PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Açık Lise ve Açık İlköğretim'le ilgili sorularınızı yazabilirsiniz.

Sayfalar : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

MELEKDERYA

09.04-2009, 10:19
Zeynep,
Mezun olabilmek için zorunlu dersleri bitirmek veya muaf olmak zorundasın,alan kredinin de en az 80 olması,toplam kredinin de 192 kredi olması gerekmektedir.ÖSS ile ilgili sorularının tüm cvpları ÖSS2009 kılavuzunda bulunmakta,ayrıca forumda öss ile ilgili bölümde de senin sorularını daha önce soranlara cvplamıştım,oraya da bak..2010 da ise öss sistemi biraz daha farklı olacak,bunun için kesin bişey diyemem...

Ecrin,
Hemşirelik tercih edeceksen sayısal yani fen bilimleri alanına geçersen katsayı açısından zarara uğramazsın,ÖSS 2009 kılavuzunda 27. sayfada 3A tablosunda genel kültür alanının tercih edebileceği bölümler yazıyor,orayı da incele..Yds ile neyi kastettin anlamadım,yabancı dil sınavını mı?Eğer öyleyse yabancı dil alanında olanlar girer o sınava..

aytenyavuz

09.04-2009, 12:20
benim oğlumun 14 yaşında dmd hastası bu nedenle 3.sınıfı bitirdikten sonra okula gönderemedik açık ilköğretime kaç yaşına geldiğinde kayıt yaptırabilir

MELEKDERYA

09.04-2009, 12:36
Ecrin,
Bu yıl ÖSSye gireceksen,genel kültürde kalıp da össde sayısal cvplasan da olur tabi ama katsayıda az bir puan zararın olabilir,ama madem sayısalım çok iyi değil diyorsan geçme sayısala,genel kültür olarak cvplayabilecğin kadar cvpla,puanına göre de tercihlerini yaparsın,çok farketmez,çok fazla takmana gerek yok yani çok çalış sen şimdilik...Yds yi niçin soruyorsun hala anlamadım,yabancı dilden de mi hazırlık yapıyorsun,o sınava da mı gireceksin...? :)

Zeynep,
Zorunlu dersler ikiye ayrılır ortak ve alan,ortak derslere başaramazsan üçüncü girişde o dersden muaf olursun yani affa uğrarsın,ve o dersi seçme mecburiyetin ortadan kalkar,yani zorunlu ders olmaz,alan derslerinden ise başarsan da başarmasan da 1 defa girdikten sonra zorunluluğu ortadan kalkar,ama mezun olmak için alan kredisinin 80 olması gerekir,Zeynep bu konuyu www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) sitesinden de oku,o zaman anlatmak istediğimi anlayacaksın...Sadece 80 alan ve 192 toplam krediyle iş bitmiyo,ortak derslerinin de bitmiş olması veya muaf olman gerekiyor...

Ayten Hanım,
Oğlunuzun doğum tarihini gün/ay/yıl olarak yazar mısınız? Açık İlköğretime kayıt için 15 yaş şartı var,15'inden gün alınca kayıt yaptırabilirsiniz.Kayıtlar şu an devam ediyor,30 Hazirana kadar sürecek...Ama oğlunuz ilkokul5'i bitiremediği için yaşı 15 olsa bile açık ilköğretime kayıt yaptıramazsınız,öncelikle ilkokul 5 diploması yerine geçecek 2.kademe okur yazar belgesi almalısınız,o belge için yaş şartı yok sanırım,bulunduğunuz yerdeki Halk Eğitim Merkeziyle görüşmelisiniz,onlar size yardımcı olurlar,mutlaka onlarla görüşün,tamam mı? :)

MELEKDERYA

09.04-2009, 15:53
Ecrin,
Yabancı dil için birikimin temelin var mı da,niçin o alana geçmek istiyorsun?Şu anki genel kültür alanınla birinci bölüm soruları cvplaman gerekiyor zaten,ama yabancı dil için temelin yoksa alanını değiştirme derim.Ben yabancı dil alanından girmiş biri olarak 4 yıllık bir temelle hazırlanmıştım sınava,sen bilirsin tabi...

Zeynep,
Evet zorunlu dersler tablosundaki ortak ve alan derslere girmen gerekiyor.Ancak muaf olursan girmezsin.
Mersin'den de Mardin'e sevgiler... :)

rayiha25

10.04-2009, 13:37
ipek hanım ben daha öncede yazmıştım açıköğretim lisesindeyim erzurumda yaşıyorum ama bazı sebeplerden dolayı kocaelinde sınava girmem gerekecek bende bilgi düzenleme menüsünden sınav bölgesini kocaeli olarak seçtim ve kaydettim bir sorun olmaz kocaelinde sınava girebilirim öyle değilmi? sorularımızı dikkate alıp cevap verdiğiniz için çok teşekkürler :)

MELEKDERYA

10.04-2009, 15:13
Rayiha,
Kocaeli olarak değiştirip kaydettiysen,orda girersin sınava,sorun olmaz,merak etme,sınav illerinizi artık değiştiremezsiniz,bugünden itibaren artık değişiklik yapılamaz onu da belirteyim...

omr12345672

10.04-2009, 22:25
s.a ipek abla ben yeni üye oldum sana bir sorum olacak ögrenmek istedigim şu ben nasıl mezun olurum nekadar alan kredısı gereklı toplam kredı kaç olmalı 3 yıllık mı yoksa 4 yıllıkmı okuyorum öss ye nasıl ve ne şartlarda müracat edebılırım kusura bakma senıde yorucam ama bunları ayrıntılarıyla bana yazarsan cok sevınırım şimdiden ALLAH razı olsun kolay gelsın

MELEKDERYA

10.04-2009, 23:08
Ömer,
3 yıllıksın,toplam kredin 107,alan kredin35,mezun olman için toplam kredinin144,alan kredisinin64 olması ve ortak derslerinin bitmiş olması gerekiyor,senin az kalmış,iyi çalışırsan bu sene sonu mezun olabilirsin,ek sınava da girer mezun olursun,iyi çalış,Bu yıl ÖSSye başvurmadın mı,aslında bu yıl girebilirdin sınavlara,seneye de başvurunu yapabilirsin...

omr12345672

11.04-2009, 01:17
bilgilerinden dolayı çok tessekkur ederim kusura bakmassa bi sorum daha olacak alan kredisini nasıl 64 yapacam neden bukadar az alan kredim bide zorunlu derslere baktıgımda zorunlu dersımın olmadıgı yazıyor ortak derslerının bıtmıs olması lazın dıyonya ortak dersler bitmişmi zorunlu dersim varmı bide son olarak ben aöl ne yenı yazıldım sayılır ocaktakı sınavlara gırdım onlar benım ıolk sınavımdı ve ders seçmiştim şimdi yine ders seçicemmi yoksa sınava gırecegım dersler bellimi cevabını beklıyorum senıde rahatsız ettık kusura bakma hakkını helal et

MELEKDERYA

11.04-2009, 10:26
Ömer,
Zorunlu derslerin yani ortak derslerin bu Mayıs sınavında da gireceğin 6 tane var,onları da geçersen bitmiş olacak,bu dersler felsefe,inkılap ve dil ve anlatım dersleri.Zorunlu yani ortak derslere önem verip onları seçtiğin için alan kredin az kalmış olabilir,bundan sonra alan derslerini daha çok seç.

Ayrıca ikinci dönem yani Mayıs sınavı için kaydını yenilemişsin,derslerini seçmişsin,öyle görünüyor sistemde,her sınav için kayıt yenilemek ve ders seçmek gerekiyor,bunu unutma,seçtiğin derslere şifrenle gir bak istersen,onların kitaplarını alıp çalışacaksın...

zeynep71

11.04-2009, 13:19
merhabalar 4 yıllık sistemde öss ye girebilmek için 194 kredinin tamamınımi almak gerekli öss ye girebilmek için kaç kredi olmalı toplam? iyi günler

omr12345672

11.04-2009, 14:54
çok saol abla teşekkur ederim sayende bilgi sahibi oldum çok saol

esi

11.04-2009, 19:13
ipek abla benim kuzenim ortaokul açıköğretime kayıt olmak istiyor 2 sorum olucak:
1-en yakın kayıt tarihi ne zaman?
2-ne kadar sürede mezun olunabilir?
çok saol şimdiden.....

MELEKDERYA

11.04-2009, 20:09
Zeynep,
4yıllıkda ÖSSye başvurabilmek için mezun olmanıza az kredinizin kalması ve mezun olabileceğinize emin olmanız lazım,192 şartı yok,160 krediden fazla olanlara biz ancak össye başvurabilirsin dedik..

Esi,
Açık İlköğretim kayıtları Türkiye genelinde devam ediyor şu an ve 30 Hazirana kadar sürecek,çalışır da başarılı olursa 1 yılda ortaokul mezunu olabilir,çünkü açık ilköğretim de hızlandırıldı...

aytenyavuz

11.04-2009, 23:43
İpek hanım, merhaba verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.Oğlum 14/12/1995.En kısa zamanda bir halk eğitim merkezine gidip bilgi alacağım.Sağlıklı günler diliyorum.

tayfun67

12.04-2009, 05:08
İpek hanım bir sorum olacak acaba benim Genel kültür bölümüm össde avantajlımı yoksa dezavantaj yorumlarınız için şimdiden tşk edrm :)

MELEKDERYA

12.04-2009, 12:44
Ayten Hanım,
Rica ederim,yardımcı olabildiysem ne mutlu,bu sene kayıt yaptırmanız çok iyi olur aslında,ama 15 yaşına bu yılın Aralık ayında gireceği için çok az bir farkla kaydı kaçırabilir,büronuzla bir görüşün..

Tayfun,
Avantaj veya dezavantaj demem,yorum yapmam pek doğru olmaz,çünkü her öğrencinin ilgi ve istidadına göre bu avantaj da olabilir,dezavantaj da olabilir.ÖSS bölümünde genel kültür bölümüyle ilgili açıklamalarımı okumanı da tavsiye ederim,ama ben olsaydım genel kültür alanını tercih etmezdim yani kendim için diyorum...Geçiş yapabilirsin tabi istersen...

eskişehirli

22.04-2009, 23:50
slm ben iki yıl atl bilişim teknolejileri bölümünde okudum ikinci sınıfta ayrılmak zorunda kaldım tasdiknamemi aldım şimdi aöl meslek lisesine kayıt oldum ilk dönemde 20 kredi almışım toplam kredim 130 dönem olarakta 8 dönem kredi sistem hakkında yardımcı olursanız mn olurum şimdiden tşk ederim eskişehirli:)

MELEKDERYA

24.04-2009, 11:08
Eskişehirli,
4 yıllık mısınız?

eskişehirli

24.04-2009, 13:08
:)evet 4 yıllık bilişim teknolejileri bilgisayar bölümünde okuyorum lise ikide kaldım iki yıl sonra tasdiknamemi aldım şimdi açıköğretim lisesinde okuyorum ilk dönem 20 kredi almışım ikinci dönem sınvlardan sonra bakalım ne olucak öğrenci bilgi formunda 130 kredim var dönem olarakta 8 dönem derslerden zayıf notum yok kaç krediyle mezun olurum hiç bir bilgim yok ilginiz için tşk ederim saygılarımla:)

MELEKDERYA

25.04-2009, 12:41
Yüzyüze eğitim yani alan kredisi toplam 140 kredi,kültür derslerinden yani Açık Lisenin derslerinden de 100 kredi alırsanız toplam 240 olursa,ve ortak+alan derslerinizi verirseniz mezun olabilirsiniz.Siz hemen hemen yarılamışsınız, başarılı olursanız sınavlarda ve yüzyüze eğitime de düzenli devam ederseniz bir veya iki senede mezun olabilirsiniz...:)

guvenbayrak

25.04-2009, 23:35
Hocam Merabalar,ben daha önce normal devlet okulunda meslek lisesinde bilişim sınıfı öğrenciydim,2 defa okulda kaldığım için geçen sene okul hayatım bitti.bende mesleki açık liseye başvuru yaptım yüz yüze eğitimlerede gidiyorum fakat benim daha önceki devlet okulundaki alan derslerimi geçmiş bulunmaktaydım o yüzden ben bu derslerden muaf gözüküyorum.sadece teknik resim için okula gidiyorum alan kredim 30 toplam kredim ise 112 AOL'de 2 dönemi okuyorum ben ne zaman mezun olabilirim veya benim okulu bitirmek için kac kredi ihtiyacım var.şimdiden teşekkürler

MELEKDERYA

26.04-2009, 15:04
Güvenbayrak,
4 yıllık olduğunuzu varsayarak cevaplıyorum,toplam 240 krediyle mezun olabilirsiniz.Toplam kredinin içinden de 140 'ı alan kredisi yani yüzyüze eğitimin kredisi olması gerekiyor,Ortak+zorunlu derslerden muaf veya başarmış olmanız gerekiyor,toplam döneminizin en az 8 dönem olması gerekiyor,mezuniyet şartları bunlardır,ne zaman mezun olacağınız sizin başarınıza ve yüzyüze eğitimlere+sınavlara düzenli devam etmenize bağlıdır,Eğer azmederseniz bir veya iki yılda mezun olabilirsiniz...

rayiha25

26.04-2009, 23:04
tekrar merhabalar ipek hanım açıköğretim lisesi sınav giriş yerlerinin ne zaman açıklanacağı hakkında bilgi verebilirmisiniz bütün cevaplarınız için teşekkürler

MELEKDERYA

27.04-2009, 21:00
Zeynep güncellemelerden dolayı site bazen bakıma alınabiliyor,tekrar tekrar dene..

MELEKDERYA

27.04-2009, 21:01
Rayiha,sınav giriş yerlerini Mayıs ilk haftasından itibaren internetten takip etmelisiniz...

rüveyda

29.04-2009, 10:29
merhaba ben ilk okul mezunuyum açık ilkögretimi okumak istiyorum
yalnız diplomam aslı degil fotokobi bunda bir sorun yaşarmıyım.
birde okula baya ara verdigim için birz yapamam diye endişeliyim 2 aylıkta bebegim var. umarım zorlanmam. şimdiden teşekkürler

guvenbayrak

30.04-2009, 17:10
Hocam Mesleki açık lise Bilgisayar Öğrencileri Staj yapabiliyormu?

MELEKDERYA

30.04-2009, 19:25
Rüveyda,
Diplomanın aslı olmadan kayıt yaptıramazsın,aslını kaybettiysen mezun olduğun okuluna başvurmalısın,Açık İlköğretim çok kolay ve zevkli,günde yarım saat çalışsan başarırsın,ayrıca internet tv ve cdlerle de destekli çalışırsın başarırsın..

