PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Açık Lise ve Açık İlköğretim'le ilgili sorularınızı yazabilirsiniz.

Sayfalar : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

zeynep0691

12.08-2009, 12:11
hocam bana... Genel Kültür bölümü sandığın gibi kolay değil artık,ben sana kesinlikle sosyal bilimler bölümünü tavsiye ederim...
dediniz neden zorlaştı bu genel kültür ama sözel bölüm de de alan dersi var ben alan dersi görmek istemiyorm yardım edin bana :( peki alan dersi görünce lise 2 de ders seçemicez mi eğer ders seçersek alan dersi ne olacak bilgi alabilir miyim

gamze1987

12.08-2009, 13:50
saoollun hocam peki ben salık teci etsem yda cocuk gelişciyi bunar iççin napmam lazım kayıt yenelmede bunarı söylememi gerekiyor tşkle

MELEKDERYA

13.08-2009, 15:49
OğuzDemirci,
Özel mesajla bilgi veremem,buraya yazıyorum,kayıtlar başladı,Halk Eğitim Merkezine başvurmalısın.. Detaylı bilgiler www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) adresinde mevcuttur...

Geredeli,
Çıraklık eğitimi örgün-yaygın eğitime geçmez,sadece mesleki alanda uzmanlaşmanız ve iş kurabilmeniz için sertifika verirler,Lise okumak için Açık Lise okumalısın,kayıtlar başladı,Halk Eğitim Merkezi'ne başvurmalısın..

Babalık,
Kaydını yenilediyse öğrencilik haklarından faydalanabilir,ancak bu birçok lde doğru olarak uygulanmamaktadır,haklarınızı arayın..

Gamze1987,
Bölüm veya okul değiştirmek istiyorsan bugünlerde bürona başvur,danış onlar seni yönlendirecektir..

Zeynep0691,
Lütfen defalarca cevap verdiğim halde aynı soruyu sorup durma!!Genel kültürde ortak kredi şartı var o nedenle artık zorlaştı,bunu sana daha önce de açıkladım,artık bu konuda soru sormanı istemiyorum!!

Beyazgeceler,
Yeni sınav sistemi hakkında tam bilgim yok,ancak sanırım eşit ağırlıkta da tercih edebileceğini düşünüyorum..

Arkadaşlar,
Kuralları defalarca hatırlattığım halde uymuyorsunuz,Sorulara kimse cevap ve yorum yazmasın,defalarca aynı soruları sormayın,lütfen!!Kurallara uymayanların mesajları silinmiştir ve silinecektir!!

gamze1987

14.08-2009, 14:22
slm hocam cocuk gelişim okkumak isdiyorum bunu iççin ne yapmalıyım havta sonnarı kız meslek lisesinde dersi veriyorlarmış ögrendim amma ben gidememki cocum var cocumu bırakıcak kimsemde yok napıcam cocukla gide bilsem keşke kabul ederlermi hocam nolur yardımcı ollun dersi allamasam ne yapmalıyım lise meslek okkudukdan sonra sıtaş nerde göre bilirim??cevabınız iççin tşkler

MELEKDERYA

14.08-2009, 15:39
Unfeeling,
1 Eylül-22 Ocak arası Açık İlköğretim kayıtları yapılacak,Eylül'de büroya başvurmalısın..
Gamze,
Yüzyüze eğitimlere katılmazsan mezun olamazsın,çocuğun büyüyünce kayıt yaptır,stajı meslek lisesi belirler,daha sonra usta eğiticilik için sertifika almak için kurs göreceksin...Ama çocuğun varsa önce çocuk.. :)
Battusay,
Diploma notu yükseltmek gibi birşey yok bizde,olamaz da ,kredilerini tamamlar ortak derslerini de verirsen sistem zaten otomatik mezun ediyor,mezun olursan da ikinci bir ek sınava diploma notu yükseltmek için giremezsin...Mezun olduktan sonra tekrar meslek lisesine kayıt yaptırman lazım ama 1 yılda bitiremezsin, 3 yıl okuman gerekiyor,derse devam mecburiyeti var...

gamze1987

14.08-2009, 16:10
tmda hocam amma cocuym büyüne kadar meslek lisesini bitiriyim isdiyorum bitirdikden sonra cocuk gelişim iççin sıtaş görüyüm diyorum böyle bir şansım varmı yoksa yapacak bişey yok şimdi 4 sene liseyi okkuyupda sıtaş göremesem emmeklerim boşa gitmesini isdemiyorum gercekden cok isdiyorum ben şöyle biliyoru liseyi bitirdikden sonra ikisene sıtaş görüyormuşuz bunu aslı varmı bilmiyorum???

batuhan35

15.08-2009, 00:59
hocam merhaba ;

ek sınav soru ve cevapları hangi tarihte nete yansır?

jon83

15.08-2009, 08:56
hocam saygılar 8.9 ağustos soru cevap anahtarı ne zaman yayınlanabilir...... sınav sonuçları ne zaman açıklanabilir....... ikinci bir ek sınav için olumlu gelişmeler varmı hocam olurda ikinci sınav yapılırsa şart aranırmı eğer olurda ek sınav yapılırsa sınav tahmini ne zaman yapılır saygılar hocam

inprc

15.08-2009, 13:18
sınav sonuçları açıklandı arkadaşlar. dönem dersleri bölümünden sonuçları görebilirsiniz.

elif232

15.08-2009, 17:02
merhabalar ben sosyal bilimler okuyorum 3 yıllık son butunleme sınavından sonra toplam kredim 149 oldu 144 ü geçmiş oldum ancak alan kredim 62 64 ü geçemedim malesef bu durumda dönem tekrarımı oluyor lutfen cevap veriniz ??? Toplam kredi alan kredisine katkı yaparmı alan kredisinden 2 eksiğim var ancak toplam kredide 5 fazlam var yardımcı olunuz

----------

Sisteme girdiğin zaman bitirmişmi gözüküyosun yada sisteme giremiyomusun ozaman ben biteremedim mezun olduğun için giremiyomusn

MELEKDERYA

16.08-2009, 12:09
Arkadaşlar aranızda sohbet etmişsiniz,yorumlar yazmışsınız,kurala uymayan tüm mesajları sildim,defalarca uyarmama rağmen uymuyorsunuz kurala!!Kurallara uymayanın sorusunu cevaplamayacağım ve mesajlarını sileceğim!!
Herkes sorusunu yeniden yazsın,yorum istemiyorum,benim haricimde hiç kimse cevap yazmasın,yanlış cevaplar yazmışsınız,Durumunu göremeyen sisteme giremeyenler de özelden numaralarını verirlerse ama sadece bugün için diyorum,bakabilirim...

çılgıntürk

16.08-2009, 12:12
hocam bu yıl 4 sene olacak lise diyorlar ancak ben 2.5 yıl olacak diye dershaneye kaydoldum öss ye girmek için

ben tasdikname ile kaydoldum 6. dönem 112 kredi

bu yıl 8 dönem olacak bölüm genel kültür kalan krediyide alacağıma inanıyorum

kafam karıştı hocam birde çağrı merkezlerini çok arasak ek sınav olasılığı artarmı bu durumda ben 3. sınavı beklemeden mezun olabilirim..

elif232

16.08-2009, 13:47
merhabalar ben sosyal bilimler okuyorum 3 yıllık son butunleme sınavından sonra toplam kredim 149 oldu 144 ü geçmiş oldum ancak alan kredim 62 64 ü geçemedim malesef bu durumda dönem tekrarımı oluyor lutfen cevap veriniz ??? Toplam kredi alan kredisine katkı yaparmı alan kredisinden 2 eksiğim var ancak toplam kredide 5 fazlam var yardımcı olunuz sosyal bilimler turkçe matematik gib bölümlerde alan kredisini doldurmak zorunlu yazıyor hocam eğer ek sınav olmazsa 4 yıllık sisteme tabii oluyorum ve 2 kredi için 2 sene fazla okuyacağım ??? yardımcı olunuz hocam sisteme giryorum zaten mezun filan yazmıyor kayıt yenileme çıkıyor

MELEKDERYA

16.08-2009, 14:15
Çılgıntürk,
Senin endişelenmene gerek yok,daha önce de yazdım sana sen biraz çalışırsan seneye mezun olursun,sadece iki dönemin kalmış ve senede 3 sınav yapılıyor,yani senin önünde 4 sınav olacak,kaygılanma...
Elif,
Bugünlerde bir ek sınv daha yapılacak,ona da başvurmalısın,alan kredini tamamlayamadığın için mezun olamamışsın,alan kredisi toplam krediye dahildir ama toplam kredin fazla bile olsa alan kredisi 64 olmazsa mezun olamazsın.. alan dersi seçmelisin..

helin985

16.08-2009, 17:21
merhaba hocam ben bir soru sormuştum ama sorum silinmiş o yüzdende cevap yazamamışsınız ben açıkilk öğretim 7.sınıf okuyorum tabi yeni kayıt yaptım bitirme olayı nasıl olacak özürlülere bir kolaylık sağlanılıyormu yoksa normal vatandaş gibi sende aynı okuyorsun nasıl oluyor varmı özürlülere bir imkan cevabınızı bekliyorum...

DieAlone

16.08-2009, 23:52
Şahin35 elbet bi yerden elbet bir kapı açılır ümidini yitirme senin durumunda bir çok insan var, çok fazla takma kafana.

jon83

17.08-2009, 01:12
ipek hocam slm nasılsınız hocam bügünlerde bir ek sınavın daha yapılacagı söylüyosunuz hocam yazınızı biraz açarmısınız ne zaman yapılıcak şartları ne kimler girebilicek vs hocam duyumu nerde aldıgınızı ve bilgilerinizi rica ediyorum 8.9 agustosda yapılan ek sınav dahil 16 kredim eksik hocam ek sınava girebiliriyim ek sınav sonuçları dönem derslerine girip kaç kredi çektigini gördüm 16 kredim eksik sizce ek sınava girebilicekmiyim saygılar hocam

elif232

17.08-2009, 03:17
hocam halk eğitimden bir hocayla görüştüm 4. bir ek sınav tanınaamaz diyor öylemi sınav olmayacakmış malesef dorumudur ?? ek sınav yokmuş diyorlar

sevgi06

17.08-2009, 09:33
Hocam öncelikle hoşgeldiniz.ben bir duyum aldım açıköğretim lisesinde genel kültür bölümü okuyanlar açıköğretim fakültesine giremez, üniversite okuyamaz diye bu doğrumu?ek sınavdan sonra 120 kredim oldu yani 24 krediye ihtiyacım var inş. Bir ek sınav daha yapılır.:(

gamze1987

17.08-2009, 10:52
slm hocam ben halk eyitim müdürlünü arradım meslek cocuk gelişim okkumak isdedimi söyledim kac kiredile mezun ollurum dedim 120 kiredi toplayıp mezun olla bilirsiniz dedi şaşırdım aslı varmı hocam. acil cevap tşkler????

vali_88888

17.08-2009, 16:17
hocam bugünlerde bir ek sınav daha yapılacakmış bu ek sınav sadece ankarada yapılacakmış bu dogrumu

jon83

17.08-2009, 16:27
hocam ikinci bir ek sınav yapılabilir diyosunuz hocam sizce bu ihtimal yüksekmi birde hocam bir arkadaşımız ikinci ek sınavın ankarada olacagını yazmış bu dogrumu hocam bizlere bilgi vermiyorlar siz hocamsınız bizler için ek sınav olup olmuycagını sınavın nerde yapılıcagını ögrenebilir bizlere sölersen çok menmum oluruz seni seviyoruz hocam hocam birinci ek sınav çok iyi geçti lise mezunu olmama sadece 16 kredi kaldı dua ediyorum inş bir ek sınav daha olurda liseyi bitiririm tüm arkadaşlar ve benim için muhteşem olur saygılar jon83

Bacıbey

17.08-2009, 16:29
Jon83 bir mezun olsan varya o kadar sevinecem ki o kadar olur yani...:):) İllahlah ettirdin be ipek bacımı..:)

jon83

17.08-2009, 16:36
sadece şunu söylüyorum hayatta herşeyi bıraktım liseyi bitirmeye çalışıyorum rüyamda bile liseyi bitirmeyi görüyorum bir gün rüyamda ailemle kız istemeye gittik ve bana liseyi bitirdinmi diye sordular kalp krizi geçirdim ve malesef öldümü gördüm bu hayatta iki şeyin cevabını veremiyorum bir ne mezunusun iki işin ne hayırlısıyla ikiside olucak

Bacıbey

17.08-2009, 16:37
Hayırlısı olsun tez zamanda biter inşallah...:)

Ckurt

17.08-2009, 19:29
hocam , bugun dersane başladı öss grupları.Mat 1 den de özel ders alıcam kredim 121 biliosunuz ztn bu yıl mezunum. Öss'ye girişte bi problem çıkmaz dimi hocam çok endişeliyim bu konu hakkında,yenı bir bilgi varmı elinizde bu konuyla ilgili drsanede hocalarda soruo bi problem cıkmaz dimi diye o yuzden burda paylastım.

beyazgeceler

17.08-2009, 19:33
arkadaşım çukur hangi alndasın sen ?

Hasankaraman

17.08-2009, 19:34
açık ilköğretim kayıt yenileme uzatıldımı temmuz sondu

beyazgeceler

17.08-2009, 20:02
ne alka canımm kayıt yenileme ayrı yeni kayıt ayrııı sen hangisni diyonn biraderrr kayıt yenilemye daha var ama yeni kayıtı bilmiyorumm www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) y gir bi bakkk gözüne büyük harflerde bişey çıkar orda yazmasıı lazımm sarı bir ufakk karenin içindee

----------

hocam biz nezman kaydımızı yenileycezz çok merak ettim kayıt yenileme tarihini yazarmısınızzzz

MELEKDERYA

17.08-2009, 22:03
İkinci ek sınav 29 Ağustosta olacakmış arkadaşlar,başvurular en kısa zamanda başlayacak ama bakanın imzasını bekliyorlarmış,bugünlerde sitede duyurulacak haberiniz olsun..

İlköğretim kayıt yenileme 21 Aralık'ta,yeni kayıtlar ise Eylül'de,lise yeni kayıtlar başladı,lise kayıt yenilemeler ise Ekim'de...

Sevgi06,
Genel kültür bölümünde tercih edilebilecek çok bölüm yok bu nedenle avantajlı değil,bölümünü değiştirmeni tavsiye ederim...

Helin985,
Açıkilköğretimde her sınavda bir sınıf geçiyorsunuz,ilk sınavınız Kasım'da yapılacak,ayrıca üst sınıftan da ders seçebiliyorsunuz,başarılı olursanız bir yılda mezun olabiliyorsunuz,kitaplarınızı bürodan alıp evde çalışacaksınız,sorular test şeklindedir..Engelini daha net yazarsan sana cevap verebilirim,Yürüme engelli misin?

jon83

17.08-2009, 22:10
hocam iyi geceler hocam çok güzel bir haber tşk ederim ikinci ek sınavın ankarada yapılıcagına dair söylentiler var hocam bu konu hakkında fikriniz nedir geçen senede ikinci ek sınav ankara yapılmış sizce nasıl olur hocam vermiş oldugunuz emek için saolun hocam

elif232

17.08-2009, 23:42
hocam benim 2 kredi eksik alan kredsinden 3 tane alan dersim var edebiyat 5 ve6 birde çağdaş turk ve dünya tarihi bunların 3 nüde seçiymmi ek sınavda hocam tabi ek sınav olursa ve 3 nü seçip 1 dersten 2 alsam kredim tamamlanırmı hocam ?

beyazgeceler

18.08-2009, 09:52
hocam bu ek sınava yine şart koyacaklarmı? neden herkez giremiyor bu ek sınava parasıyla değilmii halhhalalaaaa paramı bende vercemm girecem sıva olur biter millete ne zaarrı olcak bilmiyorummm kkii?

