PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Açık Lise ve Açık İlköğretim'le ilgili sorularınızı yazabilirsiniz.

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

belalım

18.09-2009, 22:40
üniversite okumadan kolay bir şekilde:)

beyazgeceler

18.09-2009, 22:46
ünüversite okumadann kaldırım mühendsiliğini yapabilirisnn mesellaaa:D:D

belalım

18.09-2009, 22:54
:):):) onuda almayımm ben

----------

açık liseyemi? gidiyim şimdi kolay dimi

beyazgeceler

18.09-2009, 22:56
bakk eğerr bennn okula bu sferr gitsemmm başarrımm diyorssann tekrra okulunda okuuu eğer bi sne daha gözee alacakksann ama sen açıkk lisye gitsenn kaldığınn yerdenn devamm edersinn baştan başlamsınn hatta geçtiği lise 1 derlserden sorumluu tutulmassınnnnn

belalım

18.09-2009, 23:00
ben en iyisi açık liseye kayır oluyum yaa

beyazgeceler

18.09-2009, 23:01
hayırlı ollsunn ozmann ama bencee yeni kayıtlarr bitmişşş ne zmanndır yeni kayıtlarr bir bilgin varmııııı

belalım

18.09-2009, 23:07
;) yok bitmedi daha 2 ekimde bitiyr

beyazgeceler

18.09-2009, 23:10
eee hadiii durmaaa hayırlısss gelişmeleri senden bekliyorumm bnei haberdar ettt

belalım

18.09-2009, 23:26
:o tamam haber veririm sna

MELEKDERYA

19.09-2009, 14:43
Petekgül,
Emin değilim ancak yabancı dil 1 ve 2 ortak ders diğerleri alan dersi olarak geçer sanıyorum....

Beyazgeceler,
Açık ilköğretimin sistemi değiştirildi ve hızlandı yeni sistemi siteden okursa iyi olur,her sınıfta 6 ders var Türkçe hariç bir dersten kalırsa affa uğrayarak bir üst sınıfa geçer...

Deniz30,
Ders seçme sayfası Kasım ayında açılacak..

Münocan,
Muaf olduğun dersin kredisini o dersi başarmadıkça kazanamazsın,bu durumda kredi barajını tamamlamak için seçmeli veya alan dersi seçerek ya da muaf dersleri tekrar seçerek kredi barajını tamamlamak gerekir.. Kredi barajını geçmiş olup da mezun olamayan öğrenciler ise mezuniyet şartlarından diğerini taşımıyorlardır,mesela ortak ve zorunlu dersleri bitmemiş veya dönemlerini tamamlamamış olabilirler...

Elif232,
Evet ek sınav başvurusu bitene kadar değiştirebilirsin...

Derya Karademir,
Gelecek yıl Ağustos ayına dair çalışma takvimi hazırlanmadan kesin bilgi veremem ancak durumunuz değerlendirilerek bu tarihler düzenleniyor,kaygılanmadan çalışmana devam et sen...

Belalı,
Üniversite sınavına girmeyi düşünmüyorsan Açık Lisede meslek bölümleri var onlara da kayıt yaptırabilirsin,şehire, okula ve meslek dalına göre değişse de genellikle hafta sonları olmak üzere okula devam mecburiyeti var,meslek lisesi diploması alırsın ama yine de kararsızsan en güzeli bağlı bulunduğun Halk Eğitimi Merkezi'ne danışmaktır ordaki görevliler seni yönlendirirler...

zeynep71

19.09-2009, 14:52
merhaba ipek hanım benim sorum toplam 6 dönem oldu benim son 2 dönem sınavlarına yılda 3 kezmi sınava girecegim? bayramınız kutlu olsun

MELEKDERYA

19.09-2009, 14:56
Merhaba Zeynep,
Teşekkür ederim,sizin de bayramınız mübarek olsun,evet Açık Lise'de 17 yaş üstü olanlar için yılda üç kez sınav olacak,ancak sen diğer mezuniyet şartlarını da tamamlarsan iki sınav sonra inşallah mezun olabilirsin..

zeynep71

19.09-2009, 15:03
sanırım mezuniyet şartları uygun degil şuan 108 kredim var ortak kredim 61 ama mezun olabilirmiyim bilmiyorum

MELEKDERYA

19.09-2009, 15:06
Zeynep,
Full krediye yakın bir skor çekebilirsen mezun olabilirsin inşallah..

Arkadaşlar,Açık Lise forumcuları....:)
Hepinizin bayramını kutluyorum.. Sevgi ve dua ile...

beyazgeceler

19.09-2009, 22:33
ee hocamm madem bu durumdann afdann yaralnacaksaa din kültür dersindenn ne yapmasıı gerekirr söylermisnizzzz? hemen gidipp açık liseyemii k kayd olsunnnnn

bykorbes

20.09-2009, 10:36
ben acık ogretimde okuyorum ve suan 158 kredim var.ocak ayında yapılacak olan sınavlarla birlikte bir aksilik olmazsa 188 kredim olacak. fakat mezun olmak icin 192 kredi gerek.simdi oss 2 sınav haline getirildi ilk sınav nısan ayında ve ben bu eksik kredi ile sınava girebilirmiyim?.2 sınava kadar tum eksikleri tamamlayıp mezun olabiliyorum bir sıkıntım kalmıyor. oss sınavına girebilmek icin en az kac kredimiz olması gerekiyor.? mezun olabilecek pozisyondayım

suanki kredim==>158
eksik kredi ==>34 / ocaktaki sınavlar +30 ==>188 kredi.

Okul / Alan - Bölüm:AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / TÜRKÇE MATEMATİK
Öğrencilik Durumu : AKTİF
Toplam Dönemi : 8 AOL'de Okuduğu Dönem : 2
Toplam Kredi : 158 Alan Kredi : 40

oss 2. sınavına kadar mezun olabiliyorum. aksilikler olmassa

kesin bi cevap alabilirmiyim acaba

beyazgeceler

20.09-2009, 12:19
arkdaşımm 192 aldındiyeee hemn mezunn omazsınkii tümm dersleri bitiridinmii hepsinden muafmısınnn

guvenbayrak

20.09-2009, 13:59
İPek Hocam öncelikle hayırlı Bayramlar.. Hocam ben 1 yıl yüz yüze eğitime gittim. 4 yıllık sistemdeyim.Yüz yüze eğitim 4 yılmı sürüyor? Şimdiden Teşekkür. ederim

mancer

20.09-2009, 22:18
merhaba,oğlum lisede 8 dönem okudu bu yıl aöl de sosyal bilimlere kayıt yaptıracağız.ders seçimini nasıl yapmalıyız hangi dersleri seçmesi gerekiyor ilk etapta.nasıl bir yol izlememiz gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

gamzeozturk

21.09-2009, 17:03
Merhaba ben İstanbulda oturuyorum kredimi tamamladım geçen ek sınavda ama 5 tane derse girmem gerekiyor mezun olmam için..Ankara'da bi ek sınav yapılacakmış ben bu sınava katılabiliyor muyum 2072605710 öğrenci numaram ilgilenirseniz çok sevinirim

MELEKDERYA

22.09-2009, 11:05
Beyazgeceler,
Sizin kuzeniniz Açık İlköğretim'de mi okuyor,8.sınıfta mı? Öğrenim durumu hakkında biraz daha açıklayıcı ve net bilgi verirsen ya da öğrenci numarasını verirsen cevap verebilirim....

Bykorbes,
Sizin önünüzde daha Ocak ve Mayıs sınavları var,yani 30+30=60 kredi daha alma imkanınız var,bu iki sınava girer ve başarılı olursanız üniversite sınavında da başarılı olursanız seneye üniversite hayal olmaz inşallah,kaygılanmanıza gerek yok...

Güvenbayrak,
Teşekkür ederim sizin de bayramınız mübarek olsun... Yüzyüze eğitimin süresi meslek lisesine,bölüme,öğrenci ve öğretmen sayısına,haftalık ders saatlerine ve müfredatlara göre her ilde farklılık gösterebilir,ancak Mersin'de genelde 3 yıl sürmektedir,bunu en iyi okulunuz bilir,oraya sormalısınız...

Mancer,
Kayıttan sonra size öğrencinin şifresini,internet adresini ve ders seçiminin nasıl yapıldığını anlatan bir kağıt verecekler ve kayıt bürosu size gerekenleri anlatacaktır,ayrıca www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) adresinden de gereken bilgileri edinebilirsiniz,Açık Lise'ye yeni kayıt olan öğrencilerin ders seçimleri Kasım ayında yapılacak o zaman da yine bana bilemediklerinizi burdan danışabilirsiniz...

Gamze,
Ankara'da yapılacak olan 27 Eylül eksınavına sen girebilirsin, senin durumuna baktım, kredilerini tamamlamışsın ancak ortak derslerin mevcut,onları verirsen mezun olabilirsin,ek sınav başvuruları 24 Eylül Perşembe günü mesai bitimine kadar sürecek,kaydını bürondan yaptırabilirsin...

gamzeozturk

22.09-2009, 13:18
Hocam bide benim soyadım değişti geçen ek sınav kayıtlarında büroya gittiğimde soyadını değiştirdikleri bölüm etkin halde değilmiş ek sınava yeni kimliğimle girdim yani yeni soy adımın yazıldığı kimlikle cevap kağıdında falan eski soy adım yazıyodu yine öyle olursa nasıl düzelttiricem çünkü mezun olursam ek sınavda diplomam eski soy ismimle verilecek o soy ismini de kullanmam yasa dışı doğal olarak ,ne yapmam lazım?

bykorbes

22.09-2009, 20:24
İPEKEZGİ

universiteyi kazanmak sorun degil. benım amacım öss sınavına girebilmek cunku ilk sınav nısan ayında... mayıstaki aol sınavlarına girmeden ben 4 eksik kredi ile öss ye girebilirmiyim? yeni sisteme gore öss nın ilk sınavı sanırım YGS nisan ayında olacak.

MELEKDERYA

22.09-2009, 20:51
Gamze,
Ek sınav kaydı esnasında soyadı değişikliğini kayıt görevlisine bildirirsen değiştirecektir,dekontları vermeden önce hatırlatırsan sorun olmaz...

Mancer,
Rica ederim.... :)

Bykorbes,
Lise son sınıfta okuyanlar da mezun olmadan her sene üniversite sınavına giriyorlar,tarihler önemli değil,kredin baraja yakın olursa sınava girersin sorun olmaz merak etme...

bykorbes

22.09-2009, 23:58
İPEKEZGİ;

Yemin ediyorum oyle rahatladımkı ALLAH razı olsun. simdi yapmam gereken dershaneye yazılıp adam akıllı ders calısmak... gec oldu ama aklım basıma geldi. cok tskr ederim ALLAH razı olsun

smr57

23.09-2009, 00:23
aol sitesine girdiğimizde ders listeleri görülüyor.ders notlarıda ayrı bir yerde var
1. dönem seçeceğimiz dersler mesala belli. kitap içerikleride verilmiş.oradan seçme ihtimali olacak olan derslerin kitap içeriklerini indirsek ve çalışmaya başlasak.alacağımız kitaplarda aynı içeriğemi sahip olacak?
birde derserin yanında yazan rakamların anlamı onların dönemlerimi?
biyoloji1,biyoloji2,biyoloji3..................... .

emre1992

23.09-2009, 04:37
merhabalar siteye yeni katıldım çok güzel bi yer. sorum şu ben lise 1 sonunda okulu bıraktım daha sonra açık liseye başladım şimdi düz lisede 1 yıl okuma hakkım var tekrar açık liseden tasdiknamemi alıp düz liseye başlayabilirmiyim acba cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler....

mtopacoglu

23.09-2009, 23:21
Merhaba hocam ,öncelikle bu yardımlarınız için ne desem az olur Allah razı olsun.
OKUL DURUMU:
4 yıllık / Alanım:Yabancı Dil

GENEL DURUM:
Toplam dönem:4 /AOL da okuduğu dönem:4 /Toplam kredi:89/Alan kredi:5

Başarılı dersler:
DİN KÜLT. VE AHLAK BİLGİSİ -1ORTAKTARİH - 1ORTAKYABANCI DİL - 1ORTAKDİL VE ANLATIM 1ORTAKTÜRK EDEBİYATI 1ORTAKFİZİK - 1ORTAKKİMYA - 1ORTAKMANTIK - 1SEÇMELİSANAT TARİHİ - 1SEÇMELİSAĞLIK BİLGİSİ - 1ORTAKDİN KÜLT. VE AHLAK BİLGİSİ -2ORTAKCOGRAFYA - 2ORTAKYABANCI DİL - 2ORTAKTURİZM - 2SEÇMELİ2.YABANCI DİL - 2SEÇMELİDİL VE ANLATIM 2ORTAKBİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ 2SEÇMELİEKONOMİ - 2SEÇMELİİŞ GÜVENLİĞİ - 2SEÇMELİSAĞLIK BİLGİSİ - 2ORTAKSOSYOLOJİ - 1SEÇMELİSOSYOLOJİ - 2SEÇMELİTURİZM - 1SEÇMELİ2.YABANCI DİL - 1SEÇMELİ2.YABANCI DİL - 3SEÇMELİDİL VE ANLATIM 3ALANTÜRK EDEBİYATI 2ORTAKDEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI 1SEÇMELİEKONOMİ - 1SEÇMELİMİLLİ GÜVENLİK BİLGİSİ - 1ORTAKİŞ GÜVENLİĞİ - 1SEÇMELİİŞLETME - 1SEÇMELİDİN KÜLT. VE AHLAK BİLGİSİ -3ORTAKDİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 4ORTAKTARİH 3ORTAKTARİH 4ORTAKCOGRAFYA - 1ORTAKCOĞRAFYA 3ORTAKCOĞRAFYA 4ORTAKBİYOLOJİ - 2ORTAKMİLLİ GÜVENLİK BİLGİSİ - 2ORTAK
Toplam başarılı dersler kredi toplamı:89

Başarısız dersler:
COGRAFYA - 1ORTAKMATEMATİK - 1ORTAKBİYOLOJİ - 1ORTAKTARİH - 2ORTAKBİYOLOJİ - 2ORTAKMANTIK - 2SEÇMELİGİRİŞİMCİLİK-1SEÇMELİTARİH - 2ORTAKMATEMATİK - 1ORTAKTÜRK EDEBİYATI 3ORTAKFİZİK - 2ORTAKKİMYA - 2ORTAKBİYOLOJİ - 1ORTAK
Toplam başarısız dersler kredi toplamı:30

Değerli hocam şu anda 2 dönem sınavlarım bunlar ve önümde 2009-1 dönem sınavlarım olacak.Kafam çok karışık.Yukarda genelde rahat alabileceğim derslerin sınavlarını seçtim-bazı derslerede giremedim.Mezuniyet olma şartlarına göre;

4 YILLIK SİSTEMDE OKUYANLAR;

Toplam kazanılan kredinin 192 veya üzeri olması,
Alan kredisinin 80 veya üzeri olması,
Alan derslerinin tamamından sınava girilmiş olması,
Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması,
Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden mutlaka 80 kredi toplaması,
Lise ara sınıflarından gelerek Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin,Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması ve toplam dönemlerinin en az 8 olması gerekir.

deniyor.Benim şu anda alan kredim sadece "5" alanım yabancı dil ve 2 yabancı (ing-alm.) dil seçimi yapmıştım , bu kredi seviyesine nasıl ulaşabilirim ki? Nasıl ders seçmem gerekiyor ki(2009-1 dönemi) doğru bir yolda ilerlemiş olayım.Sizden çok şey mi istedim bilemiyorum ama inanın aklım çok karıştı ve mezun olmayı çok istiyorum.Teşekkür eder iyi günler dilerim.

mancer

24.09-2009, 00:09
Melek hanım,oğlumun okuldan kaç kredi aldığını henüz bilmiyorum.

Eğer aldığı krediler ile bu yıl gireceği sınavlarda alacağı kredilerde yeterli olursa üni sınavına girebilir mi?

Tabi bir yılda ortak zorunlu ve alan derslerini normal şartlarda bitirebilir mi?
Ek sınav hakları da verilirse de mükemmel olur.

Sınavlar bildiğiniz gibi
16 - 17 Ocak 2010
15 - 16 Mayıs 2010
07- 08 Ağustos 2010

(Ben oğlanı kayıt ettirdim sınavlardan tam kredi aldırdım,mezun ettim sınavlara bile girdirdim değil mi :D )

Kusura bakmayın çok merak ediyorumda olabilir mi acaba diye kendimce
fikirler yürütüp kafamı rahat ettirmeye çalışıyorum:confused:
Yardımlarınız için çok sağolun...

seydo6565

24.09-2009, 01:21
ya ben lise biri okudum sınıfta kaldım devam etmedim.şimdi lise diplomasını nasıl alabilirim.38 yaşındayım.geç sayılmazmı

hasan1907

24.09-2009, 09:39
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ MEZUNİYET ŞARTLARI

Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması (ortak derslerden 3 kez sınava girdiği halde başarılı olunamamışsa bunun yerine seçmeli derslerden gerekli kredi miktarında ders seçilir). Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür alanı hariç),
Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,
Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden 80 veya üzerinde kredi almaları gerekmektedir.
Not: Yukarıda sözü edilen mezuniyet şartları 4 Yıllık Sistem içindir.
Bu aol nin resmi internet sitesinde yayınlanıyor mezuniyet şartları diye ama ben 3 yıllık sistemdeydim bana denilen 3 yıllıklar 4 yıllık sisteme geçti die benim 74 kredi 17 alan kredim var benim şimdi mezuniyet için 162+44 mü yoksa 192+80 krediye mi ihtiyacım var

beyazgeceler

25.09-2009, 16:18
Bykorbes,
Lise son sınıfta okuyanlar da mezun olmadan her sene üniversite sınavına giriyorlar,tarihler önemli değil,kredin baraja yakın olursa sınava girersin sorun olmaz merak etme...

bakkkkkkkkkk sennnnnn ben bilmiyordummm bunuuu ipekkk hocdaa daha önce söyleseydiiii bende merakktann catlıyordummm öss y girecekmiyim girmeyecekmiyim diyeeeeee

hasan1907

26.09-2009, 11:20
(Fesatlar kapıma vardılar ellerinde güllerle.
İşlerine gelmediğinde saldırdılar aynı güllerin dikenleriyle )
ipek hocam günaydın geçmiş bayramınız mübarek olsun hocam aol nin web sitesinde mezuniyet şartları var orda 4 yıllık sistemde okuyanlar için Not: Yukarıda sözü edilen mezuniyet şartları 4 Yıllık Sistem içindir.
....... diyor ama benim gibi 3 yıllık olanların kafasında soru işaretleri oluşuyor 3 yıllıklar 4 yıllık oldu ama bu bana söylenmedi yada ö.girişine 1 mesaj dahi atılmamış sen 3 yıllık tın 4 yıllık oldun die hocam şimdi 3 yıllıklar 4 yıllığa geçti mi geçmedi mi geçecek mi

belalım

26.09-2009, 17:27
ipek hocam bana lütfen yardımcı olurmusunuz ben açık öğretim mesleğe kayıt olcam çünkü üniversite okumak istemiyorum a.öğretim mesleğin bölümleri ne ve lise 1. sınıfta hangi dersler oluyor... şimdiden tşk yardım lütfennnnnnnnn:confused:

sevecenunal

26.09-2009, 19:37
Hocam öncelikle büyük bir sabır içerisinde bütün arkadaşların sorularını yanıtladınığınız için teşekkür ederim. Ben düz liseyi 1. sınıfta bırakarak açık öğretime geçiş yaptım fakat yapalı uzunca bir zaman oldu. Hala okuyorum anlamadım açıkcası fazla bilgi sahibi değilim. Bu süreç içerisinde askerliğimide bitirdim. 3 Yıllık Sosyal Bilimler olarak kayıtlıyım Toplam Dönemi:8AOL'de Okuduğu Dönem:6Toplam Kredi:100Alan Kredi:37
şuan sistemde ve donuk durumdayım. Ne olur bana bi yol göster ben askerden sonra akıllandım ve okumakta kararlıyım askerliği yeni bitirdim. Bi kaç sorum olucak abla izninle.
Ben açık ögretim lisesinden mesleki açık öğretime geçiş yapmak istiyorum bu mümkünmü? Eğer mümkünse ne zaman ve nasıl yapmalıyım? Geçiş yapmam zararlımı olur benim için 100 kredi çöpemi gider?Askerliğimi bitirmiş olmamın ne gibi sakıncası veya zararı var? Mesleki açık öğretimde ben Denizcilik Alanı yada İnşaat Teknolojisi Alanı düşündüm iş açısından sen hangi bölümü tavsiye edersin? Abla ben ne yapıyorum ne yapmalıyım lütfen bi yardımcı ol bilmiyorum hiç bi bilgim yok bu konularda ama azim var artık kendime güveniyorum yardımcı olacağına inandığım cevabını yazarsan çok sevinirim.

