PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Açık Lise ve Açık İlköğretim'le ilgili sorularınızı yazabilirsiniz.

Sayfalar : [1] 2 3 4 5 6 7 8

MELEKDERYA

01.01-2009, 21:07
Bu başlığa şuradan devam ediliyor:
http://www.engelliler.biz/forum/okul-oncesi-ilkogretim-lise-ve-universite-donemi/39282-acik-lise-ve-acik-ilkogretimle-ilgili-sorularinizi-yazabilirsiniz.html

Selam arkadaşlar,ben Mersin Halk Eğitim Merkezi Açıköğretim Lisesi ve Açık İlköğretim Okulu'nda görev yapıyorum,öğretmenim.
Bir çok engelli arkadaşımız eğitimini tamamlayamamakta veya örgün eğitim yerine yaygın eğitimi tercih etmekte olduğu için, açıköğretimde çalışan tecrübeli biri olarak sorularınıza cevap vermek ve bilgilendirmek istiyorum,buraya açıköğretimle ilgili her türlü merak ettiğinizi yazabilirsiniz,bilgim kadarıyla elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım,açıköğretimle ilgili tüm işlemler artık internet üzerinden yapıldığı için ve açıköğretimde okuyan Türkiye genelindeki tüm engelli kardeşlerimize de yardımcı olabileceğime bilgilendirebileceğime inanıyorum.
Saygılarımla,
Melek Derya ASLAN

pexas

01.01-2009, 21:38
Sayın hocama ilave olarak ben de sekiz yıl özel dershanede çalıştığım için S.B.S. ve Ö.S.S. konusunda bütün bilgimi paylaşabilirim....

zeynep71

02.01-2009, 13:15
mrb açıköğretim lisesi alan genel kültür olunca öss de hangi meslekleri seçebiliyoruz? birde bazı kitaplarda testle ilgili soruların cevap anahtarları neden yok? iyi günler

MELEKDERYA

02.01-2009, 13:37
Merhaba,
Sevgili Zeynepcim,Açıköğretim Lisesi'ne mahsus olan genel kültür alanı össye hazırlanan öğrencilerimize tavsiye etmediğimiz bir alandır,genel kültür alanından tercih yapabileceğiniz çok kısıtlı bölüm vardır,bu alanın amacı össye hazırlanmayı düşünmeyen sadece lise mezunu olmayı düşünen öğrencilere en kolay yoldan lise mezunu olmalarını sağlamak için kurulmuş bir alandır,size tavsiyem 23 şubat kayıt yenileme döneminde alanınızı türkçe-marematik,fen bilimleri veya sosyal bilimler olarak değiştirmenizdir,kitaplarımızdaki her ünitenin sonundaki değerlendirme soruları ve testlerin de ayrıca kitap sonlarında cevap anahtarları mevcuttur,kitabınızı tekrar inceleyin yoksa,basım hatası olabilir,büronuzdan değiştirin,sınav tarihiniz 24-25 ocak sınav giriş yerleriniz 15 ocaktan sonra www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) adresinde duyurulacaktır,başarılar diliyorum,hoşça ve sağlıcakla kalınız....

RİCH

02.01-2009, 14:00
Mrb bende kamuda çalışıyorum.işletme 3. Sınıf öğrencisiyim bana 6 tane hazırlanmam için kitap verdiler. Ben kitaplara bakıyorum ama bir türlü anlayamıyorum.bilgiler çok ağır geliyor bana ne yapabilirim nasıl bir çalışma yöntemi uygulayabilirim. Teşekkürler.

bulent yalcin

02.01-2009, 14:08
merhaba ipek ezgi şu telafi eğitimi ile ilgili bilgi almak isterdim sizden... yani lise mezunlarının 1,5 yıl okuyarak meslek lisesi mezunu olabilme imkanı...

MELEKDERYA

02.01-2009, 14:08
Merhaba,Zümre kardeşim,açıköğretim fakültesi ile ilgili üzgünüm ki sizi bilgilendiremem,açıköğretim lisesi ve ilköğretim okulu sadece uzmanlık alanıma giriyor,esen kalınız....

MELEKDERYA

02.01-2009, 14:16
Merhaba, Bülent Yalçın Bey, telafi eğitimi ifadesiyle sorduğunuz konu Mesleki Açıköğretim Lisesi kayıtları diye geçer,düz lise mezunu olan kişiler de kayıt yaptırabiliyor,ancak yüzyüze eğitime devam mecburiyeti var,ayrıca 1,5 yıl değil takriben başarınıza,mesleki alanınıza ve devam sürecinize de bağlı olarak 3 yıl sürmektedir,ikinci bir lise diplomasına hak kazanmış olursunuz,bir avantajı mezun olduğunuz mesleki alanın önlisansına sınavsız kayıt yaptırmak,bir diğer avantajı da m.e.b. in düzenlemiş olduğu kurslarla sertifika alarak usta eğiticilik misali meslek dallarında çalışmaktır...

zeynep71

03.01-2009, 13:21
merhabalar açıkögretim lisesinde diğer alanların kredileri fazla bildigim kadarıyla alan kredisini tamamlamayınca mezun olamıyorsun.onun için alanım genel kültür kitabı kullandım değiştiremem heralde sorularımı cevaplandırdıgınız bilgi verdiginiz için çok teşekkür ederim iyi günler

MELEKDERYA

03.01-2009, 22:51
Merhaba,Zeynep,evet senin de belirttiğin gibi genel kültür haricindeki alanlarda mezun olabilmek için alan kredisi sınırını aşmak gerekmektedir,genel kültür alanı sözel alana girmekte sözel olarak tercih yapabilirsin,kitabını bürondan değiştirebilirsin,durumu izah edersen sorun olmaz, ya da www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) adresindeki kitap formatlarından da e- kitap olarak aynı kitapları temin edebilirsin,ayrıca bu adresde önceki yıllarda çıkan sorular da yayımlanmaktadır,başarılar diliyorum...

zeynep71

04.01-2009, 19:34
A.Ö.L ilgili sorularıma cvp verdiginiz için çok tşk ederim inş okulu fazla uzatmadan bitirebilirim bilgilendirdiginiz için tşk ederim iyi akşamlar

senem

04.01-2009, 20:50
Merhaba İPEK,cigim benim sana sorularım çok olucak galiba canım.bende açıl lise okuyorum 3 oturum sosyal blümünden okudum sonra karar degiştirdim genel kültüre geçtim bölüm olarak bu bi sorun teşkil edermi-1
2-benim sene olarak 4. yılım ama oturum olarak 6. oturuma giricem sınavlar için bunda belli bi sene yada oturum süresi varmıen fazla ne kadar girebilirim ben 4 yıllık liseyi okuyorum bu arada
bide kaç krediyle bitiricem toplam olarak onuda tam olarak bilmiyorum benim şuanda 80 kredim var
dedim ya arkadaşım benim sorularım çok kusura bakma
şimdiden teşekkürler.

MELEKDERYA

05.01-2009, 00:15
merhaba,senemcim,öncelikle sen oturum ifadesiyle dönemi kastediyorsun,açık lisede oturum demek sınav bölümlerine verilen bir ifadedir,sen üçüncü dönemden itibaren genel kültür alanına geçmişsin bunun sana tek faydası alan kredisi için 80 krediyi tamamlama mecburiyetinin olmamasıdır ancak össye hazırlanıyorsan sosyal bilimler veya tm alanı tercih açısından senin için daha avantajlı olacaktır,açıköğretimde 12.döneme kadar öğrencilik haklarından faydalanabilirsin ancak 12. dönemden sonrasında sadece okuma hakkından faydalanırsın yani öğrenciye tanınan indirim,paso,öğrenci belgesi gibi haklardan faydalanmazsın ama okuma hakkın sınırsızdır,istediğin kadar okuyabilirsin,nitekim 15 yıldır okuyan öğrencilerimiz bile var :) liseler artık 4yıla çıktı biliyorsun,sen de 4 yıllık sisteme tabiysen toplam 192 krediyi tamamlaman ve ortak derslerinin tamamını vermen şartıyla mezun olabilirsin,6. döneminde okuyan bir öğrenci olarak 80 krediyi toplamış olman da güzel,fena değil, :) artı parantez bilgi olarak da sınav yerleriniz önümüzdeki günlerde www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) adresinde duyurulacaktır,başarılarının devamını dilerim... saygılarımla...

13_Sair_Bey

05.01-2009, 00:27
ben işletme mezunuyum yeni başlayan
yada hala okuyan arkadaşlara tavsiyelerde bulunurum isteyen olursa.
iletişim hainde cevap verilir.saygılarımla

RİCH

06.01-2009, 12:30
Ahmet bey Mrb işletme 3. Sınıf öğrencisiyim bana 6 tane hazırlanmam için kitap verdiler. Ben kitaplara bakıyorum ama bir türlü anlayamıyorum.bilgiler çok ağır geliyor bana ne yapabilirim nasıl bir çalışma yöntemi uygulayabilirim. Teşekkürler.

senem

13.01-2009, 14:55
Merhaba İpek,cigim verdigin bilgiler için teşekkür ederim.Gerçi biraz geç oldu cevap yazmam ama anca yazabildim arkadaşım çok sagol gerçekten çok yardımcı oldun.

MELEKDERYA

13.01-2009, 15:06
Rica ederim Senem'cim,sen de dahil olmak üzere tüm öğrencilerimize sınavda başarılar diliyorum.. :)

lakoste

13.01-2009, 15:42
bişi sorucam kayıtlar başladımı bittimi benım yiyenim var bir defa gitti kayıt oldu açık.ö.lisesine sınava girmedi kaza geçirdi bir daha kayıt oldu sınava girdi ikincisine girmedi sınavın sonucunu bile ögrenmemiş artı sanırım birdahaki sınav parasını yatırdıktan sonra sınav sonucu öğreniliyomuş birde yigenimin o girdigi sınav iptal mi oluyor bizi bilgilendirilseniz sewiniriz teşk..

MELEKDERYA

13.01-2009, 16:05
Merhaba Lakoste,yiğeninizin durumu hakkında tam bilgi verebilmem için öğrenci veya tc numarasından sisteme bakmam lazım,özel mesajla veya buraya bu bilgiyi yazarsanız yardımcı olabilirim sanıyorum,iyi günler...

MELEKDERYA

13.01-2009, 16:41
Tekrar merhaba Lakoste,yiğeniniz Metin'in en geç 6 Şubat tarihine kadar bulunduğu il veya ilçedeki Halk Eğitim Merkezi Açıköğretim Lisesi Bürosuna başvurarak kayıt yaptırması gerekiyor,giderken yanında nüfus cüzdanını ve 45 TL kayıt ücretini bulundursun,kaydını yaptırırsa öğrencilik durumu silik durumdan aktif hale gelecek ve 16-17 Mayıs 2009'daki sınavlara girmeye hak kazanacaktır,31 toplam kredisi ve 2 alan kredisi var,daha yolun çok başında,mezun olmak için 144 krediye tamamlaması gerekiyor,önceden girdiği sınav ve kredisi iptal edilemez,üstüne devam eder,önceki sınav sonuçlarını şifresiyle öğrenci girişinden öğrenebilir,başarılar dilerim,saygılarımla... :)

lakoste

14.01-2009, 16:31
1 sorum : şimdi liseden terk olanlara 30 kredi veriliyormuş metin de liseden terk şimdi bu ikinci girdigi sınavdan 1 puan mı almı yoksa 31 puanmı almış

2 sorum : metin nin kaç sınavı var daha 144 kredi toplasın ve geçtigi dersten sene sonuna kadar toplayamadı kalıyomu yoksa kredileri duruyor kaldıgı derslerden 144 toplamayamı çalışıcak..

biraz karışık kusura bakmayın ...

MELEKDERYA

14.01-2009, 19:10
Cevap 1:"Liseden terk olanlara 30 kredi veriliyormuş" diye bir kaide yok,bu tamamen yanlış bir bilgi,liseden terk olup da tasdikname ile kayıt yaptıran her öğrencinin tasdiknamesi(öğrenim belgesi) komisyon tarafından incelenerek krediye çevrilir;bu durumda lise birinci sınıftan ayrılan bir öğrenci ile lise sondan ayrılan bir öğrencinin elbetteki kayıttan sonra toplam kredileri farklı olur yani 30 kredi şartı yoktur,her öğrencinin başarısına göre toplam kredisi farklılık arzedebilir.Metin önceden girdiği sınavdan toplam kaç kredi aldığını şifresiyle öğrenci girişine girip dönem derslerine tıklayarak hesaplayabilir sonuca göre de tasdiknamesine kaç kredi atandığı ortaya çıkar..

Cevap2:Metin 3 yıllık eski sistemde okumakta,ve bu sistemde her dersin 2,3,4,6 gibi bir kredisi vardır ve her dönem 40 kredilik dersten sınava girilmektedir,mezun olması için toplam kredisinin 144,alan kredisinin 64 ve de ortak(zorunlu)derslerinin bitmiş olması gerekmektedir,ne zaman mezun olacağı onun başarısına bağlı,kaydını yeniler sınavlarda ortalama başarı gösterirse tahminen 4 veya 5 dönem sonra mezun olabilir..(Bu kredili sistem çok detaylı,size karışık gelmesi çok normal, umarım açıklayabilmişimdir!...:) )

Volkan_84

18.01-2009, 13:14
İpek hanım merhaba,
gerçekten bu kredi bilgileri çok karıştırdı kafamı.bir çok arkadaşımda bişeyler ilave ederek karışıklık sınırı çok fazla oldu malesef :)
Önce açıklamalarıyla sorularımı ileticeğim size. En son olarakta ekran görüntüleriyle anlatmaya çalışacğım derdimi.

ilk olarak bilgilerimi size vereyim ve yardımcı olursanızda çok sevinirim.
2004 de kayıt oldum,1.donem başlangıcı yani. 2009 sınavlarıda sanırım 6. donem ediyor.ama bazı dönemler kayıt yenilememiştim.(2005) buda dönem olarak sayılıyormu yoksa 5.dönem sınavlarınamı girmiş oluyorum? sitede bilgilerime bakınca "AOL'de Okuduğu Dönem:5 " olarak görünüyor.
ama askerlik,iş vs özel sorunlardan dolayı sadece 2006-1 ve 2007-1 sınavlarına girebildim.ve oldukça kredi kaçırdım.zaten 2007-1 sınavındada ders seçemedim,otomatik seçmiş ve hiç beceremediğim dersler çıkmıştı. (matematik, sanat tarihi gibi) bu donemdende cok kredi kaçırdım. sitede bu iki donemden, başarılı dersler adı altındaki menüden bakınca ; başarılı dersler toplam kredi:56 olarak görünüyor.

kayıt olupta girmediğim derslerin altında başarısız dersler toplam kredi :102 diyor,sınava girmedi adı altında yazıyor. Bu sadece kaçırdığım kredilermi? yoksa ilerde başıma bela olacak bişeylermin uyarısımı? :)

kredi bilgilerimde bu tablo yer alıyor.

Öğrenci No : 20420xxxxx
Adı : VOLKAN
Soyadı : xxxxx
Okul / Alan-Bölüm: AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ-3YILLIK/TÜRKÇE MATEMATİK
Öğrencilik Durumu : AKTİF
Toplam Dönemi : 11
AOL'de Okuduğu Dönem : 5
Toplam Kredi : 152 Alan Kredi : 50

1.bu durumda mezun olmam için toplamda kaç kredi kalıyor?
2.sadece alan dersleri kredisini geçince (50) mezun olunabiliyormu?
3.sosyalle başlamıştım ama TM ye geçiş yaptım.bunun bi zararı oluyormu? tekrar başlamak gibi? TM bölümündeyken,ders seçiminde matematik ve geometri derslerine girmeden (seçmeden) mezun olunabilirmi?

toplamda kayıtlı dönemlerim;
2004-1
2006-1
2007-1
2007-2
2008-1 olarak görünüyor.

her dönemin sınav ve kredi sonuçlarının ekran görüntülerini yolluyorum.

2004-1 dönemi sınavı
|
|
V

http://img213.imageshack.us/img213/9896/20041qa8.jpg

2006-1 dönemi sınavı
|
|
V

http://img206.imageshack.us/img206/9233/20061jg9.jpg

2007-1 dönemi sınavı
|
|
V

http://img530.imageshack.us/img530/2633/20071ot0.jpg

2007-2 dönemi sınavı
|
|
V

http://img513.imageshack.us/img513/926/20072jo8.jpg

2008-1 dönemi sınavı
|
|
V
bu 2008 -1 önümüzdeki 24-25 ocak sınavına ait dersler. 2009-1 olması gerekmiyormuydu?

http://img81.imageshack.us/img81/3797/20081ca6.jpg

başarılı dersler
|
|
|
V
toplam 56 kredili başarılı dersler menüsü görüntüsü;

http://img187.imageshack.us/img187/5717/basarili1cb7.jpg

başarısız dersler toplam kredisi:102 yazıyor.24 dersi girmediğim için,8 derside girip kazanamadığım başarısız dersler olarak kayıtlı.

Buda son ekran görüntüsü, kredi bilgileri ekranı.çok canınızı sıktım ama az kaldı :)
|
|
V

http://img99.imageshack.us/img99/8478/kredibilgiyc7.jpg

Sanırım çok karışık oldu,mazur görün.Cevap gelsede gelmesede teşekkür ederim. Tüm arkadaşlara önümüzdeki sınavda başarılar dilerim,

Allaha emanet olun.

MELEKDERYA

18.01-2009, 15:24
Merhaba Volkan kardeş,

Soru1:''Ama bazı dönemler kayıt yenilememiştim.(2005) buda dönem olarak sayılıyormu yoksa 5.dönem sınavlarınamı girmiş oluyorum?''

Cevap:Kayıt yenilemediğiniz dönemler dönem olarak sayılmaz,siz açık liseye kayıt yaptırdıktan sonra 5 kez para yatırarak kayıt yenilemişsiniz,yani AOL'de okuduğunuz dönem 5'dir.Toplam döneminiz ise 11'dir,yani siz tasdikname ile kayıt yaptırmışsınız ve diğer lisede de 6 dönem okumuşsunuz,toplam döneminiz ise 11'dir.Kayıt yenileme yaptırınca sınava girmeseniz,ders seçmeseniz bile dönem olarak sayılmaktadır.

Soru2:''Kayıt olupta girmediğim derslerin altında başarısız dersler toplam kredi :102 diyor,sınava girmedi adı altında yazıyor. Bu sadece kaçırdığım kredilermi? yoksa ilerde başıma bela olacak bişeylermin uyarısımı?''

Cevap:Ortak ders yani diğer adıyla zorunlu dersleriniz dışında,kayıt olup da girmediğiniz derslerden tekrar sınava girme şartınız yoktur.Başarısız dersler veya başarılı dersler sizin AOLde başarıp başaramadığınız derlseri göstermektedir,mezun olmanız için başarısılı veya başarısız derslerin bir önemi yoktur.Başarılı, başarısız dersler mezun olmada önemli değildir,önemli olan toplam kredinizin 144 olması,alan kredinizin 64 olması ve de ortak derslerinizin bitmiş olması gerekmektedir,bu üç şart tamam olunca siz mezun olursunuz(bu bilgi 3 yıllık sistem için geçerlidir ve siz 3 yıllık eski sisteme tabisiniz)

Soru3:''1-Bu durumda mezun olmam için toplamda kaç kredi kalıyor?
2.sadece alan dersleri kredisini geçince (50) mezun olunabiliyormu?
3.sosyalle başlamıştım ama TM ye geçiş yaptım.bunun bi zararı oluyormu? tekrar başlamak gibi? TM bölümündeyken,ders seçiminde matematik ve geometri derslerine girmeden (seçmeden) mezun olunabilirmi?''

