli olacak olup, şuan kafa karışıklığı ve her ildeki değişik uygulamalar yasaya ait yönetmeliğin daha Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Resmi Gazetede yayınlanmamasından kaynaklanmaktadır.

Ankaradaki durum ise Ankara Kart denen bir uygulamaya geçilmesinden dolayıdır. Bu uygulamada toplu taşımada şöför yada bilet kesenle muatap olmadan (daha önceden ''Ücretsiz seyahat kimlik kartı'' göstererek sadece 5 dakika da almış olduğunuz ''Ankara Kart'') engelli arkadaşlarımıza Ego tarafından verilen serbest geçiş kartlarını makineye okutarak rahatça seyahat etmesini sağlamaktadır.

destkop

09.01-2014, 11:08
arkadaşlar ankara oturuyorum. ego ankarakart ile engellilere serbest ankara kart vercek. bunuda kimliklerle veya raporlar vercek. bunun sebebide şöförle muhatap olmamak ve dalaşa girmemek için yapılan uygulamadır. şuan için tek şey başbakanlığa gönderilen yönetmeliğin yayınlanması kalmıştır. yönetmelik yayınlanınca bütün karışıklık bitecek.
dün yönetmelik resmi gazeteye gönderilmiş. yarın ertesi gün olmadı en geç haftaya yayınlanır gibime geliyor. bekleyip görceğiz.

Say¹n ©BRAH©M ;
2.1.2014 tarih ve 421807 say¹l¹ baºvurunuz de»erlendirilmiº olup, 02/08/2013 tarih ve 28726 Say¹l¹ Resmi gazetede yay¹nlanan, 12/07/2013 tarih ve 6495 Say¹l¹ Kanunun 88. Maddesi kapsam¹nda hizmet verecek toplu taº¹ma araçlar¹, toplu taº¹ma hizmetlerinin kapsam¹ ile bu hizmetlerden ücretsiz ve indirimli yararlanmaya iliºkin usul ve esaslar; Maliye, Ulaºt¹rma, Denizcilik ve Haberleºme, ©çiºleri ile Çal¹ºma ve Sosyal Güvenlik Bakanl¹klar¹n¹n görüºleri al¹nmak suretiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanl¹»¹ taraf¹ndan ç¹kar¹lacak yönetmelikle düzenlenecektir. Kanunda belirtilen ç¹kart¹lacak olan yönetmeli»in düzenlenmesi kanunda belirtilen bakanl¹klar¹n yetkisindedir. Bu konuda yetkili bakanl¹klar taraf¹ndan yönetmelik ç¹kart¹l¹p yay¹nland¹ktan sonra yürürlü»e girecektir. Bu yönetmelik yürürlü»e girdi»inde, kuruluºumuzda da bu yönetmeli»e göre gerekli düzenleme yap¹lacakt¹r. Bu hizmetten faydalanmak için hangi belgelerin gerekti»i ve di»er ne gibi unsurlar¹n dikkate al¹naca»¹ belirlenecektir. Buna göre de % 40 ve üzeri engellilere verilecek ak¹ll¹ kart ile ücretsiz olarak toplu taº¹ma hizmeti verilmeye baºlanacakt¹r. Halen kuruluºumuzda; % 40 ile % 59 aras¹ engelliler, % 60 ve üzeri a»¹r engellilere ºehir içi toplu taº¹ma araçlar¹nda seyahat etmeleri ile ilgili mevcut uygulamaya devam edilmektedir. Bilgilerinize rica ederiz. .
Bilgilerinize arz eder sayg¹lar sunar¹z.

*malcolmx*

09.01-2014, 11:52
@musti, @desktop
Bilgilendirme için teşekkürler arkadaşlar. Ankarada oturanlar "Ankara kart" almak için EGO nun duyurusunu bekleyecekler o vakit.

kazmut

09.01-2014, 11:56
arkadaşlar bakanlıktan beni aradılar 10 15 güne kadar esmi gaztede yayınlanır diyrlar

destkop

09.01-2014, 12:05
arkadaşlar bundan sonra resmi gzaeteyi takip etmek gerekir. saygılarımla

ertanx

09.01-2014, 12:48
Zurnanın zırt dediği yer: Ankara'ya diğer illerden gelen arkadaşlarımız Engelli kimllik kartını gösterince şöförler "Ankara Kartın yok hemşerim, binemezsin" mi diyecek? Yada ben İzmir'e gittim, engelli kimlik kartımı gösterdim ama İzmir için ekstradan serbest kart mı alacam? (İzmirde Örnektir, diğer iller için ekstra serbest kartı konulan belediyeler için)

Bir iki günlüğüne gittiğim şehrin resmi belediye prosüdürü için mi koşturacağım, ki kaldı ki kolaylık sağlamak için bu sistem, arkadaşımız tekerlekli sandalyede olduğunu düşünün..

Ulusal Kart adı üzerinde.. Her herde tek kart geçmeli ve olmalı...

aaa

09.01-2014, 13:09
ertanx arkadaşıma katılıyorum kart kolaylık olsun diye çıkarılmış zaten mesela ben ankaralıyım karabükte memur olarak çalışıyorum bur da geçen kartla ankarada geçmesse ne anlamı kaldı bu ulusal kartın

Bio

09.01-2014, 13:17
Arkadaşlar genel kart uygulamasına geçiliyor belediyeler v.s çalışan memur sizden daha iyi bilmez bu işleri kendi işinizi takip edin ben mersin aile ve sosyal politikalar müdürlüğünü aradım sordum hala gelmedi kart basımını nasıl yapacağız v.s Ankara ile görüşüp 1 ay içerisinde başlıyacaklarını söylediler....

musti

09.01-2014, 14:27
Ankara Kart Türkiye genelinde yaygınlaşacak arkadaşlar yani siz İstanbulda aldığınız toplu taşıma kartını Ankarada da kullanabileceksiniz Antalyada da Mersinde de

Bu sadece engellilere değil bütün vatandaşlar için geçerli olacak Türkiye geneli tek toplu taşıma kartı olacak.

