PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Engelli olmasaydınız engelli ile evlenir miydiniz?

Sayfalar : 1 [2] 3

dreammaster

19.10-2007, 23:09
evet kesinlikle tereddütsüz evlenirdim benim tercim bu zaten saygılar...

azimekaya_67

21.10-2007, 12:53
aşk diye bir şeye zati inanmıorummm sevgi varsa amenna bilmem yaa şuan ki azimeye sorarsanız ewet SAĞLIKLI biri olsaydım evlenirdim çünkü kötü şeyler yaşamış birinin hayata bakışı çok güzel önceki azime olsam bilmiyorum belki evet belki hayırr zati bunları düşünmem için çok erken daha yaşım 19:D

mehmet1125

01.11-2007, 12:18
Engelli birisi ile karşılaşıldığında engelsiz olan ne gözle bakar! Ben 2005 yılında engelli oldum, daha öncesinde engelli bir insanla evlenme konusunda çok düşündüğümü söyleyebilirim, ama itiraf edeyim engelli bir insanla nasıl tanışırım nasıl özdeşirim bunun korkusu hep içimde vardı, çünkü engelli insanın istismar edileceği düşüncesi ile bana yaklaşacağı düşüncesi beni hep engellemiştir. Şu an engelliyim, aynı düşüncelerle engelsiz insanlara yaklaşmak o kadar kolay değil, insanlar bir görüşte aşık falan olmuyor, hadi mantık düzeyinde evlenmek isteyin o da eşyanın tabiatına aykırı gibi düşünülüyor. Malum ya davul bile dengi dengine. Engel insanın zihninde başlayıp tüm vücudunu kaplıyor, daha sonra kendi problem yumağınızla uğraşıp duruyorsunuz, bu sözüm hem engelli hem de engelim yok diyen insanlara. Bir de para meselesi var, sizin çok kazanmanız kafalardaki problemi çözer mi? Hayır, sadece engeliniz görmemezlikten gelinir, bunu yapanda karşı tarafın ailesidir. Problem durum, bana göre ilk etapta karşı cins daha sonra ailesi ve en önemlisi kişinin ailesi o problemi nasıl aşarsınız bakın onu bilmiyorum, uzun yıllardır evli olan arkadaşlar bu konuda tecrübelerini yazarlarsa daha fazla bilgi sahibi oluruz.

Fırtına

01.11-2007, 15:54
engelli kızımla 17 senedir beraberim,bu soruyu çok düşündüm bende,acaba evlenirmiydim diye...ruhen fikren anlaştıktan sonra evlenirdim düşüncesi daha ağır basıyor...

bayramali

07.11-2007, 21:20
Bu konunun kapatılması gerekir artık. Olasılıklr üzerinde duruyoruz.Şöyle olmasaydınız böyle yaparmıydınız, böyle olsaydınız öyle düşünür müydünüz gibi bilmece tarzında evet -hayırlı kısır tartışmalarla bir yere varamayacağımız ortadadır.

suna

18.11-2007, 21:45
arkadaşlar bu konu beni biraz ilgilendiriyor. 95 yılında 27 yaşındayım ve takıntılarım var engelimden dolayı. artık yaş gelmiş ama evlilik bana uzak görünüyor ve kendi kendime diyorumki sen olsan engelli biriyle evlenirmisin diye.
sonra bir gün biriyle tanışıyorum ve karşılıklı etkilenme gözlerdeki anlamlı bakış ve o aşk denilen şey kapını çalıyor. ben sağ ayağımdan % 40-45 engelliyim O ise cıvıl cıvıl bir halk oyunları hocası, bunu düşünebiliyormusunuz. Kendi ekonomik bağımsızlığı var işi var ve gayette güzel bir bayan ve sonunda çok güzel bir evlilik ve süren giden yıllar şimdi 10 sene oldu gene o sevgi, saygı ve aşk devam ediyor 2 güzel çocukla mutluluğa bezenmiş bir yuva. Yani kısaca sevgi engel tanımaz...Evet SEVGI ENGEL TANIMAZ ne guzel soylemissiniz...mutlu olmayi hakediyorsunuz bence:)

atilla atav

19.11-2007, 13:15
evlenirdim çünkü kimsenin kusursuz olacağına dair bir garantisi yok bence

İlkyaz

19.11-2007, 16:16
Engelli olduğumuz için belki herkes niye evlenmeyeyim diye cevap vermiş ama hayat o kadar acımasız ki önceleri herşey güllük gülistanlık olabiliyor daha sonra aileler işin içine girince benim kızım veya oğlum böyle engelli biriyle evlenemez deyip kestirip atabılıyorlar. Önemli olan kafalarımızda engeli bitirmek. Sapasağlam biri kalkıp bir engelliyle evlenmez bence. Evlense bile engelli kişi hafif aksıyordur veya gözle görülmeyen ufak tefek engelleri vardır.

YÖRÜKOGLU

19.11-2007, 23:35
Tabağınızdaki yemeği çöpe atmadan önce lütfen açlıktan ölen insanları düşünün!

Afrika`da açlıktan her gün çocuklar ölmekte,, bir kere daha düşün lütfen......

Eurest

25.11-2007, 17:20
EVET Tabiki, benim sevgilim sosyoloji okuyan gayet sağlıklı biri bende de aslında sorun yok ama %40 raporum var bu da boru değil heralde...

ertandagli

04.12-2007, 22:29
cok örnegi varrr elbette evlenir

Sükût-u Vaveyla

27.05-2008, 12:58
bence bu soru engelli olmayan arkadaşlarımıza sorulmalıydı :wink: bizim şu durumda cevap vermemiz pek soyut kalacak :!:

aydın_01

27.05-2008, 13:20
bir engelli olarak engel oranı fazla biri olarak; saglıklı olsa idim, engel oranı fazla olan birisi ile evliligi asla düsünmezdim gercekci olmak lazım ask büyük sıkıntılar yada buyuk olmasına gerek yok sorunlar rutınlestıkce ask ask olmaktan cıkar daha klasık deyımı ıle ask karın doyurmuyor sorunların ustesındne bellı yere kadar gelıyor ondna sonra ask mesk kalmıyor.engel oranı az olan engellı arkadaslarımın arkadaslarımzıın evlılık kurumunu olustura bılme oranları bız engel oranı yuksek olan kısılere gore cok ama cok yuksektır.bende engel oranı az olan bırı ıle evlılıgı dusunur ıdım saglıklı olsaydım ama asla oranı yuksek olan bırı ıle evlılıgı dusunmezdım.son olarak hangı saglıklının saglık garantısı var denır evet orası oyle olmakla bırlıkte bıle bılede lades denmez aklın yolu bunu gostermez

zülalim

27.05-2008, 14:58
ben buraya yeni üye oldum
ben engelliyim sağlıklı bi eşim var. 2 yıllık evliyim ve sağlıklı dünyalar güzeli 1 yaşında bi kızım var. vede çooooook mutluyuz

Mami Junior

27.05-2008, 15:31
ben buraya yeni üye oldum
ben engelliyim sağlıklı bi eşim var. 2 yıllık evliyim ve sağlıklı dünyalar güzeli 1 yaşında bi kızım var. vede çooooook mutluyuz

Allah mesut etsin, darısı tüm bekarlara :)
Engelli olmadan önce hiç düşünmemiştim, şimdi ise şartlar uygun olursa neden olmasın diyorum.

leyyla

27.05-2008, 19:31
benim engelim yok ve buna göre cvp veriyorum.olabilir.sewgi hiçbir engel tanımaz.falat ben bir bayanım.karşımdakinin bana bakabilecek herhangi bir gelirinin olması gerekli.o yüzden çokta düşünmek gerekli.ama sırf engelli diyede onu sewmekten vazgeçmem.

gunesstar58

27.05-2008, 21:06
engelli olmasaydım? burdaki arkadaşlarımın coğu benim gibi insanlar hep engelli doğduğumuz için engelsiz duyguyu bilmiyorum acaba diye düşündüm bu yazıyı okuyunca, sağlıklı biri olsaydım engelli biri ile evlenirmiydim diye şöyle bir hayal ettim. Ben şu anda sağlıkli bir insanla evlenmeyi bile düşünemiyorum biliyormusunuz bana kızabilirsiniz ama benimde içimden bu duygular geçti bir insan bazı rahatsızlıkları yaşayacakki karşısındaki insanı anlasın sağlıklı insanlar ne kadar anlarki bizlerin durumunu bizler öyle düşünüyoruz cünkü bizler ne engeller aşmışız bu konuda sizlere katılamıyorum arkadaşlarım. :cry:

sair aldatan kusu

28.05-2008, 02:49
güneşstar çok haklısın biz ne engeller aşmışız değilmi?bu yüzden bu soruya tabiki evet cevabını veririz.buraya üye olanların çoğuda bizim aşdığımız engelleri eşinden dostundan öğrenmiş bizim onların dünyasından çok farklı olan hayatımızda bulunmuşlardır birşekilde..düşünceleri de buyüzdendir diye düşünüyorum...
ama birazda iyi tarafından bakalımmı?hani bi duygu var aşk diye çok özel güzel eşsiz böyle ayakları yerden kesen ayaklarını hissetmesen bile.......hanii görmese sevdiğim dersin benden başka,duymak istemessin onun sesinden ayrı.....ben kendi adıma konuşuyorum kalbimin ve aklımın kabul ettiği birisi olduktan sonra onunla ömür boyu dans edemiyeceğimi bilsem bile,onun için yaptığım makyajımı görmese bile,onu sevdiğimi söylediğimi duyamasa bile ben her gün biraz daha artarak severdim diye düşünüyorum yeter kiiii arada aşk olsun sonra da saygı ve sevgi buda çokmu pembe oldu ne?????????

KUZEY

28.05-2008, 03:35
Bizler ve onlar en cok kizdigim lafta budur ne demek biz ve onlar biz dedigimizde uzayli filanmi anlasiliyor onlarda dunyali... kendinizi ayirmayin toplumun bir parcasi oldugunuz gerceginden yola cikin...

obrite... EVET Tabiki, benim sevgilim sosyoloji okuyan gayet sağlıklı biri bende de aslında sorun yok ama %40 raporum var bu da boru değil heralde...

bakin boyle orneklerde var neden hep olumsuzdan yola cikilir bardagin dolu tarafida var az veya cok onemli degil ...

ZULALIM... ben buraya yeni üye oldum

Ben engelliyim :cry: diyerek habire aglayalim cikin su psikolojiden...

senol_buyukavcilar

28.05-2008, 13:51
Bana göre herkez polyanacılık oynuyo hiç birinize inanamıyom...Büyüklerimiz ne demiş davul bile dengi dengine.
Size kendimden örnek vereyim benim sadece denge kaybı var ve koltuk değneği ile çok ağır yürüyom ve genelde tekerlekli sandale kulllanıyom ve durumum maddive manevi çok iyi ALLAHA ŞÜKÜR...çalışmayı hiç düşünmedim ama meşbur kalırsam çalışırı
Ama bi ENGELLİ kız sevmiştim ve istettim bana cevabı ne oldu!engelimden dolayı çalışmadığım için GELECEKTE ONA KİM BAKACAKMIŞ MADDİ YÖNDEN demekki aşk la herşey bitmiyo.
Bi engelli bunu bana söylerse gesini siz düşünün artık kimselere güvenmiyom ve inanmıyom...
GERCEKLER ACIDIR

aydın_01

28.05-2008, 13:55
arkadaslar engel oranı dusuk olanlar ıcın sorun yok engel oranı yuksek olup ıkıcı kısının yardımına bagımlı olan arkadaslar bu konuda fıkırlerını beyan etmelıler oyle % 40 borumu gıbı soylevlerden vazgecınız % 40 bır cogumuzun keske dıyecegı bır orandır bu oranlarla bu konu hakkında fıkır beyan etmek ne kadar gercekcı olabılır.dusununuz benım oranım % 85 kas erımesı hastasıyım soruyorum sıze ben ve benım gıbı olanların evlene bılme sansı nedır mantıklı olan bırı evlenmez bu yuzde ıle bazı konularda duyguları one cıkarmak ınsanı yaralıyor gercekcı yaklasımların olmasını tercıh ederım

KUZEY

28.05-2008, 15:37
ben kashastsiym 32 yasindayim sevgilim var 25 yasinda bir otelde mudur ve cok saglikli...aglamaya hazirsiniz bakiyorumda gercekci olma'adina...umudunuzu koruyun hayata sarilin ben kashastasiyim diyerek aglayin durun ... burada omirlik felcli arkadaslar var kimi daha agir kimisi biraz daha hafif sevgilisi olanlar var evlenmis olanlar var gelecek icin plan yapanlar var vs... bak benim sevgilimin amca kizi yurume engelli ve kashastasi evli oldugu delikanli saglikli birseyi yok...evlilik yururmu yurumezmi olurmu olmazmi pesin pesin olmaaaz diyenler olacaktir...saglikli bireyler evlendiginde yuruyormu oluyormu bosanma oranlari niye yuksek...genel bir durum var ekonomik olarak guclumusun yani kendi gecimini saglayabiliyormusun bu bir aile destegin ne durumda maddi manevi arkandalarmi vs...bu iki sey cok onemli bunlar yoksa bu ise kalkisma engel ile alakali birsey degil bu ... ekonomi yuzunden coken aileler var yada internet dunyasi yuzunden bosananlar var sosyal kosullar yuzunden bosananlar var... hemen olumsuz olmaya haziriz bakiyorumda... soylemis oldugum o iki sey cok onemli son olarak kendini boyle mutlu hissediyorsan boyle yasa halimizde birsey yok umudumuz var yarinlarda ...

zülalim

28.05-2008, 16:33
Bana göre herkez polyanacılık oynuyo hiç birinize inanamıyom...Büyüklerimiz ne demiş davul bile dengi dengine.
Size kendimden örnek vereyim benim sadece denge kaybı var ve koltuk değneği ile çok ağır yürüyom ve genelde tekerlekli sandale kulllanıyom ve durumum maddive manevi çok iyi ALLAHA ŞÜKÜR...çalışmayı hiç düşünmedim ama meşbur kalırsam çalışırı
Ama bi ENGELLİ kız sevmiştim ve istettim bana cevabı ne oldu!engelimden dolayı çalışmadığım için GELECEKTE ONA KİM BAKACAKMIŞ MADDİ YÖNDEN demekki aşk la herşey bitmiyo.
Bi engelli bunu bana söylerse gesini siz düşünün artık kimselere güvenmiyom ve inanmıyom...
GERCEKLER ACIDIR

ben öyle düşünmüyorum gerekirse çalışırım hatta beraber çalışırız ben engelliyim diye hiç mutlu olamıcakmıyım ne demekki bu o insanın kafasında sorunlar var demekki

KKHARUN

28.05-2008, 16:51
BEN ENGELLİYİM AMA SAĞLAM BİRİ İLE EVLİYİM.
BUGÜNE KADARDA NE EŞİMDEN NEDE YAKIN ÇEVRESİNDEN ENGELİMLE İLGİLİ BİR SÖZ DUYMADIM.( SADECE BİR AKRABASI BENİM ASKERLİĞİ YAPMAMIŞ OLMAMA TAKMIŞTI)..

BAŞLIKTA Kİ SORUYA GELİNCE ; SANIRIM BU KONUDA KİŞİNİN ENGELLİ OLMASI BİR ENGEL OLMAZDI.

bros

28.05-2008, 19:27
merhabalar ben engelli değilim ama 8 yıl önce eşimle ( eşim doğuştan çift taraflı kalça çığığı var ) tanıştım sonrada evlendik şimdi 4 yaşında çok tatlı bir kız çocuğumuz var ..aileme söylediğimde ailemde bana herhangi bir telikinde bulunmadı.. :)

deniz yildizi

29.05-2008, 00:07
insan başına gelmeden asla bilemez.bence engelli engeliyle evlenmeli en azından birbirlerini anlarlar ama sağlıklıylada ewlenip mutlu olanlar çok bilmiyorum karışık bi durum.aşk herseyi kabul eder mi?

senol_buyukavcilar

31.05-2008, 12:54
bu arada 18 li yaşlarımdayken sağ elinde 3 parmağı olmayan bir kızı çok beğenmiştim o kadar istedim onunla arkadaş olmayı ama bana yüz vermedi ama çok güzeldi yaaaa
iyi gene sana laf söylememiş.
bende samanında kolundan felçli birini sevdim ama bana cevabı çook güzeldi ...
BEN SEVDİĞİM ADAMI KOLUMA TAKIP GEZMEK İSTERİM 32yaşında oldum ala bekarım belkide böyle kalmak çok da iyi...
AŞK MEŞK HİKAYE

emine_paşam

01.06-2008, 14:56
Ben engelli bir birey değilim evli olduğum kişide amöa farkındayız ki engelli adayıyız her birey gibi....
Hiç bir zaman engelli yada engelsiz farklılıkları olmadı hayatımızda.her insan gibi engelli arkadaşlarımızda farklılık olmaksızın ortak bir yaşamda yaşamkta.
Bu başlığa vermek istediğim cevapsa;
evli olmamış olsaydım ve yüreğimin sevgisini kaptırdığım aşık olduğum kişi engelli olsaydı kesinlikle herşeye rağmen onla olur ve evlenirdim.

Nedeni ise çok basit???

Engelli yada engelsiz farklılığı olmadığı gibi yaşanan hayatın ortaklığını benzerliğini düşününce böyle bir kural olmadığına göre de evlenirdim.çünki aksi taktirde yüreğime engel tkoymuş olurdum ki bu bedende ki engelden daha fazla acı verir insana.

Hayat hepimizin...
Güneş mevsim ve geceler...
Yüreğimizdeki sevgilerde...
Kilitlenmeden yaşanır.

gokcerkan

07.08-2008, 17:09
Şimdi düşündüm de. Engelli olamayan cok saglıklı bir kızla evlendim mesela. Sonra kız engelli oldu diyelim ki. Boşanacak mıyım yani ? Ben boşanmazdım bu durumda. Hatta daha sıkı sıkıya sarılırdım. Demek ki engelli biriyle de evlenirim neden olmasin benim cevabim.

Engelli biriyle evlenmem diyen insanlar demek ki eşi bir hastalık ya da kaza geçirip engelli olursa boşanacaklar. Bırakacaklar demek ki.