----------

artemis_866

27.09-2009, 00:23
İpek abla ya , şimdi 3 yıllıktan 4 yıllığa geçtik yuz yuze eğitimden 2 dersin kaldı bu nedenle mezun olamadım ve 4 yıllığa geçtim . okuldaki müdür ''şimdi sen 10 . 11 . 12 . sınıfların yuz yuze eğitimini görüceksin dedi '' böle nasıl bitiririm ya acaba diyorum ki mesleki açık öğretimden , düz açıköğretim bölümüne mi geçsem hocam yardımcı olabilirmisiniz , bi diilekçemi yazmam gerekiyo yoksa
hocam numaram 2082116688 nolur hocam yardım edin lütfen

belalım

27.09-2009, 01:14
hocam bişey daha sorcam ben şimdi meslek açık liseye gitsem lise 1de ders görcem mi hafta sonu filan

MELEKDERYA

27.09-2009, 20:54
Smr57,
Evet o sayılar dönemleri ifade ediyor,ve sırayla o dersleri seçmeniz gerekiyor,ancak ders seçme sayfası açılınca hangi dersleri seçeceğiniz belli olacaktır,acele etmeyin Kasım'da dersleri seçince kitapları alır çalışmaya başlarsınız...

Emre1992,
Öncelikle kaydolmak istediğin örgün eğitim lisesinin müdürüyle konuşmalısın,17 yaşından büyükleri almıyorlar,eğer yaşın tutuyorsa ve okul da kabul ederse, büronla konuşur Ankara'dan tasdiknameni isteyerek oraya kayıt yaptırabilirsin...

Mtopacoğlu,
Alan ve zorunlu dersler seçmelisiniz,kaygılanmayın,alan kredinizi zamanla tamamlarsınız inşallah...

Mancer,
Oğlunuz eğer lise 3. sınıftan ayrıldıysa 5. dönemden itibaren devam edecektir,eğer başarılı olursa üç kez sınava girer ve mezun olur inşallah,yani seneye belki mezun olabilir,tabi çalışırsa...

Baho65,
Ben geçenlerde 75 yaşında bir amcanın açık ilköğretime kaydını yaptım,okumanın yaşı yoktur,asla geç değil,yeter ki azimle ve hevesle çalışın,kayıtlar devam ediyor,büronuza başvurarak kayıt yaptırabilirsiniz...

Hasan1907,
Alan kredisi toplam kredinin içindedir,yani ona dahildir,toplam krediniz 192 kredi olursa ve bunun 80 tanesi de alan kredisi olursa mezun olabilirsiniz.. Yani 192-80 diyebiliriz...Kayıt yenileme döneminden itibaren 4 yıllık sisteme tabi olacaksınız,mesaj gönderilir belki onu tam bilemiyorum ancak 4 yıllık sistem sitede detaylarıyla anlatılmaktadır...

Belalı,
Her ilde mesleki açık lise bölümleri öğrencilerin talebine göre kontenjanla açılmaktadır,ilinizdeki bölümleri büronuza sormalısınız,mesleki açık lisede hem kültür derslerindne sınava girersiniz hem de okulda yüzyüze eğitim görmek zorundasınız... Ancak üniversite sınavı düşünüyorsanız ben size genel liseyi tavsiye edebilirim...

Sevecenunal,
Mesleki Açık Lisedeki bölümler her ilde talebe göre açıldığı için istediğin bölümler olmayabilir,bunu öncelikle bürona sormalısın,askerliğini yapmış olmanın açık liseye bir zararı veya sakıncası olamaz ancak kayıt esnasında terhis tezkeresinin fotokopisini isteyeceklerdir,ayrıca meslek liselerinde yüzyüze eğitimlere devam mecburiyeti var,genel lisedne meslek lisesine geçebilirsin ancak ilerde derslere devam edemezsen tekrar genel liseye geçmeniz zorlaşabilir,bunu da göz önünde bulundurmalısınız,ayrıca şu anki mevcut krediniz meslek lisesine geçince ilinmez,üstüne devam edersiniz ancak 3 yıllık bir mesleki eğitimi de okulda görmek zorundasınız...

Artemis,
Meslek lisesinden genel liseye geçmezsiniz çünkü meslekten genele geçmede şartlar var ve siz bu şartlara uymuyorsunuz,ayrıca 4 yıllık sisteme tabi olacaksınız ancak yüzyüze eğitimlerinizde eğer dediğiniz gibi 2 ders kalmışsa ve son sınıfın da yüzyüze eğitimleri ile birlikte okula düzenli gider sınavlara girerseniz sanıyorum ki seneye mezun olabilirsiniz...Yani kaygılanmanıza gerek yok...

anelka

27.09-2009, 21:01
meraba ipek hanım.29 agustosta mezun olanların diplomaları ne zaman gönderilcek halk egitim merkezlerine acaba ?

MELEKDERYA

27.09-2009, 21:24
Anelka,
Birkaç haftaya kadar yetiştirirlerse göndereceklerdir,önceki sınavların diplomalarının bile bir kısmı hala gelmedi,2 hafta sonra büronuza tekrar sorun...

mancer

27.09-2009, 22:59
İPEKEZGİ;

Cevabınız için teşekkür ederim...

Melek hanım,Oğlum lise biri okudu, lise 2 yi 2 defa okudu ve lise 3 de yine kaldı.yani liseye 4 yıl gitti bitiremedi.Lise dörde geçemedi.
Sanırım aöl de buna 8 dönem deniliyor.

80-90 kredi gelebilir mi acaba:confused:
İki gün önce de kayıt yaptırdık.tasdiknamesinde mezun olduğu okul bölümü boştu oradaki görevli bunun ilerde mezun olurken sorun çıkartabileceğini söyledi.İlköğretim okulundan mezun olduğu okulun adı da gerekli mi?
Tasdiknameyi veren lisenin adı vardı onda sorun yok yani.
Bir eksiklik varsa Ankaradan geri dönmesinden endişe ediyorum:(

artemis_866

27.09-2009, 23:58
Mancer ;
Oğlunuz lise 2 de iki defa nasıl kaldı onu anlamadım lise 3 e nasıl geçti onuda anlamadım şimdi , lise 2 de üst üste kaldınmı atılıyosun diye biliyorum ..

mancer

28.09-2009, 01:23
Lise 2 de iki defa kaldı demedim.Lise 2 yi iki defa okudu dedim.
Bir defa kaldı,tekrar yaptı ve 3'e geçti.
Sadece lise 2 de üst üste kalınca atmıyorlar.Lise boyunca bir defa kalma hakkın var.Lisenin herhangi bir sınıfında 2. defa kalınca tekrar yapma şansın ve örgün eğitime devam etme hakkın bitiyor.Umarım anlatabilmişimdir...

hasan1907

28.09-2009, 09:15
teşekkürler hocam bilgi için :)hocam peki ben bu 192+80 i 5 dönemde toplarsam 3 dönem daha mı beklicem mezuniyet için ?

guvenbayrak

28.09-2009, 17:13
Hocam Şimdi Ben mesleki açık lisede 1 yıl okudum.Bu 2.yılım olcak BEN YENİ KAYITMI YAPTIRCAM YOKSA KAYIT YENİLEMEMİ? TŞKLER

izmirgüzeli

29.09-2009, 14:40
Merhaba İpek Hanım;

Ben 2000 senesinde lise 1'i okurken nisan ayında kaza geçirdim ve o seneyi yani lise 1'i son sınavlara giremediğim için öğretmenlerimin kanaat notu ile geçtim.Bugün açık liseye kayıt oldum. Benim sorum;

1-Liseye kaçıncı sınıftan başlıcam ve ne zaman bitecek?

2-Sağlık durumumdan dolayı hergün okula gidemeyeceğim için sadece kitaplarla çalışmanın yeterli olacağını düşünmüyorum internetten online ders dinleme olanağım varmı?

Bu konularda beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

gül_

29.09-2009, 16:13
hocam bir sorum olucak açıköğretim lisesinden mesleki açıköğretime geçiş yaptığımız vakit açıkliseden gelen krediler geçerli oluyormu yoksa sıfırdanmı başlıyor.cevabınız için şimdiden teşekkürler..

^^Asİ Kız^^

29.09-2009, 16:28
selam ablacığım. ben 4 yıllık lise sisteminde 3 yıl okudum 4.yıl açıköretime geçiş yaptım. alan kredim 39 toplam kredi 149. acaba bu yıl mezun olabilir miyim bu sene öss ye girmem lazım şimdiden tşk ederim.

beyazgeceler

29.09-2009, 18:44
hocammm bennn mısıra gidecemm ekimm ayının ortalarınddaaa diğelimm orda okulumu tammalaymadımm..... ve açık lise kaydımıda 3 sene yenilemedimm sonra tekra gelsemm yine açık öğrtemi kaydımı yenilesemm sıfırdan başlamak sorundamı kalacammm eğerr sıfırdann başlaycaksamm benn intiharr edeyimm ozmannnnn izninizleeee:(:(:(:(

reyna91

30.09-2009, 22:31
beyaz geceler ben ipek hocanın yerinde olsam seni banlardım ne zaman sorulara bakıorum tam güzel sorular soruluyor araya sen giirosun mısır git naparsan yap valla bezdirdin ipek hocayı iyi ki moderatr değilim. yoksa banlardım :D :P

belalım

01.10-2009, 00:44
hocam ben acık lise meslek ğe kayıT oldum benim sayısalım ve yabancı dilim ii değil acaaba istesem o dersleri secmeye bilirmiyim öle bir hakkım varmı? bölüm çocuk gelişimi 9.sınıf

zeynep71

02.10-2009, 11:25
merhabalar ipek hanım yeni öss sistemi hakkında bilgi verebilirmisiniz yeni öss sistemi zorlaştırıldımı kolaylaştımı?

neselim

02.10-2009, 12:02
merhaba ben acıköğretim lise okuyorum 6 dönem bitti kredim 100 alan kredımde 40 2 dönemim var geri kalan kredıyı 2 dönemde alamazsam mezun olamıcakmıyım 4 yılım boşamı gıdıcek ?

petekgül

02.10-2009, 18:21
Neşelim, için rahat olsun 2 dönem sonra mezun olamazsın ama biraz gayret edersen 4 dönem sonra mezun olabilirsin. 8 dönemde mezun olma zorunluluğu yok:D 10 yılda mezun olamayanlar var :( sıkı çalış maraton devam ediyor:D

mancer

02.10-2009, 23:13
Aöl'nin sitesinde ortak dersler bölümünde (12. sınıf) 7.ve 8.
dönemin ortak derslerinde sadece Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi var.7.ve8.dönemdekilerin ortak dersi yalnız bu mu?:confused:

neselim

03.10-2009, 10:42
Neşelim, için rahat olsun 2 dönem sonra mezun olamazsın ama biraz gayret edersen 4 dönem sonra mezun olabilirsin. 8 dönemde mezun olma zorunluluğu yok:D 10 yılda mezun olamayanlar var :( sıkı çalış maraton devam ediyor:D

teşekkür ederım buna çok sevındım çok sıkı çalışmam lazım bana bu gözüküyor bu sene ıyı hazırlanmalıyım :rolleyes:

petekgül

03.10-2009, 14:29
mrblr hocam öğrenmek istediğim, ana sınıfı öğretmeni, sınıf öğretmeni ve yabancı dil öğretmeni olmak isteyen aday öss 1. aşama sınavında hangi testlerden sınava girecek??? alanı yabancı dil olan aday matemetik ,fizik, kimya, biyoloji, geometri gibi derslerden soru çözmek zorundamı????:confused::confused::confused:

----------

birde, aöl öss başvuru şartlarında sizce 3. sınavda göz önünde bulundurulur mu? yoksa sadece ilk iki sınavmı hesaplanır yani 16_17 ocak sınavı ve 15_16 mayıs sınavı????
tahmini cevabınızı bekliyorum...

clopatra

03.10-2009, 15:27
bana bi açık öğretim ders çalışma programı verirseniz sevinirim...:o

beyazgeceler

04.10-2009, 16:06
yaaav hocam nerelerdesiniz...? bakın 1 hafta sonra gidiyorum okul hakkında ne yapcağım belli değil lütfen bana yardımcı olun bana bir fikir verin:(:(:(

MELEKDERYA

04.10-2009, 17:41
Merhaba açıköğretimciler,:)
Bugünlerde Açık Lise ve Mesleki Açık Lise kayıtlarıyla uğraşıyorum,sorularınızı tek tek cevaplayacak vakit bulamıyorum,çok yorgun ve yoğun durumdayım,birkaç güne kadar işlerimi hafifletince sorularınıza cevap verebileceğim,sorularınızı daha önceden vermiş olduğum kurallar çerçevesinde bu bölüme sorabilirsiniz,özel mesajlarla sorulan sorulara artık cevap vermeyeceğim,lütfen sorularınızı buraya yazın, cevaplarınız için de birkaç gün daha beklemenizi rica ediyorum...Sevgiler.... ;)

beyazgeceler

04.10-2009, 18:01
hocam ben yazdımmmm ama sizin içinn bidaha yazayımmm şimdi ben açık lise yeye bu dönem kayıt yenilemeyecemm yurt dışına gittiğim içinn acaba diyorumkii yenilmedim diyelim bir 3 sne sonra tüm kredilerimm 0 sıfıramı düşecekkk baştan mı başlaycamm yoksa öyle donacakmııı

hasan1907

05.10-2009, 11:22
hocam biraz önce çağrı merkezini aradım 3 yıllıklar da 8 dönem şartına kavuşmuş yani krediyi 5 dönemde de versek o 3 dönemde de ders seçip sınavlara girecekmiş adalet mi bu yaaa o zaman krediyi 192 deil 240 yapsınlar matematiksel olarak 0 dan başlayan 7 dönem sonunda 192 yi buluyor geri kalan dönemlerin kayıt paralarını verelim versinler diplomayı :(:(:( (7 dönem daha okucam 30 kredi yerine 16 kredik ders seçeyim boşa 30 kredilik ders seçmeyeyim ben )

canbolat1983

05.10-2009, 17:07
merhaba ben 1999 - 2000 yılında imam hatip lisesinden mezun oldum açıköğretim önlisans okumak istiyorum hangi bölümleri seçmeliyim başvuruyu nasıl yapmalıyım tşkler...

mancer

06.10-2009, 00:29
Melek hanım,Oğlum lise biri okudu, lise 2 yi 2 defa okudu ve lise 3 de yine kaldı.yani liseye 4 yıl gitti bitiremedi.Lise dörde geçemedi.
Sanırım aöl de buna 8 dönem deniliyor.
Okuldan 80-90 kredi gelebilir mi acaba:confused:

Geçen hafta da kayıt yaptırdık.Tasdiknamesinde mezun olduğu okul bölümü boştu oradaki görevli bunun ilerde mezun olurken sorun çıkartabileceğini söyledi.İlköğretim okulundan mezun olduğu okulun adı da gerekli mi?
Tasdiknameyi veren lisenin adı vardı onda sorun yok yani.
Bir eksiklik varsa Ankaradan geri dönmesinden endişe ediyorum:(

Aöl'nin sitesinde ortak dersler bölümünde (12. sınıf) 7.ve 8. dönemin ortak derslerinde sadece Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi var.7.ve8.dönemdekilerin ortak dersi yalnız bu mu?:confused:

Cevabınız için teşekkür ederim...

belalım

07.10-2009, 02:55
arkadaşlar ben aöl kayıt oldum yeni sosyal bilimler şimdi ben 10 15 güne kadar gidip ders secip kitapları alcağım kayıt yenileme filan bişey anlamadım bide kayıt olduktan kitapları aldıktan sonra benim başka yapcağım bişey varmı? lütfen yardımcı olun hiç birşey bilmiyorum şimdiden tşkk:D

petekgül

07.10-2009, 15:55
mrblr hocam öğrenmek istediğim, ana sınıfı öğretmeni, sınıf öğretmeni ve yabancı dil öğretmeni olmak isteyen aday öss 1. aşama sınavında hangi testlerden sınava girecek??? alanı yabancı dil olan aday matemetik ,fizik, kimya, biyoloji, geometri gibi derslerden soru çözmek zorundamı????:confused::confused::confused:

----------

birde, aöl öss başvuru şartlarında sizce 3. sınavda göz önünde bulundurulur mu? yoksa sadece ilk iki sınavmı hesaplanır yani 16_17 ocak sınavı ve 15_16 mayıs sınavı????
tahmini cevabınızı bekliyorum...
cevaplamanızı bekliyorum hocam saygılar

bennas

07.10-2009, 20:00
mrb hocam ben 4 yillik sistemde okuyordum lise ikiyi bitirdim uc ve dort kaldi bazi nedenlerden dolayi okyamadim simdi uc y aradan sonra yeniden acik ogretimden lsei tamamlamak istiyorum benim sorum iki yilda liseyi tamamlayabilirmiyim yani iki yil oudum icin bunu soruyorum ucle dort kaldigi icn iki yilda bitimr sansim varmi lutfen yardimci olun arkadaslar bilgisi olan herkestende vevap bekliorum lutfen yardimci olun tsk

paradox60

07.10-2009, 22:40
öncelikle herkeze meraba,sayın hocam soruma cevap verirseniz çok sevinicem,
ben aölede 3 yıllık sistemde okuyorum,şu an toplamda 8 aölede 2 dönem okudum,toplam kredim 72,öss ye girmem için ocakta ve mayısta gireceim 40ar kredilik ik sınavdan alacaım kredilerle össye girmeyi planlıyordum ve buna dayanarak dershaneye kayıt oldum tam olarak hazırlanmaya başladım fakat mebin sitesinde gördüğüm duyuruya göre şu an 3 yılık sitemde okuyan öğrenciler 4 yıllık sisteme geçirilicekmiş,yani benim bu yıl össye girme şansım kalmadımı???en yakın zamanda cevap vermeniz dileğiyle,saygılar...

petekgül

08.10-2009, 10:39
bennas;

Bennas, tabiki bitirebilirsin yaşın 17'nin üstünde ise senede 3 kez sınava girersin 2yılda eder 6 dönem, daha önce lisede okuduğun dönemlerde buna eklenir mezuniyet şartları :

Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması (ortak derslerden 3 kez sınava girdiği halde başarılı olunamamışsa bunun yerine seçmeli derslerden gerekli kredi miktarında ders seçilir). Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden 80 veya üzerinde kredi almaları gerekmektedir.