Bunun alt yapısı kurulacak bu sistem nezaman hayata geçeceğini bilmiyorum. Hangi ile giderseniz gidin elinizdeki toplu taşıma kartı geçerli olacak.

sehay

10.01-2014, 01:28
Arkadaşlar epilepsi hastalarının raporlarında agır engelli yazmıyor. fakat bu arkadaşlar bayılma durumlarında çok olumsuzlular yaşıyorlar. Ve refekatçiz yolculuk yapmaları dogru değil. Bunu bakanlığa telefon ile bildirdim. Onlarda bana konuyu dilekçe ile bildirmemi söylediler. Bu nedenle tüm arkadaşlardan ricam bakanlığa bir dilekçe yazmalaı. saygılarımla

destkop

10.01-2014, 11:28
biraz önce ankara 153 ü aradım. engelli bireyler için serbest ankarakart nezaman dağıtılacaktır diye sordum. 1 şubattan itibaren dağıtımı başlayacakmış.

engel sınırlaması varmı dedim. hayır yok %40 engelli üzeri kişiler alacak dediler. hadi bakalım.

enr41

11.01-2014, 02:13
https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-prn2/t5/s48x48/276444_363729653714555_1391317377_q.jpg (https://www.facebook.com/AileBakanligi?hc_location=timeline)Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (https://www.facebook.com/AileBakanligi?hc_location=timeline)9 Ocak (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=574656145955237&set=a.363739213713599.86243.363729653714555&type=1&stream_ref=10)

KART YENİLEME SADECE REFAKATÇİSİ OLAN "AĞIR ENGELLİLER" İÇİN

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, engellilerin ücretsiz seyahat hakkından yararlanmasına ilişkin esasları düzenleyen yönetmeliğin Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi.
Çiftçi, bu haktan yararlanılırken de kullanılan "engelli kimlik kartı"nın sadece ağır engelliler için yenilendiğine, kartları olan diğer engelli vatandaşların kartlarını yenilemelerine ihtiyaç olmadığına dikkat çekti.
Engellilerin, ücretsiz seyahat haklarına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Çiftçi, engellilerin ücretsiz toplu taşınmasına ilişkin kanunun geçen yıl yürürlüğe girdiğini, kanunun nasıl uygulanacağına ilişkin esasları düzenleyen yönetmeliğin de hazırlanarak, Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi.
65 yaş üstü kişilere ve engellilere ücretsiz toplu taşıma hakkı getirildiğini ifade eden Çiftçi, bu hakkın illerdeki farklı uygulamaları ortadan kaldırmak ve tek bir uygulamaya dönüştürmek için verildiğini belirtti.
Bunun bir hak olduğunu vurgulayan Çiftçi, "Eğer engelliyseniz, yaşlıysanız bu Adana'da da aynı durumdur, Ankara'da da aynı durumdur. Bunun tek uygulama haline getirilmesi lazım. Bunun için hem kanunu hem de yönetmeliğini hazırladık" diye konuştu.
65 yaş üstü yaşlılar için şehir içi ulaşımın ücretsiz, şehirler arasında ise demiryolları ve deniz yollarında yüzde 50 indirim olduğunu ifade eden Çiftçi, engellilerin şehir içinde bütün toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandığını, şehirler arasında ise demiryolları ve deniz yollarının refakatçi ile seyahat etmesi gereken ağır engelliler için ücretsiz olduğunu söyledi.
Engellilerin, "engelli kimlik kartı"nı ibraz etmesinin toplu taşımadan yararlanması için yeterli olduğunu vurgulayan Çiftçi, "Bir şoföre engelli kimlik kartını gösterdiği zaman ücretsiz toplum taşıma hakkı doğmuş olacak" dedi.
Engelli kimlik kartlarında kişinin refakatçi hakkı olup olmadığının görülmediğini belirten Çiftçi, "Ağır engelli durumu olanların, refakat edecekler için yeni kartları il müdürlüklerimizden almaları gerekiyor. Çünkü yeni kartlarda bu durumda olan engelliler için 'refakatçiyle kullanılır' ibaresi olacak. Bu kartı da il müdürlüklerimiz kişiye teslim ettiği için kişi raporunu getirdiğinde yeni kart verilecek" diye konuştu.
Sadece bu durumda olan ağır engelliler için engelli kimlik kartının yenilenmesi gerektiğinin altını çizen Çiftçi, diğer engel durumu olanların kartlarını değiştirmelerine gerek olmadığını kaydetti.
Çiftçi, bazı belediyelerin de ayrıca toplu taşıma kartı hazırlayabileceğini belirterek, bunun da ilgili belediyelerle iletişime geçilerek öğrenilebileceğini ancak her şekilde engelli kartı olanların toplu taşıma hizmetinden tüm Türkiye'de yararlanabileceğini söyledi.
(Kaynak: Anadolu Ajansı)

(https://www.facebook.com/photo.php?fbid=574656145955237&set=a.363739213713599.86243.363729653714555&type=1&relevant_count=1)

Passionate

11.01-2014, 03:15
Merhaba, lütfen linki tıklayarak yeni bir açıklama hakkında bilgi sahibi olunuz. Sevgilerimle...

Engellilere tarife mjdesi!TE YEN DZENLEME! (http://www.turktime.com/haber/Engellilere-tarife-mujdesi/264147)

meralmiz

11.01-2014, 10:45
Srrbest geçiş uygulaması kayseride ne zaman başlayacak

NİMBUZ

11.01-2014, 21:44
Ego otobüsüne bindim 1 şubata kadar engelli ankara kart verileceği yazıyodu. 1 adet nüfus cüzdanı, 1 adet fotoğraf. 1 adet engelli kimliği ile alınabiliyor sanırım 5 Tl karşılığında ama ne zaman verecekler bilemiyorum.
İLGİLİ TELEFON: 507 14 77 (EGO)

sergete

12.01-2014, 19:40
ankarada ego otobüslerinde geçerli olan yaşlı kartları 65 yaş üzeri olanlara değişim için otobüslere yazı asılmış 65 yaş üstü herkese ulaşım serbestti yeni yasaya göre yanlış hatırlamıyorsam bu konuda bilgisi olan varsa bilgi verebilirmi yeni bandrol alımı için ücret istiyorlardı eski kartları yenilemek için

destkop

13.01-2014, 09:27
ankarada 1 şubatta ankara serbest kart engelliler için dağıtılacakmış. ve birde ankaray metro ve özel otobüsler ücretsiz olacakmış. 1 resim, 1 rapor fotokobisi, 1 kimlik fotokobisi, 5 tl karşılığında alınacakmış bilginize.

kaynak alo 153 belediye mavi masa

YANDEX

13.01-2014, 09:32
destkop kardeşim %40 üzerimi yoksa eskisi gibi %60 üzerimi ücretsiz

destkop

13.01-2014, 10:12
onuda sordum engel sınırlaması yokmuş. %40 ve üzeri engellilere ankaray metro özel halk otobüsleri, ve tüm ego otobüsleri ücretsiz olcakmış. alo 153 den bilgi alabilirsin.

