PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Osteosarkom hastası olan kim var?

GuLGuZeLi

30.12-2008, 23:47
1996 yilinda osteosarkom tanisiyla hastaneye yatirildim. Ozamanlar bilmezdim ne anlama geldigini .

Aranizda Osteosarkomu taniyanlar varmi ? yada osteosarkomlular varmi ? ... :)

kubraoz

16.02-2009, 16:54
bende osteosarkom hastasıyım

GuLGuZeLi

16.02-2009, 17:15
HIH SONUNDA birtane daha orteosarkom hastasii cikti .
Aritk sadece bende oldugunu düsünüyordum :)

jerenimo

13.03-2009, 19:21
osteosarkom hastası biri daha var artık

cesar39

17.04-2009, 14:50
Bende varım :) sol bacak ampüte :P

ferhatdikici

10.06-2009, 12:05
bende osteosarkomluyum sağ bacak diz üstünden ampute:(

aranızda bu hastalıgı kemoterapi sonrasında tekrar yasayan var mı veya başka bi yerine sıcrayan??

ferhatdikici

10.06-2009, 12:20
benimde akciğerime sıcradı radyoterapi aldım şuanda stabil özellikte olduğunu söylüyo doktor. insallah tekrarlamaz. 1 yyılda 3mm sadece büyüdü.

ferhatdikici

10.06-2009, 12:24
inş. bu arada sanada geçmiş olsun. ameiyat sırasında protez kemik mi kullanıldı yoksa ampute mi oldu

atici0000

16.07-2009, 03:14
arkadaşlar mrb. bende osteosarkomluydum..2003 kemoterapi tedavim bitti şu anda ise üniversiteliyim.bu sorunu burda olanlar bunu yaşayanlar bilir ve birbirimizle iletişim halinde olalım çünkü ben ne zaman bu hastalığa yakalanan birisini görsem üzülüyorum..veya bu hastalıkdan birinin kurtulduğunu görünce de çok seviniyorum...görüşmek dileğiyle...tüm kader arkadaşlarıma geçmiş olsun :)))))

kadooo

01.08-2009, 07:14
Öncelikle herkeze merhaba.Listeye +1 ekleyin :)) bende osteosarkomluyum.Tedavim 2001 de bitti.Bitiş o bitiş şeytan kulağına kurşun.Ama ne çektiğimizi kimseler bilemez tabi :(
Eğer bu konuda konuşacak dertleşecek birilerini arıyorsanız msn adresim : kadirkahriman@hotmail.com

bizi bizden iyi kimse anlayamaz :)

nil_35

16.09-2009, 22:41
galia en eskiniz benim 1996 yılında teşhis kemotoropi ve ameliyat sağ tibia.şimdi 4 yıllık öğretmenim tekrar bir sorun yaşamadım...

dawulcu_ozan

29.09-2009, 01:07
selam arkadaşlar:) Bende kondrosarkom hastasıyım...sağ humerus protezlisiym omuzumdan dirseğime kadar olan kemiğimi aldılar hareketlerim ksıtlı ama yetınmeyi örendik:)
bu hastalıkta güçlü olmak gerekıyor ve sabır...
Galiba en yeni benım 2008 haziranda emlyat oldum:):)

remt

19.02-2010, 09:55
bende sağ tibia osteosarkom(2004)ve sağ ayak diz üstü ampute(2009)

sultaaannnn

02.03-2010, 19:20
ben ameliyat filan olmadım ama olacakmışım :(hastalığımı öğrenelı tam üç ay oldu.kemoterapi alıyorum:(hastalığı geçirenler bana ulaşırsanız sevinirim:)ççççççooooooooooooooooookkkkkkkkkk çaresizim:o:confused:

bende

03.07-2010, 12:05
merhaba..ben de 8 ay önce sol diz altında-tibia osteoarkom nedeniyle opere oldum.içten protez takıldı fakat 8 ayda protezde sorun çktığı için yeniden ameliyat oldum.henüz tam kullanmıyordum bacağımı...böyle olması proteze olan güvenimi sarstı.kimisi 5-10 yıl kullanıyor bir şey olmuyor ama kimisi 1-2 yılda bir ameliyat oluyor..bu durumda dizüstü amputasyona gitmek ve takma bacak kullanmak daha mı rahat diye düşünmeye başladım..bu konuda tecrübesi olan var mıacaba..