şayet bu dönem kayıt yaptırmadıysan yeni kayıt için sanırım 8 şubatı beklemen gerekecek başarılar:)

paradox60

08.10-2009, 12:41
ben aölede 3 yıllık sistemde okuyorum,şu an toplamda 8 aölede 2 dönem okudum,toplam kredim 72,öss ye girmem için ocakta ve mayısta gireceim 40ar kredilik ik sınavdan alacaım kredilerle össye girmeyi planlıyordum ve buna dayanarak dershaneye kayıt oldum tam olarak hazırlanmaya başladım fakat mebin sitesinde gördüğüm duyuruya göre şu an 3 yılık sitemde okuyan öğrenciler 4 yıllık sisteme geçirilicekmiş,yani benim bu yıl össye girme şansım kalmadımı???en yakın zamanda cevap vermeniz dileğiyle,saygılar...
hocam nerelerdesiniz cevabınızı bekliyorum,arkadaşlar başka benim gibi aynı durumda olan varmı,yokmu bir çıkış yolu????

bennas

08.10-2009, 13:58
cok tsk ederim hocam

hocam yine ben kafama bisey takildi ben genel liseden alan dersinden geldim esit agirliktim ama sozel okumak istiorum soruma gelince acik ogretime baslayinca direk alan derslerinden devam edebilrimiyim lise uc ve dort te yani bide sozel bolumde hangi dersler var acik lisede .Teşekkürler ederim

petekgül

09.10-2009, 11:47
Bennas, açık lise tüm alan derslerini burdan görebilirsin:

http://www.aol.meb.gov.tr/upload/genel/4_yil_genel_kultur_dersleri.doc

http://www.aol.meb.gov.tr/upload/genel/4_yil_sosyal_bilimler_dersleri.doc

http://www.aol.meb.gov.tr/upload/genel/4_yil_fen_bilimleri_dersleri.doc

http://www.aol.meb.gov.tr/upload/genel/4_yil_turkce_matematik_dersleri.doc

http://www.aol.meb.gov.tr/upload/genel/4_yil_yabanci_dil_dersleri.doc

bu arada,ben buradaki soruları yanıtlayan hoca değilim:( bende senin gibi melek hocamıza sorular yönelten bir öğrenciyim:D, melek hocamız yani (İPEKEZGİ) işlerinin yoğunluğundan dolayı birkaçgün sorularımızı cevaplayamayacağını belirtti, ben sadece sana yardımcı olmak amaçlı bildiğim kadarı ile cevaplamaya çalıştım, sorunun kesin cevabı için burayı takip etmeye devam etmelisin hoşçakal:)

bennas

09.10-2009, 13:53
oylemii cok tsk ederim arkadasim baktim alan derslerine ama sorum tam olarak su simdi ben alan derslerini okuyabilirmiyim sadece sosyal bolum demis orda baslasam acik liseye direk olarak alanimdaki derslerden girebilirmiyim daha oncede belirtmistim genel lisedenayrilmistim bolumum esit agirlikti simdi girsem acaba direk alan derslerinden mi sinava tabi tutulucam yoksa butun derslerdenmi papagan gb ayni seyleri tekrarliyorum kusura bakmayin bilgim olmadi icin soruyorum

beyazgeceler

09.10-2009, 14:27
paradox60;

çok şükürr seninn durumuna düşmemişimmm uyyyyy yazikkk oldiiii o paralaraaa ama allahtannn dileğimm işşşalalh hemen mezun oluveririsnn dersane masrafları buşuna gitmesiinn:cool::cool::cool:

paradox60

09.10-2009, 14:51
hocam bu konuyla ılgılı verebılcek bı cevabınız yokmu ya bıran once bana bılgı verırsenız cok ıyı olucak :(

----------

paradox60 isimli üyeden alıntı: http://www.engelliler.biz/forum/images/cardinall/buttons/viewpost.gif (http://www.engelliler.biz/forum/okul-oncesi-ilkogretim-lise-ve-universite-donemi/10335-acik-lise-ve-acik-ilkogretimle-ilgili-sorularinizi-yazabilirsiniz-82.html#post396998)
ben aölede 3 yıllık sistemde okuyorum,şu an toplamda 8 aölede 2 dönem okudum,toplam kredim 72,öss ye girmem için ocakta ve mayısta gireceim 40ar kredilik ik sınavdan alacaım kredilerle össye girmeyi planlıyordum ve buna dayanarak dershaneye kayıt oldum tam olarak hazırlanmaya başladım fakat mebin sitesinde gördüğüm duyuruya göre şu an 3 yılık sitemde okuyan
öğrenciler 4 yıllık sisteme geçirilicekmiş,yani benim bu yıl össye girme şansım kalmadımı???en yakın zamanda cevap vermeniz dileğiyle,saygılar.hocam bana cok acıl bı cvp yazıp bılgı verırsenız copk sevınırım

hasan1907

09.10-2009, 15:47
petek gül : ,
(Bennas, tabiki bitirebilirsin yaşın 17'nin üstünde ise senede 3 kez sınava girersin 2yılda eder 6 dönem, daha önce lisede okuduğun dönemlerde buna eklenir)

Toplam Dönemi:5AOL'de Okuduğu Dönem:1bu yazıyor internette öğrenci girişinde , bu toplam dönem dediği lise de okudugum dönemlerde mi eklenmiş yani benim toplam 5 dönemim mi var kredim 74 alan 17 kredi 4 sınava girip 30 kredi full çekersem 194 kredi yapıyor ama aol de okuduğum dönem toplamda 5 eder 8 dönem şartı varsa ben 3 dönem daha mı sınavlara gircem acil cvb lütfen!!!

beyazgeceler snn bi bilgin var mı ? şimdi toplam dönem 5 aol de toplam dönem 1 kredi 74 alan 17 şimdi her sınav 30 kredi ise 4 sınava girip full çekersem 194 kredim oluyor şimdi ozaman toplam dönem 9 aol de 5 oluyor mezuniyet için 8 dönem şartı var ben mezun olamam mı

----------

paradox maalesef öss ye girme şansın yok parana yazık olmuş senin 194+80 toplamda 8 dönem de bitirebilirsin açık öğretimi meb in bize kazığı bu saolsunlar insanı sogutuyorlarr

mehmet_17

10.10-2009, 15:06
herkese selamlar ....
sorum şu :
ben geçen sene lise 3. sınıfta kaldım ve bu sene açık öğretimden devam etmek istedim.bundaki amacım 2 seneyi bir senede geçebilme sansımın olması... ama merak ettigim mezun olma kredisi 192 falan deniyor ama ben lise 3 ten girdigim için 192 krediyi toplamam mı gerekicek yoksa okuldaki derslerimden mi kredi alıcam bu krediyi nasıl öğrenebilirim? bunları merak ediyorum yani en kısa sürede nasıl mezun olabilirim. 2010 öss ye girme sansım var mı ? ..
yardımcı olursanız simdiden cok tesekkürler

guvenbayrak

10.10-2009, 23:08
Benim Sorum Şu:Mesleki açık lise öğrencileri staj yapıyormu ? yapıyorsa bunun bir dönemi var mı ? Cevap verirseniz sevinirim

petekgül

11.10-2009, 10:02
Toplam Dönemi:5AOL'de Okuduğu Dönem:1bu yazıyor internette öğrenci girişinde , bu toplam dönem dediği lise de okudugum dönemlerde mi eklenmiş yani benim toplam 5 dönemim mi var kredim 74 alan 17 kredi 4 sınava girip 30 kredi full çekersem 194 kredi yapıyor ama aol de okuduğum dönem toplamda 5 eder 8 dönem şartı varsa ben 3 dönem daha mı sınavlara gircem acil cvb lütfen!!!

HASAN: evet toplam dönemin 5, kalan 3 dönemde kredilerini ve mezuniyet şartlarını tamamlarsan mezun olursun başarılar:)

beyazgeceler

11.10-2009, 18:39
mehmet_17;

arkadaşımm 192 derkenn 192 de mezun olmuyorrr alan ve ortakk derslerinden hepsine girip muaf olman lazımm yanii sana verilen tüm derslere girmen lazımm anlıyonmuu zaten tümm derslerden geçtiğindeee 192 den fazla kredinn olcakkk meseella bir ortakk derste sınva girdinn 3 defaa 3 sündede başaramadınn o dersten muaf oluyonn alan dersi derkenn ondan bir defa giridn başaraamdınn bu sfer muaf oluyonn sonra baktın mezuniyet şartlarını taşıyonn tüm derslerde girmişsinn ama başaramadığın dersler var kredin eksikk bu sefer seçmeli derse giriyonnn umarımm anllatabildimmmmm:confused:

mehmet_17

11.10-2009, 18:49
tam anlayamadım dostum.... özel görüsebilme imkanımız var mı msn fln??

gökçe2

11.10-2009, 21:57
mrb ipekezgihanm benim sorum lise 1.normal lisede okudum 3tane dersten sorumlu geçtim matemetik fizik coğrafya.şimdi açık liseye kayıt yaptırdım sosyal bilimler bölümüne ben şimdi 2.sınıftanmı başlıcam ortak derlerden sorumlu dersleriseçicekmiyim?ortak derslerden kaçtane seçilmesigerekiyo cevaplarsanız sevinirim

beyazgeceler

11.10-2009, 22:07
arkadaşımm kara senin sne hangi dersi seçeksen seççç sonuçta sana verilen derselerinn hepsine girceksinn

palmiyeler

12.10-2009, 13:25
mehmet_17;

Ben lise 1.sınıfta sınıfta kaldım ve tekrar okudum sınıfımı geçtim.Lise 2.sınıfta tekrar kaldım ve okuldan tastiknamem ile ayrılmak zorunda kaldım.Artık ne yazık ki açık liseye kayıt oldum lise 3ten devam edebileceğimi söylediler.Kayıt esnasında bana bir öğrenci giriş numarası ve şifre verdiler üzerinden iki haftaya yakın bir süre geçmesine rağmen hala ders seçimi yapamıyorum sanırım aktif hale gelmedim.Ayrıca adres bilgilerimde de yanlışlık var.Ben bir an önce kitaplarımı alıp çalışmaya başlamak istiyorum.Ne yapmam gerekiyor?Lise 3. sınıftayım şimdi yeni bir sistem gelmiş 3yıllık sistemdekiler 4 yıllığa geçmek zorundaymış.Şimdi ben liseyi 2 yıl mı okumak zorundayım yoksa kredilerimi bir an önce tamamlayıp mezun olup bu yıl ki öss sınavına girebilirmiyim?Lütfen bana yardım edin...:confused:

hasan1907

12.10-2009, 13:45
petekgül bilgi için çok teşekkürler
mehmet _ 17 kayıt tan sonra 30 gün sonra seçiyorsun dersleri en azından ben 1 ay bekledim ders seçimi için adres bilgilerini halk eğitim e gidip düzeltebilirsiniz ya da internetten öğrenci girişi bilgi düzenlemeden düzeltmelerini yapabilirsin bende 3 yıllığım senin gibi 192+80 alan kredisini toplaman lazım + ortak ve alan derslerinden geçmen lazım yada muaf olman lazım mezuniyet için anladığım kadarıyla ilk defa kayıt yaptırmışsın açıköğretime internette öğrenci girişinden kredi bilgilerine bak orda yazar kaç kredin oldugunu

mancer

12.10-2009, 14:16
alan+ortak+seçmeli =192
ortak +seçmeli =112
alan=80
alan kredisi 80 olacak yani 80+112=192

toplam 192 krediyle mezun olunuyor.

192+80 değil...

tiyatro

12.10-2009, 19:50
Merhabalar öncelikle fazla zaman kaybetmeden sizden ögrenmek istiyorum bana yardımcı olursanız çok ama çok sevincem :confused:

Ben Açık liseye kayıt yaptırdıktan sonra sınavlara girmedim ve ondan sonraki senede kayıdımı yenilemedigim için silik oldum.Ama şimdi MESLEKİ AÇIK LİSEYE GEÇİŞİMİ YAPTIM.Yanlız benim çalışma saatlerim'e uygun degil.Ben bu şekilde tahmn etmemişdim şuan çaresiz kaldım ve bitirmem lazım bu liseyi.Düz Açık Liseden de bitiremem diye korkuyorum zaman ayıramam o yüzden yüz yüze egtiim görmek istiyorum.Ankara da yaşıyorum.Acaba hafta sonları ders alma imkanım yok mu Ankara da öyle bir okul yok mu ne yapmam lazım yardım edin lütfen :( :(

MELEKDERYA

12.10-2009, 21:40
Tiyatro,
Her ilde açıköğretimle ilgili uyglamalarda ufak farklılıklar olabilir,öncelikle bürona danışmanı sana öneririm ancak ben sana iki alternatif öneriyorum: birincisi büronla konuşarak senin bölümün mesleki açıköğretimde başka hangi okullarda varsa ve orda da kontenjan varsa senin bölümünü ve okul türünü değiştirmeden sadece okul yerini değiştirmeleri,ikincisi de madem eğitimlere devam edemeyeceksin meslekten genel liseye geçiş şartlarına durumun uyuyorsa büronla konuşarak ve bürona dilekçe vererek genel liseye geçişinin uyarlanmasını istemendir....

Gökçe,
Açık Lisede ders geçme ve kredi sistemi uygulanmaktadır yani bizde sınıf geçme sistemi yoktur,sen kaldığın yerden devam edersin,başardığın dersler krediye çevrilir..Bunu en iyi okul bilir,okula sormalısınız.

Güvenbayrak,
Meslek branşına, okulun ve bağlı bulunduğu ilin şartlarına göre staj olup olmaması görecelik gösterebilir ancak genellikle stajlar son sene veya dönemlerde uygulanır...

Mehmet17,
Tasdiknameniz incelenecek ve başarılı olduğunuz dersler krediye çevrilecek,kaldığınız yerden devam edersiniz,ÖSSye girip girmeyeceğiniz şimdiden belli olmaz,bunu ilk sınavınızdan sonra büronuzla beraber değerlendirirsiniz...

Paradox60,
Öncelikle size bu konuda tahminlerime,bilgi ve de tecrübelerime dayanarak bilgi verdiğimi unutmamanızı istiyorum..Siz 2010 ÖSS'ye giremezsiniz,çünkü 30'ar krediden üç tane sınava gireceksiniz ful kredi çekseniz bile toplam kredi barajını aşamazsınız,ama ek sınavlarla (tabi eğer ek sınavlar seneye düzenlenirse) tamamlayabilirseniz o da çok küçük bir ihtimal ama yine de şimdiden üniversite sınavına hazırlık yapmalısınız...

Beyazgeceler,
Açık Liseye ara verince sistemde kaydınız silik duruma düşer ancak bu silindiği anlamına gelmez,yurtdışından gelince kaldığın yerden devam edebilirsin...

Haticekübra,
Mesleki Açık Lise çocuk gelişimi bölümününden diploması olanlar Halk Eğitim Merkezinin,Belediyenin veya Milli Eğitim müdürlüğünün açtığı ve de bu branşa paralel olan bir takım kurs ve seminerlere katılarak sertifika veya belgeler alarak,işkura da kayıt yaptırarak özel sektörde iş bulabiliyorlar..Bu yıl Mersin'de biz en çok Çocuk gelişimi bölümüne kayıt yaptık ancak Kamuda bu branşta iş bulabilmeniz için üniversite veya kpssyi de değerlendirmeye almanız gerekir...

Bennas,
Biraz çalışırsan sınavlarda başarılı olursan 2 yılda çok rahat bitirirsin,zaten ilköğretim diplomasıyla Açık Liseye sıfırdan başlayanlar bile 2,5 yılda bitirebilecekler... Yani sistem hızlandırıldı,kolaylaştırıldı artık iş bize değil size düşüyor...