Cevap:Toplam krediniz 152 yani 144 sınırını aşmışsınız,bu tamam,alan krediniz:50 bunun 64 olması gerekiyor,14 kredilik alan krediniz eksik,14 kredilik alan derslerinden bu 24-25 ocak sınavında geçerseniz ve de ortak dersleriniz bittiyse siz bu sınavda büyük ihtimal mezun olabilirsiniz.Tabi başarınıza da bağlı,alan derslerine daha çok çalışmalısınız,seçmeli derslerden geçemeseniz de olur.
TM'ye geçmenin hiç bir sakıncası yok,zararı olmaz,dediğim gibi 14 alan krediniz, yani TM krediniz eksik bunu tamamlarsanız mezun olursunuz.TM bölümünde sorduğunuz bu matematik ve geometri dersleri ortak dersiniz olarak değil de alan dersi olarak görünüyorsa başka alan derslerini başararak da alan kredisini kazanabilirsiniz,zaten siz bu sınavda bu dersleri seçmemişsiniz,sınava gireceğiniz dersler arasında görünmüyor.Ortak dersleriniz var mı yok mu bu bilgiyi bana eksik vermişsiniz.Eğer ortak yani zorunlu dersleriniz bittiyse siz bu geometri ve matemeatik derslerini seçmeden de girmeden de mezun olabilirsiniz

Soru4:''Bu 2008 -1 önümüzdeki 24-25 ocak sınavına ait dersler. 2009-1 olması gerekmiyormuydu?''

Cevap:Eğitim-Öğretim yılı 2009 veya 2008 diye ifade edilmez,biz şu an 2008-2009 eğitim öğretim yılındayız.Sizin bu gireceğiniz sınav da 2008-2009 eğitim-öğretim yılının birinci dönem sınavıdır.Açık Lise'de bu 2008-1 sınavı diye geçer yani bunun anlamı 2008-2009 eğitim-öğretim yılının birinci dönem sınavı demektir,kayıtlarda 2008-1 diye ifade edilir.

Sonuç olarak: Volkan kardeş ortak dersleriniz bitmişse bu sınavda 14 kredilik alan dersini başarırsanız mezun olursunuz.Ben sizin bu sınavda mezun olacağınıza inanıyorum.Mezun olunca burda bizimle paylaşın :)Yanlış doğruyu götürmez,boş bırakmayın,bir de kitaplarınızda ünite sonlarındaki değerlendirme sorularına iyi çalışın,sorular genellikle ordan çıkmaktadır.Ünv. istiyorsanız ÖSS başvurunuzu yapabilirsiniz(başvurular Şubat'da)

Sınavda başarılar diliyorum... ;)

Volkan_84

18.01-2009, 16:48
Cevaplarınız için çok teşekkürler melek hanım :) zorunlu dersler menüsüne tıkladığımda öğrencinin zorunlu dersleri yoktur diyor. sanırım ortak ders bu demek.zaten ders seçimi yaparken ya alan yada seçmeli seçenekleri vardı.ortak yazmıyordu. ama yinede emin olamadım. sifre yada tc bilgilerimi göndersem boş bi zamanınızda kontrolunu yaparsanız çok minnettar olurum. hala emin değilim çünkü.sadece kayıt yapıp sınava girdim. hiç kitap almadım yada çalışmadım iş sebeplerimden dolayı.bu seferde öyle olacak sanırım.. yardımlarınız için çok çok teşekkürler yeniden :)

BaŞKaN

18.01-2009, 17:33
Kayıt Öncesi istenen belgelerde engellilere ayrıcalık var diyorlar ve sakatlık raporu istiyolar. Daha rahat sınıflar (engelliler için) ve ulaşım için demişlerdi bunlar uygulanmıyor. Eğer ugulanmıyorsa engellilerden neden ilk kayıtta bu belge isteniyor anlamıs degılım uygulanması gereken bu olay bitlistemi böyle yoksa her yerdemi. Bunaların yapılması için ne gerekli.

MELEKDERYA

18.01-2009, 17:35
Rica ederim Volkan Bey,tmm numaranızı verirseniz sistemden yine bakarım,ama dediğim gibi emin olmayacak bir durum yok,ortak dersiniz yoksa 14 kredilik alan dersi başarınca mezun olursunuz siz,kitap almadıysanız açık lisenin sitesinde kitap formatı ve içeriği mevcut ordan indirip çalışabilirsiniz,saygılar!....

MELEKDERYA

18.01-2009, 17:53
Başkan Kardeş, evet engelli öğrencilerimizden kayıt için rapor alıyoruz,ama öğrenci sayımız çok fazla olduğu için bu konuda aksaklıklar olabiliyor,bir de siz de takdir edersiniz ki malesef okulların çoğunun fiziki şartları engelliler için uygun değil,rampası ve asansörü olan okul hemen hemen hiç yok ,görme engelli öğrencilerimize iki öğretmen yardımcı oluyor,ama yürüyemeyen öğrencilerimize eğer okulda rampa,asansör yoksa ve sınav üst kattaysa mecburen öğrenciler üst kata çıkarılıyor,malesef ki Mersin'de de aynı sorunlar yaşanıyor,ben zaten bu nedenle diğer mesajlarımda da yazdığım gibi şimdi yine özellikle belirtiyorum,engelinden dolayı sınavda zorlanacak olan öğrencilerimiz varsa sınavdan birkaç gün öncesinde mutlaka bürolarıyla görüşsünler,rapor verdim nasılsa demeyin,dilekçe ile de olabilir, durumunuzu anlatırsanız yardımcı olacaklarına inanıyorum,bir de sınava gireceğiniz okulun müdürü de yardımcı olabilir,önceden görüşebilirsiniz,ayrıca sınav günleri açıköğretim büroları açık olur ve sınava gireceğiniz okulun müdürleri de okulda bulunurlar,başarılar...

BaŞKaN

18.01-2009, 18:26
Nasıl bir durumdur bu öğrenci sayısı az kusura bakmayın yeterli engelli olmadıgından 5 kata cıkacaksınız o zaman istenilmemeli bu belge çoğunluga bakılarakmı işliyo bu sistem.

Eshat

18.01-2009, 20:00
Açık Lise ve Açık İlköğretimde Görme engellilerin durumu nasıl değerlendiriliyor?
Görme engelli arkadaşlara sınavlarda Soruları okumak için ve işaretlemek için öğretmen veriliyor mu?
Bu konuda görme engelli arkadaşları bilgilendirirseniz sevinirim.

MELEKDERYA

18.01-2009, 20:11
Görme engelli öğrencilerimiz ilk kayıt yaptırırken raporlarını ibraz ederlerse,internete görme engeli bilgisinin kayıt esnasında girişini yapıyoruz,ama belirttiğim gibi öğrenci sayısı çok fazla olduğu için aksaklıklar ve gözden kaçmalar olabilir, sınavdan bir kaç gün öncesinde de bürolarına mutlaka hatırlatırlarsa eğer iyi olur.Sınav esnasında görme derecelerine göre bir veya iki öğretmen yardımcı olmak için görevlendirilmektedir.

Volkan_84

19.01-2009, 19:08
melek hanım iyi akşamlar :) baş belanız olarak bi soru aklıma takıldı onu sorucaktım size.
2 sınavda,başarılı dersler toplam kredi:56 yazmasına ragmen ben nasıl 152 toplam kredi almışım ve alan dersleri toplam kredisi 50 olmuş? bunu çözemedim ben.heralde sınava girip çıkmadan rahata varamıyacağım ben :)

MELEKDERYA

19.01-2009, 19:22
Hayırlı akşamlar Volkan kardeş mezun olun da siz de kurtulun biz de kurtulalım:D (şaka)

sorunuzun cevabına gelince siz tasdikname ile kayıt yaptırdığınız için açıklisedeki ilk sınavınızdan önce(tasdiknamenize eşdeğer yani önceki okulunuzdan başarmış olduğunuz kredi) zaten bir miktar krediniz vardı,AOL'de sınavlara girdikten sonra da 56 kredilik başarılı ders krediniz oldu,hepsi toplam 152 krediye eş değer oldu,bu 152 toplam kredinin içinden de 50 kredisi alan derslerinizin kredisidir,bu 50 kredinin de bir miktarını tasdiknamenizle ilk kayıt yaptırdığınızda ve bir kısmı da AOL'deki başardığınız sınavlarda kazandınız,karışık gibi gelebilir umarım açıklayabilmişimdir;)

Volkan_84

19.01-2009, 19:29
çok güzel açıkladınız :) şimdi rahata ve sukunete ulaştım :)
Sanırım bundan sonra "forumun bu bölümünde" artık sizi rahatsız etmeyeceğim,tekrar tekrar ilgi ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim :)
Size iyi çalışmalar,arkadaşlarıma sınavlarında başarılar dilerim.

zeynep71

20.01-2009, 15:16
merhabalar ipek hanım açıkögretim lisesi daha erken bitirilebilecekmiş ben şuan okuyorum benimde erken bitirme gibi bir şansım varmı? okuyanlarda erken bitirebilecekmi? iyi günler

MELEKDERYA

20.01-2009, 16:05
Hayır Zeynep'cim,erken bitirme şansınız yok elimize henüz öyle bir yazı gelmedi,olacağını da sanmıyorum,eski 3 yıllık sisteme tabi öğrenciler mezun olmak için en az 5 dönem okumak ve de gerekli alan ve toplam krediyi tamamlayarak ortak dersleri vermek zorundalar.Yeni 4 yıllık sisteme tabi öğrenciler ise mezun olmak için: en az 8 dönem okumak ve yine onlar da gerekli toplam ve alan kredisini tamamlayarak ortak dersleri vermek zorundalar.Meslek liseleri için de mesleki derslerini ayrıca okullarında yüzyüze eğitime devam ederek vermek zorundalar.Özetle: Açık Lise'de ''erken bitirme'' alternatifi söz konusu değildir.

zeynep71

21.01-2009, 17:28
AÇIKÖGRETİM LİSESİ DAHA ERKEN BİTİRİLEBİLİNECEKMİŞ(BİLGİ) Mrb arkadaşlar dün gazetede okudum açıköğretim lisesinin 2,5 yılda bitirilebilecegini açıklamış m.e.b Hüseyin Çelik inşallah öyle olur umarım şuan okuyanlarda 2,5 yılda bitirebilirler sizlerle paylaşmak istedim iyi akşamlar

MELEKDERYA

21.01-2009, 21:07
Sevgili Zeynep'cim bu senin vermiş olduğun haber 6 ay öncesinde, Sayın M.E.B. Bakanı'mızın vermiş olduğu bir müjdeydi,yani 6 ay öncesine ait bir haber( Açıköğretim Forumları (http://www.acikogretim.gen.tr/archive/acikogretimde-erken-mezuniyet-firsati-t17878.html) )hala onaylanamadı,öğretim sistemi hala değişmedi maalesef,ama elbetteki hepimizin temennisi bu,hem ücretsiz olması hem de başarabilen öğrencilerin erken bitirebilmesi büyük avantaj olacaktır,ne diyelim........;)....İNŞALLAH!......

zeynep71

22.01-2009, 22:15
İpekezgi hanım bu haberi 2 gün önce gazetede okumuştum yeni bişey diye düşündüm umarım en kısa zamanda olur iyi akşamlar

terslale

26.01-2009, 13:57
merhaba ben açıköğretim lisesi okuyorum bu sene bitiriyorum yani son sınavımdan sonra belli olacak üniversite sınavına nasıl girebilrm

MELEKDERYA

26.01-2009, 14:20
*Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 14 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirilecek Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) başvuruları 16 Şubat-27 Mart 2009 tarihleri arasında yapılacaktır.Başvurular il ve ilçelerde liselerde ve Halk Eğitim Merkezleri'ne bağlı Açıköğretim bürolarında yapılacaktır.

*Açık Lise okuyan öğrencilerimiz başvurmadan önce bürolarına danışarak başvurabilecekler ve başvuru esnasında formu Açık Lise bürosuna onaylatacaklardır.Açık Lise'den mezun olmuş olan öğrencilerimiz ise diplomalarının fotokopisini ''aslı gibidir'' ibaresi için yine büromuza onaylatacaklardır.

Başarılar...

emre8116

26.01-2009, 20:29
merhaba ben 4 senelik lise ögrencisiyim 3 sene örgün egitimde okuduktan sonra a.ö.l kaydoldum toplam kredim 210 alan kredim 78 yinede tüm alan dersleri geçmem mi gerekiyor yoksa 80i tamamlarsam yeterli mi?alan derslerin tamamı zorunlu ders gözüküyor lütfen yardımcı olur musunuz

MELEKDERYA

27.01-2009, 10:01
Merhaba Emre,

4 yıllık Açıköğretim Lisesi'nde mezun olabilmek için en az 192 toplam kredi,en az 80 alan kredisi,toplam dönemin en az 8 dönem olması,ortak derslerin hepsinin bitmiş olması ve alan derslerinin hepsinden de en az 1 kez sınava girmiş olunması gerekmektedir.

Bu durumda sizin toplam krediniz tamam,ama alan kredinizin 80'i geçmesi gerekmektedir.Alan dersleri zorunlu ders olarak görünmez.Öğrenci numaranızı veya T.C.numaranızı özelden yazarsanız sistemden durumunuza bakarak alan ve ortak dersleriniz hakkında daha net bilgi verebilirim.

Başarılar...

emre8116

28.01-2009, 12:45
özelden verdim nomu bir sorum daha olucak galiba dil ve anlatımı geçmeden mezun olunmuyormuş buna alana kaynaklık eden dersler(mat ve edebiyat) da giriyor mu gerçekten çok tesekkür ederim

MELEKDERYA

28.01-2009, 12:57
EMRE,

(Din Kültürü7,Coğrafya7,Dil ve Anlatım7,Türk Edebiyatı7,Matematik7,Analitik Geometri1,Geometri5.)

Sistemden durumunuza baktım,bu dersleri verirseniz ancak mezun olabilirsiniz,sınav sonuçlarınız 20 Şubat'tan sonra internette duyurulacaktır,bana hatırlatın,sınav sonucunuza göre yine bir değerlendirme yaparız.

Evet Dil ve Anlatım dersi önemli bir ders, onu mutlaka geçmeniz gerekir.Diğer dersleri de tabi, dediğim gibi yukardaki dersleri verirseniz mezun olursunuz

Başarılar... ;)

emre8116

28.01-2009, 13:11
peki niye böyle saçma degilmi niye herkes sadece alanlarda 80 kredi yapması yeterli de ben hepsini geçmeliyimki nası geçicem ben:) daha mat 8 dilve anlatım 8 cografya 8 var 2.dönem çok tesekkr ederim

MELEKDERYA

28.01-2009, 13:15
Emre,
Müfredat böyle,(yukardaki 46 nolu msjda 4 yıllık Açık Lise için mezuniyet şartlarını yazdım) sadece sen değil herkes aynı durumda,ayrıca 80 alan kredisini 192 toplam kredisini tamamlayan herkes de mezun olamaz onların da alan ve ortak derslerini bitirmeleri gerekiyo,herkes yeterli de sen geçmen gerekiyo diye bir durum olur mu hiç,sana kastımız mı var :D

Ayrıca o dediğin mat8,dil ve anlatım8,coğrafya8 derslerini de nerden çıkardın,sen onları geçmek zorunda değilsin ki, bak tekrar söylüyorum yukardaki siyah yazılı dersleri verirsen mezunsun kardeşim!..;)

GuLGuZeLi

28.01-2009, 13:51
Merhabalar Ipek HAnim . Bende Lise 2 siniftan terk edip yurt disina yerlesmek zorunda kaldim. ve KOnsoloslugumuzun Wep sayfasinda Acik ögretim Lisesi yurtdisi programi Adi altinda bi haber oludum ve ümütlenmisstimde Egitim Müsavirligiyle yaptigim görüsmede bu programin sadece almanyada gecerli oldugunu ögrendim. Benim icin cok büyük bi hayal kirikligi oldu.Simdi ne yapacagini bilemiyorum.

MELEKDERYA

28.01-2009, 14:10
Merhaba GülGüzeli:),
Hayal kırıklığına uğramayın,evet yurt dışında her ülkede şubemiz yok maalesef ama Almanya Köln'de başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederim,zaten senede iki kez sınavlar oluyor,sınavlar da zaten iş günleri dışında hafta sonları oluyor,sınav için uçakla gidersiniz,bu şekilde okumanızı tavsiye ederim.;)

AÇIK ÖĞRETİM PROGRAMLARINA BAŞVURU YERİ ve ADRESİ
T.C. Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Bürosu

Friesenplatz 13
50672 Köln / ALMANYA

Tel: 0049/ 221 / 51 10 47
Faks: 0049/ 221 / 52 11 49
e-posta: bap@anadolu-uni.de (bap@anadolu-uni.de)
internet: www.anadolu-uni.de (http://www.anadolu-uni.de/)
Büromuzun çalışma saatleri:
Pazartesi - Cuma: 8.00-12.00 / 13.00- 17.00
Telefonla bilgi almak için:
Pazartesi - Cuma: 08:30-12:00 ve 14.00- 17.00

GuLGuZeLi

28.01-2009, 20:15
EVet Ipek Hanim egitim Müsavirrinin Bahsettigiyde buydu.Bicokkez avusturyada yapmaya kalkistiklari ve katilimin cok az oldugu icin TC tarafindan kabul edilmediginide söylemisti.
Ben almanyada oldugu icin hayal Kirikligina ugrasmistim zaten :)
Peki acikögretimi Okumak icin orada derslere katilmak gerekmezmi ?

Ilginizzden dolayi COk tesekkür ederim.

emre8116

28.01-2009, 21:36
dogruda hocam 2.dönem o söyledigim dersler gelmicekmi yine zorunlu ders olarak sonuçta 8.dönem olmuş olucam?