MELEKDERYA

30.04-2009, 19:27
Güvenbayrak, bazı yerlerde staj olabiliyor,bazı illerde de uygulamalı yani okulda görülen yüzyüze eğitim yeterli olabiliyor,bunu kendi bağlı bulunduğunuz ildeki Halk Eğitim Merkezi ve Meslek Lisesine sormalısınız...

rüveyda

30.04-2009, 20:37
teşekkür ederim.bir sorum daha olacak hocam şimdi açık ilköğretin 1 yıla kısaltıldı 1 yılda kaç sınav olacak bilgilendirirmisiniz.

jon83

01.05-2009, 13:43
merhabalar 10 senedir açıklise öğrencisiyim açıklise ilgili herşeyi en ince ayrıntısına kadar biliyorum ama benim bile aşamadığım çözemediğim konular var onun için buraya üye oldum bende birşeyler paylaşmak istedim 1 halk eğitim sadece ankaradan aldığı bilğileri paylaşır bizden bir adım öndedir ben Melek Derya ASLAN şunu sormak isterim ben 3 yıllık sisteme tabi bir öğrenciyim bu sene sonu 4 yıllık sisteme tabi olucam bu nasıl bir adelet hak anlaşıyıdır yok denkliginiz kalmadı yok sisteme yük oluyosunuz vs şeyler arkadaşlar türkiyede ne demokrasi var nede insan hakları dürüst vatandaş daima ezilyo beni 4 yıllık sisteme nasıl dahil ediyosunuz sınavına giren parasını yatıran işini takip eden bir öğrenciyim illa hile yapalım açıklise öğrencilerini normal lise öğrencileri ile bir tutuyolar ben arkadaşlar sormak isterim açıklise kartlarının arkasında yazar bu kart tüm lise öğrencilerine uygulanan haklardan açıklise öğrencileri yararlanır diyo ama ne hikmetse hiç bir yerde gecmez meb halk egitim susar bişey yapamaz siz cocukmu avutuyosunuz yaş ortalaması 25 35 olan 3 yıllık öğrencileri neden böle işin içinden cıkılmaz hale sokuyosunuz nedir derdiniz isyancı olalım ne yapalım biri bana birşey sölesin

MELEKDERYA

01.05-2009, 16:50
Rüveyda,
1 yıla kıslatıldı evt ama henüz uygulamaya hiç başlamadığımız için yanlış yönlendirmek de istemiyorum,Açık İlköğretimde bilgim kadarıyla 1 yıl içinde 3 sınav,ve her sınav bir sınıf için geçerli olacak...
Jon,
Şu an örgün eğitimde 3 yıllık sistem kalmadı, 3 yıllık sistem biteli 4 yıl oldu,bu sene sonunda da yaygın eğitimde 3 yıllık sistem tamamen bitecek,tek sen bu durumda değilsin,mevcut sistemi eleştirmek veya şikayetlerde bulunmak istiyorsan ben bu konuda sana yardımcı olamam,sadece soruların varsa onları cevaplayabilirim,ama açık lise de hızlandırıldı,toplam kredin ne kadar bilemiyorum ama çok çalışırsan kısa zamanda mezun olabilirsin....

serap06

01.05-2009, 21:39
Mrb ipek ablacım ben bu sene lise için kayıt olcam açık ilk ögretim 8. sınıfı geçmişim bana hangi bölümü tavsiye edersin ben bilişim okumayı istiyorum ama matematik ve ingilizce önemliymiş mesleki açık lise sayfasında okumuştum dersaneye falanmı gitmeliyim bilişim okuyabilmek için yoksa halk egitimde dersi veriliyormu özel mesaj ile ögrenci numaramı yazmıştım notlarıma bakıp beni bilgilendirirsen sevinirim ablacım çok saol bizimle ilgilendigin bilgilendirdigin için şimdiden tşk ederim

jon83

02.05-2009, 10:43
Melek Derya ASLAN sizden duymak isterim sölemiştim benim tek derdim uykularımı kaçıran sıkıntı veren 4 yıl sisteme dahil olacağımdır he 2005 yılında 20009 süre tanında neden bitirmediniz diyebilisiniz ama ben 2003 askere gittim 2004 askerden geldim 3 sene psikolojij tedavi gördüm egitime devam edilibilir raporu ile kaldıgım yerden açıkliseye devam ettim mazeretim var bunu milli egitim bakanlıgına veriyorum kabul edilmiyo yokmu bir formül 3 yıllıkta kalmak için ne yapabilirim başvuru yapmadıgım yer kalmadı siz işin içindenizi bana bilmedigim birşey söyleyin askerde sınavlara ğirme ğarantisi veriliyo ama ilgilenilmiyo ben şırnakta askerdim bırakın sınava girmeyi izne bile çıkamadım askerlik tam 5 senemi götürdü ben ne yapabilirim ben 4 yıllık sistemi kabul etmiyorum yaşım 30 dayandı ben nasıl 192 yapıpda liseyi bitiricem ek sınav için yeterli kredimde yok benim elimden bu hak nasıl alınır işini takip etmeyen öğrenciler neden ayrılmıyo sisteme yük oluyoruz denkligimiz kalmadı diye 4 yıllık sisteme dahil ediliyoruz ne kadar dehşet birşey bu normal lise öğrencileri ile bir tutuluyoruz neden o zaman onların haklarını biz açıklise öğrencileri kullanamıyoruz onlar en fazla 18 bize 50 kadar gidiyo nedir bu sacmalık

fatma_karakose

02.05-2009, 20:10
merhaba bir sorum olacaktı benim bölümü genel kültür 4 yıllık şuan 6.cı dönem için sınava girecem toplam kredim 86 gireceğim 3dönemlik sınavdada kredimi tamamlayamayacağım öğrenmek istediğim ek sınavda en fazla kaç kredilik ders seçe bileciğim teşekküredreüim

MELEKDERYA

02.05-2009, 21:39
Fatma,
Merhaba,ek sınavın şartları ,kimler girebileceği her yıl genelde Ağustos ayında belli oluyor ,ve internette yayınlanıyor,şimdiden bişey diyemem...değişebilir..ek sınava kendinizi endekslemeyin... :) www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) takip edin.....

tayfun67

02.05-2009, 23:40
evt jon haklısın bende şikayetciyim 4 yıla çıkartılmasında

jon83

03.05-2009, 19:17
açıkliseye yeni başlayan devam öğrencilerin şunu bilmesini isterim hak verilmez alınır devlet alan degil veren olmalı ırak iran pakistandan öğrenci getirtip türkiyede ücretsiz okutuluyo ana kız kampanyası yapılıyo sokak couklarına ücretsiz devlet eliyle egitim veriliyo peki biz şerefsizmiyizde bizleri 4 yıllıga atıyosunuz nedir derdiniz devlete düşmanmı yapıcaksınız bizi ey meb peki ben türkiye cumhiriyeti vatandaşı degilmiyim vergimi alıyosun askerlik yaptırıyosun ben işimi takip eden sınavına giren halk egitime gidip gelen bir vatandaş olarak nasıl beni 4 yılllık sisteme dahil edersin başka formül yolu yokmuydu ben ne zaman lise mezunu olucam yaşım 30 dayandı yazık degilmi boş gezdigimiz günlere ortaokul mezunu oldugumuz ne belge nede işe girebiliyoruz ipek hocam sen şimdi diyosun bunlardan banane sorun varsa yaz söylüyüm ama kızma çok dertliyim içimi döküyürum başvuru yapmadıgım yer kalmadı tüm kapılar yüzüme kapandı benim cekdigimi bir ben birde allah bilir başıma ne geldiyse lise bitirmedim diye geldi arkadaşlara tavsiyem liseyi bitirin yoksa çok çekersiniz

jon83

03.05-2009, 19:57
buraya msj yazarak bir şeyin değişeceğini beklemiyorum ama okuyanların düşünmesini istiyorum ben 10 senedir açıklisede okuyorum bana meb git askere ordan gir sınavına dedi ama gittigimde bırakın sınavı izne bile çıkamadım şırnakdı orası çünkiii 83 lüyüm terörün ve şırnagın belalı bölgesindeydim piskolojik deli oldum geldim 5 senem mafoldu ama yıkılmadım liseyi bitiricektim buna mecburdum askerden geldigim günden beri işsizim ne sertifika alabiliyorum nede işe girebiliyorum bu sene içinde kredimi tamamlayıp liseyi bitiricem 4 yıllık sisteme dahil edildiniz deniyo ben şindi kafamı hangi taşa vurayım yaşım 30 dayandı iş yok güç yok herşeyi bırakıp lise mezunu olucam bana 192 tamamla diyolar ben çıkamadım işinden varsa yorumu olan yazsın ara ara giriyorum okuyum....

DieAlone

04.05-2009, 12:09
Herkese merhaba, açık lise ile ilgili bi sorum olucak sana İpek abla toplam kredim 101 alan kredim 40 bu dönem toplam 14 tane ders seçtim hepsini versem bile 3-4 kredi yüzünden mezun olamıyorum buraya kadar herşey tamam fakat bu 4 yıllık sisteme geçiş herkez gibi benimde sinirlerimi bozuyor. Benim gibi çoğu açık liseli zor durumda, sizce yazın ek sınav çıkma ihtimali yüksek mi ?

birsen büşra

04.05-2009, 20:06
merhaba hocam.siteye yeni üye oldum.bi sorum olacaktı size.ben açık lisede okuyorum.bu 4. dönemim ve kredim 93.coğrafya 5 dersi herkeste 4 kredi iken bede 2 kredi.neden acaba?bi şey daha,şu ana kadarki not ortalamam 4.0 durum böyle devam ederse genel ortalamanın üstünde olur muyum?teşekkür ederim...

MELEKDERYA

04.05-2009, 21:34
DieAlone,
Evet ek sınav büyük ihtimal çıkar,ama şartları ve zamanı için soru sormayın,Temmuz-Ağustos süresince açıklise sitesinden takip edin...
BirsenBüşra,
Derslerin kredisi alanlara göre değişebiliyor,o nedenle farklı olabilir,bu sınavda mezun olamasan bile ek-sınava girersin,çalış azmini yitirme,Not ortalaman en son mezun olunca belli olur,not ortalaması öss açısından bir avantajdır,yüksek tutmaya çalışman güzel...

beyra

04.05-2009, 21:45
İpek abla yeni çıkan kanuna görea çık liseler 2.5 yılda bitirileçekmiş bu meslek liseleri içinde geçerlimi?

MELEKDERYA

04.05-2009, 21:52
Beyra, evet geçerli,kültür dersleri için geçerli,yüzyüze eğitim de zaten 2-3 yıl arası sürüyor,daha da kısaltılabilir,açık lise kısaltıldı hızlandırıldı ama kısa sürede bitirmek isteyen daha çok çalışmalı...

birsen büşra

05.05-2009, 13:15
merhaba ipek hocam.ben 3 yıllık bölümde okuyorum.önceki dönem 40 kredi almıştım.hedefim bu dönem de 40 kredi.geriye 11 kredim kalır.ek sınavda 11 kredi mi alsam,yoksa daha fazla mı?mesela 20 kredi alsam ve bunlardan yüksek not alırsam ortalamam yükselir diye düşünüyorum.yanlış mı hareket etmiş olurum?

ezelinur

05.05-2009, 13:28
mrblr İpek hanım evet galiba bu defa doğru yeri buldum onlarca birbirine benzer msjların geldiğini düşünerek sorumu tekrar yazıyorum Ben aöl 4 yıllık sistem, genel kültür okuyorum, 5.dönem sınavıma gireceğim. Toplam kredim:67 Ortak kredim:47 ortak kredim 80 olursa mezun olurmuyum? bu şartlarda çocuk gelişime geçme şansım nedir? bu bölümden kaç krediyle mezun olabilirim? saygılar, hoşçakalın

jon83

05.05-2009, 20:36
slm ipek hocam açıklise kartlarının arkasında bir ibare vardır bu kart normal lise öğrencilerinin yararlandığı haklardan yararlanır diye daha doğrusu açılımı diyim nedense bu öğrenci kartlarını açıklise kartlarını dolmuşlarda kullanamayız hatta meskoplara yazmışlardır açıklise geçersizdir diye bir çok öğrenci hakkını bilmez ben dolmuşların buluşma noktasına gittim merkezine tüm öğrenciler adına sordum adam sölediği cevapta haklıydı sen öğrencisin sen niye ugraşıyosun bırak sizi eğitenler başınızdakiler gelsin kim bizim başımızdakiler öğrencilerin haklarını kim savunuyo bana sölermisiniz

MELEKDERYA

05.05-2009, 20:36
BirsenBüşra,
Evet kredi barajını aşman,kredinin çok olması diploma notunun daha yüksek olması anlamına gelir,bu da üniversite sınavında senin için bir avantajdır...
Ezelinur,
Ortak kredin 80,toplam kredin 192 olursa ve ortak+alan dersleri başarırsan veya muaf olursan,toplam dönemin de en az 8 dönem olursa mezun olabilirsin.

MELEKDERYA

05.05-2009, 20:39
Jon,
Haklısınız siz de öğrencilerin sahip olduğu tüm haklardan faydalanabilirsiniz,şoförler bu konuda haksızlar,Halk Eğitim büronuza ve Ankara Açık Lise Genel Müdürlüğüne durumu MAİLLE,TELEFONLA anlatabilir,şoförler odasına da şikayetinizi bildirebilirsiniz,öğrenci indiriminden yararlanmak en doğal hakkınızdır,hakkınızı elbette arayabilirsiniz...

jon83

05.05-2009, 21:09
ipek hocam şöförler odası meb halk egitim heryere resmi başvurumu yaptım hiç bişey değişmedi meb yada halk eğitimin dava açması ğerekiyo adam bana aynen söle söledi elinden geleni ardına koyma adresini vereyim mersin merkez jandarma karsısı orası bakıyo hatta sizin amiriniz hakan beydi herhalde bunla ilgili konuşmamda olmuştu ur hakını meb yaptıgı hiçbirşey yok en azından 5 tane resmi dilekcem vardır hereye başvurum var ama hiç bişey degişmedi ben kızdıgım zaman haksız oluyorum ama haklıyım açıklise öğrencilerinin hakkını hiç kimse savunmuyo

MELEKDERYA

05.05-2009, 21:14
Jon,biz irtibat bürosuyuz,biz dava açamayız ki,öğrencilerin birlik olarak bu konuda toplu hareket etmeleri gerekir,siz kendiniz bu konuda hakkınızı arayacaksınız...ben böyle biliyorum,isterseniz,gelin büromuza,konuyu diğer arkadaşlara da iletin,tekrar konuşalım...

jon83

05.05-2009, 21:19
ipek hocam o sizin haftada 5 gün girdigi büroya öğrenci olarak en çok gelenlerden biriyim güzel bir sitede sizin gibi anlayışlı ve yardımsever biri olması beni sevindirdi aslında o kadar sorun varki ben görmezden geliyorum benim tek derdim 3 yıllık sistemde kalmak gerisi o kadar sorun degil

birsen büşra

06.05-2009, 01:20
merhabalar ipek hocam.ben ilk kayıt yaptırdığımda eşit ağırlığı seçmiştim.3 dönem eşit ağırlık olarak devam ettim.4.dönemin başında,2009 da mezun olamayan 3 yıllıkların yıl sonunda 4 yıllığa tabii olacaklarını öğrendikten sonra,bölümümü sözel olarak değiştirdim.eşit ağırlıktayken coğrafya 5 i seçtim kredisi 2 ydi sözelde 4,şimdi sözelde bu dersin kredisini sözele göre vermezler mihttp://www.engelliler.biz/forum/images/icons/icon5.gifyani coğrafya 5 in kredisini 4 olarak değiştirmezler mi?2 kredi o kadar önemli değil de bu dersten 95 almiştım,bu yüzden üzerinde duruyorum.http://www.engelliler.biz/forum/images/icons/icon11.gifteşekkürler.......