KCETAŞ

13.01-2014, 10:18
kayseri de ücretsiz ulaşımdan kimsenin bilgisi yok...belediyeyi arayıp soruyorum bilgi yok...kart38 arıyorum bilgi yok bu nasıl iş anlamadım..heralde her şehir kafasına göre takılıyor...ankara 1 şubat da geciyormuş hayırlı olsun sevindim engelli arkadaşlarımın adına...inş kayseri de biran önce uygulamaya gecen illerimizden biri olur

*malcolmx*

13.01-2014, 10:52
Ankara için verilecek serbest geçiş kartlarında fotoğraf olmayacak zannedersem. Peki foto olmadan şoför binen şahsın engelli olduğunu nerden bilecek? Ekstradan bir de kimlik mi göstermek zorunda kalacağız?

destkop

13.01-2014, 11:03
ankara da verilen ankarakartlar engelliler için fotoğraflı düzenlenecektir. bilginize

YANDEX

13.01-2014, 11:06
destkop abi bu ailebakanlıgı başbakanlık kartı yeterli olur diyor yönetmelik bekleniyor ankara belediyesi kendine göre kart veriyor ben anlayamadım

turbay

13.01-2014, 11:08
Ankara da refaketçi gerektirendurumlar için %60 olanlar için durum devam edecekmi ki acaba

*malcolmx*

13.01-2014, 11:21
@destkop Teşekkür ederiz bilgi için...

destkop

13.01-2014, 11:28
arkadaşlar yönetmelikte diyorki isteyen belediye uygulamak için kendi kartlarını verebi,lir diyoır. tekrar söylüyorum. ankarada engel sınırlaması kalkmış. ego ankaray metro ve özel halk otobüslerinde ücretsiz olcakmış 1 şubattan itibaren isteyen alo 153 ü arayıp bilgi alabilir. bana denilen bu. 1 şubatta kartlar dağıtılacakmış.

musti

13.01-2014, 11:59
Yönetmelik Resmi Gazeteye gönderilmiş 1 haftaya yayınlanır yönetmelik yayınlandıktan sonra Türkiyenin neresi olursa olsun Engelliler ve 65 yaş üzeri toplu taşımadan ücretsiz yararlanacak.

hayırseverizmir

13.01-2014, 13:22
peki nasıl olcak bu izmirden aldığımız ulaşım kartını istanbul ankara gibi illerde kullanacakmıyız nasıl olacak bu

geronimo_geronimo

13.01-2014, 15:17
ankara ilinde yaşayan engelli arkadaşlarım. geçen hafta cuma gününden itibaren elimizde bulunan engelli kartları ile metro ve ankaray a ücretsiz binebiliyormuşuz. engelliler için ankarakart çıkana kadar elinizdeki engelli kartını gösterip metro ve ankaray a ücretsiz binebilirsiniz. ankarakart ise 1 şubattan itibaren dağıtılacakmış. türkiye geneli seyehatler için ise bakanlık genelge yayınlayacakmış onun için de ayrı bir kart olacakmış. umarım yardımcı olabilmişimdir. herkese hayırlı olsun.

KCETAŞ

14.01-2014, 09:17
geronimo_geronimo arkadaşımın verdigi haber ankara daki arkadaşlar için güzel bir haber...keşke KAYSERİ BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ DE BÖYLE BİR UYGULAMA YAPSA

destkop

14.01-2014, 10:06
sayın kcetaş yönetmelik bu hafta olmazsa öbür hafta yayınlanır resmi gazetede. ozaman şubat itibariyle kayseri belediyeside uygulamaya mecbur geçecektir.

burak_br

14.01-2014, 10:09
otobüse binioz şoforler trip yapıoyorr hala başlamdı uygfulma diye ankarada engelli kimlik kartı ile

KCETAŞ

14.01-2014, 10:18
destkop arkadaşım inş dediyin gibi olurda biz engellilerde yasadan yararlanmaya başlarız.

destkop

14.01-2014, 10:24
burak halen ankarada da başlamadı ama 1 şubatta engelliler için serbest kart dağıtımı başlayacak. şimdi ankaradada binemiyorsun

ama eski kimlik kartlarınla binersin ücretsiz geçiş hakkın varsa

destkop

14.01-2014, 11:25
BAŞKENT’TE, 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR OTOBÜSÜN YANI SIRA METRO VE ANKARAY’A DA ÜCRETSİZ BİNEBİLECEK, SAAT SINIRLAMASI OLMAYACAK-YAŞLILARA ULAŞIM SERBESTLİĞİ SAĞLAYAN 60 YAŞ ÜSTÜ BAŞKENTLİLERİN KULLANACAĞI TURUNCU RENKTEKİ “ANKARAKART”LARIN DAĞITIMI 6 MERKEZDE SÜRÜYOR- 2013 TARİHLİ SERBEST KARTLAR 31 OCAK 2014 TARİHİNE KADAR GEÇERLİ OLACAK