Mancer,
Tahminimce çocuğunuzun en az 80-90 kredisi olacaktır,bu Kasım'da belli olur,acele etmeyin,sistemde ön kayıt öğrencisi olarak görünüyor aktif duruma geçince değerlendiririz ancak tasdiknamesinde mezun olduğu ortaokulun adının yazması şart,bu büyük ihtimal sorun olacaktır,yazmıyorsa kaydınız geri dönebilir,size tavsiyem kayıt işlemlerinizde gecikmeler yaşamak istemiyorsanız bunu ayrıldığı okulla görüşerek o belgeyi yeniden düzenlettirin ve büronuza ya da Açık Öğretim Lisesi'ne (Ankara'ya) teslim ediniz...

erencan

12.10-2009, 23:24
ek yerleştirmelerde engelli kontenjanından faydalanabiliyormuyuz

petekgül

13.10-2009, 09:07
hocam mrb ben alanımı yabancı dil olarak değiştirdim bu durumda toplam kredim 81 alan kredim 54 olası bir ek sınavla hem alan hemde toplam puanımı tamamlıyorum ancak girmem gereken zorunlu derslerim kalıyor sizden ricam durumuma bakıp yabancı dil alanı ve sosyal bilimler alanında öss ye girme şansım nedir??? tabii dediğim gibi olası bir ek sınav yapılırsa size özelden öğrenci numaramı ve şifremi yazıyorum kontrol edip bilgi verirseniz çok sevinirim

petekgül

13.10-2009, 17:20
hocam affınıza sığınarak bir soru daha sormak istiyorum, genel kültür alanında ortak ders olarak başrdığım ingilizce ile dil ve anlatım dersleri, alanımı yabancı dile çevirdikten sonra alan dersi olarak sayılmadı şimdi tekrar karşıma çıktı, sormak istediğim dil ve anlatım hem sosyal bilimlerin hemde yabancı dilin alan dersi olarak geçiyor şimdi bu dersleri seçsem yani dil ve anatım, daha sonra tekrar alan değiştirmek ister ve sosyal bilimler alanına geçersem ozaman alan dersi olarak sayılırmı yoksa şimdi olduğu gibi yine karşıma çıkarmı??? dediğim gibi daha önce bu dersleri genel kültür alanında ortak ve seçmeli ders olarak başarmıştım ama şimdi bu dersler hem yabancı dilin hemde sosyal bilimlerin alan dersi olarak görülüyor:confused: bukadar karışık sorular sormayı nasıl beceriyorum bilmiyorum:D ama gerçekten cevabınıza çok ihtiyacım var hocam:( Allah kolaylık versin

palmiyeler

13.10-2009, 18:32
mehmet_17;

Ben lise 1.sınıfta sınıfta kaldım ve tekrar okudum sınıfımı geçtim.Lise 2.sınıfta tekrar kaldım ve okuldan tastiknamem ile ayrılmak zorunda kaldım.Artık ne yazık ki açık liseye kayıt oldum lise 3ten devam edebileceğimi söylediler.Kayıt esnasında bana bir öğrenci giriş numarası ve şifre verdiler üzerinden iki haftaya yakın bir süre geçmesine rağmen hala ders seçimi yapamıyorum sanırım aktif hale gelmedim.Ayrıca adres bilgilerimde de yanlışlık var.Ben bir an önce kitaplarımı alıp çalışmaya başlamak istiyorum.Ne yapmam gerekiyor?Lise 3. sınıftayım şimdi yeni bir sistem gelmiş 3yıllık sistemdekiler 4 yıllığa geçmek zorundaymış.Şimdi ben liseyi 2 yıl mı okumak zorundayım yoksa kredilerimi bir an önce tamamlayıp mezun olup bu yıl ki öss sınavına girebilirmiyim?Lütfen bana yardım edin...:confused:

tam anlayamadım dostum.... özel görüsebilme imkanımız var mı msn fln??
a-y-l_i-n@hotmail.com

----------

hasan1907;

Evet ilk defa açık liseye kayıt oluyorum bu güne kadar düz lisedeydim.Ben sadece açık liseler için olan bir dersaneye kayıt oldum orda kasım ayında etkin duruma gelebileceğimi söylediler.Ayrıca lise 3ün ve lise 4 ün derslerini bir yıl içerisinde verebiliyormuşuz.Bu yıl sınava da girebileceğimi söylediler.Yine de yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar..Herkese başarılar diliyorum.

beyazgeceler

13.10-2009, 20:26
ohhhhh rahatladım şimdii ozman ben bankaya boşu boşuna para vermiyeyim değilmiiiii?

bennas

14.10-2009, 01:13
mrb hcm, acik o.lisesine kayit yaptiricam duz lise ikiyi bitirdim 4 yillik sistemdeydim alan snifindaydim yani sorum simdi ben kayit yaptirdigim zaman sadece alan derslerinden mi muaf olucam yoksa ortak derslerin hepside alanla birliktemi sinava girecem.

ernesto_che

14.10-2009, 14:50
ben açık lise okuyorum 2'inci yılım kaydımı yeniledim..genel kültür bülümündeyim genel kültürde netür meslekler var bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim bölümümü değiştirebilim ne tavsiye ediyorsunuz lütfen yardımcı olun bana eşit ağırlık bölümü varmı merak ediyorum cvp verirseniz minnettar kalırım.:(

izmirgüzeli

14.10-2009, 15:54
Merhaba İpek Hanım;

Ben 2000 senesinde lise 1'i okurken nisan ayında kaza geçirdim ve o seneyi yani lise 1'i son sınavlara giremediğim için öğretmenlerimin kanaat notu ile geçtim.Bugün açık liseye kayıt oldum. Benim sorum;

2-Sağlık durumumdan dolayı hergün okula gidemeyeceğim için sadece kitaplarla çalışmanın yeterli olacağını düşünmüyorum internetten online ders dinleme olanağım varmı?

Bu konularda beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

jon83

14.10-2009, 16:08
izmir güzeli açıkliseyi ben senede bitirdim diplomamı bu ay aldım açıkliseyi bitirmek çok basit sana verecegim taktikle çok rahat biterebilirsin bende 2000 yıllarda lise birden ayrıldım sana tahminim 30 ile 40 kredi arası gelir sana açıkliseyi iyi bilen ve ögrenci olarak bitiren biri olarak genelkültürü tavsiye ediyorum 192+80 ortat kredi topladıgın zaman mezun olucaksın ama şunu unutma genelkültürde 80 ortak krediyi ayrıca toplamıyosun ortak derslerin var kimya fizik ingilizce gibi onları geçtikce her iki tarafa kredi yazılıcak gelelim evden ders çalışmaya bak sana bir link vericem orada açıklisenin 4 tane yapılmış sınavı var soru ve cevap sen onlara çalış yeter tüm sorular onlardan çıkıyor defalarca denedim ve tüm dersleri geçtim
Geçmiş Sınav Soruları (http://www.aciklise.net/index.php/cikmis-sinav-sorulari) açıklise bitirmek çok basit hedefin 162 kredi olsun öss giriceksin össde birşeyler kazanırsanda 1 yada iki tane ek sınav yapılıcak kitapların arkasındaki soru cevapları oku çıkmış sınav soru cevapları oku sınavda görüceksin hepsi aklına gelicek bak açıklisede en fazla 4 alabilirsin istersen 20 soruyu dogru yap istersen 9 tane onun için gözünde büyütme ocaktaki sınavında başarılar

hasan1907

14.10-2009, 16:34
jon83 hayırlı olsun diploman artık 1 çay ısmarlarsın :):) ıslatalım dimi ama walla genel kültür sadece lise diploması için yani üniv. düşünüyorsa tm mf seçsin derim ben bence en büyük taktik yazıdır defter al yaz herşeyi püf noktaları filan ben böyle yaptım 16-17 mayıs ilk sınavlarımdı 12 dersin 11 tanesini verdim cuma kayıt için gideceum halk eğitim e ilk dersim tarih-1 olcak eski çıkan sorulardan 53 tanesine baktım 52 doğrum çıktı :):) 25 olcak yaş ama kısmetse geleceğin tarih öğretmeniyim inşallahhhhhhhhhhhhhhhh

----------

jon bu ders seçme işlemini ben kendimde yapabilirmiyim

jon83

14.10-2009, 16:40
ders seçme en kolay iş belli zamanda sistem acılıcak halk egitim yada ipek hocamızdan ögrenirsin ders seçimi çok basit istedigin derse tıkla iniyor begenmedinmi tekrar bas geri gidiyor ben açıkliseyi en kolay bitirme yöntemini söyledim oda genelkültür diger bölümlerde 192+80 = 272 kredi toplamak gerekir ama genelkültürde öyle degil ortak dersleri geçtikce hem normal krediye hemde ortak krediye yazılıyor unutma 30 kredilik ders seçiyosun ders seçerken ortak alan diye 30 krediyi bölmen lazım öyle yapacagına tek tarafa 30 ver kaç alabilirsen 2 senede açıkliseyi bitirdim benim vermiş oldugum mücadelenin şahidi ipek hocadır gece gündüz ugraştım ankara kadar gittim ama mezunum ve ben kazandım

hasan1907

14.10-2009, 16:56
anladım jon83 :):):) zaten çok iyi çalışmayla rahatlıkla bitirebilinir bu lise yeter ki iyi çalışılsın ama jon biz 3 yıllıklara haksızlık oldu yani ne demeye bizide 192 şartına katıyorsunuz askerde bi tabir vardır benle mi bot bağladın kardeşim ben okurken 3 yıllık tı kayıtım 3 yıllık ama aol saolsun 4 yıllık yaptı 40 krediyi 30 çektiler o zaman kredi 144 te kalsaydı 2 sınav sonra mezundum ama şimdi en az 4 defa gircem sınavlara yani 90 tl fazladan gitcek ama napalım katlanacaz artık 1 kere baş koyduk bu yola dönüş yhok offff offfffff şarkıya bak tek seni hep seni mahşere seveceğim biliyorum biriciğim yolunda öleceğim ahhh ulannn ahhhh :(:(

----------

[QUOTE=izmirgüzeli;408643]Merhaba İpek Hanım;

Bu konularda beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

kısa cevap :
1-açık öğretimde lise 1-2-3-4 diye sınıflandırma yhok bitimi sana bağlı sınavlarda full çekersen erken bitirebilirsin şartları 192+80 ve toplam dönemin 8 olması
2-zaten açık öğretim lisesinde halk eğitimden kitapları alıp çalışıyorsun aol nin resmi sitesinde sınava nasıl hazırlanırtım var orda geçmiş sorular tv porgramı ve kitap içerikleri var

jon83

14.10-2009, 17:09
başarılar hasan dilegim bir önce mezun olasın kısa tutuyorum burda sohpet türü şeyler yasak saygılarımla jon83

serin

14.10-2009, 20:45
muhasebe (3)yıllık bölümünü okuyorum ders seçme hakkım en fazla kaç kredi

belalım

14.10-2009, 22:31
hocam ben lise 1de kaldım ve şimdi açık lise sosyal bilimlere kayıt oldum uzun zaman önce ama halen aktif ögrenci olamadım derslerimi secip kitaplarımı alıp bir an önce çalışmak istiyorum bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim cvp bekliyorum bb...

bymustafa44

14.10-2009, 22:51
iyi günler ders seçme tarihleri ne zaman acaba ve bana 14 adet kitap verdiler hangilerine çalışmalıyım ve nasıl başarılı olabilirim genel kültür 4 yıllık

ernesto_che

15.10-2009, 14:34
:(yaw bi tek benim konuma cvp yazılmamış be iPeKEzGi abacım:(:(:(:(:(

ELİF ENGİN

15.10-2009, 16:22
selam ipek abla bu siteye sırf sizin bilgilerinizden yararlanmak için üye oldum.ben lise 3 ten ayrıldım.yani lise 3 e bir ay gittim daha sonra okuldan ayrıldım.mesleki açık liseye kayıt oldum.sistemdeki sorun yüzünden 1 yıl gidemedim.ertesi yıl genel lise kayıt oldum.acaba ben lise 3 tenmi başlicam.şimdiden teşekkür ederim.

esi

15.10-2009, 17:19
mrb hocam ben bugün lise kaydını yeniledim ders seçme sayfası açılmış şimdi seçim yapabilirmiyim bide fizik-1 fizik-2 gibi dersler var yani hangi dersleri seçmem lazım?

smr57

16.10-2009, 10:59
ders seçme sayfası neye göre açılıyor. 1 ay oldu yeni kayıt yaptıralı hala ders seçme sayfası yok, ben yanlış yere bakmıyorumdur heralde??

nesibe91

16.10-2009, 11:55
açık liseye yeni kayıt oldum ünüversite düşünmüyorum hangi bölümü seçmem gerek yardrımcı olur musunuz

cankız21

16.10-2009, 12:47
mrb melek hnm;nisandaki öss sınavına başvurabilmemiz için kredimiz kaç olması lazım?

hasan1907

16.10-2009, 13:49
nesibe öss yi düşünmüyorsan genel kültür bölümünü seç cankız bence 130 yada 160 kredi şartını koyarlar smr57 ders seçme işlemini internetten öğrenci girişinden yapıyorsun ders seçme ve kayıt işlemleri var ordan ders seçebilirsin smr bazen geç açıyorlar bende bi 40 gün filan beklemiştim esi ders seçme işlemi yapabilirsin hangisini istiyorsan seç derslerini ama bana sorarsan ortak ve alan derslerini yazz derim

----------

ernosto_che ben açık lise okuyorum 2'inci yılım kaydımı yeniledim..genel kültür bülümündeyim genel kültürde netür meslekler var bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim bölümümü değiştirebilim ne tavsiye ediyorsunuz lütfen yardımcı olun bana eşit ağırlık bölümü varmı merak ediyorum cvp verirseniz minnettar kalırım.:(

ernesto genel kültür sadece lise diplomam olsun diyenlerin bölümü ama meslek için tm yada mf yi yada meslek lisesini seç bölümünü değiştirebilirsin

hasan1907

16.10-2009, 16:13
jon naber dostum sana 1 soru soruyum şimdi kayıt yenilioz ya o nasıl gelişiyor gidioz bankaya 40 tl ödüoz dekontu alıoz başka nufüs cüzdanı fotograf ta götürok mu 5 tl de yardım parası :):) kayıt olduktan sonra dersleri hemen seçebiliyormuyuz

jon83

16.10-2009, 16:22
:=sen bunları bilmiyosan ben hiç bilmiyorum kayıt yenileme yaptıgın zaman sana bir kagıt veriyorlar hepsi yazıyor sınavlara 1 kala ders seçiyosun böyle şeyleri basit şeyler arkadaşlar artık çağ devrindeyiz çagrı merkezi halk egitim elinizin altında hizmet için bekliyorlar

hasan1907

16.10-2009, 16:25
yok jon yaw nerden biliyim ben 1 kere girdim sınavlara bu ilk yenilemem acemiyim daha

jon83

16.10-2009, 16:29
ok hasan başarılar sohpet yasak yenisin ilerde ipek hocanın kurallarına alışırsın sende

hasan1907

16.10-2009, 16:32
yok yaw ben aol de yeniyim demek istedim te buraya senden 2 hafta sonra kayıt oldum bea

jon83

16.10-2009, 16:37
lise bitirme çok basit sadece çıkmış sınav sorularına çalış hepsinden geçersin neyse böyle sohpet yazılarıyla forumu doldurmayalım kendine iyi bak başarılar

hasan1907

16.10-2009, 16:40
ben sana soruyorum soru sen muhabbet diin yaw jon o diplomanı çalacam haaa bnm yerimede gir bitir

jon83

16.10-2009, 16:46
tüm forum okusun internet sitesinde açıklisenin çıkmış 4 tane geçmişe ait soru cevapları var sadece biraz ugraş biraz para gider sadece onları sadece okuyun tüm derslerden geçersiniz 2 senede liseyi bitirmiş biri olarak söylüyorum dedigimi yapın bana tşk edersiniz saygılarımla jon83

ELİF ENGİN

16.10-2009, 17:27
jon83 sen çevrimiçi olduğun için birşey sormak istiyorum...ben lise 3 ten ayrıldım.yani lise 3 e bir ay gittim daha sonra okuldan ayrıldım.mesleki açık liseye kayıt oldum.sistemdeki sorun yüzünden 1 yıl gidemedim.ertesi yıl genel lise kayıt oldum.acaba ben lise 3 tenmi başlicam. şimdiden tşk. ederim...:)

jon83

16.10-2009, 17:30
bak imkanın varsa hemen düz liseye geç alanında genel kültür olsun meslek lisesinde yüzyüze egitim şartı var en azından 2 yada 3 sene yüz yüze egitim almak zorundasın bence açıkliseye geç genelkültür bölümüne dedigimi yap bir senede lise mezunu olursun nerden baksan sana 100 kredi gelir ve bir çok dersden muafsındır sen ben liseyi 2 senede bitirdim çok güzel taktiklerim var

ELİF ENGİN

16.10-2009, 17:33
ben zaten kaydımı düz liseye yaptırdım...ama türkçe-matematik yani eşit ağırlık seçmeyi düşünüyorum...yinede 1 yılda bitirebilirmiyim liseyi...şu an 117 kredim var zaten...:rolleyes:

esi

16.10-2009, 17:40
ders seçme sayfası neye göre açılıyor. 1 ay oldu yeni kayıt yaptıralı hala ders seçme sayfası yok, ben yanlış yere bakmıyorumdur heralde??

evet bende dün gelip baktığımda şaşırdım :)belki siz yeni kayıt yaptırdığınız için geç açılıyo olabilir .....

nesibe91

16.10-2009, 18:04
Arkadaşlar ünüversite düşünmüyorum açık lisede hangi bölümü seçeyim genel kültür yazmışsınız hani genel kültür alanı zordu hemen mezun olup lise diploması almak istiyorum hangi bölümü seçmem gerek bilgi istiyorumm

jon83

16.10-2009, 19:37
elif engin açıklisede en kolay genelkültürden bitirilir türkce matematik seçersen 192+80 kredi topluycaksın ama genelkültürü seçersen sadece 192 krediyle mezun olucaksın genelkültürde 192+80 toplamıyosun sadece 192 kredi ortak dersleri verdikce ortak yazan yerede kredi eklenecek mesala ingilizce kimya felsefefizik bunları geçtikce her iki tarafada kredi yazılıcak ama türkce matematikte öyle degil 15 normal krediye 15 alan kredisi için ders seçiceksin ben olsam tek yere asılır192 yapar mezun olurum ayrıca 162 kredi yaparsan öss girme hakkın var ben 2 senede liseyi bitirdim çok güzel taktikler geliştirdim seçim senin saygılarımla jon83

nesibe91

16.10-2009, 19:52
Arkadaşlar ünüversite düşünmüyorum açık lisede hangi bölümü seçeyim genel kültür yazmışsınız hani genel kültür alanı zordu hemen mezun olup lise diploması almak istiyorum hangi bölümü seçmem gerek bilgi istiyorumm

cevap verecek yok mu yaaa niye kurdunuz bu siteyi o zamannn

ELİF ENGİN

16.10-2009, 21:02
bak ben seni anlıyorum jon ama ben eşit ağırlık istiyorum...sen bana eğer çok çalışırsam 1 yılda bitirebilrmiyim...senden onu öğrenmek istiyorum...saygılarımla...:rolleyes:

bennas

16.10-2009, 21:02
mrb hcm, acik o.lisesine kayit yaptiricam duz lise ikiyi bitirdim 4 yillik sistemdeydim alan snifindaydim yani sorum simdi ben kayit yaptirdigim zaman sadece alan derslerinden mi muaf olucam yoksa ortak derslerin hepside alanla birliktemi sinava girecem.
:confused::confused: cevaplayan yokmu

jon83

16.10-2009, 21:15
elif 1 senede bitiremessin 192+80 yapıcaksın türkce matematik seçersen hem alan hemde ortak derslerini vermek zorundasın bak genelkültürü seç ama ortak kredin 80 olucaksın onu nasıl yapacagını söyleyim sürekli seçmeli degil ortak ders seçiceksin ders seçerken karşısında yazıyor yoksa 192 yapsan bile 80 ortak kredin olmadıgı için açıkliseyi bitiremessin bence genekültür en kolay bitirme açıkliseyi sen bilirsin genelkültür derslerine incele çok güzel kolay dersler var mesala türizim 1 4 kredisi var işletme işgüvenligi psikoloji bu dersler çalışmana bile gerek yok krediler çepte sen bilirsin jon83