ezelinur

06.05-2009, 15:19
mrb İpek hanım öncelikle verdiğiniz cevap için teşklr ama ben sorumun cevabını tam olarak alamadım benim öğrenmek istediğim;4yıllık genel kültür okuyan 8 dönemi tamamlamış olan bir öğrencinin ortak kredisi 80 olursa mezun olurmu yoksa ortak kredinin 80 olmasıyla beraber toplam kredininde 192 olması mezun olmak için şartmıdır? 2. sorum ise;çocuk gelişim bölümünde okuyan bir öğrencinin mezun olması için 1.sorumda olduğu gibi, alan,ortak ve toplam kredilerinin tamalanmasımı gerekir yoksa ortak veya alan kredilerinden herhangibirinin tamamlanması sonucunda mezun olunurmu?+çocuk gelişimin ortak,alan ve toplam kredisi kaçtır? ve birde 4 yıllık genel kültür okuyan 5.dönem sınavına girecek birisi olarak çocuk gelişime yani mesleğe geçebilme şansım varmı? şimdiden teşekkürler,hoşçakalın.

smr57

06.05-2009, 16:07
slm ipek hanım açık lise ile ilgili bir kaç sorum olacaktı. şimdiden teşekkürler.
benim oğlum cp'li 8.sınıf öğrencisi.bu sene mezun olacak. sbs yede giriyor ama ellerinide rahat kullanamadığından rehber öğretmen talep ediyoruz. bundan sonrasını açık lise olarak devam etmeyi düşünüyoruz. açık lise kayıtları ne zaman başlar.ilk kayıtta bölüm seçilirmi.rehber öğretmen talebini açık lise sınavlarındada uygulayabilrmiyiz.oğlum kalemle yazı yazamaz çünkü..vede hangi bölüm avantajlı olur onun için. eller rahat kullanılamadığı için matematik derslerinde zorlanıyor.

jon83

06.05-2009, 19:36
slm ipek hocam benim kuzeni ortaokula yazdırıcam bana ğerekli evraklı evrakları sölermisin evrakları hazırlasam kayıt tarihi yazarmısın acil bügün öğrenmem lazım cevap bekliyorum ne evrak lazım ne zaman halk eğitimden kayıt yaptırırım cevap bekliyorum

burcin

06.05-2009, 20:18
Merhaba İpek Hocam, ben bu yıl açık ilköğretime kayıt yaptırdım.. yani 2009-2010yılı öğrencisi olacağım.. Benim size sorum şu :1yılda ortaokulu bitirebiliomuyuz? yani bir yılda 3sınıf birden bitiyor diye duydum bu gerçekten doğru mu? bunun için ders notları kaç olması lazım krediler nasıl oluyor açıklarsanız sevinirim.. teşekkür ederim..

MELEKDERYA

06.05-2009, 23:14
Jon,
Umuyorum ki 3 yıllık olup da mezun olamayanları mağdur etmemek için ek sınavlar mutlaka düzenlenecektir... kaygılanma çalış.... :)

BirsenBüşra,
Her alanda derslerin kredisi değişebiliyor,senin istediğin şekilde değişemez,sistem bellidir o şekilde değişmez maalesef... :)

ZeynepRuken,
AOL de aynı şekilde senede üç dönem olmak üzere hızlandırıldı,ayrıca 3 ve 4 notları da iyi elbette ama notlarını ne kadar yüksek tutarsan o kadar daha avantajlı olursun... :)

MELEKDERYA

06.05-2009, 23:22
Ezelinur,
4 yıllıkta mezun olabilmek için sadece ortak kredinin 80 olması yeterli değildir,toplam kredinin de 192 olması ve ortak derslerin başarılması veya muaf olunması ve de toplam dönemin en az 8 veya yukarısı olması şarttır.Yani bu şartların hepsi olursa mezun olabilirsiniz...Çocuk gelişimi yani meslek lisesinde mezun olmak için de toplam kredinin 240 alan kredisinin 100 olması ve yüzyüze eğitimin ve ortak derslerin bitmiş olması gerekiyor,yani onda da bu şartların hepsinin olması gerekiyor...Genel kültür okuyan birisi çocuk gelişimine geçebilir ama bürosuna danışmalıdır bölüm ve kontenjan varsa geçişini yaparlar...

MELEKDERYA

06.05-2009, 23:24
Jon,
Açık İlköğretime ilk kez kayıt için diploma veya tasdikname aslı,1 resim,kimlik fotokopisi ve 25 lirayla büronuza başvurmalısınız,kayıtlar devam ediyor,30 Haziran son tarih...

MELEKDERYA

06.05-2009, 23:25
Burçin,
Evet 1 yılda başarılı olursanız orta okulu bitirebileceksiniz,her sınıf için bir sınav senede toplam 3 sınavla mezun olabileceksiniz,tabi başarılı olursanız... :)

MELEKDERYA

06.05-2009, 23:27
Erdemli,
Haziran-Temmuz döneminde il veya ilçenizdeki Halk Eğitim Merkezine başvurmalısınız,yüzyüze eğitime devam şarttır,hangi günler olacağını okul belirler,bölüme göre de değişebilir,büroya sormalısınız...

birsen büşra

06.05-2009, 23:31
hocam peki sınavda işaretlediğimiz seçenekleri bi kağıda not alabilir miyiz.biliyorsunuz sınav soruları sınavdan 10 gün sonra internete veriliyor.karşılaştırmak için almamızda bir mahzur var mı acaba?http://www.engelliler.biz/forum/images/icons/icon7.gif

MELEKDERYA

06.05-2009, 23:32
Smr57,
Açık Liseye ilk kez kayıtlar Haziran-Temmuz döneminde Halk Eğitim Merkezinden yaptıracaksınız,kesin günü belli değil ama önümüzdeki haftalarda belli olunca ben burda duyururum.İlk kayıt esnasında bölümünü seçebilirsiniz,daha sonra istersseniz değiştirme imkanınız da var,ellerini kullanamıyorsa sözelden de hazırlanabilir elbette ama sayısal kabiliyeti varsa da kısıtlamayın,kayıtta bunu büronuza danışırsınız,Kayıt esnasında çocuğunuzun durumunu bildiren bir raporu evraklara eklerseniz sınav esnasında yardımcı öğretmen tahsis edilir,sorun olacağını sanmıyorum,sevgiler... :)

MELEKDERYA

06.05-2009, 23:35
BirsenBüşra,
Normalde not almak yasaktır sanıyorum ama bunu sınav bitiminde gözetmen öğretmenlerinize danışın ,izin verirlerse neden olmasın... :)

birsen büşra

06.05-2009, 23:39
zorunlu dersim 4 tane kalmıştı.sözele geçiş yaptıktan sonra başka zorunlu dersim çıkar mı ?

tayfun67

07.05-2009, 03:32
ipek hanım eğer olursa ek sınav sonuçları belli olduktan sonra diplomayı nezaman elimize alabiliriz bn univ okumayı düşünüyorum acaba bu yıl kayıt olabilirmiyim?

siz daha önce demiştiniz ek sınav hatda 3 yıllıkların magdur olmaması için bir ek sınav daha olabilir ben diploma notumu yükseltmek için onada girebilirmiyim?

rayiha25

07.05-2009, 09:57
ipek hanım açıkilköğretim in sitesinde yeni yönetmelikle ilgili açıklama yapılmış çalışılırsa 1 yılda bitirilebilineceği ve yönetmeliğin 2009-2010 öğretim yılından itibaren yürülüğe gireceği söylenmiş.ablamı 2009-2010 öğretim yılı için kayıt ettirdik şimdi ablam bu yeni yönetmelikten yararlanabilecekmi.

birde ipek hanım kayıt yaptıralı iki gün oldu öğrenci girişi yapamıyoruz yeni olduğu içinmi acaba ne zaman giriş yapabiliriz sizi çok yoruyoruz hakkınızı helal edin allah razı olsun dikkate alıp sorularımızı cevaplıyorsunuz teşekkürler

ezelinur

07.05-2009, 16:41
slm ipek hanım cevabınız için teşekkürler çok açıklayıcı oldu. bir sorum daha olacak, alan dersler muaf olurmu? tekrar teşklr hoşçakalın

MELEKDERYA

07.05-2009, 22:44
BirsenBüşra,
Her alanın ortak dersleri aynı değildir,sözele geçince de ortak derslerin çıkabilir...

Tayfun,
Eksınav için net bişey diyemem ama olursa eğer ve mezun olursanız diplomalarınızı ünv kaydına yetiştiriliyor merak etmeyin ama ek sınav için hiçbir soru sormayın şimdilik sadece siteden ve benden takip edin,bir haber olursa buraya duyururum,çok bekleyen var...:)

Rayiha,
Evet bu yıl yeni kayıt yaptıranlar bu yeni sistemden faydalanabilecekler başarılı olurlarsa 1 yılda bitirebilme hakkına sahip olacaklar ama sınav tarihleri daha belli olmadı,Temmuzda siteden takip edin,ayrıca yeni kayıt yaptıranlar giriş yapamazsınız,kendi sayfanıza bilgilerinize ulaşamazsınız,henüz ön kayıt öğrencisisiniz,boşuna denemeyin... :)

Ezelinur,
4 Yıllık sistemde de alan dersler zorunlu dersler içindedir yani ya başarmak ya da 1 kez sınava girerek muaf olmak zorundasınız...

BelginCan

08.05-2009, 09:14
Bu yeni sistemin 4 yıllık okuyanlar için bir avantajı varmı yoksa yalnız 2009-2010 yeni kayıt yaptıranlar mı için geçerli. 4 yıllık okuyanlar 1 yılda bitebilirler mi?

MELEKDERYA

08.05-2009, 10:29
Belgincan,
Açık Lisede yeni, yani hızlandırılmış sistem herkes için geçerli olacak,sadece yeni kayıt yaptıranlar için değil,fakat yılda üç sınav olacak,başarılı olursanız 8 sınavın sonucunda yani 2,5 yılda mezun olabileceksiniz,yani sistem 4 yıl ama 2,5 yılda erken mezun olma avantajınız olacak, 1 yılda mezun olmak açıkilköğretim için geçerlidir,lise için değil,onu karıştırmayın...

F A K İ R

08.05-2009, 11:02
hocam.öss sınavında (1999-2000)ANADOLU ÜNIVERSITESI KAMUYÖNETIMI bolumunu kazanmıstım.6dersım vardı.ılk sene 3ünü verdım.2.sınıfa sorumlu gectım.anlıyacağın onemsemedık okulu.2sene ust uste kaldım.okul yahatı bıttı halıylen. sımdı sıfırdan baslaya bılırmıyım.öss ye gırmeden bu bolumume nasıl devam edebılırım.gırmem sart mı. nasıl yaparız.aydınlatırsanız sevınırım.sevgıler.

MELEKDERYA

08.05-2009, 22:35
Fakir,
Ben Açık Lise ve Açık İlköğretimde çalışıyorum sorunuzu tam bilemiyeceğim ama af olup olmadığını bulunduğunuz ildeki A.Ö.F. bürosuna sormalısınız,eğer af yoksa eski eğitiminize devam edemezseniz tekrar üniversite sınavına girerek yüksek öğretiminize devam edebilirsiniz..

jon83

09.05-2009, 14:01
slm ipek hocam güzel bir soru size 3 yıllık sistemdeki öğrenciler 4 yıllık sisteme dahil oldugunda 4 yıllık ortak zorunlu ders diye anlandırdıgımız derslerden sorumulu olucakmıyız bu konuda bilginiz varmı benim mesala hiç ortak dersim zorunlu dersim yok 4 yıllık sisteme dahil edildigimde ortak ve zorunlu dersl eklenicekmi bana ben mayıs ayında yapılıcak açıklise sınava giricem kredim 102 olursa öss için başvurabilicekmiyim yoksa o hakdamı elimden alındı tekrar yazıyorum 102 kredisi olan öss başvurma hakkı vardı hala hala başvurabilirmiyuz

MELEKDERYA

10.05-2009, 10:23
Jon,
3 yıllık sistemden 4 yıllık sisteme geçen öğrencilerin de sorumlu olduğu ortak dersler var,4 yıllık sistemin son iki döneminde de 7. ve 8. dönem ortak dersleri var,onlar tabiyki zorunludur...Bu yıl için ÖSSye başvuramazsın,başvurular bitti,ama toplam kredin 4 yıllık sistem olarak seneye Ocak ayında 160'ı geçerse üniversite sınavına başvurabilirsin...O hak asla elinden alınmaz ama üniversiteye başvurmanın en önemli şartı mezun veya mezun olabilecek durumda olmandır,bu nedenle biraz çalışır ve kredini arttırırsan iyi olur...

jon83

10.05-2009, 11:04
ipek hocam nasılsın 7.ve 8 dönem derslerini bana yazarmısın benim şuan hiç zorunlu ortak dersim yok 4 yıllık sisteme dahil edildigimde zorunlu olarak almam gereken 7.8 dönem derslerini acılımı yaparmısın

seyithan

10.05-2009, 12:35
dısardan liseyi okumayı dusunuyorum kac senemi alır ve tekerlekli sandalyede oldugum icin nasıl olacak zor olurmu.her donem icin kac sınava girmem gerekir bir de sayısal la sozelin ne farkı var bana sadece lise diploması lazım hangi bolum daha kolay olur şimdiden sagolum

MELEKDERYA

10.05-2009, 14:08
Jon,
Bu linke tıklarsan T.C. M.E.B-Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (http://egitek.meb.gov.tr/aok/Aok_Kitaplar/Kitaplar_Aol.htm) burda 7 ve 8 yazan dersler ortak-alan ve seçmeli dersler olarak görülmektedir.Bu derslerin ortak ve alan olup olmaması her bölüme göre değişmektedir.Bunu ancak ders seçerken kendi sayfanda görebilirsin...