Başkent’te, 65 yaş üstü vatandaşlar otobüsün yanı sıra metro ve Ankaray’a, hem de istedikleri her saatte, ücretsiz binebilecek. Yaşlı vatandaşlara kent içi ulaşımda serbestlik sağlayan turuncu renkteki serbest Ankarakart’ların dağıtımı ise 6 noktada devam ediyor. EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu’nun verdiği bilgiye göre, turuncu renkteki serbest Ankarakartlar, 60 yaşını doldurup 61 yaşından gün alan ve Ankara’da ikamet eden vatandaşlara 75 TL karşılığı, 64 yaşını bitirip 65 yaşından gün alan ve Türkiye’nin herhangi bir yerinde ikamet eden vatandaşlara da 5 TL karşılığında veriliyor. Serbest kartlarını alan 60-65 yaş arası kullanıcıların belediye otobüslerinden her gün 10.00 ile 16.00 ve 19.00 ile 24.00 saatleri arasında ücretsiz olarak yararlanmaya devam edeceklerini vurgulayan Tahiroğlu, “Yeni düzenlemeye göre ise 65 yaş üstü vatandaşlarımız Metro ve Ankaray da dahil olmak üzere toplu taşıma araçlarına her saat ücretsiz binebilecek” diye konuştu.Turuncu renkteki Ankarakarta sahip olabilmek için nüfus cüzdanı ve bir fotoğraf ile 6 Kart Dağıtım Merkezi’nden herhangi birine başvuru yapmanın yeterli olduğunu kaydeden Tahiroğlu, şu bilgileri verdi: “Kızılay Metro İstasyonu’ndaki iki merkez ile Büyükşehir Belediye Binası Halkla İlişkiler Birimi, Akköprü, Dikimevi ve Beşevler metro istasyonlarımızda, elektronik sıra numarası sistemiyle kart dağıtımı sürdürülüyor. Geçen yıl alınan yaşlı kartları, 31 Ocak 2014 tarihine kadar kullanılabilecek. Yeni kartlar, ise bir yıl boyunca istenilen zaman alınabilecek. Bu nedenle çok da acele etmeye gerek yok.” Kişiselleştirilen serbest Ankarakart’ların kaybolması halinde hemen sistemden düşürüleceğini ve kart ücretinin iki katı bedelle yenisinin verileceğini ifade eden Tahiroğlu, bu yıl dağıtılan serbest Ankarakartların son kullanım tarihinin ise 31 Aralık 2014 olacağını söyledi.

yaşlılara yönetmelik çıkmadan uygulamayı ankara büyükşehir başlatmış durumda. 1 şubattada dediklerine göre engelliler için serbest kart dağıtılacakmış.

ahmet3847

14.01-2014, 17:04
yine ankarada günü belli saati belli ,kayseri'de adamlar bılmıyoz dıo :P boyle belediyenin ...

kazmut

14.01-2014, 17:40
arkaaşlar peki ne zaman bu ücretsiz ulaşım tüm türkiyede geçerli olacak bir tarih verirmisiniz

ertanx

14.01-2014, 19:51
http://i.hizliresim.com/Kgn1jb.jpg

UnFeeLinq

14.01-2014, 20:37
ücretsizmi olacak 1 şubattan itibaren yani yoksa indirimli kartların yenilenme operasyonumu bu

geronimo_geronimo

14.01-2014, 20:56
şu anda eldeki mevcut engelli serbest kart ile ücretsiz olarak otobüs metro ve ankaray a biniliyor. uygulama geçen hafta cuma günü başladı. 1 şubat 2014 ten itibaren ise engelliler ellerindeki serbest ve indirimli kartlarını teslim edecek ve yerine ankarakartını alacak. ankarakart bedeli olarak ta 5 tl alınacakmış. kısaca herkes eski kartlarını ankarakart ile değiştirmek zorunda. yoksa ücretsiz yararlanamayacakmışız.

muhendis3232

14.01-2014, 20:59
bu uygulamaların hangi illerde olduğunu nasıl öğreniriz izmirde varmı mesala

geronimo_geronimo

14.01-2014, 21:05
her il şimdilik ayrıdır bence. o yüzden kim hangi ilde yaşıyorsa oranın belediyesini arayıp bilgi edinecek. başka bir seçenek yok gibi görünüyor.

izmirksk35

15.01-2014, 01:48
TCDD ne zaman ücretsiz ulaşıma başlayacak bilginiz var mı nereden bilgi alabiliriz ?

gönülyarası

15.01-2014, 08:44
Elindeki eski serbest kartla Ankara'da metroya binen oldumu ?

Birtan07

15.01-2014, 08:50
Antalya da tranvay ve siyah plakalı araçlar 3 aydır ücretsiz ! Bu belediyenin çalışması ile yapılmıştır.

kardelenn

15.01-2014, 09:01
Antalya da tranvay ve siyah plakalı araçlar 3 aydır ücretsiz ! Bu belediyenin çalışması ile yapılmıştır.

eee belediyemiizn farkı buda:):)

destkop

15.01-2014, 11:17
arkadaşlar ankaradaki uygulama 1 şubattan itibaren başllıyor. engel sınırlaması yok. %40 ve üzeri engellilerin hepsine serbest ankara kart verilecek. bilginize.

ahmet3847

15.01-2014, 16:14
kayseride halen yok yaww....!

erşin

15.01-2014, 16:28
arkadaşlar ankaradaki uygulama 1 şubattan itibaren başllıyor. engel sınırlaması yok. %40 ve üzeri engellilerin hepsine serbest ankara kart verilecek. bilginize.

destkop nasıl alacağız, daha önceden engelli kartı almıştım öğrenci binişi için, şimdi nasıl olacak, nereye müracaat edeceğiz biliyormusun?

destkop

15.01-2014, 16:33
1 şubattan itibaren ankara kart dağıtım merkezlerinden alacaksın. kızılay metro başta olmak üzere

KCETAŞ

15.01-2014, 16:38
ahmet3847 arkadaşıma katılıyorum...KAYSERİ BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİNE MEİL ATTIYORUM GENELGE GELMEDİ DİYORLAR...AİLE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLINA ATIYORUM MEİL GENELGE ÜZERİNDE CALIŞILIYOR DİYORLAR..BİMER MEİL ATIYORUM ORADA BAKANLIGA ŞUTLUYOR...BU NASIL ÜLKE ANLAMADIM KİMSENİN KİMSEDEN HABERİ YOK... ANKARA 1 ŞUBAT DİYOR..DİYER 80 İLDEN CIT CIKMIYOR NASIL OLACAK BU İŞ ANLAMIŞ DEYİLİM..

destkop

15.01-2014, 16:54
ilk bu işe heralde ankara belediyesi geçmiş olacak. yeni bir duyuma göre ankaradaki özel halk otobüslerinden ücretli yararlanılacakmış. bilginize.

erşin

15.01-2014, 16:57
Seçimlerle bir alakası yoksa ve her şeye rağmen devam edecekse güzel bir durum, tabii bir süre sonra bir kaç göz damlası ile her şey eskisi gibi de olur.