Bu sorunun cevabı budur:)

Yani bu sorunun cevabını verebilmeniz için bu şekilde cevaplamanız gerekiyor.

seko84

09.08-2008, 01:35
tabiki evet. sevmek engele bakmaz kalbe kakar. ruh güzelliğine bakar . kafa yapısına bakar

YETERARTIK

22.08-2008, 23:20
İYİDE NEKADAR GÜZEL YAZMISINIZ AMA BİZLER ENGELİYİZ BAŞIMDAN GECEN BİR OLAYI ANLATMAK İSTERİM KIZ ARKAŞIMLA ARAMIZ COK İYİDİ İNTERNETE SABAHLARA KADAR ONUNLA YAZIYORDUM VE İŞ CİDİYE BİNİNCE ENGELİMDEN BAHSETMEYE BAŞLADIM BANA NE DERSE BEGENİRSİN KUSURA BAKMA BEN BUNU YAPAMAM SİZİNLE EVLENEMEM NEDEN DEDİM ENGELLİ OLDUGUM İÇİNMİ BANA DOLAYLI YOLARDA EVET DEDİ VE BEN YIKILDIM COK ZORUMA GİTTİ ASLINDA BENİ BIRAKMASI DEGİLDİ KUSURUMU YÜZÜME VURMASI İDİ ZORUMA GİDEN KISACASI BİR ENGELLİ İLE EVLENMEK İSTEYEN VEYA EVLİ OLANA BEN İNSAN DEMEM BENCE O BİR MELEKTİR

yagmurlu

22.08-2008, 23:53
Hayır

Bacıbey

25.08-2008, 10:19
ben engelli bir insanla evlenirdim evet kendisi ile barışıksa

ben engelli biri ile evlenmezdim kendine acıyorsa..

ben engelli biri ile evlenirdim evet vefalıysa dürüstse

ben engelli biri ile evlenmezdim ruhu kokuuşmuşsa

ben engelli bir insanla evet evlenirdim cesursa gözü karaysa

ben engelli biri ile evlenmezdim karamsarsa korkaksa

ben engelli bir adamla evlenirdim adam gibi ADAMSA!!!

yani karşımdaki adamın adamlığına bağlı evlenip evlenmeyeceğim engelinin derecesine değil..yüzde bilmem kaç engelli olmasına bağlıda değil..doğruları ve yanlışları ve hayata bakış açısı benimle paralelse neden olmasın..yeterki ruhunda noksanlık olmasın beden zaten deforme olacak zamanla beden zaten fani....

HER İKİ CİHANDA BAKİ OLAN RUHTUR EE BENDE HATİCELERİN DEĞİL NETİCELERİN İNSANI OLARAK NETİCEYE BAKARIM :D GERİ KALANLAR TEFARRUATTIR VS.VS. YANİ... :D

A-KILIC

25.08-2008, 16:32
Aşk ....aaah aşk engel tanımazz ya... tabiki evlenirdim

ahmetyukselakin

25.08-2008, 16:43
evlenmezdim

YETERARTIK

25.08-2008, 17:32
serap cok güzel yazmısın duygularını dökmüsün kaleme ama senin gibisi cok zor nadiren cıkar ama sana yazdıklarından dolayı sonsuz tşk ler

NERONN

25.08-2008, 18:49
UZAKTAN NE KADARDA KOLAY ATIŞ TALİMİ

murat01_80

25.08-2008, 19:01
hepsı hıkaye engellı engelsız...kımı sevıyosan onla evleneceksın oda senı sevıyosa tabı okadar....

burock

25.08-2008, 19:34
Bence göreceli bir kavram bu soruyu direk kendime sorduğumda samimi olarak ewet cevabını alamıyorum her nedense birisi çok güzel bir laf söylemiş AŞK HERŞEYİ KABUL EDER Mİ? İşin bu yönünü ciddi ciddi düşünmek lazım engeller bir noktadan sonra sorun olur mu ewet bence olur bende çewremde çok az engelli engelsiz ewlilikleri biliyorum gerçekten mutlu ama miktar çok çok az %1 civarında engelli engelli ewlilikleri bence daha mantıklı olur tabi duygularda önemli

Bacıbey

25.08-2008, 19:54
UZAKTAN NE KADARDA KOLAY ATIŞ TALİMİ

yaa sormaa neron iş başa düştümü kaçacak gibi gelir insana değilmi?
yada aldatılma korkusu sarar, sevmekten vazgeçilmesinden korkulur
yetememekten korkulur,aşşız kalmaktan işşiz kalmaktan korkulur böylee deriiin bir karamsarlık çöker insana. :x

yazık kendini sadece bir et parçası olarak görenlere yazık!!!

ruhu tenden ayırınca geriye kalan sadece cesettir!!

cesetlere vurulanlara yazık!!

kendini hor görenlere yazık!!

engelli kimdir ??

vefa nedir?

sevgi nedir?

para + noksansız beden= mükemmel hayat vay bee!!

Sehribanu

26.08-2008, 00:00
Büyük ihtimalle evlenmezdim... Bu da bir varsayım,burada atıp tutuyoruz ama gerçekte ne olurdu bilinmez :?: :?: :?: Yaşayıp görelim diyeceğim ama öyle bir olasılığımız da yok...

ismayil

26.08-2008, 00:18
EVLENMEZDİM.......
BELKİ DE BU YÜZDEN DUYGUSAL YAKINLIĞIM OLSA DA HİÇ SAĞLAM BİRİNE EVLENME TEKLİFİ ISRARI YAPMADIM....

serap45

26.08-2008, 20:48
engeli insanın bedenindedir kalbinin herhangi bir engeli yokturki gönül bu engelli engelsiz diye bir ayrım yapmazki ben şahsen evlenirdim engelli biriylede engelsiz biriylede farketmezdi yani yeterki seveyim:)

fuat dönmez

26.08-2008, 23:29
engelli olmasaydım engelli birisiyle evlenirdim çünkü herşey saygıda bitiyor bence önemli olan karşıdaki kişiye olumlu gözle bakmak onu saymak sevmek
olduğu gibi kabüllenmek ve zorlukları beraber aşabilmenin tadına varabilmek

İçimdekiDeniz

27.08-2008, 14:54
Çok güzel bir soru, herhalde evlenmezdim diye bakıyorum.

ECOnomiST

29.08-2008, 15:22
4' e kadar yolu var... engelli engelsiz güzel ahlaklı vs vs.....

yine iddalı bi açıklama yaptım... tepkileri alayım...

engelli olmasaydım engelli birisiyle evlenirdim... engelliyim, bu yüzden eğer seçma şansım olursa engelli olmasını tercih edeceğim... karşı taraf engelli değilse bunun içinde yapacak bişey yok...kızı zorla engelli yapamam ya...

masiva

30.08-2008, 11:23
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,

Genelde konulardan haberdarım; ancak iş yoğunluğu sebebiyle çok fazla yazıp çizemiyorum.. Elime geçen bu ufacık tefecik zaman dilimlerinde de kendimi yeterince ifade edemiyorum aslında; ama yine de deneyeyim :wink:

Öncelikle dürüst davranmaya gayret ederek; ben şuan ki hayatıma sağlıklı bir eşi yaşayabileceğim olası zorluklar nedeniyle nasıl ki sokma taraftarı değilsem bu birlikteliğe olumlu bakmıyorsam, tam tersine de yine aynı mantıkla olumlu bakmıyorum.. Yani muhtemelen evlenmezdim diye cevap verebilirim.

Çünkü;

Evlilik için sevginin oluşması şarttır, bu varsa/oluşmuşsa zaten burada sayfalarca konuşmanın hiçbir mantığı/anlamı yok. Dolayısıyla “seviyorsam” la başlayan cümleler bu sorunun cevabı olamaz diye düşünüyorum. Yıldırım aşkı, ilk görüşte aşk.. gibi masalsı kavramları hiç dikkate almadığım, önemsemediğim hatta inanmadığım için konuya dahil etmiyorum bile…

Evlilik için ön şart SEVGİ ise; acaba sevginin şartları nelerdir?.. sevgiyi oluşturan/besleyen nedir?.. öncelikle bunların irdelenip cevaplanması gerekir.. Sonra engelli birey sevilebiliyorsa; tabiî kiî onunla evlenilebilir, neden olmasın. Sorun engelliyle evlenmekte değil engelliyi sevebilmektedir!!!

Şimdi bu “sorun engelliyle evlenmekte değil engelliyi sevebilmekte..” cümleye oldukça duygusal ve romantik itirazlar yapabiliriz, neden?.. diye :D ta kiî insanı ve yaratılıştan bu yana şekillenen; ama temel direkleri sabit olan ruhunu/fıtratını inceleyip anlayana kadar.

Erkeğin ve kadının rolü ve birbirlerinin zihinlerinde çizdikleri silüet çok çok önemli.. Erkek güç, kudret, dayanıklılık, iktidar sembolüdür. Fıtratı da istekleri de bunlar üzerine şekillenmiştir.. koruma, müdehale etme, yönetme iç güdüsü vardır. Kadın ise bunun tam tersidir, güçlü bir lider vasfından ziyade bir sevgi ve şefkat kahramanıdır…

Hal böyleyken, bu tabloya engeli/engelliyi oturtmak biraz güç.. Bütün bunlar doğal sirkülasyonun bir getirisi- (ancak; dönemimiz koşullarında kimse ava gitmiyor, bir bizonu omzuna vurup evine dönmüyor.. bedensel güç/kuvvet’in yerine diğerleri oturmuş durumda.. unsurlar değişmiş olsa da yüklenen roller aynı) -tamamen içgüdüsel olarak şekilleniyor diye düşünüyorum, insan istediğini seçme özgürlüğüne sahip ancak neyi isteyeceğini acaba seçebiliyor mu?

Epey karıştırdım, umarım anlatabilmişimdir.. :D

Bacıbey

30.08-2008, 12:12
kendini ifade edemeyişin böyleyse bilemiyorum yani :D çok güzel düşünüyorsun..anlattıkların doğruda ama hayat okadar enteresanki teoride başka pratikte başka sonuçlar elde etmemize sebeb oluyor..

bence başa gelmeden tecrübe etmeden evet yada hayır demek anlamsız..her insanın eş seçimi yaparken kendine göre kafasında bir profil vardır mutlaka.. ama bazen kader ağlarını örer aslaa hayır olmaz dediğin bir durumun tam göbeğinde bulabilirsin kendini ben daha çok alın yazısına inanıyorum..iradede var tabiki ama asla hayır yada kesinlikle evet demek pekte doğru değil gibi..

Erasius

30.08-2008, 16:09
Selam arkadaşlar,
Bu konuda benim de şahsi kanaatlerim olacak. Ben kendi açımdan bu soruya net bir cevap veremiyorum. Ben sevmeyi beceremediğim için, sevgiye izin vermediğim için birlikteliklerin olmasını imkansız kılıyorum. Aslında en zor şeylerden biri olduğu göz ardı edilerek sevmek en basit şeydir derler. İşte evlenmek veya evlenmemek tamamen bununla alakalı. Seven insanların engelli olsun veya olmasın birbirlerinden vazgeçmeleri olasılığı düşüktür.

benim

30.08-2008, 18:15
ben güç tutkunuyum...
kndine güveniosa güçlüyse hiçbirseyden şikayet etmiyorsa ..farklıysa olurdu .

çoğu zman bu cvbı vermekten kacındım ama sanırım olmazdı yukarda söledklerm gecerli deilse..

bnde engelliyim ama hayatımdaki insanların hiçbiri bunu sorun yapmadı..

orta ve lisede cok üzülüordum ama insanına göre deişşiodu tepki..
acıkcası annem cok korkuo evde kalmamdan:D

Grafiker

30.08-2008, 19:10
Sevgide şart olmaz. Ya seviyorsundur. Ya da sevmiyorsundur. 100 kişinin içinde karşi karşıya geldiğinizde orda sizin için önemli olan sadece iki gözdür ve o gözlerin sahibi engelliymiş değilmiş hikaye.

Tabi her konuda olduğu gibi bu konuda da engelliler ciddiye alınmıyor. :evil:

ikinci bahar

31.08-2008, 14:51
neden evleneyim ki bedeni hayatı engellerle dolu biriyle?

mehmet_barcin

31.08-2008, 19:40
herkes suan böle düşünüo aşık olsam elenirdim filen dioda aşık olmazdınız bence küçümseyerek bakardınız bende şimdi öle diom ama engelli olmasaydım ewlenmezdim die düşünüom kendimi diğer insanların yerine koyunca

Apranax

31.08-2008, 20:51
Çok haklısın Firuze,en açık ve net olanı sen söyledin.

mezopotamyali kederi

31.08-2008, 22:18
Başlığa dikkat ettim de,ordaki varsayımın sevimliliğinde takılı kaldım..."engelli olmsaydınız"... Hım... Yani 30 sene ömür geçrdiğim,kimliğime yapışan olumsuzluğu yok sayarak cevap verecek olursam, evlenirdim...Benim gibi seven biri çıkacaksa hele de karşıma, yıldırım nikahıyla evlenirdim... 8) Kendime aşığım galiba... :) Lakin şu şartlarda "naslaaa!!!" 8)

feyzanur

01.09-2008, 00:43
evlenmezdim...tıpkı ben engelsizken hayaller kurduğumuz ama ben engelli olunca arkasına bile bakmadan suçu sadece ailesine atıp kaçan sevgilim gibi...dürüst olmak lazım.kesinlikle sağlam birini seçerdim :(

daylight

01.09-2008, 19:09
Benim için buna, bir anda basit bir şekilde cevap vermek oldukça zor.
Ben engelli değilken, engelli biriyle arkadaşlıgım olmadı.
engelli birilerini bile görmedim dersem yalan olmaz, ozamanlar sandalyede gördüğüm 2 kişi olmuştur...
Onun dışında çalışmaktan kendime bile zaman ayıramazdım.
Engelli biriyle evliliğe gelince, seversem - aşık olursam - sevgiyi görür alırsam neden evlenmezdim ki.

Ama artık çalışmak kendimi parçalatmayacak biri olsun isterdim tabii, tek şartım,.. sebebim bu olurdu - olucakta...
Şimdiye kadar hiç bir engelliden buna benzer bir teklif almadım, kimden böyle bir teklif aldıysam, hastalandıktan sonrakiler de hepsi saglıklı kişilerdi.

zaten nişanlıyım, üç yıldır nişanlım engelli değil.
Ve beni engelli olarak görmediğini söylüyor ben kendimi kötü hissetsem bile o gayet rahat oldugunu söylüyor, ben sandalyede görünmek istemiyorum ama o bunun onu rahatsız etmediğini bana söylüyor.

Şimdi bende böyle düşünüyorum, beni engelli iken birisi sevebiliyorsa bende sevebilirmişim demekki..

numan

02.09-2008, 04:05
valla hiç kimse kızmasın ben benim gibi biriyle hayatta evlen mezdim yada açıkça söylemek gerekirsede büyük konuşmayıda sevmem ama engelliyle evlenmem ve şimdiden diyorum ki benimle evlenecek kişinin halinede acırım
:D
saygılar...

yolcu46

03.09-2008, 17:10
sevgi ve saygı olduktan sonra benim açımdan sorun yok
ama bunun söylediğim gibi karşılıklı olması lazım karşımdaki insan buna kendisini mecbur gibi hissettiğini düşünürse ona da gelmem hiç kime bir şey için mecbur değildir.

£La

10.09-2008, 23:25
Merhabalar...

yazdıklarınızın hepsini olmasada bir kısmını okumaya çalıştım ve darmadağın oldum!
ben bir engelsiZim ve engelli biriyle yaklaşık 1 yıldır beraberim!
ben 24, aşkım 27 yaşında ve ciddi bir beraberlik içerisindeyiz.
Ama şu son günlerde bizi bilen arkadaşlarımdan aldığım tepkiler öyle kafamı karıştırır hale geldiki korkmaya başladım hatta 'acaba yapamıcak mıyım?, acaba ilerde mutsuz mu oluruz?, acaba onun bu durumundan dolayı yükleneceğim sorumluluklardan ilerde bıkar mıyım? ' demeye başladım ve gelgitler yaşamaya başladım. İnsanlardan aldığım olumlu yada olumsuz her tepkide etkilenir hale geldim.

Diceksiniz ki seviyorsan gelgit olmaz.Hayır öyle deil işte.Bütün özellikleri eğitimi,kültürü,şusu busu ayrı bir konu,engeli ayrı bir konu.Onu evet seviyorum! bu durumu bile bile kabul ettim.Bu yüzden 4 4 lük bir insanı terkedemem dedim.

Ama hani gerçekçi olduğumuzda sevgi bi yere kadar,mutlaka bitecek diyoruz ya! işte o zaman onun bu engeli gözüme görünür ve huzursuz mutsuz olur ve onu da mutsuz eder miyim?
işte beynimi kemiren düşünmekten psikolojimin bozulma derecesine gelen nedenlerim bunlar. Kimse ilerisinin ne olacağını bilemez? İçimde sanki sürekli bir melek birde şeytan konuşur gibi.
Ama galiba benim onun engelini son damlasına kadar ,çok iyi derecede kabul etmem lazım ki her vurduklarında yıkılmamam lazım!!!

Bu konu içerisinde sizlerle bunu paylaşmak istedim.

Hepinizin Allah yar ve yardımcısı olsun.
Sevgiler...