çılgıntürk

18.08-2009, 09:54
evet hocam şart aranacakmı sınavda:(:(:(

fırat0707

18.08-2009, 12:16
hocam mrb.kayıt yenileme hakkında bilgi alıcaktımda ben mayısta ilk sınavıma girmiştim kayıt yenilemem gerekiyormu bide sınav ne zaman yardımcı olursanız sevinirim:)

aljen

18.08-2009, 14:10
ipek hocam merhaba.benim sorum ders seçimi ile.ben matamatik_1 den 2 sınavdada geçemedim.3. de muaf olacak.ortak derslerin birinden ,1 kere sınava girmek,kredimiz dolduğu anda yeterliymiş diye duydum bunu öğrenmek istiyorum.şimdiden teşekkür ederim.alanım genel kültür.

----------

hocam birde genel kültürde tercih edilecek fazla bölüm yok diye belirtmişsiniz.allah nasip ederse liseden sonrasınıda okumayı istiyorum sizin bana tavsiye edebileceğiniz alan hangisi olabilir.

sevgi06

18.08-2009, 15:19
hocam peki genel kültür bölümünde üniversitede hangi bölümlere girebildiğimizi nasıl öğrenebilirim?

mrveee

18.08-2009, 16:48
krediler nasıl toplanıyo ortak kredıyle toplam kredıyı mı topluyoruz ? yoksa toplam kredı ortak kredıyıde kapsıyomu anlamadm:S

MELEKDERYA

18.08-2009, 18:11
Fırat0707,
AçıkLise kayıt yenileme:12-30 Ekim tarihleri arasında,sınav 16-17 Ocak'ta yapılacak...
Aljen,
Ortak derslerden 3 kez giremez de başaramazsan muaf olabilirsin,bir kez değil...
Genel kültür alanının tercih edebileceği bölümler ÖSS kılavuzu sayfa 27 tablo 3A

Sevgi
Öss kılavuzunda 27. sayfa tablo 3A yı incelemelisin sen de...

Merve,
Ortak kredi toplam kredinin içindedir,yani ona dahildir,her dersin belli bir kredisi vardır,o dersi sınavda başarırsan o dersin kredisi toplam kredine eklenir,eğer o ders ortak ders ise hem ortak kredine hem de toplam kredine eklenir..

Çılgıntürk ve Beyazgeceler,
Ek sınav önümüzdeki günlerde yayınlanacak,şart konusunda kesin bilgim yok ama tahminimce mezun olmasına az kredisi kalanlar girebilecek..
Elif232,
Ek sınava başvururken ders seçerken bana danışırsın,o zaman durumuna bakar söylerim sana..

Jon,
İkinci ek sınav kesin yapılacak,önümüzdeki günlerde yayınlanacak,ha gayret mezun ol da artık kurtulayım senden başımın belası!..:D

çılgıntürk

18.08-2009, 18:34
hocam yinemi 7 dönem şartı aranacak olamaz ya benim 6 dönem:(

elif232

18.08-2009, 18:52
hocam ankarada keçiörendeki ve kızlaydaki halk eğitim merkezlerinde ek sınav olup olmayacağı daha kesin değil diyorlarr :((((

----------

bugün gittim halk eğitim merkezine hocam ordak hocalar kesin birşey yok diyorlar 2 kredyide veremezsem bu sınavda yazık olcak hocam 3 ders seçebiliyorum alan dersi olarak

MELEKDERYA

18.08-2009, 19:16
Veee Eksınav yayınlandı arkadaşlar tıklayın http://www.aol.meb.gov.tr/upload/ek_sinav_2008_3_onay.doc

Arkadaşlar, maalesef sınav sadece İstanbul ve Ankara'da yapılacak ancak az kredisi kalanlar 4 yıllık sisteme tabi olmamak için bence mutlaka bu sınava girmelisiniz..

çılgıntürk

18.08-2009, 19:22
ben giremem değilmi hocam?

MELEKDERYA

18.08-2009, 19:22
Çılgıntürk,
Durumunu detaylıca yazarsan söyleyebilirim bunu,ya da öğrenci numaranı yaz..

elif232

18.08-2009, 19:25
Hocamm ek sınavv açıklandıııııııııııı :):):)))))):)):):):):):):) 21 nde son diyor yne uzatrlarmı kayıt tarihini her zamanki gibii hocammm

----------

hocam benim 149 yplam 62 alan kredim var eğer geçemezsem bu sınavdan bu krediler sıfırlanırmı ve okulu 1 senede tekrar bitrme şansım olmazmı hocam ? 2 senemi uzar okulum ?? çok masraflı oluyoruz hocam çok aydınlatıyosunuz çok saolunnnn

MELEKDERYA

18.08-2009, 19:26
Elif,uzatacaklarını sanmıyorum,girmeyi düşünüyorsanız acele edin,çünkü başvurular sadece 3 gün sürecek...Geçemezsen hiç krediler sıfırlanır mı,bunu da nerden uydurdun sen,ayrıca sen biraz çalış ve bu sınava gir bence..Eğer girmezsen 4 yıllık siteme tabi olursun,bir yıl daha okumak zorunda kalırsın..

çılgıntürk

18.08-2009, 19:29
hocam benim 6. dönemim 82 ortak toplamda 112 kredim var genel kültür

eğer mezun olamazsam bendemi 4 yıllık olacak kafam karıştı:(

onlar 4 yıllık oluyorda benimkide 4 yıl ama dönem tuttuğu için kredide geçince mezun olcam 2.5 yı olduya

elif232

18.08-2009, 19:32
hocam allah razı olsun sizden çok saolun hkkınız ödenmezz çok saolunnn ben 3 tane alan dersi seçebiliyorum edebiyat-5 edebiyat-6 ve çağdş turk dunya tarihi 3 nüde seçeyimmi hocam sizce ve sadece birinden 2 alsam geçermiyimm ?? 2 kredi almış olup alan kredimi tamamlarmyım hesaplama nasıl bilmiyorum ama

----------

hocam birde bu sınavdan geçemezsem ben 3. sınıfı ve 4. sınıfımı baştan okuycam 2 senemi uzzuyor 1 senemi inş. geçerimya

MELEKDERYA

18.08-2009, 19:34
Elif,
Ek sınava başvur,sonra öğrenci numaranı bana yaz,sonra seçeceğin dersleri söyleyim sana...İnternetten durumuna bakmadan bişey diyemem...

beyazgeceler

18.08-2009, 19:42
öğrenci nom hocam bir bakarmısınız ek sınava gire bilecekmiyimm bide durumuma göz attınn bakınn durumum nasılll işte no 2072068356:)

çılgıntürk

18.08-2009, 19:42
hocam 30 kredi yada daha az diyor benim 80 kredi eksiğim var ancak 3 sınavla bitiririm liseyi peki hocam bizimdemi 4 yıl olacak?

MELEKDERYA

18.08-2009, 19:46
Çılgıntürk,
Sen bu ek sınava giremezsin çünkü sadece mezuniyetine 30 krediden az kredisi kalanlar girebilecek,ayrıca girsen bile zaten mezun olamazsın çünkü 192ye tamamlaman gerekiyor,ayrıca sen zaten 4 yıllıksın,dönemin dolsa bile kredilerini tamamlayamazsan ve ortak derslerini veremzsen mezun olamazsın,sen acele etme,sen 12 Ekim'de bürona gidip normal kayıt yenilemeni yaptıracaksın...

Beyazgeceler,
Baktım senin durumuna,sen de 4 yıllıksın,Çılgıntürk'e söylediklerimin aynısı senin için de geçerli,sen de giremezsin ek sınava,108 kredin var senin,daha mezun olmana var,Ekim'de kayıt yenilemelisin...

çılgıntürk

18.08-2009, 19:48
hocam ben bir dönemde 30 kredi alabiliyorum çalışırım 3 kez sınav var önümüzde mezun olamam mı ben?

hocam 4 yıl mecburimi yoksa dönem ve kredimi
hocam ben dershaneye yazıldım bu yıl mezun olacam diye
olursun demiştiniz:( 2.5 yıl oldu liseler diye bende mezun olurum sandım kafam iyice karıştı

yıl 3 dönem 6 kredi 112 hocamm

MELEKDERYA

18.08-2009, 19:52
Çılgıntürk,
Seneye mezun olursun,çalışırsan 4 yılın manası 8 dönem demektir,bizde yılda üç dönem yani üçkez sınava girildiğine göre2,5 yıl sürer, 4 yıl zaten sürmez,4 yıl kelimesi gözünüzü korkutmasın,sen seneye çalışırsan mezun olursun..
Arkadaşlar,
Eksınava şartı uyanlar bence mutlaka girsinler,Ankarada olması gözünüzü korkutmasın,mezun olabileceğinizi düşünüyorsanız girmenizi tavsiye ederim...

Arkadaşlar bugünlük bu kadar,çıkıyorum..
Sorularınızı yazın yarın cevaplarım...

elif232

18.08-2009, 19:53
hocam ders seçimlerini cuma akşamına kdarmı yapabliriz biliniz varmıı en son hngi gün yapablirizzz

beyazgeceler

18.08-2009, 19:53
hocam sizce ne zman mezun olabilirmm 2010 öss ye girebilirmiiymm

çılgıntürk

18.08-2009, 19:55
saolun hocam biran yüreğime iniyordu valla

birde halkeiğitimde hocalar dalga geçti kredin olsada 8 dönem olsada 4 yıl gelecen diye

çok korktum hocam saolun allah razı olsun :)

jon83

18.08-2009, 21:08
öncelikle bu ek sınav tüm ögrencilere hayırlı olsun saolun ipek hocam iyiki varsınız sizin sayenizde önceden dogru bilgileri ögreniyoruz gelelim sınav yerine ben sınav olması için hergün dua ettim degil ankara istanbul hakkaride olsam gene giderim herkeze hayırlı olsun 16 kredi lazım olurda mezun olmassam egitim teknojelerine meb açıkliseye hakkım helal olsun kendi ellerimle 4 yıllık sisteme tabi olucam saygılar

inprc

19.08-2009, 14:10
ek sınav açıklanmış hayırlı olsun. acaba ek sınavda alınan puanlarında diploma notuna etkisi oluyormu. teşekkürler.

sevgi06

19.08-2009, 15:45
hocam şimdi bnim mezun olmam için 24 krediye ihtiyacım var olurda mezun olamazsam bölüm değiştirmeyi düşünüyorum bölüm değiştirdiğimde alan kredisi gerekecek eskiden sınava girdiğim derslerde alanıma girenlerin kredisi alan kredime eklenecekmi nasıl olacak yada genel kültür olarak devam edersem yine alan kredisi gerekecek yine aynı şekilde önceden girdiğim alan derslerinin kredisi alan kredime eklenecekmi?

skandal

19.08-2009, 16:36
sayın ipek hanım ben lise 4 ogrencısıyım kredım 218 alan kredim 86 ortak derslerımın hepsını verdım 3 tane zorunlu dersım var alan onları verme gıbı bı sartım varmı bana sadece 1 kez gırme sartı var dedıler ama ben yınede bılgı almak ıstıyorum mezun olabılmem ıcın 3 tane alan dersı vermek zorundamıyım yoksa sadece gırmek mı zorundayım yardımcı olurmusunuz...

----------

hmm bıde ders secme lıstemde alan derslerımın onunde muaf yazıyor onlarıda secmek zorundamıyım 3 tane zorunlu dersım vardı onlarda muaf yazmıyor 5 tane alan dersı var onceden gırmıstım onlarda muaf yazıyor onları tekrar secmek zorundamıyım mezun olabılmem ıcın lutfen yardımcı olun

beyazgeceler

19.08-2009, 19:37
bence mezun oldun arkdaşımm benim bildiğimmm ne zmandan beri sınava giiryon çok merak etiimmmm?

skandal

19.08-2009, 19:38
zorunlu dersım oldugu ıcın mezun olamıyorum 3 yıl ozgun egıtımde okudum son senemı acık ogretımden verıyorum..

beyazgeceler

19.08-2009, 19:39
bekle birazz ipek hoca bugun cevaplammssaa yarın cevaplarrr...

Ckurt

19.08-2009, 19:43
beyaz, benım alan sosyal bilimler sormussun daha önce

beyazgeceler

19.08-2009, 19:50
anlamdım ckurtttt

elif232

20.08-2009, 01:57
sınav

sfenks

20.08-2009, 12:45
mrb ipek hocam ya hocam size bir sorum olacaktı eğer cvplarsanız mn olurum ya hocam ben 4 yıllk t. m okuyorum şu an toplam kredim 98 alan kredim 50 şimdi gelecek yıl 3 sınavada girdiğimi düşünerseniz gelecek yıl mezun olabilirmiyim şimdididen tşkler
.....

okyanusummm

20.08-2009, 13:04
Sayın hocam ; mesleki açık lisede okuyorum kredilerimi tamamladım zorunlu dersim kalmadı yüzyüze eğitimimde tamamladım sorun şu tamamlama belgemi okuldan dün alıp halk eğitime götürdüm onlarda ankaraya gönderdiler sistemde hala mezun görünmüyorum ama benim acilen mezuniyet belgesine ihtiyacım var üni kazandım ve kaydımı yaptırmam gerekiyor .. ankarayı aradım 5 günden önce sistemde mezun oldugun görünmez diyor mezun oldugum görünecekmişte daha sora ben dilekçe yazacakmısımda mezuniyet belgesi gelecekmiş hocam kimse 1 aydan önce yetişmeyeceğini söylüyor hocam bunca şeye katlandıktan sora bi adım kala bu beni çok korkutuyo ne yapmam lazım yardım edin hocam öğrenci no 2062010791 hocam şimdiden alahrazı olsun ..

skandal

20.08-2009, 14:25
mezunıyet belgenı ankaraya gıdıp 1 gunde alabılıyormussun bankaya para yatıracaksın 10 mılyon sonra dılekce yazacaksın ankaraya gıdıp 1 gunde alabılıyormussun oturdugun yere gelmesını ıstıyorsan 1 ay beklermıssın ama gıdıp bızat ankaradan alırsan 1 gunde alınıyormus unı kazandıgın ıcın hemen verıyorlarmıs bende senin durumundayım bugun ankarayı aradım oyle dedıler....

MELEKDERYA

20.08-2009, 19:39
Elif232,
Ders tercihleri yarın son...

Beyazgeceler,
Seneye inşallah össye girersin..

Skandal,
Eksınava başvurmuşsun,baktım durumuna,kredilerin de tam,sadece üç tane ortak dersin var,sadece onları seç,onları verirsen mezunsun,o derslere biraz çalışmalısın,bu arada Seydişehir'demisin bilemiyorum ama orası çok sevdiğim bir yer ve ilk görev yerim.. :)Seydişehir'e sevgiler....:)

HaticeKübra,
Tablo 3A da genel kültür alanından seçebilecğin istediğin bölüm varsa alanın genel kültür olarak kalsın,zaten ortak kredini tamamlamana az kalmış,çok da fazla kaygılanmana gerek yok,alanını değiştirirsen de çok kaybın olmaz,çok farketmez,bu kadar irdeleme,istersen bir de bürona sor..

Sfenks,
Her dönemde 30 kredilik dersten sınava giriyorsunuz,eğer çalışır iyi kredi çekersen elbette ki seneye mezun olabilirsin,ki zaten yarılamışsın...

Ruken,
Yukarda Sfenks için yazdıklarım aynen senin için de geçerli,başarılı olursan seneye össye başvurabilirsin...

Okyanus,
Merak etme tüm üniversiteler kayıt süresini uzatmak zorundalar,daha ikinci ek sınava girecek olanlar var,kaydın gecikmez sakın merak etme,haftaya mezuniyetin onaylanacak,sisteme yansıyacaktır,ayrıca illa ki bu konuda kaygılanıyorsan Ankarayla görüşüp haftaya mezuniyetin onaylanınca çıkma belgesi istek dilekçesi gönderirsin,sana çıkma belgesi gönderirler,onunla üniversiteye kayıt yaptırabilirsin,ya da Ankaraya giderek de bu belgeyi alabilirsin,ama bence acele etme,biraz bekle,ve durumunu üniversitene telefonla bildir...

Inprc,
Ek sınav bu sene dönemden sayılıyor ve eksınavdan aldığınız notlar elbette ki diplomaya yansıyacak ama çok fazla fark olmaz...