pınarım

15.01-2014, 17:15
arkadaşlar bu kartı almak için bir yakını başvursa alabilir mi

birde arkadaşlar ben serbest kart hiç kullanmadım refakattıçı için de mi ücret ödemesi yok ankara kartta

ertanx

15.01-2014, 17:33
pınarım;

Ankara Ego İlgili birim 507 14 77 den bilgi arabilirsiniz

pınarım

15.01-2014, 17:34
tamam teşekkür ederim

ertanx

15.01-2014, 17:47
destkop;
Kaynak nedir?

musti

15.01-2014, 18:13
ertanx;

Özel halk otobüsleri ücret alsalar bile Yönetmelik yayınlanana kadar ücret alabilirler.

sergete

15.01-2014, 20:14
cumartesi günü ankara da kart alımı için açık olan yer varmıdır cumartesi günü kartımı yenisi ile değiştirmek istiyorum

pınarım

15.01-2014, 20:19
metroda yazıyordu hafta sonlarıda açıkmış kart işlem mekezleri

hakancan06

15.01-2014, 21:22
slm bu kartları raporu olanmı alıyo acaba arkadaşlar? yüzde kaç gerekiyo rapor?

falim

15.01-2014, 22:29
arkadaşlar 1 şubattan itibaren ankara kart alacağız ve %40 raporu belgeleyenler 5 tl karşılığında bir fotoğraf nüfus cüzlanı varsa başbakanlık kartı (engelli kartı) ego ya ait bütün araçlar ve metro dahil saat sınırı olmaksızın ücretsiz

ertanx

15.01-2014, 22:53
hakancan06;
%40 ve üzeri rapor yada engelli kimlik kartı ile.

ömerertürk

16.01-2014, 11:17
ÜCRETSİZ SEYAHAT (http://www.haberturk.com/etiket/seyahat) KAPSAMI GELİYOR

Gazi, vazife vazife malulü sayılarak aylık bağlananların kendileri, eşleri, evli olmayan 25 yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları, harp veya vazife malulü sayılanlardan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam edenler ile vazife malulü sayılarak aylık bağlananlar, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacak.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin kendileri ile eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış çocukları, anne ve babaları, harp veya vazife malulü sayılacak şekilde hayatını kaybedenlerin ya da aynı kapsamda aylık almaktayken hayatını kaybedenlerin eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış çocukları, anne ve babaları, engelliler için sağlık kurulu raporuyla yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin kendileri ile birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçileri de bu imkandan faydalanacak.

geronimo_geronimo

16.01-2014, 11:21
tüm arkadaşlarımıza hayırlı olsun. özel şirtketlerin toplu taşımasından da ücretsiz yararlanılacak denilmiş. acaba ankarada özel halk otobüslerinden ve dolmuşlardan da ücretsiz yararlanılabilecek mi? bileniniz var mı?

ömerertürk

16.01-2014, 11:34
Özel halk otobüsu ücretsiz olurda dolmuşları sanmıyorum pek. Tüm türkiye için geçerli olur bu konu özel kart alınıcaktır göster geç olucaktır diye tahmin ediyorum.

sirinozan28

16.01-2014, 12:37
% 40 ve üzeri engelli kimlik kartı olan şehirler arası ulaşımdan ücretsiz mi faydalanacak yani. pek mümkün olduğunu zannetmiyorum. şimdiki özürlü indirimini bile uygulamıyor çoğu şirket. kaldıki ücretsiz seyehat ettirsin

KCETAŞ

16.01-2014, 13:15
sirinozan28..arkadaşım şehirler arası ulaşım üçretsiz deyil ...üçretli....yani kayseri.den istanbula gitmek için bindiyin otobüs şirketleri üçretli bini yorsun....şehirler arası tcdd trene binersen üçretsiz...şehirler arası otobüsle gidersen 0 indirim uygulanıyor.

kazmut

16.01-2014, 13:50
şimdi her yerde ücretsiz oldumu yane kulanabilirmiyiz ücretsiz ulaşımı

arkadaşlar şimdi ankarayı aradım iş resmi gazeteye kalmış resmi gazetede ay sonunda yanınlanırmış

UnFeeLinq

16.01-2014, 20:30
yapmazlar sizi oyalıyorlar seçimden önce bi dedikodu çıkarıyorlar sizde inanıyosunuz ! diyen arkadaşlara KAPAK olsun ve hayırlı olsun tüm engellilere.

ertanx

17.01-2014, 08:57
AnkaraKart Özel Halk Otobüslerinde de geçerli mi?
AnkaraKart, halk otobüslerinde ilerleyen dönemde kullanılabilecektir.

Kısaca Serbest kartımız olsa bile, Özel halk otobüsünde cihaz olmadığı için binemeyeceğiz yada tartışma yaşayacağız şu bilet kesen eleman ile..

*malcolmx*

17.01-2014, 10:01
Muhtemelen Ankaradaki halk otobüslerindeki sistem İstanbuldaki gibi olacak. İstanbulda halk otobüslerinde isteyen para veriyor isteyen akbil basıyor. Belediye otobüslerindeki kart okutma sistemlerinin aynısını halk otobüslerine entegre edebilirler. O vakit muavinlerle yüz göz olmayız. Okutur geçeriz. Lakin diğer türlü olursa Ertan arkadaşın dediği gibi biletçilerle papaz oluruz devamlı.

FaCia

17.01-2014, 10:26
KARABÜK ilinde BAŞBAKANLIK'ın verdigi ÖZÜRLÜ KİMLİK KARTI ile tüm Otobüslerden ÜCRETSİZ yararlanma 01.01.2014 den itibaren başladı. Kartı olmayanlar ESENTEPE ESKİ ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ , ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ BAYIRINDA AİLE SOSYAL POLİTİKALAR merkezinden Kartlarını alsınlar. Bıdı bıdı edmeyin:)

destkop

17.01-2014, 10:54
aile ve sosyal politikalar bakanlığının verdiği engelli kimlik kartı ile ankarada ego otobüsleri, ankaray, metrodan ücretsiz geçiş yapılıyor bilginize. 1 şubattan itibarende ücretsiz ulaşım için ankara kart çıkartmadan geçiş yapılmayacak bilginize. ankara oturanlar engelli kimliğini gösterip geçebilirler.