cesar39

07.07-2010, 17:15
Arkadaslar BU kadar az kısı olmamız sevındırıcı en azından bu hastalıktan muzdarıp kısıler az sayıda en azından oyle umut edıyorum...Ayrıcada herkese Çook GEÇMİŞ OLSUN..
Sevgiler..
(Güçlü olmaktan asla vazgeçme,Değilsen bile iste,çaba göster savaş,Etrafına gülücükler saç,Saç'ki seni engelli olarak gören aciz beyinler güçlülüğün karşısında sana hayranlık duysunlar;Lakin öyle acımasızki bu hayat Bir yumruk daha yersen yerden bırdaha kalkamayabileceğini'de unutma!)

koko

20.08-2010, 20:36
arkadaşlar bende osteosarkom hastasıyım sol iliak tamamiyle tutulmuş yani kalça kemiği kötü durumda 16 cm iyi bir cerrah arıyorum ama kalça konusunda deneyimli harzem özger biraz tuzluda onun dışında :)

avsar38

27.09-2010, 10:07
Listeye benide ekleyin ;) 2000 yılından beri osteosarkomluyum. 3 ü protez 4 ü uzatma ameliyatı olmak üzere 7 ameliyat oldum. 8. ameliyatta Allah ne zaman izin verirse ;) Uzayabilen protezle ilgili sorularınız olursa seve seve cevaplayabilirim. Kendinize iyi bakın protezlere zarar vermeyin :p

adali

11.12-2010, 12:20
Bende yıllar yıllar önce taa 1993 te osteosarkom tedavisi görmüş bir kardeşinizim, sağolsun Harzem bey sayesinde vede erken teşhisle bacağımı kurtardım. Tabii hasar kaldı ama sonuçta hayatımı ve bacağımı bir şekilde kurtardım. Çok şeyler yaşadım sizde takdir edersiniz başınıza gelmiş çekmişsiniz bu illeti Allah bir daha yaşatmasın kimseye derim.
Harzem bey beni buldugunda çapanın onkoloji servisinde tedavi görüp bacağımın kesilmesini sonrada bekliyordum. Gerçi buna beklemek denemezdi lakin hastalığımın ciddiyetini bilmiyordum. Bir insanın bacağındaki ağrıyan bir şişlik ne kadar tehlikeli olabilirdi. Bunu her şey bittiğinde bana söylediler. Yoksa panikten hapı yutmuştum :)

ks207

29.01-2011, 03:51
benim de böyle bir sorunum vardı 2003 den beri farkettiğim kemik büyümesi iyi huylu olduğu için bir kaç ameliyat oldum ama tekrar tekrar büyüme yapdı enson osteosarkoma çevirmiş yavaş ilerliyormuş içden sol diz bölgesine kemik yerine protez talıldı 6 ay oldu aksayarak yürüyorum şimdilik bilekden aşağısına hissetmiyorum ameliyat sonrası his kaybı yaşayan var mı geri gelir mi bu arada ben ankara ibni sinada oldum son ameliyatı dr yusuf yıldız

adali

29.01-2011, 10:37
Benim ameliyat esnasında sinirlerimede temas ettikleri için evet duyu kaybı yaşadım. Mesela ayağımı oynatamıyordum parmaklarımı kıpırdatamıyordum ve dokunuldugunda pek hissedemiyordum. Enfeksiyon kapmasaydı sonradan düzelirdi belki ama enfeksiyon kaptı ve ameliyatlar sonrası öylece kaldı.

necati06

07.03-2011, 20:06
korkmana gerek yok

ben çiğdem

07.03-2011, 22:42
osteosarkomluyum.....Diz kapağıma protez takıldı.5,6 ay rahat ediyorum.Sonrasında problem yaşıyorum.Donup kalıyor bacağım.Dizimi bükemiyorum.Aynı sıkıntılaRImı yaşıyoruz.Buna çözüm bulan oldu mu?Ya da önerebileceğiniz iyi bir doktor var mı?Bir de sgk oynar diz eklem protezinin ne kadarını karşılıyor?

faithful

10.03-2011, 12:38
Bende osteosarkom hastasıyım agustos 2010 da cıktı sağ dizde kemoterapi ameliyat kemoterapi evrelerinden gectim şimdi fizik tedaviye gidiyorum dizimi 90 derece kadar bükebiliyorum hee ameliyatımı levent eralp yaptı. herkese çookk geçmiş olsun..