MELEKDERYA

28.01-2009, 22:18
Gül Güzeli,
;)Öncelikle rica ederim,önceki mesajımda da dediğim gibi sadece senede iki kez sınavlara girmeniz yeterlidir,derslere devam zorunluluğu yok,kesinlikle tavsiye ederim,zaten Köln size çok da uzak değil,verdiğim iletişim bilgilerinden irtibata geçebilirsiniz,detaylı olarak bilgilendirirler,Açık Lise'nin genel lise bölümünde ders görme olayı yok sadece yılda iki kez sınav vardır,ve normal bir liseden yani örgün eğitim veren bir liseden alınan diploma ile açık lise diploması aynı haklara sahiptir.Mesleki Açık Lisede devam mecburiyeti yani yüzyüze eğitim zorunluluğu vardır.O da yine meslek liseleriyle aynıdır.
Sevgiler..:)

Emre,
Açık öğretim olarak ilk kez bu sene 4 yıllık sistemde okuyan öğrencilerimizi mezun edeceğiz,sen de bu ilklerden olacaksın,sen bu soruyu ısrarla sorunca sistemden tekrar durumuna baktım,senin 8 dönemi bitirdiğini düşünerek yukardaki bilgileri vermiştim(yani bu sınavda bu dersleri verirsen mezun olursun demiştim),ama toplam dönemin 8 olmamış,mezun olma şartlarında toplam sekiz dönemi bitirmiş olmak da gerekiyor bu durumda ikinci dönem sınavına yani Mayıs'daki sınava da girmen gerekir,8.dönem dersleri yani mat8,coğrafya8.. gibi dersler senin vermen gereken derslerin içinde görünmüyor,bu nedenle de bu dersleri de nerden çıkardın demiştim:rolleyes:,ama ilk kez bu dönem bu dersler yürürlüğe girecek,yani liseler 4 yıla çıktığı için bu kitaplar bu dersler de ilk kez müfredata girecekmiş,senin için araştırdım,bu dersler şu an sistemde görünmüyor ama sisteme yüklenecekmiş(kitaplar da basılıyormuş);),muhtemelen bu derslerden yani 8. dönem derslerinden de sınava gireceksiniz,ama dediğim gibi sınav sonuçlarınız açıklansın,Mart ayında bu konuda sana burdan daha detaylı ve daha somut bilgiler veririm
Başarılar...:)

emre8116

28.01-2009, 22:35
çok tesekkür ederim hocam son bi sorum olucak:) acaba zorunlu gözükmesi girmek zorunlu oldugu için olabilir mi bana halk egitimden olabilir dediler sizinde dediginiz 4 yıllıklar farklı yani mesela 3 yıllıkta alan derslerin tamamından sınava girilmesi diye birsey yok ama 4 yıllıkta var belki bunu demek istiyordur sistem?

MELEKDERYA

28.01-2009, 22:43
:)Evet,4 yıllık sistemde mezun olabilmek için alan derslerinden de en az bir kez sınava girmiş olma şartı var,bu nedenle de alan dersleri de zorunlu dersler kategorisinde görünmektedir.Bu arada çok ilgili dikkatli bir öğrencisin,kredin de gayet güzel,aferin sana!...

emre8116

28.01-2009, 23:02
sagolun hocam inş bu şekildedir çok teşekkür ederim

GuLGuZeLi

29.01-2009, 15:36
Peki Bi soru daha sorabilirmiyim.

BEn LIse 2 semesterden Okulu birakmistim ya hani :) :p
Tekrarr kaldigim yerden yani lise 2 den devam etmem gerekiyor degilmi :)

MELEKDERYA

29.01-2009, 16:20
Gülgüzeli,
Açıköğretim Lisesi'nde ders geçme,ders seçme ve kredili sistem uygulanmaktadır. Tasdiknameniz kredilendirilir ve toplam kredinizin üstüne devam edersiniz,yani kaldığınız yerden devam edersiniz...

arif44

31.01-2009, 15:53
İpek ablam öncelikle önünde saygıyla eğiliyorum :D Allah razı olsun ki bizim gibi mağdurları yanlız bırakmayıp sorularımıza cevap derdimize deva oluyosun.;)

Şimdi ben Allah'a emanet bi öğrenciyim (sanırım). Açık Meslk. Lisesi bilişim tekn. bölümünde okuyorum sözde abla. Geçen haftadaki sınavlara giremedim uyuya kalmışım. Hafta sonları okula gitmem lazım ama iş dolayısıyla yoğun bir şekilde çalışıyorum. Hocalar sınıfta kaldın falan deyip korkuttular beni. Bu konu kafama takıldı.

Halk eğitim merkezinin müdürüne çıktım konuştum ben yılda 2 kez sınava girmek istiyorum önceden okula gitmiyordum dedim. Öğrenci nomu istedi baktı ki benden adam olmayacak hayır değiştiremeyiz dedi iptal oldu. Şimdi ben diğer dönemlerde 2 kez sınava giriyodum okul falan yoktu. Bu sene okul hikayesi çıktı ve gidemiyorum.

Sınıfta kaldım mı ? Hafta Sonu Okula Gidemiyorum ne olacak ? Yılda 2 kez sınava girmek istiyorum okula gitmek istemiyorum nasıl olacak ? Öğrenci no mu ve tc no mu özelden attım pek iç açıcı bi durumum yok ama gönlümü ferahlat be abla :confused:. Birde kayıt yenileme zamanı ne zaman 2. dönem için

Cevabını DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM ABLAM. Saygılar

MELEKDERYA

31.01-2009, 20:00
Merhaba Arif Kardeşim,
Güzel yorumların ve dileklerin için teşekkür ederim.;)

Sistemden durumuna baktım,toplam dönemin 3,A.O.L.'de okuduğun dönem 2 ve toplam kredin 36'dır.
Mesleki Açıköğretim Endüstri Meslek Lisesi Bilişim Teknolojisi bölümündesin.Bölümün çok güzel, çok tercih edilen bir bölüm.Benim kardeşim de aynı bölümde okuyor;)

Meslek liselerinde yüzyüze eğitim yani devam zorunluluğu var ve yazdıklarından anladığım kadarıyla sen işinden dolayı devam edemiyorsun,ve genel liseye geçiş yapmak istiyorsun,sadece sınavlara gitmek istiyorsun, ama Halk Eğitim Merkezinin Müdürü ''senden adam olmayacağı'' için değiştiremeyiz dememiş,:) öncelikle bunu bil,değiştiremezsin, yani geçiş yapamazsın çünkü kayıt yönergesine göre, yani açıköğretimde uygulanan sisteme göre Mesleki Açıköğretim Lisesinde iki dönemden daha fazla okumuş olan bir öğrenci genel liseye geçiş yapamaz maalesef!..

Arif senin toplam dönemin 3 dönem olduğu için geçiş yapamazsın,bu durumda sana tavsiyem önce Meslek Lisesindeki yetkili müdür veya müdür yardımcısı ile görüşerek durumunu anlatman ve yüzyüze eğitimlerini iş saatleri dışındaki boş olduğun saatlere ayarlayabilmendir,tabi meslek lisesindeki idareciler bunu ayarlayamayabilirler,Zaten bizim öğrencilerimizin çoğu senin gibi çalıştıkları için yüzyüze eğitim dersleri hafta sonunda uygulanmakta,sen buna rağmen derslere gidemiyorum diyorsun,bu durumda işinden taviz vererek yüzyüze eğitimine mutlaka gitmen gerekir,uygulamalı eğitime gitmezsen okulu bitiremezsin.Bizdeki kültür derslerinden girdiğin sınavlara gelince,geçenki 24-25 Ocak sınavını kaçırmışsın,ama ikinci dönem sınavına girebilirsin,o sınav için kayıt yenileme işlemleri 26 Şubat-7 Mart tarihleri arasındadır,Sınav ise 16-17 Mayıs'dadır.Kaydını yenilersen Mayıs'daki bu sınavlara girmeye hak kazanırsın ve 36 kredinin üstüne devam edersin.Yüzyüze eğitimlere gitsen de gitmesen de kaydını yenileyip,sınavlara girmeni ve kültür derslerini bitirmeni tavsiye ederim.Geçenki sınava girmemen ve yüzyüze eğitimlere devam etmemen senin sınıfta kaldığın anlamına gelmez çünkü açık lisede sınıfta kalma diye bir durum yok,sadece uzatabilirsin,ama dediğim gibi ikinci dönem kaydını yeniler ve yüzyüze eğitim için de meslek lisesindeki hocalarınla konuşursan iyi olur.
Başarılar...;)

arif44

01.02-2009, 06:49
Çok çok teşekkürlerimi sunarım abla. Valla halk eğitim merkezine gidiyoruz adam yerine konmuyoruz. Memurlarımız sağolunsun çok ilgileniyor bizimle. Açıklayıcı bilgilerin için tekrardan teşekkür ederim ablam. Allah razı olsun... ;)

herşey_sahte

01.02-2009, 23:33
benımde bi sorum olucak.bılmıyorum ılgı alanınıza gırermı ipek hanım..ben acıkogretım 7.sınıfta okuyorum..acıkogretımle ılgıllı halkegıtım merkezlerınde neden ders verılmıyo oyle bısey olucagını duymustum ben ama hala bısey cıkmadı..bence verılse daha ii olmazmı okumak ısteyenlerın yolunu kapatmasalar..destekleyıcı olur enazından bılmem yanlışmı dusunuyorum..şimdıden tsk ederm..

MELEKDERYA

01.02-2009, 23:53
Herşey_sahte,
Halk Eğitim Merkezlerinde bir kursun açılması talebe bağlıdır,Mersin'de biz açmak istedik ama yeterli talep olmayınca açamadık maalesef.Size bu konuda tavsiyem öncelikle bağlı bulunduğunuz Halk Eğitim Merkezi'ne açık ilköğretim kursunun açılması için yazılı olarak başvurmanızdır.İstanbul'da yaşıyorsunuz sanırım,eğer talep 10 kişiden fazla olursa açacaklarını sanıyorum.Bir diğer alternatif de İstanbul'da çok kaliteli açıköğretim eğitimi veren bir dersaneye kayıt yaptırmanızdır,tabi imkanınız varsa...Bizim burda öğrencilerimiz bu konuda çok soruyolar ama Mersin'de maalesef bu eğitimi veren dersane de yok,bizim öğrencilerimizin çoğunluğu çalıştıkları için fazla talep olmadığı için yok.Ama ben İstanbul'da açıköğretim eğitimi veren bir dersaneyi size tavsiye edebilirim,linki inceleyiniz

İLAYDA DERSHANESİ - Açık İlköğretim (http://www.ilaydadershanesi.com/index.php?option=com_content&task=view&id=52&Itemid=67)

Başarılar....

lakoste

03.02-2009, 13:46
meraba ipek bu yigenim peşimi bırakmıyor üyeligede yanaşmıyor şimdi biz kaydımızı yaptık bölüm seçecekmişz yigenım okuma meraklısı degil bende hangi bölüm daha kolay bilmiyorum yanesi en kolay yoldan bitrelim diyoz bize yardımcı olabilrmisin mümkünse veya nsl yardımcı olabilirsin...

şimdiden teşk...

MELEKDERYA

03.02-2009, 14:23
Lakoste,
Ders ve bölüm seçme işlemleri daha başlamadı,Mart ayında başlar,acele etmeyin,kaydını yaptırdıysa beklesin,Mart ayında seçecek bölümünü ve dersini,o zaman yine değerlendirme yaparız..;)

BaŞKaN

03.02-2009, 14:40
Benim Açımdan Açık Lise okumak eziyet okumak güzel diploma sahibi olmak falan ama gelin görünki doğuda bu kış şartlarının yoğun geçtiği ve sınavların bu aya denk gelmesi üst üste iki gün sınavlara girmek nerdeyse anamdan emdiğim sütü burnumdan getiriyo yolların kapalı olması sırtta onca yol gitmek üstüne üstlük halk eğitimin engellilere yarıcalıkgımız avr demesi rapot istmesi ama bunun işlememsi asansörleri olmayan 4 5 katlı binlara insanalrın sırtında cıkmak büyük zahmetmi desem ayıpmı desem bilmiyorum verhasıl kelam genede okumaya çalışıyorum ama hevesimden değil mecburıyetten ama sıkıldım bu koşullardan.

herşey_sahte

04.02-2009, 15:35
saolun ipek hanım verdıgınız bılgıler için..bu dershane bana bayagı uzak yakın olsaydı degerlendırırdım..benn pendıkte oturuyorum anadolu yakasında maalesff..:((((((

lakoste

04.02-2009, 15:48
bekleyelim diyorsun mart ayını okiş... saol ipek sende olmasan varya kim bakar halimize..

başkan seninki okumak valla bizim yigen önünde okul oldugu halde bitiremedi liseyi kaldıki sen neler diyorsun okumanın kıymetini senin gibi arkadaşlar biliyor gerisi boş ...

number

04.02-2009, 17:09
A.Ö.L Genel Kültür Mezunuyum, Eğitim Öğretimime Devam Etmek İstiyorum, A.Ö.F Kayıtları Ne zaman Başlıyor, Nereden Forum Alınıyor, Hangi Bölümler Vardır ? Gibi Bilgilere İhtiyacım Var..

Teşekkürler ...

casper1979

04.02-2009, 17:25
sayın hocam ıpek abla ben bransımın dısına cıkamam mı tıc lısesı mezunuyum atıyorum yanı guzel sanatlar yada muhendıslık okuyamazmıyım hangı bolumlerı secebılırım

MELEKDERYA

05.02-2009, 15:48
Number,
A.Ö.F. okumanız için ilk önce Ö.S.S.'ye başvurup sınava girmeniz gerekiyor,bu ayın sonunda başvurular başlayacak,sınavda yeterli puanı alırsanız A.Ö.F. okuyabilirsiniz.Açıköğretim fakültesindeki bölümlerin puanı diğer bölümlere oranla biraz daha düşük,185 baraj puanı geçerseniz tercih yapabilirsiniz,başarılar...;)

Casper,
Branşının dışında da bölümler tercih edebilirsin ama bu durumda sen meslek lisesi çıkışlı olduğun için katsayı değişebilir..Ö.S.S.kılavuzu yayınlanınca ondan incelersen iyi olur.. başarılar... ;)

number

05.02-2009, 21:30
Teşşekür ederim bilgilendirme için..

Bir şey daha sorsam bu Ö.S.S sınavına girmek için bir ücret yatırmamız gerekiyor sanırım acaba ne kadardır? Yada bu tip konularla ilgili bilgi alabileceğim internet siteleri varsa yazarsanız sevinirim..

MELEKDERYA

05.02-2009, 21:59
Number,bu konuda en güncel bilgiyi ÖSYM:::Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (http://www.osym.gov.tr/Default.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF43767 34BED947CDE) bu adreste bulabilirsiniz,resmi bir sitedir.
Ayrıca benim de yeni üye olduğum ve internette de en beğendiğim sitelerden biri de ÖSS Servisi © 2009 OSS Hazırlık, Video Ders, ÖSYM Sistemi, Burs, Yurt, Açıköğretim, Sınavsız Geçiş (http://www.ossservisi.com/) bu sitelerde Ö.S.S. ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere de ulaşabilirsiniz...;)
Ö.S.S. başvuru ücretleri geçen sene 40 liraydı,tahminimce yine aynı olur,artmaz inşallah!...:)
Ücreti ve Ö.S.S. ile ilgili diğer tüm bilgileri net öğrenmek için 2009 Ö.S.S. kılavuzunun yayınlanmasını bekleyin,bu günlerde yayınlanacak..;)

emre8116

09.02-2009, 08:54
ipek hanım ben 3.sayfadan.benim konumu araştırdınız mı yani gerçektende alan derslerinin zorunlu gözükme nedeni girmek zorunlu olduğu için miymiş?

MELEKDERYA

09.02-2009, 10:37
:)Evet,4 yıllık sistemde mezun olabilmek için alan derslerinden de en az bir kez sınava girmiş olma şartı var,bu nedenle de alan dersleri de zorunlu dersler kategorisinde görünmektedir.Bu arada çok ilgili dikkatli bir öğrencisin,kredin de gayet güzel,aferin sana!...
Emre,daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi aynen öyle, mezun olabilmen için alan derslerinden bir kez sınava girmiş olman gerekiyor,başarılı olmasan da en az bir kez sınava girmiş olman gerekiyor bu sebeple de alan dersler zorunlu dersler arasında görünüyor.

suskun62

09.02-2009, 10:56
sayın hocam bir arkadaşımın 254 kredisi var, zorunlu dersi yok,4 yıllık sistem de okuyor,
öss ye girmeyi düşünüyor; sanırım kredisi yetmiyor ama ek sınav kredisinide ilave edersek öss ye girebilir.
böyle birşey olabilirmi,
yani arkadaşımın öss ye girebilme şansı nedir?

MELEKDERYA

09.02-2009, 11:08
Suskun,
Durum tam anlattığınız gibiyse arkadaşınız ÖSS'ye girebilir.ÖSS başvuruları bu ayın sonuna doğru başlayacak.Başvurular başlayınca bana özelden öğrenci numarasını verirseniz size kesin bilgi verebilirim.
Saygılar...;)

suskun62

09.02-2009, 11:19
Suskun,
Durum tam anlattığınız gibiyse arkadaşınız ÖSS'ye girebilir.ÖSS başvuruları bu ayın sonuna doğru başlayacak.Başvurular başlayınca bana özelden öğrenci numarasını verirseniz size kesin bilgi verebilirim.
Saygılar...;)

sayın hocam mayıs ayında yapılacak sınavda 30 krediyi aldı varsayalım
154+30=184, geriye kalır 8 kredi,onuuda ek sınavda verir.
fakat geçen sene öss ye girme şartlarını biliyorsunuzdur
3 yıllıklar için en fazla 40 kredi açığı olması gerekti
4 yıllıklar içinde en fazla 30 kredi açığı olması gerekir, lakin arkadaşımın 38 krediye ihtiyacı var, o halde öss ye nasıl girebilme şansı olur?

MELEKDERYA

09.02-2009, 11:24
İyi ama geçen dönem girdikleri 24-25 Ocak sınavlarının sonucu açıklanmadı ki daha,onun sonucunda da bir miktar kredi alır,siz öğrenci numarasını bana özelden şimdi bir yazar mısınız,sistemden bakayım.Öyle daha net kesin bilgi veririm.:)

suskun62

09.02-2009, 11:31
sayın hocam ocaktaki sınavdan 30 krediyide aldığını düşünüyor,normalde kredisi 124, ben bu koşllarla beraber soruyorum
nedir öss ye girebilme şansı? kesin girermi yoksa kesin olarak giremezmi
bu arada öğrenci nosunu öğrendiğim zaman yollarım size

MELEKDERYA

09.02-2009, 11:40
Ama Ocaktaki sınav hariç 154 olarak değerlendirmiştim ben,yanlış anlaşılma oldu,bu durumda kesin birşey diyemem,hem ayrıca Ocak sınavından 30 kredi alacağı Mayıs sınavından da 30 kredi alacağı garanti değil ki,alamayabilir de,kesin bir şey diyemem,bu ayın sonunda Ocak sınavlarını internette duyuracağız,o zaman bana hatırlatın hem o zaman ÖSS başvuruları da başlar,o zaman size daha net bilgi veririm,ama 124 krediyle şu an giremeyebilir kesin bir şey diyemem,192 olması gerekiyor,zor gibi...üzgünüm...:o

MELEKDERYA

09.02-2009, 11:45
Suskun,
Şimdi ben diğer yetkili arkadaşlara da danıştım,onlar da aynısını söyledi,durumu tam sınırda belli değil,Ocak sınavı açıklansın,daha net bilgi veririz,ama işte hem Ocak hem Mayıs hem de ekders sınavlarında ful 30 kredi çekmesi lazım...bu da zor ama çok çalışırsa başarabilir...;)

aydannn

09.02-2009, 16:50
mrb ipek hanım ben size birsey soracaktım. ben aaçıklisede 3 yıllık sistemde okuorum 4 dönemi tamamladım suadna kredim 128 alan kredimde 78 yanabcıdil alanımdayım.son bir dönemi tammlayıp mezun olacam inş. ama ben alanımı deqiştirmek istiorum.alanım deqğiştirince roplam kredilerim ve alan kredim düşüor mu ? bide biz açık liseden mezun olunca normal üniversitede okuyabiliyormuyuz.bana yardımcı olursanız cok sveinirim.