Arkadaşlar özel mesajla sorular sormayın lütfen açıköğretim ile ilgili sorularınızı buraya yazın...

skandal

20.08-2009, 19:59
hocam ortak degıl zorunlu alan dersım var onları vermem sart degılmıs sanırım ek sınav gırdıgım zaman muaf olacakmıs ondan sonra mezun olacakmısım dogru bılmımı bana oyle denıldı yardımcı olurmusunuz

MELEKDERYA

20.08-2009, 20:05
Skandal,
Evet,o dersler zorunlu alan dersi,bir defa girip çıkman yeterli,başaramasan da mezun olursun,sadece boş bırakma,ama yine de çalışarak başararak mezun olursan da daha iyi..nasılsa mezun olacağım düşüncesiyle çalışmamazlık etme,çalış yine de..

skandal

20.08-2009, 20:13
tamam hocam cok sagolun bılgılerınız ıcın cok yardımcı oldunuz ben seydısehırde degılım sınavım bıttıgı zaman gıdecegım inş seydısehırı begenmenıze sevındım gercekten guzel yer ... iyi gunler ...

zeynep0691

21.08-2009, 10:15
bu genel kültür alanına ortak kredi şartı getirildi ya peki o ortak dersler hangi dersler olacak ben halk eğtime gittiğimde sordum öyle birşey yok dediler..

ankara keçiören .de

sfenks

21.08-2009, 10:47
ya ipek abla gelecek yıl bizde ek sınav yaralabilrmiyiz yani 4 yıllıklar

elif232

21.08-2009, 19:17
hocam ek sınava bşvuru tarihi 26 ağustos çarşambaya kadar uzatılmış öylemi?

----------

hocam bazıları uzatıldı diyor bazılarıda sadece ankara istanbulda yapılacağı için uzatılması imkansız diyorlar ek sınav tarihinin

MELEKDERYA

21.08-2009, 20:11
Ruken,
Gelecek yıl ek sınav olacağı konusunda kesin bişey demem imkansız ama sanıyorum ki olur...

Zeynep,
Ortak derslere şifrenle öğrenci girişinden girerek bakabilirsin..Ortak kredi içine tüm ortak dersler girmektedir..

HaticeKübra,
Geometri ve matematik yapmadan alan kredini tamamlayabilirsin elbette..

Elif232,
Ek sınav başvuruları bugün bitti,uzatılmadı,uzatılacağını da sanmıyorum çünkü haftaya pazartesi lise yeni kayıt işlemleri yapılacak..Ek sınav işlemleri sistemden kaldırılmak zorunda..

aljen

21.08-2009, 22:57
hocam ben genel kültür alanındayım.ama lise bitince okul öncesi öğretmenliğini istiyordum.meslek lisesine gitmedende öss sınavlarına girerek tercih yapabilmem mümkünmü.

elif232

21.08-2009, 23:53
iyiki kayıt yaptırmışım tatilimi yarım bırakıp hocam çok teşekkürlerr çok tşkrler milli eğitim bakanlığına çokkkkkk allah razı olsun hocam sizden :))))

sevgi_44

22.08-2009, 23:58
Hocam benimde ufak bir sorum olcaktı... şuan mezun olmam için tek krediye ihtiyacım var.fakat ortak derslerime baktımda muaf olarak gözüküyorum yanlız ben mat2den sınava 2kere girdim ve 2kerede kaldım ama o dersde muafların içinde.yani muaf olmam için 3kere kalmam şart degilmiydi? ve bu mat2 başarısız derslerimedede gözüyüyo 2kere girilmiş sınava..kafam çok karıştı acaba mat2(ortak ders) alimmi almıyimmi?

MELEKDERYA

23.08-2009, 00:18
Sevgi,
sen açık liseye ilk kayıt yaptırdığında tasdikname ile kayıt yaptırmışsındır mutlaka,önceki lisende de o dersi bir kez sınava girip başaramamışsındır,bu nedenle muaf dersler kategorisine girmektedir,ders seçme listende yanında muaf yazıyorsa seçmene gerek yok demektir,seçmesen de olur,o dersten sorumlu değilsin...

----------

Aljen,
Tercih yapabilirsin daha önce de söyledim ancak katsayı konusunda ufak bir kaybın olur,yeni öss sistemini tam olarak bilmiyorum yine de araştır istersen...

Hatice,
ÖSSye girebilmen için mevcut kredinin seneye 160ın üstünde olması gerekir,ek sınav büyük ihtimal düzenlerler,şartlara uyarsan elbette puanın hesaplanır..

jon83

23.08-2009, 00:24
ipek hocam iyi geceler nasılsınız hocam ikinci ek sınava nasıl talep azmı çokmu birinci ek sınavda hocalarımız yardımı esirgemedi saolsunlar hocam ankarada yardım ederlermi

MELEKDERYA

23.08-2009, 00:26
Jon,
Büroya gelip de bir kez kendini tanıtmadın,senin bu soruna cevap yok..

jon83

23.08-2009, 00:34
haklısınız hocam mutlaka bir gün ben gelip hocam ben jon83 diycem tahmini zamanda ank dönüşü mezun olmam yada önemli degil iyi geceler hocam emeginiz için saol iyiki varsınız

Ckurt

23.08-2009, 00:49
hocam seneye 3 dönem sınav yapılacak. Forumda yazılanları hep takip edıorum seneye 3.dönemde yanı agustos ayında mezun olacaklara öss başvurusu yapabilirsiniz onu ayarlarlar dediniz.Şimdi össye başvuru için kredi 160 dan yuksek olmalı diosunuz biraz çelişkili oldu.......

nihat48

23.08-2009, 08:31
Hocam'a ve herkese merhaba...

Aiö ile ilgili sorum;

Bir senede 3 sınıf oluyormuş? Geçen yıllarda çıkmış sınavlara baktım, oturum'lar karışık almış sınıfları, mesela kitapçıkta 7. sınıfda var 6.da ..

Doğal olan, her sınav bir sınıfın bütün derslerini kapsamaz mı? Mesela ilk sınav ekim 14'de herhalde ve sıfırdan okuyan ilk önce bu sınavda 6. sınıf derslerini vermeyecek mi?

Şimdiden teşekkürler...

mstf umit

23.08-2009, 11:48
slm ablacım ben sana yıne yazmıştım hatırlarsan ya benım sana şimdikı sorummm açıktan bu lise kaç yılda bıtıyorrr

sevgi_44

23.08-2009, 14:05
hocam muaf dersler katakorisine baktım zaman ortak derslerimin hepsi muaf...ozaman sorun yok sanırım tek puan için 29 agustosda sınava gircem.herkese başarılar...

beyazgeceler

23.08-2009, 17:48
hocammm neler duyorumm bennnn öss hakkında.... aln kredimmizmi 165 olcak yoksa ortak kerdimizmi ,yoksa 2 sinin toplammıı? eğr ortak krediyse kaçıncı döneme kadr 165 yapmamız lazımm? BEN 2 DÖNEM ÜST ÜST E HAYATTA 30 KREDİ ALAMAMMMMM HOCAMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM YANDIMMMMMMMM YANDIMMM HAYELELRİMMMMMM MEYVE SUYUNA DÜŞTÜÜÜÜÜ

Ckurt

23.08-2009, 18:42
öss kayıtları ocak ayınının sonunda başlıyor ocak ayındakı sınav sonuçları bellı olduktan sonra sene sonu mezun olabiyorsan kayıt yapabiliyorsun..... aöl, öss ye başvuru şartında sayı verilmiyor 130 veya 160 gibi, sene sonu mezun olacaklar giricek diyor. Ama matematiksel olarak düşünürsen agustos ayında mezun olabilmek için ocak ayındaki sınav sonucu toplam kredinin en az 132 olması lazım bunun için 2 dönem üst üste tam kredı çekmen gerekiyorsa çekiceksın başka yolu yok.

kırıkkaleli

24.08-2009, 01:55
ipek hanım merhabalar,ben lise3'e geçtim yani lise 2 yi tamaladım.ben şimdi okulumu açık ögretim lisesinden devam ettirmek istiyorum.şimdi ben ilk baştan mı başlıcam.nası olcak beni aydınlatırsanız çok sevinirim hemde çok acill.şimdiden teşekkür ederim...

beyazgeceler

24.08-2009, 14:16
kırıkkarelii hemn taksitnameni alıp halk eğtime kayd oluyorsunnn taksit nameylee kayıt olsannn sadece kaldığın yerden devam edecnnn sıfırdan başlammsıın korkmmaaa tahminimmce yeni kayıtlara azkaldııı ama hocammmı beklee odaha güzel anlatırrr

MELEKDERYA

24.08-2009, 21:35
Çağatay,
Gelecek yıl için kesin bilgiler veremem ki,tahminen yazdım bunu da her zaman belirttim,ayrıca verdiğim bilgilerde hiç bir çelişki göremedim,sen yanlış anlamışsın,bunu komisyon ayarlıyor,sen de nerde işine yaramayan lazım olmayan ve net olmayan konular varsa didikleme artık,1 yıl sonrası için sorular sormayın arkadaşlar hepinize diyorum,bir daha senin bu tür gereksiz ve cevabını da kendin bal gibi bilip de irdelediğin hatta cevabını hem soruyu sorup hem de foruma yazdığın yazdığın,açık bulurcasına irdelediğin sorularına cevap yazmam Çağatay,bir daha oku...
Nihat,
Diploma ile kaydolanlar 6 sınıfın tüm dersleri ile 7. sınıfın dört tane dersinden sınava girer,bunun haricinde okuyan veya tasdikname ile kaydolan öğrencilerin durumlarına göre dersleri de değişir,ve sınavda her öğrencinin durumu farklıdır,kendi durumuna uygun derslerden oturumuna göre girerler..

Mustf Ümit,
Bu senin çalışmana başarına bağlı,ama en kısa 2,5 yıl..

Ruken,
160 kredi eski sisteme göre,gireceğiniz en son sınavdan önce toplamanız gereken kredi olarak tahminen vardiğim bir sayı,sistem değiştiği için henüz belli değil..

Beyazgeceler,
Yukarda arkadaşlarına da dediğim gibi seneye öss için kredi ile ilgili verdiğim bilgiler eski sisteme göre verdiğim tahminen bilgilerdi,seneye nasıl olur bilemiyorum...
Önem sırası:0rtak-alan-seçmeli
İlk iki sene için ortak alan farketmez..

Kırıkkaleli,
Ayrıldığınız okuldan tasdiknamenizi almak zorundasınız,büronuzla konuşun,onlar sizi yönlendireceklerdir...Ayrıca kaldığınız yerden devam edersiniz...Sıfırdan başlamazsınız...

Zeynep,
Normalde orta ama Açık İlköğretimden mezun olanların not otalamalarıyla kıyaslandığında iyi sayılır...Ayrıca kayıtlar başladı,liseye de kayıt yaptırabilirsin.büronla görüşmelisin..

Jon,
Bu Perşembe şifrenle sistemden öğrenebilirsin...

Arkadaşlar, Açık Lise ve Mesleki Açıköğretim Lisesi yeni kayıtlar ve kaydı silik olanların kayıtları başladı,ilköğretim mezunları ve liseden tasdiknameli olanlar www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) ve www.maol.meb.gov.tr (http://www.maol.meb.gov.tr) adreslerinden gerekli bilgiyi alabilirler...

beyazgeceler

24.08-2009, 21:44
soru:1hocamm açık lisede ortak derslermi önemli yoksa alan ?
soru:2hocam ben ders seçimi yaptığımda ilk dönem 20 kredi ortak seçyim 10 kredi alan böyle daha iyi olur demi?
yada hepsini ortak yapayımm? sizin tafsiyeniz hangisi?

helin985

24.08-2009, 23:29
Helin985,
Açıkilköğretimde her sınavda bir sınıf geçiyorsunuz,ilk sınavınız Kasım'da yapılacak,ayrıca üst sınıftan da ders seçebiliyorsunuz,başarılı olursanız bir yılda mezun olabiliyorsunuz,kitaplarınızı bürodan alıp evde çalışacaksınız,sorular test şeklindedir..Engelini daha net yazarsan sana cevap verebilirim,Yürüme engelli misin?

evet hocam yürüme sorunum var sol ayakta sorunum var aksıyorum.

cankız21

25.08-2009, 12:49
Mrb melek hnm;Meslek liseleri katsayı farkı kaldırıldı diye biliyorum eğer böylise ben öss de zaten çocuk gelişimi bölümünü istiyorum.Açıklisede 3. yılım bitti alanım eşitağırlık,kredim 128 ben açıköğretim meslek liseisne geçiş yapabilirmiyim yada mantıklı olurmu böyle bişey çünkü hep sayısal derslerim kaldı onlar biraz zorlucak beni bu yüzden.sayfama girip bi karmısnız durumuma sizce ne yapmalıyım?şimdiden teşkekürler..2061062354

okyanusummm

25.08-2009, 13:54
İpek hocam dediğiniz gibi durumum şuan mezun görünüyor mezuniyet belgesi yani çıkma belgesi için dilekçe yazdım göndermeden önce ankarayı aradım bana dedilerki dilekçeyle başvuru yaparsan 1 ay içerisinde belge sana gelir senin buraya gelip alman gerkir hocam eylülün 7 sine kadar kayıt yaptrmam gerekiyor sizcede yatişmezmi birde diploma numaram belli olduğunda çıkma belgesi alamayacağımı sölediler sisteme baktım diploma numaram belli değil daha ama 3- 5 güne belli olacağını söledi ankara ne yapayım ne edeyım hocam şimdi ben bi düğümü çözüyoruz bi düğüm daha allah herkesin yardımcısı olsun şimdiden saolun hocam .. 2062010791

sevgi06

25.08-2009, 15:34
Hocam sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak bilginiz varmı?

zeynep0691

25.08-2009, 17:36
hocam ben açık liseye kaydımı yaptım şöyle yazıo bilgilerim de genel kültürün ortak kredi ve alan kredisi şartı var mı dedim yok dediler

Okul / Alan - Bölüm:AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / GENEL KÜLTÜRÖğrencilik Durumu :ÖN KAYIT ÖĞRENCİSİ
ne zaman aktif olurum

MELEKDERYA

25.08-2009, 22:30
Helin,
Raporunun aslını veya fotokopisini bürona götür ve durumunu anlat,sınav salonunu sana uygun ayarlamak zorundalar,büron durumunu Ankara'ya bildirerek sınav salonunu sana uygun ayarlayacaktır..Eğitimde bir kişi bile feda edilemez... :)
Cankız,
Meslek liselerinde yüzyüze eğitimlere devam zorunluluğu+temrinlik ücreti+vazgeçersen üçüncü dönemden sonra genel liseye geçememek gibi durumlar söz konusudur...
Yine de çok istiyorsan büronla konuşursun kontenjan varsa geçişini yaptırabilirsin,Ancak sistemden senin durumuna baktım,güzel kredin var bu nedenle ben sana genel liseyi bitirmeni tavsiye ederim çünkü genel lise mezunları da meslek lisesine kayıt yaptırabiliyor.Seneye mezun olduğunda sistemde bir değişiklik olmazsa meslek lisesine kayıt yaptırırsın, bu sayede meslek lisesinde de genel lisenin kültür derslerinden muaf olursun,zorlanmazsın,iki tane diploman olur ve össde alan konusunda sıkıntı çekmezsin,tabi bu benim kişisel görüşüm fakat çocuk gelişimi de şu an Mersin'de en çok talep edilen alan,yani karar senin... :)
Okyanus,
Merkez Ankara'da olduğu için sen en net cevabı almışsın artık benim diyecek sözüm yok... :) ,yetiştiremeyebilirler demek ki,bence git Ankara'dan al,ya da ordan bir yakınına vekaletname gönder,o alıp sana gönderebilir..başka çözüm yok bu durumda...