Seyithan,
Tekerlekli sandalyeyle açıköğretim çok kolay okuyabilirsin,bizim bir çok öğrencimiz var senin gibi,ve ben de tekerlekli sandalyedeyim.. :) İki gün önce diploma törenimiz vardı ve hatta siteden tekerlekli sandalyede bir arkadaşımız da mezun oldu,bu linke tıklayarak görebilirsin. http://www.engelliler.biz/forum/okul-oncesi-ilkogretim-lise-ve-universite-donemi/17642-mersin-acik-lise-mezuniyet-torenimiz.html Derslere devam mecburiyeti olmadığı için kayıt esnasında raporunun bir örneğini verirsen sınavlar zemin veya birinci kat olarak ayarlanmaktadır.Kitaplarını alıp evde tvden ve internetten de faydalanarak çalışıp sınavlara gireceksin.Her dönem için bir sınav senede 3 dönem yani üç sınav yapılmaktadır.Sayısalda matematik fen gibi sayısal dersler,sözelde de tarih coğrafya gibi sözel dersler bulunmaktadır. Sadece lise mezunu olmak istiyorum diyorsan sözel bölümü tercih edebilirsin.Kayıtlar Temmuzda Halk Eğitim merkezlerinde yapılacaktır.Açık Lise çok kolay ve zevklidir.İnternet tvden de izleyerek kolayca başarabilirsin...

pıtırcık

11.05-2009, 08:46
Merhaba melek hocam umarım bugün iyisinizdir :)
ben siteye yeni üye oldum.
Bir sorum olucaktı 2009 - 2010 yılı mesleki açık öğretime yazılmak istiyorum çocuk gelişimi bölümüne ama hiçbi bilgim yok biraz bilgi verirseniz çok sevinirim.

jon83

11.05-2009, 10:11
ipek hocam bir arkadaşım mesleki açıkliseye yazılıcak ilk defa bana kayıt tarihini ve hangi evrakların gerektigini yazarmısın direk bilgisiyar bölümüne yazılmak istiyo böyle bir hakkı varmı istedigi yere yazılabilirmi ilk defa kayıt yaptırıcak kayıt tarihi bu cocuk normal lisede 1 sene okudu bıraktı bunun bir sorun olurmu tşk ederim saygılarımla

merve15

11.05-2009, 11:50
merhaba ipek hocam benim sizden öğrenmek istedgim şunlar bilgi verirseniz sevinirim hocam ben 4 yıllık lise sisteminin ilk öğrencilerindenim geçen sene lise 3 bir ay okudum ve bıraktım şimdide açıköğretim lisesine basvıurdum ilk sınavıma haftaya giricem biraz teredütlüyüm korkuyorum daha doğrusu soruşar kitabın sonundaki testlerden çıkıyormuş doğrumu hocam birde şunu öğrenmek istiyorum bana toplam 112 kredi vermişler hocam kaç dönemde biitirirm daha doğrusu en erken kaç dönemde bitiirirm seneye össye girmek istiyorum girebilirmiyim sizce bitirimiyim beni bilgilendirirsenin çok sevinirim şimdiden teşekkürler...

jon83

11.05-2009, 18:16
merve15 çok şanslısın normal liseden 112 kredile gelmişsin öss girmen için 162 krediye ihtiyacın var mayısda sınavın var 30 kredilik ders sectin ordan yarısı cektigini düşün ne eder 130 en az kaldı 32 kredi önümüzdeki sene iyi çalışırsan bırak öss liseyi bile bitirsin lise bitirme kredisi 192dir ama genellüktür geciceksin farz edelim başarsız bir öğrencisin seneye 3 sınav var 90 kredi eder kitabın yüzü acma gene yarısı alırsın oda en az 45 eder 130+45=175 eder çok sanslısınki seneye öss girme sansın var 4 tanede sınavın var 120 kredi eder şimdiki kredin 112 bitirme kredin 192- 112192=80kredi lazım lise bitirmen için sen 120 kredilik sınava giricen 4 sefer sınav demektir iyi çalış 80krediyi al 192 yap mezun ol ok by

MELEKDERYA

11.05-2009, 18:35
Tayfun,
Sana ve tüm öğrencilerime haftayaki sınavınızda başarılar diliyorum,Allah zihin açıklığı versin,yar ve yardımcınız olsun...:)

Pıtırcık,
Mesleki Açık Lise kayıtlarının kesin tarihi belli değil ama büyük ihtimal Haziran-Temmuz tarihinde kayıtlar yapılacaktır.Buradan duyuracağım.Çocuk Gelişimi kayıtları da aynı şekilde olacaktır,ilinizdeki Halk Eğitim Merkezine başvurmalısınız.Devam mecburiyeti var,ve ilerde vazgeçerseniz genel liseye geçiş yapamayabilirsiniz,ona göre karar ver,ve kayıttan önce bunları halk eğitim merkezi açıköğretim bürosuna detaylıca danışın... :)

Jon,
Mesleki açık lise bilgisayar bölümüne arkadaşın kayıt yaptırabilir.Haziran-Temmuz döneminde Halk Eğitim Merkezine gitsin sorsun,eğer bölüm ve kontenjan varsa kaydolabilir,devam mecburiyeti vardır,ilerde vazgeçerse düz liseye geçiş yapamayabilir,ona göre karar versin...

Merve,
Jon senin sorunu yukarda cevaplamış,aynen onun dediği doğrudur,çalışırsan biraz seneye mezun olursun,kredin iyi durumda,seneye üniversite sınavına başvurabilirsin,başarılar... :)

anelka

11.05-2009, 20:31
meraba ipek hanım bi sorum daha olucak :)

bu haftaki sınavda diplomamı almaya hak kazanırsam, diploma notumu yükseltmek için devam edebilirmiyim yoksa mezun olmak şartmı :) ?

birde 144 krediyle mezun olundugunda diploma notu kaç olur?

MELEKDERYA

11.05-2009, 20:34
Anelka,
Mezuniyet için gerekli olan krediyi ve şartları tamamladığın zaman sistemde otomatikman mezun olursun ve diploman basılır,yani diploma notunu yğksletmek için devam edemezsin,ayrıca kredi ne olursa olsun diploma notu her dersten aldığınız puana göre değiştiği için,krediye göre belirlenmediği için,sen mezun olmadan hiçbirimiz diploma notunu bilemeyiz,bu nedenle haftayaki sınavda yüksek notlar almaya çalış ki diploma notun daha yüksek olsun...

anelka

11.05-2009, 20:38
anladım çok teşekür ederim :)
sınava girecek tüm arkadaslara basarılar..

jon83

11.05-2009, 20:42
ipek hocam bu 4 yıllık sisteme geçmem bir çok hakkım olan şeyi elimden alıyo peki bana hiçmi getirisi yok bana senede 3 sınav olucak deme açıkliseye yeni başlayan bir öğrenci içinde geçerlidir nasıl bu kadar şey bizden alabiliyolar 144 den 192 40 kredilik ders seçerken 30 krediye ortak ve alan ders de ayrıca ekliyolar bu aslında eğitim ve öğrenim hakkımıza vurulmuş çok büyük bir darbedir öss 102 kredide girerken onuda 162 yaptılar ben çıkamıyorum işin işinden

pıtırcık

12.05-2009, 09:18
Teşekkürler melek hocam :)
bırakmayı düşünmüyorum inşallah bi aksilik olmaz.

MELEKDERYA

12.05-2009, 09:54
Jon,
Sen kendince haklısın elbette ancak liseler 4 yıllık sisteme geçeli 5 yıl oldu,yani yeni değil ki,açık lise 3 yıllık öğrencileri 5 yıl boyunca kademe kademe 4 yıla geçirdi,birden geçirmedi,senin askerde sınava girememen ve hastalığın nedeniyle ara vermiş olman maalesef senin için bir şanssızlık,ama dediğim gibi sistem hakkında diyeceğim yapabileceğim hiçbir şey yok maalesef,umarım bu yıl sonu sizin için birkaç sınav birden düzenlerler de mezun olursunuz..umarım....

jon83

12.05-2009, 17:27
öncelikle msjlarıma cevap verdiginiz için ayrıcada iyi niyetiniz ve yardımseverliginiz için tşk ederim ben bu ülkenin vatandaşıysam öğrenme ve okuma özgürlügüm elimden alınmamalı beni 4 yıllıga atarak sonsuz bir boşluga itiyolar türkiyede üns işsizken ben nasıl ortaokul mezunu olarak iş bulucam serdenişim size degil sisteme devlete ama herkez okusun birşeyler cıkarsın diye cırpınıyorum 5 senedir işsizim bunu ceken bilir ileriye dönük hiç bir plan yapamamak en kötü şeydir ben lise diplomasını 30 geldigimde ne yapıcam alırsam gider meb önünde yakarım beni bir çırpıda kenara atamazlar ben emek verdim zaman harcadım devlet alan degil verendir yasayla tüzükle benim elimden hakkımı alamazlar madem 2005de 4 yıllık sisteme gectiniz bende sizin ögrenciniz mektup göndericeksin haber vericeksin madem beni düz liseyle bir tutuyosun onların hakkını banada vericeksin haykırsam duyan yok vs işde cıldırdım en iyisi susayım saygılarımla

merve15

12.05-2009, 18:52
peki hocam coğrafya 11 kitabında testler var ama cevap anahtarı yok testlerin sorular bu testlerdenmi çıkar büyük ihtimal

MELEKDERYA

12.05-2009, 19:00
Merve,
Sorular o testlerin benzerlerinden çıkabilir,ben sana bir link vereceğim,önceki yılların soru ve cevapları var buraya tıkla,bu sorulara da çalış,benzerleri çıkabiliyor.. T.C. M.E.B-Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (http://egitek.meb.gov.tr/Sinavlar/detay.asp?ID=23&ID2=1&ID3=34)

inprc

13.05-2009, 01:22
sayın ipekezgi, ortaoğretim puanı hesaplanırken sadece başarılı derslermi değerlendiriliyor yoksa girdiğimiz ama geçemediğimiz derslerde dikkate alınıyormu, bilginiz varmı. teşekkürler.

jon83

13.05-2009, 09:37
kara_gözlü ipek hoca şuan mesaide sorunu ben yanıtlıyım genelkültürü seçersen sadece 192 krediyi tamamlarsan mezun olursun ama sosyal bilimler yada türkce matematigi seçersen alan kredisi var 80 onuda alman gerekir bak ben çok çok eski bir ögrenciyim sen 4 yıllıga tabisin 30 kredilik dersi seciceksin eger genelkültürü secmeyip türkce matematigi yada sosyal bilimleri seçersen ham alana hemde ortak derse kredi secmek zorundasın örnek alan 15 seçtin ortaga 15 düşün senin genelkültürü secmessen toplamana gereken kredi ise 270 dir bak 192 tamamla alan kredin 80 olmasın mezun olmasassın alan kredin 80 olsun ortak kredin 192 olmasın mezun olmassın genelüktür okuyorum bende sadece ortak ders seciiyorum genel kültürün tek bir kötü avantajı var öss de fazla seçim yapamıyosun.

yoksa mükemmel bir alan genelde dersler sözel agırlıklı mesala işletme turizim ekonomi insan hakları ve demokrasi iş güvenligi anlıyacagın sana ipek hocan bile böle acıklama yapamazdı kardeşim seçim senin he sana tavsiye yeni başladıysan ders seçerken genelde seçmeli ders seç taki kredini yükseltene kadar nasıl olsa 192 kadar mezun olamıycan deme ortak alan kredim var bak ilerde gördügün sana verilen seçmeli ders bir daha gelmeyebilir ayrıca baktım sisteme alan türkce matematik sosyal bilimler seçersen alan derslerinin hepsini bitirmen lazım sen genel kültürü bitir ugraşma tavsiye

derya karademir

14.05-2009, 00:18
merhaba hocam aol le le ılgılı bı kac sorum olacak cevaplarsanız cok mutlu olurum...birincisi dort yıllık sistemde okuyorum bu ucuncu yılım yanı 6. donemim olacak 16 17 mayısta girecegim sınavlarda.mezun olmam ıcın toplam uc dönemim kaldı.toplam kredım ise 123 alanım ıngilizce össye yonelık calısıyorum.mezun olabilmek icin toplamda 192 kredi alan da 80, toplam 8 dönem girmis olmalı ve zorunlu derslerın hepsını vermelı yada muaf olunmalı.Seneye hepsi tam olmus olacak ama mezun olacagım zaman büyük ıhtimalle bir tane zorunlu dersım kalacak bü yüzden bir dönem daha mı uzar yoksa ek sınavla gecme sansım var mı???bu konuda lutfen yardımcı olun bana aklım cok bulanık.össye girememekten korkuyorum.:((

MELEKDERYA

14.05-2009, 10:30
Inprc,
Ortaöğretim puanı hesaplanırken diploma notu esas alınmaktadır,diploma notu hesaplanırken de her sınavdan aldığınız notların ortalaması alınmaktadır,geçseniz de geçmeseniz de aldığınız puan diploma notuna etki eder,Yani 45 alıp o dersi geçip o dersin kredisini kazanmış olsanız bile notunuz 45den ne kadar daha yüksek olursa diploma notunuz da o kadar yüksek olacaktır..

MELEKDERYA

14.05-2009, 10:36
Karagözlü,
Eğer üniversite okumayı düşünüyorsan alanını değiştirmeni tavsiye ediyorum.Çünkü üniversitede genel kültür alanında tercih edebileceğin çok fazla bölüm olmadığı için zorlanabilirsin.Ama sadece lise mezunu olayım diyorsan genel kültür alanında okuyabilirsin.Genel kültür kolay bir bölümdür ,4 yıllık sistemde genel kültürden mezun olmak için 80 ortak krediyi tamamlaman ve 192 toplam krediyi tamamlaman ayrıca ortak dersleri başarmış veya muaf olmak gerekmektedir,Yani 4 yıllık sistemde de genel kültür bölümü biraz daha zorlaştırılmıştır.Jonun sana verdiği bilgileri 3 yıllık sisteme göre düşünerek yazmış ama 4 yıllık genel kültür böyle yazdığım gibidir...

MELEKDERYA

14.05-2009, 10:43
Derya,
Toplam kredin şu an gayet iyi,seneye ortak derslerini de verirsin,kredini de tamamlarsın,endişelenme,sadece biraz çalış ve de ders seçerken ortak ve alan dersleri seçmeye öncelik ver,diyelim ki en kötü ihtimal ortak dersinden dolayı mezun olmazsan da ek sınavla mezun olabilme şansın da var,ama ek sınav kesin düzenlenir mi düzenlenmez mi şimdiden bişey diyemem,sen şimdilik çok çalış ve dediğim gibi her kayıt yenileme döneminde ortak dersleri seç...

gerçekçi

14.05-2009, 14:11
hocam ben de açık lisede okuyorum açıklisede 3 dönem olmuş ve bu 3 dönemde hangi şartlarla faydalanabilicaz beim bu sene açık lisede 2. senem

cankız21

14.05-2009, 14:41
selam site çok güzelmiş hazırlayanların ellerine sağlık:)benim açıklisede 3.senem toplam kredim 103 alan kredim 21(alanım türkçe matematik) .Ama zorunlu derslerden matematik yabancı dil ve analitik geometri kitapları hala vermedim muaf olmam için 3 kez girmem gerekiyor buda bana çok zaman kaybettiricek sosyal bölüme geçmek istiyorum öyle yapsam nasıl olur çünkü onda daha başarılı olacağımı sanıorum zaten sözel derslerin hepsini verdim sayılır .Lütfen yardımcı olabilirmisniz daha çabuk mezun olabilirmiyim geçiş yaparsam ne kayberderim yada ne kazanırım?

MELEKDERYA

14.05-2009, 18:09
Gerçekçi,
Kaç yıllık sistemde okuyorsun,bölümünün adı ne?,kaçıncı dönemindesin,toplam ve alan kredin kaç? Bunları yazar mısın?