MELEKDERYA

09.02-2009, 17:11
Aydan,
23 Şubat-27Mart tarihleri arasında kayıt yenileme döneminde alanını değiştirebilirsin,alanını değiştirince toplam kredin kesinlikle değişmez ama alan kredin değişebilir,biraz azalabilir, Ö.S.S.'ye başvuracaksan eğer bu yıl Ö.S.S sınavına gireceksen yani alan kredini değiştirdikten sonra hemen alan kredini kontrol et,çok düşerse eğer mezun olamayabilirsin bu durumda da ÖSS'yi kazansan bile üniversiteye yerleştirilemeyebilirsin,yani demek istediğim alanını değiştirdikten sonra hemen alan kredini kontrol et ,alan kredin çok düşerse tekrar yabancı dil alanına geç ya da kayıt yenileme döneminde yani bu ayın sonunda alan değiştirme işlemin için bana özelden öğrenci numaranı ver,sistemden durumuna bakıp ona göre beraber karar verelim,olur mu...?......;)

Bir de Açık Lise diploması normal örgün eğitimdeki liselerle aynı eşdeğerdedir,yani elbette ki normal üniversitelerde okuyabilirsin,normal lise mezunları hangi haklara sahipse ve hangi şartlardan ÖSS'ye gireceklerse sen de aynısın...:)...ve hatta şu an normal liselerdeki öğrencilere tanınan hak ve indirimler açık lise öğrencileri için de geçerlidir,yaşınız ne olursa olsun....:)

emre8116

16.02-2009, 12:54
ipek ezgi hocam bu sınav ne zaman açıklanıcak?öss kaydımı yapıymmı yoksa sınav sonucunu mu bekliym ?

MELEKDERYA

16.02-2009, 13:26
Emre,
Sınav sonuçlarını bekleyin,sakın sınav sonucuna bakmadan öss başvurusu yapmayın,bugünlerde yayınlanacak,en geç 23 şubata kadar yayınlayacağız,sık sık internetten takip edin...

aliş şerif

16.02-2009, 14:18
Zümre yardımcı kitap almanı öneririm murat yayınları olabilir biraz pahalı ama diğer kitap ağır gelio kimse çalışamıo sıkıo insanı

melih derman

21.02-2009, 23:27
iyi akşamlar benim sorum karışık olcak biraz kafam karıstı cunkü
ben liseyi bitirdim ama alttan dersler kaldıgı için ve sınavlara girmediğim için tastiknamemi almış ailem 2005-2006 yılı gözüküor 6 dersten acıgım gözküor meslek lisesi falat ben normal acık liseye girmek istiorum ve şöyle bi sorum olucak ben acık liseye kayıt yaptırdıgımda en baştanmı okucam yoksa bu kalan son seneden 6 dersten mi krediye tabii olucam nasıl olucagını anlaşılır bi dilde acıklarsanız cok sevinirim

MELEKDERYA

21.02-2009, 23:50
Melih,Mesleki Açıköğretim Lisesinden mi yoksa örgün eğitimdeki normal bir meslek lisesi mi çıkışın?

melih derman

22.02-2009, 03:25
normal mesleki liseden çıkış elektrik bölümü son anına kadar okudum 11.sınıftan yani son sınıftan alttan derslerim kaldı ve bütünlemelere girmediğim için ilişiğim kesilmiş tasdikname vermişler ve lise 2. sınıftan 1 ders lise 3dende 5 ders yani toplam 6 dersten kaldıgım gozukuor bende acık liseden devam etmek istiorum fakat mesleki acıkogretim degilde normali acık liseye yazılabilirmiyim ve eger yazılırsam bu 6 ders nasıl bi etki yapıcak son sınıftanmı devam edip kredi toplıcam derslere katılıcam yoksa en bastan mı baslıcam nasıl olucak liseyi aslında bitirdim fakat alttan 6 dersim kaldıgı ve bütünlemelere girmedigim için hakkım doldugu için ilişiğim kesildi 2005-2006 senesinde, eger acık liseye yazılırsam nasıl bi sonuc beklior beni ne olucak acaba ?

MELEKDERYA

22.02-2009, 10:25
Melih,
Meslek Lisesinde iki dönemden fazla okumuş olan bir öğrenci açık lisenin genel lise bölümüne kayıt yaptıramaz.Maalesef ki kayıt yönergesine göre durum böyle,ilerde değişirse bilemem.Bu durumda senin önünde tek yol var:Temmuz-Ağustos döneminde Mesleki Açık Lise kayıtlarına kendi bölümünden veya bilişim teknolojileri,motor,torna-tesviye,muhasebe...gibi başka bölümlerden kayıt yaptırmaktır.Eğer kendi elektrik bölümünden kayıt yaptırırsan kaldığın yerden devam eder,tahminimce bir sınavla yani bir dönemde mezun olursun.Eğer başka bir mesleki açıköğretim programına kaydolursan da o bölümün meslek derslerini en baştan almak zorunda kalırsın,yüzyüze eğitime devam mecburiyetin olur,ama kültür derslerinden sadece veremediğin dersleri verir mezun olursun,bu da tahminimce en az 2 yıl sürer...Bence elektrik de çok tercih edilen bölüm,ben kendi bölümünü bitir derim ama yine de karar senin...
İyi günler..... ;)

serkan005

24.02-2009, 18:41
112 normal kredi m39 alan kredim var 3 yıllık sıstemde okuyorum kaç krdı almam lazım ocak sınavı ne zaman açıklanacan tesekkurler

MELEKDERYA

24.02-2009, 19:03
Serkan,
Genel Lise öğrencisisin sanırım,bu durumda mezun olabilmen için toplam kredinin 144,alan kredinin de 64 olması ve ortak(zorunlu) derslerinin tamamını vermiş olman gerekiyor.Ocak sınavı 2 Mart'da yayınlanacak,şifren ve öğrenci numaranla www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) adresinden takip edebilirsin.
Kayıt yenileme işlemleri 2-27Mart tarihleri arasında büromuza gelerek yaptırabilirsin.İyi akşamlar.... ;)

suskun62

24.02-2009, 21:17
sayın hocam bu sene 4 yıllıklar için öss şartları aşağıdaki gibimi olur,farklılık gösterebilme durumu olurmu?

toplam kredisinin en az 162 olması
alan kredisinin en az 50 olması-genel kültür bölümü okuyanlarda alan kredisi aranmaz
toplam döneminin en az 7 olması gerekir

MELEKDERYA

25.02-2009, 01:02
Suskun,
Açık Lise öğrencilerinin öss başvuruları daha başlamadı,bu sorunu haftaya net bilgiler elimize ulaşınca cevaplayabilirim.Ayrıca www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) adresinde ana sayfada da haftaya yayınlanacak.

zeynep71

25.02-2009, 16:50
mrb ipek hanım açkögretim lisesi sınav sonuçları neden açıklanmadı ne zaman açıklanacak? iyi günler

serkan005

25.02-2009, 17:00
zeynep hocayı kızdırma:D bak bana cevap yazmıştı 2 mart gerçi kızmaz ama ben genede cevaplim

aksaraylı

27.02-2009, 15:38
selam ben aksaraylı aranıza yeni katıldım arkadaşlar ben aöl kızmeslek okuyorum dışarıdan yüzyüze eğitim alıyorum:)
ben ipek ezgiye ne zaman mezun olabileceğimi sorucam

MELEKDERYA

27.02-2009, 15:42
Aksaraylı sitemize hoşgeldiniz,
Ne zaman mezun olacağınız sizin başarınıza da bağlı,bu konuda kesin bir şey diyemem...Öğrencilik durumunuzu,toplam kredinizi ve döneminizi bilmeden tahmini bile birşey diyemem....

aksaraylı

27.02-2009, 15:50
2009 1. dönem aöl sınav sonuçları ne zaman yayınlanacak bilgisi olan varmı acaba

öğrenci durum aktif
79 kredim var
19 krdedide okuldan aldım 20 de sınavlardan bekliyorum

yalnız yüzyüze eğitimden aldığım19 krdei yansımamış okuldaki hocamıza sordum ben 3 yıllık sisteme tabii olduğum için şuan gecemiyoruz dedi

ipek ezgi uygunsanız bana cevap yazın lütfen

MELEKDERYA

27.02-2009, 21:43
Aksaraylı toplam döneminiz?

aksaraylı

28.02-2009, 13:43
merhaba ipek ezgi toplam dönemim 9

serkan005

28.02-2009, 15:22
Slm ipek hanım daha once 3 yıllık sıstmde okudugumu yazmıstım 32 kredı alırsam lıse bıtmıs oluyor buyılkı öss sınavına başvurmak istıyorum kredim tamam olursa mezun olrak başvuracağım dimi ama mart ayının 27 sıne kadar diplamamı teslım alabılecekmıyım.

MELEKDERYA

28.02-2009, 15:48
Aksaraylı,
Genel olarak 3yıllık meslek lisesi öğrencilerinin mezun olabilmeleri için kültür derslerinden toplam 75 olmak üzere alan da dahil 210 toplam genel krediyi tamamlamaları,toplam dönemlerinin en az 5 dönem olması,ortak yani zorunlu derslerin bitmiş olması gerekmektedir..Toplam dönemi 9 olan bir öğrenci olarak yüzyüze eğitiminize düzenli devam ettiyseniz tahminen en geç 2009 sonuna kadar mezun olursunuz.Gayretle çalışmanızı tavsiye ederim 2009 sonuna kadar mezun olamayan 3 yıllık öğrenciler, 2009-2010 eğitim öğretim yılından itibaren 4 yıllık sisteme tabi olacaklardır.

MELEKDERYA

28.02-2009, 15:54
Serkan,
Ocak sınav sonucuna göre mezun olursanız diplomanızı Mart27'ye kadar alamazsınız,bu ÖSS'ye başvuramayacağınız anlamına gelmez,zaten ÖSS başvurunuzu yaparken bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım seçeneğini işaretleyeceksiniz ve başvuru formunuzu açıköğretim büronuza onaylatacaksınız,yani diploma şart değil,diploma mayıs ayında da büronuza ulaşabilir,geçen yıl böyle olmuştu,bu yıl Açıklise öğrencilerinin ÖSS başvuruları daha başlamadığı için geçen yılki tecrübelerimize dayanarak bu bilgiyi verdim.

aksaraylı

28.02-2009, 17:59
iyi akşamlar ipek
benim 3 yıllık sistemi bitiremiyeceğim söylendi
o yüzden 4yıllık sisteme geçecekmişim bugün okulda müdür yardımcısı ile dilekçe yazarak
a mail olarak gönderdik
çünküyılın sonuna kadar zaten bitirmemin mümkün olmayacağı söylendi herkes farklı bişey söylediği için aklım karıştı iyice cevabın için çok teşekkür ederim sanırım seni sorularımla daha çok yorarım

zeynep71

01.03-2009, 19:08
mrb ipek hanım 4 yıllık sistemde okuyorum şuan ortak derslerim var 4 tane 52 kredim var 5. dönem ilk sınavlarına girdim 24 25 ocakta bu kadar iyi akşamlar

MELEKDERYA

01.03-2009, 20:17
Zeynepcim 4 yıllık sistemdesin,5 sınava daha girer de başarılı olursan ancak mezun olursun,tahminen,yani beş dönem,yani 2,5 yıl... :)

zeynep71

01.03-2009, 20:24
ipek hanım 2,5 yılda mezunmu olcam birde topladıgım kredi sayısı iyimi 4 dönemde 52 kredi cvp verdiginiz için çok tşk ederim iyi akşamlar

MELEKDERYA

01.03-2009, 20:27
Her sınavda 30 kredilik dersten sınava giriyorsun yani, en fazla 120 kredi olabilirdi,derslerin hepsini verebilseydin tabi,bu durumda toplam kredin yetersiz....

zeynep71

01.03-2009, 20:31
cvp verdiğiniz için çok tşk ederim iyi akşamlar

ipek hanım az önce sınav sonucuma baktım ortak kredi yazıyordu ortak kredi ne demek oluyor? iyi günler

serkan005

02.03-2009, 12:19
ipek hanım merhabalar sınav sonuçları açıklandı.gerekli krediyi alıp mezun olmuşum.ancak yazdığınız gibi diplomam yetişmeyeceği için son sınıf öğrencisiyim diye sınava başvuracağım dimi.formu sizden mi almam gerekiyor yoksa herhangi bir liseden alsam olurmu bide sizde başvuruyu yaparken benimde gelmem gerekiyormu .

MELEKDERYA

02.03-2009, 12:26
Serkan,
Mezuniyetin hayırlı olsun,yukarda yazmış olduğum geçen yılki uygulamaydı,bu yıl biraz farklı: sen ÖSS başvuru formuna bir ortaöğretim kurumundan mezun oldum seçeneğini işaretleyeceksin,ve bağlı bulunduğun açıköğretim bürosundan mezuniyet yazısı alacaksın,zaten büron sana ÖSS başvurusunda rehberlik yapacaktır,başvurular liselerde ve açıköğretim bürolarında genel olarak yapılmaktadır, başarılar.... :)

serkan005

02.03-2009, 12:34
ipek hanım ozaman ben başvurumu açık öğretim bürosundan yapayım teşekkürler ilgilendiğiniz için.

zeynep71

02.03-2009, 14:09
mrb arkadaşlar A.Ö.L okuyanlara bir sorum olacak ortak kredi ne demek nasıl oluyor? bilgisi olan arkadaşlardan bilgi vermelerini rica ediyorum iyi günler

arkadaşlar sordugum soru hakkında bilgisi olan yok sanırım

serkan005

02.03-2009, 15:13
zeynep ortak krediyi bende yeni duydum ortak ders dersen onu bılıyorum mezun olabılmek için önce ortak derslerini alıyorsun sonra alan derslerini 3yılıkta 144 4 yılıkta yanlış hatırlamıyorsam192 yı tamamladığın zaman mezun oluyorsun tabı alan kredınıde tamamlaman lazım

volkan19

02.03-2009, 15:21
Arkadaşlar Sonunda liseden mezun oldum..:p

MELEKDERYA

02.03-2009, 21:32
Zeynepcim ortak kredi diye bişey yok,sen onu yanlış anlamışsındır canım,ortak dersdir o,yani zorunlu ders....
Volkan mezuniyetin hayırlı olsun.... :)

zeynep71

03.03-2009, 10:55
ipek hanım A.Ö.L ortak kredi diye bişey var sınav sonucuma bakmak için girdigimde gördüm daha önce yoktu sanırım yeni çıkmış ne oldugunu anlayamadım iyi günler

ipek hanım sizden bir ricam soruma cewap bekliyorum acil.açıkögeretim lisesine gecen sene 2. dönemde kaydımı yaptırdım.ama sınavlara girmedim şimdi ne yapmam gerek.acil cewap

zinetkale

03.03-2009, 11:45
ipek hanım ne olur yardımcı olun bana.acil cewap en iyi siz söylersiniz.ben gecen sene açıköğretim lisesine kaydımı 2. dönem yaptırdım ama sınavlara girmedim.bu nedenla şimdi yapmam gerek ne?tarihler gecmeden ne yapmam gerek

MELEKDERYA

03.03-2009, 15:56
Zeynepcim, alanı genel kültür olan 4 yıllık öğrenciler için geçerli,yeni yayınlandığı için bilmiyordum... haklıymışsın...

buraya tıkla.. M.E.B. EĞİTEK Açık Öğretim Lisesi (http://www.aol.meb.gov.tr/haber_goster.asp?ID=227&nereden=anasayfa)

zeynep71

03.03-2009, 16:12
mrb bugün h.e.m gittim ne oldugunu ögrenmek için toplam aldıgım kredi dediler yani bana kredilerimi etkilemedigini söylediler h.e.m çalışanlarıda bilmiyorlar sanırım araştırdıgınız için çok tşk ederim gönderdiginiz linke girip okudum

MELEKDERYA

03.03-2009, 16:28
Zeynepcim o linke dikkat edersen,daha dün akşam yayınlandığı için ben de yeni öğrendim,4 yıllık sisteme tabi olan ve alanı genel kültür olan açık lise öğrencilerinin mezun olmaları için ortak kredinin en az 80 olması gerekiyormuş,yani ortak derslerin hepsinin verilmesi şartı vardı ya,bunu daha önce yukardaki, mesajlarımda belirtmiştim,ortak derslerinin hepsini veren bir öğrencinin de zaten ortak kredisi en az 80 olmaktadır..

MELEKDERYA

03.03-2009, 16:32
Zinetkale,
Size yardımcı olabilmem için durumunuzu tam anlamam lazım,öğrenci numaranızı özel mesajla yazın,sistemden bakıp ona göre net bilgi veririm...iyi günler...