faithful

14.03-2011, 13:57
Umarım msjım gelmiştir "ben cigdem" cvp yazdım ama gitti mi anlamadım...

zeki günaydın

11.08-2011, 11:55
bende osteosarkom hastasıydım.2000 yılında teşhis , kemoterapiler , 2001 de sol bacak kalça ile arasına protez için , 2002 de uyum sağlamayan protezi değiştirmk için ameliyat oldum. sene 2011.. şuan için hastalığa dair hiçbirşşey yok Allah ıma bin şükür. ama ortopedik sorunlar her zaman var. mesela ters bir harekette protez çıkıyor. ufak bi operasyonla takıyorlar. 2011 den buyana 3 defa çıktı. çözümü yok dediler. dikkat edeceksin dediler.

bu hastalığa yakalanan ve yeni öğrenen arkadaşlara tavsiyem canınızı sıkmayın. stresten uzak durun. güçlü olun. ben öyle yaptım. iyileştim ,bankaya girdim. çalışlıyorum. 3 ay öncede evlendim. hayattan kopmak yok. güçlü olup üstesinden gelmeye bakın.

saygılar.

ay-ça

27.08-2011, 18:47
mrb arkadaşlar hepinize geçmiş olsun. benim kardeşim osteosarkom.6 kür kemoterapi gördü,ilk 3 kürden sonra ampüte oldu sağ tibiada çıkmıştı tümör. kemoterapiye cevap vermemiş. bize bunu 6 kürden sonra söylediler. şu an durumu ağır vucüdunu sarmış ciğere de sıçramış. ağrıları çok fena oluyor. şimdi radyoterapi görüyor fakat ne kadar fayda etcek bilmiyoruz. bunları sizinle paylaşarak üzmek niyetinde değilim kendimizi çok çaresiz hissediyoruz.
umarım başka çocuklar olmasın..

zeki günaydın

29.08-2011, 10:58
ay-ça;
Allah yardımcınız olsun. umarım en kısa zamanda atlatır . :( sabırlı olun.

adali;
şanlısın. bende aynen senin gibi olayın ciddiyetini bilmiyordum. iyileştikten sonra bu kadar ciddi bi durum olduğunu anladım. bana kimse hiç birşey hissettirmedi. Allah hepsinden razı olsun. eğer başlarda bu kadar ciddi bişey olduğunu bilseydim stresten göçerdim heralde.

hastalığımıda "kim 500 milyar ister " yarışmasında çıkan bir soruda öğrendim. ilginç :)

lazowdo

06.06-2012, 23:09
merhaba arkdaşlar banada 2009 dae çok sol femur ostreosakrom teşisi konuldu sonra ameliyat oldum ve şimdi çok şükür hastalığımla ilgili bişi kalmad fakat 1 kaç şey duydum kemotrerapi sonrasında kısırlık riski varmış die duydum sizlerde de böyle 1 şey duydunuzmu yada öyle 1 sıkıntı yaşayan varmı ??

SerkanSvrtp

31.08-2012, 16:52
Ben Serkan Sivritepe,
Herkeze geçmiş olsun diyerek başlıyorum şifaya ihtiyacı olana da allah yardımcımız olsun diyorum...
Bende bu hastalıkla başbaşayım şuanda bilen tedavi süreci ne yapıldı nasıl atlattı bunun hakkında bilgi verebilcek biri var ise yardımcı olun anlıyorum ki durum ciddi ne yapayım...

zeki günaydın

02.09-2012, 09:38
lazowdo;
kemoterapi sonrası canlı sperm hücreleri öldüğünden normal yolla çocuk sahibi olmanız neredeyse imkansız.bende osteosarkom nedeniyle kemoterapi gördüm. sizde benim gibi tüp bebek yöntemini kullanırsanız nur topu gibi bebecikleriniz olur. eşim şuan tüp bebek yöntemiyle hamile.