Kalem

11.09-2008, 00:45
sevgili ela
bu hayat size ait. genelde böyle özel durumlarda başkalarının fikirlerini önemsemeyin rica ederim. çünkü bu işin içinde olan sizsiniz. diğerlerinin bu konu üstüne söyleyebilecekleri hiç bişi olamaz inanın.

sakatlık, ayrı bir kurguyu gerektirecek kadar "yeni bir canlı türüyle karşılaşmak" demek değil!
sakat olmayan birisi için de gelecekte bişi öngörülemez. bu konuda geleceğin ne getireceği konusunda kimse garanti veremez size. bu yüzden sakat bir insanla kurulan evlilikte de geleceğin ne getireceği konusunda garanti verilemez. bunun da garantisi yoktur.
evlilik, iki kişilik bir yürüyüştür. ve nereye kadar gideceğini belirleyen de budur. sorumluluk iki kişiye aittir yani.
karşımızdaki bir insan. insana özgü tüm özelliklere sahip bir kurguyu gerektirir bu.
sakat olmayan insanlarla olan evliliklerde de olası çözümsüzlükler var inan! evlilik kollarla,bacaklarla,gözle ve kulakla gidebilen bir süreç olsaydı inan gunumuzde o kadar ayrılıklar olmazdı.
fakat bana ilginç gelen onca mutsuz evliliklerde bedenin durumunun gundeme bile gelmiyor olması. yaşamla baş etmenin gereği olarak bir bedene atıf yapılmıyor o evliliklerde. onca endam ve saygın beden bi anda çöpe atılabiliyor!
ama sakatlar söz konusu olunca insana ait tüm özellikler göz ardı ediliyor sadece bir bedene atıfta bulunuluyor.
bakınız evlilik iki kişilik yürüyüştür. ve paylaşımdır. bu paylaşımı etkileyen ve belirleyen şey, sadece bir beden değildir. olamaz da!
merak etmeyin ev işlerinizde size sağlam bir erkek yardım etmeyecek:)
ya da tuvaleti ve banyoyu kendisi yıkamayacak. suyunu kendisi almaya üşenecek. pazara gitmeyecek.
bebeğinizi tek başınıza büyüteceksiniz. ailesiyle uğraşacaksınız yine. yine bir kayın valideniz yanı başınızda olacak. ailesi yine size karışmaya devam edecek. sizin duygularınızla değil parasını nasıl artırmanın hesabını yapacak yine. evinizde nasıl geçineceğinizin hesabını yapacaksınız. size saygı gostermeyi unutacak.
ayrı gezeceksiniz. evde kalınca paylaşacak şey bulmakta sorun yaşayacaksınız. sizin önemsediğiniz şeyelr dikkate alınmayacak. ve siz yine bunları konuşurken size fikir verilecek.
herkes konuşacak. kafanız karışacak.
aksi mümkün değil mi? mümkün tabi ki... uğraşacaksınız. onu da çocuğunuz gibi buyuteceksiniz ve belki de semeresini de goreceksiniz.
belki o gün geldiğinde yıpranmış ve kendi hayatını çoktan unutmuş bir canlı olarak karşımıza çıkacaksınız.
etrafınızda "sakatlarla nasıl yürünüyor ve nereye kadar?" diye bakmak yerine evliliklere bakınız. bu size yeterli bilgiyi verecektir.
unutmayın bu hikaye size ait. ve hiç bir hikaye evlilik söz konusu olunca birbiriyle bağlantılı değildir.
çünkü her evlilikte birlikte yuruyen iki kişi, dunyada bu işe soyunan "ilk iki kişidir".
bu hikaye size aitse size düşen bu hikayede ne aradıgınızdır.
"aradığımı buldum" diyorsanız eger!
artık sizlere gerekli olan sorumluluk duygusudur.
çünkü evlilik bir sorumluluk ister.
bu hikaye bir gün olumsuz bir şekilde biterse anlayın ki suç ikinize aittir.
bunu başta böyle kabul ederseniz sorunun sebebi olarak bir kişiyi görmez birlikte adım atarsanız böyle bedensel mazeretlere baştan sıgınmazsınız...
çünkü benim bildiğim tüm olumsuz yuruyen evliliklerde bişi ters gittiğinde hemen bir mazerete rahatlıkla sıgınılabiliyor.
burada sakatlar için sakatlık mazeretken başka yerde başka sebepler mazeret oluyor.
evliliklerde gerçekçilik, insanın butun geleceğini bilmeyi gerektirir!
yani karşındaki insan nasıl biridir? sizle ne kadar yuruyebilecek? siz onunla ne kadar yuruyebileceksiniz? olası sorunlar olacak mıdır? siz bu işe koyulan iki kişi bu işi başarabilecek misiniz?
sizin aradığınız şey şu an boyle bir gerçekçilik bence!
ve hakikat şu ki size bu konuda kimse yardımcı olamaz.
sakatlarla olan bir yaşam farklı bir yaşam değil inan:)
her ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar!
nasıl bir fark olabilir? mesela sağlam biri banyoyu berbat halde bırakır:)
ve her işini tek başına goruyor olur:)
sakat bi insanın banyosuna yardımcı olursunuz. ama burada sakat bagımlı muhtaç olur!
bence sizin yapmanız gereken, bir insanın nereye kadar bagımlı ve bagımsız olabildiğini tekrar incelemeniz. ve evlilikte "nereye kadar varsınız?" buna cevap bulmanız:)
kendi sınırlarınızı bir listeleyiniz. bu sınırlarınızı sevdiğinzie hatırlatınız.
onun da sınırlarını öğreniniz. karşılıklı olarak sınırlara saygı duyunuz.
ve unutmayalım ki bu sınırları da insanın kendisi tayin eder. ve bunları sizden başka kimse bilemez!
eğer siz ben onun işlerini yapmam derseniz bence sadece sakatları değil sakat olmayanları da iyice tartınız derim. eger evlilikte bir paylaşım olması gerektiği inancınız varsa da derim ki: neleri paylaşabilirsiniz?
sadece bir bedeni mi? sadece bir evi mi? sadece ev işlerini mi?
buradaki sınırlarınızı da belirleyiniz. ve karşınızdaki insanla ne paylaşabilirsiniz? bunlar size yeterli gelecek mi?
olmazsa olmazlarınızı belirleyiniz.
inanın gerisi teferruat ve sadece sizi ilgilendirir.
bir gun tuvaletini yapamıyor diye bıkmanız gibi bişi söz konusu olursa eğer bu da sakatlığa bağlı değil. ve siz hayalci takılmışs sayılmazsınız!
çünkü sevgi biterse bu sakat olmayanlar için de geçerli:)
sevgi bittiğinde siz zaten o kişiden de bıkmış olacaksınız. fakat evliliği sadece robotvari gotureceksiniz. burada yanımda "bıktıgım kişi sakat değil saglam olsun" diyorsanız o zaman işte bence vazgeçiniz bu işten!
sevmeseniz de bir sakatla yaşayabilir misiniz? diğer evliliklerde olduğu gibi sevgi olmasa bile yaşayabilir misiniz?
yani başa döndük şimdi:)
gundelik hayatınızı ne kadar götürdüğünüzü siz bilirsiniz. bugün bıkmıyorsanız yarın bıkmazsınız:) ama bunu da en iyi siz bilebilirsiniz:)
size nasihatte bulunanların yaşamlarını tartın bence!
size nasihat etmeye gelince bol bol konuşan insanlar kendi hayatlarında neler çekiyolardır.
fakat işte sorun durust olmakta!
sanki hiç bir sorun yokmuş gibi kendilerinde!
hayatı sadece bir bedene indirgiyolar!
tek başlarına adım atmışlar gibi üstelik!
gören de karşımızda her işini tek başına yapabilen "yeni bir canlı türü" var sanacak:)

Mami Junior

11.09-2008, 01:45
Zor işler bunlar, kimse başına gelmeden bilemez.

Yarın ne olacağını bilemediğimiz gibi, böyle bir seçimi yapıp yapamayacığımızıda bilemeyiz.

fackry

13.09-2008, 02:26
Ela nın da dedıgı gıbı kafada soru ısaretlerı ucusacaktır tabıkı karsısındakınınde tıpkı benım ucustugu gıbı bı engellı olarak uzun suredıgın gorustugum bıtanemle cok guzel gıden bı ılıskımız var ama bende soruyorum kendıme ya sevgı ask bıterse dıye supheyle yasanmaz ama bunları dusunmedende olmaz. ha ben olsam evlenırmıydım boyle yureklı kısılerı gordukce tabıkı evet. velhasıl allah herseyın hayırlısını versın hakkımızda.

gulsahh

15.09-2008, 21:46
ben engelli biriyle evlenirmiydim. büyük konuşmak istemem ama evlenmezdim bu kendimi yüksek gördüğüm için değil elbet. aşk başta güzel gelir ama araya başka sorunlar girmeye başlayınca aşlk fln kalmıyor. evliliği yaşamış biri olarak bunu çok iyi biliyorum. nefis var unutmayın bugün toz pembe görünen şeyler bi gün hayatınızın en kötü zamanları olabilir. ben engelli değilim ama hastayım buna rağmen sağlıklı biriyle evlendim. buna rağmen kimse onu yanıma yakıştırmadı. yani nefis bu bi yerde etkiler bizide. o yüzden evlenmezdim heralde.

empatizan

17.09-2008, 00:05
Engelli olmasaydınız, engelli birisiyle evlenir miydiniz sorusuna, engelli olmayan bir kadın olarak cevap vereyim.
20’li yaşlardayken bu soruya muhtemelen hayır yanıtını verirdim. Gencim, güzelim, sağlıklıyım, eğitimliyim, ne diye engelli birisiyle evleneyim ki. Eşim yakışıklı olsun, uzun boylu olsun, hiçbir engeli ve hastalığı olmasın, iyi eğitimli olsun, parası pulu olsun, kaşlarında kare olur ise olsun, gerdanında bir beni mutlaka olsun… şeklinde taleplerim olurdu, nitekim de oldu. Talep ettiğim gibi birisini buldum mu buldum. Bilin bakalım başım göğe erdi mi? Mutlu oldum mu? Iııh. Yukarıda saydığım özelliklerin hiçbirisinin mutlu bir evliliğin ön şartları olmadığını yaşayarak öğrenmek gerekiyormuş. :cry:

Erkeklerin çoğunun damızlık boğa işlevi görmenin dışında evlilik kurumu içerisinde hiçbir halta yaramadıkları konusunda Kalem’in görüşlerini can-ı gönülden destekliyorum. :lol:
Evliliğin, legal bir şekilde çocuk dünyaya getirmek dışında faydalı ve iyi bir kurum olduğunu da düşünmüyorum. Tanık olduğum tek tük istisnalar dışında insanlar, özellikle de kadınlar hayatlarını cehenneme çevirmek istiyorlarsa buyursunlar evlensinler diyorum.
Kendi adıma “evlilik” sözcüğü tüylerimi diken diken ettiği için, sevdiğim bir insanla bir arada olmayı “hayatı paylaşmak” olarak adlandırayım. (Evlilik sözcüğüne duyduğum antipatinin en büyük nedenlerinden bir tanesi medeni kanundaki boşanmayı zorlaştıran hükümlerdir. Ortada şiddetli geçimsizlik olsa dahi, taraflardan birisi boşanmak istemediği takdirde, buyurun cehennem azabına!)
Engelli birisiyle hayatı seve seve paylaşırım. Engel onun engeli. Bedensel bir engel onu sevmeme ya da hayatımı onunla paylaşmama ne diye engel olsun. Yirmili yaşların aptalca talepleriyle mutluluk ve birliktelik olamayacağını acı deneyimlerle gördükten sonra karşı cins ile ilişkilerde benim için en önemli şeyin ruh ve beyinlerin uyuşması, anlaşması olduğunu kavramış bulunmaktayım. Aşık olmuşsanız ve hele bir de tenlerimiz uyuşmuşsa, değmesin yağlı boya.
Kükremiş sel gibiyim, engelleri çiğner aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım şeklinde sevdiğimin engeli vız gelir tırıs gider. :D

£La

17.09-2008, 23:53
Sevgili kalem eline, yüreğine sağlık
O kadar güzel ve güncel açıklamışsınki benim göremediklerim yada görüpte kabul edemediklerimi göstermişsin bana.

Çok doğru söylüyosun engelliler 'yeni bir canlı türü değiller!'.Galiba bizler olayı farklı gibi algılamaya çalışıyoruz.Benim aşkımda herkes gibi! her işini kendi görüyor, 2 bacağınında protez olmasına rağmen.

Evet diğer insanların biten evlilikleri asla bir bedene dayandırılmıyor.Engellilerde böyle bişey söz konusu olduğunda ise bunun nedeni sadece bedene dayatılıyor.Benimde korkum Sadece eğer gelecekte evliliğim (Allah yazdıysa bozsun) sırf bu nedenle! biterse işte o zaman kahrolurum. :(
Onu çok seviyorum. Onda normal insanlarda olmayan bir çok güzel özellik, sağlam karakter yapısı ,insani yapısı ve dahası var.

Allah'ım inşallah hakkımızda hayırlısını nasip eder.
Ama bu konuda insanın kendini , çevredeki sesleri aşmasının en güzel ilacı Zamanmış.

Sevgiler...

masiva

22.09-2008, 11:24
Yeterli eş, dost ve akraba izlenimlerime dayanarak evlilik için aranması gereken İLK ve TEK şartın AHLAK olduğuna inanıyorum. Ne aklı, ne boyu posu endamı.. ne cüzdanı ne eğitimi ne de o yerlere göklere sığdıramadığınız kocaman aşkınız aynı çatı altına girdikten sonra hiçbir şey ifade etmiyor.

Kala kala elinizde bir ahlakı kalıyor hayatınızı yaşanılabilir kılan. Sayacağınız hiçbir değerle kıyaslanamayacak ölçüde kıymetli olan tek şey insanın ahlakıdır. Ancak ahlaklı bir insanla huzur içinde sağlıklı bir iletişim kurarak hayatı paylaşabilirsiniz. Böylesi bir insanı sevmeme gibi bir lüksünüz ise hiç yoktur notrdamın kamburu dahi olsa..

Deli Mavi

22.09-2008, 21:04
SEVGIM HERSEYIN ONUNE GECER EVLENIRDIM NEDEN EVLENMIYIMKI BENCE SEVGI OLDUKTAN SONRA BEN ONU BASIMIN TACI YAPARDIM HANI DIYORLAR YA ENGELLI INSAN YUK OLUR BEN SALAM INSAN OLSAYDIM DEGIL YUK ONUN AYAGI KOLU GOZLERI YOLDASI OLURDUM BEN BU DURUMDA GENGELLI COCUK ALMAK ISTIYORDUM AMA YUZUME KAPILAR KAPANMISTI... :cry:

ECOnomiST

01.10-2008, 21:17
empatizan'ın

"......Erkeklerin çoğunun damızlık boğa işlevi görmenin dışında evlilik kurumu içerisinde hiçbir halta yaramadıkları konusunda Kalem’in görüşlerini can-ı gönülden destekliyorum. :lol: ......"

sözlerini şahsım ve tüm erkekler adına "ŞİDDETLE KINIYORUM"...

Sirine

01.10-2008, 21:32
daha önceki yazılarımda....engelli biriyle evlenirdim diye düşünüyodum...çünkü hayat paylaşmaktan ibarettir...acıyı tatlıyı hüznü sevinci herşeyi herşeyi hayata dair ne varsa tek bir yürek olarak bedenin vermiş olduğu değil ruhun vermiş olduğu hislerle!!!ama değişti düşüncelerim ne yazıkki çok üzgünüm...ENGELLİ BİRİNLE EVLENMEM BÜYÜK SÖZÜME TÖVBEneden nasıl değişti duygu ve düşünlerim....bilemiyorum...burası tartışılır ama herkes herşeyin en iyisini ister...insanın kalbi güzel olsun ama....çok karışık şuan düşüncelerim...bocalıyorum ama gönlüm engelli bir insanla evlenmemekten yana değil artık hiçbir zaman için...
tabiki hayatın garantsi yok engelsiz diye evlenirsin 3 ay sonra bir kazaaaaaaaaaaaaa adam yada kadın felç...hayat bu ya hiç bir şeyin garantisi yok....o zaman napıcam bırakıcammı hayır....sonuna kadar varım ölene kadar hayat yoluna evet dediğim adamla hayatımı sürdürüücem ama ENGELİ VARSA ÖNCEDEN BİLE BİLE LADESLEMEM ARTIK.... artık diyorum çünkü düşüncelerim değişti 180 derecede....
BELKİ AŞIK OLURSAMM BELKİ BENİ SEVDİĞİNE %100 İNANIRSAM İKİMİZ İÇİN HERŞEYİ YAPARIM.... ONUN DIŞINDA ENGELLİ BİR İNSANLA EVLİLİĞİ DÜŞÜNMÜYORUM AÇIK VE NET KARARIMDIR

kalben

02.10-2008, 16:25
evlenirdim.yeterki aklı ve kalbi engelli olmasın...

Prens Esat

02.10-2008, 16:43
valla ben evlenmezdim ve engelli olmama ragmen gene evlenmem bir evde 2tane engelli olmaz biri saglam olsun :) bide ideal vucutta sahip olsun yeter bana :D ckmu sey istiyorum acaba?

Sirine

02.10-2008, 18:49
ESAT DÜŞÜNEDE KATILAMICAM BİR EVDE İKİ ENGELLİ OLMASI...BU BİRAZ BENCİLCE GELDİ BANA....HEMŞİREYLE EVLENMİCEKSİN....SANA BAKMAK İÇİN YADA SEN ONA BAKMAK İÇİN EVLİLİK OLMAZ....SAÇMA BİR DÜŞÜNCE SENİNKİ SEN GİBİ İŞTE :lol:

Feyyam

09.10-2008, 15:01
kendimi tanıdığıma inanarak söylemeliyimki eğer dünyaya engelsiz bir insan olarak gelseydim engelli bir insanla evlenmezdim.burnu havada bir insan olurdum.engelli olmanın nasıl bir duygu olduğunu da anlımazdım.çünkü yaşamayınca insan anlıyamıyor

sesiz21

20.10-2008, 16:21
ben öncelikle herkese slm diyorum sağlam olupta engeli biriyle evlenen bi çok kişi biliyorum evet bazıları arasında problemler cıkıyor ama bazılarıda gül gibi gecinip gidiyorlar örneyin benim tanıdığım bi arkadaşım ortopedik engeli bi bayanlan evlenmiş gayet mutludurlar aileleri bile destekliyor bayanın sadece diz altı protez kulanıyor yani merakımdan bi defa sordum nasıl oldu dedim arkadaşa oda döndü kardeşim insanın önemli olan kalbinin engeli olmaması her insan sakatlanabilir hayat bu kimsenin garantisi yok dedi ve beni örnek güsterdi sen bugüne kadar sağlamdın ama ne oldu ani bi kazada bacaktan sakatlandın kendini bilen insan bazı şeylerden ibret almalı ve hiç bir zaman insanın eksikjliğini gürmemeli ve o kişiye söylememeli diye karşılık verdi ve ben o arkadaşımı gercekten candan kutlarım mutlu olmalarını dilerim

KUZEY

20.10-2008, 16:48
Sesiz dedigin cok dogru ama cok buyuk sans gerektiriyor onun icin ...

Mutlaka iyi olan yurekli olan insanin aklina ve yuregine bakan vardir
ancak azinlikta oyle olanlar yuzde yirmi belki ...

Boyle bu sekilde kabul ederek ve yurege akla bakanlar var onlar cok
buyuk saygiyi hak ediyorlar cevremizde varsa oyleleri hep destek
olmakta fayda var onlara...

sesiz21

20.10-2008, 16:53
kuzey haklısın kardeşim ama %20 bi oranda az deyil sonuçta yaşamın varlığını güsteriri bugün %20 ise ilerideki zamanda fazlalaşa bilirde bizimde elimizde geldikce bunu insanlara his etirmemiz sonucta engelide olursak insanız bu bi gercek ve herkese kabulendirmek gerek zor ama önemli olan zoru başarmak

Eshat

06.11-2008, 22:04
Bir engelli olarak Şuan ki fikrime göre kesinlikle evlenirdim.