MELEKDERYA

03.03-2009, 22:32
BlueOcean,
Daha mezun değil maalesef,toplam kredisi 130 olmuş,alan kredisi 48 olmuş,mezun olabilmesi için toplam kredisinin 144,alan kredisinin de 64 olması ve ortak derslerinin de bitmiş olması gerekiyo,eşinizin ortak dersleri de bitmiş,yani mezun olmasına az kalmış,bu ayın sonuna kadar büronuza giderek kaydını yeniletin,derslerini seçin ve Mayıstaki sınava da girsin,bu yıl sonuna kadar iyi çalışsın ve mezun olsun,eğer bu Mayıs sınav sonucuna göre de mezun olamazsa liseler 4 yıla çıktığı için,eşiniz de 4 yıla çıkar,yani toplam kredisi 192 olması gerekir,tamam mı...? :) başarılar,sevgiler..

darkdevil35

03.03-2009, 23:46
merhaba ipek hanım ben 2002 yılında meslek lisesi yapı bölümünden mezun oldum 2 yıllık açık öğretime sınavsız geçiş yapabilirmiyim öle bi hakkım varmı ve hangi böümlere girebilirim teşekkürler

ozgee

04.03-2009, 09:45
mrb ipek hanım ben burayı yenı gördüm ve çok sevındım açıkcası bırçok bılmaıdğımız bir bilenın ağzundan dinlamak daha iyi olacak tır eminim;ben istersenız anlatmaya başlayım
2001 yılında açık liseye kayıt oldum alanım genel kültür 2004 2 deneminden sonra maadi imkansizlıklardan dolayı gidememdim 2008 1 dönem sınava girdim çok sükür ve şu anda 93 kredim var ve bişey duydum çok üzüldüm 4 yılla geciş
eyer gecersek benım o diplomayı almam bı hayal olur
hem çalışıyourm hemde işyerinde kitap getırıp dersıme çalışmaya çalısıyourm
ipek hanım bana en detaylı bişekilde anlata bılırmısınız 4yıllığı hı bıde
diyelım 2 dönemde 30 kredi aldım not yükselteme sınavı yapılırmı yapılırsa nekadra buanı kalan o sınava gıre bılır bana cvp veririsenın cok sevınırım iyi çalışmalar

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 3 YILLIK / GENEL KÜLTÜRÖğrencilik Durumu :AKTİFToplam Dönemi:11AOL'de Okuduğu Dönem:7Toplam Kredi:93Alan Kredi:
benım alan kredim nıye yok

MELEKDERYA

04.03-2009, 12:20
Darkdevil,
Bu yıl son olarak sınavsız geçiş var,2010 yılından itibaren ise birinci bölüm sınavlara girerek kendi alanınızla ilgili bir önlisans programına yerleştirilebilirsiniz.Yapı bölümü meslek lisesini bitirenler üniversitede önlisans ve lisans olarak tam olarak hangi bölümleri seçebilirler,inanın tam olarak bilmiyorum,yanlış bilgi vermeyim,siz önceki tercih kılavuzundan bölümlerden bir araştırın,internetten de ÖSS Servisi © 2009 OSS Hazırlık, Video Ders, ÖSYM Sistemi, Burs, Yurt, Açıköğretim, Sınavsız Geçiş (http://www.ossservisi.com/)
bu adresten araştırabilirsiniz,bugünlerde çok yoğunum fırsatım olursa,ben de araştırıp size dönmeye çalışırım,saygılar...

emre8116

04.03-2009, 12:28
ipek ezgi hocam benim durumuma bakabilr misiniz ögrenci no:2082001658 birde a.ö.f 4 yıllık işletme seçebilmem için ilk bölümden 145i geçmem yeterli mi?çok tesekkür ederm simdiden

MELEKDERYA

04.03-2009, 12:32
Özge,
Alanı genelkültür olan 3 yıllık sistemde alan kredisi olmaz,yani mezun olmak için alan kredisini 64e tamamlama zorunluluğu yoktur.
Eğer Ocak sınav sonucu da dahil olmak üzere toplam 93 kredin varsa (ki sanırım böyle ben böyle anladım) bu yıl sonuna kadar ikinci dönem sınavı+ bir de kredin yüksek olursa Ağustosta ek sınav düzenleniyor,bu sınavlar sonucunda toplam kredin en az 144 olur ve ortak derslerin de bitmiş olursa 3 yıllık sistemden mezun olursun,eğer toplam kredini tamamlayamazsan sonraki sene 4 yıllık sisteme tabi olacaksın,bu nedenle çok çalışman lazım,önünde iki sınav şansın var,çok çalışman lazım,ikinci dönem sınavı yani Mayıs sınavında en az 30 kredi alırsan toplam kredin 105 kredinin üstüne çıkarsan Ağustostaki ek sınava da girme hakkına sahip olursun,tabi bu bilgiler sana en son geçen yılki uygulama üzerinden verdiğim bilgiler,her yıl sistem değişebiliyor,bir de Ağustostaki ek sınava girme şartları yani toplam kredi şartları ve o sınavın bu yıl da kesin düzenlenip düzenlenmeyeceği konusunda net bilgim yok,yani senin durumun çok sınırda,tamamiyle senin çok çalışmana ve başarına sana bağlı,ama azmini yitirme, çalışmaya devam... :)

MELEKDERYA

04.03-2009, 12:38
Emre,
Mezun olabilmen için gerekli olan toplam kredileri tamamlamışsın ama vermen gereken zorunlu dersler var,kaydını yeniledin mi?Yenilemediysen para yatırıp kayıt yenilemen gerekiyor 27 Mart'a kadar yenilemen ve ders seçmen gerekiyor. Yenilediysen ders seçerken şu yazdığım dersleri mutlaka seç:din8,coğr8,dil ve anlatım8,Türk Edebiyetı8,Mat8,analitik geometri2,geometri6 bu dersleri mutlaka seçmen ve 16-17 Mayıs'da sınava girmen gerekmekte...
AÖF işletmenin tam puanını bilemicem ama sanırım 4 yıllık yani lisans bölümleri için AÖF de olsa ikinci bölüm 185 barajını geçmen gerekmektedir, onu bir de bu adresten tam olarak araştır istersen: http://www.ossservisi.com/
Başarılar...

ozgee

04.03-2009, 16:19
ablacım çok sağol ya anlatamam benı nekadar mutlu etttin ben inş bu sene mezun olurum saba çok teşşkkür ederim allah razı olsun
yarın ktaplarımı alıp işyerinde ders çalışmaya başlıyourm
iii bu siteyi seni görmüşüm yaaa içim rahatladıııııı:p:D
sınav zamanına kadar hem dua edip hem ders çalışıcam emin olabılırsınnn:)
abla bıde son bışey ortak dersim 9 taneydı ve muaf oldum onlardan bundan sonra hep secöelı dersler secıyorum kredımı tamamlammak için dimi?

lakoste

04.03-2009, 16:31
Ipek şimdi neye göre ders seçicez o konuda yardımcı olurmusun alan dersleri var bide bu konuda hiç bişiy bilmiyoruz biraz açıklarsan yardım edersen sewiniriz.

tayfunok

04.03-2009, 18:15
Öncelikle bu bilgilerle aydınlatıtığın için teşekkkürler İpekEzgi Hanım :)

Benim bir sorum olucaktı Ben 3 yılık sistemde ve Genel kültür bölümündeyim 24-25 ocak sınavından sonraki kredim 113, ben bu sene öss sınavına girebilicekmiyim,Duyduğuma göre 104-105 kredi olanlar öss sınavına girebiliryormuş bunun doğru olup olmadığını öğrenmek istiyorum,Beni aydınlatırsanız sevinirim:)

MELEKDERYA

04.03-2009, 19:33
Özgecim,
İyi temennilerin ve duaların için ben de teşekkür ediyorum canım,Allah cümlemizden razı olsun inşallah... :)
Özge şifrenle öğrenci girişine girince sol taraftaki seçenekler kısmından zorunlu derslere tıkla,eğer orda ders varsa görünen dersleri seçmelisin,öğrencinin zorunlu dersi yoktur yazıyorsa istediğin sana kolay gelen seçmeli derslerden seçebilirsin,öğrenci numaranı özelden yazarsan ben de kontrol ederim,sevgiler... :)
Lakoste,
Aynı Özge'ye anlattığım gibi şifrenizle ve öğrenci numaranızla sisteme girince sol taraftaki menüden zorunlu dersler yazısına tıklıyorsunuz,eğer orda ders görünüyorsa o dersleri seçmelisiniz,zorunlu dersi yoktur yazıyorsa seçmeli derslerden seçebilirsiniz,alan krediniz eksikse alan derslerinden de seçmeniz gerekmektedir,ders seçtikten sonra siz de özel mesajla öğrenci numaranızı yazın kontrol eder,size bildiririm... ;)
Tayfun,
Sen 3 yıllık sistemdesin,mezun olabilmen için toplam 144 kredinin olması ve zorunlu derslerinin bitmiş olması ve toplam döneminin en az 5 veya üstü olması gerekmektedir.Kaydını bu ay içinde yenilersen ikinci dönem sınavı yani Mayıs'daki sınavda da en az 31 kredi alırsan mezun olursun,diyelim ki o sınavda 31 kredi alamadın ÖSSyi kazanıp da mezun olamayanlar için genelde Ağustos ayında ek sınav düzenlenmektedir,bu sınavın düzenleneceği konusunda kesin bilgi veremem ama büyük ihtimal düzenleneceğini sanıyorum,olmazsa bu sınava da girersin,yani herşey senin çalışmana başarına bağlı,ben senin yerinde olsam ÖSS başvurusu yaparım,yani sen başvurabilirsin..çok çalışmalısın tabi..bunu özellikle belirteyim.. Toplam kredisi 105 veya üzeri olan 3 yıllık açık lise öğrencileri de ÖSS ye başvurabilirler..;)

tayfunok

04.03-2009, 19:40
Ben 5.kez girdim,Çok saol beni aydınlattığın için yüreğime su serptin desem yeridir içim içimi yiyodu bunu öğrenmek için ne zaman arasam büroları meşgul çalıodu tekrar teşekkürler kolay gelsin :)

rayha81

05.03-2009, 01:17
merhaba benim sorum olacak yanıtlarsanız çok sevinirim.ben 2009 1. dönem sınavlarına girdim.geometri 1 2ve 3 başaramadım.
sorum :sistemde zorunlu derslere ve başarısız derslerime baktığım zaman geometri 1 2 ve 3 başarısız derslerde görünüyor zorunlu derslere baktığım zaman bu dersler görünmüyor.şimdi ben tekrar 2. dönemde geometri 1 seçmek istiyorum.bu dersi başaramadığıma göre neden zorunlu derslerde de bu ders görünmüyor.birde mat 1 den üç kere girip başaramdığım halde neden muaf olduğum yazılmıyor buda ayrı bir mevzu..bu dersin zorunlu derslerimde görünmemesi ne anlam ifade ediyor.. kafam epey karıştı.yardımlarınızı bekliyorum...

ozgee

05.03-2009, 09:47
ABLACIM BİLİYORUM ÇOK SORUYORUM AMA EK SINAVDA KAÇ DERSTEN GİRİYORUZ PEKİ YANI GENE AYNI ŞEKİLDEMİ DERS FELAN SECİYOZ?BİDE BEN Bİ, YERDE EK SINAVLA İLGİLİİ;

Açık Öğretim Liselerinde en az bir kez sınava girmiş olanlar. 25.07.2008 tarih ve 12377 sayılı onay gereği; 2007-2008 Öğretim Yılı II. Döneminde yeni kayıt olmuş (numarası 20726 ile başlayanlar) ancak 17-18 Mayıs 2008 tarihinde sınava girememiş olup, yukarıdaki ilk 5 şartı taşıyan öğrenciler de 16-17 Ağustos 2008 tarihindeki sınava girebileceklerdir
DİYE YAZI VAR BENIM ÖĞRENCİ NO2022 İLE BAŞLIYYOO
NOLACAK AMA BU 2007-2008 BU SENE DEĞİŞİRMİ YOKSA HER HALUKARDA BENI EKSINAVA ALIRLARMI?

ablacım senden haber beklıyorum kitaplarımı bugun alıcaktım sende cvp gelmeyınce almadım senın cvp benım için çok önemli ok

safari

05.03-2009, 18:58
ben şuan açık imamhatip lisesinde dört yıllık sistemde okuyorum toplam kredi bölümümde 103 alan kredi bölümünde ise 34 kredim var ayrıca yüzyüze eğitimde görüyorum yüzyüze eğitim kredisi sonradanmı eklenecek yoksa toplam kredimin içersindemi var toplam kredi derken ortak alan ve seçmelimi içersine giriyor birde mezun olabilmem için kaç krediye ihtiyacım var eger cevaplandırırsanız çok sevinirim

bana yardımcı olabılecek kımse yokmu

MELEKDERYA

05.03-2009, 19:59
Özge,
Sistemden baktım,doğru seçmişsin derslerini,kitaplarını alabilirsin,zaten ortak derslerin bitmiş,bir kısmından da muaf olmuşsun,derslerini de gayet doğru seçmişsin,sayısalda zorlandığını düşünüyorsan matematik3 ve 4 yerine coğrafya5 ve tarih3 ü de seçebilirsin,tabi sen bilirsin..

Ek sınav tarihi,girme şartları,toplam kredi.. vb bütün bilgiler her yıl farklılık gösterebilir.Ek sınav Ağustos ayında komisyonun kararından sonra sitede ana sayfada yayınlanır,bu nedenle ek sınav için şimdiden net bilgi veremem,o senin yazdığın ek sınavla ilgili bilgiler geçen yıla ait olduğu için bu yıl geçerli değildir,ek sınava daha çok var,acele etme.. :)

MELEKDERYA

05.03-2009, 20:05
Safari,
Açık İmam Hatip Lisesi de Mesleki Açıköğretim Lisesi grubuna girmektedir,ve 4 yıllık meslek liselerinden mezun olabilmek için toplam240 kredi,140 alan kredisi,toplam dönemin en az 8 dönem olması ve zorunlu derslerin bitmiş olması gerekmektedir.Alan kredisi de toplam krediye dahildir. Yani senin 34 alan kredin toplam 103 kredinin içindedir,dahildir.Senin mezun olmana daha var,yüzyüze eğitimden aldığınız krediler sonradan okulunuzun gerekli evrakları Ankaraya göndermesinden sonra sisteme eklenmektedir,bu yüzden alan kredim eksik diye hayıflanma ve acele etme.. :) Ortak, seçmeli dersler ve okuldaki yüzyüze eğitimden aldığın kredi yani alan kredisi de toplam krediye dahildir.Kaydını yenilemeyi unutma,derslerini zorunlu dersler kategorisine bakarak seç,ve yüzyüze eğitimine düzenli devam et,yani çalışmaya devam... :)

MELEKDERYA

05.03-2009, 20:12
Rayha,
Senin sorduğun sorular tamamen senin önceki girdiğin sınavlara bağlı detaylı sorular,net cvp verebilmem için öğrenci numaranı bana özel mesajla yaz,sistemden senin ders,kredi durumuna ve dönem bilgilerine bakayım ona göre cevaplayayım..

aksaraylı

05.03-2009, 20:18
iyi akşamlar ipek ezgi ben bugün ders seçtim ama aöl dem bana mail gelmiş 4 yıllığa geçenler bu işlemi yaptıktan sonra ders seçin diyo ama ben bunu yeni gördüm ne yapmalıyım teşekkürler

MELEKDERYA

05.03-2009, 20:33
Aksaraylı anlamadım ne demek istediğini, sana gelen o maili veya mesajı kopyalar mısın,ya da öğrenci numaranı ve şifreni özel mesajla yazarsan bakayım sistemden mesaja..

ozgee

06.03-2009, 10:25
ABLACIM BIDE EKSINAVDA KAFAM ÇOK KARIŞTI ONU BIRAZ ANLATIRMISIN KAÇ DERSTEN GIRIYOZ FELANN NASIL OLUYOR ONDAN HİÇ BİLGİM YOK KENDIMI ONA GÖRE HAZILMAM GEREK DİMİ:o

ABLACIM SON BIŞEY DAHA
MESLA COĞRAFYA2 DEN SINAVDAN 2 ALDIM KREDİDE 2 OLARAK HESAPLANIYO YANI ÇARPILMIYO ÖEYLE DEYILMI?
PEKİ ÖĞRETMENLER GENELLİKLE NEDEN KREDİSİ ÇOK OLAN DERSLERI SECIN DIYOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
SOSYOLOJI1DE 1 KREDİ VERİ ONDANDA 2 ALSAM 2 OLUYO DIMII
E OZAMAN ZOR DESR SECMEMEM GEREK YOK DİMİİ
DERS SEÇMIMDE DEĞİŞİKLİK YAPSAMMI ACABAAA:confused:

leylaleyla

06.03-2009, 11:05
merhaba ıpek hanım
ben normal lıse mezunuyum ve aynı zamanda zıraat fak.2. sınıftan terkım.ve bu yılın basında cocuk gelısımı ve egıtımı acık lıseye kayıt yaptım ve devam edıyorum.suanda 2. donemdeyız 10. sınıfı okuyorum.ılk donemde basarısız dersım yok yuzyuze egıtım derslerınde.toplam 19 kredım var ve ben bu kredılı sıstemden hıc anlamıyorum.24/25 ocakta olan uzaktan egıtım dersı matematık3 ve 4 sınavlarına gırdım fakat basarısız oldum:(bu benım kredımı nasıl etkıleyecek merak edıyorum.bır de ben zaten lıse mezunuyum ve lıse dıploma notum 3.67 yuzyuze egıtım derlerımın hepsını verdıgım taktırde toplam kac kredıyı toplamıs olucam ve bu matematıkten gecme zorunlulugum olacakmı dıploma alabılmek ıcın.kafam karısık bu konuda cunkı kımse net bır bılgı veremıyo.bu konuda bılgı verırsenız memnun olucam.sımdıden teskler..

aksaraylı

06.03-2009, 11:34
merhaba ipek hanım
bugün halk eğitimi aradım sordum 4 yıllık sisteme geçmişim o yüzden dünkü seçtiğim dersler silinmiş tekrar gidip seçecekmişim ama o kadar çok ortak ders vermişler ki birde alan dersleri ben bunların hepsini nasıl geçicem ne yapmalıyım bana yardım et ne yapmalıyım hepsini almak zorundamıyım 20 tane ders vermişler ben bittim vallahi

safari

06.03-2009, 16:47
benim şuan yüzyüze eğitim gördüğüm okulun müdürü 90 kredi yüzyüze eğitimden 150 kredide ortak+seçmeli+alandan gelecek dedi ama açık lise büroları 130 kredi yüzyüze eğitimden 110 kredide ortak+seçmeliden geleceğini söyledi anlamadığım alan kredim yani 34 kredi toplam krediyemi eklenecek yoksa yüzyüze eğitimden gelecek olan kredinin içersinemi ayrıca yüzyüze eğitimden gelecek kredi ne zaman eklenecek birde 103 kredim var demiştim sınavlardan 7 kredi daha alırsam kültür derslerimin kredisini tamamlayabiliyormuyum?

ayrıca siz alan kredisin 100 kredi olduğunu söylediniz ama ne okulum nede açık lise büroları böyle söylemedi yani kafam çok fazla karıştı lütfen yardım edin

toplam kredi=103
alan=34
siz 34 kredinin toplam kredinin içersinde olduğunu söylediniz 103-34=69 yani benim ortak+seçmeli kredim 69 benim bu krediyi 110 a tamamlamam gerekiyor yüzyüze eğitimden gelecek kredide alan kredisiyle toplanacaak ve oda 130 kredi olacak ve böylece 240 krediye tamamlamıs olacagım ve mezun olacagım değilmi ve bu 6. dönemim

biraz cok oldu ama lütfen biran önce cevaplandırabilirmisiniz kafam inanılmaz karıştı

senemm

06.03-2009, 18:40
merhaba.
benim toplam kredim 117. alan kredim 69 dönemim 8
3 yıllık sistemdeyim.
bu sene öss ye girmek istiyorum. fakat öss ye başvurmak için 147 kredim mi olması gerek? yoksa o sadece mezun olmak için mi?
şimdiden çok teşekkür ederim.

MELEKDERYA

06.03-2009, 19:36
Özge,
Yine eksınavla ilgili sorular sormuşsun ,defalarca açıkladım bak yine diyorum ek sınavla ilgili şimdiden hiçbir net bilgi veremem,Ağustosta belli olur,eksınavı dert etme sadece çok çalış...
Sınavda her dersten 20 soru çıkar,ve test şeklindedir, bu sorulardan 9unu doğru bilirsen yani 45 ve üzeri yani 2 ve üzeri not alırsan o dersin kredisini kazanırsın,toplam kredine eklenir,o dersten 2 de alsan 5 de alsan kredi aynıdır,değişmez,toplam kredi olarak eklenir,çarpılma diye bir durum olamaz, ama 2 yerine 5 alırsan diploma notun yüksek olur bu da ÖSS de artı puan sağlar....Kredisi 1 kredi olan bir dersten 2 veya üzeri kaç not alırsan al o dersin kredisini kazanırsın,kredisi 2 veya 4 olan bir dersi de geçersen geçtiğin o dersin kredisi toplam kredine eklenir...
Kredisi yüksek olan dersleri seçmek marifet değildir,kredisi yüksdek olan ders hem zor ders olur hem de ders seçerken önemli olan ortak,alan gibi doğru dersi seçebilmektir.Senin ders seçimin doğru değiştirmene gerek yok..