MELEKDERYA

14.05-2009, 18:13
Cankız,
Alanını sakın değiştirme,çünkü Türkçe -Matematik alanı össde sözel alandan hem daha avantajlıdır,hem de alanını değiştirirsen matematik,yabancı dil gibi ortak derslerden yine zorunlu olacaksın,yani o dersler ortak ders olarak yine karşına çıkacaktır,ayrıca alanını sözel olarak değiştirirsen alan kredin 21den de daha az olacak,ve o kredilerin boşa gidebilir,ayrıca geçiş yaparsan daha kısa sürede mezun olamazsın aksine bu süre uzayabilir hem de üniversite sınavında eşit ağırlık bölümü daha iyidir,benim tavsiyem değiştirme...

jon83

14.05-2009, 18:26
ipek hocam 3 yıllık sistemdeki öğrencilerle ilgili bir haber bir duyum varmı yasanın ilgili maddelerini inceledim 2005 de 4 yıllık sisteme gecildi diyo meb peki bunu tek tek öğrencilere ibraz ettimi ayrıca biz açıklise öğrencisiyiz normal lise degil bizi onlarla bir tutuyolar anlayamıyorum onların hakları saymakla bitmez bana açıklise ilgili bir hak söle yeni haber yeni gelişme varmı bana ank bu konunun hesabının soracagım bir isim tel adres ver hocam

cankız21

14.05-2009, 18:36
peki teşekkürler:)bide 3.dönem olacakmış bu yıl temmuz yada agustosda 17 yaşını dolduranlar girecekmiş diye duydum olacakmı böyle bi sınav?hangi tarihlerde? ve kimler girecek?

MELEKDERYA

14.05-2009, 21:07
Jon daha bir haber yok, gerekli irtibat bilgileri www.aol.meb.gov.tr (http://www.aol.meb.gov.tr) adreslerinde var...

MELEKDERYA

14.05-2009, 21:08
Cankız,henüz uygulamaya geçmedi,tarih de belli değil,Temmuzda belli olur,bekleyin biraz...

derya karademir

15.05-2009, 00:00
öncelikle cevap verdıginiz icin gercekten cok tesekkur ederım...sorunumu anladıgınız uzere tum derslerımı versem bile bi tek zorunlu dersım kalıyo.nedeni ise cok komik tam korkutugm gıbı zorunlu derslerımın toplam kredısı 103, toplam alabılecegım 90 kredı 3 dönemım kaldıgı ıcın.13 kredı olan ıngılızce kalıyo... o ders dısta kalıyo ve ınanılmaz derecede uzuluyorum...aslında sımdıye kadar coktan vermıs olurdum onları 2. yılımın basında ogrendım zorunlu derslerı vermek zorunda oldugumun ortak ve alan derslerı almaya basladım ıkı donemdır ama yıne bı dersım kalıyo mezun olamamktan en kotusu ossye girememekten korkuyorum..halk egitime gıttım bugun cok korkmamı cunku seneye yenı sıstemın gelecegını soyledıler...yenı sısteme gore bı yılda uc sınava gırıyormussun benım dort yılda bıtımeye calsıtıgım su lıseyı ıkı bucuk yılda bitirme sansı olde edıyorsun...sızce bu sısteme seneye gecılır mı bır bılgınız var mı?eger oyle olursa kı ınsallah olur bı sorunum kalmıyor.oyle olmasa bile ek sınav hakkım olabılırmıs ona ragmen sımdıden kara kara dusunmeye basladım:S

jon83

15.05-2009, 10:04
derya karademir malesef bu sene sonu 4 yıllık sisteme tabi olucaz çok araştırdım her yere başvurdum tek bir agızdan konuşuluyo 3 yıllık sisteme tabi öğrenciler 4 yıllık sisteme tabi olucaz bende dahil ben 10 senedir açıkliseye kayıtlıyım ben bu sene 102 kredi yapıp öss girmeyi ordanda ek sınavlara girip lise mezunu olmak istiyodum ama hepsini elimizden aldılar öss girme barajı 162 lise bitirme barajı genel kültür için 192 40 kredilik ders seçiyoduk oda 30 krediye düşüyo ayırca sunu bilin arkadaşlar 4 yıllık sisteme gectigimizde bir ton ortak zorunlu ortak ders eklenecek yandık bittik biz 3 tane sınav olucakmış banane sadece zaten 4 yıllıktakine ve yeni açıkliseye başlayanlara yarıyo benden aldıklarınız hesabını nasıl vericeksiniz ipek hoca mesaide ben cevap vereyim dedim oku derya karademir...

derya karademir

15.05-2009, 10:34
jon, ben zaten dört yıllık sistem de okuyorum benım ıcın degısen bısey yok alanım dıl ucuncu yılım bitecek bu sene 123 kredım var alan kredım 40 yanı seneye mezun oluyorum ınsallah tek sorunum tum zorunlu derlesımı versem bıle bı tanesı acıkta kalıyo.uc yıllık sistemle zaten farklı onlar bı donem 40 ben bı donem 30 kredı alabılıyorum yarın girecegim sınavlarla birlikte 103 kredılık zorunlu derslerım kaldı. Hesaplıyorum bu donemle bırlıkte toplam en fazla 90 kredı alıyorum gelecek senede dahıl. 103-90=13 yanı 13 kredılık alan dersım olan ıngılızce kalıyo ıstesemde sıgdıramıyorum aklıma takılan bu sımdı o dersım kalırsa mezun olamıyorum:(( o ders ıcın ek sınav hakkı tanınırmı gelecek yıl?

derya karademir

15.05-2009, 10:44
ipek hocam jon cıktı sanırsam yukarıda kı sorularıma sız cevap verirsınız ınsallah:)

jon83

15.05-2009, 10:59
ipek hoca kadar bilgi ve tecrübe donanım vardır 10 senedir bu açıkliseyle ugraşıyorum kredin 123 alan kredin 40 derya kredini 192 alan kredini ise 80 yapman lazım sen 4 yıllık sisteme tabisin 30 kredilik ders seciyosun bölücen 15 ona 15 ona senin ikiside yükseltmen gerekiyo derya bu sene muhtemelen 1 seneyede 3 sınava giriceksin 4 sınav eder yani 120 kredilik dersi seciceksin 4 sınav olarak hesaplıyorum kredin 123 alan kredin 40 iyi oku ne eder senin kredin toplamı 163dür ama kredi ve alan kredinin toplamı 272 yapıyo 109 kredi lazım liseyi bitmen için 4 sınavdan 120 kredilik ders secicen herşey senin elinde sana bir taktik vericem seneye mezun ol yarınki sınava gir kredini çek seneye 3 sınavın var 90 kredilik ders seçicen aslında işin çok kolay sadece sabır bak 4 sınavın var şu 123 162 yap alan kredini en az 60 seneye öss girevbilirsin şunu unutma 192 kredide mezun oluyosun 180 krediye ulaşırsan ek sınav hakkı var her sene yapılıyo ama garanti olsun sen 162 krediye ulaş zaten 123 alan kredinide en az 60 yap zaten 40 çok rahat mezunsun bak öss gir kafadan 2 tane ek sınav veriyolar benim kuzeni ben mezun ettim yazdıklarımı iyi oku çok kolay mezun olursun 4 sınavın var he belki bu sene bir sınav daha yapılır o zaman seneye direk mezunsun 5 sınav 150 kredilik ders secicen ok by

hasan1907

15.05-2009, 12:16
s.a. ipek hoca ben aol yeni kayıt oldum tm bölümünü seçtim yarın ve pazar sınavlara gircem benim kredi bilgilerimde toplam kredi 38 diyor bu ne anlama geliyor

hasan1907

15.05-2009, 12:35
peki hocam ben 3 yıllık eğitime tabiiyim 144 kredi 64 alan kredi almam lazım alan kredisini hesaplarken ortak derslerde alan kredisinin içine dahil ediliyor mu bide hocam sene sonunda 3 yıllık olanlar 4 yıllığa geçirilecekmiş ben sene sonunda 144 değilde 192 krediyle mi mezun olacağım cevaplarsanız sevinirim hocam

hocam burdaysanız sorularımı cvblarsanız sevinirim

http://www.engelliler.biz/forum/images/cardinall/misc/progress.gif

MELEKDERYA

15.05-2009, 13:44
Hasan,
Sen tasdikname ile başka bir liseden ayrılarak kaydolmuşsun 38 kredi önceki okulunda başardığın derlere verilen değerdir...Ortak dersler toplam kredinin içindedir,Alan kredisinde sadece alan derslerinin kredisi vardır.Alan kredisi de toplam kredinin içine dahildir.Bu yıl sonuna kadar mezun olamazsanız 4 yıllık sisteme geçeceksiniz ve 4 yıllık sistemde mezun olabilmek için 192 toplam 80 alan kredi şartı vardır..

http://www.engelliler.biz/forum/images/cardinall/misc/progress.gif

hasan1907

15.05-2009, 13:46
teşekkürler hocam bilgiler için benim kaydı 3 yıllık dediydi ama neyse lise 1 de edebiyat tan çektik şimdi de müfredattan çekeceğiz çek ' e çek ' e bi hal olduk :( aslında hocam ben 2 sene üst üste kaldığım için tasdiktaname almıştım hocam bide ben yazılmadan öncede bu 3 yıllık 4 yıllık mevzuyu okumuştum halk eğitim merk. kaydımı 3 yıllık sistem yapmışlardı mantıken 4 yıllık yazması gerekmiyormuydu Öğrenci Genel BilgileriÖğrenci No: Adı:HASANSoyadı:Okul / Alan - Bölüm:AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 3 YILLIK / TÜRKÇE MATEMATİK

MELEKDERYA

15.05-2009, 13:49
Derya,
bu sene sonunda ya da seneye yılda 3 sınav olacağı için o ortak dersin kalmaz her halükarda mezun olursun merak etme,ek sınav da var,yani,şimdiden endişelenmene gerek yok...

MELEKDERYA

15.05-2009, 13:50
Hasan liseler hızlandırıldı,seneye yılda üç dönem 3 sınava gireceksiniz,ek sınav şansınız da var,mezun olursun inşallah...

hasan1907

15.05-2009, 14:04
peki hocam yarınki gireceğim sınavları halk eğitm. merk. görevli seçmişti bana hiç sormadı hangi ders olsun die bende demedim şu yada bu diye bu sınavdan sonra gireceğim sınavın derslerini kendim seçip çıktısıyla kitapları alabilirmiyim bi sorun teşkil eder mi

okorokwo

15.05-2009, 14:22
Hocam merhabalar benım sorum şu olucak ılk defa açık lise sınavına giriyorum lise son sınıfta tek dersten kaldım sınavda basarılı olamadıgım ıcın tastıkname aldım ve açık liseye kaydımı yaptırdım ancak gıttıgım halk egıtım merkezındekı hocalarımız ders sececegımı soylemedıler ve kendim ders secmedim sistem otomatik olarak kendisi seçmiş dersleri bu derslerin hepsınden sınava gırmek zorundamıyım ıkıncı sorum ıse bugun bu konuda ankarayı aradım ve maıl attım bana verılen cevap su= Zorunlu dersiniz bulunmamaktadır.Ancak Alan kredinizin en az 64 olması gerekiyor ,bu yüzden en az 4 kredilik alan desini başarmanız gerekmektedir.Yanı 4 alan kredılık tek bır derse gırsem ve sınavdan gecsem mezun olurmuyum cevabınız ıcın sımdıden tesekkurler.

Hocam cevabınızı beklıyorum lutfen yardımcı olurmusunuz.Bıde son olarak unuttugum ıcın yazıyorum gene kredımın 64 olması ıcın kac almam lazım veya nasıl hesaplanıyor.3 yıllık sıstemde okudum

Hocam lutfen bugun cevap yazın ne yapcagımı bılmıyorum bu sene artık mezun olmak ıstıyorum

hasan1907

15.05-2009, 16:32
okorokwo ya sana 1 şey sorcam ben yarın ve pazar sınava gircem bu işaretleme olayı nasıl oluyor cevab yazarsan sevinirim kardeş

hasan1907

15.05-2009, 16:38
( gecenin efkarı iniyor perde perde sevdanın hayali vuruyor arada bir içime )ya burdaysanız 1 şey sorcam ben yeni kayıt oldum ilk sınavlarıma bu hafta sonu gircem ben lise den tasdikname aldım o zaman lise 3 yıllık idi kayıtta 3 yıllık sistem / türkçe matematik yazıyor ama 3 yıllık kalkacak mış ben 144+64 alan kredi ise bitirecektim şimdi 192+80 alan kredisi oldu

jon83

15.05-2009, 16:57
arkadaşlar şunu unutmayın bu sene ben dahil 3 yıllık sisteme dahil açıklise öğrencileri 4 yıllık sisteme tabi oluyoruz sadece 130 krediye ulaşan genelkültür açıklise öğrencileri için ek sınav yapılıcak belki bir ihtimal bu sene sınavda yapılabilir meb bana söledi bu ayrıca türkce matematik sosyol bölümündeki ögrencilerin sadece 130 kredisi olsa bile ek sınava giremezler alan kredisinin en az 40 yada 45 olması gerikicek anlıycagınız şapa oturduk bende dahil arkadaşlar yaktı yıktılar bizleri hayallerim bu lise diplomasına baglıydı ama 4 yıllık sisteme atıyolar gelelim arkadaşın sorusuna cevaplayalımda rahatlasın( iyi oku sana yazıyorum okorokwo çok şanslısın hiç konuşma bile nerde görülmüş açıklise öğrencisinin dersiniini sistemin sectigini sanslısın bu konuda tabiki sınava giriceksin girmessen sen kaybedersin sana verilen kayıt kagıdına bak 4 yıllık sistemdemisin 3 yıllık sistemdemisin onu bi yaz bak 3 yıllık sistemdeysen 144 kredi 64 alan kredisi 4 yıllık sistemdeysen 192 kredi 80 alan kredisi dedigimi iyi oku hangi sistemdeysen bitirme kredilerini yazdım 3 yıllık 144 64 4 yıllık 192 80 ayrıcada dert etme diyelim 3 yıllıktasın kredin 130 alan kredin 40dan yüksekse ek sınava girersin anladınmı her şekilde mezun olursun kafanı çalıştır ve yarınki sınavda iyi kredi çek kafana takılan olursa yaz söyliyim ok

okorokwo

15.05-2009, 17:31
JON83 3 yıllık sıstemdeyım az once ankarayı aradım mıllı egıtımı gorustum 4 kredılık alan dersını basarmam gerektıgını soledıler ve 64 kredı almamın yeterlı olacagını soledıler ama bu kredı hesaplaması nasıl oluyor sınavdan kac almam lazım 64 kredı alabılmek ıcın kac dersın sınavına gırmem gerkıyor bunları bılmıyorum 2 senedır dıplomasısızm bu sene alamazssam askere gıtcem artık almak ıstıyorum dıplomamı enazından bı lıse dıplomam olsun lısede calısmadıgım ıcın cok pısmanım sımdı tek matematık 3 den kalmıstım lısede ıs bulmada cok sıkıntı cekıorum askerlık yok dıplomaya yok

okorokwo

15.05-2009, 17:36
hasan07 bende ılk defa gırıyorum kardes hıc bılmıyorum kodlama falan o konudada yardımcı olurlar forumdakı arkadaslar ıns

jon83

15.05-2009, 17:41
bana kredi ve alan kredini yazarmısın acilen bir hesaplama yapayım senin kredin kaç alan kredin kaç ögrenci numarı gir bak yada sınav giriş belgene bak kaç kredilik dersden giriceksin her sınav 20 soru 9 tane yaparsan geciyodun a.b.c.d. diye 4 şık var test üsülü ok

derya karademir

15.05-2009, 18:25
tesekkurler jon yüregim ferahladı valla bı gece boyunca agladıgımı bılıyorum su bı ders ıcın.ayrıca yanlıs hesaplama olmus azıcık toplam kredım 123 yanı alan kredımde ıcınde yarın kı sınavlarda ınsallah 153 olcak kredı eksıgım yok zaten her sekılde tamamlanıyor korktugum zorunlu derslerımden bırisinin kalması ama oda seneye uc sınav hakkı olacagı ıcın rahatladım.sansa kalsın ıstemıyorum bu donemıde atlattım mı gerıye hep kolay dersler kalıyo mıllı guvenlık,trafık ,ınkılap ,dıl anlatım, edebıyat.ıngılızce vs...tum sayısal derslerımı bu donem vercem ınsallah...bu arada yarın kı sınavlar ıcın allah hepımızın yardımcısı olsun...tekrar tesekkurler jon...

derya karademir

15.05-2009, 18:27
bu arada ipek hocam cevaplarınız ıcınde cok sagolun gercekten hayırlı bı site...

jon83

15.05-2009, 19:24
derya karademir teşeküre gerek yok kafan neye takılırsa sor bildigim her konuda yardımcı olurum

hasan1907

15.05-2009, 19:51
( gecenin efkarı iniyor perde perde sevdanın hayali vuruyor arada bir içime ) son 14 saat 9 dakika sınav başlaması offff kimya 1-2 zorlanmasam bari yaa 11 ders çok iyi bi kimya fazla ii deil yarın sınava gireceklere başarılar ALLAH EMEĞİMİZİ BOŞA ÇIKARTMAZ İNŞALLAHHHHHH.