Eğer engelli olmasaydım ne düşünürdüm bunu doğrusunu söylemek gerekirse hiç bilmiyorum.

Fakat; Benim için karşımdaki insanın, benim için hissettikleri ve benim karşımdaki insan için hissettiklerim önemlidir. Benim için aşkta ENGEL yoktur. Aşk, sevgi; gönül işidir. Bunun için bir insanın engeli evlenmesine engel değildir diye düşünüyorum yeter ki aralarında aşk, sevgi, saygı olsun.

Bir zamanlar;
Leyla ile Mecnun’un yaşadığı zamanda ki dönemin padişahı Leyla ile Mecnun’un aşklarını duymuş. Çok merak etmiş ve Leyla ile Mecnun’u saraya çağırmış Leyla ile Mecnun saraya gelmişler. Padişah bir Mecnun’a bakmış boylu poslu yakışıklı bir delikanlı birde Leyla’ya bakmış zayıf cılız fazla güzel olmayan bir kişi padişah sormuş; Mecnun’a; Sen bunun neyine yandın Mecnun ise padişahım siz onu birde benim gözümle görseydiniz hiç böyle demezdiniz demiş.

Bundan dolayı Kimin ne düşündüğü değil bizim ne düşündüğümüz önemlidir. Benim için gerçekten sevdikten sonra sevdiğim kişinin engelli olmasının hiçbir önemi yoktur. Önemli olan karşılıklı olarak fedakar olmak her türlü zorluklara göğüs gererek gerekirse aşkı için yüreğini her şeyini ortaya koymaktır.

özsel

15.11-2008, 14:45
bence aşk engel tanımaz.

Erdoğan

25.11-2008, 17:22
Arkadaşlar biraz kibarlık yapıyo canım gerçekte hiçte öyle deyil Şimdi biz durumun farkındayız ya ondan masum yalanlar bunlar şuan bile karşı cinsimizle arkadaşlık kurmaya çekiniyoruz Biz burda kader arkadaşları olsakbile açabalarla yaklaşılıyor önyargıları kıralım lütfen Şuan bile xbirinden bir byana sizden hoşlandım dese nedersiniz sağlıklı olsaydımı düşünmeyin bide burdan yakın buyurun aynı kaderi paylaşan olsun nedersiniz???

filizergin

25.11-2008, 18:18
ben engelli olmadan önce bana bu soru sorulsaydı hiç düşünmeden seversem evet derdim hemde gerçekten evlenirdim.ama şimdi ben engelliyim ve bunun ne demek olduğunu çok iyi biliyorum bu nedenle cevabım hayır arkadaşlar kimse kendini kandırmasın bizi aşk falan kurtarmaz OLMAZZZZZ.

emre1367

25.11-2008, 20:23
Toplumda çeşitli örnekleri muhakkak vardır.. engelli kadın engelli olmayan beyle evlendiği yine aynı şekilde engelli olmayan bayanın engelli beyle evlendiği... Bu gerçekten engellilerin çok önemli bir sorunu. Bu mesele katkıda bulunabilecek yada kısmende olsa çözebilecek bişeyler geliştirilir veya yapılırsa çok daha iyi olacağı herkesin bildiği bişeşdir.

Umarım kim olursa olsun engelli veya engelsiz sevdiği, mutlu olduğu kişiyle hayatanı sürdürür dileğiyle... Bütün evli çiftlere mutluluklar... bekarlarda hayırlı kesmetler....

İpEcÜk

03.12-2008, 02:46
Ben engelli diilim ama engelli biri ile evlenirdim :) ama tabi karamsar olmıcak ve kendıne acımıcak..

songulsevinc

04.12-2008, 14:41
Kimse kendini kandırmasın arkadaşlar. Erkek yada bayan hiç sağlam insanlardan teklifler alıyormusunuz?

Cevabı : Koskoca bir hayır...

Çünkü bizim derdimizden ancak bizim gibiler anlar...

Olsa bile evlilikten sonra %99 eminimki bir şekilde size engeliniz yüzünüze vurulacaktır.

Bu benim düşüncem. Katılmayanlara da saygı duyarım...

empatizan

04.12-2008, 16:33
Sayın songulsevinc,
Düşüncenize katılmayanlardanım. Düşüncenize katılmayanlara saygı duymanız yüreğime su serptiği için cevap yazıyorum.
"BU DAHİL TÜM GENELLEMELER YANLIŞTIR" demiş F.NİETZSCHE.
Kimin kimden teklif aldığını ya da kimin derdinden kimin anlayacağını bilemeyeceğiniz için, genelleme yapmayınız lütfen!

bayke

04.12-2008, 18:51
Kimse kendini kandırmasın arkadaşlar. Erkek yada bayan hiç sağlam insanlardan teklifler alıyormusunuz?
Çünkü bizim derdimizden ancak bizim gibiler anlar....

:lol:
söylemesi ayıp, sakat kaldıktan sonra hayatıma giren "sağlam" kadınların (şimdi yaklaşık bi sayı versem abartılı bulunacağından eminim) beni terketmelerinin tek sebebi vardı "resmi" evliliği kabul etmemem.
imasız dolanbaçsız şaak diye yüzüme karşı en az 4 evlenme teklifi aldım hatta bi de kız kaçırma hikayem vardır... tekerlekli sandalyeyle kaçıramayacağıma göre o kaçtı tabii. kan dökülmeden geri yollayana kadar canım çıktı :wink:
haaa niye evlenmedim?
bu da ayrı konu ve uzun bi mevzuu :roll:
bi aile olabilme ve ev geçindirebilme yetisine sahip erkekler bu genellemeye girmiyor.

celik

05.12-2008, 09:34
[/b]sadece şunu söylüyorum..

sevgi & saygı bütün engelleri aşar.

hnm18

05.12-2008, 13:15
bence evlilik insanın kasrışına çıkan kişiye bağlı karşısına çıkabilecek engelleri aşabileceğine inanıyorsa bu yola çıkmalı.karşılıklı sevgi saygı hoşgörü ve anlayış varsa bunu başarır.kendisine güveni tam olmalı ve çevresinden etkilenmezse evlilik olur.Allah herkesin gönlüne göre olanı versin.Mutluluğu yakalayan tüm arkadaşlarada bir ömüe boyu mutluluklar diliyorum

she.zofren

05.12-2008, 13:59
evet evlenirim. sonra ben onun engellerini engellerim. o da benim engellerimi engeller. böylece güçlerimizi birleştirip voltranı oluştururuz. :wink:

nuriye taşçı

05.12-2008, 17:21
bayke abi

sende öyle bi anlatıyorsunki

alem sakat kalmak için arabanın önüne atlayacak vallahi

empatizan

06.12-2008, 10:22
Sayın nuriye taşçı,
Bayke abimizin ceplerinde şeytan tüyü taşıdığını bilmiyor musunuz siz?
Eğer sakat kalmasaymış, üçüncü dünya savaşı
onu paylaşamadıkları için kesinlikle kadınlar arasında çıkardı :lol:
Öyle arabanın önüne atlamakla olacak işler değil bunlar.
Şeytanın tüylerini yolup ceplere doldurmak lazım :lol:

bayke

06.12-2008, 13:35
sayın nuriye taşçı yukardaki CV min altına "ben gençkene"
yazsaydım keşke. o istatistik 25 yılı kapsıyor.
empatizanın değindiği şeytan tüyleri de döküldü, şimdi kelaynağa döndük :)
tepede tek tük bi iki tane kaldı onlarla idare ediyoruz. :)

haa bi de şu var.
kadının "engelli" erkeğe evlenme teklifi öyle merak edilecek bi şey değil.
bunun altında biraz da küçümseme, kendini üstün görme
"benden iyisini mi bulacaksın" mesajı gizlidir. (çok mu alınganım?)
kadına gelenekleri tersine çevirme cesaretini veren, senin sakat olmandır.
ve hiç hoş değildir.
mesela bana kaçan hatun.. benden 15 yaş küçüktü.
hiç bi zaman al bohçanı gel cesareti vermedim. genç ve güzeldi.
yaz tatili boyunca biraz fingirdeştik o kadar.
orta birden terk..kafa bomboş.
kesseler onunla bi ömür geçiremem. hayat=sex demek değildir ki.
bana kaçtığında onu reddedmeyeceğimden o kadar emindi ki.
sizce bu cesareti nerden buldu dersiniz?

shebnem

06.12-2008, 19:22
Aslında Bayke bey'in yaptığı tesbiti genelleyebiliriz. Her ilişkide maddi ve manevi(daha güzel, daha zengin, daha eğitimli vs.) açıdan"güçlü" taraf belirleyici rol oynuyor.

seker kiz

06.12-2008, 20:21
''sağlam biri tarafından teklif yapılıyormu? tabiki koskoca bir hayır ''gibi cümleler yanlış tabiki.elbetteki yapılıyor.herkesin seveni beğeneni oluyor.insanın gözlerindeki ışıltı,kendine güveni,karşısındaki insanla duygu alışverişi olduktan sonra sağlam biri tarafıldan sevilmek çok mümkün ve son derece doğal bir olay.

mustafa4221

16.12-2008, 02:00
:oops: Ben kesınlıkle evlenmezdım çünkü nerde karşılaşacaktımda aşık olacaktım ayrıca bulundugunuz ortama egtıme baglı düşünün zengin çocugu oldugunuzu çevrenızde güzel kızlar cebınızde para neden toplumun defolu dıye baktıgı bırıyle evleneyım
bu şuna benziyo cebınde paravar eskıcıde elbıse arıyo evlenmeye kalksanız çevrenize ailenize nasıl kabul ettireceksiniz bolkeseden atmayalım toplumun özürlüye bakışı bu günki gibi oldugu muddetçe özürlülerde kendilerını üçüncü sınıf vadandaş kabul ettıkleri sürece bu evlılıkler olmaz bızler bu ülkede yeşilçam filimlerıyle büyümedikmi filimlerde engellli olan kızları kocaları engelinden dolayı boşamadımı annnelerımız babalarımız hep bunları izlemedimi sizce nasıl kabul ettırecegız. beki evlenen yokmu var.ama onlarda üçüncü sınıf vatandaş ya işi yok ya ailesinden kopmuş yalnız sorunlu özürlü kızlarımızı adeta sıgınacak liman gibi görenler yapıyo onların sevgi boşluklarından yararlanıyor kızlarımız çalışkan mücadeleci oldugundan hayatı sırtlayarak götürüyorlar.veya özürlüyü tanıma fırsatı bulan onun sevgi dolu kalbıni keşfeden yüreklı insanlar yapıyo.istısnalar kaideyi bozmaz bunlar azınlıkta bır elın parmakları kadar.evet herşey gönlünüzce olsun ama ben yapmazdım

senin neyi yapıp yapmayacagın yazındanda anlaşılıyor bukadar cok yazmana gerek yoktu zaten sadece "defolu" ve "ucuncu sınıf" insanlar demen senin neyi nasıl duşundugunu gosteriyor kimse ne ucuncu sınıftır nede defoludur nekadar cirkin bir ifade tarzı arkadaşım bu kelimlerlemi ifade edebiliyorsun kendini defolu ve ucuncu sınıf oylemi...

mustafa4221

16.12-2008, 02:23

Çünkü bizim derdimizden ancak bizim gibiler anlar...

Olsa bile evlilikten sonra %99 eminimki bir şekilde size engeliniz yüzünüze vurulacaktır.

Bu benim düşüncem. Katılmayanlara da saygı duyarım...

yapma arkadaşım nedemek bizim derdimizden bizim gibileer anlar neyiz biz mutant mıyız uzaydanmı geldik ben 29 yaşında bacagı aksayarak yuruyen birim konyalıyım 3 yıl lisede 4 yıl fakultede bir tane benim gibi arkadaş yoktu etrafımda hatta mahalemde yoktu ne yapmam gerekiyordu beni benim gibiler anlar ben zaten bu dunyaya ait degilim ben farklıyım deyip bir köşeyemi cekilmeliydim elbette bende ki farklı tarafları hissediyordum ancak hisbir zaman etrafıma ben farklıyım sizden eksigim var piskolojisine girmedim girmemde cunku benim diger insanlardan senden ahmet mehmet vs den hisbir farkım yok ben insanım bekarım ve şayet aşık olursam bu insanın hic bir engeli olmasada ben evlenme teklifi ederim okadarda cesaretim var sizler bizler bu piskolojiye girersek yukardaki arkadaşa ben kızmıştım ama kusura bakmayın bizi cok defolu ve ucuncu sınıf insan gibi goren olur once bizler şunu kabul etirecegiz biz insanız ve her insanın yapabilecegi şeyleri yapmaya hakkımız var buna aşık olmakta sevmekte sevilmekte dahil cok uzuldum burdaki bazı yazılara heleki engeli olupta kendini farklı goren dostlarıma cok uzuldum digerleri umurumda bile degil aslında

elif_kız

16.12-2008, 11:02
arkadaşlar ne güzel düşünceler bunlar.evet belki doğru ama bana kalırsa biz bunları karşımızdan bekliyoruz.ben gerçekten böyle dürüst bir insan yanı onormal ben özürlü bin hiç düşünemiyorum.bir yerde hatırlatırdı özrümüzü ben normal biriylen düşünmüyorum.şimdi deyeceğimki evet özürlü olmasm özürlü biriylen evlenirdim şuan böyle düşündüğüm için ama hiç sanmıyorum.

murat01_80

21.12-2008, 06:12
evlnılmelı tekrar edıyorum evlenılmelı ama saygı varsa ılıskıde sadece sevgı olmas hem korkak olursak hiç bişey elde edemeyız bıraz cesaret ve yasama sevıncı lazım sanırım

keremelif

21.12-2008, 18:29
evlendim zaten hemde dillere destan evlendik gazeteler televizyon herkez duydu duymasada ben duyuracam karıma tapıyorum o benim ruh ikizim allahım herkese böyle eş nasip etsin engelli hemde yüzde72 engelli ama neskafemi ayağıma kadar getiriyo sağolsun ona tapıyorum

begüm

21.12-2008, 18:34
merhabalar bende birini sevdim özürlüyümide engeliyimdiye istemedi beni ayleside istemedi beni aylesine hızmetçi arıyorlardı gerçek sevgi yok bence bu dünyada güzelik para ve çalışan bayanlar istiyorlar

ada

29.12-2008, 11:54
Açıkçası zor bir hadise bu evlilik meramı..Helel hele birde engelliysen boyut inanılmaz zorluk düzeyine tekabül ediyor..Hayatımda sevdiğim 3 insanın 3 'üde sağlam ve tahsil dereceleri de fevkaledeydi..Ayrıca maddi durumlarıda tahsillerine eş değerdi..Lakin işin içine aileler girdi mi işler tamamen değişiyor..Açıkçası her defasında ön plana aile ve çevre girdi ve nitekim ilişkiler bittii.Acıtmadı dersem canımı inkar etmiş olurum..Fakat engelli sağlam ilişkisi inanılmaz zor bence..Haaa engelli -sağlam ilişkisinde ancak ve ancak engellinin çalışıp sağlamın çalışmaması ve kültür olarakta düşünce olarakta engelliden alt sevide bulunması evlilikle noktalanabilir..Çevre sizi mükafatlandırmıştır;çünkü sağlam birini size layık görmüştür..Lakin uyuşmazlıklar beyinde başlacağından bu ilişkilerinde çok uzun boyutlu olucağını düşünemiyorum ben..Neticede en güzeli evlenmemek...En azından insan kendine yetmeyi öğreniyor bir bakıma ve öyle böyle size biçilen ömür tükeniyor bir yerde..

soporov

29.12-2008, 12:26
Türkiyede yaşadıgınızı birkez daha hatırlatırım .
Dürüstce yazıyorum Hayır

birsey daha ekliyorum
"gunumuzde aşk denilen şey palavradan ibarettir ,pili bir süre sonra biter"

o zaman benim pilin süresi 5 senedir bitmedi,eşime hala aşığım , hala ne yapsamda onu mutluluğuna mutluluk katsam hesabı yapıyorum , ben engelliyim eşim değil, soruya en güzel cevabı eşim vermiş oldu :)

BilalTRN

12.01-2009, 14:37
Herkes bir Engelli (özürlü) adayıdır..engellerinde ortadan kaldırılması açısından kişi eğer sevmişse engel tanımaz zaten...bunun yanı sıra kişilik ve ahlaki degelerede dikkat edilmelidir....benimde bir sevdigim vardı vede karşılıklı birbirimmizi seviyorduk,benim engelimi ömür boyu paylaşmayı göze alan ve deliler gibi seven sevdigim vardı fakat ailesi yüzünden kavuşamadık ve zorla başkasıyla evlendirdiler..tek sebeb ilerde çalışamaz duruma geliriim diye...ailelerinde kafa yapısı cok önemli...Oysa Allah hiç kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemez,kişinin bulunduğu duruma göre şartları yaratır....tabiki bunu herkes bilmiyor....ve zaman geçti Allah banim bulundugum duruma göre şartları yarattı birçok meslekler edindim...muhasebeden tutunda rodya program yönetmenligine,bilgisayar donanımından yazılımına kadar bir çok meslekler edindim...hani çalışamaz diyodu ya o aile...aslında şu ailelere çok şey düşüyor bence...engelli engelsiz herkes sevdiğine kavuşur inşaallah

militan

13.01-2009, 03:46
UZAKLAR
allah mutlulugunuzu bozmasın inşallah ya okuduklarımdan sonra bu yazı ilaç gibi geldi içim kararmaya başamişti

ASİL PRENS

13.01-2009, 08:32
Engelli biriyle evlenmek yürek ister.Psikolojik açıdan herşeye hazır olmak gerek.Çok seviyorsam evlenirdim.Ama çok sevmem için de zaman geçmesi lazım.

CEREN

13.01-2009, 15:15
Engelli olmasaydım ve şu an hayatımda olan güzel insan karşıma çıksaydı hiç düşünmeden evet derdim...Birbirini sevince , birbirine uyunca neden olmasın ki...

fatma yildiz

30.01-2009, 23:54
Herşeye rağmen ona yakın olmak,yaşadıklarını başlı başına tadını cıkarmak.ilişkilerinde korku,şüpe,acıma,nefret barndırmıyorsan ve mutluysan şekline şemaline bakmayacaksın.Bence insan vasıflarını taşımak yeterli...