MELEKDERYA

06.03-2009, 19:44
Leyla,
Sen Meslek lisesi çocuk gelişimi bölümüne kayıt yaptırırken zaten genel lise mezunu olarak lise diplomanla kayıt yaptırdığın için yüzyüze eğitimine düzenli devam etmen ve kayıt yenileme dönemlerinde paranı yatırıp kaydını yenilemen yeterlidir.Mt3 ve Mat4 derslerinden geçemesen bile bir kez sınava girmen gerekiyodu,4 yıllık sistem gereği senin durumunda olan herkes girdi o sınavlara,bu sınavlardan geçememiş olsan bile başka sınava girmeyeceksin,sınava girdiysen artık ders seçmene ve sınava girmene gerek kalmadı bu nedenle de kredili sisteme fazla kafa yormana gerek yok,kaydını yenilediysen işlemin tamamdır, bu okulu bitirdiğinde ikinci bir lise diploması sahibi olacaksın..Artık başka sınava girmene ders seçmene gerek yok,sen sadece bu ay içinde 45 liranı yatır ve dekontunu açıköğretim bürosuna teslim et,yüzyüze eğitim gördüğün okuluna da dekontun birini veya kayıt yenileme çıktısını ver bu yeterlidir başka işlemin yok,yüzyüze eğitimine düzenli devam etmen yeterli,kredi işlerine ders seçmeyeceğin için kafa yormana gerek yok.. ;)

MELEKDERYA

06.03-2009, 19:47
Aksaraylı,
Durumunu tam anlamam için ve ders seçme konusunda yönlendirebilmem için öğrenci numaranı özelden yazmalısın ki net bilgi vereyim..

MELEKDERYA

06.03-2009, 19:55
Safari,
Artık özel mesajla veya forumdan o kadar çok sorularınız geliyor ki,hızlı hızlı yazmaktan,130 yazacağıma 100 yazmışım,kusura bakmayın,size en geçerli bilgi için şu verdiğim linke tıklamanızı istiyorum,en net en geçerli bilgiler bu linkte mevcut,imam hatipde mezun olabilmek için 4 yıllık sistemde alan kredisi 110 olması gerekmektedir,ayrıca sen daha yolun çok başındasın,şimdiden bu kadar detaylara girmene gerek yok,toplam kredini tamamlamana daha var,acele etme,bu linki incele Arşiv Sayfası (http://maol.meb.gov.tr/html_files/Arsiv_Files/Meslek_Arsiv2009-7.html)
Alan kredisi demek senin için yüzyüze eğitimden aldığın ve alacağın krediler demektir.Yani 34 krediyi sen yüzyüze eğitimden alan kredisi olarak aldın,ve bu34 kredi toplam kredinin içindedir,yani sen 130 alan kredisi yani yüzyüze eğitimden alırsan ve 110 kredi açıklisenin kültür derslerinden yani diğer adıyla ortak+seçmeli derslerden alırsan ve toplam 8 döneme tamamlayıp ,zorunlu derslerini bitirirsen mezun olacaksın,yani sana açık lise bürosunun verdiği bilgi doğru..Bu arada yüzyüze eğitimden aldığın krediler internetteki alan kredisi bölümüne senin sayfana hemen yüklenmeyebilir,bu konuda alan kredim eksik diye dert etme acele etme...

MELEKDERYA

06.03-2009, 20:15
Aksaraylı öğr numaranı özel mesajla vermişsin görmemiştim,şimdi baktım sistemden durumuna,evet 4 yıllık sisteme tabisin,toplam 240 kredin olursa ve alan kredin de 140 olursa mezun olabilirsin.Yanında sadece ortak yazan derslerin içinden toplam 19 kredilik ders seçmen gerekiyor,muaf yazanları seçme mecburiyetin yok ama sadece ortak yazanları seçmek zorundasın..seçtikten sonra hatırlat yine kontrol ederim..

rayiha25

07.03-2009, 14:03
benimde bir sorum olacak ben genel lise türkçe matematik bölümünde okuyorum mezuniyet için alan kredim 80 üzerinde olsa seçmeli+ortak 112 den az olsa ama toplam kredim 192 den fazla olsa mezun olablirmiyim kısacası ortak+seçmeli 112 den az olsa mezuniyetimi etkilermi şimdiden teşekkürler

MELEKDERYA

07.03-2009, 16:35
Rayiha,
4 yıllık sistemde misin?Şu an toplam kredin kaç? Aktif durumda mısın?Zorunlu derslerin var mı? Bu bilgiler ya da öğrenci numaranı yazmalısın???

arzukaraoglu

07.03-2009, 16:47
merhaba ipek hanım ,öncelikle boyle bır paylaşım alanı olusturdugunuz için cok teşekkurler ,inceledim soru soran herkes cevap alabılmıs ,bu cok guzel, şimdi ben 24-25 ocak takı sınavlardan sonra mezun olmusum, oss şansım dogdu ,banada surprız oldu ,basvuru yapacagım ama alanım nedır bılmıyorum ,genel kultur dıyınce kımse bı kategorıye sokamıyor benı, ben oss de ortak alanları yaptıktan sonra kendı alanım olarak neyı yapmalıyım ki puanım yuksek olsun ,sosyal bölümünde olan derslerın hepsını aldım lisede ,tm desek sözeller evet ama benim sayısal hıc dersım yoktu ( fizik vardı muaf ettim onu , geometrı de vardı oda secmelıydı, başarınca bir daha seçmedim onuda..)hangi alan benim için en fazla puan çıkarır ,genel kultur alanının öss de karsılıgı nedir ,çok teşekkurler...

MELEKDERYA

07.03-2009, 16:59
Arzu,
ÖSS bölümünde aynı soruyu soran bir öğrenciye yazdığım cevabı sana kopyalıyorum,bu seneki sınav sistemi için bilgim kadarıyla genel kültür alanı bu şekilde değerlendirilmeye alınıyor:

Ö.S.S'ye girerken genel kültür alanı olarak gireceksiniz ve cevaplayacağınız bölümler EA1,SAY1,SÖZ1,ve SÖZ2 olmalıdır.Sadece SÖZ1'den cevaplarsanız puanınız düşük olur,yeterli baraja ulaşamazsınız.

*Açıköğretim Lisesi öğrencilerinin ortaöğretim başarı puanlarının hesaplanmasında her il, bir okul olarak kabul edilmekte ve bu öğrencilerin diploma / mezuniyet notları ortaöğretim başarı puanına dönüştürülerek ve ÖSYM'nin belirlediği hesaplama formülüne göre hesaplanmaktadır.

*Ö.S.S'de baraj puan bir yükseköğretim kurumuna yerleşebilmek için gerekli olan puandır.Açıköğretim ve ön lisans programlarını tercih edebilmek için 160 barajını , lisans programlarını tercih edebilmek için de 185 baraj puanı geçmeniz gerekmektedir. Sınavda her aday için her bir puan türünde iki ayrı puan hesaplanmaktadır. Bu çerçevede 120 soruyu yanıtlayan adayın bu bölümdeki puanları Sözel-1, Sayısal-1, Eşit Ağırlıklı-1 şeklinde, alan sorularını yanıtlayan adaylar için buna ek olarak Sözel-2, Sayısal-2 ve Eşit Ağırlıklı-2 olmak üzere ayrı ayrı puan hesaplanmaktadır. İlk bölümdeki puanlar (yani baraj 160), Açıköğretim ve meslek yüksekokulları ile özel yetenek ile öğrenci alan programları için kullanılmaktadır. İkinci bölümdeki puanlarla da(yani barajı 185) lisans programları tercih edilmektedir.

ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/OSYS/...YS_KILAVUZ.pdf (ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/OSYS/2008_OSYS_KILAVUZ.pdf)

*Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının hesaplanması bilgisi için bu kılavuzun 16.sayfasını ve genel kültür alanından tercih edilebilecek yükseköğretim bölümleri için de yine bu kılavuzun 27. sayfasındaki tablo 3A'yı inceleyiniz.

*Bu bilgiler 2008 en son sınav sistemine göre verilmiştir,2009 kılavuzunda da genel kültür alanında tercih edilebilecek bölümler yazmaktadır,bu bölümlerin bağlı olduğu puan grubuna göre soru cvplayacaksınız.2010 yılında ise biraz daha farklılık gösterebilir,bu konuda net bilgi ben de bilmiyorum.

ÖSS Servisi © 2009 OSS Hazırlık, Video Ders, ÖSYM Sistemi, Burs, Yurt, Açıköğretim, Sınavsız Geçiş (http://www.ossservisi.com/) bu siteden de bilgi edinebilirsiniz...

BaŞKaN

07.03-2009, 17:53
Açık öğretim lisesinde ders seçme sınırı nedir. Yani kredide toplam sınır kaçtır.

zeynep71

07.03-2009, 18:08
Açıköğretim lisesinde 4 yıllık sistemde 30 kredilik ders seçebiliyorsuz iyi akşamlar

BaŞKaN

07.03-2009, 18:21
paki mezun olmak için gerekli kredi ve alan kredisi kactır 4 yıllıkta

rayiha25

07.03-2009, 22:21
evet 4 yıllık sistemdeyim 113 kredim var şuan aktif durumdayım 6. dönem için kayıt yaptırdım zorunlu derslerim var o yüzden soruyorum birde ortak derslerin çoğu bitti geriye basit dersler kaldı onlarıda geçerim ve alan derlserininde bu güne kadarki bütün derslerine girdim çoğunu başardım bundan sonrakileride başaracağıma inanıyorum 4 yılda bitirmek istiyorum alan kredim 80 i aşacak ama seçmeli+ortak dersim 112den az olacak gibi görünüyor bu durumda 192 krediyi tamalarsam bitirebilirmiyim verdiğiniz diğer cevaplarda beni çok aydınlattı size çoook teşekkür ediyorum

MELEKDERYA

07.03-2009, 22:41
Rayiha,
Ortak+seçmeli 112 diye iki mesajında da yazmışsın,mezun olmak için böyle bir şart yok ki???
4 yıllık genel lisede mezun olabilmek için toplam kredinin 192,alan kredinin 80,ve ortak+zorunlu derslerinin bitmiş olması,toplam döneminin en az 8 olması gerekir....
4 yıllık sistem için bunu açıklisenin ders yönetmeliğinden kopyalıyorum:
Mezuniyet Şartları:

a) Öğrencilerden 4 (dört) yıllık sisteme tabi olanlar,
· Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması (2008-2. dönem kayıt yenileme sonrası)
· Girdiği sınavlar sonucunda toplam kredisinin en az 192 veya üzeri olmasını hesaplayarak,
· Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması (Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.)
· Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür Alanı’nda alan kredisi yoktur),
· Alan derslerinin tamamının sınavına girilmiş olunması,
· Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması
· Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden 80 veya üzerinde kredi almaları

leylaleyla

08.03-2009, 07:41
cok teskler ıpek hanım benı oyle rahatlattınız kı anlatamam..
gorusmek dılegıyle basarılar dılerım sıze...

rayiha25

08.03-2009, 10:00
size çok çok teşekkür ediyorum benim duymak istediğim cevapta buydu çağrı merkezi hiç bir soruma cevap vermiyor siz burda bütün sorulara cevap veriyorsunuz tekrar teşekkürler

zeynep71

08.03-2009, 13:24
mezun olabilmelmek için toplam 194 kredi olması gerekli toplam alan kredisi seçeceginiz alana göre değişebilir 4 yıllık sistemde iyi günler

MELEKDERYA

08.03-2009, 21:31
merhaba.
benim toplam kredim 117. alan kredim 69 dönemim 8
3 yıllık sistemdeyim.
bu sene öss ye girmek istiyorum. fakat öss ye başvurmak için 147 kredim mi olması gerek? yoksa o sadece mezun olmak için mi?
şimdiden çok teşekkür ederim.
Senem,
Senin mesajın arada kalmış,inan görmemiştim kusura bakma,eğer durumun yukarda yazdığın gibiyse ÖSSye başvurabilirsin,başvuru formunu ve kılavuzunu liselerin birinden alırsın,açıköğretim bürosuna gidersin,mezun olabilir yazısı alırsın,o yazıyla ve formunla ÖSS başvurunu yapabilirsin,en geç 27 Mart a kadar kaydını yenilemelisin,derslerini seçmelisin,ders seçerken ortak veya zorunlu derslerin varsa onlara öncelik ver,alan kredin tamam görünüyor,biraz çalışırsan 144 krediye tamamlarsan bu sene mezun olabilirsin,bu yıl mezun olmaya gayret et,seneye 4 yıllık sisteme tabi olmamak için iyi çalış...ÖSSye başvurmak için 3 yıllık sistemde olanların 147 kredi şartı yoktur sadece mezun olabilir yazısını alman veya ÖSS başvuru formunu onaylatman yeterlidir.Açıköğretim bürosuna danışırsan onlar da aynı bilgiyi vereceklerdir... :)

ozgee

09.03-2009, 10:36
senem,
senin mesajın arada kalmış,inan görmemiştim kusura bakma,eğer durumun yukarda yazdığın gibiyse össye başvurabilirsin,başvuru formunu ve kılavuzunu liselerin birinden alırsın,açıköğretim bürosuna gidersin,mezun olabilir yazısı alırsın,o yazıyla ve formunla öss başvurunu yapabilirsin,en geç 27 mart a kadar kaydını yenilemelisin,derslerini seçmelisin,ders seçerken ortak veya zorunlu derslerin varsa onlara öncelik ver,alan kredin tamam görünüyor,biraz çalışırsan 144 krediye tamamlarsan bu sene mezun olabilirsin,bu yıl mezun olmaya gayret et,seneye 4 yıllık sisteme tabi olmamak için iyi çalış...össye başvurmak için 3 yıllık sistemde olanların 147 kredi şartı yoktur sadece mezun olabilir yazısını alman veya öss başvuru formunu onaylatman yeterlidir.açıköğretim bürosuna danışırsan onlar da aynı bilgiyi vereceklerdir... :)
ablacım bende öss başvurabılırmıyım pekii?
Sen benım az çok krdımı felan biliyousn

murti05

09.03-2009, 12:02
slm hocam ben 4 yıllık açık lise okumaktayım.72 kredim vardı.26 alırım dedim ocak ayında gircem sınavda ve de aldım 72+26=98 oldu mayıs ayıdaki sınavda 28 bide dier dönemin ocal sınavında 28 aldıgım takdirde 154 kredi olyor öss başvura bilirmiyim ve mayıs ayında 28 kredi aldıgımda 182 oluyo oda ek sınav verilir. yani 2010 yılında kesin öss ye girmem lazm sayın hocam kısacası 154 kredi ile başvura bilirmiyim

tayfun şahin

09.03-2009, 13:40
efendim öncelikle merhaba der aranızda bulunmanın sevincini yaşadığımı söylemek isterim.benim de sorum olacak açıköğretim 6/7 sınıf ile ilgili sonuçlar açıklandı malumunuz.ben 6 sınıftan matematik ve türkçeden 7 sınıfa sorumlu geçmiş ve bu dersleride diger 7 sınıf dersleriyle beraber verdim ilk 3 er ünite olarak türkçe 5 matematik 3 bunlar geçer notlarmıdır 2 dönemde e zaten 7 de olduma göre 6 sınıftan kitabın geri kalanı için sınav olacakmıyım yani benim durumum nedir 7 sınıf : matematik 1-fen1-sosyal 2-yabancı dil 1 -din kültürü 5 ... sizde bakmak isterseniz öğr no:2089627991 özcan bolat 1976 dursun baba adı bir bakıp bana fikir verirmisiniz paylaşımlarımızın devamı dileğimle .

lusifer

09.03-2009, 14:24
Ya selam arkadaşlar ben az önce derslerimi seçtim..ipek arkadaşımızın mesjlarını okudum genel kültürdeyim genel kültür hakkında söledikleri pek içacıcı değil..kitapları aldım bile daha lise 1 deyim kayıt yeniledim 2 sınavı bekliyom..aceba ikinci dönemde alanımı değiştirebilirmiyim yardımcı olun lütfen

aksaraylı

09.03-2009, 17:42
iyi akşamlar lusifer bildiğim kadarıyla değiştirebiliyosun
çünkü ben düz liseden kız meslek lisesine geçmiştim yinede ipek hanım daha iyi bilir

MELEKDERYA

09.03-2009, 22:06
Murti,
Bu yıl ÖSSye başvuramazsın çünkü bu yıl mezun olamazsın,kredin yetersiz,ama seneye çok çalışırsan toplam kredin en az 160 üstü olursa mezun olabilecek duruma gelirsin,192'ye az kalırsa seneye başvurursun,acele etme ve çok çalış...

MELEKDERYA

09.03-2009, 22:14
Tayfun,
Siz Açık İlköğretim öğrencisisiniz,sizde sınıf geçme sistemi var,notlarınız fena değil,başarısız olduğunuz 3 tane dersiniz var onlara iyi çalışın ve ikinci sınavda o derslerden başarılı olursanız bir üst sınıfa geçebilirsiniz...İkinci sınavınız 11-12 Nisan'da... Başarılar...

MELEKDERYA

09.03-2009, 22:18
Lusifer,
Daha Lise 1'de iseniz,alanınızı gelecek dönem de değiştirseniz farketmez,bir kaybınız olmaz,ama isterseniz bu dönem de değiştirebilirsiniz,büronuza danışın,bu dönem alan değiştirmek istediğinizi söylerseniz kitaplarınızı iade ederler,ÖSS'ye hazırlanmayı düşünüyorsanız TM alanı daha avantajlı görünüyor,ama genel kültürden de seçebileceğiniz bölümler var,yazdıklarım sizi endişelendirmesin,çok çalışın yeter ki...

bebişş

10.03-2009, 00:13
2005 kayıtlıyım ve 3 yıllık"ım.4 yıllıklarla beraber meslek derslerimi almaktayım.büro yönetimi ve sekreterlik alanım.Suan normal kredim 166; alan kredim ise bu haziran ayı sonunda 82 olacak, yani mezuniyet kredim tam fakat alan dersi olarak web uygulamaları, ticaret hizmetleri ve gibi toplam beş ders 4 yıllıklarda mevcut. bunlar zorunlu alan dersi degil fakat alan ortak dersi. benim dalım yönetici sekreterliği çünkü. Benim bu dersleri almadan mezun olabilme sansım var mı.aöl de okudugum dönem 6 toplam dönemim ise 10 lütfen cvp:(

inprc

10.03-2009, 00:50
merhaba. ben açık lise 3 yıllık sistemdeyim. 102 kredim var. mayıs ayındaki sınavdan 40 puan alsam bile 142 kredim oluyor ve mezun olamıyorum. ama ek sınavlar oluyormuş. bu sene ek sınav olacakmı acaba. eğer kesinleşmiş bir bilgi yoksa olma ihtimali yüksekmi bilginiz var mı.

birde ben öss sınavına girebiliyormuyum bu sene. teşekkürler.

aksaraylı

10.03-2009, 10:09
iyi günler ipek hanım derslerimi seçtim seçince haber et bakıyım demiştin uygun bir anınızda bakarsanız çok sevinirim teşekkür ederim

lusifer

10.03-2009, 14:40
sağol ipek abla çok teşekkür ederim...valla sanki beni ateşten çıkardın gibi hee..bide son bişey ipek abla genel kültürdeki meslekleri bölümleri sölersen sevinirim...bekliyorum ablacım saygılar..

leylaleyla

10.03-2009, 18:32
slmlar ıpek hanım ben sız den tekrar bısey ogrenmek ıstıyorum.acık ogretım lısesınde yuzyuze egıtım derslerınde basarısız olan ogrencıler tekrar bı sonrakı sene basarısız oldukları derslerın sınavlarına gırmek zorundalar mı?yanı bu sıstem hakkında bıraz bılgı verırsenız sevınırım teskler...