----------

bennas normal liseden kaçdan gelirsen gel benim sana tavsiyem genelkültür bölümünü seç çok kolay liseyi bitirrsin 192 kredi yapman yeterli ne alanla ugraşırsın nede zor derslerle ben 2 senede açıkliseyi bitirdim bölümünü degiştir diger bölümlerde 192+80:272 toplaman lazım ama genelkültürde ortak dersleri verdikce her iki tarafada kredi yazılıyor beni takip eden dinleyen kazanır açıkliseyi bitirir çok güzel sınav taktiklerim var ayrıca herkeze başarılar

ernesto_che

16.10-2009, 21:38
teşekkürlerrrrrrr:p:p:p:p

mancer

17.10-2009, 00:44
elif 1 senede bitiremessin 192+80 yapıcaksın türkce matematik seçersen hem alan hemde ortak derslerini vermek zorundasın bak genelkültürü seç ama ortak kredin 80 olucaksın onu nasıl yapacagını söyleyim sürekli seçmeli degil ortak ders seçiceksin ders seçerken karşısında yazıyor yoksa 192 yapsan bile 80 ortak kredin olmadıgı için açıkliseyi bitiremessin bence genekültür en kolay bitirme açıkliseyi sen bilirsin genelkültür derslerine incele çok güzel kolay dersler var mesala türizim 1 4 kredisi var işletme işgüvenligi psikoloji bu dersler çalışmana bile gerek yok krediler çepte sen bilirsin jon83

----------

bennas normal liseden kaçdan gelirsen gel benim sana tavsiyem genelkültür bölümünü seç çok kolay liseyi bitirrsin 192 kredi yapman yeterli ne alanla ugraşırsın nede zor derslerle ben 2 senede açıkliseyi bitirdim bölümünü degiştir diger bölümlerde 192+80:272 toplaman lazım ama genelkültürde ortak dersleri verdikce her iki tarafada kredi yazılıyor beni takip eden dinleyen kazanır açıkliseyi bitirir çok güzel sınav taktiklerim var ayrıca herkeze başarılar

jon83 Kredi konusunda yanlış bilgilendiriyorsun...

alan+ortak+seçmeli =192
ortak +seçmeli =112
alan=80
alan kredisi 80 olacak yani 80+112=192

toplam 192 krediyle mezun olunuyor.

192+80 değil...

jon83

17.10-2009, 00:54
sen yanlış anlamışsındır yanlış bilgi yok türkce matematik sosyal bilimler 192+80:272 kredi toplaması gerekir 192 normal kredi 80 alan kredisidir genelkültürde ise 192+80 ama ortak dersleri verdikce her iki tarafada ekleniyor yani ayrıca 80 kredi toplamıyosun ben bu sene mezun oldum açıkliseden 2 senede bitirdim gece gündüz ve bilmedigim konu yoktur arkadaşım açıklisenin resmi sitesinden yazılar 4 YILLIK SİSTEMDE OKUYANLAR;
Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden mutlaka 80 kredi toplaması,
Lise ara sınıflarından gelerek Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin,Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması ve toplam dönemlerinin en az 8 olması gerekir.
Not: Dil ve Anlatım dersi için muafiyet yoktur , mutlaka başarılı olunmalıdır.al sanada linki gir bak http://www.aol.meb.gov.tr/sss.asp?Sayfa=3 bak arkadaşım beni ipek hocaya sor bakalım ben hem onun kadar iyi bilirim ayrıcada ögrenciydim bitirdim onun için yanlış bilgi vermem iyi geceler jon83

mancer

17.10-2009, 01:05
sen yanlış anlamışsındır yanlış bilgi yok türkce matematik sosyal bilimler 192+80:272 kredi toplaması gerekir 192 normal kredi 80 alan kredisidir genelkültürde ise 192+80 ama ortak dersleri verdikce her iki tarafada ekleniyor yani ayrıca 80 kredi toplamıyosun ben bu sene mezun oldum açıkliseden 2 senede bitirdim gece gündüz ve bilmedigim konu yoktur arkadaşım açıklisenin resmi sitesinden yazılar 4 YILLIK SİSTEMDE OKUYANLAR;
Not: Dil ve Anlatım dersi için muafiyet yoktur , mutlaka başarılı olunmalıdır.al sanada linki gir bak http://www.aol.meb.gov.tr/sss.asp?Sayfa=3 bak arkadaşım beni ipek hocaya sor bakalım ben hem onun kadar iyi bilirim ayrıcada ögrenciydim bitirdim onun için yanlış bilgi vermem iyi geceler jon83

Verdiğin linkte sol tarafta ders listeleri bölümüne bak 4 YILLIK SİSTEME AİT DERSLERİ aç altında kredi bilgileri var iyi kontrol et.
Melek hanım geldiğinde de inşallah bir açıklama yapar.
Ben sadece ilgilenenlerin yanlış bilgilendirilmelerini istemiyorum.Eğer ben hatalıysam kabulümdür...

jon83

17.10-2009, 01:12
arkadaşım açıkliseden anlamadıgın ne kadar belli o seçmeli ve ortak derslerin toplam kaç kredi oldugun göstergesidir ben yıllardır bu işle ugraşıyorum evet sosyal bilimler türkce matematik yabancı dil fen bilimleri 192+80:272 kredi toplamak lazım mezun olabilmek için genelkültür ise 192+80 ama 80 krediiyi ayrıca toplama zorunlugu yok sadece ortak kredileri vermek yeterli her iki tarafa yazılıyor
ben böyle oldugunu iddaa ediyorum böyle biliyorum böyle dogru diyorum ipek hoca görsün cevabını yazsın

petekgül

17.10-2009, 09:48
jon83
sen yanlış anlamışsındır yanlış bilgi yok türkce matematik sosyal bilimler 192+80:272 kredi toplaması gerekir 192 normal kredi 80 alan kredisidir genelkültürde ise 192+80 ama ortak dersleri verdikce her iki tarafada ekleniyor yani ayrıca 80 kredi toplamıyosun ben bu sene mezun oldum açıkliseden 2 senede bitirdim gece gündüz ve bilmedigim konu yoktur

Arkadaşlar jon83 arkadaşımız yıllardır bu işle uğraştığını söylüyor ama anlaşılan yıllardır pek bişey öğrenememiş ben bunun cevabını ipek hocamıza bırakmak isterdim ama anlaşılan bugünlerde fazlaca yoğun lütfen ipek hocamız soruları yanıtlamadan kimsenin cevabına kulak asmayın
size direkt olarak mezuniyet şartlarını kopyalıyorum bu şartlar tüm alanlar için geçerli yani genel kültür,sosyal bilimler ve diğer alanlar için, sizde meb den araştırın ve ipek hocamızın kesin cevabını bekleyin

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ MEZUNİYET ŞARTLARI

Not: Yukarıda sözü edilen mezuniyet şartları 4 Yıllık Sistem içindir.

ELİF ENGİN

17.10-2009, 11:02
mancer beni bilgilendirirsen sevinirim...ben lise 3 e kadar meslek lisesinde okudum..3 e bir ay gittim okuldan ayrıldım...şimdi açık liseye kayıt oldum...diploma notum krediye çevrilmiş şu an 117 kredim var...ben şimdi eşit ağırlık alanını seçersem aldığım krediler var olan kredimin üzerine mi eklenir ve 1 yılda mezun olabilirmiyim...şimdiden tşk.ederim...:rolleyes:

nesibe91

17.10-2009, 14:12
AÇık öğretime yeni kayıt oldum lise 1den başlicam ve ünüversite düşünmüyorum hangi bölümü seçeyim

çılgıntürk

17.10-2009, 14:17
düz lise sözel bölüm seç yada genel kültür..

nesibe91

17.10-2009, 18:38
genel kültüre ortak kredi şartı mı ne o gelmişti hani :S bir de açık öğretim basit mi ya onu soracaktım

beyazgeceler

17.10-2009, 20:08
evett bu yeni siiteme göre alan ve ortak krdedi genel kültür alanına şart olrakk yerini aldııı size tafsiyemm eğer ünüversite düşünmüyorsanız saoyal bölümünü seçe bilirsinizz hemm daha basit hem avantajılı bir bölümdür belki bir ara cayarsınızz öss yede giresinizz çünkü öss sitemmiz yine değişti bu sene öğrencilerinn çoğu menunn belki sizidee caydırıı ama şunu unutmayınn eğer hiçç ünüversite düşünmüyorsanızda 2 yıllık bir meslek seçsenizddee sizin hayatınızı baya değiştirir:)

----------

jöne katılmıyorumm genel kültür içinn artı 80 kredi istenmektedir yani genel kültürünn öbürr alanlardann artıkk farkı yokk hepsi kredi bakımından eşit olduu tekrarar söylüyorumm genel kültür seceğine sosyal bilimleri seçin arkadaşlarr:)

ELİF ENGİN

17.10-2009, 20:21
beyazgeceler sana bişe sormak istiyorum...ben lise 3 e kadar meslek lisesinde okudum lise 3 e 1 ay gittim okuldan ayrıldım..mesleki açık öğretime yazıldım...gitmedim..ve şimdi tekrar kayıt yaptırdım ama düz liseye...benim diploma notum krediye çevrilmiş 117 kredim var..başladığım zaman aldığım krediler bu 117 nin üstünemi eklenir...birde çok çalışırsam 1 yılda bitirebilirmiyim...bölümüm eşit ağırlık...şimdiden teşekkür ederim..:rolleyes:

beyazgeceler

17.10-2009, 20:35
kredilerinde değişmee olur buna eminimm yüksele bilirdee düşe bilirde ama çokk değill öylee nadir bişeyy olurrr...mesellaa senn mesleki açık lisedee gemetri görmüşsennn o geometri dersine girmessinn o kredi silinmezz öyle bir hesapp yapılacak yanii belli değill ama sen bunuda yine ipek ezgi hocamıza sorr o cevaplarrr:)

esi

17.10-2009, 22:20
mrb hocam ben bugün lise kaydını yeniledim ders seçme sayfası açılmış şimdi seçim yapabilirmiyim bide fizik-1 fizik-2 gibi dersler var yani hangi numaralı dersleri seçmem lazım?

hocam yine ben:)cvp yazarsanız sevinirim ona göre ders seçimi yapmak istiyorum geçen dönemden kaldığım derslerde var nasıl olucak :confused:

beyazgeceler

18.10-2009, 13:11
fizik bir zik 2 ne anlam geliyorr biliyormusnn mesella biz lise 1 de fizik bir güürüz lise 2 de fizk 2 bölümüü göörüzz yani fizik 2 dersi fizk 1 den ağırlıklıı üstelik senin alanın nedirr fen bilimlerimi ?:confused:

esi

18.10-2009, 13:39
sosyal bilimler bölümündeyim daha bir sınava girdim bu ilk kayıt yenileme o yüzden fazla bi bilgim yok 1. sınıf ders seçmem de bi sorun olur mu o zaman?

beyazgeceler

18.10-2009, 13:40
şimdii soosyall bililere baktığımızda fizk dersi ortak dersemi giriyor yoksa seçmeli dersemi

esi

18.10-2009, 13:44
fizik ortak ders ben onu örnek olarak gösterdim yani 1 ve 2'nin farkını anlamak açısından öyle sordum

beyazgeceler

18.10-2009, 13:52
o halde anladın umarımmm yanii istediğini seçe bilirisnn 1 bölümler diğer bölümlere göre daha bassiitrrr :)

esi

18.10-2009, 14:40
anladım teşekkür ederim...

belalım

18.10-2009, 19:18
ipekezgi abla benim sorularımada cvp verirseniz sevinirim sırf sizden bilgi almak için üye oldum ii günler

yasinebru

19.10-2009, 16:35
Merhaba ben 2005-2006 ticaret meslek lisesi 3 yıllık muhasebe bölümü okudum örgüneğitimde,ancak 8 tane falan alttan dersim olduğu için mezun olamadım bu dersler için açık liseyemi kayıt olmam gerekiyor ve kaldığım derslerdenmi sınava giricem yoksa hepsini baştanmı yardımcı olursanız sevinirim...
saygılarımla...

zeynep71

19.10-2009, 19:44
merhabalar benim sorum kayıt yenileme ve yeni kayıt için bir miktar para yatırıp kayıt yenileme ve yeni kayıt yaptırıyoruz ama kitapların arkasında ücretsizdir para ile satılamaz yazıyor bu yatırılan paralar nereye gidiyor merak ediyorum sınav sonuçlarını vb şeyler internetten yayınlanıyor zaten siz bu konuda ne düşünüyorsunuz

umut38

20.10-2009, 10:48
Merhaba arkadaşlar.
Meslek Yüksekokulu Dış ticaret bölümünü bitirdim. AÖF 3.sınıftan devam etmek istiyorum ancak iktisat bölümünü mü yoksa işletme bölümünü mü seçsem karar veremedim.
Yardımcı olursanız sevinirim.

aziz boydaş

20.10-2009, 18:08
slm ben 3 yıllık sisteme göre 77 alan kıredim 212 poplamkıredim vardı 3 dersten muaf olamadığım icin mezun olamadım budönem kayıt yenileyip bu dersleri secip sınavı kazansamda kazanmasamda diplomamı alacaktım ki iki gün önce kayıt yeniledim ders seçmek için siteme girince alan kıredimin sıfırlandğını gördüm önce bağlı olduğum acık öğretim kurumunu aradım kanunun cok yeni olduğu için onlarında bilgisi olmadını örendim ve ankara acıköretim genel müdürlüğünü aradım telefon da derdimi 5 kişiye anlattıktan sonra 6 kişi ye aktardılar ve o bayanada anlattım derdimi cevabı enterasan (YENİDEN 80 KIREDİ ALMALISIN) oldu buda nerden baksanız 5 senemi alacak benim böyle adaletsizlik saçmasapan bi kanun olbilirmi neden benim kıredim sıfırlanıyor eminimki bu adaletsizlige urayan bircok kişi vardır şimdi bizim ne yapmamız gerekiyor bu adaletsiz konu hakkında hocam bana ne tavsiye edersiniz

----------

bizim sorulara cevap nezaman gelir acaba

beyazgeceler

20.10-2009, 19:11
bence de çok saçmaa benn geçengünn de böyle bir soruu sordumm kayıtt yenilemiyecem bu dönemm dedimm .. eğer yenilememssemmm bi 3 sene tekraa 0 dan başlayacammmıı dedimm odaa hayırr kesinlikle 0 başlammsınn kaldığın yerdenn başlaycann dedii şimdiii sen bunlarııı söyleyincee ben ayvayııı biraz yedimm sankkiiii:(

aziz boydaş

20.10-2009, 19:25
valla bilmiyorum napacaz 77 kıredinin üzerine devam edeceksin deseler neyse ama kimse böyle bi kelime kullanmıyor nasıl yapacaz bilmiyorum bıraksam bidünya emek harcadım bırakmasan 80 kırediyi cok iyi calışsak bile en az 5 yılda alırız cıkmaza girdi iş

beyazgeceler

20.10-2009, 19:30
yok arkadşımm sistem değiştii artık lise bitirme en fazla 2.5 sene olduuu çünkküü artıkk herse ne 3 defa sınava girecezz yanii sende 90 kredilikk bir sınava girecenn anladınmı?:)

aykut16

21.10-2009, 09:57
İpek Abla Öncelikle Merhaba Bi konuda yardımcı olurmusun bana AOL de okuyorum. Kayıt Olalı 2 dönem oldu ilk dönem bi bilgim yoktu okulla ilgili şuan 2 dönemi okuyorum geçtiğimiz sınava giremedim birde alanımı ikinci dönem türkçe matematik e değiştirdim genel kültürdü şimdi benim bi dönem sınava girememem anadolu üni. kazanmamı engellermi puan olarak çok bi fark yaparmı yardımcı olurmusun abla Teşekkür Ederim.

hasan1907

21.10-2009, 15:35
ya bana acil bi yardım bu kayıt yenilemeyi yaptım ders seççem ben ilk sınavda mat-1 den geçemedim ders seçme işleminde mat-1 in yanında muaf yazıyor şimdi ben mat-1 seçecekmiyim yoksa seçmiyecekmiyim acil cevaplarsanız sevinirim lütfenn ders seçip kitap alcam

semaaa

21.10-2009, 18:58
merhaba
ya benim bi sorum olcakti bu kredi meselesi kafami cok karistirdi 4yillik sistemde mezun olabilmek icin toplam kredi 192 alan kredisinin 80 olmasi gerektigini biliyorum ama bide zorunlu dersler diye bi liste var o derslerin hepsine girmek zorundamiyim? bi hepsine girme zorunlulugu var diyolar bide alan kredin 80 toplam kredin 192 oldugu zaman mezun olabiliyosun diyolar tam anlayamadim :(:(:( zorunlu derslerin hepsine girilcek olsa puan 192yi geciyo ama....

tsk yaaaa bu arada kusura bakmayin soruyu yazcak yeri bulamadimda hehe mecbur böyle yapmak zorunda kaldim :)

ELİF ENGİN

21.10-2009, 20:21
hasan1907 eğer mat-1 in karşısında muaf yazıyosa o dersi seçmeyeceksin yani muafsın..ben öyle biliyorum..yardımcı olmak istedim sadece inş. doğrudur...;) yani seçmeyeceksin.. bu arada bölümün ne??????

hasan1907

22.10-2009, 08:49
elif bilgi için teşekkürler bölümüm TM :) dün ders seçimi yaparken kafama 1 şey takıldı tarih-1 ve tarih-2 dersleri yoktu 3-4-5-6 vardı acaba tarih i lisede 2 sene üst üste gördüğüm için mi yok gerçi öyle olsaydı mat-1 i ilk dönem de almamam lazımdı son soru bu ÇÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ 1 dersini seçtim geçmiş sorularda bu dersin soru ve cevapları yok neden acaba ? bide bu öğrenci kimliğini her sene yeniliyoruz mu ? yani bendeki 2008-2009 bu geçerli mi yoksa kimlikte 2009-2010 mu yazması lazım

ELİF ENGİN

22.10-2009, 10:21
hasan aslında bende tam bilmiyorum..benimde merak ettiğim birçok soru var ama melek hocamız bu aralar çok yoğun... yanlış bilgi vermek istemem...ama bildiğim bişe olursa yazarım...bu arada bende türkçe-matematik bölümündeyim...:)

----------

beyazgeceler:avatar resmindeki aktör ''clint eastwood'' değilmi....;)

petekgül

22.10-2009, 15:24
hocam mrb ben alanımı yabancı dil olarak değiştirdim bu durumda toplam kredim 81 alan kredim 54 olası bir ek sınavla hem alan hemde toplam puanımı tamamlıyorum ancak girmem gereken zorunlu derslerim kalıyor sizden ricam durumuma bakıp yabancı dil alanı ve sosyal bilimler alanında öss ye girme şansım nedir??? tabii dediğim gibi olası bir ek sınav yapılırsa size özelden öğrenci numaramı ve şifremi yazıyorum kontrol edip bilgi verirseniz çok sevinirim

neredesiniz hocaaaamm?????