Zeynep,
Genel kültürde ortak krediyi 80'e tamamlama şartı var,bu şart yeni getirildi...Öğrencilik durumun aktif olunca sistemden ders seçeceksin,Ekim'de sistemden kontrol et...

sevgi06

26.08-2009, 08:36
hocam ben hariç herkesin sorusuna cvp veriosunuz 2 oldu bnim soruma cvp vermiosunuz neden?

zeynep0691

26.08-2009, 10:17
peki dersii seçince alanımı değiştirebilir miyim halk eğtimdeki adam genel kültürü seç dedi ona uydum eğer zor ise sosyalı seçeim zaten ünüv düşünmüyorum hemen mezun olmak amacım lise diploması alsam yeter sosyal seçince de dil anlatım var ben onu hiç sewmiyorum çok zorlanıyorum :( yardımm

beyra

26.08-2009, 11:41
İpek ablacım açık liselerin 2.5 yıla indirilmiş olduğu bilgisi doğrumu doğruysa neden halk eğitimlerin bundan haberi yok ben liseye yeni kayıt yaptıcam ama liseyi cabuk bitirmrk istiyorum tabi kaydımı yaptırırsam 2.5 yıla nasıl tabi olurum şimdiden teşekkürler

beyazgeceler

26.08-2009, 16:13
Eşşek giibbi çalışman lazımmm bukadar basitttt:D:D:D:D

ahmetsami

26.08-2009, 20:28
ipek hocam mrhba kayıt yenileme ne zaman başlıyor gerekli bilgiyi verirseniz sevinirim şimdiden tşekr ederim

mstf umit

27.08-2009, 18:05
lise 1.sınıfı iki sene gittim birinci senemde kaldım ıkıncı senemdede yarıda bıraktı gıdemedım ve şuan daha normal olarak okuma hayatım yok bendee sayın kalem (melek) ablamın verdigi tafsıyelerden tekrar okula başlamak ıstıyorum

açıkögretime başlamak için şimdi ne yapmam gerek

ilsec

27.08-2009, 18:13
ilk önce kayıt tarihini geçirmemeniz gerekiyor.eğer geçirirseniz 1 seneniz boşa gider.bulunduğunuz yerdeki açık lise bürosuna başvurun.bu büronun nerde olduğunu bilmiyorsanız yine bulunduğunuz milli eğitim müdürlüğüne başvurun onlar sizi yönlendirir.başarılar diliyorum.

beyazgeceler

27.08-2009, 18:26
arkadaşım yarın sabah düz halk eğitime gidiyon sana bir kağıt vercek evraklar orda yazıyor ondan sonraa bankaya yatırancan senin işin yeni kayıt ama en en önce okuldan taksit nameni alıyon taksitnameyle kayıd olsan bıraktığın yerden devam edersin daha sorun varsa söyle çekinme

MELEKDERYA

27.08-2009, 22:14
Sevgi,
Ek sınav giriş bilgileri bugün yayınlandı.

Zeynep,
Kayıt yenileme döneminde değiştirebilirsin.

Beyra,
8 dönemi tamamlama zorunluluğu var ve yılda üç dönem olarak sistem değiştirildi.Her dönem sınava gireceksiniz.Yeni değiştiği için bilemiyorlardır..

Ahmetsami,
Kayıt yenileme işlemleri 12-30 Ekim tarihleri arasında yapılacaktır...

MustafaÜmit,
Ayrıldığın okulundan alacağın tasdikname veya öğrenim belgenle sana en yakın Halk Eğitim Merkezi Açıköğretim Bürosu'na giderek kayıt yaptırmalısın,kimliğin ve 1 resim+45 TL parayı da yanında bulundurmalısın.Kayıtlar tüm Türkiye genelinde başladı ve 2 Ekim'e kadar süresi var...

zeynep0691

28.08-2009, 11:37
hocam ekim de kitapları almaya gel ders seçeceksin dedi büraodaki adam o zaman değiştirsem olmaz mı sosyal bilimler seçicem çalışıp yaparız inşallah Allah herkesin yardımcısı olsu :)
bir de sosyal bilimler bölümün de alan dersinde dil anlatım var onu görmem şart mı :S hiç sevmiyorum yapamam ki çok korkuyorum

elif232

28.08-2009, 14:30
hocam bu sene başka ek sınav yapılmaz değilmi ? 3. Bir ek sınav keşke olsaydı ama halk eğtimden yapılmaz dediler bilginiz varmı?

beyazgeceler

28.08-2009, 14:53
zeynep0691;

zeynep çaresi var eğer dil ve anlatımı sevmiyorsan fen bilimleri alanını seç orda pek dil ve anlatımla karşılaşmazsın sosyal bölümü kadar

zeynep0691

28.08-2009, 16:55
o zamanda fiizk kimya mat var sayısalda zorlanıyorum

beyazgeceler

28.08-2009, 17:33
zeyneppp çaılşamdığın müddettçeee tüm dersler sana zor gelirr. ayrıca bende lisedeykennn dil ve anlatımm beni biitrdii onun yüüznden sınıfta kaldımm ama şim açık lisedeyimm dil ve anlatım dersinden ful çekiyorum sınavlardaa.. bence dil ve anlatımm basit bir dersss tabbii çalışırssannn

beyazgeceler

28.08-2009, 21:40
of bu açık liseden diploma almak niye böyle zor anlamıyorumkiiii..... verin cocoğun diplomasını zatenn vereckesinnizz neden oyalıyorsunuz halahalala

MELEKDERYA

28.08-2009, 22:45
Arkadaşlar,
*Alan değişikliğini ders sayfanız açılınca kendiniz yapabilirsiniz.
*Ek sınavda mezun olanların diploması haftaya bürolara gönderilecek..
Diploma nosu almış demek diploman hazırlandı anlamındadır..
*Dil ve Anlatım dersini başaramazsanız muaf olmuyorsunuz,Yani bu dersi mutlaka başarmanız gerekiyor bu nedenle çok çalışın,dil ve anlatım dersini başarmak için nette oyunlar oynamaktansa bol bol kitap, gazete dergi ve yararlı siteleri okuyun...:D

anelka

28.08-2009, 22:54
meraba ipek hanım..
mezun olam için 12 krediye ihyitacım var Allah korusun olamazsam 4 yıllık sisteme gecince ne kadar kredi almam gerekicek zorunlu ders eklenicekmi ?

elif232

28.08-2009, 23:07
hocam baskı yapsanız bu sene 3. ek sınav yapılırmı ?? imkansız gibi ama başka ek sınav olurmu halk eğitimdeki hocalar olmaz demişlerdi

----------

ipek hocammmmmmmmmmm bilgiverirmisinizzz:))) güzel hocamm eheh

MELEKDERYA

28.08-2009, 23:15
Anelka,
Sanırsam yarın ek sınava gireceksin, öğrencilerin dediklerine göre ek sınav daha kolay oluyormuş,mezun olursun inşallah kaygılanma... 4 yıllık sistemin şartlarını bu forumda yazmıştım..Ordan bak..Zorunlu ders eklenecek..

Yok daha neler, oldu ben baskı yapayım,sizler de çalışmayın Elif'cim biz sizlerin yerine çalışıp size elli tane ek sınav daha yapalım...

Ckurt

28.08-2009, 23:23
hocam cogu arkadasımız bu ek sınavlarla mezun olucak bi ben kaldım başınıza....:D ama bendende bu sene öss başvurumu yaptıktan sora kurtulcaksınız....

ayyildiz174

29.08-2009, 04:05
merhaba ipekezgi hanım
ben maol öğrencisiyim yaklaşık 5 6 yıl ara vermek zorunda kaldım öğrenime.şimdi kaldığım yerden devam etmek istiyorum.
Bölüm : 3 yıllık elektronik
Durumu : silik
Toplam Dönem :11
Toplam kredim : 145
Yüzyüze Eğitim Tamamladımı : hayır
yazıyor sisteme girdiğim zaman

Uzaktan eğitimle aldığım derslerim bitmişti.Meslek lisesinden aldığım bölüm derslerimden birkaç tane ve staj eğitimim kalmıştı benim.Hangi derslerimin kaldığını ve o dersleri yüzyüze eğitimle hangi meslek lisesisin verdiğine nasıl ulaşırım yardımcı olursanız sevinirim

beyazgeceler

29.08-2009, 17:26
hocam ben şimdiibaşaramadığımmdersleri tekra sınav için seçebilirmiyimm o dersler kendiliğindenmi ders seçme bölümüne girecek?

zeynep0691

29.08-2009, 17:36
Arkadaşlar,
*Alan değişikliğini ders sayfanız açılınca kendiniz yapabilirsiniz.
*Ek sınavda mezun olanların diploması haftaya bürolara gönderilecek..
Diploma nosu almış demek diploman hazırlandı anlamındadır..
*Dil ve Anlatım dersini başaramazsanız muaf olmuyorsunuz,Yani bu dersi mutlaka başarmanız gerekiyor bu nedenle çok çalışın,dil ve anlatım dersini başarmak için nette oyunlar oynamaktansa bol bol kitap, gazete dergi ve yararlı siteleri okuyun...:D

sizin tuzunuz kuru :) ben de öğretmen olsam yada lise mezunu olsam başkalarına aynen derdim :) çok zor açık öğretim çok zorrrrr hele derslerii kim bilir ne zordurrr

MELEKDERYA

29.08-2009, 21:37
Unfeeling,
Kayıt için öğrenim belgesinin aslı,1 resim,1 kimlik fotokopisi ve 45 TL gerekli...Ama ilden ile küçük farklılıklar olabilir,büronla konuşmalısın...

Ayyıldız,
Senin de kayıt yaptırman gerekiyor,kayıtlar başladı,mesleki derslerini okuluna sormalısın,ayrıca bürona bu ay içinde uğrarsan iyi olur...

Beyazgeceler,
Evet başarısız derslerin ders seçme sayfasında genellikle görünür...

Zeynep,
Eğitim öğretimde açık lise en kolayı buna da zor diyorsan kendini şartlandırıyorsan hiç başaramazsın,gözünde ve düşüncelerinde küçültmen lazım ki başarılı olasın...Emek olmadan yemek olmuyor maalesef...Daha hayatınızda karşılaşacağınız nice zorluklar olacak,gençsiniz daha,gün gelir ki şu anki zorlukların üstesinden gelmeyi bile arayabilirsiniz,o nedenle sızlanmak yok... :)
Ayrıca çoğunlukla nete kolayca girebiliyorsunuz,nette yararlanabileceğiniz dil ve anlatım yetinizi geliştirebileceğiniz çok faydalı siteler var ben sizlere sadece tavsiye ediyorum...

GROOBS55

30.08-2009, 05:07
Herkese selam acık lıseye gecen sene kayıt oldum ve sadece 2 kere sınav oldu 2 sınavadagırdım ılk sınavda 12 kredi aldım
2. Sınavda calısıp 40 kredi aldım suanda toplam kredım 70 sanırım dıger kredıde normal lıseyı 1de bırakmıstım ordan geldı sımdı ben bu sene full kredı alıp lıseyı bıtırıcem
sadece tek korkum onumuzdekı 2 sınava gırmeden 4 yıllıga cıkmak eger 4 yıllıga cıkarırlarsa bu sene lıseyı bıtıremıcem askere alıcaklar
4 yıllıga cıkma tarıhı nedır kesın olarak bılen bırı varmı :(

beyazgeceler

30.08-2009, 17:33
evet var bu sneden itaberen 4 yıllıksınn 3 yıllıkta mezun olmayan arkadailar bu sneden dsonra 4 yıllığa tabi tutulacaklarrr üstelikkk 70 kredi çok azz biliyonmuuu sennn .... artı sen askerdeyken sınava girmek için izin almazmısınn öyle bir hakkın yokmuu

GROOBS55

30.08-2009, 20:17
dostum 70 kredı cok az dıyorsunda daha 2kere gırdım sınava 2. sınavda ful yaptım daha ne yapım
askerde sınavlara calısamadıktan sonra gırsem ne olcakkı lanet olsun bolehayataya
tam lıseyı bıtırcem dıodum bu sene 4yıllıga cıkarıorlar hersey alt ust oldu suan
böyle giderse atıcam kendımı bır yerden

beyazgeceler

30.08-2009, 21:19
dostum ben ilk iki sınavda toplam 80 çekmiştimm yannii ancak sen 2.5 sende mezun olabilirsinn çalışmak içinde bişey söylüyemem .....bu arada kaç yaşındasınnn

GROOBS55

30.08-2009, 23:08
1990 11. ay
ya bide acık lisede okuyanlar askerlik tecil edemiormus dogrumu

beyazgeceler

31.08-2009, 14:52
evet yavvv askerlik tecil edemiyormuşşş öyle duyudmm yavv bende 1991 doğumluyum 3. ay. bana ne zman gelirrr? askerlik kağıdı

MELEKDERYA

31.08-2009, 18:45
Açık Lisede askerlik tecil edilemez,askerlik yaptığınız ilde de sınavlara girebiliyorsunuz fakat Mesleki Açık Lisede yüzyüze eğitimlere devam ederseniz tecil ettirebilirsiniz...

vali_88888

31.08-2009, 20:35
arkadaşlar ankarada ve istanbulda yapılan ek sınav sonuçları açıklandı.haberiniz olsun.ben mezun oldum.darısı sizin başınıza.herkese başarılar diliyorum.allah yardımcınız olsun.selam ve saygılarımla.......hoşçakalın!!!!!!!
hocam özellikle size de teşekkür ederim sizin sayenizde mezun olduk.kendinize iyi bakın.

anelka

31.08-2009, 21:26
meraba ipek hanım.. ögrenci girişi yapmaya calısıyorum ama mezun olanlar giriş yapamaz diye bir yazı cıkıyo.. şimdi ben mezunmu oldum cok heycanlıyım

beyazgeceler

31.08-2009, 21:27
eeehhh baklavasını yiyelimm artıkk darsı başımaa

88YS

31.08-2009, 23:49
selam tekrardan : ) uzun bi süredir yoktum sinavlara hazirlaniyordum....

bi sorun daha olucakti 22 ve 23 agutos günleri stuttgartta sinavlarim vardi.. bugün netten sonuclara baktim ve bütün derslerden gectigimi 30 kredi aldigimi gördüm..... bunla birlikte toplam kredim 97 oldu .... sinav yerinde sinava giren görevliler seneye sinavlarin 3 dönemden olusacagini subat nisan ve agustosta sinavlara girecegimizi ve toplam 90 kredi alma hakkimizin oldugunu söylediler.... eger seneye 90 kredi alirsam 187 kredim olucak ama bitirmem icin 192 olmasi lazim seneye bi sekilde bitirme imkanim varmi ???????? ek sinavlar kimler icin gecerli bende ek sinavlara girebilirmiyim ??? ve 192 krediyi düsürdüklerini söyleyenler oldu artik mezun olmak icin 192 krediye sahip olmak gerekmiyormuss 170 lere indirildigini duydum bi dogrulugu varmi ??? seneye kesin bitirip Türkiyeye gelmek istiyorum artik ....

cankız21

31.08-2009, 23:51
Merhaba Melek Hnm;Ya bnm aklım yine karıştıda hemen size bi sorayım dedim:)şimdi duyduğuma göre öss bu yıl 2 sınavla yapılacakmış biri nisanda diğeri haziranda nisanda 2 yıllık tercih edecekler falan girecekmiş hazirandaki biraz daha yüksek bölümler içinmiş sanırım.Buna göre ben nisandaki sınava girebilirmiyim?(kredim 128)şimdiden teşekkürler...

teknokent

01.09-2009, 11:24
Okul / Alan - Bölüm : MAÖL ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ - 3 YILLIK / BİLGİSAYAR (DONANIM)

Öğrencilik Durumu : AKTİF

Toplam Dönemi : 12 AOL'de Okuduğu Dönem : 6

Toplam Kredi : 139
Alan Kredi :