Ephesos

02.02-2009, 12:00
doğru kişiyi yada aşkı bulmussanız evlenirsiniz. Yani arada aşk varsa engelli yada değil ne fark ederki.Ancak evlenmiş olmak için evlenmek,yada mantık evliliği yaparsanız ilerde sıkıntılar doğabilir.

mac72

02.02-2009, 12:42
Böyle bi soruya engelli bi kişinin objektif cevap vermesini bekleyebilirmisiniz?.. Bence engelli olupta bu soruya cevap verenlerin %98 'i evlenirdim diyecek..
Bende diyorum ki hadi canım sizde..:))

shebnem

04.02-2009, 04:53
Engelli birine aşık olurdum, ama evlilik???????????

NESA

26.02-2009, 19:50
valla arkadaşlar evlenmem diyenleri kınıyorum burdan bende işitme engelliyim kardeşimde işitme engelli ve kardeşim normal biriyle evlendi gayette mutlu ve bende kardeşimde normal insanlardan akıllı ve zeki olduğuma inanıyorum bizlerinde insan olduğunu unutmayın diyorum ve yadırgayanları burdan kınıyorum herzaman heran onlarında olabileceklerini düşünmelerini istiyorum:):)

defne

26.02-2009, 21:05
erkek engelli bayan engelsizse evlilik oluyo ve güzelde sürebiliyo ama tersi olursa olmuyo çünkü erkeklerin doyumsuzlukları farklı arayışları iş ciddiye geldiginde su yüzüne çıkıveriyo belki arkadaşlar bana kızıcaklar ama bu böyle gerçeklerimizi cesurca konuşalım

parpucu

26.02-2009, 21:13
bende evlenirdim

Sehribanu

26.02-2009, 21:16
Defne bu durum daha çok engelsiz kişilerin, kaza ya da hastalıktan dolayı engelli olduktan sonra ortaya çıkıyor...Kadınlar eşleri engelli olduktan sonra evliliklerine devam ederken; erkekler, eşleri engelli olduktan sonra,hepsi olmasa da,büyük bir çoğunluğu eşlerinden ayrılabiliyorlar...Kadınlar bu konuda daha çok vefalılar...

burcuöğretmen

26.02-2009, 22:29
beyin engelli olmadıktan sonra EVET

mezopotamyali kederi

26.02-2009, 23:59
Şu an bir engelliyim ve hangi bakışta, kaç oranında merhamet duygusu var göz kararıyla anlayabiliyorum.Merhametin böylesinden nefret ediyorum...Yolun öte tarafına geçtiğimde engelsiz bir kimliğe büründüğümde bana yaşatılan merhamet duygusundan sıyrılabilirsem bunun cevabını verebilirim..."Evet " deme ihtimalim yüksek...Oysa,merhameti gördüm,acıyı tattım...Şimdi ise İnsanın bir ihtimal üzerine kurduğu yorumları sağlıksız buluyorum...

Evlilikte sevgi kadar saygının da çok büyük rolü var.Merhamet eden insan,acıyan insan, karşısındakine saygısızlık etmiş demektir kanaatimce.Acıyacak kadar küçük görmüştür onu...Her hangi bir durumda özründen dolayı zorlanan sevgilinize aynı aşkı duyabilir misiniz?İnce bir sızı geçmez mi içinizden?O sızı aşkınızdan büyüktür o an...Sızı kalmıştır,aşk derinlere göç etmiştir...Ve kolay kolay yüzeye çıkamayacağı bir taş bağlanmıştır sevdanın ucuna...

İRENNA

27.02-2009, 01:03
Engelli değilim ve seviyorsam hiç düşünmezdim..yarın ne getirir kim bilebilirki..

YILDO

21.04-2009, 14:18
Slm arkadaşlar;
Okuduğum mesajlarda EVET - HAYIR şeklinde yazışmalar vardı, bu soruyu bu sitede sorulduğunda genel olrak EVET kelimesi çıkacaktır ki gayet normal çünkü bu sitedeki üyelerin %99,95 özürlüyüz. Birini düşünün sağlam ve bi sebepten dolayı kalıcı olarak özürlü oluyor ve o kişi özürlülere sadece acıma hissi ile bakarken özürlü olduktan sonra fikirleri tamamen değişiyor. İstisnalar haricinde özürlü birinin sağlamla evliliği % olarak kaçta kaç olurdu. Erkek yada Kız kardeşleri olanlar sağlam olan kendi kardeşleriniz özürlü biriyle evlendimi... yazlabilecek şeyler çok var ama sanırım bunu cevabını burda değil dışarıda ANKET yaptırıp sonucu daha net bir şekilde alırız, genel olarak cevap HAYIR olur fakat hayır cevabını verenler özürlü olduktan sonra sorarsanız EVET olacaktır. Arkadaşlar istisnalar kaideyi bozmaz diyerek her türlü düşüncelere saygı duymalıyız. Saygılar.

songulsevinc

21.04-2009, 15:55
Merhaba arkadaşlar;

Daha öncede bu gibi sorular soruldu ve ben net bir cevap vermiştim bana sert cevaplar gelmişti.
-HAYIR olamaz demiştim.
Sağlam bir insanla arkadaş olabilirsin, dost olabilirsin, sevgili olabilirsin ama bir eş olmak evlenmek o zor işte... Çünkü onlar bizim ne hissettiğimizi neler yaşadığımızı toplumla nasıl mücadele ettiğimizi bilemez.Bazı arkadaşlar her engelsiz bir engelli adayıdır demiş.Doğru haklılar ama bunu yaşadıkları müddet bilemezler.Ancak başlarına geldikleri vakit anlarlar. Her ne kadar istisnalar olsada ben yinede HAYIR diyorum.

bedii

21.04-2009, 16:02
Ben engelli değilim. Bu demek değilki engelli olmayacağım. Her insan engelli adayıdır. Çünkü insan her an bir kazaya uğrayabilir, bu kaza özür bırakabilir. Onun için engelli olmak veya olmamak evllilik için kriter olmamalı.

elif_kız

21.04-2009, 16:04
Songül seni sonuna kadar destekliyorum.arkadaşım görüşlerne katılıyorum.ben normal biriylen evlenmeyi düşünmüyorum.herşeyin hayırlısı şuan için hiç evlenmeyi düşünmüyorum ki zaten.

güllerdiyarı

21.04-2009, 16:08
sudenur_m;
hemşerim, size katılıyorum bu işler aceleye gelmez hayat arkadaşını seçerken inanın ince eleyip sık dokuyacaksın.Birde günümüz evlilikleri pamuk ipliğine bağlı biribirlerini deli gibi seviyorlar bakmışsın al ay sonra ayrılmışlar Acele yok Acele yok

hasan.yuksel

21.04-2009, 16:25
slm bence engellide evlenmeli ama ekonomik gucu olmalı bence her iki gozle bakmak lazım konuya ben evlenmezdim sanırım

KUZEY

21.04-2009, 17:32
kardesim ozurlu ne demek yapmayin sunu sakat deyin engelli deyin bundan iyi
afedersiniz benim ozrum var ... cok eskiden koylerde magdur derlermis magdur
...

musty35

21.04-2009, 17:34
bence bu konuyu 2 ye ayırmak gerek, 1. si cınsıyet 2.si ekonomık;1.den başlarsak normal bırının bır engellı bırkızla evlenme olsılığı erkeğe gore daha yuksek gıbı gelıyor bana bu tamamen benım fıkrım tabıı gozlemlerım sonucunda.2. ye gelırsek işsiz bır engellının budevırde bır normal bı kızla evlenecegıne sanmıyorum olma olasılığı varmıdır bılemıyorum boyle bışey varsa bıldığım herseyı unutmya hazırım ve kendımı hemen sokağa atıyorum...

GeBeRMiYeSiCe

22.04-2009, 01:38
Bu konuya cevap yazdımmı yazmadımmı bulamadım..
Neyse mevzu o değil zaten..
Ben kafada dahil hiç bir yerinde engeli olmayan biriyim..
Yani sanırım dışardaki dünyanın en farklı adamı..
Sizin dünyanızın farkını en yakından bilenlerdenim..
Sadece ve sadece sizinle ilgileniyor sizin sayenizde hayattta var
olabilceğimi kanıtlamaya çalışıyorum..
Kendi açımdan şöyle bir bakıyorumda..
Önce kısmet..
Sonra alınyazısı..
Ve şöyle yaklaşıyorum..
Kendi adıma benim yolda yürürken düşüp engelli olacağım belli olmadığı
gibi..
Bence biz kısmetimizide bilmiyoruz..
Eğer olurda gerçekten aklı aklıma uyacak bir insan olursa..
Onun her türlü ihtiyacını zaten zorlanmadan karşılarım..
Bilgim var..
Bunun üzerine eğer sevgide eklenirse.

Ben istedikten sonra bana Allah'tan başka kim engel olabilir..
Bence hiç bi şekilde hiç bir konuda kesin konuışmamakta fayda var..
Bilemezssiniz..
Hangimiz geleceğimizi tam olarak biliyorki..

serkanabi

22.04-2009, 01:40
Ben engelliyim ve eşim engelsiz ve engelli olmasaydım da yine normal biriyle evlenmek isterdim yada çok hafif bir engeli olan biriyle, çünkü bence aşk gelip geçicidir, çoluk çocuk sahibi olmak, ev işlerinin yapılması, gelecek için planlar vs vs. engelli biriyle bu konularda çok zorlanırdım bence, dost acı söylermiş kimse kusura bakmasın.

bende selahattin

22.04-2009, 08:23
bazı şeyleri önceden kestirmek kolay degil.ama ben evlenmezdim

efsane1

22.04-2009, 08:54
Benim bu konudaki kriterlerim farklı,daha öncede yine böyle bir başlıkta yazmıştım. Eşimin engeli yok.Benim engelime bakış açısı çok ilginç olduğu için paylaşmak istiyorum.
İnsanı sağlığıyla,yaşamıyla ilgili neler bekliyor hiçbirimiz bilmiyoruz.Bir çok konuda anlaştığın yüreğini,insanlığını,azmini,ahlak yapısını ve karakterini bildiğin bir insanı problemli diye es geçemezsin.Herkesin problemi var,senin problemin çok net ve açık seni öteki insanlardan ayıran senin probleminin gözle görülmesi onların görülmemesi durum bundan ibaret.Bize düşen problemini artırmamak hayatımızı buna göre düzenlemek,götürebildiğimiz yere kadar hayatı paylaşmak.
Engel oranlarıyla ilgili olarak maliye raporu düşürünce eşim; onlarda senin görünüşte fiziken engelli,aslında benim diyen adamdan daha sağlam olduğunu anlamışlar dedi:)
Evlilik veya ciddi ilişkiler konusunda engelli engelsiz ayrımı yapmayacağım,çünkü benim arkadaş çevremde çok şükür böyle bir tanım yok.Evlilik yaparken yüreğine inandığım, adamlığına güvendiğim insanla evlendim.Ne zenginlik,ne kariyer,ne etiket,ne yakışıklılık, ne tip; sorumluluk sahibi,merhametli,objektif,kültürlü,inançlı akıllı olanını seçtim.
Allah herkesin gönlüne göre versin.Yaşama azminiz,inancınız ve gerçekleşen umutlarınız hiç tükenmesin.

ayyüzlü

22.04-2009, 09:20
Ben engelli olmasaydım bu fikri taşırmıydım bilmiyorum ama yaşadığım ortam bulunduğum konum bana şimdi ayrım yapmadan dil din ırk engel ayrım yapmadan sevmeyi öğretti.Ben hayata ölümlü dünya kimseden cekinmeden kısıtlamadan kendi gönlünce yaşa fikrindeyim .buda ayrım yapmadan gönlümden ne geciyosa onu yaşamamı sağlıyor.yani anlayacağınız engelsiz olsaydım bu mantıklada olsaydım ben istiyorum ben seviyorum kimene derdim:)

sorun bi kendinize farklı bir dinde olan biriyle evlenirmiydim,farklı ırktan olanla yada ten rengi farklı olanı secermiydim yada cinsel tercihi farklı olan biriyle dostluk arkadaşlık yaparmıydım ?Eğer bu sorulara evetse cevap hisettiğini yaşamana engel yoktur zaten:)

Sehribanu

22.04-2009, 09:49
Evlenemezdim,çünkü engelli erkek yok çevremde:)

ayyüzlü

22.04-2009, 10:02
oda güzel ben bizden heryerde var sanıyodum meğerse azınlıkmışız:)

fate

22.04-2009, 15:39
merhaba arkadaşlar bende eşimi bulmadan önce hep evleneceğim erkeği engelli olarak düşünürdüm nasılsa diğer türlüsü mümkün olmayacak diye ama aşk öyle değil işte kalbine söz geçiremiyorsun karşı tarafta eğer gerçekten aşık olduysa aşık olduğu süre içerisinde seni engelli görmüyor şuan engelli olmayan biriyle evliyim çok mutluyum ve dünyalar güzeli bir kızımız var herkeze aşk dolu bir hayat diliyorum

yelizzz

22.04-2009, 15:43
benimde çevremde hiç engelli yok şaşkınım bakalım hayat ne getirir bizlere

alperencsm

22.04-2009, 16:35
aklım allak bullak.. ewlanirmiydim bilmem... ben 19 yaşındayım we bu yaşıma kadar kime aşık olduysam bi arkadaşımızında burada paylaştığı gibi top hep TACA çıktı ....... hep 90 dan gol yedim..

mezopotamyali kederi

22.04-2009, 18:14
bu şiiri daha öncede ekledim ama nedense kaldırmışsınız. hadi bu hayatın benimle alıp veremediği bir şeyler var ben bunu anlayabiliyorum peki siz benden ne alıp veremiyorsunuz işte onu anlamıyorum.

Umut, salt şiir belki duygularına tercüman ama,şiiri konuyla yoğurmadığın sürece o şiirin "beğendiğiniz şiirler" başlığında yeri var... Ben de sık sık yazılarımda şiir kullanırım ama öncesinde ya da sonrasında birkaç kelam ederek o şiirin orda ne amaçla olduğunu belirtmeye çalışırım... Tabi ki duyguların ve düşüncelerin konusunda saygı beklemek hakkın.Ama platforma çeki düzen vermek arada yönlendirmede bulunmak da bizim hakkımız değil mi?:) Bu arada telefonla rahatsız edilme konusunda şikayet etme lüksün yok.Bile bile lades olan,numaranı bırakan sensin...Özel alanlarımızı korumak konusunda biraz hassas olmak gerekmez mi?:)

Dragon009

22.04-2009, 18:46
ben de doğuştan engelliyim ve benim gibi engelli biri tarafından reddedildim yani engelli olmak yada olmak önemli değil sevgi ve aşk varsa herşey mümkün

aşk insana imkansızı imkanlı yapma gücü veriyor tabiki karşılıklı olmalı...

KUZEY

22.04-2009, 20:40
alperen kardesim dur bakalim bu ne hiz yasin daha 19 hemen sermisin kendini
yerlere engelli engellsiz farkmez karsina bir insan evladi cikar nasilsa yada cikmaz
:) takma kafana yoluna devam et...

besalti20

22.04-2009, 20:52
arkdaslar tek bır engel vardır bence kafadır kafada engel varsa engellidir onun dısında hıc bı sey engel olamaz ben engelli olmasaydım sevseydım asık olsaydım evlenırdım ve dusunuyorumda engelli bırı ıle evlenmeyı...

REKLİ

22.04-2009, 21:08
bende gülen kız gibi düşünüyorum.sevgi bütün kusurları örter yeterki sevmesini billl

hodbin

23.04-2009, 00:05
Gözlemlerime göre engelli bir insanla evlenme cesaretini duygusal yanı ağır basan kişiler gösterebiliyor, yani daha çok kadınlar. Bu kişilerin güçlü bağlılık hisleri var. Aşık olduklarında, aşık oldukları kişiden ayrılmamak için, engellilik gibi yüksek maliyetleri göze alabiliyorlar.

Gelelim bana: Bağlılık hislerim zayıf, çabuk sıkılıyorum; yani hoşlansam bile engelli birinden, muhtemelen etrafta ilgimi çekecek başka birilerini bulur gözlerim.

Dexter07

23.04-2009, 01:52
hodbin;
Sen aldatırsan emin ol ki sen de aldatılırsın arkadaşım. ben spastik engelliyim ve engelsiz biriyle beraberim. inş yakında da evlenicez. beni hiçbir zaman engelli olarak görmedi nişanlım. neden derseniz ben kendimi engelli olarak görüp komplekslere girip aşağılamıyorum kendimi. engel denilen olay sadece beyindedir. bazı arkadaşlarımız bunu yenemeyip kompleks içinde yaşayıp gidiyorlar ne yazık ki. kendinize saygınız olursa karşı cins için engelli olmuşsunuz yada olmamışsınız inanın farketmez. yeter ki komplekslerden uzak olun ve kendinize güvenin. sevgiler saygılar...

seko84

23.04-2009, 11:22
engelli olmasaydım tabiki bir engelliyle evlenırdım... sevgi aşk engelleri aşmak değilmıdır... arkadaşlar başimdan şöyle bir olay geçtı paylamak istedım :( bir kız arkadaşim vardı çok seviyordum oda benı ben engelliydım o değil... sevgimiz şiddiyet kasandıkca cevreden kız arkadaşima tebkıler artıyordu... ailesı tarafından.. dayanmak istede baskı kurtular... ve şu an hayatımda öyle bırı yok :( paylaşarak şunu anlatmak istedım.... ne olursa olsun sevginizin arkasında durun eğer ortada gerçek bir sevgi kalesı varsa o kaleyı kımse yıkamaz....

hodbin

23.04-2009, 13:59
Bir yanlışlık olmasın: Aldatırım demek istemedim. Zîra ben, yalan söyleyememe sıkıntısı çekiyorum, inanmıyorsam "seni seviyorum, aşkım" falan diyemiyorum. Hattâ karşı tarafın bir takım beklentiler içine girdiğini hissetmek, beni depresyona kadar götürüyor. Yani vicdan mı artık, her ne haltsa bana pek rahat vermaz. Demek istediğim şey: Aşkın yüksek derecelerini yaşayabilenler, bağlılık hislerini tek kişiye indirgeyebilenlerin böyle bir yükün altına girebileceğiydi. Mâlesef bu yetenekler bazılarımızda yok.

mevlanauysal

23.04-2009, 14:17
valla bu işler dimle dımla olacak gibi diğil . bu derin bir konu bu ağır bir konu sadece engeli ile değil normal bir vatandaşla bile. önemli olan beyindeki engelleri öldürebildin ise ozaman herkezle evlenebilirsin.fiziki şeyler önemli değil aşılamazda diğil ama beyindeki kalpdeki engelleri aşamazsan bu engellide olsa sağlamda olsa hiç bişey değişmez sadece evlenmiş olursun.