Rabbi yessir
Vela tuassir
Rabbi temmim
Bilhayr
رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا
“Rabbi edhılnî müdhalen sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”

ANLAMI:”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

Bacıbey

15.05-2009, 19:53
Allah zihin açıklığı versin sınava giderken yanınızda okunmuş pirinçle şeker götürün..:):)

MELEKDERYA

15.05-2009, 19:58
Hasan,
Sen önceki okulunda 3 yıllık eski sisteme tabiydin bu nedenle de açıkliseye kaydolurken 3 yıllık olarak kaydoldun ama bu sene sonuna kadar mezun olamazsan sen de seneye 4 yıllık olacaksın,ama açık lise hızlandırılacağı ve senede 3 sınav yapılacağı için eğer çalışır başarılı olursan yine de daha erken bitirebilirsin,yani sadece adı 4 yıllık....
Sınav kitapçığını cevaplarken şıkların bulunduğu cevap anahtarına a b c d şıklarından doğru olanını kodlayacaksın,sınav esnasında görevli gözetmen öğretmenlerden bu konuda yardım alabilirsin...
Ders seçme kayıt yenileme süresince öğrenciye aittir,her öğrenci dersini seçmek zorundadır ama kayıt yenileme süresinde parasını yatırıp da dersini seçmeyen öğrencilerin dersleriotomatik olarak seçilmiştir,açıklise görevlisi dersinizi seçerse doğru seçer merak etmeyin,ben de çoğu zaman öğrencilerimin derslerini kendim seçiyorum,çünkü bilmiyorlar... :) Yarınki sınavda sana ve tüm öğrencilerime başarılar diliyorum.Allah dualarınız kabul etsin,zihin açıklığı versin... ;)

DieAlone

15.05-2009, 20:06
Ek sınav yapılmazsa bu sınavın benim için hiçbir anlamı kalmıyor seçtiğim dersleri versem bile 5-6 kredi yüzünden mezun olamıyorum çok kötü bi durum, zamanında yaptığımız hataların acısı yeni yeni çıkmaya başlıyor :)

Sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar.

okorokwo

15.05-2009, 20:06
Jon 83 toplam kredi = 176 alan kredısı = 60 bu durumda kac derstn gırmem gerekır alan kredımı 64 e tamamlamak ıcın yardımlarınız ıcın sımdıden cok tesekkur ederım allah hepımızın yardımcı olsun sınavda herkese basarılar

MELEKDERYA

15.05-2009, 20:10
Okorokwo,
Öğrenci numaranı bana özel mesajla yazarsan sistemden durumuna bakarak net bir cevap verebilirim,Ayrıca Ankaradakilerin verdiği cevap da doğru,güvenebilirsin sadece 4 kredilik alan dersin kalmışsa eğer sen kesin bu sınavda mezun olursun,4 kredilik bir alan dersi veya 2 kredilik 2 tane alan dersi başarsan yeterlidir...yeter ki sınavda alan derslerine önem ver.. BAŞARILAR...

okorokwo

15.05-2009, 20:13
İpek hocam sızde cevaplarsanız sevınırım toplam kredi = 176 alan kredısı = 60 bu durumda kac derstn gırmem gerekır alan kredımı 64 e tamamlamak ıcın yardımlarınız ıcın sımdıden cok tesekkur ederım allah hepımızın yardımcı olsun sınavda herkese basarılar ankarayı aradım bu konu ıcın sadece 4 kredılık bı dersten gecersem mezun olacagımı soledıler boylece kredım 64 de tamamlanıyomus dedıler ama ben emın olmak ıstıyorum o yuzden soruyorum eger rahatsızlık verdıysem sımdıden ozur dılerım

MELEKDERYA

15.05-2009, 20:13
DieAlone,
Eğer sadece 5 -6 kredin kalacaksa mezun olman için hiç endişelenme,bu durumda olan öğrenciler için ek sınav yapılacak... Çok çalış,yarınki sınavda başarılar..

MELEKDERYA

15.05-2009, 20:15
Okorokwo,
Bak ben çok eminim ki sen yarınki sınavda mezun olacaksın,zorunlu yani ortak derslerin bitmiş,alan kredin de sadece 4 eksik,toplam kredin de tam,durumun çok iyi,sadece hiç boş bırakma tüm dersleri bilmesen bile boş bırakma cevapla,nasılsa yanlış doğruyu götürmüyor,alan derserine önem ver 2 tane dersi başarsan bile yeterli olacak,hadi görelim seni... başarılar... :)

okorokwo

15.05-2009, 20:18
Tesekkur edrm hocam ogrencı numaramı yazdım ozel mesaj olarak gonderdım sıze geldımı bılmıyorum

MELEKDERYA

15.05-2009, 20:22
Evet,geldi,baktım senin durumuna,ya sen kesin mezunsun kardeş... :) Yarın dediğim gibi 2 ders geçsen yetecek,alan derslerine bu akşam biraz çalış,önceki sınavların sorularından bak,senin alan derslerini bul çalış biraz,eminim ki mezun olursun,kredilerin sadece 4 alan kredisi eksik,zorunlu derslerin de bitmiş,zaten senin yarınki sınavlarında da derslerinin 1 tanesi hariç hepsi alanmış,hatta sınav giriş kağıdını bile gördüm,İstanbul Kartalda gireceksin sınava.. :) başarılar....

okorokwo

15.05-2009, 20:27
:D tesekkur ederım hocam allah razı olsun sızden artık mujdelı haberı paylasırım forumda sızlerle umarım herkes acısından basarılı gecer sınav su cevapla yuregıme su serptınız tum stresım gıttı

jon83

15.05-2009, 20:43
iyi geceler ipek hocam sen mesaideyken bildigim konularda arkadaşlara yardımcı oluyorum nasılsınız hocam ne olucak bu 3 yıllık son hali

MELEKDERYA

15.05-2009, 20:52
Jon,
Merhaba kırk mesaj yazmışsın kırkı da bu itirazınla ilgili:D şaka bir yana da, seninle aynı durumda olan ve mailler yazıp şikayetler bildiren çok öğrenci var,sizlerin mağdur edilmeyeceğini umut ediyorum ama daha kesin bişey yok,herşey Temmuzda belli olur,acele etme,sen yarınki sınavda iyi bir başarı göster.. başarılar...:)

jon83

15.05-2009, 20:53
ipek hocam sınavlarda çıkan sorular ünitelerdedenmi çıkıyo testleri ezberlesek faydası olurmu tecrübeli biri olarak verebilecegin bir taktik varmı

DieAlone

15.05-2009, 20:59
jon38 açık lisede son dönemlerde çıkan sorular ve kitaplardaki değerlendirme sorularına bakmanın faydası olcaktır, ben çok faydası gördüm son sınavda, bu arada senin kredi durumun nasıl ? bende 3 yıllık okuyorum.

jon83

15.05-2009, 20:59
hocam bu sene ek sınav yapılsa bile benim kredim ek sınava girmeye yetmez 3 yıllık sisteme tabi bir öğrencinin en az 130 kredisi olması lazım genelkültür için soru 1 acaba bu sene özel bişey olurda tüm 3 yıllıkları kapsarmı soru 2 bu sene 3 sınav yapılırmı soru 3 bu bilgileri bana ank verebilicek kim var ben inş umarım yaparım lafları duyunca daha beter umutsuzluga kapılıyorum elimden alınan hakların hesabı çok agır beni anladıgınızı biliyorum ank kim var ileriyi bana söyliycek

jon83

15.05-2009, 21:03
diealona ben acıların cocuguyum tam 10 yıldır açıkliseyi bitirmeye çalışıyorum 1983 dogumluyum kredim 76 genelkültür yazıyı okuyunca yıla bak krediye bak diye düşünebilirsin ama bana darbe yaptılar bana askerde sınavlara girme garantisi verdiler askere gittim bırak askere girmeyi çarşı izni bile yokdu şırnaktı orası 3 sene kafayı tırlattım kendimi topladıgımda 5 sene ara vermiş oldum ama gördügün gibi 4 yıllık sisteme atıyolar yaktılar beni kitaplardaki testlerimi diyosun sen kardeş açıklise tarihinde benim gibi öğrenci bulumassın hoca gibi oldum anayasa hukuk sistem kredi kafayı yedim bu işden ama bitmiyo

okorokwo

15.05-2009, 21:05
Ipek hocam bende o konuyu cok merak edıyorum gecmıs sınav sorularına bakmakta fayda varmı ben bu sene ılk kez hazırlanıorum gercı pek hazırlanmakta denmez ama yarım yamalak calısıyorum ne onerırsın bıze sınava az zaman kala

DieAlone

15.05-2009, 21:06
Kardeşim hepimiz aynı durumdayız ek sınava daha önceden girmediğim için hiç bilmiyorum fakat benim bölümüm sosyal bilimler olduğu biraz daha şanslıyım gibi. Ek sınav için günde 10 15 tane mail atıyorum, ileride ne olucak bekleyip görücez şimdi sınava odaklanmak lazım yapabiliceğimiz başka birşey yok.

DieAlone

15.05-2009, 21:10
Jon83 kardeşim takma bu kadar kafaya eninde sonunda biticek ama öyle ama böyle. 3 yıllık sistemde okuyanlara mutlaka mezun olabilmeleri için birşeyler yapmalılar beklemekten başka elden birşey gelmiyor.

jon83

15.05-2009, 21:12
azerbaycan iran gelişmemiş ülkelerden cocuk okut amerikalı avrupalı insanları harp akademisinde okutuyolar ülkenin prestiji için ben bu ülkenin vatandaşı olarak askerligimi yapıyorum vergimi ödüyorum ama karşılıgı ne diyolar normal lise ile aynı statüdesiniz allah aşkına açık lise kimlik kartını nerde kullanabiliyoruz adamlar meskoplara açıklise kartları gecersizdir yazıyo nasıl bizi normal liseyle aynı statüde tutuyosunuz bizlere 2005 yılından bu zamana hak tanınıyomuş arkdaşım sen bana tebligat yaptınmı 3 milyon 3 yılllıga açıklise ögrencisi kaderini nasıl degiştiriyosun benim ortak dersim yok 15 tane ders ekliycen 192 krediye cıkarıcan bende susucam he

MELEKDERYA

15.05-2009, 21:40
Jon,maşallah soru sorma makinası gibisin,bela oldun başıma:D artık büroya da gelmezsin,burdan sorar durursun:D:Düstelik bi de bu şehirdesin,Mersindesin,elbet bi elime düşersin:D şaka şaka...
Üstelik hep aynı soruları defalarca soruyorsun ben de defalarca aynı cvpları veriyorummm!!!
Bu yıl mezun olamayan 3 yıllıklar için mağdur olmasınlar diye bişeyler yapılacak ama kesin bişey demek yanlış yönlendirmek boş yere ümitlendirmek istemiyorum az sabredin...
Jon,Okorokwo ve DıeAlone,
Sorular ünite sonlarındaki testlerden bir de önceki sınavlarda sorulan sorulardan çıkıyor,ona göre,size bu önemli bir tiyoydu,ona göre çalışın... :)

jon83

15.05-2009, 21:49
:) hocam tşk ederiz iyiki varsın

DieAlone

15.05-2009, 22:00
İpek Hocam bıkmadan, üşenmeden ilgilendiğiniz için teşekkürler.

MELEKDERYA

15.05-2009, 22:06
Rica ederim arkadaşlar,ben severek yapıyorum bu işi,severek yazdığımdan emin olun,bugün büromuz da çok kalabalıktı,hep son güne kalanlar sınav kağıtlarını almak için geldiler,
Hepinize başarılar diliyorum,yarın bana hayırlı olumlu sonuçlarınızı yazın hadi bakalım... :)

jon83

15.05-2009, 22:14
hocam allah senden razı olsun azmini hayat mücadelen bana güç veriyo iyiki varsın saol hocam

derya karademir

16.05-2009, 16:07
arkadaslar bugun ıcın hepmıze gecmıs olsun...ya ıngılızce alan 5 dersınının sayfasını ve bı kac sorusuda olsa hatırlayan ve ya bu drsı alan kımse var mı...????varsa bana hatırlatabılır mı cunku ıngılızce 5 ıle ıngılızce alan 5 ı karıstırdım mı acaba dıyorum ve birsey hatırlamıyorum nedense yardımcı olursanız sevirim...

ozge223

16.05-2009, 17:33
merhaba hocam ben açık öretim lisesi 4 yıllık sosyal bilimler öğrencisiyim.lise 3.sınıfta açık öğretime geçtim.şu an toplam dönem:5 toplam kredi:104 alan kredi:36 kaç dönem ve kaç kredide mezun olabilirim? teşekkürler

stratus

16.05-2009, 18:03
merhabalar ipek hanım yüzde yirmi tek göz görmem var küçük yazıları okuyamıyorum ilk okul mezunuyum ve ilköğretim diplaması almak ilk hedefim engelli olmamın bunda bi mahsuru varmı varmı ve ne yapabilirim

MELEKDERYA

16.05-2009, 19:34
Derya,
İngilizce5 tek derstir alan da olsa ortak da olsa adı aynıdır,ayrıca soru ve cavapları birkaç güne kadar sitede yayınlanacaktır,ordan takip edin...

MELEKDERYA

16.05-2009, 19:36
Özge,
4 yıllık sistemde mezuniyet şartları:Toplam kredi 192 , Alan kredisi 80, toplam dönem 8 ve,ortak+alan derslerini başarmak veya muaf olmak gerekmektedir,yılda 3 sınav yapılacak,eğer başarılı olursan seneye bu vakitler mezunsun...