Yüz Yüze Eğitim Tamamladı Mı?: HAYIR

bu yaz 2 defa ek sınava girdim toplam 139 kredi yapabildim 5 kredi eksiğim vardı geçirmediler mezun olamadım 5 kredi yüzünden 4 yıla geçicez bi çaresi yokmu.
yani 4 yıllığa geçtim 192 yapmam gerekiyor,ben yüzyüze eğitime devam edemiyorum ordan hiç notum yok ama ek sınavlara girebildim eğer yüzyüze eğitim şart olsaydı ek sınavlara giremezdim almazlar diye düşünüyorum doğrumu hocam.acaba 192 tamamlasam yüzyüze eğitimi tamamlamadan mezun olabilirmiyim veya yüzyüze eğitimden, güvenlik görevlisi olarak çalıştığım katılamadığım için muaf olma gibi bir durumum olabilirmi teşekkürler

elif232

01.09-2009, 15:23
bu sene başka ek sınav olacakmı acaba ipek hocam okullar başlıyor gerçi ama? olurmu sizce ? ek sınav

beyazgeceler

01.09-2009, 17:26
ACİLLLL

hocamm çok acill bir soru cevaplarsanız sevinirimmm:)
ailem eylüden sonra mısısra yerleşmeyi düşünüyor ben daha lise mezunu olmadımm ve artık türkiyeye gelmem imkansız acaba nasıl mezun olcam hocam bana bişeyler açıkla şuann ne yazacğımıı bilmiyorumm ortada kaldımmm olanları bekliyorummm lütfenn hocam bişeyler söyleee:(

anelka

01.09-2009, 19:31
battusay teşekürler :) peki sisteme hiç giremicekmiyiz mezun olduk diye :) hangi derslerden gectim ne var ne yok nası ögrencez :)

elif232

02.09-2009, 19:52
bu sene başka ek sınav olacakmı acaba ipek hocam okullar başlıyor gerçi ama? olurmu sizce ? ek sınav

sevgi_44

02.09-2009, 22:10
ipek hocam eksınavda 1 krediye ihtiyacım vardı.ben ne olur ne olmaz diye 6ders seçtim 5tanesinden geçtim birinden kaldım :D ve mezun oldum darısı diger arkadaşların başına....

artemis_866

03.09-2009, 00:23
Hocam meraba , benim durumumu şöyle özetliyim sizi yormadan şimdi sorumlu dersim yok , kredi sıkıntım da yok ama yüzyüze eğitimde 2 tane dersim kaldı geçemedim 4 yıllığamı kaldım hocam öncelikle bide şubatta tekrar okuldaki sınavlara girebilirmiyim ?

teknokent

03.09-2009, 09:56
Okul / Alan - Bölüm : MAÖL ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ - 3 YILLIK / BİLGİSAYAR (DONANIM)

Toplam Dönemi : 12 AOL'de Okuduğu Dönem : 6

Toplam Kredi : 139
Alan Kredi :

Yüz Yüze Eğitim Tamamladı Mı?: HAYIR
benim öğrenci kredi bilgilerimde bunlar yazıyo gösteriyim dedim yardımcı olursanız sevinirim

bu yaz 2 defa ek sınava girdim toplam 139 kredi yapabildim 5 kredi eksiğim vardı geçirmediler mezun olamadım 5 kredi yüzünden 4 yıla geçicez bi çaresi yokmu.
yani 4 yıllığa geçtim 192 yapmam gerekiyor,ben yüzyüze eğitime devam edemiyorum ordan hiç notum yok ama ek sınavlara girebildim eğer yüzyüze eğitim şart olsaydı ek sınavlara giremezdim almazlar diye düşünüyorum doğrumu hocam.acaba 192 tamamlasam yüzyüze eğitimi tamamlamadan mezun olabilirmiyim veya yüzyüze eğitimden, güvenlik görevlisi olarak çalıştığım katılamadığım için muaf olma gibi bir durumum olabilirmi teşekkürler

petekgül

03.09-2009, 12:34
meraba ipek hanım ben aöl 4yıllık genel kültürdeyim toplam kredim 81, ortak kredim56 ben 144 kredi ile mezun olacağımı sanıyordum ancak öğrendiğim kadarıyla 192 kredi ile mezun olunuyormuş sosyal bilimlerin mezun olma şartları nelerdir? sizce ben sosyal bilimlere geçmelimiyim? benim kalan zorunlu derslerim(din kültürü:5,6,7ve8, felsefe:1ve2, tarih4, t.c.ink.ve ata:1ve2, dil ve anlatım:6,7,8, milli güvenlik1, ve trafik2) muaf olduğum dersler ise (tarih1ve2, matematik2, fizik2 ve biyoloji2) bu durumda sosyal bilimlere geçersem alan kredim kaç olur? Bir diğer sorumda ben üniversite sınavlarına girmek istiyorum başaramasamda şansımı denemek istiyorum bunun için mezun olmam şartmıdır ben nezaman, nereye ve nasıl başvurmam gerektiğini bilmiyorum bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.saygılar

jon83

03.09-2009, 14:58
slm arkadaşlar öncelikle huzurlarınızda iyi kalpli hocamıza tşk ederim hocamın vermiş oldugu bilgilerle dogru şeyleri zamanında yaptıgıma inanıyorum arkadaşlar 2007 yılında başladım 2009 yılında mezun oldum gece gündüz sadece liseyi bitirmekle uğraştım ve liseyi bitirdim ve özet olarak şunu sizlere söylebilirim ve abiniz olarak tavsiye edebilirim isteyince herşey olur yeterki isteyin ümidinizi umutlarınızı kaybetmeyin sabırla azimle mücadale edin arkadaşlar hocam ben liseyi bitirdim diye foruma gelmemezlik etmem ugrarım arada herkeze selamlar yoldaşlar iyi günler hocam

beyazgeceler

03.09-2009, 21:19
ACİLLLL

hocamm çok acill bir soru cevaplarsanız sevinirimmm:)
ailem eylüden sonra mısısra yerleşmeyi düşünüyor ben daha lise mezunu olmadımm ve artık türkiyeye gelmem imkansız acaba nasıl mezun olcam hocam bana bişeyler açıkla şuann ne yazacğımıı bilmiyorumm ortada kaldımmm olanları bekliyorummm lütfenn hocam bişeyler söyleee:(

keremli21

04.09-2009, 04:44
hocam, ben açıkilköğretim kayıt yenileme yaptım,8 ci sınıfı okuyorum, birinci dönem sınavına girmeyip, ikinci dönem sınavına girsem ne olur? okulum uzar mı, yoksa bu birinci dönem sınavına girmek mecburimi?

beyazgeceler

04.09-2009, 17:04
offf bnede okumak istiyorum tıp, hukuk, psikoloji arsaında kaldımmm hele yeni sistem öss den bir şey anlamdımm acba anlayan varmı mesella şimdi benim alanım eşit ağırlık tıp okumak istiyorumm tıp sayısal olduğu için alan seçtiğimde puanım krılcakk mış doğrumuuuu?

lakoste

04.09-2009, 21:24
lise kayıtları bittimi acaba... bizim yigen kayıt olucak...

MELEKDERYA

04.09-2009, 23:44
Mezun olan arkadaşları tebrik ediyorum ve de özellikle Jon gibi Mersin'den mezun olup da kendini bana tanıtmadan diplomasını alanlar olursa hakkımı helal etmem ona göre!...
Jon,bu kadar emekten sonra kendini tanıtmazsan saygısızlık edersin...

Artemis,
Tekrar kayıt yenileme yapacaksın ancak kredisi tamam olup da sadece yüzyüze eğitim dersleri kalan öğrenciler için yoğunlaştırılmış eğitim uygulanacağını duydum ama emin değilim,Ekim'de büronla ve okulunla görüşürsen iyi olur...

Teknokent,
Yüzyüze eğitim kesinlikle şart,devam etmezsen mezun olamazsın ama yine de okulunla ve büronla konuş...

Petekgül,
Sosyal bilimlere geçersen kredinin kaç olacağını ben kesin bilemem bu ancak kayıt yenileyip de ders seçerken belli olur,Ayrıca mezuniyet şartları www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) adresinde var...
Ünv sınavına girmek için öss başvuruları başlayınca büronla konuşmalısın,mezun olmak şartı yok ancak az kredinin kalması lazım bu da Şubat'ta belli olur..

Beyazgeceler,
Ya kaydını açıköğretimden sildirip eğitimine Mısırda oranın şartlarına göre bir okulda devam edebilirsin,ya da kaydın silik duruma düşer,Türkiye'ye gelince devam edersin,başka alternatifi yok...Artık yeni sınav sisteminde puan kırılmayacak,istediğiniz alanı tercih edebileceksiniz...

Keremli,
Artık Açıkilköğretimde her dönemdeki sınavda bir sınıf geçeceksiniz,yani sınava girmezsen kayıt yenilemek için yatırdığın ücret boşa gider ve bir dönem kaybın olur,sonrasında tekrar ücret yatırman gerekir,bence mutlaka gir sınavına...

Lakoste,
İlk defa açık lise kayıtları devam ediyor...

Cankız,
Biraz çalışırsan girersin inşallah...

Arkadaşlar,
Üniversiteyi kazanıp da mezun olmayan Açık lise öğrencileri için İstanbul ve Ankara'da bir eksınav daha yapılacakmış ancak tarihi ve şartları hakkında henüz bilgim yok,siteden takip edin,son bir fırsat...

elif232

05.09-2009, 04:25
hocam ben ünversite sınavına girmedim ben bu ek sınava giremiyomuyum 4seneliğe tabi tutulucam yoksa üniversite kazananlarmı girebiliyor sadece ek sınava hocam ?? yapılacak olan ek sınava yoksa herkesmi?

----------

üniversite kazanıpta mezun olamayanlarmı giriyor sadece ek sınava hocam? lütfen bilgi verin yoksa herkes girebilirmi?

MELEKDERYA

05.09-2009, 04:50
Elif'cim inan şartlarını,tarihini net olarak bilmiyorum,ayrıca bu ek sınavı da sadece Ankara'dan duyum aldım.. Hergün siteden takip et,varsa kısmetinde girersin inşallah...

jon83

05.09-2009, 10:40
hocam nasılsınız diplomayı almadan kendimi size tanıtıcagıma söz veriyorum hocam ben vefasız birisi degilim emeginizi unutamam hocam size iki tane önemli sorum olucak birincisi ben lise mezunlarının girdigi kpss girmek istiyorum bana lise mezunlarının girdigi kpss hakkında bilgi verirmisin mesala bu sene yapıldımı her sene yapılıyomu alanım genelkültür kpss alan farkediyomu ikinci sorum ise ben össde hangi alandan sınava giricem iki aşamalı ne demek mesala her iki sınava girerken iki para yatırıyormuyuz genelkültür ögrencileri sözel mi sayılsalcımı oluyomu şimdiden tşk ederim saygılar.....

88YS

05.09-2009, 15:01
selam tekrardan : ) uzun bi süredir yoktum sinavlara hazirlaniyordum....

bi sorum daha olucakti 22 ve 23 agutos günleri stuttgartta sinavlarim vardi.. bugün netten sonuclara baktim ve bütün derslerden gectigimi 30 kredi aldigimi gördüm..... bunla birlikte toplam kredim 97 oldu .... sinav yerinde sinava giren görevliler seneye sinavlarin 3 dönemden olusacagini subat nisan ve agustosta sinavlara girecegimizi ve toplam 90 kredi alma hakkimizin oldugunu söylediler.... eger seneye 90 kredi alirsam 187 kredim olucak ama bitirmem icin 192 olmasi lazim seneye bi sekilde bitirme imkanim varmi ???????? ek sinavlar kimler icin gecerli bende ek sinavlara girebilirmiyim ??? ve 192 krediyi düsürdüklerini söyleyenler oldu artik mezun olmak icin 192 krediye sahip olmak gerekmiyormuss 170 lere indirildigini duydum bi dogrulugu varmi ??? seneye kesin bitirip Türkiyeye gelmek istiyorum artik ....

sfenks

05.09-2009, 17:40
ya hocam mezuniyet şartlarına bakıyomda 8 dönem şartı aranıyo benimki 6 dönem nasıl olacak

merve15

05.09-2009, 18:23
hOCAM MERHABALAR BEN BU KONUYU DAHA ÖNCE SİZE SORMUŞTUM AMA FORUM İÇERİSİNDE ARKADASLARIN CEVAPLADIKALRI İÇİN PEK NET ANLAYAMADIM ÖNCELİKLE DUURMUMU AÇIKLAYAYIM SİZE BEN BENİM TOPLAM KREDİM 133 ALAN KREDİM 53 TOPLAM DÖNEMİM İSE 5 BEN AĞUSTOSTAKİ SINVADA MEZUN OLUCAM ÇOK ÇALIŞIRSAM BELKİ KREDİMİ MAYISTAKİ SINVADA TAMAMLARIM AMA DÖNEM ŞARTI OLDUUG İÇİN AĞUSTOSTA MEZUN OLUCAM BEN DAHA ÖNCE SİZE ÖSSYE GİREBİLİRMİYİM DİYE SORDUGMDA SİZDE EVET ÇALIŞIRSAN GİREBİLİRSİN DEMİŞTİNZ BURDA BİR SORUNUM YOK AMA BENİM AKLIMA TAKILAN ŞU ÖSS PUANLARINA OKUL PUNAIDA EKLENİYOR BİZDE OKULDA OLMADIGIMIZ İÇİN DOLAYISYLA AÇIKÖĞRETİM NOTLARIMIZ ÖSS PUNAIMIZA YANSIYACAK AMA SONUÇLAR TEMMUZDA AÇIKLANIYOR BENDE AĞUSTOSTA MEZUN OLUCAM BU İŞ NASIL OLCAK HOCAM BU KONU HAKKINDA BENİ BİLGİLENDİRİRİSENİZ ÇOK SEVNİRİM DERSHANYEDE BAŞLADIM ÖSS GURUPLARINDA DERS GÖRÜYORUM ŞU AN

gisemmmmm

06.09-2009, 03:00
mrhaba..ipek abla nlr yardım et bna ltfn!bn 4 dönem örgn eğtm dönemmle brlkte 8.ci dönemimi doldurdm.4 yıllığım kredim 88..artk 3 dönem sınav hakkı var ama tam kredi alsam bile bitiremiyorum birde ek sınav vermeleri gerekiyor verirlerse bitiriyorum.ama bn öss sınavına girmek istiyorum çook x((1.dönem sınavından sonra tahmini kredim 118 olcak..dönem şartım tutuyor..ama krediyi tamamlamak için 3.cü dönem sınavından snra birde ek sınav olması gerekcek..bu şartlarda yani 1.ci dönem sınavı sonunda 118 kredim olursa öss başvurusu yapabilecek miyim??ek sınavda olursa tamamlayabilcem.ek sınav olur olmaz snrm şimdiden bşy diyemeyiz ama oladabilir..1 dönem sınavı sonunda 9.cu dönemim olcak ve kredim 118 olcak bu şartlarda başvuru yapabilir miyim.nlr abla yardım et dershnye yazıldım belki girebilirim össye diye..nlr bilgi ver bna x((

elif232

06.09-2009, 14:04
ipek hocam melek yüzlü güzel hocam:)) halkeğitimde kızılay ankarada bir hocayla konuşltum ek sınav kesin diğil dedi ve biz geremiyomuşuz olsa bile sanırm össyi kazananlar girebiliyormuş olursa :(( hocam benim kredim 149 alan kredim 62 nrmalde 2 kredi eksiğim var alandan şimdi 4 yıllığa tabi tutulucaz 149 krediyi 192 yapınca okulu btirmiş olurmuyum seneye hocam güzel hocam ??

beyazgeceler

06.09-2009, 15:57
hocam diyelim ben mısıra gittimm eğitimimi orda tamalamak istiyorummm burdan oraya ne tür evraklalarla gideyimm?

MELEKDERYA

06.09-2009, 20:47
88YS,
192 krediyle mezun olunuyor ancak seneye ek sınav olup olmayacağı hakkında hiç bilgim yok,sen şimdilik çok çalış ve sınavlarda full kredi çekmeye bak...

Jon,
Artık lise mezunları kpss sınavına giremeyecek ancak bunun bu yılki kpss için geçerli olup olmayacağı daha belli değil,,sınav şartları değişti,üniversite mezunu olmak gerekiyor,senin alanın genel kültür olduğu için tercih edeceğin bölümlerin alanından sorular cevaplamalısın,ayrıca yeni öss sınav sistemine göre iki sınav yapılacak fakat ücret hakkında daha bilgim yok..