Cigdem Kuyucak

23.04-2009, 14:38
Engeli biri ile evlenirmisin evlenmezmisin? Bu gibi sorular hesap kitap işidir.
Evlilik ise hesap kitap kaldırmayan bir kurumdur. Zaten ,erkek arkadaşların cevabı bellidir.
"Ev işlerini yapabilirmi acaba? " diye düşünecek olan bir sürü erkek var.
Onlara önerim evlenmeden önce dişlerinide kontrol etsinler adayların,sağlık durumu tam olsun.
Böyle soru sorulduğunda ya da cevaplardaki tereddütler veya olurluluk olunca ,şu eleştirdiğimiz TV'deki evlilik programlarına çıkan
"eviniz varmı? ne kadar maaş alıyorsunuz" diyenlerden ne farkımız kalıyor.

çelik

23.04-2009, 15:56
umutacar arkadaşım haksız değilsin ama hayat herşeye rağmen mücadeleye değer.
doğru zaman da doğru kişiyi bulmak önemli olan..biraz da nasip kısmet işi..

Dexter07

24.04-2009, 22:58
ya umut arkadasım ....keske bastan benım durumum böyle böyle deseydın be .....hersey dürüst olunca daha baska oluyo ...bı dene ıstersen....

senın yalan dedıqın seyı ben bırebır yasıyorum .....bu uyelık nısanlımın arada ben de qırıyorum ....her baktıqımda senın yazına takılyorum ....sen bastan durust davranma ...sonra bana tavır aldı qörusmuyo .....ne yalan söylım benden de nısanlım saklasaydı ... dönüp yüzüne bıle bakmazdım....o anda posta....kı kaldıkı bunu oda okuyacak ...şeffaf olmayı dene....dürüstçe ben buyum de...bı dene....bır kere olsun dene....

Dexter07

28.04-2009, 02:55
Umut kardeşim bu mesele baya bı kangren oldu aramızda….gün ısıqına cıkarmamak zaten saklamanın dıqer adıdır… kaldıkı yazın ılqımı cekmıyo , ılqımı ceken sende bazı eksıklerın olusudur.bunun harıcınde yazılarını senın de dıkkat ettıqın üzere tamamını tabıkı okumuyorum…tek seye takılı kalmıssın….

Sen zaten benı ıstersen bırakabılırsın dıye hak tanımısın..fanı kısı bu hakkı o vakı deqıl bu vakıt kullanmıs…senın de ıznın dahılınde…ben senın ıcın dıye baslayan coqu cumlelerde bır rıya kokusu zaten mevcuttur.

Senden defalarca ayrılan kısı sen onu defalarca kabul edeceqını bıldıqınden yıne qelse sen yıne kabul edeceksın ve o fanı kısı yıne qıdecek….bu bır kısır dönqü böyle devam eder qıder..

Bana kalırsa sen beynını bı formatla yenıden basla …..

Dokuz köyden kovulma mevzusuna qelırsek 1o .köyü cok aradım hala arıyorum ..bu dünyada olduquna ınanmıorum….ahrette ıns…

Meyve veren ağac taslanır elbet.ancak meyve veren ağac meyvelerı olqunastıkca eğrılır …tevazulu olur bı deyısle….sen olgunlastıkca basını eqkı olqunluk meydana cıksın …tevazu cok baskadır…ben suyum ben buyum en muhtesem benım demek ınan kibre qırıyo….bosver sen ….

Gidene dur qelene qıt denmez…..

yapıcı1975

16.05-2009, 18:34
Slm herkese ben 2006 yılında evlendim ve 1. Yıla yakın evli kaldım evliliyim fazla sürmedi ve mecburen ayrıldım 2007 yılında yanlış bir evlilk yaptım geç fark ettim çükü eşim olacak kişi benimle istemiyerek evlendi bunu geç fark ettım ozamanda evlenmiştim çünkü eşim olacak kişi ebgeli yoktu ve tabiki beni kendine yakıştırmak istemedi ve benimle istemiyerek evlendi ama eşim olacak kişi benim gibi azda olsa engeli olsayda ozaman bu evliligim bitmezdi ve evliligim devam ederdi ama benim allahoma karşı vicdanım rahat be onu allaha havale ettim allah onu bildigi gibi yapsın arkadaşlar böyle bir evliligime ramen yinede hayat yaşamaya değer bana göre.

fatma26

18.05-2009, 17:07
arkadaşlar bu konu beni biraz ilgilendiriyor. 95 yılında 27 yaşındayım ve takıntılarım var engelimden dolayı. artık yaş gelmiş ama evlilik bana uzak görünüyor ve kendi kendime diyorumki sen olsan engelli biriyle evlenirmisin diye.
sonra bir gün biriyle tanışıyorum ve karşılıklı etkilenme gözlerdeki anlamlı bakış ve o aşk denilen şey kapını çalıyor. ben sağ ayağımdan % 40-45 engelliyim O ise cıvıl cıvıl bir halk oyunları hocası, bunu düşünebiliyormusunuz. Kendi ekonomik bağımsızlığı var işi var ve gayette güzel bir bayan ve sonunda çok güzel bir evlilik ve süren giden yıllar şimdi 10 sene oldu gene o sevgi, saygı ve aşk devam ediyor 2 güzel çocukla mutluluğa bezenmiş bir yuva. Yani kısaca sevgi engel tanımaz...
bence çok iyi bir açıklama olmuş bu soruya karşılık sevgi olduktan sonra engeller engel olmaktan çıkar bence.allah mutluğunuzu dağim etsin :)

chucky's girl

18.05-2009, 18:59
Ben engelli değilim ve engelli birine aşığım. Kendisi başını, buynunu ve omuzlarını hareket ettirebiliyor. Durumundan dolayı benimle yakın olmaktan çekiniyor, tanıştığımızdan bu yana geçen yedi ayda dört defa görüştük ama telefonlaşıyoruz, msnden konuşuyoruz. Onu daha yakından tanıma fırsatını henüz bulamadığım için evlenmek isteyip istemeyeceğimi bilmiyorum. İyi anlaşıyoruz, ortak zevklerimiz var, hayata bakışımız benzer ve aramızda bir elektrik var. Onun ne düşündüğünü tam bilemiyorum ama ben hayatım boyunca aradığım kişinin o olduğunu düşünüyorum, ufak bir ayrıntıdır kendisinin birazcık! felçli olması. Ancak bunlar evlilik için yeterli değil. Şöyle anlatmaya çalışayım, engelli birine aşık olabilirsiniz, sorun yok. Engelli ve kumarbaz birine de aşık olabilirsiniz (sadece örnek, onun böyle bir sorunu yok) ve isterseniz aşkınızı yaşayabilirsiniz, yine sorun yok. Ancak o kişiyle evlenmeye kalkmak hata olabilir, siz işte çalışırken kocanız evde internetten kumar oynayıp tekerlekli sandalyesine kadar kaybedecek, yaşamınızı alt üst edecek, size bir de borç çıkaracak biriyse burada durmak gerekir. Evlilik yeni bir sosyal yaşama geçmektir, iki kişilik bir dünyada yaşanan aşka benzemez. Bu sosyal yaşamda aileler, ortak arkadaşlar, iş arkadaşları, akrabalar, ortak bir hayat, bir ev düzeni, sorumluluklar söz konusudur. Bu konularda da uyum içinde olmak, olamadığınız yerde ortak çözümler bulmak gerekir. Engelli biriyle evlenmek isteyen kişinin kendisini çok yi tartması gerekir çünkü onun sorumlulukları daha fazladır. Hem gündelik olağan giden yaşamda hem de çıkabilecek sağlık sorunlarında eşinin daima yanında olabilecek mi, onu yarı yolda mı bırakacak, bunlar için sadece karşısındaki kişiyi değil kendini de çok iyi tartması gerekir bildiğiniz gibi. Diğer yandan, engelli olan kişinin de fiziksel olmasa da manen aynı şekilde bu ortak yaşamın sorumluluklarından payına düşeni yerine getirmesi gerekir yoksa evlilik yürümez. Ha, bir de, o kişinin de evlenmek istemesi gerekir haliyle :-)

yasin

18.05-2009, 22:31
ya arkadaşlar bence bu verdiğiniz kararlar anlık bir cevap olduğu için pek sağlıklı bi karar olduğunu sanmıyorum insan karşısına evleneceği kişi çıktığında sorun olarak görülen herşey bir anda yok olup gidiyor ama önemli olan o kişinin karşınıza çıkması, sonrası bir şekilde gelişiyor şahsen ben 22 yaşındayım ve inanıyorumki aradığım kişi bir gün pat diye karşıma çıkacak. belkide yanılıyorumdur. ama kanaatım bu yönde.

yapıcı1975

20.05-2009, 11:53
slm herkese aşk engel tanımaz genel olarak baktığımızda ama bazı aşlklar yalan yapmacık sonu olmayan aşklar ve bizim için önemli olan aşk sonsuz ölümsüz olmalıdır ve herşeyden önemlisi eşitlik olmalıdır yani bizler engelliyiz diye belki aştan sevgiden kortuğumuz anlar oluyor ama en önemlisi davul bile dengi denginedir yani kendi dengimizi bulursak ozaman aşktan sevgiden korkma gibi bir söz konusu olmaz özelllikle bizler bizim durumuzdaki kişiler kendi dengimizdeki birini bulursak ozaman güven saygı sevgi ve eşitlik olur ve sonuda hayırlı olur mutlu bir yuva kurulur ve iyi bir evlilik sürer gider bana göre.

Feyyam

20.05-2009, 13:07
Ben denkliği sadece fiziksel anlamda görmüyorum...Ruh halinizde uyuşmalı diye düşünüyorum.Hayata bakış açımızda düşüncelerimizde aramalıyız denkliği bence...Fiziki anlamada uyuşmuşunuz yada uyuşmamışınız çokta önemli olmayabiliyor...

VUSLAT

21.05-2009, 08:41
engelliyim ve nişanlıyım nişanlımın bir engeli yok ama biz cok mutluyuz ben olsaydım o engellı ben saglam olsaydım yınede onu severdım evlenırdım

chucky's girl

02.06-2009, 00:45
Merhaba,

Yakın zaman önce yazmıştım, engelli birine aşık olduğumu. Yedi ay önceydi ve onu görür görmez aşık olmuştum. Yedi ay boyunca ona yakın olabilmek için çok uğraştım, böylece dört defa görüşebildik. Birkaç hafta sabahlara kadar telefonda konuştuk, arada bir msnden konuştuk, görüştüğümüzde çok yoğun duygular yaşadık ama arkadaşlığımızda bir ilerleme olmadı. En son üç ay önce bana bası yaraları olduğunu ve bu yaraların baharda iyileşeceğini (daha önce de olmuş ve geçmiş) söyledi ve bu durumdayken benim onu görmemi istemediğini söyledi. Son olarak da 'seni seviyorum, beni bekle' dedi. Ben de, o beni hiç aramadığı halde (zaten ben aradığımda kesinlikle telefonu açmazdı, hep o arardı) üç ay bekledim. Ortak bir tanıdığımızı arayıp durumunu soruyordum ve en sonunda yaraların iyileştiğini öğrendim. Bir süre daha bekledikten sonra mesaj attım ve 'yaraların iyileşti, bahar da bitmek üzere, seni seviyorum beni bekle demiştin ama aramıyorsun, ben yedi aydır sabrediyorum, mayısın sonuna kadar sabrederim sonra ben yokum' şeklinde yazdım. Bunun üzerine hemen beni arayıp benden süre istedi. Ben de ne kadar ve ne için istiyorsun diye sordum ama cevap alamadım ve telefonu kapattı. Ben de 31 mayısta ortak arkadaşımızı arayıp onda kalan yüzüğümü getirmesini istedim, o da arayıp neler oluyor diye sormuş ama o pek birşey söylememiş ve yüzüğü gelip almasını söylemiş. Başka biri mi var veya bana karşı birşey hissetmiyor mu diye sordum ama değilmiş, durumundan dolayı benimle görüşmek istemiyormuş fakat bunu bana söylemedi bile. Her şey olacağına varır, belki de böylesi daha hayırlıdır ama yine de çok üzgünüm. Engelleri öne sürenler sadece engelsizler değil yani. Benim de sabrım tükendi sonunda :-(

gulenyuz

02.06-2009, 11:04
ben ne aşklar gördüm engelleri yıkıp geçen!!ne engeller gördüm aşkları yakıp giden!!herşey nasip bana göre.........

elif_kız

02.06-2009, 11:31
arkadaşlar ben bukonuda söyleyecek hiç birşey bulamıyorum inannın kararzısım.artık emin değilim.herşeyden önce belki insan olmasıdır.diye düşünüyorum

pınar ve özgür

03.06-2009, 10:35
Seven evlenirde , yeterki başımızdaki büyükler engel olmasa:(

ikinci bahar

03.06-2009, 23:58
aa engelli olmasaydım kesin bi engelli ile evlenirdim isteyen olsa şimdi bile evlenirim de:((
hayatım boyunca o nu taşırdım,
sorumluluğunu alırdım,ben insan üstü bir sevgi duyardım.
o da şımarırdı çünkü görevi yapıcak tabi ki diye düşünür ve yüklenirdi.
yürümediği için veya yetersiz olduğu her durumda kaprisler yapardı ben de
''ayyy canım üzülme ben seni seviyorum ya önemli olan bu derdim''.
ne güzel hayatımız olurdu , en basit eş dost arkadaş gezmelerinde seyehatlerde
hep o nu ve gidilecek yerdeki merdivenleri ya da nasıl rahatca sorunsuzca çıkabiliceğini düşünürdüm.
bu benim asli görevim olurdu. ben hacıyatmaz olduğum için ivme yaparak tavan yapmış psikolojimle hep destek olurdum .
sonra bi bakardım yaşlanmışım kıymet bilmez sakatın biriyle bi ömrü yemişim.
kıymet bilse de bana yük olduğu için bende vicdanenen kendimi adadığım için geçmiş gitmiş ömür.
böyle mutlu olurduk ne güzell.

nüans

04.06-2009, 01:21
Ben vakti zamanında evlenmezdim demiştim ama ne zaman hangi sayfada demiştim araştırmadım :-) cevabım hala aynı. ikinci baharın yazısı çok duygulandırdı beni belirtmek istedim. Sen bu iyi niyetini sürdürürsen eminim karşına çıkacak :-D Allah gönlüne göre versin inşallah ;-)

minerva

04.06-2009, 09:09
İkinci bahar'ın yazısında yine göndermeler var amma sonunu mutlulukla başlamış,bende o şekilde anlamak istiyorum.(Bayan Polyanna yine iş başında anlayacağın Bahar hocam)
Engelli birisi olarak inanın bu soruya objektif cevap vermek mümkün değil.Hayatı hep engelli yaşamış,engelsiz bir insanda nasıl bakar bizlere,ne düşünürü çokda hissedemeyen birisi olarak evet,aşık olur evlenebilir de diyemem hayır,asla evlenemez de diyemem.Engelsiz kişinin hayat görüşü,düşünceleri,duyguları,aile baskısına ne kadar boyun eğip,eğmeyeceği ve aklıma gelmeyen bir takım kriterler belirleyici olurdu sanırım böyle bir evlilikte.

empatizan

04.06-2009, 09:51
Yazına bayıldım ikinci bahar. :)
Yalnız şunu bil ki erkekler sağlam da olsalar, pek çok konuda “görevi, yapacak tabi ki diye” düşünmek üzere programlanmışlar.
Kadınlar her halükarda anlamsız bir adamışlık içinde tüketiyorlar ömürlerini. Ya da bir noktada uyanıp “yetti bea” diye isyan bayrağını açıyorlar (tecrübeyle sabittir).
Anne ve babanın ilişkilerini düşünsene. Muhtemelen onlar engelli değiller. Özveride bulunan, kapris çeken, bir sürü angaryayı asli görevi olarak üstlenen taraf hep anneler değil mi:confused:
Üstelik yürüyemeyen bir erkeğin merdiven sorununu niye sen düşüneceksin ki, bırak kendisi düşünsün, çözüm üretsin.
Engellilerin merdiven inip çıkmasına yardımcı bir sürü alet edevat var. Çalıştırsın kafayı, sıksın paçasını, para kazanıp alsın hayatını kolaylaştıracak zamazingoları değil mi ama:rolleyes:

pınar ve özgür

04.06-2009, 10:37
bahar aklımı karıştırdın..... seviyorsan tabiki yaparsın o dediklerini ama cidden ya kullanırsa ay ben ölürüm o zaman heralde , empatizan da yazmış valla hepiniz gözümde şuan bi dev oldunuz ben ezildim sanki aranızda........

zehirliyaprak

04.06-2009, 11:05
bende gülen kız gibi düşünüyorum.sevgi bütün kusurları örter yeterki sevmesini billl

sevgi hiçbir şeyi örtmüyor. Ne kadar seversen o kadar karşındaki insan rahatsız oluyor ve sana zarar veriyor.
Bu zamanda sevgi, aşk, evlilik ölmüş...
Her ikisi ilede evlenmemek gerek.

tsm

04.06-2009, 18:05
Ben engelliyim pınarımı çok seviyorum ve yaşıyorum.engellimii aşmışım daha neleri aşarım ben:)

mixology

10.06-2009, 01:19
aşkın gözü kördür.şahsen kız engelli olsun insanın aradığı bi bakış vardır.insanın içine işler o zaman arada ne engel kalır nede bi şey

adil korkmaz

10.06-2009, 01:42
sene 1995 amcamın evlilik çağında iki kızı vardı babamlar büyük kızı bana istemişler kız kabul etmedi ben evlenmem engeli olduğu için değil evlenecek olsaydım alırdım hala bekar.
tartışmalar sürerken küçüğü babasına benimle amcamın oğlu evlenirse ben evlenirim ve bana anlattılar durumu
bende ALLAH derim böylece engeli olmayan eşim ben engelli olduğum halde benimle evlendi şu anda çok mutluyuz iki çocuğumuz da var biri kız biride oğlan
inancınız olsun şuanda sorduğumda aynı şeyi tekrar yaparım ve hiç ama hiç pişman da değilim olacağımıda sanmıyorum diyor............

KOKO1968

10.06-2009, 10:56
Sevgili arkadaşlar,

bu konuda şuna inanıyorum ki,

sevginin aşkın ne engeli ne sorunu var o sadece hissedilmek paylaşılmak ister onun en yakın arkadaşıda saygıdır.