MELEKDERYA

16.05-2009, 19:39
Stratus,
Açık İlköğretim kayıtları şu an devam ediyor ve 30 Hazirana kadar sürecek Halk Eğitim Merkezine kayıt yaptırmalısın,kayıt esnasında engel durumunu belirten rapor örneğini ver ayrıca da bu durumunu ordaki görevlilere belirt,sınav esnasında sorun olacağını sanmıyorum,yardımcı öğretmen görevlendirilecektir,engelli olmanın ne mahsuru olabilir ki,:) görme ve yürüme engelli çok öğrencimiz var,gayet rahat okuyorlar... ;)Kayda giderken yanında diploma aslı,resim,kimlik fotokopisi,rapor ve kayıt ücretini bulundurmalısın..

derya karademir

16.05-2009, 20:25
hocam tam anlamadım sizi yada ben yanlıs anlattım herhalde kıtapcıkta bı ıngılızce 5 var bıde alanı ıngılızce olanlar ıcın var yanı ıngılızce alan 5. sorular aynı olmuyor kı bıldıgım kadarıyla...alanım ıngılızce oldugu ıcın alan ıngılzıcesını cevaplamak zorundayım ama ben tam hatırlamıyorum hangısını cevapladıgımı o yuzden soruyorum alan ıngılızce 5 dersıne giren var mı sorularını hatırlattsın diye emin olmak adına...yada sız bulabılırmısınız hocam alan 5 sorularını???

MELEKDERYA

16.05-2009, 21:53
Derya,
Ben anladım senin sorunu ama ben anlatamadım... :Dİngilizce 5 dersi hem bölümü yabancı dil olanlar için hem de diğer bölümler için hepsinde aynıdır ve de bölümü yabancı dil olanlar için ayrı bir İngilizce 5 yok,bu ders tek ama aynı ders alanı ingilizce olanlar için alan dersiyken,diğer alanlarda da aynı ders seçmeli ders olabilir,anlatabildim mi?

derya karademir

16.05-2009, 22:49
hocam sizi cok ıyı anladım ama:)sorunu tam olarak kavrayamadım emın olmak ıcın cıkmıs sorulara baktım yanı kıtapcıga bı ıngılızce 5 var bıde ıngılızce alan 5 var ben mı yanlıs goruyorum yada anlatamadım mı bılmıyorum valla hocam bu ısın ıcınden cıkamadım:D

MELEKDERYA

17.05-2009, 11:08
Derya,
Anladım ben senin ne demek istediğini,alanın ingilizceyse,sıanvda da alan ingilizce sorularını cevaplayıp işaretlemen gerekiyor,aslında sen sorunun cevabını biliyorsun ve yazmışsın zaten,yani kitap ve ders aynı ama alan soruları farklı ve senin alanın ingilizceyse alan sorularını cvplayıp işaretlemen gerekiyor...

Ckurt

17.05-2009, 16:35
Sayın ipekezgi,ben lise 1 de açık liseye geçme kararı verdim.Geçtiğim zaman okul bana 29 kredi vermişti.ve şuanda açık öğretimde 16-17 mayıstaki sınavlarla birlikte 4. dönemimi bitiridim ve muhtemelen zayıfsız geçerek kredim 121 olacak.....Asıl soruma gelınce şimdi ben seneye 2 dönem daha sınava girdikten sonra 2 dönemde 60 kredi aldığımı var sayalım 6 dönem sonunda kredim 181 olacak.Acaba öss ye girip yazında ek sınavla mezun olabilirmıyım..

derya karademir

17.05-2009, 16:44
hocam öyle ama asıl ogrenmek ıstedıgım seyı ogrenemedım:)ınıglızce alan 5 sorularını hatırlayan veya giren var mı diye merak edıyorum bı soruda olsa hatırlatılsa emın olcam yanlıslıkla ıngılızce 5 ı mı yoksa alan 5 ı mı cozdum acaba diye???

MELEKDERYA

17.05-2009, 21:39
Ckurt,
Evet,dediğin gibi o kadar kredi alırsan seneye bu vakitler mezun olabilirsin inşallah..

MELEKDERYA

Derya,
Sınav soru ve cvpları sitede yayınlanacak,ordan bakar kontrol edersin...

jon83

ipek hocam iyi geceler kanal bügün sessiz herhalde sınav vardı ondandır nasılsınız hocam tahminince bu sene yapılıcak ek sınava tüm 3 yıllıklar dahil edilicekmi yoksa sadece her sene yapıldıgı gibi 130 144 arası olanlarmı ek sınava giricek gene tahminizce bu sene 3 sınav yapılırmı biliyorum hep soruyorum ama ben ögrendigim beri 4 yıllıga gecikmeyeceğimi hep bunu düşünüyorum saygılarımla iyi geceler

MELEKDERYA

17.05-2009, 21:41
Jon,başımın belası jon,bilmiyorum:D:D

Ckurt

18.05-2009, 08:48
hocam çok güzel söyledinizde:D seneye ztn 3 dönem giricez sınava hepsinde geçtiğimi varsayalım 7.dönemde 211 oluo. alan kredim de 80+ oluo.Hocam bnm anlamadığım 8 dönem dolmuo nasıl mezun olabiliyorum...

can_91

18.05-2009, 14:28
benim bir sorum olcaktı cevaplarsanız sevinirim şimdi öreneğin; toplamda 192 alanda 80i topladım bölümüm sözel ama zorunlu derslerden kalan bi kaç ders var genede mezun olabılirmiyim ??

ezelinur

18.05-2009, 17:15
slm ipek hanım aöl 16-17 mayıs sınav soruları yayımlandımı acaba? ben bugün yayınlanmasını bekliyordum ama göremedim

jon83

18.05-2009, 19:27
ckurt açıklisede varsayımlarla iş olmaz seneye 3 sınav var kredisi 90 ben açıklise tarihinde 3 sınavda yüzde yüz başarı gösterip 90 krediyi alıcak ögrenci olacagını sanmıyorum öyle bir ögrenci açıklisede işi olmaz normal liseden mezun olur ezulinur sınav cumartesi pazardı 1 haftadan önce sınav soru ve cevaplara ulaşamassın can_91 istersen ortak kredin 500 olsun istersen alan kredin 200 olsun zorunlu dersin varsa mezun olmassın sen sınavlara girip zorunlu derslerden ya muaf olucaksın yada geçiceksin bu zamana kadar hep seçmeli ders seçtin kredini yükselttin ama ihmal ettigin birşey oldu zorunlu dersler onları vermeden mezun olmassın he sen nerden biliyosun dersen bende açıklise ögrencisiyim ve tam 10 sene oldu bilmek için iyi bir süreçtir

merve15

18.05-2009, 19:43
hocam merhba ben sizi geçenleerde de rahtsız etmiştim hatırlarsanız durumumu anlatmıştım size jon83 sorumu cevaplamıştı fakat ben pek anlmaış değilim hala o yüzden tekrar sorayım dedim müsade ederseniz şimdi hocam ben lise 3 ten 1 ay okuyup ayrılmıştım 4 senelik lisede okuyordum alan kredisi 36 olmak üzre toplam 112 kredi verdi okul bana geçen hafta sonuda sınava girdim pek iyi geçmedi ama yinede 15 kredi felan rahat gelir herhalde neyse hocam işte bu sene bilişyorsunuz 2009 öss ben 2010 yani seneye öss girebilrimiyim sınvalar bir ocakta birdr mayısta oluyormuş yeni yönetmeklik çıkmış galiba seneye 3 sınav olcucakmış benim 192 krediyi dolsurmam lazım kısacası hocam ben 2010 össye yani seneye össye girebilrimyiim eğer böle bir şansım olursa dershanye gtmeyi dşünüyorum lütfen bu konu hakkında baan blig verirseniz sevenirim teşekkürler..

derya karademir

18.05-2009, 19:55
jon bıraz ıddıalı konusmussun:)hangı konuda dıyorsan su uc donemde 90 kredı alacak ogrenci olacagını sanmıyorum olsada burada ısı olmaz dıyorsun belkı haklısın ama elınde olmayan sabeblerden dolayı acık lısede olanlarda var mesela ben:)soyle kı ıstersen 90 kredıyı tamamlarsın ıs ıstemeye ve calısmaya bakar zorunlu ders magdurlarından bırıde benım kredım tam olmasına ragmen sadece bı drsım kalıyo bu yıldan berı zorunlu derslerımı aılıyorum daha oncesınden boyle bıseyden haberım yoktu...gecen donem 30 verdım bu donemde 30 vercem ınsallah derlerım arasında kımya2 fızık 1,2 matematık 2 ıngılızce 5 flean fılan calısırsan yaparsın;)

Ckurt

18.05-2009, 19:59
jon kendıne göre haklı olabilirisn ama ocak ayındaki sınavda 30 kredi aldım ve bu sınavdda 30 kredi beklıyorum bnm işim gücüm yok ailem bana imkan sağladı dershaneye gidiorum ve başarıyorum....

jon83

18.05-2009, 20:03
bir ögrenci 30 kredilik ders seçiğ 30 nuda kazanıp alıyosa helal olsun derim ama bu çok zor bir ihtimal 100 kişide 1 dir ortak ve alan krediniz ne olursa olsun ortak zorunlu dersiniz varsa mezun olmassınız mesala sosyal bilimlerden genelkültüre geçtin geçmenin sebebide o zorunlu dersden kurtulmaktı kesinlikle o zorunlu ders sectigin alana işleniyo onun için ya zorunlu dersi vericeksin yada muaf olucaksın sizler çok şanslısınız ben okucam peki 192 krediye çıktım 30 kredilik ders seçmek zorunda bırakılıyorum ayrıca en önemlisi 15 yada 20 tane ortak zorunlu ders veriliyo ayrıca daha sayımı ama bitmedi 102 kredide öss giriyoduk onuda 162 kredi yaptılar bana ve 3 yıllık sisteme tabi ögrencilere darbe üstüne darbe sizler 4 yıllık sistemdesiniz ve bizim kadar üzülmenize gerek yok yazdıklarımı okuyun lütfen bi düşünün bu sene mezun olma hayalleri yaparken meb bu kadar yükü üstünüze atıyo ne yapardınız 4 yıllıklar sakın kendinizi 3 yıllk ögencilerle bir görmeyin arada tam 5 sene var buda saygı için yeterli bir süredir

Ckurt

18.05-2009, 20:06
jon bu arada sen bukdr iddalı konusmussun şunuda söliyim ocak ayından bu yana notumu 70 in altına düşürmemeye bakıorum bu benım kendımle yaptığım bi yarış yaşım 18 sözel öğrencısıyım ve üni hedeflerım var hemde oldukça iyi bi uni bu arada neden burda olduğumuda söyliyim 16 yasında lise 1 de basketbol oynuordum ve transfer oldum okulu bırakmak zorunda kaldım sakatlanıp memleketıme geri döndum ve aklımı fikrimi okula verdim sanırım bu önyargılarını biraz kırar............

jon83

18.05-2009, 20:10
arkadaşlar siteye yazı yazmamdaki amaç sizlere bildigim birşey varsa paylaşmak içindir tam 10 senedir bu işle ugraşıyorum yaşım 25 kimseyi kırmayı laf söylerek üzmek istemem ama ben birşey söylüyorsam bunu bilerek sölemişimdir nedeni açıklise ilgili nekadar evrak belge varsa okudum gerek haklar gerekse hukuk açısından 30 kredilik ders seçtin 30 çekiyomusun ne mutlu sana ama açıklisede böyle ögrenci sayısı yok denicek kadar az

Ckurt

18.05-2009, 20:17
ya kusura bakma sen abimsın yanı bende bu aralar gerginim yanı bu işe çok emek harcadım 16 mayıstaki sınava 2 ay boyunca calıstım çok zorlu bi maratondan yenı çıktım....yani bilmiyorum bn çok fazla kişi yuzde yuz başarı gösterır die sanıodum.....

ezelinur

18.05-2009, 20:19
jon buna benzer başka bir sitede sınav sorularının 18 mayısta tnette yayımlanacağı açıklanmış

jon83

18.05-2009, 20:20
idallerin ve hedeflerinden sapma olmasın ben lise mezunu olmadıgım için ne ler çektigimi yazsam destan olur bitir liseyi sorun degil herşey konuşarak anlaşılır kafana takılan birşey olursa bildigim bir konu ise herzaman yardımcı olurum

jon83

18.05-2009, 20:22
ezelinur herşey sabır bekle gör politikasında kal biraz sınav biteli daha çok olmadı saat geçmeye mahkum bizler ise beklemeye sakin ve sabırlı bir şekilde bekleyelim önemli olan sınavların sonunda verdigimiz emegin karşılı yani kredilerin iyi gelmesi

Ckurt

18.05-2009, 20:23
çok saol ozmn şu soruma cvp veerebılırmısın:D seneye ztn 3 dönem giricez sınava hepsinde geçtiğimi varsayalım 7.dönemde 211 oluo. alan kredim de 80+ oluo.Hocam bnm anlamadığım 8 dönem dolmuo nasıl mezun olabiliyorum...

MELEKDERYA

18.05-2009, 20:25
Ckurt,8 dönemi bitiremezsen diğer şartlar tam olsa yani kredilerin tam olsa bile mezun olamazsın,ayrıca maalesef ki ek sınav dönemden sayılmamaktadır,hem de her sınavda 30 krediyi ful almak da zor,yani acele etme...

MELEKDERYA

18.05-2009, 20:28
Can_91
Kredilerin tam bile olsa ortak dersleri ya başarman ya da muaf olman lazım,yoksa mezun olamazsın...

MELEKDERYA

18.05-2009, 20:29
Ezelinur,
Sınav soru ve cevapları birkaç güne kadar açıklise sitesinde yayınlanacak,ordan takip edin...

MELEKDERYA

18.05-2009, 20:31
Merve,
Toplam kredin 162 veya üstü olursa öss başvurabilirsin.Yani mezun olma aşamasına gelmen lazım,en az 162 olmalı,bu nedenle biraz çalışman lazım,162nin üstüne çıkarabilirsin kredini çünkü artık daha çok sınav yapılacak...

Ckurt

18.05-2009, 20:35
hocam ama lise 1. sınıf sayılmıormu neden bana 29 kredi vermıslerdi..... ve ilk tastiknamemi alıp açık öğretime gitttiğim zmn yanı (07-08 egitim-ögretım sezonunda) ocak ayındakı sınavda bana lise 1 de kalmıs oldumm dersler geldı yanı mat1,mat,2 fizik1,fizik2,kimya,1,kimya2,edebiyat,1,edebiyati2 ben lisedeyken bunlar zayıftı,bunların dısında lise 2 ye denk dersler geldı din3,ingilizce 3, ingilizce 4,milli guvenlık 1 dersleri geldı.... bn lise 2 ye denk olan derslerın hepsini başardım..ama lise bir derslerimden kimya 1 ve edebiyat 1,2 derslerı dısındakılerı başaramdım... bundan önce toplam dönem 6 yazıodu sonra 07-08 2. dönem mayıs ayı sınavında bu kaldığım lise 1 derslerını seçmeyınce toplam dönem 8 yazdı hocam...... bunun bi anlamı varmı

MELEKDERYA

18.05-2009, 20:37
Ckurt,öğrenci numaranı özelden yaz,şifreni yazmana gerek yok,bakayım sistemden,ama çabuk ol,çıkıcam... :)

MELEKDERYA

18.05-2009, 20:44
Çağatay,
Allah iyiliğini versin:D iyki numaranı aldım da baktım sistemden,senin toplam dönemin zaten şu an 8 dönem olmuş,önemli olan toplam dönemdir,iki gündür öldürdün beni:D kredilerini tamamlarsan mezun olursun,dönemin tam merak etme...