Sfenks,
Mezun olmak için 8 dönemi tamamlamak gerekiyor,8 olmadan mezun olamazsın,yani iki kez daha sınava girmen ve kredilerini tamamlaman gerekiyor..

Beyazgeceler,
Sana ilk tavsiyem Mısırdaki okul ve eğitim şartlarını detaylıca araştır,orda okumaya karar verirsen Açık Liseden tasdiknameni alırsın,kaydını sildirirsin,gider oraya kaydını yaptırırsın ama önemli olan senin burdaki lise tasdiknamenin ordaki eğitim düzeyine denk gelmesidir,zarara uğramamandır,bir de öncelikle Türk okulları ve açıköğretim vb. okulları araştırırsan iyi olur....

Elif232,
Seneye 192 krediye tamamlarsan mezun olursun inşallah evet maalesef össyi kazananlar girecekmiş ek sınava,açıkçası Elif senin 2 krediyle mezun olamayışına üzüldüm, ama yine de sen üzülme,sağlık olsun,hayırlısı olsun...

Gisemmmmm,
Seneye ek sınav olup olmayacağı hakkında bişey diyemem,şu an için senin için bişey yapamayız,senin durumunda tam sınırda görünüyor,ama sen yine de telaşlanma ve sınavlarda full kredi çekmeye çalış...

Merve,
Bu yıl da Ağustosta mezun olanlar var,diplomanızı üniversite kayıtlarına yetiştiriyorlar,yani üniversiteye yerleştirildikten sonra liseden mezun olmak normal...

jon83

06.09-2009, 21:30
lise mezunu olarak kpss girmem gerekiyor kaldırılıp kaldırılmadıgı kesin nerden ögrenebiliriz 2010 yılında yapılıcakmı yapılıcaksa hangi ay bellimi benim girmem gerekiyor kpss tam tarihi varmı

beyazgeceler

06.09-2009, 21:46
hocam orda açıköğretim yokk :( hocam eğer taksitnamemi alsam kaydımı sildirsem eğer orda bir okulda okuyamadımm sonra yine türkiyeye gelsem sıfırdan mı başalammam gerek tekrar?

gisemmmmm

07.09-2009, 04:47
abla bugün bşy duydum ama inandırıcı gelmedi çünkü öle bşy varsa açık liseyi biçok kişi bitiremez.4 yıllıklar 12 dönemi aşarsa öss sınawına ve ünw. alınmıyolarmış doğru deil dmi???çünkü benm 4 dönem örgün eğtm ve 4 dönemde açık liseyle 8 dönemim oldu.örgün eğitmde derslre girmedm(çoook pşmanmmm x((() ve hiç kredi gelmedi ordan x(((şuan açık liseden aldğm 88 kredm var 4 yıllığım ve 8.ci dönemimi tamamladım.ben 2010da olcak ilk sınavda full alırsam 118 kredm oluyo.118 kredyle öss başvurusu yapabilir myim??diğer 2 sınavdada full alıp 178e tamamlarm ama ek sınav vermeleri gerekki 192 olsun.ek sınav verirler mi şmdiden bilemyiz kesn olarak ama werme şansı olduğu için össsınavına girebilir miyim.verirlersede ek sınavı 3.dönem sınavında geçemyenlere verirler benm durumumda verirler mi?aslında özetlemek gerekirse 2 sorum var abla..1-)4 yılıklar 8 dönemi aşarsa össye giremiomş yda 4 yıllık nrml örgn bi ünvrstye alınmıolarmış bu doğru deil dimi?bna şaka gibi geldi ama emin olmak istiyorum.2)dönem şartım tutuo abla ama kredilerime bakarak ve full yapcağımı warsayarak bakarsak 1.dönem sınavı sonrası öss başvurusu yapabilecek miyim ?çok uzun olduözür dilerm x(

----------

ipek hocam kpss konusunda bence bir yanlışnız var kpss de lise mezunlarının giremeyeceği haberii nerden aldınız bilmiyorum ama kesin bi yanlışınız var bence.. 2010 da kpss olacak lise mezunları da girecek bu sınava sınav tarihi de muhtemelen eylül gibi olacak daha öne de alınabilir...bu konuda ben yardım etmek istiyorum bgn dershane hocalarımızda söyledi lise mezunları kpss ye girebiliomuş.:)

OnLyTime

07.09-2009, 07:40
mrb hocam.. ben açık ilköğretimde 8.sınıftan kayıt oldum ve ilk sınavım 14 kasımda bu sınavdaki tüm derslerden geçer not alırsam 1.dönem sonunda mezun olurmuyum.?

Ahmet Yıldız

07.09-2009, 07:53
Merhabalar Öncelikle vereceğiniz cevaplardan ötürü şimdiden teşekkür ederim.
Açık Öğretim de 3. Dönemim ( 4 sınava girdim 2 sini kaçırdım:( ) ve 92 Kredim var Bölümüm yabancı dil. Bu bölümün avantajları ve dezavantajları nedir acaba ? Üniversitede hangi bölümleri seçebilirim
Birde site sayfasında zorunlu dersler kısmını hep öğrenmek istemişimdir ama bir türlü fırsatım olmadı :(
Buradaki dersleri vermeden mezun olamıyormuyuz ? Eğer böyleyse çok kötü çünkü birebir ders almadan matematik kimya fizik gibi derslerden geçmem imkansız..

Tekrar teşekkürler iyi günler dilerim...

mstf umit

07.09-2009, 15:19
mrb hocam ben şimdi sizden ve bu sıteden abılerım ablalarımın sayesinde tekrar okumak için açıkögretime kayıt oldum...
babam kayıt yaptırmış beni babama kagıt vermişler
kagıtta açıkögretımın sıtesı var o sıtedn takıp etsın dıye o siteye girdim kişisel bilgilerde özür durumu özürsüz yazıyo bu sorun olurmu veya orda özrümü bellı etseydık bı kolaylık olurmuydu
ve bırde bana hiç kıtab falan verılmemış bununla ılgılı napim
nolur bu konuda yardıma ıhtıyacım var

ayyildiz174

07.09-2009, 18:56
hocam önceki soruma cevabınız için teşekkür ederim.Sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bugün kaydımı SİLİK FORM C ile yeniledim.Ama öğrenci no ve şifrem ile sisteme giriş yaptığım zaman bilgilerimi görüyorum fakat şu anda ders seçme işlemi yapamıyorum.Acaba dersleri daha sonramı seçeceğiz yoksa benim kayıt sistemimde mi bir sorun var?

sfenks

08.09-2009, 11:39
ipek abla şimdi ben 7 dönem sınava girsem öss ye girebilirmiyim yani össden sonrada 8 .dönem sınavar girerim olmazmı lütfen cvpla

beyazgeceler

08.09-2009, 15:06
hocammmmm çok sıkıştımmm bir yandan mısır bir yandan sınavlar bir yandan öss bir yandann ben bir yandan sizzz birr yandan ailemmmm hoccammmmmm mısrda açık lise sınavı olamazmıyımmm sınav kitapçığı bana kargoyla gelsinnn yada biri benim yerime girisnnnn sınava olurmu bunlardan biri

petekgül

08.09-2009, 19:44
hocam iyi akşamlar aöl yabancı dil alanı alan dersleri ingilizce ile dil ve anlatımın kredidileri kaçtır?

Ahmet Yıldız

08.09-2009, 20:09
Ben söyleyeyim petekgül
Yabancı dil alan dersleri 13 er kredi
2 yabancı dil dersi seçersen 4 kredilik dersin kalıyor orasıda sana kalmış :) ama 13 kredi vermesi için alanının yabancı dil olması gerekiyor..

petekgül

09.09-2009, 09:09
teşekkür ederim

hasan1907

09.09-2009, 09:35
uzun bir aradan sonra mrb herkese mstf ümit arkadaşım kitapları kayıttan yaklaşık 1 ay sonra veriyorlar sen genede halk eğitim büronu ara yada internetten duyuruları takip et özrünü keşke baban söyleseydi bu konuda aol yi ara yardımcı olurlar sana

petekgül

09.09-2009, 11:45
hocam alan değişikliğinde kredi hesaplaması nasıl yapılır?

mesela yabancı dil bölümüne geçersem özellikle başardığım yabancı dil dersleri 13'er krediden dil ve anlatımda 5'er kredidenmi hesaplanır?

birde alanımı yabancı dil olarak değiştirdiğimi varsayalım....genel kültürde iken aldığım krediler boşamı gider yoksa yabancı dil ders listesinde bulunmasa bile genel kültürde iken ortak ve seçmeli derslerden seçtiğim başararak kredilerini aldığım bütün derslerin kredileri hesaplanırmı?

şimdiden bu karışık soru için vereceğiniz cevaba teşekkürler.

beyazgeceler

09.09-2009, 12:05
byabancı dil ile genel kültürün derslerine bak hangsii aynıysa o drsin kredisi kırılmaz öylebir yol denyebilirisnnn:)

petekgül

09.09-2009, 12:32
yani genel kültürde ortak ders olarak bulunan milli güvenlik 1,2 yabancı dilin ortak dersi veya seçmeli dersi değilse aldığım 2 kredi boşamı gidiyo?

Ahmet Yıldız

09.09-2009, 17:55
petekgül Hayır aldığın hiçbir kredi boşa gitmez. Sadece Bölüm değiştirdikten sonra genel kültür dersleri seçersen çok az kredi alırsın. Önceden aldıkların gitmez yani..

beyazgeceler

09.09-2009, 18:09
bak benim alanım eşit ağırlıktıırr son dönem alanımı sözell yapmak istedimm ders seçimi yaparken alanı da değiştirdimm sonra baktım kredilerime 10 kredim eksilmişttiii bende mecburen tekrar eşit ağırlık yaptım hemennn 1 kredide 1 keridi benim içinn yani alan değiştirsen topu tpona 10 kredi ya fazlan olur ya eksiğin olurrrr böyle bir hesapp ortaya çıkarr zaten biz ders seçimi yaptığımızda alanda değiştire biliriz şayet değiştirdin diyelim seni tatmin etmediii tekrar eski alanına dönebilirisn istiyorsa tek tek bak hangi alanı değiştirince kredim ne hale geliyorrr tabi ders seçimi başadığı an 1 aya kadar müddetin varr değiştirmek içinnn onu sana söyllüyyeimmm:)

petekgül

09.09-2009, 18:39
hımm anladım çok teşekkür ederim yeterince aydınlatıcı oldu ama umarım dediğin gibi alan değiştirdikden sonra kafama yatmazsa tekrar eski alanıma dönebilirim dönemesemde çok çok şansıma küserim

mancer

09.09-2009, 23:20
İpek hanım merhaba,oğlum lisede iki defa kaldığı için bu sene öğrenim hakkını kullanmış oldu:(

Şimdi açık liseye başlayacak.lise 3 den ayrıldı,dört zayıfı vardı.sizden ricam açık öğretime başladığında, sınavlara seçtiği alandan derslerinin tamamından mı yoksa kaldığı derslerden mi girecek?Bu dersleri verdiği zaman da 3. sınıf bitmiş mi olacak?Tm okuyordu şimdi ara sınıftan geldiği için alan değiştirme hakkı oluyor mu?sözele geçmek istiyor da.Aöl sitesinden gördüğüm kadarıyla sadece sözel diye bir bölüm yok.sosyal bilimler ve genel kültür bölümleri var.Bildiğimiz sözel bölüm genel kültür alanı mı oluyor?

Cevaplayacağınız için çok teşekkürler...

gisemmmmm

09.09-2009, 23:37
mancer;
yardım edeyim ben size kaldığı derslerden sınava girer geçtikleri ona kredi olarak gelir.alanda değiştirebilir..aöl de sözel bölümü var..sosyal bilimler bölümü ts oluyor.genel kültür değil sosyal bilimler seçmesi gerek

petekgül

10.09-2009, 12:11
aöl yabancı dil mezunları okul öncesi öğretmenliği, ingilizce öğretmenliği, sınıf öğretmenliği vs gibi bölümleri tercih edebilirmi?

böyle bir imkan varsa öss de en az kaç puan almak gereklidir?

suskun62

10.09-2009, 13:17
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tek dersten başarısızlığı nedeniyle mezun olamayan son sınıf öğrencilerine tek ders sınav hakkı tanıdı.

Alınan bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu imzasıyla ”Tek Ders Sınavı” konulu genelge yayımlandı.

Genelgede, 2008-2009 eğitim-öğretim yılı başarı durumu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği çerçevesinde yapılan değerlendirme sonucunda öğrencilerin büyük çoğunluğunun mezun olduğu, ancak az sayıda da olsa bazı son sınıf öğrencilerinin tek dersten başarısızlıkları nedeniyle mezun olamadıklarının tespit edildiği belirtildi.

Eylül ayında yapılmakta olan sorumluluk sınavları ile ortalama yükseltme sınavlarından sonra tek dersten başarısızlığı nedeniyle mezun olamayan son sınıf öğrencilerin, başarısız dersinin hangi sınıfa ait olduğuna bakılmaksızın valiliklerce belirlenecek tarihlerde sınava alınacağı bildirildi.

kaynak: http://www.dogrutercih.com/haber/lise-sonlara-mezuniyet-sansi-1697/ (http://www.dogrutercih.com/haber/lise-sonlara-mezuniyet-sansi-1697/)

elif232

10.09-2009, 18:51
ipek ablaaaaaa:)))):) ek sınav hakkı verişmişş:))))))))) 2 alan kredisinden eksiğim varr katılabiyormuyum hocam yardım edn lütfenn :))

suskun62

10.09-2009, 20:23
elif232;

evet katılabiliyorsun,hatta 13 kredi eksiği olan herkes,sadece ankarada sınav

mancer

11.09-2009, 05:36
Tekrar merhaba,size bir sorum daha olacak.daha öncede dediğim gibi oğlum düz lise(3.) ara sınıftan açık liseye başlayacak.kendisi kameramanlık radyo tv gazetecilik alanını istiyor.o bölümün meslek yüksek okuluna geçebilmek içinde lisede meslek bölümünde matbaa fotoğrafçılık,grafik vs. de okuması gerekiyormuş.tabii genel lisede okuyuncada bu bölüm için öss den iyi puan alması gerekir.benim sizden öğrenmek istediğim düz lise 3. sınıftan mesleğe geçip bu bölümü seçebilir mi yani geldiği yerden mi devam eder yoksa birinci sınıftan mı başlaması gerekir?
ve iyi çalışırsa ne kadar sürer?

kısa zamanda cevap alabilirsem çok sevinirim çünkü gecikmeden kayıt için başvuru yapacağız.Teşekkürler...

deniz30

11.09-2009, 14:50
slm ben bu yıl acık liseye baslıcam sectigim alanın universitede gecerli bi meslek edinmeme faydası olması lazım sosyal bilimler veya genel kultur secsem alanımı unide hangi meslekle ilgili bolumlere girebilirim?cvp icin simdiden tskler hayırlı gunler herkese

keremli21

11.09-2009, 21:32
hocam çok teşekkür ederim hakınızı helal edin, dua ile...

beyazgeceler

11.09-2009, 21:54
deniz30

arkdaşımm ünüvüversite düşünüyorsan eğer bikezz genel kültürde hiç bir meslek yokkk onun içiçn soyal böülmü sna terdcih ediyorumm bu arda istediğin mesleği buraya yaz ben saana söylüyeyim hangia alnla giriliyor sözel bölümnde bu meslekelr var

ADALET
ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ
ARKEOLOJİ VE SANAT TARİHİ
BASIN VE YAYIN
COĞRAFYA
ÇAĞDAŞ TÜRK LEHÇELERİ VE EDEBİYATLARI
DEKORATİF SANATLAR ÖĞRETMENLİĞİ
GAZETECİLİK
GİYİM ÖĞRETMENLİĞİ
HALK BİLİM(FOLKLOR)
HALKLA İLİŞKİLER
HAZIR GİYİM
HAZIR GİYİM ÖĞRETMENLİĞİ
HİTİTOLOJİ
İLAHİYAT
İLETİŞİM
İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ
KUAFÖR VE GÜZELLİK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ
MEDYA VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ
NAKIŞ ÖĞRETMENLİĞİ
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ
RADYO VE TELEVİZYON YAYINCILIĞI
RADYO SİNEMA VE TELEVİZYON
REKLAMCILIK
REKLAMCILIK YÖNETİMİ
SANAT TARİHİ
SİNEMA VE TELEVİZYON
SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ
SÜMEROLOJİ
TARİH
TARİH ÖĞRETMENLİĞİ
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENLİĞİ
TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ
ZİHİN ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ
tabii eşit ağırlıkta daha güzell meslekler varrr fen bilimlerinde dahada güzel varr asıl senin sçeğin mesleğe bağlı alan seçmek önce meslek sonra alan;):rolleyes:

artemis_866

11.09-2009, 22:30
ya benim okuldanda dersim var onada bir dha giricez heralde onun içinde hak çıktımı ?

gisemmmmm

12.09-2009, 03:19
MANCER bu sizin için..
Mesleki Açık Öğretim Lisesine kimler kayıt yaptırabilir?