91FAHRİYE

23.10-2009, 11:54
mrb.hocam benim şu an aol de taplam 124 kredim var.toplam dönemim 8. bu seneki sınavlarda basarili olursam ki basarili olurum toplam kredimi toplamiş olacağim.sizce bu sene össye girebilecek miyim ben.bu sınavlarda basarili olursam 184 kredim olmuş olacak yani ek sınavdada bu acıklığı kapatmiş olacaim insallah..2082172144 bu oğrenci numaram sistemden bakip bana bilgi verirseniz çok mutlu olurum.iyi günler...

jon83

24.10-2009, 17:15
bir çok kişinin yazısını okudum hepside sallamış beyazgeceler petek mancer ipek hocanıza halk eğitme meb sorun bakalım açık lisede en erken lise mezunu olma hangi bölüm bence tabiki genel kültürdür genel kültürde 80 ortak kredi toplama zorunluğu var ama ortak kredileri verince her iki tarafada yazılıyor ama türkce matematik ve digerlerinde öyle değil ders seçerken alan ve ortak olmak üzere 30 krediyi bölüyosunuz genel kültürde sadece tek bir tarafa 30 kredi seçiyosunuz lise mezunu olmak isteyenler bu yazımı iyi okusun genel kültür en çabuk lise bitirme bölümüdür 192 kredide mezun oluyosunuz ortak 80 yazan krediyi ayrıca toplama zorunluğu yok her yere sorabilirsiniz ortak dersleri verdikce her iki tarada yazılıyor ders seçerken tek bir tarafada 30 kredilik ders seçiyosunuz ama diger bölümlerde alan ve ortak olmak üzere ikiye bölüyosunuz arkadaşlar karar sizin ben 2 senede açık liseyi bitirdim alanım genelkültürdü kararı siz verin arkadaşlar benle iddalaşmak yerine halk eğitim çağrı merkezi ipek hocanıza sorun bakalım jon83 haklı yoksa sizmi

beyazgeceler

24.10-2009, 18:52
hasan aslında bende tam bilmiyorum..benimde merak ettiğim birçok soru var ama melek hocamız bu aralar çok yoğun... yanlış bilgi vermek istemem...ama bildiğim bişe olursa yazarım...bu arada bende türkçe-matematik bölümündeyim...:)

----------

beyazgeceler:avatar resmindeki aktör ''clint eastwood'' değilmi....;)

hayırr:D Hugh Laurie dirr... genclikleri benzerr birazz ama senin dediğin adamm şimdi çok yaşlııı:D

----------

bir çok kişinin yazısını okudum hepside sallamış beyazgeceler petek mancer ipek hocanıza halk eğitme meb sorun bakalım açık lisede en erken lise mezunu olma hangi bölüm bence tabiki genel kültürdür genel kültürde 80 ortak kredi toplama zorunluğu var ama ortak kredileri verince her iki tarafada yazılıyor ama türkce matematik ve digerlerinde öyle değil ders seçerken alan ve ortak olmak üzere 30 krediyi bölüyosunuz genel kültürde sadece tek bir tarafa 30 kredi seçiyosunuz lise mezunu olmak isteyenler bu yazımı iyi okusun genel kültür en çabuk lise bitirme bölümüdür 192 kredide mezun oluyosunuz ortak 80 yazan krediyi ayrıca toplama zorunluğu yok her yere sorabilirsiniz ortak dersleri verdikce her iki tarada yazılıyor ders seçerken tek bir tarafada 30 kredilik ders seçiyosunuz ama diger bölümlerde alan ve ortak olmak üzere ikiye bölüyosunuz arkadaşlar karar sizin ben 2 senede açık liseyi bitirdim alanım genelkültürdü kararı siz verin arkadaşlar benle iddalaşmak yerine halk eğitim çağrı merkezi ipek hocanıza sorun bakalım jon83 haklı yoksa sizmi

sen çok eskilerdesinnn bizz yeni ve dinamik olanlardanızzz sen geride kaldın jönn şimdi sınav siistemi değiştiii sen bir daha gözde geçirrr üstelikk ipekk hoca daha önce böyle bir soruyu cevapladıı genel kültürde artık 192 ve alan kredi olrakta 80 istemektedir

----------

merhaba
ya benim bi sorum olcakti bu kredi meselesi kafami cok karistirdi 4yillik sistemde mezun olabilmek icin toplam kredi 192 alan kredisinin 80 olmasi gerektigini biliyorum ama bide zorunlu dersler diye bi liste var o derslerin hepsine girmek zorundamiyim? bi hepsine girme zorunlulugu var diyolar bide alan kredin 80 toplam kredin 192 oldugu zaman mezun olabiliyosun diyolar tam anlayamadim :(:(:( zorunlu derslerin hepsine girilcek olsa puan 192yi geciyo ama....

tsk yaaaa bu arada kusura bakmayin soruyu yazcak yeri bulamadimda hehe mecbur böyle yapmak zorunda kaldim :)

zorunluu derslerinn hepsine girmen lazımm ortak derslere 3 alan derslre ise ya 1 i di yada 2 defa girmen lazımdıı tabi eğer başaramamzsann ... sonra başarammadığında mecburan seçmeli dersleri gireceksin:)

AdimiX

24.10-2009, 19:09
Merhaba ipek hanım siteye tesadüfen rastladım ve
sorulara yanıt verdiğinizi gördüm. umarım benim
sorularımada yanıt verirsinizde şu açık lise ders
seçim vs. stresinden kurtarırsınız beni. şimdi ben
durumu kısaca açıklayım. liseyi 3 yıllıkken devamsızlık
sorunum olmadan bitirdim fakat sorumlu derslerim vardı
5 tane. ben bunları vermeden tasdikname alıp askere
gittim. geldikten sonra geçen ay mesleki açık lise
kaydı yaptırdım fakat nasıl olacak hangi dersleri
almalıyım toplamda ne kadar süre açıkliseye devam
etmeliyim gibi genel soruların hiçbiri hakkında bilgim yok ve beni bu soru işaretlerinden kurtarırsanız çok
mutlu olurum.

şimdiden teşekkürler

jon83

24.10-2009, 19:10
kuzen genel kültürde dün dersini seçtim 30 krediyi tek tarafa seçtim eger senin dedigin gibi olsaydı ortak ismi kalkar alan yazar ve sistemde uyarı verirdi ayrıca bu konuyu mesaj atıp sordum yarın cevabı gelir

MELEKDERYA

24.10-2009, 19:16
Merhaba Açıköğretim Forumcuları...;)

Genel olarak yazdıklarınızı ve sorularınızı inceledim,öyle görüyorum ki burayı bilgi alışverişi platformundan tartışmaya doğru çeviriyorsunuz, bazı net bilgisi olmayanlar da eminmiş gibi, iyi biliyormuş gibi yanlış bilgilendirmeler yapmışlar,lütfen tam bilgi edinmek isteyenler önce buraya bana sorsun arkadaşlar,bilgim kadarıyla fırsat buldukça zaten cevaplıyorum,ayrıca önceki mesajlarımı tam olarak okuyanlar da çoğu sorusuna zaten cevap bulacaktır..

Özel mesajlarla soru akınına uğruyorum,özel mesajla veya ziyaretçi sayfama yazılan sorulara artık hiç cevap yazmayacağım,çünkü artık forum harici sorulara yetişemiyorum,daha önce de uyardığım gibi net bilgisi olmayanlar da lütfen burdaki sorulara cevap yazmasınlar ve geyik sohbeti yapmasınlar.

Açıköğretimle ilgili bilgi alışverişi harici konularda yorum yapmak isteyenler üyeler de kendi aranızda özelden veya ziyaretçi sayfanızdan sohbet edebilirsiniz..

Artık işlerimin yoğunluğundan dolayı sorularınızı cevaplamaya fazla vakit ayıramayacağım.Açıköğretim hızlandırıldığı ve de artık hemen hemen her türlü işlemlerde ve prosedürde diploma şartı arandığı için çok fazla talep olmakta,öğrenci sayımız her geçen gün artmakta ve bu sebeple de oldukça yoğun çalışmaktayız. Sorularınızı cevaplamaya artık haftada bir gün vakit ayıracağım,bundan sonra her Pazar bu bölümle ilgileneceğim,Pazar akşamları cevaplamaya çalışacağım,ancak sizden ricam lütfen özel mesajlarla veya ziyaretçi sayfama mesajlarla benden bilgi edinmeye çalışmayın,sorusu olan herkes buraya yazsın,ve sorusunun cevabını Pazar günü beklesin,imkanım oldukça zaman bulabildikçe her Pazar gecesi bu bölümle ilgilenmeye çalışacağım,bilebildiğim kadarıyla inşallah yardımcı olmaya çalışacağım....

Sorusunu yazıp da cevap alamayanlar en geç yarın akşama kadar buraya tekrar yazarlarsa cevaplayacağım..

Sevgi ve dua ile,Hayırlı günler....:)

petekgül

25.10-2009, 10:49
hocam Merhaba ben alanımı yabancı dil olarak değiştirdim bu durumda toplam kredim 81 alan kredim 54 olası bir ek sınavla hem alan hemde toplam puanımı tamamlıyorum ancak girmem gereken zorunlu derslerim kalıyor sizden ricam durumuma bakıp yabancı dil alanı ve sosyal bilimler alanında öss ye girme şansım nedir??? tabii dediğim gibi olası bir ek sınav yapılırsa öğrenci numaram 2061613501 kontrol edip bilgi verirseniz çok sevinirim. Allah kolaylık versin

91FAHRİYE

25.10-2009, 11:21
mrb hocam. benim aol de şu an toplam kredim 124. toplam donemim ise 8. bu sene 2. donem sınavlarında kredimi tamamlamiş olacağim ek sınav ile birlikte. yani esas konuya gelirsek bu sene öss ye girebilecekmiyim ben. öğrenci numaram 2082172144 ilgilenirseniz ve cevap yazarsanız çok mutlu olurum...

MELEKDERYA

25.10-2009, 17:14
Petekgül,
Önümüzdeki üniversite sınavına girecek öğrencilerimiz için ek sınav ve kredi şartları ile ilgili henüz hiçbirşey belli değil, yetiştirebilirsek eğer ve de vakit kalırsa ek sınav düzenlenebilir, bu yıl üç sınav sistemi ilk kez uygulanacağı için ek sınavların olup olmayacağı zamana,şartlara ve sizlerle bizlerin performansına işlemleri yetiştirebilmemize bağlı,ancak tahminimce sen büyük ihtimal bu yıl mezun olamazsın...

Fahriye,
Sen biraz çalışırsan ek sınava bile gerek kalmadan mezun olabilirsin,kredilerin az kalmış,ortak ve alan derslerini seç....

Beyazgeceler,
Alan seçiminde öncelikle ilgini, kabiliyetini,başarabilirliğini ve üniversite tercihini önplanda tutmalısın,eşit ağırlığı başarabiliyorsan bence sözele geçme...

petekgül

25.10-2009, 17:20
cevabınız için teşekkürler hocam iyi akşamlar

beyazgeceler

25.10-2009, 18:05
hocammm günlümmm hukukta ama işttee hemen mezunnn olmak istiyorumm zatenn sınavda lan kalktı hepsii eit duruma düşmüşşş yanii tüm alanlar 15 çarpılacak

guvenbayrak

25.10-2009, 20:31
Hocam bulunduğum ilçedeki halk eğitim benim 14 krediye ihtiyacım olduğunu söylediler. yüz yüze eğitiminde vereceği puanlar eklenince 14 kredin kalıyor dediler kafam karıştı rica etsem birde siz bakarmısınız öğrenci no:2082192871
Teşekkür ederim

Opethian

26.10-2009, 02:40
Herkese selamlar,

Ben açık lisede 3 yıllık okuyordum fakat son ek sınavlarda bir oturuma giremedim. Bu yüzden "5" yazıyla beş kredim kalmasına rağmen mezun olamadım ve şimdi 4 senelikte okuyorum... 1 zorunlu dersim vardı ve 25 tane eklemişler nası olduysa ?! Lütfen yardım edin sırf krediyi tamamlarsam mezun olabilir miyim? Yoksa çok büyük bi haksızlık yapılmış olacak gerçekten.. Elimde olmayan bi sebepten dolayı üniversiteye hazırlanırken 2 sene daha beklemek istemiyorum çünkü. Eğer krediler toplamında mezun olabilirsem bu çok iyi olur çünkü 2010da üniversiteye girebilirim. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

ELİF ENGİN

26.10-2009, 12:12
melek hocam merhaba ;benim bir arkadaşım meslek lisesi 3. sınıftan ayrıldı(imam-hatip)..geçen yıl kayıt oldu ama gitmedi...bu yıl tekrar kayıt yaptırmışlar..ama geçen yıl gitmediği için normalde silik duruma düşmesi gerekirken kaydı dondurulmuş...eğer geçenyıl gitseydi 5 ve 6.dönemi okuyacaktı ama gitmedi..gitmediği halde 7. döneme geçirmişler..şimdi 7. dönemdenmi başlayacak...ve birde 7. ve 8. dönemi okursa mezun mu oluyor?5. ve 6. dönem ne olacak??biraz karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir:rolleyes::rolleyes::rolleyes::)

palmiyeler

26.10-2009, 15:13
İpek hanım ben size birşey sormak istiyorum.Şimdi ben açık liseye yeni kayıt öğrencisiyim lise 3 ten devam edicem.Bir an önce ders çalışmaya başlamak için açık lise eğitimi veren bir dersaneye gittim ve ordan sınava hangi derslerden gireceğimin listesini aldım fakat hangi konulardan sorumlu olduğumu bilmiyorum tabi yeni kayıt öğrencisi olduğumdan dolayı kitaplarımı da alamıyorum.Sınavın ocak ayında olduğunu söylüyorlar kitaplar kasımın sonuna doğru gağıtılacakmış.Peki biz ne ara sınava hazırlanıcaz yani haksızmıyım.Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
SINAVA GİRECEĞİM DERSLER
Dil Anlatım3
TürkEdebiyatı3
Tarih3
Coğrafya3
Matematik3-4
Fizik3
Kimya3
Biyoloji3-4(2.den de sorumlu olabilirim çünkü 10.sınıfta alttan dersim kalmıştı.)
Geometri2-3
Din Kültürü3
Bunun dışında bir sorum daha olucak.Benim okuldan aldığım 112 kredim var mezun olmak için 192ye kredi tamamlamam gerektiğini biliyorum.Bu durumda sınavlarımı verip bu yıl içinde mezun olup öss sınavına girebilirmiyim?

bennas

26.10-2009, 21:51
mrb hocam acik liseye kayit yaptiricam ilk defa subat ayindaymis sanirim kayit kitaplarimda yok ders seciminide yapmadim henuz lise ucten devam edicem .sizin tavsiyenize ihtiyacim var simdimi kayit olsam iyi yoksa eylul ayindami kayit olmam daha iyi olur bunu sormamin nedeni onceki subatta kayit olsam onceki konulari kacirmis olucam sanirim oyuzden uylulde baslamam nasil olur lutfen yardimci olun hocam .cevabinizi bekliyorum

teknokent

27.10-2009, 11:09
merhaba ben açıköğretim meslekteyim yüzyüze eğitim şartı var derdimi kime anlatayım ankara ya dilekçe yolladım cvp gelmedi benim boş vaktim yok güvenlik görevlisiyim ek işlere filan gidiyorum evin sorumluluğu bende ve babamda hasta çok zor durumdayım yüzyüze eğitime gidemiyorum meslekten, genel düz liseye geçmek istiyorum ama 3 dönemi geçtiğim için olmuyor şimdi ben ne yapmalıyım bu şekilde mezun olmam imkansız tasdiknamemi alayım böyle çaresizliğe itiyorlar insanı. biz çalışan insanları hiç düşünmmüyorlar kurallar koyuyorla böle katı bişe şekilde millet diploma sahibi olmak istiyor bunlar zorlaştırıyorlar.bi değişiklik yapılma ihtimalı varmı bu mevzuatta kanun değişikliği gibi .yada bana öneri olan varmı ne yapmayılıyım

palmiyeler

27.10-2009, 21:43
Merhaba hocam.Şimdi ben açık liseye yeni kayıt öğrencisiyim lise 3 ten devam edicem.Bir an önce ders çalışmaya başlamak için açık lise eğitimi veren bir dersaneye gittim ve ordan sınava hangi derslerden gireceğimin listesini aldım fakat hangi konulardan sorumlu olduğumu bilmiyorum tabi yeni kayıt öğrencisi olduğumdan dolayı kitaplarımı da alamıyorum.Sınavın ocak ayında olduğunu söylüyorlar kitaplar kasımın sonuna doğru dağıtılacakmış.Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
SINAVA GİRECEĞİM DERSLER
Dil Anlatım3
TürkEdebiyatı3
Tarih3
Coğrafya3
Matematik3-4
Fizik3
Kimya3
Biyoloji3-4(2.den de sorumlu olabilirim çünkü 10.sınıfta alttan dersim kalmıştı.)
Geometri2-3
Din Kültürü3
Sınava bu derslerden giriceğimin bilgisini aldım ne kadar doğrudur bilmiyorum siz daha iyi bilirsiniz diye size sordum hocam bu arada alanım sayısal.Bunun dışında bir sorum daha olucak.Ben bu yıl öss sınavına girmek istiyorum duyduğuma göre 2,5 yılda mezun olunuyomuş.Ben lise 3 ten devam ettiğime göre derslerimide verirsim mezun olup bu yıl ki sınava girebilirim dimi?
Bir de bana gelen mesajları göremiyorum özel mesaj olarak cevap verebilirmisiniz acaba 'palmiyeler' olarak geçiyorum. Ya da mail adresime mail atabilirsiniz sizin için sorun olmazsa a-y-l_i-n@hotmail.com

gamze1987

28.10-2009, 14:45
slm hocam kayıt yeniledik sınavlar nezaman ollucak bilgilendirmisiniz

deniz30

28.10-2009, 14:46
mrb sayın hocam ben acık liseye bu yıl kayıt ooldum aol sitesinde yayınlandıgı uzere ders secimi islemi yapmadan kitapları aldım kaydım aktif olduktan ve ders secimi yaptıktan sonra halk egitimde herhangi bir islem yapmam gerekiyormu?birde alanım turkce matematik aldıgım kitaplar tarih.din kulturu matematik yabancı dil.dil ve anlatm.turk edebiyatı.fizik.kimya.biyoloji.ekonomi.girisimcili k.hukuk....inceledigime gore felsefe eksik oluyor esit agırlıkta felsefe dersi gormuyormuyuz yoksa kitaplarda eksiklikmi var?cevabınız icin simdiden tesekkurler

gamze1987

28.10-2009, 16:56
hocam nolur accilen cevap verrrirseniz sevinirim halk eytim müdürlünü arrıyorum cevap veren yok kaydımı yenilicem ammma yerde uzak oldu iççin accıkmısınız demek isdedim amma okkular tatil oldduya halk eytim de tatilmi olddu 30 son gün nolur gilgilendirimisiniz

merve15

28.10-2009, 23:12
selam ipek ablacım benim sana bazı sorularım ben açık lşsede okuyorum sorunlarımı hallettim ama bir arkadas var onun derdine çare bulmaya çalışıyoruz ablacım şimdi arkadas 3 yıllık siztemde okuyordu şimdi 4 yıllığa geçmişler galiba arkadasın toplam kredisi 75 össye girme şansı varmı bu sene üniversiteye gitmeyi lazım askerliği gelior çünkü daha sonra ara vermek zorunda kalacak onlarda biz gibi 40 kredi yerine 30 kredişik ders seçiyorlarmış ama hesapladık 3 dönemde full çekse bile össye giremiyr onlar için bir hak varmı ablacım çok önemli cevap verisen çok sevinirim arkadasın mutlak össye girmesi lazım