YANDEX

17.01-2014, 10:57
destkop kesin bir bilgimi bu otobüse binince kapışmayalım

destkop

17.01-2014, 11:15
sayın yandex kesin bilgi ben bugün metrodan geçtim. otobüstede geçtim. eğer şöför uygulamayı bilyorsa kapışmazsın.

alo 153 ü arayıp ordan sorabilirsin başbakanlık engelli kartıyla ücretsiz geçiş yapılabiliyormu diye. onlarda yapılıyor diyorlar.

YANDEX

17.01-2014, 11:27
destkop kardeşim 153 aradadım evet kullanabilirsiniz dedi akşam ego otobüsünde deneyim bakalım ne olacak bilgi verdiğin içi
n çok teşekkür ederim

destkop

17.01-2014, 11:39
verilen hakkı kullan kardeşim.
ama 1 şubattan itibaren ankara kartını çıkartmazsan otobüs ve ankaray metrodan yararlanamayacaksın. bilgi vereyim.

ertanx

17.01-2014, 11:55
desktop arkadaşın mesajından sonra 153 aradım. Ankara kart verilene kadar, Engelli Kimlik Kartı ile ücretsiz biniliyormuş artık. İnşallah bundan haberi olan şoförlere denk geliriz.

destkop

17.01-2014, 12:19
arkadaşlar bazı şöförler uygulamayı bilmiyor dedim 153 deki bayana, oda dediki şöförlere ve metrodaki güvenliklere gerekli duyuru yapıldı. sorun çıkmaması lazım diyor.

ankarada engelli kimliği ile ücretsiz ulaşım başladı. ankarada oturan arkadaşlara duyurulur.

kazmut

17.01-2014, 12:25
arokadaşlar bu ne zamano tüm türkiyede geçerlio olacak

destkop

17.01-2014, 12:31
tüm türkiyede yönetmelik çıkınca ve aile bakanlığı tarafından yönetmelik bütün kurumlara gidince ulaşında tüm türkiyede başliyacak. bilginize. size koaly gelsin.

*malcolmx*

17.01-2014, 12:56
Şubat ayı sonuna kadar engelli kartıyla Ankara'da otobüs ve metroları ücretsiz kullanabiliriz. Şubat ayı sonuna kadar Ankara kart dağıtacaklar. En geç 28 şubata kadar Ankara kart almayanlar 1 Marttan itibaren engelli kimlikleriyle ücretsiz binemeyeceklermiş.
Bilginiz olsun..

destkop

17.01-2014, 13:06
*malcolmx*;

aynen banada böyle dediler.

erşin

17.01-2014, 13:13
153 ü aradık kart için gerekli bilgileri aldık, şimdilik engelli kartı ile binilmez dedi başka bir yeri mi aradım anlamadım?

destkop

17.01-2014, 13:14
o kişiye deki aile bakanlığı tarafından verilen engelli kimlik kartı var. ulaşımdan ücretsiz yararlanabilirmiyim de bakalım ne dicekler.

erşin

17.01-2014, 13:40
destkop, benim 1999 yılından Başbakanlık Özürlüler idaresi başkanlığından alınma kimlik kartım var (özürlüler için) aile bakanlığından yeniden çıkarmam mı lazım?

*malcolmx*

17.01-2014, 13:50
@erşinEğer o tarihten bu yana yeni bir rapor aldıysan ve özür oranın değiştiyse ancak o zaman degiştiriyorlar. Yoksa eski kimlikler geçerli. Ben geçen hafta degiştirmek için bakanlığa gittim. 2006 aldığım başbakanlık kimlik kartı vardı. O tarihten sonra durumumda bir degisiklik olmadıgı için degistirmediler...

erşin

17.01-2014, 13:52
*malcolmx* yeni rapor almadım değişen bir durum yok ve teşekkürler bilgi için :)

musti

17.01-2014, 14:25
Ulus metrosunda 1 Şubatta dağıtımı başlayacak ve 15.02.2014 tarihinden itibaren kullanabilirsiniz diye yazı var. Benim anladığım yeni makineler 15 Şubatta devreye girecek. Ama Ankarakart ı aldıktan sonra şöföre yada güvenlik görevlisine göstererek geçilebilir o hakkı kazanmış oluyorsunuz.

*malcolmx*

17.01-2014, 14:48
Az önce 2006 yılında aldığım başbakanlık engelli kartını metroda görevliye göstererek ucretsiz bindim. Sorun çıkaran işgüzar görevlilere denk gelirseniz şikayet edeceginizi söyleyin, hakkınızı yedirmeyin arkadaşlar.. Artık Ankarada metro ve ankaray engellilere ücretsiz...

destkop

17.01-2014, 15:05
ankarada aile bakanlığının verdiği kartla ücretsiz geçiş başlamıştır. bilginize.

LORD_55100

17.01-2014, 16:00
Peki Samsun için var mı?

destkop

17.01-2014, 16:45
biraz öne metrodan geçiş yaptım güvenliğe sordum bu kart geçerlimi diye ever geçebilirsiniz dedi.
otobüse bindim şöför bilmiyormuş hareket noktasına sor dedi gittim sordum geçebilirsiniz dedi.

ahmet3847

17.01-2014, 18:55
ankaradaki engelli arkadaşlarım adına sevindim ama halen neden kayseri'de uygulanmadı :'((((

sehay

17.01-2014, 19:20
Arkadaşlar epilepsi hastalarının refekatçi ile ücretsiz ulaşımı konusunda desteğinize ihtiyaç var. Daha öncede yazdım. Lütfen BİMER e yazalım dastek olalım. Saygılarımla

falim

17.01-2014, 21:42
evt biraz önce 153 mavi masa çağrı merkezini aradım başbakanlık kimli ile ücretsiz binile biliyormuşuz sorun çıkartan şöferleri araç kodunu ve hat numarasını verin bize dediler mavi masa a5 şubata kadar başbakanlık kimliği geçerli arkadaşlar bilginize ankaraya hayırlı uğurlu olsun hadi bakalım

15 şubata kadar geçerli

destkop

18.01-2014, 08:53
dün akşam iş çıkışı metroda denedim. güvenlik baktı karta geçin dedi.
ve ego otobüsüne bindim. şöför kartı aldı bu ne kartı ilk defa gördüm dedi. başbakanlığın verdiği engelli kartı görmüyonmu dedim. geçmez dedi. metroda geçtim sen uygulamayı bilmiyorsun dedim. 20 yıldır şöförüm bize duyuru yapılmadı dedi.