Mesleki Açık Öğretim Lisesine nerelerde kayıt yaptırabilirim?
Mesleki Açık Öğretim Lisesine;

Sağlık durumu öğrenim görmek istediği meslek eğitimine uygun olanlardan;
İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar,
Orta öğretim düzeyindeki okullardan (lise) ayrılanlar (tasdikname alanlar),
Orta öğretim düzeyindeki okullardan (lise) mezun olanlar,
Denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin yukarıdaki şartlardan birisini taşıması durumunda, yurt dışında öğrenim görmüş olanlar, mesleki Açık Öğretim bünyesinde bulunan bölümlerden birine kayıt yaptırabilirler.

Mesleki Açık Öğretim Lisesine Halk Eğitim Merkezlerinde

----------

yinede halk eğitmden bilgi almanızda fayda var

Nurulayn91

12.09-2009, 11:23
selam beyaz geceler.... benim bölümüm sosyal bilimler açık liseye yeni kayıt oldum " RADYO VE TELEVİZYON YAYINCILIĞI bununla ilgili bilgi almak istiyorum teşekkürler...!"

petekgül

12.09-2009, 12:06
arkadaşlar aöl yabancı dil alan mezunları össde hangi bölümleri tercih edebiliyor?

jon83

12.09-2009, 12:20
arkadaşlar alanım genelkültür liseyi bitirdim şimdi ben össde neler yapıcam bilgisi olan yazabilirmi ben sözelcimiyim sayısalcımıyım nelerden soru çözücem baraj kaç vs

su_damlasi

12.09-2009, 12:42
öss ek yerleştirmeler ne zmn başlıyor

beyazgeceler

12.09-2009, 21:08
arkadaşlar alanım genelkültür liseyi bitirdim şimdi ben össde neler yapıcam bilgisi olan yazabilirmi ben sözelcimiyim sayısalcımıyım nelerden soru çözücem baraj kaç vs

arkadaşımm bikez genel kültürle meslek yokkkk:(genel kültür demk ünüversite düşünemeyenler demktirr....:( ama 2010 öss sitemi değiştiği iiççnn şansıı yine var dmektirrr:) artıkk alan kaltığı içinnn herkess istedği bölümü okuyabilicekkk:)eğer bir öğretmenlik istiyorsan sosyal bilimler bölümüne geçebilirisnn ama asıll önemli olan seçeçğin meslekkk yeni siistem diyorkii seç mesliğini girr öss yeee:( bu arad öss artık yok yerine ygs varr:)

Nurulayn91

12.09-2009, 21:12
beyza geceler, size bir soru sordum.... BÖLÜMÜM SOSYAL BİLİMLER RADYO VE TELEVİZYON YAYINCILIĞI bununla ilgili bilgi almak istiyorum teşekkürler...!" ... BİLGİ VERİR MİSİNİZ YUKARIDA BİR KONU AÇIYORSUN MİLLETE CEVAP VERİYORSUN BUNA CVEVAP VERMİYORSUN Bİ GAREZİN Mİ VAR BANA KARŞI ?

deniz30

12.09-2009, 21:19
beyazgece arkadasım tsk ilgin icin.peki esit agırlıktan mezun olunca unide hangi bolumlere girebiliyorum?birde bu alanın dersleri nasıl oluyo hangi derslere agırlık verilmis matematikmi sozel derslermi?cvp icin tskler

beyazgeceler

12.09-2009, 21:39
YABANCI DİL ALANI
Yabancı Dil Alanından Mezun Olan Öğrencilerin Tercih Edebilecekleri Lisans Pogramları
Yükseköğretim Programları
Puan Turu
Yükseköğretim Programları
Puan Turu

Alman Dili ve Edebiyatı

DİL

Kore Dili ve Edebiyatı

DİL

Almanca Öğretmenliği

DİL

Latin Dili ve Edebiyatı

DİL

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

DİL

Leh Dili ve Edebiyatı

DİL

Anaokulu Öğretmenliği

SÖZ-1

Mütercim – Tercümanlık

DİL

Arap Dili ve Edebiyatı

DİL

Okul Öncesi Öğretmenliği

EA-1

Arapça Öğretmenliği

DİL

Rus Dili ve Edebiyatı

DİL

Bulgar Dili ve Edebiyatı

DİL

Sınıf Öğretmenliği

EA-2

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı

DİL

Sinoloji

DİL

Çeviribilim

DİL

Siyaset Bilimi ve Ulus. İlişkiler

EA-2

Çin Dili ve Edebiyatı

DİL

Turist Rehberliği

DİL

Dil Bilimi

DİL

Turizm İşletmeciliği ( Fakülte )

EA-2

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı

DİL

Turizm İşletmeciliği ( Yüksek Okul )

EA-1

Fars Dili ve Edebiyatı

DİL

Turizm İşletmeciliği ve Otel ( Y.Okul )

EA-1

Fransız Dili ve Edebiyatı

DİL

Turizm ve Rehberlik

DİL

Fransızca Öğretmenliği

DİL

Turizm ve Otel İşlet. ( Fakülte )

EA-2

Hindoloji

DİL

Turizm ve Otel İşlet ( Y. Okul )

EA-1

Hungaroloji

DİL

Turizm ve Otelcilik ( Fakülte )

EA-2

İngiliz Dil Bilimi

DİL

Turizm ve Otelcilik ( Y. Okul )

EA-1

İngiliz Dili ve edebiyatı

DİL

Uluslar arası Finans

EA-2

İngilizce Öğretmenliği

DİL

Uluslar arası İliş. Ve Avrupa Birliği

EA-2

İngilizce Öğretmenliği ( AÖF )

DİL

Uluslar arası Ticaret ( Fakülte )

EA-2

İspanyol Dili ve Edebiyatı

DİL

Uluslar arası Ticaret .( Y. Okul )

EA-1

İtalyan Dili ve Edebiyatı

DİL

Uluslar arası Tic. Ve Finansman

EA-2

Japon Dili ve Edebiyatı

DİL

Uluslar arası Tic. Ve İşletmecilik

EA-2

Japonca Öğretmenliği

DİL

Urdu Dili ve Edebiyatı

DİL

Karşılaştırmalı Edebiyat

DİL

Yunan Dili ve Edebiyatı

DİL

deniz30

hangi derslere ağırlıkk verilmişş ? matemetik geometrii türkçe derslerine ağırlık verilmiştirr tabbiii yenii siistemdee meslek seçimi yaptığında girecğinnn derslerde ona göre değişecekk ağırlıllarıda değişiyorr tabiii bakkk bu limkiii araştırırsanızz yennii öss deee çok bilgi alcaksınızzz meslekelr hakkınndda hangi bölümlerle girilirr hangi derslserlerrr hepinize tafsiye ediyorummm
http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A7968A F182E6AD58190D6 (http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A7968A F182E6AD58190D6)

anelka

13.09-2009, 00:15
iyi günler ipek hanım :)ben düz liseden tastiknameyle acıkliseye yazıldım.şimdi ögrenci girişi yapınca diploma nosu almış genel lise ögrencileri giriş yapamaz yazıyo çok şükür mezunum.galiba ilkokul diplomasının ankaraya gitmesi falan gerekiyomuş ilk yazıldıgım liseye vermiştim ilkokul diplomasını ben nası olcak bu iş yardımcı olursanız sevinirim

petekgül

13.09-2009, 12:15
slm, aöl yabancı dil alanında ortak derslerden 3 defa sınava girildikten sonramı muaf olunuyo? yoksa 1 kez girildimi başarılamazsa muaf oluyomu???

MELEKDERYA

13.09-2009, 23:10
Merhaba Arkadaşlar,
İşlerimin yoğunluğu ve Ramazan sebebiyle songünlerde fazla online olamadığım için mesajlarınızla ve sorularınızla fazla ilgilenemedim.Son mesajımın üstüne epeyce mesajlar yazmışsınız,yüzeysel olarak göz attım ancak bugün tek tek cevap yazamayacağım,hala sorusuna cevap bekleyen arkadaşlar varsa bu forumda belirttiğim kurallara uymak kaidesiyle bana buraya Açıköğretim Lisesi ve Açık İlköğretim ile ilgili sorularını tekrar yazabilirler, tekrar sorduğunuz soruları ve yanlış bilgilendirme ve geyik sohbeti içeren mesajlarınızı daha sonra sileceğim.. Bu nedenle lütfen kurallara uymanızı ve emin olmadığınız bilgileri vermemeye dikkat etmenizi rica ediyorum.....
Sevgi ve dua ile...
Hayırlı Ramazanlar...

anelka

13.09-2009, 23:13
iyi günler ipek hanım :)ben düz liseden tastiknameyle acıkliseye yazıldım.şimdi ögrenci girişi yapınca diploma nosu almış genel lise ögrencileri giriş yapamaz yazıyo çok şükür mezunum.galiba ilkokul diplomasının ankaraya gitmesi falan gerekiyomuş ilk yazıldıgım liseye vermiştim ilkokul diplomasını ben nası olcak bu iş yardımcı olursanız sevinirim

yardımcı olursanız sevinirim :)

MELEKDERYA

13.09-2009, 23:19
Anelka,
Öğrenci numaranı özel mesajla verir misin?

anelka

13.09-2009, 23:24
yolladım..

MELEKDERYA

13.09-2009, 23:34
Senin durumuna baktım,Ankara'da yapılan ikinci ek sınavla mezun olmuşsun, Ancak tasdikname ile kayıt yaptırdığın ve mezun durumda olduğun için ilkokul diplamanla ilgili bir işlemin olamaz sen bunu nereden duydun?

anelka

13.09-2009, 23:37
ek sınav için halk egitime gittigimde önümde bi bayan vardı.mezun olmuş fakat diploması ankaradan gönderilmiyomuş.halk egitimdeki görevlide ilk yazıldıgı lisedeki ilkokul diplomasının ankaraya gitmesinin gerektigini söledi ordan duydum.hatta sana vermezler üst yazıyla alabilirsiniz falan demişti bayana

MELEKDERYA

13.09-2009, 23:47
Hayır sen yanlış anlamış olabilirsin,sen diploma numarası almış bir öğrencisin,ilköğretim diplomasıyla ilgili senin bir işlemin yok,ilköğretim diploman mezuniyet incelemesi süresince Açık Lise Müdürlüğü'nce incelemeye alınır bürodakiler de bunu demek istemiş olabilirler,diploman en geç birkaç haftaya kadar bürona gönderilecektir kaygılanmana gerek yok...

anelka

13.09-2009, 23:50
teşekürler ipek hanım bu arada ben 2. ek sınava istanbulda girmiştim heralde bi yanlışlık oldu :) bişey daha istesem sizden cok olurmu bilmem ama sınavda gectigim dersleri cok merak ediyorum halk egitim merkezine gidemedim işten izin alıp bi türlü :)

mancer

14.09-2009, 01:00
İpek hanım merhaba,oğlum lisede iki defa kaldığı için bu sene öğrenim hakkını kullanmış oldu

Şimdi açık liseye başlayacak.lise 3 den ayrıldı,dört zayıfı vardı.sizden ricam açık öğretime başladığında, sınavlara seçtiği alandan derslerinin tamamından mı yoksa kaldığı derslerden mi girecek?Bu dersleri verdiği zaman da 3. sınıf bitmiş mi olacak?Tm okuyordu şimdi ara sınıftan geldiği için alan değiştirme hakkı oluyor mu?sözele geçmek istiyor da.Aöl sitesinden gördüğüm kadarıyla sadece sözel diye bir bölüm yok.sosyal bilimler ve genel kültür bölümleri var.Bildiğimiz sözel bölüm genel kültür alanı mı oluyor?

Cevaplayacağınız için çok teşekkürler...

Tekrar merhaba,size bir sorum daha olacak.daha öncede dediğim gibi oğlum düz lise(3.) ara sınıftan açık liseye başlayacak.kendisi kameramanlık radyo tv gazetecilik alanını istiyor.o bölümün meslek yüksek okuluna geçebilmek içinde lisede meslek bölümünde matbaa fotoğrafçılık,grafik vs. de okuması gerekiyormuş.tabii genel lisede okuyuncada bu bölüm için öss den iyi puan alması gerekir.benim sizden öğrenmek istediğim düz lise 3. sınıftan mesleğe geçip bu bölümü seçebilir mi yani geldiği yerden mi devam eder yoksa birinci sınıftan mı başlaması gerekir?
ve iyi çalışırsa ne kadar sürer?
kısa zamanda cevap alabilirsem çok sevinirim çünkü gecikmeden kayıt için başvuru yapacağız.Teşekkürler...

OnLyTime

14.09-2009, 04:54
mrb hocam.. ben açık ilköğretimde 8.sınıftan kayıt oldum ve ilk sınavım 14 kasımda bu sınavdaki tüm derslerden geçer not alırsam 1.dönem sonunda mezun olurmuyum.?

petekgül

14.09-2009, 09:00
mrblr hocam ben aöl genel kültür alanında okuyorum alanımı değiştirmek istiyorum ama hangi alanla değiştireceğimi bilmiyorum...sosyal bilimler ve ya yabancı dil alanına geçmek istiyorum fakat yabancı dil bölümü ile fazla bilgim yok sorduğum sorulara sağolsunlar arkadaşlar bildikleri kadarı ile cavapladılar,ama emin olmak için sorularımı tekrar sormak istiyorum...sr1)alan değişikliğinde puan hesaplaması nasıl yapılır? sr2)kıredisini aldığım ingilizce 1,2,3,4 ve 5, dil ve anlatım1,2,3,4,5. sınıf dersleri ortak ders olarakmı sayılır alan dersi olarak mı? sr3)ingilizce alanından mezun olursam öss de ana okul öğretmenliği, sınıf öğremenliği ve ingilizce öğretmenliği gibi bölümleri tercih edebilmem mümkün mü? sr4)ingilizce alanında ortak dresler genel kültürde olduğu gibi 3 başarısız sınavdan sonramı muaf olur????

elif232

14.09-2009, 14:00
hocam 2 alan kredim eksktiya bnm aol de dnemim 4 toplam dnemim 8 sınava greblrmiyim ek sınava hocam :)))

smr57

14.09-2009, 16:24
merhabalar.
oğlumu 9. sınıfa yeni kayıt yaptırdım. bankaya 40 tl yatırdım. ama 5 tl de kayıt esnasında isteniyormuş ama bizden istemediler yada unuttular bu sorun olurmu?
durumumuz yeni kayıt olarak geçiyor,ne zaman aktif hale gelir?