Ckurt

18.05-2009, 20:44
yollladım hocam gelmıstır inşşşş.....ney hocam tam acarmısın çok stersliyim suan ağlıyorum:(

MELEKDERYA

18.05-2009, 20:51
Çağatay,iyi de niye ağlıyosun ki,ben sana sevindirici bişey yazdım,ağlamanı gerektiren bir durum yok,aksine sevinmelisin,mezun olabilmek için toplam dönemin en az 8 veya daha fazla olması gerekir ve senin de toplam dönemin 8 dönem olmuş zaten,senin AOLde okuduğun dönem4 dönem ama önemli olan o değil,toplam dönemdir,anlatabildim mi?Yani korkmana üzülmene gerek yok,kredini 192 yaparsan mezun olursun...

Ckurt

18.05-2009, 20:52
yani topplma kredi 192 alan kredi 80+ yaptıım zmn mezun olabiyirorum ölemi yanı seneye öss sınavına başvurabılecem ölemı hocam.:D

tayfun67

18.05-2009, 20:53
slm ipek hanım nasılsınız? sınav iyi geçti :D ek sınava girmek için bilerek 4 kredilik dersi salladım diploma puanımı arttırmak için sizce nasıl yapmışım eğer sınav olmazsa fena olcak ama benim için :D

MELEKDERYA

18.05-2009, 20:54
Çağatay,Evet,aynen öyle... :)

MELEKDERYA

18.05-2009, 20:55
Tayfun riske girmesen daha iyiydi ama sağlık olsun, senin gibisini de ilk kez gördüm çok tuhafsın:D umarım gönlünce olur,hayırlısı olsun bakalım...

jon83

18.05-2009, 20:55
hocam iyi geceler hocam ben ne olucam gecem gündüze dönüştü eger bir haber çıkmassa bizlere fırsatlar verilmesse ah hocam ah hocam hayırlı geceler

Ckurt

18.05-2009, 20:58
Hocam peki mat1,mat,2 fizik1,fizik2,kmya,2 bu drslerı vermelıyım bu drslerı lise 1 de başaramımaıstım ve ortak gözuko bunları başarmalımıyım yoksa sözelden yanı kendı yolumdan yola dwammı edeıyım

MELEKDERYA

18.05-2009, 21:01
Ortak dersse onlar vermelisin tabiyki,sözel de olsan başka alan da olsan ortak dersler çıkar karşına,onlar sayısal dersler benim alanım sözel diyemezsin,çünkü onllar ortak dersler yani her alanda ortak ve zorunlu,onları vermeden mezun olmazsın,önümüzdeki dönemlerde onları da seç,başka soru sormayın arkadaşlar bu gecelik bu kadar yeter çıkıyorum
iyi geceler... :)

Ckurt

18.05-2009, 21:03
hocam çok tşşşkur ederim sız MELEKLERİN YERYÜZÜNDEKİ SURRETİSİNİZ:D

derya karademir

18.05-2009, 21:27
jon amacım senı yermek felan degıl yanı oyle bı anlam cıksın ıstemem...hanı sen oyle deyınce bende 30 da 30 yapanlar var aynı sekılde bı arkadasım daha var o benden daha basarılı ılk basladıgı donem harıc hepsı 30 30....:Ddıcem su kı azmetmeye onemsemeye ve ya gelecegını dusunmene baglı...allah herkesın yardımcısı olsun gercekten caba sarfedenlerın emegını bosa cıkarmasın ınsallah...

Ckurt

18.05-2009, 21:37
saol derya yha acaiiiip morel verıosun waryha ipek abla 1 sen 2:d

merve15

18.05-2009, 22:44
tamam hocam onu anladımda benim sormak istediğim seneye össye girermiyim girebilirmiyim bu yeni çıkan kolaylık hakkında biligi istiyorum sizden dönemim 5 alan kredim 36 toplam kredim 112 yeni çıkan yasa hakkında seneye kaç sınav olucak ilk sınav ne zamn felan bunları öğrenmke istiyorum hocam birde ben yeni öğrenci oldugum için açık lisede çoğu şeyi bilmiorum şimdiden teşekkürler

tayfun67

19.05-2009, 01:13
daha iyi olur demi ek sınava girmem ipek hanım öss de :D
artık müjdeli haberi bekliyoruz gözümüz sizde :D
ek sınavda yine 40 kredilik ders seçebiliyoruz demi ipek hanım??
:)

yalnız76

19.05-2009, 01:20
normal eğitim yapan liseler 12 haziranda kapanıyor açık liseler hep açıkmı kalacak açık kalacaksa bu müsrüflük değilmi

berk80

19.05-2009, 03:09
Merhabalar..Ben 2000-20001 yılı düz lise sosyal bilimler son sınıftan beklemeli öğrenciyim askerliğim geldiği için tasdiknamemi aldım ve derslerimi veremedim.Tastiknamemde sorumlu olduğu dersler.Türkiye Coğrafyası,Fiziki Ülkeler Coğrafyası ve Din Kültürü yazıyor.açıköğretim lisesine kayıt yaptırmak istiyorum.kayıt yaptırırsam diplomamı ne zaman ve nasıl alırım beni bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden tşk ederim.

Ckurt

19.05-2009, 09:29
merve, benım durumda sana yakın seneye 3 sınav olucakmıs çağrı hattından öğrendım ilk sınavın nzmn yapılacağı bellı değilmiş bide 17+ olanlar 3 sınav alabılıomus sn gayret edersen seneye ocak ayındaki sınavdan sonra hem mezun olursun hemde öss ye başvurabılırsın:D

MELEKDERYA

19.05-2009, 09:55
Tayfun,
Ya ek sınav olmazsa:D:D:D napacan o dersleri???? :D

MELEKDERYA

19.05-2009, 09:56
Merve,
Össye kesin girersin,kredin iyi durumda merak etme...

MELEKDERYA

19.05-2009, 09:57
Yalnız,
Açık Lisede yani genel lisede eğitime devam olayı yok,elbetteki hep açık kalacak,adı üstünde açık lise:D

MELEKDERYA

19.05-2009, 09:58
Berk,
Şimdiden kesin bişey diyemem ki,bu senin başarına ve sınavlara düzenli girmene de bağlı,ama tahminen 1 yıl sonra mezun olursun...

hasan1907

19.05-2009, 10:27
(ben sevdanın oturduğu sokakta oturuyorum geceler hiç bitmiyor ben hiç uyumuyorum gecenin efkarı vuruyor perde perde sevdanın hayali vuruyor arada bir içime) ipek hocam size 1 şey sorcam ben 16-17 mayıs ta ilk sınavıma girdim 2.sınav zamanı dersleri seçmeden öncede kayıt ücreti yatırılıyor mu ?

hasan1907

19.05-2009, 10:34
ckurt sınav nasıl geçti senin

Ckurt

19.05-2009, 10:36
çok iyi 30 kredi alıcam.......... drsanede kontrol ettirdım emın olamadıklarımı:D

hasan1907

19.05-2009, 10:39
(ben sevdanın oturduğu sokakta oturuyorum geceler hiç bitmiyor ben hiç uyumuyorum gecenin efkarı vuruyor perde perde sevdanın hayali vuruyor arada bir içime) benim daha ilk sınavlardı 40 kredilik ders seçtim 36 banko gibi bi mat-1 şüpheli oda 45 gelirse 40 ta 40 kredi yapcaz sorular çok kolaydı mat-1 hariç sanırım benim daha ilk sınavlar oldugu için üle geldi sanırım

Ckurt

19.05-2009, 10:40
hangi derslerden girdın?

hasan1907

19.05-2009, 10:44
(ben sevdanın oturduğu sokakta oturuyorum geceler hiç bitmiyor ben hiç uyumuyorum gecenin efkarı vuruyor perde perde sevdanın hayali vuruyor arada bir içime)COĞRAFYA 3,MATEMATİK - 1
TURİZM - 1
TURİZM - 2 DİL VE ANLATIM 2 DİL VE ANLATIM 5 TÜRK EDEBİYATI 1 TÜRK EDEBİYATI 3 TÜRK EDEBİYATI 4 FİZİK - 1 KİMYA - 1 İŞLETME - 1 bunlar girdiğim dersler

Ckurt

19.05-2009, 10:48
iyi iş başarmısınsın bende dil ve anlatım 5 den girdim sınava bu dönem 90 beklıorum:D

hasan1907

19.05-2009, 10:49
(ben sevdanın oturduğu sokakta oturuyorum geceler hiç bitmiyor ben hiç uyumuyorum gecenin efkarı vuruyor perde perde sevdanın hayali vuruyor arada bir içime) hepsi kolaydı ama dıtttt mat-1 yakar gibi bende dil ve anlatım 5-6 vardı 6 ya bile çalıştıydım artık bidahakine seçerim zatn diğer sınavda alan dersleri fazla yazacağım

hasan1907

19.05-2009, 10:50
bizim daha çooookkk var öle 90 kredilere :)

Ckurt

19.05-2009, 10:51
yha fizik-1 nasıldı? benım sorumlu dersım seneye vermek zorundaıyım bu dersi mezun olmak için

Ckurt

19.05-2009, 10:53
yok ben 90 kredi almadım dil ve anlatımdan not olarak 90 beklıorum:D

hasan1907

19.05-2009, 10:54
fizik-1 çok basit geldi bana ama bilmem sen ne yaparsın 1-2 soru vardı zor diyebileceğim geri kalanı kolaydı

Ckurt

19.05-2009, 10:56
hadi yha .... bide seneye 3 dönem olacak yha bunla ilgili bişi biliomusun..... olacakmı kesın yha.........

hasan1907

19.05-2009, 10:57
walla bende 3yıllık sitem di 4 yıllık oldu yöentmeliğe girdi 4 yıllık mevzusu 3 sınav a çıktı diye biliyorum + ek sınavda olucak ama genede istersen bi halk eğitim merkezii ara

Ckurt

19.05-2009, 11:01
ankarayı aradım çağrı merkezını. "ewt yasa çıktı dediler seneyeden itbaren 2 yerine 3 dönem olucak ama sınavların nzmn yapılacağı belli deil muhtemelen ilk sınav eylül ayında olur demıslerdı"

hasan1907

19.05-2009, 11:08
o zaman eylülde 3.sınav olur 2.sınav temmuz yada ağustosta olur

derya karademir

19.05-2009, 12:59
ckurt tabıkı moral vercez birbirimize:)ayrıca fızık 1e bende girdim bu donem fizik 2 yde buarada..yapacagın tek sey su dershaneyede gıdıyorsun ne güzel.kıtabı alıp fızık hocasına gidip bastan sona anlattıracaksın sonra ordakı soruları ve cıkmıs soruları da cozersen ezbere girmıs gıbı olcaksın tak tak cozeceksın:Dcalıs oda kolay ama fızık 2 zor valla 12 tane sorudan emınım gerısını salladım:rolleyes:gecen donem dıl anlatım 5e gırdım bende 100 aldım:)

tayfun67

19.05-2009, 13:09
Haklısınız ipek hanım :D ama olan oldu :( müjdeli haberinizi bekliyrm :D

merve15

19.05-2009, 14:04
peki hocam teşekkür ederim bu kadar rahatsız etmemin sebebiede ben dershaneye gitmeyi düşünüyorum seneye öss gircem ama açıköğreetimden okumak istemiyorum ümiversiteyi normal şekilde gitmek istiyorum bu yüzdende dershaneye gitmek istiyorum allah nasip ederse inş olur hocam açık lisede okuyan herkesin hayylleri gerçeklerşir istedikleri konuma gelirler inş

merve15

19.05-2009, 19:36
ckurt,
seninle kredilerimiz hemen hemen aynı galiba sen bastanmı basladın açıköğretimde liseye yoksa benim gibi lise terkmisin

Ckurt

19.05-2009, 21:16
yok öle deilde tahminen eylülde 1.sınav olur ocakta 2. mayısta 3.sınav

Ckurt

19.05-2009, 21:19
derya, konulara baktım fizik 1 kolaymıs mantık istio fizik 2 dede ışık var yanı dikkatlı olmak lzm ya sen sözelmısın?

derya karademir

20.05-2009, 12:43
fızık1 kolay evet,fizik 2 de zorlandım ya...alanım ıngilızce ckurt...

Ckurt

20.05-2009, 13:54
hea anladım...:D ya seneye kesın 3 dönem olacak dimi en çok ondan korkuom:D

gokce58

20.05-2009, 14:00
Mrb ipek ezgi ben alan derslerimin bikaçından muaf oldum alan kredimi tamamlamak için bu dersleri tekrardan almam gerekirmi ortak derslerimdende 4 dersten geçemedm bu dersleride tkrardan almam gerekiyormu Teşekkürler.

Ckurt

20.05-2009, 14:02
gokçe,mezun olabilmek için alan ve ortak derslerı başarmak veya muaf olmak gereklı

mahsun_ozan

20.05-2009, 17:54
merhaba ipek abla ben ozan ben aciktan lise yi bitirmek istiyorum ama benim bolumum yabanci dil bolumu ben nasil sinava gircem benim girdim sinavda matematik fizim kimya biyoloji gibi dersler olmicak bana sozel ben liseyi bitirdikten sonra americaya annemin yanina gidip ingilizce orenip oretemn olmak isityorum ondan ingilizceyi sectim ama onun icin hangi dersi secicem ve nasil olucak

derya karademir

20.05-2009, 21:40
valla allahtan tek temennim uc dönem olması ckurt:Dhepsını versem bıle bı tek zorunlu dersım kalıyo mazun olcagım sene ısım sakat olur o zaman.. dört gözle kesinleşmesını beklıyorum;)

Ckurt

20.05-2009, 23:37
bnde öss ye bşvuramıom 3 dönem olmassaa ama 3 dönem olacak yaa kesin gibi bişi...:D

guvenbayrak

21.05-2009, 00:58
Meraba arkadaşlar sınav sonucları tahminen kac günde veya kac ayda açıklanıyor?

Ckurt

21.05-2009, 11:09
güven,sınav sonucları 3 hfta sonra açıklanır 2 gune de soruları ve cevapları açıklarlar.....

can_91

21.05-2009, 16:58
zaten şimdiye kadar hep zorunlu derslerımden aldım alan derslermden aldım sadece 2 muafım var cevapladğın için teşekkürler bende bundan korkuyodum korktuğum başıma geldı bu böyle zor biter ya ortak ders bile almıorum zorunlu olmadığı sürece

saol jon83:D

can_91

21.05-2009, 17:08
bişi daha sorcaktım bu ek sınav olayı nedir varmı yokmu varsa herkes girebiliyormu şartları varmı varsa neler sadece kaldığmz derslerdenmı gerebılıyoruz cevaplarsanız çok sevinirim kurt gibi yiyo bu açık lise benı herkese iyi akşamlar ayrıca burası süpermiş

esi

21.05-2009, 17:18
selamüm aleyküm öncelikle arkadaşlar seneye 3 sınav olacağını yazmış peki bu kredi toplama açısından daha iyi değil mi bende sosyal bilimlerdeyim genel kültüre mi geçsem kararsız kaldım şu fizik mat kimya denen dersler olmasa keşke.....:(