bende dedim plakanı alıp şikayet etcem dedim. in aşağı al şikayet et diyor. alo 153 mavi masayı aradım şikayet ettim. mavi masadakilerde ego bütün personellere duyuru yaptı başbakanlık kartıyla geçiş yapılacak dedi diyor. bilmeyen şöförler var onlarıda şikayetle uyarıyoruz dedi. şikayet ettim.

arkadaşlar böyle geç göster olmuyor bize 1 şubatta ankara kart verilecekmiş. en iyisi ankara kart göster geçle bazı şöförler uygulamayı bilmiyorlar.göster geçte tantana çıkıyor. şehirler arası istanbula izmire gittimi birsürü tantane çıkcak şöförler biz bu kartı bilmiyoruz diyecek. olan yine engelli arkadaşlara olcak.

kremşanti

18.01-2014, 11:21
Çipli olur umarım kart şöförlerle dert anlatmak zorunda kalmayız
Şimdi bu ankara kart bütün türkiyede geçecek doğrumu dostlar?

destkop

18.01-2014, 11:36
sayın kremşanti ankara kart sadece ankaradaki ego metro ve ankarayda geçerli. tüm türkiyede geçerli olacakl kart ise aile bakanlığının verdiği engelli kartı olacak. bilginize.

seydo6565

18.01-2014, 17:31
bende bugün ankarada başbakanlık özürlüler idare başkanlığın verdiği kartı görevliye gösterip ücretsiz bindim.ankarada artık metroda ücretsiz

falim

18.01-2014, 17:48
bende bügün ilk defa ücretsiz bindim sadece bi şöför iyice baktı bu nediye sordu iyice bakınca tamam dedi umarım fazla sorun olmadan ankara kartları alırız şoförlerle karşı karşıya kalmayız

ForeverCeo

18.01-2014, 20:07
Bende bugün Ankara'da işe gidip gelirken Başbakanlık Engelli kartımı gösterdim, şoförler gayet güler yüzlü geçebilirsin dediler...

ForeverCeo

18.01-2014, 20:08
Her ihtimale karşı indirimli kartım yanımda ama sanırım buna da gerek kalmayacak artık.
İnşallah en kısa zamanda özel halk otobüsleri de ücretsiz olur...

destkop

20.01-2014, 09:15
ankarada ankaray ve metrodan ücretsiz geçiş yapabiliyorum. dün akşam egoya bindim şöför ben uygulamayı bilmiyorum bu kart burda geçmez dedi. ego şöförlerinin bazılarının uygulamadan haberi yok bilginize. böyle durumda karşılaşırsanız alo 153 alo masaya otobüsün plakası ve hat numarasını bildrin şöför hakkında şikayet dilekçesi oluşturuyorlar.

KCETAŞ

20.01-2014, 09:30
Kayseri büyük şehir belediyesi ni kınıyorum...bu uygulama için hiç bir caba göstermiyor...sanki kayseri kendi başına bir devlet ve hükümet ....keşke şu genge bir yayınlansada biz bu haktan yararlanmaya başlasaydık

ertanx

20.01-2014, 09:31
Maalesef Alo 153 ile Ego şoförleri ile bir iletişim bozukluğu var. Duyurulardan şoförlerin haberi yok maalesef. Arada cebelleşen bizler oluyoruz. 2 Kere farklı Ego şoförüne sordum. Birinin hiç haberi yok diğeride 1 Şubat dedi. 10 gün kalmış şurda biraz daha sabır.

destkop

20.01-2014, 10:04
ego şöförlerinin uygulamadan haberi yok. biz bilmiyoruz diyorlar. ama metro ve ankaraydaki görevliler sorun çıkarmıyorlar. metro ve ankarayda her yerde duyuru asmışlar. engelli kimlik kartı ile geçiş yapılacaktır diye.

turan yılmaz

20.01-2014, 10:16
dün 153 arayıp bende sordum evet onla da binebilirsiniz dedi sincanda oturduğumu söyleyince 153 bana cevabı 5 bölge şöförleri o kartları kabul etmiyor dedi ama otobüse bindim bakanlık kimliği ile diğerini özellikle göstermedim ne saçmalıktır bütün son duraklara bunla ilgili afişleri yapıştırıp bilgilensin bu zormu
şöför biraz kabul değil desede 153 arıyom konuşurmusunuz dedim tamam doğruysa bizide bilgilendirirler

geronimo_geronimo

20.01-2014, 10:27
arkadaşlar ben elimdeki serbest engelli kartımla ego otobüsü metro ve ankaray a refakatçimle bile rahatlıkla ücretsiz binebiliyorum. sizler de gönül rahatlığıyla elinizdeki mevcut kartlarınızla yanınızda refakatçinizle ücretsiz binebilirsiniz bu ulaşım araçlarına. içiniz rahat olsun.

destkop

20.01-2014, 10:38
geronimo serbest engelli kartınla zaten geçiş var. ego şöförlerü başbakanlığın verdiği engelli kartı ile bindirmiyorlar. bu kart geçmez diyorlar. 153 ü arıyorsun geçer diyorlar. şöför uygulamayı geçiş aşamasında olduğu için bilmiyor diyor. sorun ego şöförlerinde. ankaray ve metrodan dün geçtim aynı kart ile sorun çıkarmadılar.

geronimo_geronimo

20.01-2014, 11:15
destkop doğru dersin. ben başbakanlık kartımı hiç göstermediğim için sorun yaşamadım. başbakanlık kartımı göstersem bana da sorun çıkarabilirler. ama asıl ilk önce ego şöförlerinin bilgilendirilmesi gerekir bu konuda hala neden sorun yaşıyoruz anlamış değilim. ama yakında bu sorun da ortadan kalkacak inşallah. ama herkes hakkını gözetsin. otobüsten inmesin.

destkop

20.01-2014, 12:37
arkadaşlar cuma günü iş çıkışında metrodan yararlandım. ego otobüsü şöförü ben bu uygulamayı bilmiyorum dedi. plakayı aldım alo 153 e şikayet ettim. plakayı verdim.

ve dedimki biz her seferinde sizin şöförlerinzle mi tartışacağız 5. bölgeye duyuru yaparmısınız şöförler biz bilmiyoruz diyorlar dedim. tamam 5. bölgeyi biz arayalım söyleyelim diyorlar.

erşin

20.01-2014, 13:05
Ankara'da Cumartesi günü, hem metro hem de otobüse engelli kimlik kartım ile ücretsiz bindim ve sıkıntı yaşamadım. 1 şubattan itibaren kartlar dağıtılmaya başlayacakmış engelliler için, şimdilik öğrenci ve yaşlı kartları dağıtılıyor.

destkop

20.01-2014, 13:08
ostim metrosuna engelliler yararlanacak diye duyuru asmışlar. güvenliklerin bilgisi var. metroda ve ankarayda sıkıntı yok. ama ego şöförleri biz bu konuda bilgilendirilmedik diyorlar. ego şöförleri sorun çıkarıyor.