ELBİSTANLI

14.09-2009, 20:21
SLM ARKADAŞLAR İPEK HANIM SİZE BİR SORUM OLACAK CVP LARSANIZ SEVİNİRİM BEN ASKERE GİDECEM AMA BEN ACIK DÜZ LİSE OKUYORUM ASKERDE NAPACAM SINAVA GİREBİLİRMİYİM ASKERDE SINAVA GİRMEK İCİN NE YAPMALIYIM NASIL İZİN ALACAM KOMUTANDAN HALK ETİM BANA Bİ KAITMI VERECEK CVP? LÜTFEN TŞK EDERİM İYİ GÜNLER:cool:

----------

Slm arkadaşlar ipek hanım size bi sorum olacak cvp larsanız sevinirim ben askere gidecem ama ben acık düz lise okuyom askerde nasıl sınava girecem komutandan nasıl izin alacam yoksa halk etimden bu askerde sınava girsin diye kaıtmı alacam lütfen cvp tşk

MELEKDERYA

14.09-2009, 22:18
Anelka,
Korkma yanlış bilgi yok.. Ayrıca sınav sonuçlarını bürondan öğrenmelisin,sınav sonuçlarını tek tek verecek zamanım bugünlerde yok...Bürondan öğrenmelisin..

Arkadaşlar,
Gereksiz,defalarca sorulmuş ve cevabının mühim olmadığını düşündüğüm sorularınız bundan sonra cevaplanmadan silinecektir...Bu forum özellikle engelli olup da eğitim öğretim konusunda sıkıntı yaşayan üyeleri bilgilendirmek amacıyla ve tamamiyle gönüllü olarak açılmıştır,lütfen gereksiz yere formu çöplüğe çevirmemenizi geyiklerle doldurmamanızı bir kez daha rica ediyorum...

Mancer,
Bu sorunuzu büronuza sormalısınız,ancak istediğiniz bölümün bulunduğunuz ilin Açık Lise bürosunda olacağını sanmıyorum...

Onlytime,
Evet mezun olursunuz...

Petekgül,
Yabancı dil temelin yoksa açıktan okuayarak çok zorlanırsın,yabancı dili tercih etmemeni tavsiye ederim,sözünü ettiğin dersler yabancı dilde ortak ve alan dersleridir..Öss tercih sistmei hakkında net bilgim yok..Bilmiyorum...

Elif,
Anlattığın gibiyse durumun ek sınava girersin,Çarşamba günü bürona gitmelisin...

Elbistanlı,
Askerde sınava girersin,askerlik yapacağın yere bağlı Halk Eğitim Merkezi sana bu konuda yardımcı olacaktır,ayrıca şifrenle kayıt yenilemeden sonra sınav ilini ve adresini kendin değiştirebilirsin...Komutandan nasıl izin alacağını da artık sen öğren onu da bana sorma artık!!!! :)

artemis_866

14.09-2009, 22:31
hocam bi şey sorucam benim durumumu nolucak kredi tamam ama yuz yuze eğitimden 2 dersim kaldı 3 yıllığım , bu gün okula gittim dediinz gibi yoğunlaştırılmış eğitim olurmu diye dioki bilmem bide dio ki 10. sınıftan başlıcan bidaha yuz yuze eğitime yardımcı olurmusunuz

MELEKDERYA

14.09-2009, 22:36
Artemis,
Senin yüzyüze eğitimine benim hiçbir yardımım olamaz okulunla ve büronla konuşmalısın..Ancak muhtemelen Ekim'de yoğunlaştırılmış eğitim belli olacaktır...

artemis_866

14.09-2009, 22:41
cehemen cevap verdiğin için teşekkür , o zaman ekimde kayıt yeniliyip beklicem diyosunuz
ya da hocam 2 seen uzayacak , okul 2 sene h.sonları yuz yuze eğitime geliceksin dedi şöyle bir şey olabilirmi acaba , düz açık liseye geçsem iyi olmazmı nasılsa her şey eşitlendi kat sayı durumları kredilerim mi silinir sizce ne yapmalıyım ?

MELEKDERYA

14.09-2009, 22:44
Artık genel liseye geçemezsin,meslekte iki dönemden fazla okumuş öğrenci genel lisede okuyamaz,ancak senin durumunda olan bir çok öğrenci var,acele etme ve bekle,bir alternatif düşünülecektir inşallah...

artemis_866

14.09-2009, 22:47
valla çok sağolun şu açıköğretim e gireli 1 sene oldu ama şu bir senede sadece siz içimi hep rahatlattınız , ramazanda çok dua alıyosunuz teşekkür edrim

petekgül

15.09-2009, 10:02
hocam affınıza sığınarak bir soru yöneltmek istiyorum..yabancı dil alanı ders listesinde, yabancı dil 1 ve 2 ortak ders olarak, 1,2,3,4,5 de 3'kredilik olmak üzere seçmeli ders olarak görülüyor... alan dersleri ise, 3,4,5,6,7 ve 8 görülüyor. ben genel kültür alanında ing 1,2,3 ve 4. sınıf derslerinin sınavına ortak ders olarak girdim ve 3'er kredi aladım, ing 5 den ise seçmeli des olarak girdim. hocam şimdi benim öğrenmek istediğim şayet alanımı yabancı dil olarak değiştirirsem kredilerini aldığım ing.1,2,3,4 ve 5 bunların hangisi ortak, hangisi alan ve hangisi seçmeli olarak sayılacak????

----------

bukadar karışık sorduğum için kusura bakmayın hocam tekrar affınıza sığınıyorum

beyazgeceler

15.09-2009, 15:20
hocam benim dayımın oğlu orta okulu açıktan okuyorr bir dersten geçemdi oda dinkültürün den ne yapcakkk yine bi dönem dahamı sınava girecek:(

deniz30

16.09-2009, 13:09
slm hayırlı gunler herkese.ben dun aol kayıt oldum sifre verdiler sifreyle giris yapıyorum fakat acılan sayfadan ders secme islemi yapamıyorum.yani genel bilgiler ve mesajlar dısında islem yapabilicegim bir bolum yok.acaba yanlıs biseymi yapıyorum

münocan

16.09-2009, 16:40
merhaba ben dışardan şu an açık lise okuyorum bu sene 3.sınf öğrencisiyim 12 ekimde kayıt yenileyecem bölümüm genel kültür ve şu an kıredim 100 girdiğimiz bazı derslerden başarısız oluyoruz başarısız olduğumuz bu derslerden üç kez üst üste girer dersi veremesek muaf tutaluyormuşuz benim anlamdığımız bu başarısız olduğumuz derslerin kıredileri nasıl telafi edilecek.bazı arkadşlarımızda kıredilerini tamladığı halde mezun olamıyorlar orayıda anlamdım aydınlatırsanız sevinirim 196 kırediyle mezun olunurken arkadaşlarımız 200 üzerinde kıredi almışlar ama mezun olamıyorlar ben de bu durma düşecem diye gerçekten korkmuyor değilm şimdiden vereceğiniz blgiler için teşekürler

elif232

16.09-2009, 21:34
Ipek abla ben ek sınava kayıdımı yaptım ama dersleri seçtim orda kitapları aldım coğrafya 5 i seçtm coğrafya 5 kitabını aldım ama coğrafya 3 seçmek istityorum 5 silip çünkü odaha kolay ve krediside aynı 24 üne kadar istediğim dersi seçebilirim değilmi seçtiklerimi silip çıkartıp yerine yeniden başka ders seçebilirim değilmi hocam optüm hocamm :):)

derya karademir

17.09-2009, 15:01
merhaba ipek abla bu soruyu sormak ıcın erken olabililr ama aklıma takıldı cevaplarsan sevinirim..sınav tarıhlerine baktım 3. sınav 7 agustosta seneye össye girecegim diplomam yetisir mı tercih yapana kadar dicem o vakte kadar tercıhler coktan bitmıs olur:(yani nasıl olcak bu konu hakkında kesin bilginiz var mı???

beyazgeceler

17.09-2009, 16:43
ipek hocayııı bayrammm telaşı sarmıışşş carşıda herraldeeeee

derya karademir

17.09-2009, 21:16
ıpek hocam nete girmiyorsunuz herhalde ama ıcımın rahatlamasını ıstiyorum biran önce:(yada arkadaslar mesela bu sene össye giren var mı tek krediye kalanlar yada zorunlu dersı kalan oldumu???ek sınavla bile gecseniz kayıt yapabıldınız mı üniversteye bılen varsa soylesın lutfen???

bykorbes

18.09-2009, 13:44
merhabalar...

ben acık ogretimde okuyorum ve suan 158 kredim var.ocak ayında yapılacak olan sınavlarla birlikte bir aksilik olmazsa 188 kredim olacak. fakat mezun olmak icin 192 kredi gerek.simdi oss 2 sınav haline getirildi ilk sınav nısan ayında ve ben bu eksik kredi ile sınava girebilirmiyim?.2 sınava kadar tum eksikleri tamamlayıp mezun olabiliyorum bir sıkıntım kalmıyor. oss sınavına girebilmek icin en az kac kredimiz olması gerekiyor.? mezun olabilecek pozisyondayım

suanki kredim==>158
eksik kredi ==>34 / ocaktaki sınavlar +30 ==>188 kredi.

Okul / Alan - Bölüm:AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / TÜRKÇE MATEMATİK
Toplam Dönemi : 8 AOL'de Okuduğu Dönem : 2
Toplam Kredi : 158 Alan Kredi : 40

oss 2. sınavına kadar mezun olabiliyorum. aksilikler olmassa

deniz30

18.09-2009, 15:40
sayın ipek hanım benim sorumada cevap verirseniz sevinirim.birkac gun once acık liseye kayıt oldum ders secmek icin aol sitesine girdigimde sayfada ders secmeyle ilgili bir bolum cıkmıyo sadece genel ve kimlik bilgilerim cıkıyor.acaba yanlıs biseymi yapıyorum.cvp icin tsk ederim

derya karademir

18.09-2009, 17:59
ÖSS Sınavına Kimler Başvurabilir?

1. 2008-2009 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonunda ve daha önce mezun olan öğrenciler,
2. 2008-2009 eğitim öğretim yılı 2. dönem kayıt yenileme sonrası, öğrencilik durumu aktif ve donuk olan öğrencilerden, 2008-2009 Eğitim Öğretim Yılı II. Dönem sınav sonrası aşağıdaki mezuniyet şartlarını tamamlayarak mezun olabilecek öğrenciler Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) müracaat edebilirler.
3. Dönem şartı tutan ( 3 yıllıkta 5. dönem, 4 yıllıkta 8. dönem olan) Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin 16-17 Mayıs 2009 tarihinde yapılacak olan sınavlarda alacağı kredi, mezuniyeti için yeterli olmayanlar, dönem olarak son sınıf düzeyinde olduklarından Bakanlık Onayı ile yapılabilecek Ek Sınav sonunda mezun olabilecekler sorumluluğu kendilerine ait olmak üzere Öğrenci Seçme Sınavına müracaat edebilirler.

Not: 2008-2009 eğitim-öğretim yılı II. döneminde, yeni kayıt yaptırıp öğrenci numarası 2082........... ile başlayan ön kayıt öğrencilerimizin de Akif hale geldiklerinde (23 Mart 2009) şartları tutanlar Öğrenci Seçme Sınavına başvuruda bulunabilirler.

Mezuniyet Şartları:

a) Öğrencilerden 4 (dört) yıllık sisteme tabi olanlar,
· Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması (2008-2. dönem kayıt yenileme sonrası)
· Girdiği sınavlar sonucunda toplam kredisinin en az 192 veya üzeri olmasını hesaplayarak,
· Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması (Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.)
· Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür Alanı’nda alan kredisi yoktur),
· Alan derslerinin tamamının sınavına girilmiş olunması,
· Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması
· Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden 80 veya üzerinde kredi almaları,

b) Öğrencilerden 3 (üç) yıllık sisteme tabi olanlar,
· Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,
· Toplam dönemlerinin en az 5 olması, (2008-2. dönem kayıt yenileme sonrası)
· Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, (Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.)
· Girdiği sınavlar sonucunda, toplam kredilerin en az 144 veya üzeri, Alan kredisinin 64 veya üzerinde olmasını hesaplayarak (Genel Kültür hariç).

bu sartları tasıdıgın surece össye basvuruda bulunabılırsın...tabı sunuda eklemelıyım kı bu gecen össe basvuruları ıcın gecerlıydı buyuk ıhtımal bu senede bu sartlar aranır...bende kredı ve donem olarak seneye mezun oluyordum fakat zorunlu derslerımden birini alamıyorum yanı bu yuzden ıkıncı donem mezun olamıyorum cok acı:(mecburen ucuncu sınava kalıyorum bır ders ıcın kalsam icim yanmayacak calısmasam yine ıcım yanmayacak bır yıldır zorunlu derlerı vermek zorunda oldugumu bılıyorum ve bunun ıcın ugrasıyorum verriyorumda ama bır dersım acıkta kalıyo cok uzuluyorum ıkıncı donem mezun olamayacagım icin.bu yuzdende tereddutlerım var ucuncu sınavda mezun olursam ınsallah, diplomam üniversite kayıtlarına yetisir mı dıye:confused:ipek ablanın bigisi varsa cevaplamasını beklıyorum lütfennn...

zeynep71

18.09-2009, 21:23
merhaba benim sorum şu toplam 8 dönem olması için 2 dönem daha sınava girecegim 2 dönem sınavda yılda 3 kezmi sınava girecegim? iyi akşamlar

beyazgeceler

18.09-2009, 21:27
mezun olunca 3. ye girmene gerekk yokkkk omzamnn okull diye bişeyy kalmıyorrrrr

belalım

18.09-2009, 21:50
meraba hocam ben düz lisede 1.sınıfta kaldım şimdi ne yapmalıyım hiç bilmiyorum tekrar düz liseyemi gidiyim açık liseseyemi kararsızım lütfen ilgilenin a.e.o

beyazgeceler

18.09-2009, 21:53
arkadaşımmmm normall okuluu liseyyiii yine okuyabilirisnn bi hakkındaha varr bende seninn gibi kaldmm ve yinee 2 hakkımıda denedimmm ama pişman oldumm benimm tafsiyemmm meslek liseisnii okuu önlerii açıldıııııııı onlarda artıkk öss ye gircekkk

belalım

18.09-2009, 21:55
arkadaşlar sizde yardım ederseniz seviniriz... şimdiden tşk

----------

beyaz geceler ;ben anlamadım yaa şimdi meslek lisesine mi gidiyim?

beyazgeceler

18.09-2009, 21:58
bakkk söyle bana önce senn ne olmak istiyonn

belalım

18.09-2009, 22:00
bilmiyorum ki yaa okuyumda fark etmez

beyazgeceler

18.09-2009, 22:02
bakkk yenii sistmemm öss derkkii seç mesliğinii gir sınavaa anladınmııı beniiii

belalım

18.09-2009, 22:06
anladım seni... şunu merak ediyorum yaa düz lisede tekrar okuyup lise1 gectiğimde istediğim liseye geçiş yapabilirmiyim örn; sağlık meslek gibi ama diploma puanım düşük

beyazgeceler

18.09-2009, 22:07
hayır geçiş yapamasınnnn benceee

belalım

18.09-2009, 22:11
şuan meslek lisesi almıyor beni kaldım için tekrar düz liseye gitmekte pek istemiyorum ama açık liseye gitmeyede korkuyorum kalırım diye offff

beyazgeceler

18.09-2009, 22:13
açık lisede kalmak yokkkiii sadecee 192 ve üzeri kredi alman lazımmm okadar ama istemiyorsan açık liseyii okudğun okula bi sene daha gitt belkii başarısınnn

belalım

18.09-2009, 22:17
hiç bilmiyorum yaaa

----------

sen açık öğretimemi gidiyosun

beyazgeceler

18.09-2009, 22:26
evett bende senin gibi kaldımm hatta 2 defa sonra açık liseye giitmm şimdi çokk mutluyumm az kaldı mezun olmyaa... açık lisede sınav soruları test tirr en az 9 tane doğru yapsann o dersten geçerse doğrular yanlışları getirmiyorrr hataa bazı hocalarr sorularınn cevaplarını size veriyorrr yanii şuan senin okudğun okulla hiç bir fark yok aynı diplomaa herşey aynıı sadece seçtiğinn derslere çalışcaksın evde tek başına okadarrr istediğinn alanı da seççç pauna falan bakmazlarrr

belalım

18.09-2009, 22:29
hımm açık lise iii anladım peki açık liseden pratik meslek sahibi olabilirmisin....

beyazgeceler

18.09-2009, 22:32
meselaaaa nasıl bir meslek pratik dedğin neee