SerkanSvrtp;
serkan samsundasın anladığım kadarıyla. bende samsunluyum . tedavi ve ameliyatlarım samsunda oldu. prf. dr. nevzat dabak tı doktorum. Allah a şükür beni o kaldırdı ayağa.bundan 10 yıl öncesi iyi bi doktordu. şimdi durumu nedir bilmiyorum. sonuçta yaşını başını almış bir doktordu.

bu tür hastalıklarda en önemli şey hastalıkla ilgili herşeyi unutmak. yani kendini bir hasta gibi görmemek. sürekli bişeylerle ilgilen hastalıkla ilgili hiçbişey düşünme. hayattan kopma. doktorlara güven. kemoterapı v.s. sonrası oluşacak olumsuzluklara kafayı hiç takma. hepsi düzelecek. sabır ve moral bu işin çözümü dostum. danışacağın bişey olursa özelden mesaj at sana numaramı vereyim.

SerkanSvrtp

02.09-2012, 13:23
Zeki Bey;

Teşekkür ederim. doktorum suanda Nevzat Bey umarım iyi olacaktır benim için dediginiz gibi hastalıgımız düşünmüyorum hep başka şeylerle ilgileniyorum... özelden ulaşıcam size...

zeki günaydın

24.09-2012, 11:37
SerkanSvrtp;
tabiki iyi olacak. hiç merak etme. dualarım seninle.

ycl-88

06.10-2012, 19:25
arkadas bende varım :D mayıs 2012 de solbacak diz eklemım alındı kemık protezi koydular. su an koruyucu kemoterapı göruorum 1 yıl surecek. dizimi tam bukemıorum henuz en fazla 90 derece bukebiliorum yurumemde kısıtlı ama zaman gectıkce daha da ıyı olacagını soyluo doktorlar bu hastalıkla savasan herkese allahtan sabır dılerım.

sbg-barış

11.03-2013, 15:33
bende 1993 yılında bu hastalığa yakalandım, tam 20 yıl geçmiş, dile kolay, yaşananlar çok zor, ama herşeyde bir hayır vardır, Allah'a şükür kendimi iyi hissediyorum, Üniversiteyi bitirdim, 15 yıl bankacılık yaptım ve emekli oldum, evlendim, 2 çocuğum var, hastalığa yakalandıysanız veya yakınınız hastalığa yakalandıysa ilk tavsiyem moralinizi yüksek tutun, çünkü herşey sonuçta bir imtihan.

ÖmrümSenindir

11.03-2013, 15:47
Osteosarkom Değilde EwingSarkom Benimkisi

zeki günaydın

11.03-2013, 17:07
sbg-barış;

Aynı hastalığa yakalanmışız. iyileşmişiz. aynı mesleği yapmışız üstadım. bende 2000 yakalandım bu hastalığa. halada bankacılık yapıyorum.inşallah sürem dolunca emekli olup sizin gibi çocuklarıma zaman ayırmayı düşünüyorum :):)

Egedennnn

11.03-2013, 22:35
Ege üniversitesinde tedavi gördüm,sag femurdaydı tümör iki kez ameliyat oldum; 22,5 cm protez var bacağımda (( ilk ameliyatımı 1995 de oldum ikinci de protez gevşemesinden dolayı oldumm 2000 yılında cok şükür iyiyim şimdi cok zorlu bir süreçti bilirsiniz;(((

dönsel

18.03-2013, 16:32
bende osteosarkom hastasıyım ama tedavi oldum geçmiş olsun bu arada

sbg-barış

21.03-2013, 09:48
zeki günaydın
inşallah, Yüce Allah bir daha o günleri yaşatmasın, çocukların uzun hayırlı bir ömür dilerim,
Egedennn kardeşim sana da çok geçmiş olsun, benim 2 kez protezim kırıldı, 2003 ve 2012 yıllarında ameliyat olmak zorunda kaldım, çok dikkat etmek gerekiyor,

dönsel

21.03-2013, 14:16
çok geçmiş olsun bende okudukça korkuyorum tekrar kırılacak yada birşey olacak diye ama dikkat etmekten başka yapacak birşey yok bende bitti tedavim 6 sene oldu ne olursa olsun hergün ve her an dikkat etmek zorundasın tekrar geçmiş olsun ve allah o günleri yaşatmasın bir daha

ks207

21.03-2013, 14:54
banada 2010 da protez takıldı 2 yıldır bankacıyım gerçi 7 aydır raporluyum kemoterapi alıyorum ayaktan akciğere beyin e ve pakreas falan bi kaç yere sıçramış bazı kemikler de var Allah hastalara şifa versin iyileşenlere de sağlıklı bi hayat nasip etsin inşAllah

sbg-barış

21.03-2013, 15:38
ks207 Allah yardımcın olsun, inşallah kısa zamanda iyileşip işine geri dönersin,

ks207

23.03-2013, 19:48
inşAllah bütün hastalarla ..........