----------

gamze1987

29.10-2009, 08:33
çok teşekürler hocam cumagünü halledicem saoolun

çılgıntürk

29.10-2009, 10:59
selam hocam
benim 10 tane ortak dersim kalmıştı ama görünmüyordu 6 tanesi şimdi 6 tane görünüyor 4 ü yok:) ders seçme panosunda 4 tanesi var diğerlerini seçemiyorum neden hocam??
bu ortak dersler sonradan başıma iş açarmı gider ayak öss hazırlanıyorum

deniz30

29.10-2009, 13:28
hocam inceledim bikac kitap daha eksik sanırım.1.sınıf esit agırlık alanım.hangi kitaplar eksik yardımcı olabilirmisiniz bana:confused:

palmiyeler

29.10-2009, 19:51
hocam günlerdir sayfamı kontrol edıyorum kimsenin sorusuna cevap vermemişsiniz kısa zamanda yardımcı olursanız seviniriz

beyazgeceler

29.10-2009, 19:55
hocammmm yardımm edinn kaydımıı yapmadımmm vaktimm yokk aacaba uzatacaklarmıı halk eğitimm bya bana uzakk taaaa

sena _turk_uaz

31.10-2009, 20:12
Merhaba Hocam ben açık ilköğretim 8. sınıfa gidiyorum.Bildiğiniz gibi açık ilköğretimde bu sene 3 sınav var ve ilk sınav iki hafta sonra.Hocam ben bu süreye yakın bir zamanda ameliyat olacağım ve şu an için ameliyatta erteleme durumu söz konusu değilmiş gibi görünüyor.Hocam ben eğer doktorları ikna eder ve ameliyat olduktan sonra bu sınava girersem bir kolaylık sağlarlar mı?Örneğin benim ameliyatım göbeğimden olacak ve eğilmekte güçlük çekeceğim.Bunun için daha yüksek bir yer ayarlayabilirler mi?Bu sınava girmeyi çok istiyorum.Hocam bu konu ile ilgili ne önerirsiniz?

ELİF ENGİN

01.11-2009, 15:06
melek hocam merhaba ;benim bir arkadaşım meslek lisesi 3. sınıftan ayrıldı(imam-hatip)..geçen yıl kayıt oldu ama gitmedi...bu yıl tekrar kayıt yaptırmışlar..ama geçen yıl gitmediği için normalde silik duruma düşmesi gerekirken kaydı dondurulmuş...eğer geçenyıl gitseydi 5 ve 6.dönemi okuyacaktı ama gitmedi..gitmediği halde 7. döneme geçirmişler..şimdi 7. dönemdenmi başlayacak...ve birde 7. ve 8. dönemi okursa mezun mu oluyor?5. ve 6. dönem ne olacak??biraz karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir:rolleyes::rolleyes::rolleyes::)

hocam lütfen artık cevap verin kaç kere yazdım size...:confused:

beyazgeceler

01.11-2009, 17:34
hocammmm bankaya para yatırdımm son günnn amaa halk eğitimm kaplaıydııı tatil yapıyorlarr cumhuriyet bayramııı tatiliii:( ben dekontlarımıı veremediimmm şimdii o 45 liracıkk paraa çöpemi giitiiiiiiiiÇ:(

MELEKDERYA

01.11-2009, 18:57
Beyazgeceler,
Yarın sistem açık olacak,yarın mutlaka dekontunu bürona teslim et,sonra da derslerini hemen seç,Salı'ya bırakma sistem kapanabilir...

Elifengin,
Mesleki eğitimle ilgili olan dönemleri soruyorsan yüzyüze eğitimin dönemlerini okuluna sormalı,yüzyüze eğitimin kredi-veri girişlerini okullar yapar,ancak açıklisedeki eğitimi soruyorsan para yatırmadıysa yani kaydını yenilemediyse o dönemler toplam döneme eklenmez,yani kaldığı yerden devam etmesi gerekmektedir,7. dönemden başlamaması lazım...

Enigma,
Raporunla ve durumunu anlatan bir dilekçeyle Açıkilköğretim Müdürlüğüne sınavdan önce fax çek,bürona da aynı şekilde dilekçeyle başvur,sınavda sana kolaylık sağlanır,giremezsen de çok önemli değil,sadece bir dönem yani birkaç ay zaman kaybın olur,diğer dönemki sınavlara girersin,telafi edersin,bence iyileş sınava öyle gir,hasta hasta girmesen daha iyi olur,geçmiş olsun....

Güvenbayrak,
Yüzyüze eğitimin kredi barajını 140,açıkliseden alacağın kültür derslerinin kredi barajını da 100'e tamamlarsan ve ortak derslerini de bitirirsen mezun olabilirsin,bürodakiler doğru söylemişler kültür derslerinden 14 kredin eksik,ancak yüzyüze eğitimdeki kredin çok eksik ve ortak derslerin de çok fazla,yani 14 krediyi tamamlasan bile diğer şartlar da olmalı ki,toplam kredin de 240 olmalı ki mezun olasın...Yani biraz daha var,eğitimlerini aksatma ve çalış...

Opethian,
Artık 3 yıllık sistem kaldırıldı,3 yıllık sisteme tabi artık hiç öğrenci yok,sen de 4 yıllık sistemin mezuniyet şartlarına tabisin,ancak bu şartları tamamlarsdan mezun olabilirsin,sistemden senin durumunu görmeden net bişey diyemesem de senin verdiğin kredi bilgilerine dayanarak diyebilirim ki:Çok çalışırsan tahminimce 2010 üniversite sınavına girebilirsin.bu senin çalışmana ve başarına bağlı...

Ruken,
Mesleki Açıköğretim yeni kayıtları bu sene için bitti,yeni kayıt tarihleri tam olarak belli değil ancak tahminimce önümüzdeki yaz olur...

Palmiyeler,
Senin durumun hakkında daha net bilgi vermem için öğrenci numaranı bana yazmalısın,sitemden bakmalıyım...Ama yine de senin verdiğin bilgilere dayanarak: sanıyorum ki önkayıt öğrencisi değilsin, sistemde durumun aktif hale gelmiş olmalı,derslerini seçtiysen bürodan kitaplarını verirler..Ayrıca kredin112 ise eğer,biraz çalışırsan kredini 160'ın üstüne yükseltirsen tahminimce üniversite sınavına girebilirsin...

Bennas,
8 Şubat'da kayıtlar var,kaydını o tarihte yaptırmalısın,asıl Eylül'e bırakırsan konu ve zaman kaybın olacaktır,Şubat'da yeni kayıt olanların kaçırdığı konu olmaz...

Teknokent,
Seninle aynı durumda olup da geçiş yapamayan öğrenci çok fazla,mevcut kayıt yönergelerine göre senin toplam dönemin 3'den fazlaysa meslekten düze geçiş yapamazsın,ama sen de bunu en baştan kayıt olurken düşünmeliydin,bu yıl geçişler bizi çok çok yordu, ve de yoruyor ancak sen yine de bu mağduriyetini aynen buraya yazdığın gibi Açık Lise müdürlüğüne de dilekçelerle iletmelisin,bu konuya çözüm bulunması gerektiğini ben de düşünüyorum,önümüzdeki yıl belki bu yönerge değiştirilebilir... :)

Angelmelek,
Alan kredini tamalamışsın ancak zorunlu derslerin içinde görünen alan derslerin varsa eğer o derslerden de başaramasan bile,o derslerin zorunluluk durumunu ortadan kaldırmak için bir kez sınava girmen zorunlu,yani bu durumda ders seçerken sen, ders seçim sayfandaki ders listesinde yanında muaf yazmayan alan ve ortak dersleri seçmelisin...Seçmeli ve muaf yazanları seçme...

Deniz30,
Sen,sanırsam yeni kayıt olurken diplomayla kaydoldun,sistemde durumun aktif olunca aldığın kitapların derslerini seçmelisin,bu kitaplar ortak ders,alan derslerine sonraki dönemlerde sıra gelecek...Ayrıca,ders seçiminden sonra büronla konuş,öğrenci kimliği işlemlerin de olacaktır..

Gamze1987,
30 Ekim kayıt yenilemelerde para yatırma işlemi için son tarihti,paranı yatırdıysan -ki umarım yatırmışsındır- makbuzunu yarın mutlaka teslim et ve derslerini seç,sistem hala açık... :)

Merve15,
Maalesef giremez...

Çılgıntürk,
Senin sorunu tam olarak anlamadım ama Zorunlu dersler kategorisinde görünen ortak dersler ders seçim sayfasında neden görünmüyor diye soruyorsan eğer hepsi ders listesinde görünmez,dönem dönem eklenmektedir,Diğer dönem o dersleri seçmen gerekecektir..Aslında senin bu soruna senin durumuna sistemden bakmadan net cevap veremem,bunu da bil... :)

Haticekübra,
Sen de öğrenci numaranı yazarsan iyi olur,sistemden senin durumuna da bakmam lazım,ancak cevabını haftaya Pazar'a bekle... :) Çünkü bugünlük bu kadar...

Arkadaşlar,
Özel ve ziyaretçi sayfası mesajlarıyla sorduğunuz sorulara cevap yazmayacağım,lütfen açıköğretimle ilgili sorularınızı sadece buraya yazın..

beyazgeceler

01.11-2009, 19:32
hocamm szi bir meleksinizz;) bunu biliyormuydunuz daha önce kimse size melek dedimiii:confused: cevapladığınız için saolunn hocamm çok korktumm dona kalabilirdimmm:D cevaplanrınız için saolun hocam bide halk eğitim merkezleri sabah saat kaçta açılacakk?

merve15

01.11-2009, 19:49
hocam tamam giremz de şöyle bir durum var diye biliyorum hani biz son sınvaımıza ağustısta giricez ya össyi kazananlar için bu sınavdan sonra birde ek sınav yapıyorlardı galiba eğer öyle bir durum olursa üniveristeye giremezmi mutlak girmesi laızm çünkü

MELEKDERYA

01.11-2009, 19:53
Merve,
Ek sınava komisyon karar verir,her sene ek sınav yapılacak diye bir şart yoktur,önümüzdeki yaz ek sınav olmayabilir,olursa da tek bir sınav yaparlar,bu yılki gibi birkaç ek sınav olmaz,yani olamaz,sanmıyorum,çünkü zaman yetmez,Ayrıca ek sınava girse bile bir yılda arkadaşının mezun olacağını hiç sanmıyorum,aslında sistemden onun durumuna bakmadan net bilgi vermem zor ama senin verdiğin kredi bilgilerine dayanarak diyebilirim ki barajı geçmesine daha çok var...

deniz30

01.11-2009, 22:20
tskler hocam

beyazgeceler

02.11-2009, 09:47
hocam benim 10 tane ortak derslerim kalmıştı bu dönem ortak derslerin hepsini yazdım ve şuan ortak kredimm benim 108 dir bu yeni seçtiğim ortak derslerin krediside 18 kredi yani daha toplam 126 kredi edecek ama siitemm 192 ve üzerii istiyorr ne yapcamm şimdii benn ortak derste kalmadııı biitii diyerleri alan ve seçmellii muaf olduğum ortak dersleride seçtim içinde yalnız 3 tene muaf olan vardıı onları bile seçtimm yanii ortakk kredi 192 olmasıı imkansızz off kafa karıştı hocam bana yardım edin:(

hasan1907

02.11-2009, 14:52
ipek hocam iyi günler bir şey sormak istiyorum öğrenci kimlik kartı nı her sene yeniletiyormuyuz yani bendeki ki kimliğin üstünde 2008-2009 yazıyor 2009-2010 yılı için tekrardan öğrenci kimlik kartı mı alacağım yoksa eskisi gerçerli mi ?

barıs_gs

02.11-2009, 17:08
merhaba hocam benim aklıma takılan bi soru var.benim toplam kredim 120 alan kredim 64 ben bu sene yapılacak olan öss sınavına girebilirmiyim.

gülengül

02.11-2009, 17:12
açık ögretime yeni kayıt ögreçisiyim kayıt yaptımamdan ebeyçe vakit geçti ama durumum aktif hale gelmedi ne yapmam gerkiyor söylerseniz sevinirim

y4sin

02.11-2009, 18:05
Benim bir sorum olucaktı acaba mesleki acık ogretim lisesinde bir donem ne kadar suruo

izmirgüzeli

03.11-2009, 16:54
gülengül;
Bende yeni kayıt öğrencisiyim aktif olmayı bekliyorum kitaplarımıda alamadım sınava 2 ay var nasıl çalışcaz,nasıl yetiştircez?

y4sin

03.11-2009, 18:33
numarası 2091 ve 2092 ile baslayanlar aktif olmadı daha arkadaslar benimde 2092 ile baslıo numaram...

leonozgur

03.11-2009, 19:00
slm ben aöl e kayıt yaptırdım ama öğrenci girişi yapıyorum hala yeni kayıt diyor ne zaman aktif öğrenci diyecek ve ne zaman ders seçebileceğim lütfen cevaplarmısınız?

esi

03.11-2009, 19:57
ilk kayıtlarda baya geç aktif olunuyo merak etmeyin arkadaşlar yakında aktif olursunuz...

samsun555

03.11-2009, 23:22
iyi geceler ipek abla ben yeni kayıt yaptırdımda bu kayıtlar ne zaman kesinleşecek cevap verirseniz çok sevinirim

Se7eN

04.11-2009, 07:51
Iyi günler.Ipek hanim ben lise 1 ve 2 yi düz liseden bitirdim ve 3 ve 4 ü okumak için açık liseye kayıt oldum...Şimdi ben bu 2 seneyi bu sene içinde bitirmek ve sene sonu öss sınavına girmek istiyorum bu mümkünmüdür düz lise 2'den ayrıldığım için kaç kredim hazır olucak..Bu konuda yardım ve görüşlerinizi bekliyorum...