Işte bu ikisi birleşince dünya çook güzel olur ve olmakta o kadar çirkinliklere ve acımasızlıklara rağmen 2 savaşcı sevgi saygı her zaman zafere ulaşıyorlar.

Evet sevmek insanı insan yapan bir güzel duygudur.

Yalansız sevgili günler dilerim

maya

10.06-2009, 11:17
bence bir engelliyle evlenmeyi kolay kolay kimse göze alamaz bu soruya ancak şuan engelli olan biri kolaylıkla evet diyebilir ama sağlıklı biri engelli biriyle evlenmeyi istemez çünkü çoğu dış görüntüye bakıyor insanların gerçek olan bu bence

elif_kız

10.06-2009, 11:25
arkadaşlar bence varya olayları yaşamak gerekiyor.bazı arkadaşlar sevdikten sonra demiş bence sevmekde tek başına yetmiyor sevmek güç istiyor cesaret istiyor bunu taşımayan arkadaşlarda var.bukız neyazmış diyrsunuz ama inanın içimden geçenleri yazmak isterdim olmuyor işte.

zehirliyaprak

10.06-2009, 11:30
maya;
işte budur!
millet sevgiden mevgiden bahsediyor. engelliler bile engelliyle evlenmek istemiyor kalmış ki sağlıklı biri kabul etsin.
bişey yazayım da ne olursa olsun milsali....
sevgi felan yalan, o eskidenmiş, şimdi millet mantık evliliği yapıyor.

boşuna yoruluyorsunuz...

lavinia

10.06-2009, 11:34
çok güzel bi soru olmuş..:) ben engelli değilim ama bunu hep düşündüm acaba diye.. insan bazen sadece üzülmemek istiyo belkide beni mutsuz edecek biriyle evlenmek yerine beni gerçekten çok sevdiğine inandığım bi engelliyle evlenebilirdim.. şimdiki aklımla söylüyorum bunları böyle biri gerçekten teklif falan ederse neyapacağımı hiç bilmiyorum ama neden olmasınki???

lavinia

10.06-2009, 23:57
ensar öyle diyosun ama gerçekten çok sevdiğin biri olsa da mı olmazdı?? bide engelliden kastının ne olduğu önemli.. belki zihinsel engelli biriyle evlenmezsin ama aklı yerinde olan birisiyle.?

lavinia

11.06-2009, 00:03
tabiki herkesin kendi düşüncesi saygı duyarım..:) ama içinden böyle bişey geçiyosa bile yansıtma bence dışarı.. benim bi engelim yok ama henüz yarına neolcağımız belli değil.. diyelimki sağlam!? dediğin bi insanla evlendin sonra kaza geçirdi o kişi we.... o zaman ne yapardın?

lavinia

11.06-2009, 00:06
hiç engeli olmayan war mıdır sence?? :)

nüans

11.06-2009, 00:23
Ensar-Egrek elemişse eğer; sen de elemeyiverirsin Kalem... Bizim açığımızı sen kapat... :D

elif_kız

11.06-2009, 10:13
ya ensar arkadaşım bunu içtenmi söylüyorsunuz ama mantık nediyor. evet tamam siz olsanız evet ama bakın bakalım normal olsanız evlenirmisiniz.evlendiniz belki ama ilerisi ne olacak. gerçek hayat başlayınca yanında engelli biriylen dolaşmak el ele tutuşmak.ya söyle baksanız kendinizden daha fazla engeli olan birini bile görünce olmuyor birde normal insanı düşünün ben normal biriylen kesinlikle evlenmek istemem.onun yanında rahat olamam.huzur bulamam.

elif_kız

11.06-2009, 10:32
peki aşk nezamana kadar sürerdi sence.ben aşka inanmıyorum.birgün bittiğinde neyaparsınız.sizi yanıda taşımaktan yanında olduğunuz için üzülen bir eş tabiki benim fikrim.

mustafa taskın

11.06-2009, 11:08
slm arkadaşlar ben engelli olmasaydım engelli biriyle evlenmeyi isterdim çünkü benim için beden önemli degil önemli olan kalp ve beyin bunlar anlaştıktan sonra gerisi küçücük bir detay engelli bir insan çok duygulu sevdimmi sonuna kadar sever mutlulugun doruguna ulaştırır............ aşk biter aşkın yerini sevgi alır bunuda unutmayın

elif_kız

11.06-2009, 11:10
düşüncenize saygı duyarım.benim yazdıklarımda benim fikrim.ben aşka inanmayan birisiyim onun için yazdım.

fate

11.06-2009, 12:02
Size bir hikaye anlatacağım ama tam olarak hatırlamıyorum hatırlayabildiğim kadar anlatayım. Bir gün iki zenci beyaz olmanın yolunu aramaya kalkarlar uzun uğraşlar sonunda o bölgede bulunan yüksek bir dağın zirvesine çıkmayı başarırlarsa istedikleri tene kavuşacaklarını öğrenirler hemen işe koyululurlar ve dağı tırmanmaya başlarlar bir o onun elinden tutuyor bir diğeri diğerini çekiyor son bir hamle kalıyor zirveye çıkmaya hemen biri atılıyor hadi beni kaldır sonra da ben seni çekerim o da olur diyor arkadaşını kaldırarak zirveye çıkmasını sağlıyor bir de ne görsün zenci anında beyaz bir tene sahip oluyor diğeri öyle heyecanlanıyor ki nerdeyse delirecek elini uzatıyor tabi bizim diğer arkadaş beyaz olduya çekil ordan pis zenci diye aşağıya inmeye başlıyor
bazı arkadaşlar biz engelli olmasaydık engelli biri ile evlenirdik diyorlarda birde işin bu yönü var

ALİ İMRAN

11.06-2009, 12:05
benim kız arkadasım engelsiz ama ciddi düşünüyoz onu kimselere değişmem çok iyi biri onu çok seviyorum

lavinia

11.06-2009, 12:37
alın size ali imrandan bir örnek.. seviyorum derkenki içtenliğe bakar mısınız.? Allah bozmasın mutluluğunuzu arkadaşım..:)

lavinia

11.06-2009, 12:52
niye karıştırıyosun sen ortalığı bakiim..:)
niye yalan olsunki??

kenan06

11.06-2009, 13:41
Arkadaşlar
Bende sol hemiparezi rahatsızlığı var. Bundan 10 sene evvel şu anki eşim ile tanıştım ve 8 sene oldu hayatımızı birleştireli. Eşimde herhangi bir rahatsızlık yok. Çok şükür ki aramızda bugüne kadar engelin konusu dahi geçmedi. İnsan sevdikten sonra hiç bir şeyi gözü görmez. Yüce Rabbime çok şükür ki Şuan elinizden öper sağlıklı 2 tane erkek çocuğum var. Allahım evlenmek isteyenlere güzel hayırlı mutlu yuvalar, çocuk isteyenlere de nur topu gibi sağlıklı evlatlar bağışlasın.

elif_kız

11.06-2009, 13:45
evet güzel örneklerimizde var ama benim cesaretim yok.ama herşeyden önemlisi insan olması allah korkusu olması gerisi gelir diye düşünüyorum.ben bu yaşıma kadar hala gerçek bir insanla karşılaşamadım ama neyse.

lavinia

11.06-2009, 13:50
ewet ya ne güzel yaşam hikayeleriniz var aslında..:) Allah mutluluğunuzu bozmasın kenan.. sudenur sen de umutlu ol azcık şimdiye kadar tanımadıysan bundan sonrada tanımıycaksın anlamına gelmezki bu..:) hepinize mutlluluk nasip etsin Allah.. amin..:)

ottobock

12.06-2009, 15:37
değerli arkadaşlarım sağlam birinin engelli birisiyle evlenmesi konusunda benim düşüncem tabiki sadece bana ait sanırım daha çok bayanlar özveride bulunuyor ben ortopedik engelli bir arkadaşınızım ve eşim normal onun gösterdiği özveriyi ben gösterirmiydim hayır ne yalan söyleyim göstermezdim

egecan06

12.06-2009, 15:41
busoruyla cok karsılastım ben de dusundum acaba dedım yanımdakı ınsan benden utanırmı dıye cp bulamadım cvp bunmayan sorular hep olumsuz yanıtır

elif_kız

12.06-2009, 16:14
sayın ege arkadaşım bende sizin gibi düşünüyorum.ben yanımda bir engelliylen dolaşmak istmezdim. bunuda karşımdaki kişi düşnürse saygı duyarım.

ömürhan10

15.06-2009, 01:22
ben suan engelli olduğum için evet diycem ama benn sağlam biriyle evlenmeyi düşünmüyoru cunki ben yanmışım zate başkasını niye yakıyım

A_GEYiK

15.06-2009, 03:42
Alıntı yaptığınız yazımın devamını (Birkaç mesaj sonrası) okudunuz mu acaba?(!)

A_GEYiK

15.06-2009, 04:24
Allah'tan hafızam çok iyi, ne yazdığımı doğru hatırlamışım. Alıntı yaptığınız mesajım 1 Haziran 2006'da yazılmış, 11. sayfada idi. Bir bakıma iyi, 3 yıl önce yazılan mesajların okunuyor olduğunu bilmek güzel.

A_GEYiK isimli üyeden alıntı:

Bir çok kız arkadaşım oldu. Hepsi de sağlam diye nitelendirdiğimiz kişilerdendi, ha bu arada özürlü olanları vardı ise de ben farketmedim, görmedim. Beni kız arkadasımla beraber yürürken görenler her halde bir çok kişi beşik kertmesiyiz diye de düşünmüştür.

Ben şunu anladım ki önem vermiyoruz desek bile fiziki görünüm son derece önemlidir. Saf bir şekilde düşündüğümde ben bile özürlü biriyle beraber olmam. Ha şu var ben kendini özürlü hisseden biriyle beraber olmam. Beni sevecek olan kişi beni öyle sevmeliki onun yanındayken ya da yanımda olmadığı anlarda bile kendimi özürlü hissetmemeliyim.
Alıntı:
Menekşe isimli üyeden alıntı:
Biz kendimizi birbirimizden dışladığımız sürece.Normal insanların da bizleri dışlaması gayet normal ve açık

A_GEYiK isimli üyeden alıntı:

Biz kimiz?
Aklıma hemen şu soru geliyor. Benimle evlenmeyi düşünen bir kişi ben engelliyim diye mi benle evlenecek? O zaman benle evlenmeyi hiç düşünmesin bile. Yoksa "ben" olabildiğim için mi evlenecek?

Ben engelliyim diye asla bir engelliyle evlenmeyi düşünmem. Davul bile dengi dengine mi çalacak?

efovcan46

16.06-2009, 18:53
şayet kişinin kafasında engel yoksa ve sevmişse evlenir engel tanımaz.ben 2 yıldır evliyim ve çok mutluyum kendim engelliyim ama eşim sağlam.bana söylediği ben senin yüreğini sevdim.gerisi hikayeee....

zehirliyaprak

17.06-2009, 09:27
yüreğini seviyorsun ve nişanlanıyorsun. sonra engelli kişi yüreksiz, kişiliksiz, şerefsiz biri çıkıyor o zaman ne yaparsın. böle biri var. yaşanmış bir olay...
içine girmeden kimsenin içini bilemiyorsun...

elif_kız

17.06-2009, 10:10
a_geyik haklısınız ama bende söylüyorum.bana göre biz hayal kuruyoruz "söylemişssin asla engelliylen evlenmezdim "diye.tamam bunu her yönden dengesi kastetmişssin bile.ama mantıklı düşünmek gerekiyor bence

thedarkest21

17.06-2009, 19:16
Güzel soru,evlenmezdim.

ALİ İMRAN

19.06-2009, 14:11
zehirliyaprak herkez aynı değil ki kötülerin oldugu kadar iyilerde var bence engelli engelsiz evlenmesi normal bişey kendimizi soyutlamamız gerekiyor

yamuradam82

19.06-2009, 14:40
bundan 2.5 sene önce bir kızla tanıştım internette ve msn tlf derken arkadaşlık sürüp gitti
o bana anlatıyodu derdini ben ona genelde engellinin derdi çok olurya inanın onun benden
çok derdi oluyodu erkek arkadaşları ailesi falan filan bundan 15 gün önce bana bir şarkı yolladı
ve hala anlamadınmı dedi ben bir ilişkiye başlamak istemiyordum onla iyi bir arkadaştı
çünkü ama o gece ne olduysa oldu başladık tabi 2 gece aşkı yaşadık ama ona dedim ateşle
oynuyoz bak senin manivi özgürlüğünü kazanmadan olmaz bu iş bu 2 gece oyuna devam etti 3 gece galiba aklı başına geldi bana benim moralim çok bozuk
eski sevgilisinin doğum günüymüş benim doğum günüm neydi dediğimde hatırlamıyordu
bile biz en iyisi artık görüşmeyelim dedi hay hay dedim hayat bu ya dedim beni bir yerde görürsen slm vermem slm da verme
herşeyini sildim resimlerini tlf msn ne varsa hayatımda haa diyeceksiniz cahil bir kızdır filan
hem grafiger hemde hemşire idi ama zaten ona aşık olmamıştım erken bitti allahtan.

sağlam ve engelli kişinin bir arada olması olur ama şu şartlar olmazsa olmazlar bence
1 aşk
2 maddi özgürlük 2 tarafında
3 manevi özgürlük bu sağlam kişi için geçerli baskı onda olacak
4 2 den alıntı 2 tarafın maddi özgürlük deme sebebim yine sağlam kişi için o engelli
ile parası için deme fırsatı olmuyacak ki bunu engelli kişide sölüyebilir nede olsa
insan oğlu çiğ süt emmiş
benim düşüncem bu arkadaşlar

atilla atav

19.06-2009, 15:58
sevgi olduktan sonra evlenilir bence

yenipencere

19.06-2009, 23:53
Neden "Engelli olmasaydınız" diye sordunuz soruyu?
Engelli olan herkes engelli olan biriyle mi evlenmeyi düşünüyor?
.....

yegane

20.06-2009, 00:57
engelli değilim ama sevdikten sonra kesinlikle evlilik için düşünmezdim,sorun olmazdı.

hasankodan

22.06-2009, 00:20
Selamlar Arkadaslar... mesajlarınızın bazılarını okudum. Bence Önemli olan sevmek degil, Sevilmektir... Siz Güleryüzlü olduktan sonra (Hayatla barısık) Önemli olan bu... insan sevdikten sonra (sözüm gerçekten sevenlere).... karsındaki, özürlü, Dul, isterse 10 kere evlenmis olsun... insan sevdikten sonra dünyayı, sagı,solu dinler mi? önemli olan bizim Bunun için yaptıklarımızdır. Sen somurtursan hayata.!!! karsındakinin bir suçu yok ki... Ben sevdikten sonra Babamı bile tanımam.... iyi günler...

Kardelen81

29.06-2009, 00:59
Evet kesinlikle evlenirdim... Ben engelli değilim ama engelli biriyle birlikteyim... Kim ne derse desin ondan ve onun kocaman yüreğinden asla vazgeçmicem!

ALİ İMRAN

29.06-2009, 01:03
mantıklı olan bu soruya engelsiz kişilerin cvp vermesi gerekir neden olsa biz bu konuya duygusal yaklaşırız zaten çogu engelli bile engilli biriyle evlenmek istemiyor

mezopotamyali kederi

29.06-2009, 01:07
Kadınlar, söz konusu aşk olunca erkeklerden daha mert oluyor...Ve daha cesur ve daha yürekli... Oysa Bayke Abimiz bana demişti ki ilk yazdığı mesajda, "Onu yine başka bir kadın korkutur...Biz ona "anne" deriz..."

Nutkum tutulmuştu...

Hala tutuktur...:)

antikor

29.06-2009, 01:24
Kadınlar, söz konusu aşk olunca erkeklerden daha mert oluyor...Ve daha cesur ve daha yürekli... Oysa Bayke Abimiz bana demişti ki ilk yazdığı mesajda, "Onu yine başka bir kadın korkutur...Biz ona "anne" deriz..."

Nutkum tutulmuştu...

Hala tutuktur...:)

Bayke abimiz gerçekten haklı bir kadını, bir kadından başkası korkutamaz.

nova

29.06-2009, 09:25
tabiki hayır, evet diyenlerde kendini kandırmasın lutfen..

Gul-i Rana

29.06-2009, 09:53
Engelli degilim ve evlenirim...Hiç bir engel Allaha kul olmaya engel degildir.! İnancı ve yüregi engelli olmamalı gerisi vesairedir..

Eyüp TOKLU

29.06-2009, 10:23
bence biz kendımızı kandırıyoruz bu benım görusum örneğin benı seven ama engellı oldugum ıcın benı bırakıp giden o saglıklı genç kızı örnek olarak verebilirim buna ne dersinizz

Sehribanu

29.06-2009, 10:26
Mezom,aç artık nutkunu artık...:)
Bak kendin bile farkına varmışsın,aşk konusun da kadınların cesur erkeklerin korkak olduğu konusunda...
Kadın için aşk önemliyken,erkek için farklı şeyler önemli...O nedenle de kadınlarla erkeklerin aşkı birbirine benzemez bir türlü orta yolu bulamadık.:rolleyes:

blueboyfe

29.06-2009, 11:36
öyle biri cıkarkı karşına, evlenırsın tabı.