varol42

16.04-2013, 16:50
Listeye benide ekleyin/Sol diz üstü ampute...

gülaygöz

13.06-2013, 22:57
slm geçmiş olsun.... eşim de benzer bi hastalık var osteos sarkom ..2012 de tanı konuldu... ameliyat olmadı daha ... olmayıda düşünmüyo.... seni kbana ayrıntılı msj atarsan sevinirim .. seni kim ameliyat etti... mesaj atarsan sevinirim

semih006

18.07-2013, 11:32
2012 martta bende ameliyat oldum osteosarkom sağ diz araştırma yaptık ankara da araştırmadığımız hastane neredeyse kalmadı tüm parmaklar ankara üniv. ibn-i sina hastanesini gösterdi kemik tümörlerinde uzmanlar orayada gitmenizi öneririm

naya

04.09-2013, 22:26
Herkese selamlar, listeye beni de ekleyin. Ocak 2012 ameliyat oldum sol diz. Akciğere sıçradı şu anda ege de KT görüyorum.
gülaygöz e : İzmir de dündar Sabah var kemik konusunda uzman, bir araştır istersen.

LEONHEART

05.09-2013, 00:17
osteosarkom sarkom tanılarının en tehlikelisi ancak doğru seçim ve zamanında nokta atışı ile hayatta kalma şansı var ben 2000 yılında tanıştım bu hastalık ile ama ben onu nakavt ettim sonra evlendim ve 2 dünya tatlısı çocuklarım var +(doğru seçim ve zaman ]

M.ZEHİR55

18.04-2014, 21:48
slm merhabalar.....bende osteosarkom hastasıyım 2008 de teşhis konuldu.sol dizden operasyon geçirdim platin takıldı ve platinimle ilgili hiç bir sorun yaşamadım şimdilik.kemoterapi gördüm,daha sonra 2 akciğerimde de metastaz tespit edildi sol akciğerimden 2 defa operasyon geçirdim 1/3 alındı.şimdi çalışıyorum 6 ayda bir kontrollere gidiyorum son gittiğimde doktorum senin tıp literatüründe yerin yok çok iyi gözüküyorsun dedi..arkadaşlar moralinizi çok yüksek tutun.. ben alternatif tıp ta kullandım ve kullanmaya devam ediyorum.. hepimize çoookkk geçmiş olsun ..

reco61

20.04-2014, 01:40
geçmiş olsun Allah şifa versin..

snnbyk

21.04-2014, 17:37
herkeze çok geçmiş olsun banada 2013 ocakta osteoserkom tanısı koyuldu izmit umuttepede tedavi gördüm Mayıs 6 da Göztepe medicalparkta ameliyat oldum Doç. Dr. Önder Ofluğluna diz kalça arası protez koyuldu protezden yana hiçbir sıkıntım yok bi koşamadığım eksik o derece sorunsuz bu şubatta tedavim bitmişti ama 1 ay sonra çekilen akciğer toraksında çok sayıda küçüklü büyüklü 30 a yakın metaztas olduğu söylendi ve cerrahi operasyonun riskli olduğu söylendi 1 hafta içinde ameliyat olup olmama kararı vermem gerekiyor ne yapmalıyım böyle bi durumlara karşılaşanlar tavsiyelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum ALLAH herkeze şifa versin...

M.ZEHİR55

21.04-2014, 19:25
aminnn hepimize inşallah...