MELEKDERYA

10.03-2009, 22:44
Bebiş,
Öğrenci numaranı yazarsan durumuna bakmam lazım ona göre bilgilendirebilirim...

Inprc,
Ek sınav büyük ihtimal düzenlenecektir,%99 düzenlenecektir ama ne zaman olur şartları ne olur kesin bilemem,Ağustos'da belli olur, Açık Lisenin ana sayfasından takip edin...

Özge,
93 kredi yetersiz,büyük ihtimal ek sınav olsa bile bu sene mezun olamayabilirsin.ÖSSye başvuramazsın ama yine de çok ısrarcıysan bürona da bir danış...

Aksaraylı,
Öyle çok mesajlarınız geliyor ki hafıza dolduğu için siliyorum, numaranı ve şifreni tekrar yazarsan bakarım...

Lusifer,
Bu yılki 2009 ÖSS başvuru kılavuzunda genel kültür alanından girilebilecek bölümler için ÖSYM:::Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A79689 5B604AA3C36F67D) sayfa 27 tablo 3A buraya tıkla incele....

Leyla,
Yüzyüze eğitimle ilgili tüm bilgiler ve dersler o bölüme göre, okula göre hatta şehrinize göre değişebilir,bu konuda ben sana net bilgi veremem,kendi okuluna meslek lisene sormalısın ama büyük ihtimal başarısız dersler için elbette tekrar şans veriliyordur,en iyi bilgiyi okulunuzdan alırsınız...

erdal_270

10.03-2009, 22:48
egziipek abla ben ikinci dönem yeni kayıt oldum da bu ögrencilikler ne zaman aktif hale gelecek söylersen sevinirim şimdiden tşkrlr:)

MELEKDERYA

10.03-2009, 22:50
Erdal,
Bu ayın 15'inden sonra aktif hale geleceksiniz,şifrenizle öğrenci girişinden takip edin...

erdal_270

10.03-2009, 22:53
abla bi bak gözünü sevim kaçgündür arkadaşlarla deli olcaz bekliyoz bekliyoz heç bişey yok

MELEKDERYA

10.03-2009, 22:54
Öğrenci numaranı şifreni ulu orta yazma,özel mesajla yaz,sildim numaranı ve şifreni.... :)

Bakmama gerek yok ki hem daha aktif hale gelmediniz,herkes seninle aynı durumda,bu ayın sonuna kadar da sürebilir,acele etme,tüm Türkiye genelinde daha kimseninki açılmadı,merak etme,doğru bilgi veriyorum bu konuda emin ol...

uyumsuz_nesne

11.03-2009, 12:31
Merhaba ben bilgisayar teknikeriyim ama ilk okul megzunuyum mesleğimde daha iyi noktalara gelmek için eğitimimi tamamlamak istiyorum ilkokul meğzunuyum neler yapmam gerekli şimdiden teşekkür ederim ...

inprc

11.03-2009, 14:21
teşekkürler. peki benim bu sene öss hakkım varmı ?

Volkan_84

11.03-2009, 19:53
IPEK hanım tekrar merhaba :) bilmem hatırladınızmı beni,bi ara çok başınızı ağrıtmıştım sizin :) bela geri döndü :p
işin şakası bir yana sanırım ben bu sene mezun oldum son sınav itibariyle. öğrencilik durumu mezun diyor.Ama yinede ders seçme kayıt yenimeyle ilgili mesajlar geliyor? bu normalmi?

Birde diplo yaklaşık olarak ne zaman elimize geçer? bu sene diploma olmadan öss sınavına girebiliyormuyuz?

son olarakta diplomada okul olarak ne yazar? mesela ben liseden bütünleme hakkımı bitirerek tastikname almıştım ve o şekilde kayıt olmuştum.Bir kısım kredide okuldan eklenmişti hatırlarsanız.
Eski okulummu görünür yoksa başka bir okulmu? başka ise adı nedir diplomada görünecek okulun ismi?

simdiden teşekkürler. Ayrıca özel mesaj olarak öğrenci bilgilerimi size gönderiyorum kontrol etmek isterseniz

MELEKDERYA

11.03-2009, 23:02
Umocuk,
Bulunduğunuz yerdeki Halk Eğitim Merkezi Açıköğretim Bürosuna giderek Açık İlköğretime kaydınızı yaptırabilirsiniz,kayıtlar devam ediyor,30 Hazirana kadar sürecek,gerekli evraklar diploma aslı,bir resim,kimlik fotokopisi,25 tl para.
Inprc,
ÖSSye bu yıl başvuramazsınız,toplam kredisi 104 ve üstünde olan 3 yıllık genel lise öğrencileri başvurabilirler,sen seneye başvurabilirsin...
Volkan,
Mezuniyetin hayırlı olsun,diploman bağlı bulunduğun büroya Mayıs veya Haziran ayında gelir sen de diploma gelince 10 tl diploma ücretini bankaya yatırıp diplomanı bürondan alırsın..ÖSS sınavına başvuracaksan bürondan mezuniyet yazısı alabilirsin o belgeyle başvurunu yaparsın,diploma şart değil,diplomanda okul adı olarak önceki okullarının adı yazmaz sadece Açıköğretim Lisesi yazar,ama normal örgün eğitimdeki lise diplomalarına eşdeğerdedir..

emre8116

12.03-2009, 15:12
mrb ipek hocam ben daha öncede başınızı artıtmıştım biraz.şimdi hocam ben 2 kredi türündende geçtim toplm dönemimde bu sınavla 8 olucak zorunlu ders olarakda 6 ders alan ve bir ders ortak olarak gözüküyor.şimdi ben dilve anlatım ve ortak dersim olan din kültürünü verdikten sonra digerlerinden sadce sınava girip başarısız olsamda mezun oluyorm dmi?ögrenci no:2082001658 birde hocam açıköğretim lisans bölümlerini okumak için ilk bölümden 185 barajı demişsiniz ama kılavuzda 145 yazıyor dogrusu hangisidir?biraz uzun oldu şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

MELEKDERYA

12.03-2009, 19:44
Emre,
Sistemden senin durumuna baktım,toplam kredin ve alan kredin mezuniyet barajını aşmış görünüyor ama zorunlu derslerin var,zorunlu derslerini seçersen,bu derslerden16-17 Mayısda sınava girip tüm derslerdeki soruları işaretlersen ve Din8 dersini başarırsan mezun olursun,zorunlu dersler dışındaki derslerden de başaramazsan sorun olmaz ama başarırsan da diploma notun daha yüksek olur..Yani sen Din8 dersine çok çalış...

ÖSS baraj puanı hakkındaki önceki mesajlarımda hiç bir çelişki veya yanlışlık yok,buna çok eminim ama siz dikkatli okumamışsınız ben o bilgileri 2008 ÖSS kılavuzuna göre aktarmıştım,hatta oraya da vurgulayarak 2009da değişebilir farklı olabilir 2009 kılavuzunun yayınlanmasını bekleyin yazmıştım,sizden ricam ÖSYM sitesine girerek 2008 ve 2009 kılavuzlarının 15. sayfalarını okumanızdır o zaman benim yanlış yazmadığımı anlarsınız...

ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/OSYS/2008_OSYS_KILAVUZ.pdf

http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A79689 5B604AA3C36F67D

gülgün1981

14.03-2009, 13:24
daha önce lise 1 okudum
şimdi açık liseye kaydoldum. 3 yıllık sisteme tabiyim. bu dönemde 40 krediyi almazsam 4 yıllık sisteme mi tabi olacağım.
birde kayıdımı yaptırdım ama halen aktif görünmüyor ne zaman geçer.

inprc

14.03-2009, 14:25
ipekezgi ilginiz için saolun. yazdığım gibi benim 102 kredim var. AOL ana sayfasıda duyuru yapılmış sene sonu mezun olamayanlar 4 yıllığa geçecek diye. bende 2 krediyle kaçırıyorum. ama siz % 99 ek sınav olur yazınca rahatladım. umarım bize bu şansı tanırlar. yoksa 1-2 puan yüzünden çok uğraşmamız gerekecek.

Buket_21

14.03-2009, 17:46
Merhaba hocam, ben lise son sınıfta mezun olmama 2ay kala okuldan ayrılmak zorunda kaldım. Geçtiğimiz aylarda da açık liseye kaydımı yaptırdım! toplamda 2, alan derslerinde 20 kredimin eksik olduğu söylendi.. Bende ortak ve alan derslerinden 24kredilik seçim yaptım. 2008-1 döneminde 7ders seçmiş oldum ve ocaktaki sınavda 4ünden başarılı oldum! Şimdi mayısta gireceğim sınavda geri kalan 3dersten başarılı olursam mezun olabiliyor muyum? Birde mayısta gireceğim sınav için başarısız olduğum dersleri değiştirip yeni ders seçebilir miyim?

MELEKDERYA

14.03-2009, 19:18
Gülgün,
Liseden ayrıldın ve tasdiknamenle Ocak-Şubat döneminde Açıköğretime ilk defa kayıt yaptırdın,ben böyle anladım,eğer durumun böyleyse sizin öğrencilik durumunuz aktif hale gelmedi,Türkiye genelinde hepiniz aynı durumdasınız,bilgileriniz sisteme yükleniyor,büyük ihtimal bu ayın 20'sinden sonra şifrenizle internetten takip edin,öğrencilik durumunuz ön kayıt değil yerine aktif yazınca sizin işlemlerinize başlayacağız.
Inprc,
Eksınav için net bilgi veremem ama büyük ihtimal olacaktır ama siz ona güvenmeyin yine de çok çalışın...
Buket,
Öğrenci numaranı özel mesajla yazarsan hangi dersleri seçmen gerektiği konusunda bilgi verebilirim..

Önemli Not: 3 yıllık sistemde olan tüm Açık Lise öğrencileri bu sene sonuna kadar mezun olmazlarsa 2010'dan itibaren 4 yıllık sisteme tabi olacaksınız,bu konuda çok soru geldiği için özellikle vurguluyorum Mayıs sınavına çok çalışın,ayrıca Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde sizlerin mağdur edilmemesi için ek sınavlar düzenlenebilir,bu konuda kesin bişey diyemem ama büyük ihtimal 3 yıllıkları mezun edebilmek için ek sınavların düzenleneceğini umut ediyorum,çalışmaya devam.... ;)

falim

15.03-2009, 13:20
ipek ezgi size bi sorum olacak cevap verirseniz sevinirim ben dışardan lise okumak istiyorum mümkünmü yaşım engel olurmu yaşım 38 ankaradayım nereye müracat etmem lazım vede nezaman müracat etmem gerekiyor orta okul mezunuyum ama hiç bizaman yılmadım ünüversitelerin gıda ve kimya böl araştırmalar yaptım zaten şuan ünlü bir gıda firmasında çalışıyorum

MELEKDERYA

15.03-2009, 18:25
Falım,
Dışardan okul okumada yani açıköğretimde yaş sınırı yoktur,38 değil de 100 olsanız sizin evraklarınız tam olduktan sonra kaydınızı yapmak zorundayız..:DSadece açık ilköğretimde 15'den küçük olanlar örgün eğitimde okuyabilirler bizde okuyamazlar..
İlköğretim diplomanız varsa Açık Lise'ye kayıt yaptırabilirsiniz.Kayıtlarımız Temmuz-Ağustos döneminde başlayacak,tüm Türkiye için şartlar ve tarih aynıdır,yaşınız kesinlikle sorun olmayacaktır,sadece biraz çalışmanızisoru çözmeniz gerekli o kadar.. devam mecburiyeti de yok,sadece yılda iki kez sınavlara gireceksiniz o kadar.. :)

tayfun67

15.03-2009, 18:55
Merhaba ipek hanım benimde sorum olacak benim açık öğretimde 4. dönemim olcak bu dönem ama 108 kredim var sadece 1 sorumlu dersim kaldı acaba agustos ayında olan ek sınava girebilirmiyim şartları nelerdir? ögrenci nom:2072036318 nasıl mezun olabilirim? yardımcı oldugunuz için şimdiden çok tsk ederim:) ayrıca 2 yıl örgün egtimde okumustun daha önce

falim

15.03-2009, 20:34
ipek ezgi sagolun verdiginiz bilgilere zaten ben yazın emekli olacam iş sorunu ortadan kalkacak sagolun

MELEKDERYA

16.03-2009, 18:23
Tayfun,
Baktım sistemden durumuna,108 kredin var mezun olabilmen için 144 olması gerekiyor,kaydını yenilemelisin ortak ders olarak dil ve anlatım4 dersi kalmış,bu dersi verirsen ve toplam kredini 144'e tamamlarsan mezun olabilirsin,Mayıs sınavına çok çalış,olmazsa büyük ihtimal ek sınav düzenlenecektir,3 yıllık sistemdeki öğrencilerin mağdur edilmemesi için ek sınav ve hatta sonrasında bir ek sınav daha düzenlenebileceğini tahmin ediyorum,Açık Lise ana sayfadan sık sık duyuruları takip etmenizde fayda vardır...

tayfun67

17.03-2009, 04:57
ipek hanım benim birde açık öğretimde okudugun dönem sayısı 4 ama yani 2 yılda bitirmiş olucam liseyi, ek sınavla tahminimce bitire bilirim ama 3 yıllık egtimde diploma almak için en az 5 dönem öğrenim görmek zorundaymışız sizce bi sorun yaratırmı diploma almam için ? birde bu yıl össye girebilirmiyim 4 yıllık olursam bu dönem bitmesse 2011 yılında fln girebilirim anca össye :D

birde kızmazsanız bana 28 kredi gelmiş ek acaba o kredi eski okulumdanmı geldi?

MELEKDERYA

17.03-2009, 18:57
Tayfun,
Açıköğretim lisesinde mezuniyet şartı için açıköğretim lisesi dönemine değil toplam döneme bakılır,yani sizin önceki okuduğunuz lisedeki dönemler de buna dahil edilir,yani AOL DÖNEMİ değil TOPLAM DÖNEM esastır,Ayrıca siz liseden ayrılıp tasdikname ile kayıt yaptırmışsınız,o kredi ayrıldığınız lisede başardığınız dersler krediye çevrilerek düzenlenmiştir,ek kredi diye bişey olamaz..ÖSS'ye başvurabilirsin açıköğretim bürona git,onlar başvuru için seni yönlendireceklerdir.. :)

tayfun67

17.03-2009, 19:10
İpek hanım 3 yıllık genel kültür bölümü sözele giriyo galiba benim bölümüm demi ?

MELEKDERYA

17.03-2009, 19:12
Sözel bölümüne girmez ama genel kültür bölümündekiler sözel bölümdeki bazı bölümleri tercih edebilirler,bununla ilgili açıklama 2008 ÖSS kılavuzunda sayfa27 tablo 3A'yı inceleyin,diğer mesajlarımı da okursanız iyi olur,orda bazı linkler var,faydası olacağını düşünüyorum...

tayfun67

17.03-2009, 23:29
ipek hanım ben össde hangi bölümü yapıp ve hangi bölümleri secebilirim???

MELEKDERYA

18.03-2009, 22:40
Tayfun,
ÖSS kılavuzu 27. sayfayı okur musunuz daha önce de yazmıştım ama yine sormuşsunuz.....

senemm

19.03-2009, 14:30
ablacm çok çok tşk ederimmm
gerçekten çok yardımcı oldun

zeynep71

19.03-2009, 19:11
mrb ipek hanım aöl sınavlarının 1 yılda 3 kez yapılacagını yazmışsınız bu sistem mayıs ayındaki sınavdan sonramı uygulanacak ne zaman uygulanacagı konusunda bir bilginiz varmı? 1 yılda 3 kez sınav yapılacak olması çok iyi oldu iyi akşamlar

MELEKDERYA

21.03-2009, 11:54
Zeynep,evet bu bölümde bu konuyla ilgili başlık açtım,hızlandırıldı evet,ama daha yürürlüğe girmedi,büyük ihtimal 2009-2010dan itibaren yüyrürlüğe girecek,bu yıl da büyük ihtimal ek sınav düzenlenecektir,daha kesin hiçbişey belli değil,o nedenle bu konuyla ilgili şimdilik soru sormayın arkadaşlar,netleşsin size buraya açıklarım... :)

aksaraylı

22.03-2009, 07:50
merhaba ipek hanım benim kredim 93 yüzyüzeden 19 kredi aldım dün hocam açık liseden girdiğim sınavlardan 7 kredi daha alman yeterli dedi 100 olması için geriye kalan120 yi ben yüzyüze eğitimdenmi alıcam tam anlamadım doğru mu bu acaba senide çok yoruyoruz hakkını helal et teşekkür ederim

MELEKDERYA

22.03-2009, 09:58
Aksaraylı hangi meslek lisesindesin,4 yıllık mısın?

Meslek lisesindeysen eğer www.maol.meb.gov.tr (http://www.maol.meb.gov.tr) adresinde mezuniyet şartları yazıyor,orayı bi oku,hocan doğru söylemiştir...

hatice_42

23.03-2009, 19:07
merhaba İpek Hocam ben acık lise 8.dönemdeyim toplam kredim 98 alan kredim ise 55 bu dönemi verince alan kredim 80 i gecio ve 4yıllık bitio.sizce öss sınavlarına katılabilirmiyim acil cevap bekliyorum şimdiden tşk ediyorum.

hatice_42

23.03-2009, 19:49
ipek hocam bu arada alanım sosyal bilimler

MELEKDERYA

23.03-2009, 21:29
Hatice,
Bu yıl ÖSS'ye başvurma,ama seneye Şubat'da toplam kredin mezuniyet kredisine yaklaşırsa başvurabilirsin,ama kredin daha yetersiz,mezun olabilmen için toplam kredinin en az 192 olması gerekli,çalış biraz,daha var...

berg_

23.03-2009, 22:01
Merhaba İpek hanım.Ben su anda mesleki acık ogretım lısesınde ogrenım gormekteyım.Ögrenmek ıstedıgım konu ise benim su anda toplam donemım 15, aöl de okudugum donem ise 11 dir.Toplam 110 kredim mevcuttur.Simdi bu en son kac doneme kadar sarkabılıyor.Kısacası herhangi bir sure varmıdır okulu bıtırmek ıcın?2003 den bu yana ogrenım gormekteyım.Kısmet olursa bu sene degil onümüzdekı sene mezun olucam.