YANDEX

20.01-2014, 13:12
sen nerdeki otobüse biniyorsun ben keçiören ulus kızılay otobüslerine bindim hiç sıkıntı olmadı

destkop

20.01-2014, 13:33
sincan 551 hat numaralı otobüse biniyorum. galiba sıkıntı 5. bölgeden kaynaklanıyor.

YANDEX

20.01-2014, 14:31
5 bölge telefon aç ne diyor hareket merkezi sorunları neymiş

turan yılmaz

20.01-2014, 14:54
sincan Etimesgut tarafı genelde otobüsler kalabalık oluyor kendi kafalarınca uygulamıyor ego desin duyuruyu assın bakalım nasıl uygulamıyor ve bizler de inatla ısrarla diretirsek rahat bineriz şöförün haddine değil belediyenin aracı o yasa kanun varsa KULLANMAKTA EN DOĞAL HAKKIMIZ

ForeverCeo

20.01-2014, 17:58
Bugün otobüs şoförüyle yaşadığım diyalog

Şoför: Bu kart geçmez kardeşim kart basacaksın.

Ben: Emin misiniz bu Başbakanlık Engelli kartımla kaç gündür ücretsiz biniyorum. Sizin uygulamadan haberiniz yok mu?

Şoför: Benim haberim yohh 1 Şubat'tan sonra bineceeeğğn

Ben: 153'ü aramamı ister misiniz?

Şoför: Ver bakayım şu kartı
.... (inceliyor) Kardeşim engellilere ücretsiz biliyom, ben direksiyon başında hepinizin kartını incelemek zorunda mıyım? Ben ne bilem senin kartının yüzde 40'tan yukarı olduğunu

Ben: !!!!!!!

Ben şimdi bu şoförün salaklığına mı vereyim yoksa işgüzarlık yaptığını ortaya çıkardığım için kıvırmasına mı vereyim? Allah akıl fikir versin dedim içimden kart basmadan geçtim oturdum.

ahmet3847

20.01-2014, 19:33
arkadaşlar bide biz kaysserıde oturan arkadaşları düşünün bizde ne 1 şubat nede 15 şubat dıe bı soylentı vr , hiç bi bilgi yok adamlar oyle bişey yok kım uyduruyor dıyorlar özel halk otobusune bınıyoruz it gibiler bilet ıstıyolar ısterse %100 raporu olsun iki ayagı iki kolu olmasın zıhınsel,kör olsun yınede ücretli(özel halk otobuslerı ve tramvaylar) bizi mahvedıyor yeter artıkk!!!!

calaf

20.01-2014, 22:33
Herkese merhabalr,

Foruma bugün üye olum.Umarım uzun süre bilgilerimizden yararlanabiliriz. Doğuştan gelen Beyin teratom nedeniyle sağ gözüm protez ve sol gözümde görme oranı nistagmus(göz titremesi)nedeniyle %15 civarındadır.Bu çerçevede %85 oranlı Sürekli olan Özürlü raporumu 2001 yılında Hacettepe Üniversitesii Hastanesinden aldım.Bu raporla Başbakanlık Özürlü kimliği ve Ego serbest kartı(refakatçili)aldım.Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım.Kart değişiminde Başbakanlık kimliği yeterli olacakmış.Benim size bir sorum var Bugün Bakanlığının Ankara İl Müdürlüğü'ne başvurdum Kart değişimi için.Onlar kartın değişmesine gerek olmadığını söyledler.Ego engelli kart değişiminde Bakanlığın veri tabanını kullanacakmış ve oradaki raporların ağır engelli kutucuğu işaretli ise refakatçili işaretsiz ise refakatçisiz verecekmiş Eski raporlarda bu ifade yer almıyordu.%60'dan yukarısı ağır engelli kabul ediliyordu.Mevzuat değişikliğiyle sonradan raporun içeriği değiştirilmiş.Öz bakımını gerçekleştiremeyen kişi için ağır engelli yazısı yazılıyormuş.Hacettepe'ye de başvurdum rapor sürekli olduğu için mevzuat açısından değiştirmenize gerek yok dediler.Nufus cüzdanımda da bu raporun resmi kayıtlarda yer almasıyla %85 oranlı olarak özürlü yazıyor.Ancak Bakanlığın veri tabanında 2008 yılından önceki raporlar gözükmüyormuş.Bu durumla karşılaşan(2008 yılı öncesinden sürekli raporu olup bakanlıkta problem yaşayan)var mıdır?Bu durum Eg'da bir sıkıntıya yol açar mı Bilgilendirirseniz sevinirim.

yilmaztoprak

21.01-2014, 10:37
calaf kardeş merhabalar 153 belediyeyi arayarak durumunu arzedip verilecek engelli ankarakart hakkında veya aile ve sosyal politikalar bakanlığı 183 arayarak rapor yenilemen gerekir mi eski yönetmelik hükmüne göre mi geçerli bilgi alabilirsin hiç cevap alamazsan 150 bimeri ara
aldığımız raporlar Ulusal Özürlüler Veri Bankası Ulusal Özürlüler Veri Bankası (http://sbu.saglik.gov.tr/sbozurlu/) sunucusunda online gözükür hangi tarihten sonrası bilemiyorum ama sistemde gözükmüyorsa herhangi hastaneye gidip tekrar rapor için başvurabilirsin (eski raporu gerekirse sadece muyenede göster başvuruda değil )