Saygılar

y4sin

04.11-2009, 10:39
ben lise 1 2ve 3 ü meslek lisesinde okudum daha sonra mesleki acık lise ye yazıldım suan lise 3 ten devam ediorum acık lisede 1donem n e kadar suruo ve eger kısa suruosa benim oss ye girme sansım varmı cvplarınızı bekliorum

deniz30

06.11-2009, 21:19
slm syn hocam ben alanımı tm olarak sectim fakat matematikte basarısız oldugum icin fizik ve kimyada zorlanıcam sectigim alan icin pismanım.sosyal veya genel kulturle degistirsem bu dersleri yinemi alıcam ortak dersmi oluyor bu dersler

beyazgeceler

06.11-2009, 21:51
kaç kredin varrr

beyra

06.11-2009, 21:58
Hocam ben açık liseye yeni kayıt yaptırdım hala ön kayıt diye geciyor ama kitaplarımı aldım nezam aktif hale gelirim

tayfun67

06.11-2009, 22:51
Merhaba arkaşlar nasılsınız görüşmeyeli tanıdınızmı?:D ben üniversiteye başladım karamnda ondan fazla konusamıyoruz nasılsınız? selamlar ipek hanım :D

guvenbayrak

07.11-2009, 22:48
Hocam Mesleki açık Liseyi bitirmek için Bütün gördüğümüz yüz yüze eğitim derslerini başarmak zorundamıyız ? ben bilişim de okuyorum

91FAHRİYE

09.11-2009, 16:48
hocam ben şimdi bu yıl öss ye girecegim ama ortak ve alan derslerim azaldı bu dersler bittikten sonra hangi dersleri seçmem benim için daha faydalı olur cvp yazarsaniz sevinirim. oğrenci numaram 2082172144...

hayrikocas

09.11-2009, 20:05
slm arkadaşlar açık lise 2004 2005 2006 2007 yılları sınav soruları ve cevaplarını nerden bulabiliriz bir bilgisi olan varmı bende 2008 2009 var

y4sin

11.11-2009, 11:36
iyi gunler mesleki acık lisede suan kredim 170 toplam normal orgun egitimle birlikte gordugum donem 9 olarak gorunuo eger ben bu sene 192 krediyi yaparsam bu sene sonun da mezun olabilirmiyim simdiden tesekkür ederim...

deniz30

11.11-2009, 16:12
slm sorumun cevabına sosyal yada genel kultur alanındaki arkadaslr yardımcı olabilirmi acaba?birde aol sitesindeki sifremi degistirmst sistem kabul etmedi fakat bugun eski sifreylede giremiyorum...ne yapmalıyım acil cevap lutfen

anelka

11.11-2009, 21:32
iyi günler.ben acıkliseden mezun oldum.öss ye girmek için ne yapmalıyım? mesela öss formunu nerden alıcam nerde kayıt yaptırcam ?

esi

12.11-2009, 12:24
deniz30;
ben sosyal bilimler bölümündeyim fizik kimya ve matematik dersleri ortak yani o derslerden kurtuluş yok malesef:)şifre meselesine gelincede en son çare olarak halk eğitime gidersen onlar sadece öğrenci numaranla girip şifreni görebiliyolar sonra yenisini alırsın halledebilirsin bu şekilde.....

deniz30

12.11-2009, 15:02
cok tsk ederim saolun:)

yaseminkazak

12.11-2009, 22:57
iyi geceler ben su an açıkilköğretim 7.sınıfta okuyorum 2 gün sonra sınavım var aynı zamanda 8.sınıfın 4 dersınden de sınava giricem ama 7.sınıfın derslerınden geçip 8.sınıfın derslerınden kalırsam 2. dönem 8. sınıfın derslerıne tekrar girebılıomuyum?

y4sin

14.11-2009, 19:12
ben mesleki acık ogretim 4 yıllık sistemde 3.sınıfta okuyorum eger gerekli kredileri toplarsam bu sene mezun olma sansım varmı simdiden tesekkur ederim

asi93

15.11-2009, 12:04
mrb hocam ben açık lise son sınıfa geçtim herhangi bir dersten muaf olmak için 3 kere girmem gerekiyormuş ben 2 kez girdim ama muaf gözüküyor tekrar girmem gerekiyor mu

----------

birşey daha sormak istiyorum en yüksek kredi nedir

asi93

16.11-2009, 15:56
hocam öğrenci numaram 2072071089 diploma notum iyi gelir mi cevaplarsanız sevinirim:)

hasan1907

17.11-2009, 16:31
gülsema : hocam zorunlu dersler tabloma baktığımda sınava girdiğim dersleride görüyorum örneğin dil ve anlatım 3 ten 2 kez sınava girdim ve aynı zamanda geçtim ama neden tekrar bana vermişler almazsam olurmu hocam acaba alanımı 4. dönemden sonra değiştirdiğim içinmi tekrar verdiler, ve tarih 3 ve 4 de geçmiştim ama hala zorunlu alan derslerinde yer alıyor almamkmı zorundayım hocam yardım edin lütfen öss ye hazırlanıyorum uzamasın yeter

CEVAP : seçtipte geçtiğin zorunlu derslerden bir daha sınava girmezsin öğrenci girişindeki bilgilendirme sadece

anelka : herhangi lise den öss formunu alabilirsin ücreti karşılığında :)

asi93 Merhaba hocam ben açık lise son sınıfa geçtim herhangi bir dersten muaf olmak için 3 kere girmem gerekiyormuş ben 2 kez girdim ama muaf gözüküyor tekrar girmem gerekiyor mu

CEVAP : bir dersten muaf olmak için 3 defa girmen lazım bende mat-1 e 1 defa girdim kaldım ama bu dönem almadım muaf olmuşum muaf olunan dersi bir daha almak istersen alabilirsin ama alma zorunlugun yok

91 hariye : eğer zorunlu dersleri verdiysen kalmadıysa seçmeli dersleri seç

beyra ve samsun555 : aol ye ilk defa kayıt yaptırdıysanız biraz bekliceksiniz aktif durumuna gelmek için bende ilk kayıtta baya bi beklemiştim aktif duruma gelinceye kadar

se7en Iyi günler.Ipek hanim ben lise 1 ve 2 yi düz liseden bitirdim ve 3 ve 4 ü okumak için açık liseye kayıt oldum...Şimdi ben bu 2 seneyi bu sene içinde bitirmek ve sene sonu öss sınavına girmek istiyorum bu mümkünmüdür düz lise 2'den ayrıldığım için kaç kredim hazır olucak..Bu konuda yardım ve görüşlerinizi bekliyorum...

cevap : se7en okuldan sana kredi verirler bunu bilmen lazım yani öğrenci girişinden kredi bilgilerine bakarsan kaç kredin var görürsün 2009-2010 eğitim döneminde 3 defa sınav olacak ve bu sınavlarda 30 kredilik ders seçme hakkın var ben lise 1 de 2 defa kaldım bana 38 kredi gelmiştim sana 100 veya daha fazla kredi gelir tahminen

asi93

17.11-2009, 19:00
tşk hasan1907 ama fizik ortak ders olduğu için sonradan başıma bela olur diye korkuyorum

gamze1987

18.11-2009, 08:39
günadın hocam sınavlar hangi ayda olucak bilgilendirmisiniz lütfen ii günner dilerim

hasan1907

18.11-2009, 12:44
asi 93 : ewet fizik ortak ders o da zaten zorunlu derslerden 1 tanesi :)
gamze1987 : 2009-2010- sınav tarihleri 1.dönem sınav tarihi : 16-17 ocak 2010 2.dönem sınav tarihi 15-16 mayıs 2010 3.dönem sınav tarihi 07-08 agustos 2010

sevil83

19.11-2009, 19:34
Açık meslek ticaret lisesi 4. dönem öğrencisiyim ancak kaydımı sildiirp açık düz liseye yazılmak istiyorum. Kayıt sildirme var mı? Var ise şimdi sildirip şubatta düz liseye yazılabilirmiyim? Ayrıca açık düz lise 1,5 yıl sürüyor diye bir haber duydu ne derece doğrudur?
Şimdiden teşekkürler

izmirgüzeli

20.11-2009, 16:30
Açık liseye yeni kayıt oldum sayısalı sevmediğim için genel kültür bölümünü seçtim sayısal olarak hangi dersler zorunlu öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

reyna91

02.12-2009, 11:31
hocam tarih 1-2 ne oluyor ikisi birleşik kocaman 1-2 yazıo :S ben lise 2 de hangi bölümleri seçicem bölümmü sosyal bilimler hangi bölümleri seçmem şart ??

bir de ben kitapalrımı aldım ya sınava gireceğim zaman hangi testleri çözücem ya almadıgım kitapları çözersem ne olacak ??

belalım

02.12-2009, 16:00
arkadaşlar ders secerken kaç kredi toplanması gerekiyoben kafama göre ders seciyom ama yaa walla ben alamıym bu işten

----------

şimdi sectim 18 kredilik ders oldu daha ne kadar kredi ?_

izmirgüzeli

02.12-2009, 16:25
belalım,

Vallahi bende anlamıyorum 13 ders seçtim 30 kredi oldu ne kadar doğru yaptım bilmiyorum.

Ben birde birşey öğrenmek istiyorum halk eğitim merkezinden alınan açık lise kitapları için belli bir ücret ödeniyormu?

reyna91

02.12-2009, 17:10
izmir güzeli ;

ne parası kitaplar için para vermiyorsun gitmişken öğrenci kşmliği de al bedavaya kimlikde veriyolar zaten 45 lira veriyoz ya hepsi içinde bir de kitap bedava dyorlar şerefsizler

belalım

02.12-2009, 19:14
izmirgüzeli;
hyr hiç bir ücret ödenmiyor
yani bence doğru yapmışın daha çabuk mezun olabiliyormuzzun öle :)

reyna91

02.12-2009, 20:25
arkadaşlar biriniz sorumu cevaplayabilir mi yazıyorum cevap veren yok ama
ben 30 kredilik ders seçtim bölümüm sosyal bilimler 13 kitap aldım ortak dersler alan dersi almadım o nasıl oluyor bir de hangi bölümde krediyi 80 'ne tamamlama zorunu yok genel kültür de avrdı bir ara böyle zorunluluk yok diye ama bilgi istiyorum lise 2 ye geçince hangşi dersleri seçicem alan derslerini mi ortak derslerden başarısız olunca o ders tekrar görünmüyor ama alan dersinden başarız olursak ne olacak bilgi verir misn,z

Nurulayn91

02.12-2009, 20:52
ankarada mezun dersanesi açılmış %100 mezun edio açık lise öğrencilerini bu kadar garanti veriyorlar neden bilio musunuz? sınava girecek öğrenciler için bunlar dersane öğrencisidir bunları geçirin diyorlar tabi o dersaneye kayıt olan öğrencilere diyolar bu kadar çaba var ki kesin garanti veriyolar .. açık liseden herkes meuzn olur merak etmeyin herkes %100 lsie diploması alır diye düşünüyorum

ahmetsami

03.12-2009, 19:17
benim nerelere çalışmam gerekiyo şimdi ilk sınav hangi üniteden çıkıyo ilk sınava 1 mi 2. üniteye kadar çalışacam yardımcı olursanız sevinirim

izmirgüzeli

03.12-2009, 22:47
Bugün kitaplarımı aldım nasıl bir çalışma şekli önerirsiniz sınavlarda sorular ağırlıkla nerelerden çıkıyor?

Birde sınavlarda engellilere ne gibi kolaylık sağlanıyor ben ellerimi kullanamıyorum sınavda yanımda yardımcı biri olacak mı ?

Bu konularda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

reyna91

04.12-2009, 12:47
hocam hadi ama lütfenn sorularımıız yanıtlayın lütfennn

aljen

04.12-2009, 14:34
hocam 3. kez matematik sınavına gireceğim büyük bir ihtimalle kazanamayacağım muaf olduğumda ne yapmam gerekiyor

reyna91

05.12-2009, 15:29
bu kadar önemli ne var bilmiyorum neden kimse cevap yazmıyor melek hoca yazmıyorsa bile başka bilen kişiler yazabilir sorularımıza cevap vermicekseniz neden bu siteyi kurdunuz ocakda sınav var cevap bekliyoruz sorularımızaa bilmeyen kardeşler var ne yapacaz söyler misiniz bu kadar sorumsuz olunmaz bütün vebalim üstünüze olsun inşallah hakkım helal değil hiçbirinize..!

Bacıbey

05.12-2009, 15:51
Tövbede bacım..O nebiçim beddua öyle ..:):) Biraz sabırlı olun lütfen Melek hocamız hızlandırılmış açık öğretim başvurularına taleplerin artmasından dolayı çok yoğun çalışıyor..Boş bir insan değilki her dakika baksın foruma lütfen anlayışlı ve sabırlı olun biraz..:)

Beddua edilir mi yahu Allah Allah..:)

asi93

05.12-2009, 16:26
hocam tarih 1-2 ne oluyor ikisi birleşik kocaman 1-2 yazıo :S ben lise 2 de hangi bölümleri seçicem bölümmü sosyal bilimler hangi bölümleri seçmem şart ??

ders seçtin mi seçmedin mi önce alan ve ortak dersleri seçmen gerekiyor tarih 1 2 yi soruyorsan tarih 1 i seç iştee konuları iyi çalış konu sonunda ki testleri çöz ve eski açık lise sınavlarınıda çöz:mad:

----------

o bedduadan sora hiç cevap yazmamak lazım ama olsun

ahmetsami

05.12-2009, 18:16
benim nerelere çalışmam gerekiyo şimdi ilk sınav hangi üniteden çıkıyo ilk sınava 1 mi 2. üniteye kadar çalışacam yardımcı olursanız sevinirim lütfen hocam çalışmaya başlıcam ona göre

MELEKDERYA

05.12-2009, 21:22
Reyna,
Beddua ederek çok ayıp ve saygısızlık ediyorsun,eğitimini tamamlamak isteyen bir insana böyle ifadeleri yakıştıramıyorum...:mad:
Burası sadece gönüllü olarak, özellikle de engelli olup da eğitimini tamamlayamamış kişilere yardımcı olabilmek için açmış olduğum bir forumdur,fakat son günlerde açıkliseye çok fazla kayıt yaptıran olduğu için ben çok fazla yoğun olmaktayım bu nedenle soruları cevaplayamadım, ancak şunu da bilmelisin ki burda hiç kimse senin sorularına cevap vermek zorunda değil,ayrıca madem açıköğretimle ilgili soruların varsa ilk önce ilindeki bağlı bulunduğun büroya gidersin ve oraya sorarsın,zaten kaydını da bürona yaptırmak zorundasın ve senin bütün işlemlerinle onlar ilgileniyorlar,bu onların görevidir,ben de ilk olarak benim büroma gelen öğrencilerimin işlerini yapmakla ve sorularını cevaplamakla görevliyim,ben bir öğretmen olarak ilk önce işim ön plandadır,işlerim çok çok yoğun olduğu için de buraya vakit ayıramıyorum bunu da önceki mesajlarımda defalarca belirttim..
Sorularının cevabına gelince :) 2-3 yazan kitaplar ders içeren kitaplardır,yani dönemi belirtmektedir,hangi dersten sorumluysan o kısmı çalışmalısın,ayrıca mezuniyet şartlarında ortak derslerin bitmesi şartı olduğu için o dersleri seçmek zorundasın...

Fatih,
7. sınıftan başlarsın,hızlandırıldığı için de başarılı olursan bir yıldan daha kısa sürede mezun olabilirsin,kayıtlar şu an devam ediyor,bürona sormalısın..
Belalı,Ahmetsami,Asi,
Kitapların tamamından sorumlusunuz,Her dersten 20 soru çıkacak,kitaplardaki testlere çalış...

Arkadaşlar,
Sınavlar 16-17 Ocak'ta yapılacak,ders seçerken ortak ve alan derslere öncelik vermelisiniz,Bu günlerde ders seçimlerinizi ve adres ve sınav merkezi bilgilerinizi güncelleyin..

Burayı takip edip de sorusuna cevap alamayanlara da yine de yardımcı olmak isterim,Yarın Pazar günü boyunca da burayı takip edip sorularınızı cevaplayacağım,Pzts olmadan sorularınızı yine yazabilirsiniz..
Ayrıca,
Emin olmadığınız konular haricinde cevabını net bildiğiniz soruları diğer üyeler de cevaplayabilir... Herkese başarılar... Sevgiler... ;)

Samsun,Beyra,
Pzts gününden itibaren önkayıt durumda öğrenci kalmayacak,Pzts günü bürona giderek ders seçimini yapabilirsin..

Sezen,
Mezuniyet şartlarını tamamlamana bağlı,kredini bilmeden bişey diyemem ancak 3. sınıftan itibaren devam edeceksen 2010 ünv sınavına giremezsin..Bu nednele acele etme bence..

Yasin,
Mesleki açıklisede yüzyüze eğitimlere katılmak zorunlu,mesleki eğitimini bitirirsen mezun olursan ünv sınavına girersin…

Deniz,
Fizik Kimya gibi birkaç ders ortak yani zorunlu ders olduğu için hangi alanda olursan ol o dersleri seçmek ve sınava girmek zorundasın,başaramazsan affa uğrar muaf olursun ve başka ders seçebilirsin,bu nedenle alanını değiştirme..Mezuniyet şartlarını okursan ne demek istediğimi daha iyi anlarsın…Bürondan yeni şifre almalısın..

Güvenbayrak,
Mesleki eğitimlerin tümünü başarmak zorunda değilsin ama mezuniyet şartlarını okursan eğer kredi barajını aşmak zorundasın..Bu nedenle bu derslere çalış biraz…

Gülsema,
Dil ve Anlatım dersinde muaf olma gibi bir şansınız yok bu dersi herkes geçmek başarmak zorunda,bu dersi geçemezsen mezun olamazsın,bu nedenle çalışsan bu derse iyi olur..Tarih3,4 dersini geçsen eğer tekrar zorunlu ders sayfanda görünmez,imkansız,sen Tarih1 ve 2 yi geçmişsindir,mutlaka karıştırıyorsundur,dikkatli kontrol et..

Fahriye,
Seçmeli dersleri seçersin ama mezuniyet şartlarını iyice okursan iyi olur..

Hayri,
Çok önceki soruları bulamazsın çünkü o sorular internette hiç yayınlanmadı.. Yayınlanacağını da sanmıyorum Elindeki sorular bir de kitaptaki testler zaten sana yeter onlara çalışmalısın..

Yasin,
Meslek lisesinde baraj192 değil,meslek lisesinin mezuniyet şartları daha farklı www.maol.meb.gov.tr (http://www.maol.meb.gov.tr/) sitesinden okursan iyi olur…

Anelka,
Öss sistemi değişti,başvuru tarihi bile net belli değil,Ocak’ta belli olacak…

Yaseminkazak,
Evet kaldığın derslerden kayıt yenileyip tekrar sınava girersin..

Asi93,
Daha önceki ayrıldığın okulda da o dersi görmüşsündür ve başaramamışsındır,bu nedenle muaf olmuşsundur,mutlaka böyledir..Kredi barajı genel lisede 192’dir…

Barış,
Bu yıl sınavlarımızda başarılı olursan ünv. Sınavına da girersin,kredin az kalmış.. J

Hasan1907,
Öğrenci kimliğinin üstüne 2009-2010 yazan bandrol yapıştıracaklar,bürona gitmelisin..

Arkadaşlar,
O kadar çok soru yazan olmuş ki,özel mesajlarla yazmayın dediğim halde özelden de burdan da o kadar çok soru var ki, tek tek hepsini okuyarak cevaplamaya çalıştım,gözümden kaçan sorular varsa yarın akşama kadar da buralardayım,yazarsanız buraya cevaplarım,umarım bu emeklerimi zayi etmezsiniz,ben bu işe gönülü olarak ve engelli kardeşlerime yardımcı olmak için Allah rızası için girişmiştim ancak bu kadar talep olunca artık yetişemiyorum,sorusuna cevap bulamayanların da anlayışlı olmasını rica ediyorum,benim eskiden Mersin'de çok fazla öğrencim vardı ve hepsini çok seviyordum artık sınırları aştık, :) ve ben hepinizi de çok seviyorum, çünkü dışardan okumak için, eğitiminizi tamamlamak için azmetmeniz gayret etmeniz benim çok hoşuma gidiyor,hepinize başarılar diliyorum,Sevgiler... :)

belalım

05.12-2009, 22:22
hocam lütfen yardımcı olun bana ben sosyal bilimler 1.sınıftayım daha bu sene kayıt oldum ve bişeyden anlamıyorum şimdi ben kitaplarımı önceden kayıt olmadan almıştım şimdi aktif oldum 8 tane ders sectin kafama göre planlımı oluyor bu işler dersler;edebiyat,dil anlatım,fizik,biyoloji,hukuk,girişimcilik,sağlık,e konomi 16 kredim oldu toplam benim daha secmek zorunda olduğum dersler varmı? bide ben internet üzerinden dersimi sectim acaba halk eğtime tekrar gidip bu dersleri sectim diye rapor filan vercem mi? bide bana sağlıklı bir şekilde sınava hazırlanmam için bir program tavsiye edermisiniz umarım en kısa zamanda cvp alabilirim cidden çook önemli şimdiden çook tşkk... iyi akşamlar