MELEKDERYA

23.03-2009, 23:33
Berg,
Açık Lisede okuma süresi sınırsızdır,istediğin kadar dönem okuyabilirsin,ama 12 dönemden sonrasında öğrencilik haklarından yararlanamzsın...

dygpkr

24.03-2009, 02:37
ipek hanım 3 yıllık sisteme tabiyim 128 kredim 70 alan kredim var sosyal bilimler
öss girebilirmiyim lütfen yardım edin çok tedirginim ve hazırlanıyorum bu sene umutluyum kazanıcağımı umuyorum fakat mezun olamamktan çok korkuyorum lütfen yardım edin bide 3 kez girilip geçilemeyen dersten muaf olunuyomuş 2. sınavdan sonra ek sınav olma iht garantilimi mesela ağustosta olmuş geçen sene bu senede böyle bi sınav olursa diploma alabilme ihtimalim söz konusu olabilirmi vea kredim tam olursa ortak dersleri veremezsem sayısalım kötü olduğu için başarılı olamıyorum o nednele çok soru sordum fakat yardımcı olabilicek kimse yok

MELEKDERYA

24.03-2009, 19:19
Saniye,
Sen bu sene inşallah mezun olursun,ÖSS ye de başvurabilirsin,ama çok çalış,ortak ve zorunlu dersin yok ama toplam kredin 128, mezun olabilmen için toplam kredinin 144 olması gerekiyor,senin mezun olmana az kredin kalmış,merak etme mezun olursun,ek sınav büyük ihtimal olacaktır,ÖSS başvurunu yap, ve çok çalış...

berg_

24.03-2009, 22:17
İpek hanım cevabınız ıcın tesekkur ederım.Yanlız sormak ıstegım bır soru daha var.Simdı 12 donem sonrasında ogrencılık haklarından yararlanamssınız demıssınız.Yukarıdada belırttıgım gibi toplam donemım 15,Aöl de okudugm donemım ise 11 dir.Burda bahsetmıs oldugunuz hangisinde gecerlı oluyor acaba?Toplam donemmi 12,yoksa aöl de okudugum donemmi 12 olunca ogrenclık hakkım kalmıyor?(Yılda 2 kez kayıt yenılıyoruz.Her kayıt yenılemede donem atıyormu,yoksa yılda 1 keremi donem ilerlıyor?)

MELEKDERYA

24.03-2009, 22:41
Berg,
Her bir kayıt yenileme bir dönem demektir,yani kaydını yenilemezsen toplam dönem ve aol dönemine eklenmez,ayrıca öğrencilik haklarından yararlanabilmek için toplam dönem esasdır,yani toplam dönem12den az olması gerekir,toplam dönemi 12den fazla olan açıklise öğrencileri de okuma hakkına sahiptir ama indirim,paso..vb gibi öğrenciye tanınan imkanlardan faydalanamazlar,öğrencilik hakkı derken bunu kastediyoruz,yoksa yaş ve dönem ne olursa olsun açık lisede okuma hakkı sınırsızdır...

volkan19

24.03-2009, 22:54
İpek hanım 3 yıllık sistemde okuyorum ve 7 dönem sonunda mezun oldum.şimdi kayıtımı yenilemem gerekiyor mu acaba?

esi

25.03-2009, 12:52
slm ipek hnm ben bu siteye şans eseri rastladım ve sizin yazılarınız sonucunda üye olmaya karar verdim vermiş olduğunuz bilgilerden ve yardımlardan dolayı şimdiden teşekkür ederim.ben bu yıl açıköğretim 2. döneme kayıt oldum sosyal bilimler dünde aktif oldum ders seçmem gerekiyo ama ne yapmalıyım bilmiyorum bu konuda bana yardım edebilirmisiniz bide diğer sorum abim 1. döneme kayıtlı sınav sonuçları geldi diyelim bi dersten 75 almış ama kredisi 1 kredi neye göre değişiyo o zaman 40 da alsa yine aynımı olur sonuç umarım anlatabilmişimdir şimdiden saolun...

anelka

25.03-2009, 14:46
meraba ipek hanım.öncelikle size cok tesekür ediyorum sayenizde biçok şey öğrendim ama genede sormadan edemicem bikaç şey var :)

ben 3 yıllık düz lisede, sayısal bölümünde okudum.okulu bitirdim(af la) fakat sorumlu derslerim oldugu için diplomayı alamadım ve tastikname alıp bu dönem acıkliseye yazıldım.

okul/alan bölüm: 3 yıllık fen bilimleri

toplam dönemi:7 aol de okudugu dönem:1

toplam kredi:122 alan kredi:44

4 tanede zorunlu dersim var/ T.C.İNK.TAR VE ATA.-1 / T.C.İNK.TAR VE ATA.-2 / FİZİK-1 / FİZİK-2

1.sorum:acaba mezun olmak için okudugum dönem sayısı yeterlimi ? yani en az 5 dönem olması gerekiyomuş bu toplam dönem için mi, yoksa aol de okudugu dönem için mi?

2.sorum:mezun olmam için toplam krediyi 144, alan kredisinide 64 yaparsam ve 4 tane zorunlu olan dersimi gecersem mayıstaki sınavda kesin mezun olabiliyormuyum?

son sorum:kredi hesaplarken, zorunlu dersler gecildigi zaman hangi krediye ekleniyo toplam mı alan mı?

MELEKDERYA

25.03-2009, 19:06
Esi,
üyeliğiniz hayırlı olsun,hoşgeldiniz sitemize ve sayfama,güzel paylaşımlar diliyorum,sorularınıza gelince, siz yeni kayıt öğrencisiniz,sizlerin durumu aktif hale geldi,(kayıt kağıdınızın üzerinde yazan şifre ve öğrenci numaranızı kullanarak o kağıdın üstünde de nasıl yapılacağı anlatılıyor) internetten ders seçmeniz gerekiyor,bu cumaya kadar derslerinizi seçip kitaplarınızı alırsanız iyi olur,ders seçerken ortak ve alan dersleri seçmeye öncelik verin,ders seçtikten sonra öğrenci numaranızı bana özel mesajla yazarsanız kontrol ederim.Nisan ayında da 1 resimle büronuza giderek öğrenci kimliği alacaksınız,sınavınız 16-17 mayısda yapılacak,diğer sorunuza gelince bir dersi geçmeniz için en az 45 ve üstü almanız gerekmektedir,45 de alsanız 100 de alsanız o dersin kredisi kaçsa toplam kredinize o kadar eklenir,ama ne kadar yüksek not alırsanız diploma notunuz o kadar yüksek olur ve bu da öss sınavında size avantaj sağlar,ortaöğretim başarı puanınızı yükseltir..

MELEKDERYA

25.03-2009, 19:09
Volkan19,
Mezuniyetin hayırlı olsun,kayıt yenilemeler bu Cuma sona eriyor,mezun olduğuna eminsen kayıt yenilemene gerek yok,öğrenci numaranı özel mesajla bana yazarsan ben de bakmak isterim...

MELEKDERYA

25.03-2009, 19:17
Anelka,
Ben teşekkür ederim... :)
1. ve 2. cevap:3 yıllık sistemde mezun olabilemk için toplam dönem en az 5 olmalı,toplam kredi 144 veya üstü olmalı,alan kredisi 64 veya üstü olmalı,ve zorunlu-ortak dersler başarılmış veya muaf edilmiş olmalı...Yani bu durumda sen ortak derslerini başarırsan veya muaf olabilirsen Mayıs sınavında kesin mezun olursun...Mezun olamazsan da Ağustosda büyük ihtimal ek sınav düzenlenir ona girersin ama ek sınava kalma çalış,mezun olursun...

Zorunlu dersler iki türlüdür ortak ve alan
Zorunlu ders ortak ders ise toplam krediye eklenir,alan dersi ise hem toplam hem de alan kredisine eklenir.Alan kredisi toplam krediye dahildir..Ortak dersi 3 defa başaramazsanız muaf olursunuz,yani seçme mecburiyeti ortadan kalkar..

anelka

25.03-2009, 20:30
cok cok tesekür ederim ipek hanım, Allah razı olsun
aklıma takılan bişey olursa yine basınızı agrıtabilirim :) iyi calısmalar..

volkan19

26.03-2009, 17:05
İpek hanım mezun olduğuma eminim . Öğrencilik durumumda mezun yazıyo. teşekkürler bilginiz için..:p

tayfun67

27.03-2009, 03:56
Merhaba ipek hanım bi sorum daha olcak 1 hafta aradan sonra :D
acaba bu mayıs'dan sonra yapılacak ek sınavlarda maximum kaç kredilik ders seçe biliriz? birde 3 yıllıkların mağdur olmaması için bi sınav olabilirmi sizce daha sonra?:)
sizin tavsiyeniz üzerine başvurdum össye cvplarınız için simdeden tskr ederim =)

MELEKDERYA

28.03-2009, 12:09
Tayfun,ek sınavla ilgili kesin belli birşey yok,Temmuz veya Ağustosta belli olur,acele etmeyin,bu nedenle kredi ders bilgisi veremem,3 yıllıkların az kredisi kalanlar mağdur edilmezler,çalışmanıza devam edin...

tayfun67

30.03-2009, 04:07
Tekrar merhaba ipek hanım ben cografya 3,4,5 ve 7 derslerini seçtim ancak kitaplarda ölçme ve değerlendirme (test)lerin cevap anahtarını bulamadım aöl nin sitesindede yok acaba bulabilirmiyim? yarımcı oldugunuz için tşk simdiden ederim.:)

MELEKDERYA

31.03-2009, 13:18
Tayfun,ben de senin için araştırdım ama maalesef yok,bulamadım, cagrimerkezi@meb.gov.tr bu adrese bu konuyu mail olarak gönderin,bakalım ne diyecekler...

hakan1903

01.04-2009, 05:00
Hocam şimdi ben lise 2 de , 2 kere kaldım ve atıldım okulumdan.AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 3 YILLIK / SOSYAL BİLİMLER ögrencisiyim...AOL toplam dönemi:8 AOL de okudugu dönem:4 Toplam kredi:75 Alan kredi:36 hocam şimdi mayıs'taki sınavlarda alan kredimi 28 notla 64'e tamamlayıp geri kalan 12 notumla birlikte Toplam kredim: 87 mi olucak yoksa: alan kredisinden gelen notlarda toplam krediye dahil mi edilicek?? birde hocam benim yaşım 19 , 2010 ocaktaki sınavlarda 4 yıllık olucakmış 3 yıllık okuyanlar benim askerligim 2010'da. Bende 2010 haziranda öss e girmek istiyorum artık ne yapmalıyım bir an önçe bitirmek için ek sınavlar fazla olsa keşke:(:( Şimdiden cevap için teşekkürler...

esi

01.04-2009, 21:30
ipek abla her zamanki gibi bi sorum olacak:)aklıma takıldı ben şimdi 2. dönemden kayıt oldum 1. dönem nolcak yani bnm ona göre kredim eksik mi olucak?bide kitaplarımı aldım acaba hangi ünitelerden soru cıkar bi bilgin var mı hepsine calışmam zor 1,5 ay az zaman şimdiden teşekkürler...

MELEKDERYA

01.04-2009, 22:00
Hakan,
Alan kredisinde başardığınız krediler de toplam krediye eklenmektedir,yani sen alan kredisi başarırsan hem toplama hem de alan kredisine eklenecektir,2010dan itibaren 4 yıllık sisteme geçilecek ama açık lise hızlandırılacak,seneden 3 dönem yani 3 sınav yapılacak,bu durumda sen eğer çok çalışırsan seneye mezun olabilirsin,mezun olmasan da askere gidebilir ve askerlik yaptığın yerde kaydını yenileyip sınavlara girebilirsin,askerliğin açıköğretim okumana engel olmaz,hatta askerdeyken össye bile başvurabilir girebilirsin,sen şimdilik çok çalış,3 yıllık sistemdesin,bu sene sonu sizin için bir sınav yapılabilir belki...

MELEKDERYA

01.04-2009, 22:04
Esi,
Eksik olduğun dönem yok ki,ara dönemde kayıt yaptırdın sadece,çok çalışırsan zaten açıklise hızlandırılacak seneye açığı kapatırsın,önceki sınavlarda çıkan soruların çok benzerleri hatta aynıları çıkabiliyo bu nedenle eski çıkmış sorulara çalış,bu eski sınav soru ve cevapları açıklise sitesinde yayınlanıyor,hatta ocak sınavının soru ve cvplarını ben formun bu bölümünde de başlık açıp link vermiştim,o sorulara çalış bir de kitaplardaki ünite sonlarındaki sorulara çalış..

hakan1903

02.04-2009, 05:35
hocam çok sagolun ek sınav cıkar inş. mayıs sonu 40 krediyle 115 yaparsak bide ek sınavla bitirebilirim o zaman. veya ocakta bitiririm butun dersleri vermek kaydıyla tabi...

MELEKDERYA

02.04-2009, 13:59
Erdemli,
Mesleki Açıköğretim Lisesine kayıt yaptırabilirsin tabiyki ama kayıtlar tüm Türkiyede Temmuz-Ağustos döneminde yapılacaktır,devam mecburiyeti var,yüzyüze eğitimlere devam etmen gerekiyor yani mesleki eğitim alacaksın,bu eğitimler bölüme göre değişir,illerde ve ilçelerde talebe göre bölümler açılmaktadır,Termmuzda Halk Eğitim Merkezine danışın...

serap06

02.04-2009, 17:16
Mrb ipek ablacım ben açıkilkögretim 8. sınıfdayım derslerim (türkçe 5,dinkültürü 4,fen 3, ingilizce 3, inkilap tarihi 2, matematik 1) 11 nisanda 2.sınav var ama ben matematikden hiç umutlu deilim yine matematik 1 olursa diploma almaya hak kazanırmıyım ablacım.

MELEKDERYA

02.04-2009, 18:39
Serap,sadece bir dersden başarısız olursan ve bu ders de Türkçe olmazsa,sınıfta kalmazsın,aritmetik ortalama ile o başarısız dersinden affa uğrar bir üst sınıfa geçersin,ama yine de bu dediğime güvenme çalış...

hakan1903

03.04-2009, 02:52
hocam izninizle bir şey daha sorucam 3 yıllık'ta bu yıl ek sınav olsa benim kalan kredim 29 .3 yıllıklara bir puan limiti varmı yoksa, gene 40 kredilik puanlık ek sınavmı oluyor? şimdiden teşekkür ederim.

MELEKDERYA

03.04-2009, 22:26
Hakan,
Eksınavın şartları hiç belli değil,ancak sınav zamanı belli olur ama büyük ihtimal üç yıllıklar için 40 kredilik ders seçme hakkı tanınacaktır,öyle umuyorum...
Unfeeling,
Açıkilköğretim ve Açıklise hızlandırıldı,eğer çalışırsan başarılı olursan ilköğretimi 1 yılda,liseyi de 2,5 yılda bitirebilirsin,ilköğretimde sınıf geçme sistemi,lisede ise ders geçme ve kredili sistem uygulanmaktadır,devam mecburiyeti yok,sadece sınavlara giriyorsunuz,detaylı bilgiler için www.aio.meb.gov.tr (http://www.aio.meb.gov.tr) ve www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) adreslerini incelemenizi tavsiye ediyorum...

MELEKDERYA

04.04-2009, 11:58
Matematik ortak dersdir,sözel de olsanız seçmek ve girmek zorundasınız,ama üç defa girip de başarısız olursanız muaf olur yani o dersden affa uğrarsınız ve seçme zorunluluğu ortadan kalkar,yani matematiği hiç başaramadan da mezun olabilirsin...

fibonnachiiii20

04.04-2009, 23:51
İyi günler ben 2007 bursada anadolu lisesi çıkışlıyım ve uludağ üniversitesi işletme bölümünde 2. sınıftayım fakat 2 sene içinde üniversite sınavına sayısal bir alandan girmek istiyorum fakat katsayı engelim var.Milli eğitimin açık lise uygulamasıyla sayısaldaki farklı dersleri açık liseyle alıp sayısaldan girebilir miyim(katsayı farkı için)??sayısal bölümden mezun olmuş olur muyum??şimdiden çok teşekkür ederim.İyi günler dilerim..

MELEKDERYA

05.04-2009, 00:06
Fibonnachiiii,
Açık Liseye kayıt yaptırarak alan değiştiremezsiniz,öyle bir yasa çıkarılmıştı alan değiştirmek için ama danıştay iptal etti,zaten ünv okuyan birisi açıkliseye kayıt da yaptıramaz ama ünv okumasanız da alan değiştiremezsiniz,ünv okumasaydınız sadece meslek lisesine kayıt yaptırabilirdiniz,onda da devam mecburiyeti var,bir de meslek lisesi diploması almış oluyorsunuz bu da sayısal alanın yerine geçmez,ama siz tıp fakültesini madem çok istiyorsunuz şu anki alanınızla da girebilirsiniz,sadece katsayıda azbir puan zararınız olacaktır,çok çalışırsanız o zararı da kapatabilirsiniz...

yılmaz1

05.04-2009, 14:21
mrb bn açık lisede kaydm var bölm meslek bilgisayar 3 yıllk malesef nednlerdn dolayı devam edemdm 4 yıllk olmuşm sormak istedm bilgsyar bölümnde neler ögrencegiz bana negibi avantajlar saglıycak acık lise meslek bölümü bana cevap yazarsanz sevinrm teşekkürler.......

MELEKDERYA

05.04-2009, 17:50
Yılmaz,
Bilgisayar bölümünün yeni adı Bilişim Teknolojileri oldu,çok avantajlı bir bölüm,kaydını yaptırıp bitirmeni tavsiye ederim,her yaz meslek lisesi kayıtlarında en çok talep edilen bölüm bu,ve hatta sırada bekleyip de kayıt yaptıramayanlar da oluyor,kardeşim de aynı bölümde mesleki açık lisede okuyor,değiştirme bölümünü, kaydını yenile ve okulunu bitir,bilgisayarla ilgili yazılım programlama gibi her türlü konuda eğitim alacaksınız..İlerde iş bulmanız açısından ya da meslek yüksek okulları açısından avantaj sağlar...

tayfun67

06.04-2009, 01:30
Merhaba ipek hanım ben dediğiniz adrese e-mail çektim ama cvp gelmedi birde rica etsem siz çekermisiniz? cvp alırsanız yazabilirsiniz sizi takip ediyorum cografya 3,4,5 ve 7 cevp anahtarı şimdiden tsk ederim yardımcı olduğunuz için :)

MELEKDERYA

06.04-2009, 11:12
Tayfun,
İnan ben de araştırıyorum,maillerle telefonlarla siz de yine denerseniz iyi olur,sonuç alabilirsem zaten yazarım buraya...

MELEKDERYA

07.04-2009, 10:30
Zeynep alan kredisi toplam kredinin içindedir,yani başardığın alan derslerinin kredisi hem toplam krediye hem de alan kredisine eklenmektedir,genel kültür alanını değiştirmekle iyi yapmışsın...

MELEKDERYA

07.04-2009, 11:14
Zeynep,
Evet bu konuyla ilgili yönetmelik yeni yayınlandı,forumda bu konuyla ilgili yazım var,oraya bakabilirsiniz,2010'dan itibaren yılda 3 sınava,yani 3 döneme tabi olacaksınız,çalışır ve başarılı olursanız 2,5 yılda bitirme avantajınız olacaktır..