walkhan

31.05-2014, 16:23
öncelikle herkese geçmişler olsun. kolay değil ölümün kıyısından döndük. Yaşamaya devam ediyoruz. Ben 2000 yılında üniversiteden mezun olmak üzereyken sol dizimde başlayan ve beni uykudan uyandıracak kadar şiddetli ağrıların başlaması üzerine hastaneye gittim ve 3 aylık bir tarama aşamasından sonra osteosarkoma yakalandığımı öğrendim. 3 ay sürdü çünkü ilk gittiğim doktor inatla röntgen filmi çektirmedi. ve iki ayı ağrılar içinde ağrı kesici ilaçlardan medet umarak geçirdim. sonra gazi üni. tıp fakültesinde tomolar mr'lar biopsiler falan derken teşhis kondu. Bu arada ben bütün bırak istanbula gel çağrılarına kulak tıkayıp okulumu bitirdim. Ankara'da bazı doktorlar bir kaç aylık ömrü kaldı, kurtulamaz falan dediler. Türk filmlerindeki gibi beni dışarı çıkartıp konuştular ya. neyse sonra istanbul'da çok sevgili harzem hocayı bulduk. Beni muayane ederken ilk sorduğum ne zaman top oynayabileceğimdi :) gayet babacan şekilde dur aslanım hele bi bacağını kurtaralım dediğinde bende jeton düştü. Kemoterapi ameliyat kemoterapi derken kurtardık paçayı. Protezde şükür ALLAH'a son zamanlara kadar hiç sorun çıkmadı ama bu aralar biraz ses çıkartıyor. ee 14 sene sonra yapsın artık:) Ayrıca ALLAH'ın takdiri; evlendim. hiç bir ek tedaviye gerek kalmadan çocuğum oldu. Şu anda 14 senelik öğretmenim. Hepinize sağlık sıhhat ve afiyet diliyorum. İrtibatta kalmak dileğiyle :)

mehmet.rustemoglu

05.08-2014, 17:40
Bilmez olur muyuz 14 yaşında tanıştık

takla

18.09-2014, 19:48
merhablar ben osteosarkom hastası değilim ama sizlewre birkaç soru sormak istiyorum osteosarkom röntgende görünüyor mu herhangi bir ortopedi doktoru baktığında görebilir mi ve osteosarkomun ağrısı şiddetlimidir ne gibi belirtiler veriyor şimdiden teşekkürler hepinize hepinize geçmiş olsun

emir

18.09-2014, 21:03
rontgende gorulur

takla

18.09-2014, 22:08
2 doktora gosterdim kacirma olasiliklari yoktur herhalde rontgeni zatrn agrilar baya hafifti ve kurek yapiyorum ondandir herhalde osteosarkomda agrilar siddetli mi ?

semih006

19.09-2014, 11:53
ağrılar ne kadar süredir devam ediyor önemli bir etken bu ikincisi röntgende gözden kaçma olasılığı var en iyi sonuç MR diye düşünüyorum hemen ben osteosarkom mu oldum düşüncesine kapılman neden acaba yakınınızda falan var etkisinde kaldın büyük ihtimal bağlarda ki bir yırtıkta şiddetli ağrılara neden olur ve yürümede zorluk çeker insan sorduğun soruya gelince evet şiddetli ağrılar yapar diz kalça hareketlerini yaparken bükerken zorluk çekersin(tümör o bölgelerdeyse eğer) ağrı acı hissedersin ilk başlarda bu ağrılar hafif olur sonradan şiddetlenir ve kişiden kişiye değişir kişinin hiç ağrısı yoktur düşer bir yerini kırar hastaneye gider osteosarkomsun derler tümör orayı zayıflatmış kırık oluşmuştur vs.

takla

19.09-2014, 15:10
Yok bizim ailede kemik kanseri hic olmamis fakat galiba ben cok evhamliyim benim agrilarim hafif olmakla beraber kolumda veya elimde olabiliyor yani yeri degisiyor eger oyle bir durumum olsaydi rontgende gozukurdu herhalde. spor sakatlanmasi olabikir benimki

ALİ42SEYDİŞEHİR

27.09-2014, 13:23
2013 6. ayında tanı konuldu sağ bacak diz üstüne platin konuldu kemoterapi gördüm şu anda akciğerlerimde 150 den fazla osteosarkom lezyonları mevcut akciğerden de ameliyat oldum temizlediler fakat yeninden çoğalma oldu. şimdi nexavar 200 mg diye bi hap kullanıyorum 9 aydır sabah iki akşam iki içiyorum bu rahatsızlıktan bitkisel tedavi ile kurtulan varmı doktorun verdiği hapla kullanan varmı HEPİMİZE ÇOK GEÇMİŞ OLSUN

figen123

28.10-2014, 14:48
Osteosarkım hastalığı şle ilgili bilgiis olan var mı?

Kemalaydın

28.10-2014, 21:15
Sorunuz nedir?