ALİ İMRAN

29.06-2009, 12:06
mezopotamyali kederi;

ben sana katılmıyom kadınlar zayıfdır bence en kötü olumsuzlukta kolay yolu seçerler

mezopotamyali kederi

29.06-2009, 17:29
Öyleyse orta yolu bulalım,hepimiz haklı çıkalım arkadaşlar... İlişkilerde kimi zaman erkek kimi zaman kadın korkak oluyor.Benim karşıma hep korkaklar çıktı...:) Anlaştık mı?

besalti20

29.06-2009, 17:46
Sevdıgım kısıyı varsa engellı ve eeger engellı ıcın vaz gececek olursam o zaman demek kı ben hıc o kısıyı sevmemısım.Ve bunuda unutmayalım kı damdan dusenın halından ancak damdan dusen anlarmış..ancak damdan dusende,damdan dusenle bırlıkte olur.ama evet vardır engellı olmayıp engellı ıle evlenen olurda ama oyle bırı ıle karsılasmak yada tanısmak bulmak :) neredeyse ımkansız..allah'tan dılerım butun engellılere oyle bır ınsan karsılasır kısmet.

antikor

29.06-2009, 18:04
Benim karşımda 3 tane örnek var üçündede engelli olan taraf erkek bu yüzden benim istatistiğime göre bayan daha cesur ve gözü karadır aşk konusunda....(söz konusu aşk ise bir bayan sadece başka bir bayandan korkar);)

besalti20

29.06-2009, 18:07
Ne mutlu sıze....:)

yelizzz

06.07-2009, 14:01
seviyorsam o kişiye asık olmuşsam evlenirdim hiç birimizin yarını belli degil saglam insanın bile ne olacagı belli degil garanti veremeyiz sonuçta şöle düsünürüm oda insan oda bir allahın kulu

burcuöğretmen

06.07-2009, 15:58
bardagın hem dolu hem bos tarafından bakıyorum.evlenırdım..seversem evlenırııım.ama capkın olmassa tabii.eger capkınlk varsa ıseter engellllllı olsun ıster olmasın at çöpe

by_mali

09.07-2009, 14:56
yanlızlık allaha mahsus ben karşımda ki engelli olsun olmasın evlenirdim önemli olan kafamızdaki engelli kaldırmak ve sol tarafında sonsuz sevgi ve sadakat la bir birine baglı olmak

aysunn

09.07-2009, 15:21
cevremde saglam olup engellı eslerı arkadaslarım var neden olmasın hıc bırseyın garantısı yok onemlı olan yureklerde engel olmasın.....

abdullah_1982_1905

12.07-2009, 03:22
yaşanmadan bazı durumları cevaplamak kolay cevaplanması beklendiği gibi cevaplar yazmak da kolay. yani kısaca bu soruyu cevaplamak zor.örnek vermek gerekirse sevdiği kişi kaza geçirip tekerlekli sandalyeye mahkum oldugunda bir cok kişi bırakdı okuyoruz gazetelerde kaldı ki engelliyken bu durumu göze alması zor bir durum. bırakın herşeyi günümüzde kız istemeye gıttıgınde evin var mı araban var mı işin var mı vs sormazlar mı.engelin var mı sorusunun sorulmasının geregi yoktur zaten bu bir engeldir gelişmemiş bir toplumuz daha aleviler sünlilere sünliler alevilere kız vermezken engelliyi anlamaya sıra gelir mi
yaşamak gerek bu sorunun cevabını bulmak için

eva

12.07-2009, 03:27
sonradan engelli olan biri olarak şunu söylemek istiyorum engelli ile engelsiz insanların birlikteliği çok zor :( ( ne kadar bunu sana farkettirmemeye çalışsalarda) sen bu zorluğu hep hissediyorsun :(

damla89

15.07-2009, 19:09
önemli olan ruh ve akıldır.Bedensel engelli biride sağlıklıolabilir.

memphis

17.07-2009, 14:56
Merhaba Arkadaşlar, :)

Bence buradakiler birbirini kandırıyor :) yok engelli olmasaydım, karşıma engelli birisi çıksaydı sevseydim evlenirdim. Arkadaşlar bırakın bunları kendinizi kandırmaktan başka birşey değil.

Bakın hayat tecrübeyle sabittir en ilerisi ne gerisi.

Aşk veya sevgi geçicidir. Evlendiğinizde en fazla aşkınızda sevginizde 4 bilemedin 6 senede biter artık ve yerini alışkanlığa bırakır. aşk meşk sevgi bitincede yeri alışkanlığa bırakılınca bu seferde aldatmacalar başlar.

Sizden rica ediyorum annenize babanız sorun bakalım birbirlerini ne kadar çok seviyorlar veya birbirlerine ne kadar çok katlanıyorlar veya birbirlerine nasıl alışkanlık yapmışlar.

Eğer evilik olacaksa engeli engegelliyle (birbirine uyacak şekilde), sağlam sağlamla evlenmeli. Gözlerini sevgiğim atalarımız bile "davul dengi dengine" demişler. Anlayana sivrisine saz, anlamaya davul zurna az :)

O yüzden çok kasıp durmayın. Boşverin hayatınızın tadını çıkarın hayatınızı yaşayın geriye dönüp bir baktınızda sonra kendinizi hayıflamayın.

Lütfen bu yazdılarıma karşı saldırı mahiyetinde yazılar yazmadan önce aklı başında düşünüp ne kadar doğru ne kadar yanlış diye öyle yazınız. Laf olsun diye yazmayınız

Not: Bende bir engellliyim

Bacıbey

17.07-2009, 15:54
Evlilik kadar zor bir karar yok şu dünyada bana göre tabi..:)

Sorunsuz sıfır kavgasız -gürültüsüz bir evlilik istiyorum ben çok şey istediğimin farkında olaraktan:)

Biz insanlar abartıyoruz bence evliliği hiç sorun yaşamadan güllük gülistanlık yürütebilmek heleki günümüz şartlarında çok zor..Allah kimin alnına ne yazdıysa bundan kaçış yok yaşacağız..

Mantıksız olan Engelli-Engelsiz ilişkilerinin yürümeyeceğini düşünmek..Hayat şartlarının zorluğunu ikiye üçe katlayabilir belki ama karşına seni anlayan yanında huzurlu olabildiğin güvendiğin bir insan hayatta karşına kaç kere çıkar ki.?

Böylesi bir karşılaşmada engellidir engelsizdir düşünceleri dönüp durmamalı insanın beyninde zor olacaktır evet ama evlilik zaten yürütülmesi çok zor bir şey..Ha engelli ha engelsiz mühim olan önemsediğin değerlere sahip bir insan olması karşındakinin..Dili,Dini,Irkı,Rengi vs bunlar bile hiç problem değil..olmamalı..

Sen ya nasip der çıkarsın yola niyetini temiz tuttuktan yuva olmakta gözün gönlün olduktan sonra Allah'ında yardımıyla yürür evlilikler..

Hiçbir sağlık sorunu olmayan çifler çok mu sorunsuzlar sanki..? çok mu iyi gidiyor evlilikleri..?

Allah herkese herşeyin hayırlısını versin evlilikte hüsrana uğramak ve uğratmak en büyük korkum..

Bu işler birazda evlilikten sevgiden yuva kurmuş olmaktan ne anladığına bağlı..diyorum ben..:)

memphis aşk biter alışkanlıklar başlar ve her insan için alışkanlıklarını bir çırpıda gözden çıkartmak mümkün değildir çok güçtür yani.. Davul bile dengi dengine demişsin ımmm yanlış kabul etmiyorum bunu ben..:) Hatta ısrarla karşı çıkıyorum bilesin arkadaşım..:)

Alışmak güzel birşeydir bence:)

eva

17.07-2009, 16:11
ben sonradan engelli olan biri olarak bütün samimiyetimle yazıyorum engelli biriyle asla evlenmezdim çünki hayattan beklentiler çok farklı bikere tmm benim eşim bana çok değer veriyo olabilir ama acaba en başından engelli olsaydım gene aynımı olurdu benimle evlenirmiydi yada ben engelsiz biriyle evlenirmiydim mesela küüçük bi örnek kızım benimle birşeyler yapmak istiyo ben yapamıyorum eşim şunu yapalım diyo ben gene aynı sonra herkes vazgeçiyo ben düşünüyorum onlarada engel oluyorum diye yani beni ne kadar anladıklarını söyleselerde ben asla engelliyle engelsiz bi hayat çooook zor diyorum

Bacıbey

17.07-2009, 16:25
EE ne olacak peki şimdi evlenmesin mi engelli insanlar..? Çok sinir oluyorum bu düşünceye ben..:mad:

Evlenmek evlat sahibi olmak aile sıcaklığını yaşamak her ama her insanın hakkı..
Dünyaya bir kere geliyoruz hayatını yaşamalı insan düşüncesine aslaaaa katılmıyorum..!!

Engelinden dolayı eşinin hayatının kısıtlandığını eşine yük olduğunu düşünen insanlarada kızıyorum bu karşındaki insanın adına kararlar almaktır ki eşin bile olsa iyi niyetle bile olsa hakkın yok buna..!

Seninle olmaktan şikayet etmediği sürece yaşamana bakacaksın hüsnü kuruntu olmanın bir alemi yok yanii..;)

eva

17.07-2009, 16:29
serapcım çok doğru söylüyorsun ama ben sadece içimde gelenleri yazdım herkes aynı düşüncede olamazki zaten :)

Bacıbey

17.07-2009, 16:37
Geçmesin bacım içinden öyle şeyler sen yaşamana bak tadını çıkar hayatının evlatlarınla eşinle yaşadığın her anın tadını çıkar..:)

Kuruntu yook yasaklıyorum sana dermişim..:):) İnsan elindeki güzellikleri zehir etmemeli kendine..:)

Bu yalan dünyada sıkıntısız hiç kimse yok bende karamsarlığa düşüyorum bazen ama değmez yani biliyorum..:)

eva

17.07-2009, 16:40
serap_vuu;

canım benim yaaaa :)
allah herşeyi o güzel yüreğine göre versin inşallah o güzel yüzün hiiiiiiç solmasın (amiiiiiiiiiin ) ;):o

Bacıbey

17.07-2009, 16:45
Teşekkür ederim bacım Allah tüm bekarların gönlüne göre versin evli olan engelli arkadaşlarımında yuvalarını korusun kem gözlerden..:)

Dilleriyle yuva yıkan tiplerden..:)

Herşey insanlar için deyip detaylara fazla takılmamak lazım bence..:) Engelli-Engelsiz evliliği olur olur olur anam bal gibi olur diyorum son olarak..:)

Geyiğe çevirmeyelim konuyu kızmasınlar sonra bize..Nokta..:o

baxter

17.07-2009, 16:45
Hayat tecrübeyle sabit değildir. Aksine hayat sürprizlerle doludur. Sadece iyi olan bitenden söz etmiyorum. Belki başınıza gelip geçen olayları tecrübeyle sabittir deyip atıp tutabilirsiniz fakat hayat öyle değil. Yaşlıları düşünün, yaşlandığınızı ya da. Belki tüm hayatın boyunca sağlıklı olduğunda 70ine vardığında sen duymazken eşin görmeyecek, sen ona gördüklerini anlatıcaksın o sana duyduklarını. Evliliğin asıl temel yapısı budur, insanlar hayatlarının ilerleyen bölümlerinde "hayat arkadaşı" mayetinde en yakınına tutunmak ona sarılmak, onunla hayatı yaşamak, bir cana ortak olmak..

Ben hala birbirine deliler gibi aşık bir sürü çift tanıyorum. Bu tamamiyle dayanışmadan kaynaklanıyor ve bu dayanışma aralarında ki saygıyı sonrada aşkı canlı tutuyor. Bu konunun herkesin aklında bambaşka fikirler ortaya cıkarması olası çünkü herkesin evlilikten beklentisi öyle farklı ki.

Son olarak, bir anne tanıyorum çocukları ile yapayalnız yaşıyan, kimin sağlık kiminin başka problemleri olan. Ama o anne ben çocuklarımla evliyim diyebiliyor, çocuklarından biri hiç yürüyemiyor, diğeri doğuştan görmüyor. Babaları gibi kaçıp gidebilirdi belki doğduklarında engellerini öğrendiği an bir cami avlusuna atabilirdi ama herşeye rağmen daha sesini bile duymadığı çocugunu seviyor. Peki bu neden? Kabullenmişlik, insanlar birbirlerini her haliyle sevebiliyor, siz sevmeyip istemeyebilirsiniz ama gerçek olan ve sabitlenmemiş sürprizlerle dolu hayatta bu iş böyle yürüyor.

atilla atav

17.07-2009, 16:48
sevgi kalpte olduktan sonra tüm engelleri aşardık diye düşünüyorum yani ben evlenirdim

lavinia

17.07-2009, 17:05
neden olmasınki?? :) kimseyi eleştirmek veya kimsenin fikrini yargılamak için yazmıyorum bunları ama engelliyle engelsiz neden evlenemesinki?? bunu öyle boş laf olsun diye de yazmıyorum inanın çok düşündüm.. benim henüz bi engelim yok ama kalbim war..:) sevmek geçici bişey değildirki.. geçici olan aşktır.. birine hayır seninle olmaz diyosam bunu onun engeline bakıp veya daha da güncelleştirelim kariyerine,kılık kıyafetine bakıp olmaz demiyorumki.. insanlık lazım,sevgi lazım,anlayış lazım.. gerçekten sevebileceğim ve de beni çok sevdiğine inandığım biriyle neden olmasınki?? düşüncelerimi kiminiz doğru kiminiz yanlış bulucaksınız ama şimdiki tüm düşüncem bu..

elif_kız

17.07-2009, 17:20
ben kimseyi anlamıyorum ya.size içtenlikle soruyorum.kendiniz engellisiniz yanınızda bir engelliylen dolaşırken nasıl hissediyorsunuzki bunu normal bir insan için düşünün.evet seversin aşık olursun evlenirsin sevgi bititği zaman neyapacaksınız.tabiki bu benim fikrim.herkesin fikrinede saygım var.

lavinia

17.07-2009, 17:48
tamam hadi diyelim sevgi de aşk da bitiyo ama sevgin bitebiliyosa karşındaki kişi engelli diye bitmezki.. normal birisiyle evlendin sevgin bitti diyelim o zaman ne yapıcaksınız? ikisi de aynı kapıya çıkıcaktır düşündüğümüzde..

RenaL

17.07-2009, 17:58
çetrefilli bi soru..zamanında karar vermek ve kişiye bağlı derim ben. fakat karşı da değilim açıkcası. kimi kaldıramaz mücadeleyi..evlilik farklı bir platform çünkü..platform diyorum çünkü hep birşeyleri tartışarak orta yol bulunuyor..

ben diyaliz hastası ve şu anda nakilli olan biriyim. eşim biz daha flört ederken biliyordu diyaliz adayı olduğumu. fakat kabul etti..evlendik 2 yıl sonra diyalize başladım tam 5 yıl girdim. 3,5 yıllık nakilliyim ve 6 aylık bi oğlum var. anlatması ne kadar kolay değil mi? yaşaması atlatılan badereler öyle değil ama.. her şeye rağmen benim yanımda olduğu için Allah ondan razı olsun.

diyeceksiniz ki engelli değilsin.! inanın uzuv kaybı kadar organ kaybı da çok zor...

arkadaşlar bizim gibi özel durumu olan insanlarda AŞK yoktur..çünkü o geçicidir. var olan SEVGİ dir. sevgi de vefa ile yoğrulmuştur.

not: dün 10. evlilik yıldönümümüzdü ve 1999-2009 hayat icmalimizi yaptık, herşeye rağmen sevginin kazandığını bir kez daha gördük..

SEVGİlerimle..:)

lavinia

17.07-2009, 18:00
Allah mutluluğunuzu daim etsin renal..:)

RenaL

17.07-2009, 18:11
lavinia;

teşekkür ederim..mutlu olmayı hakeden herkesle beraber inşallah.;)

FUAT74

17.07-2009, 21:07
bence bu konu gerçekten her açıdan çok özel bi durum ön yargılardan ziyade ortak yaşamı paylaşıp sürdürmek ve kişilerin birbirlerini tamamlayabiliyor olması çok önemli, sevgi etkileşim olmadan zaten bütün bunları konuşmak yersiz ben daha yakın bi zamana kadar engelsiz biriydim ama bütün bunlar geride kaldı hayat herşeye rağmen devam ediyor iyisimi mutluluğu yakalamak amaç olmalı...............

zorlu

19.07-2009, 19:57
seviyorsam ve birbirimize yetebileceksek ne olursa olsun engel tanımam

miremur

19.07-2009, 21:53
Gerçekten oldukça önemli bir konu engellilerin evliliği...Ben %80 hanım % 80 ikimizde hiç yürüyemeyen sakatız.Görücü usulu oldu.Eşimin ve babasını annem zor ikna etti.25 yıl üç kızımızla mutlu bir beraberlik.Gerçek şu ikimizden biri sağlam olsaydı bu evlilik olmazdı.Görücü veya aşk, engelli çok hafif olanlar, erkek veya bayan farketmez evlenebiliyor.Ama ağır engelliler sağlam biriyle çok ıstisna dışında olmuyor.Çünki sağlam sahsın ailesi karşı çıkıyor.Evlendikten sonra çevredekilerde taktir ediyor ama bir mana teşkil etmiyor.Bizi tanımadan her sağlamda olumlu olumsuz bir ön yargı mutlaka var.Bizleri tanıyıp arkadaşlığımızı görünce yinede belirli bir sınırda kalıyor,çünki olarla dans edemeyiz.Kırlarda koşamayız.Beraber yüzemeyiz.Kendimizi hayatın gerçekleri dışında tutmamalıyız.Keşke hep duygular mantığın önünde olsa..!

hulya06

19.07-2009, 22:46
ben olsam engelli biriyle evlenmezdim ben engelliyim normal biriyle bile evlenmek istemiyorum çünkü anlaşmak çok zor farklıyız

YiRiZMa

19.07-2009, 23:12
ßuNun cevabını normaL oLup da engeLLi insanLa evLenen ki$ide buLabiliriz :D $ahsen yorum yapmaK zor.

Eyüp TOKLU

20.07-2009, 08:24
Evet Arkadaslar Bende engellı bır bırey olarak Sonunda Engelsiz Bir hanımda DesTi İzdivaç yapma hazırlığı içerisine Girmiş bulunuyoruz.O bugüne kadar tanımıs oldugum en seviyeli en dürüst en nazik en kibar en doğrusuda guzelı de Kalbiyle hareket etmesidir.Allahım Bu Mutluluğu Canı Gönülden Herkeslere yaşatsın.Mutluyum yaşamaktan mutluluk duyuyorum

memphis

20.07-2009, 10:15
Bak "bulentuygun" sen kimsin tanımıyorum bilmiyorum ama sakın sakın bana atıp tutuyorsun deme. Bende seni tanımam. Evet hayat tecrübeyle sabittir. Hayatta süpriz diye birşey yoktur. O sadece elinden birşey gelmeyen beceriksizlerin lafıdır.

Ben hayatta işimi süprizlere bırakmadım ve hayatımda süprizlere yer yoktur.

Lütfen yazarken dikkatli yaz kimseye atıp tutuyorsun deme. Senin hayat tecrüben yoksa ben ne yapabilirim.

essmanur

21.07-2009, 14:38
korkut arkadaşım eğer sevdiğim kişi engelli olsaydı sevgim zaten onun engelini görmeme engel olurdu...bak, aşk demiyorum sevgi diyorum.aşk bence çok başka birşey...aşık olunca o an için gözün kör olur ve engelini görmeyebilirsin.ama aşk ne yazıkki çok uzun sürmüyor.aşk bittiği anda gözündeki perde iner ve herşeyi çıplaklığıyla görürsün.ve ne yazık ki böyle olan birlikteliklerin sonucu hazinle biter.....kısacası benim için onun iç dünyası kişiliği önemli......