Sayfa 30 / 51 İlkİlk ... 2026272829303132333440 ... SonSon
Toplam 763 mesajın 436-450 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:40
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    1

MeTePe

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kardeşim, bak ben sana bunu anlatamayacağım anlaşılan....

Ben araba satıcısı değilim... Hiç alakam yok. Tıp doktoruyum.. 20 yıldır 50'ye yakın kişinin çalıştığı bir iş yerini yönetiyorum. Hem mevzuatı hem hesap kitabı oldukça iyi bilirim.

Bayinin sana kazık fiyattan araba satmasının bana zerre kadar faydası yok. Ama yanlış hesaplıyorsun diyorum, bunu gösteriyorum, hatta matematiksel ispatını yazıyorum. Ama sen sürekli aynı şeyi söylüyorsun.

Aracın MTV'sini falan boşver. Satıcılar bunu fiyata eklemezler. O yüzden yeni araba alanların sonradan hep vergi borcu çıkar. Sadece plaka ve ruhsat masrafı eklerler. O da 200-250TL falan tutar. Eğer anlaşmanızda varsa Trafik sigortasını da eklerler.

Bakın, yukarıda bir arkadaşı da aldığı fiyat konusunda ikaz ettim. Bana göre fazla fiyat çıkartmışlar. Çünkü firmanın resmi fiyat listesi arkadaşın aldığı fiyattan düşük... Bunu her bayi yapabilir. Ama söylediği ANAHTAR TESLİMİ FİYATTAN YAPMASI GEREKEN İNDİRİM BELLİDİR!. O fiyatı 1,40 a bölersiniz. Bunun üstüne 10TL ekleyemez.

Ayrıca, bayi size aracı fabrika teslim fiyatından satmak zorunda da değildir. O fiyat onun alış fiyatıdır. Üstüne kendi karını ekler. Siz ancak yayınladıkları son kullanıcı fiyatını dikkate alabilirsiniz. Gerisi bayi ile fabrika arasındaki konudur.

EK:
    Sizi vergi dairesinden arayan kişi de yanlış hesaplamış demek ki. Gayet normaldir. Eğer doğru dürüst hesap yapsalar benim emlak vergimi 2 kez tahsil etmeye kalkmazlardı. İş yapam vatandaşın % 80'i de vergi dairesiyle davalık olmazdı.

Üye
    attaccantte Avatarı

Gerçek Adı
    salim
    Son Giriş
    25.02-2013
    Saat
    13:20
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ

attaccantte

metepe;

sayın doktorum özür dilerim bu ülkede sizin bile emlak verginizi yanlış hesapladılarsa benim gibi engelli bir vatandaşın otomobil alırken vereceği fiyatı yanlış yapmaları gayet normaldir.ben ortopedik engelli maliye bölümü mezunu dvlet memuruyum azcıkta bilgimiz vardır bu işlerden herkesin fikrine saygımda vardır.ham fiyat dedikleri fiyat var ya işte o fiyatta zaten bayinin koyduğu kar içinde sayın doktorum hayırlı geceler diliyorum .

bu ötv hesabı yanlış değil mi? sonuçta hesap makinesinden yapılan yüzde hesabıyla tutmuyor örnek
    mesela araç 40.000 TL
    40.000 X 18 % = 7200 bu kdv. şimdi kdv yi ana paradan çıkarırsak
    40.000-7200 = 32.800 bu aracın kdvsiz hali şimdi ötv yi çıkarırsak
    32.700 X 37 % = 12.136 buda ötv. ötv yi çıkarırsak
    32.700-12.136 = 20.664 buda ötvsiz hali şimdi kalan miktara kdv eklersek
    20.664 X 18 % = 24.383 aracın ödenecek miktarı
    sizin hesapta ise
    40.000/1,18= 33898 /1,37 = 24743 X 1,18 = 29126 çıkıyor.
    benim hesapta 24.383 sizin hesapta 29.126 arada 4743 TL fark var.
    bir diğer hesap ise
    anapara X 0,18 = kdv anapara – kdv kalan miktar X 0,37 = ötv kalan miktardan -ötv = ötvsiz ve kdvsiz fiyat kdv eklerseniz onada X 0,18 = çıkan meblayı ötvsiz ve kdvsiz fiyata topla ödenecek miktar çıkıyor ortaya
    biraz karışık ama yukardaki işlemi örnekle yapabiliriz
    40.000 X 0,18 = 7,200
    40.000 – 7.200 = 32.800
    32.800 X 0,37 = 12.136
    32.800 – 12,136 = 20,664
    20.664 x 0,18 = 24.383 çıkacaktır.
    eğer sizin formül kanunla belirtilmediyse, firmalar sizden rant sağlıyor. üzücü bir durum para zor kazanılıyor.
    eğer sizin bu formül kanunla belirtilmiş ise kusura bakmayın özür dilerim amacım size yardımcı olmak. ama dünyanın her yerinde yüzde hesabı bu şekil yapılır sizin hesabı ilk defa gördüm dikkatimi çekti. yanlış olduğu kanaatindeyim.

kısaca 100 TL nin yarısı yani %50 si 50 dir
    ama 100 / 1,50 yaparsak sonuç 66.666666 diye çıkar
    arada 16 TL fark çıkar
    100 TL nin % 20 si 80 dir
    sizin hesapta 100 X 1,20 = 83,333333 çıkıyor arada 3,33333 lira fark var
    hesap makineniz varsa yüzde hesabı
    100 X 20 % ekleyecekseniz + çıkartacaksanız - işaretine basın sonuç çıkar
    100 X 20 % - = 80 çıkar
    ekleyeceksek 100 X 20 % + = 120 çıkar

Cevap Yaz Alıntılayarak Cevap Yaz Tepe
    arkadaşlar bu kadar kafa karıştırmaya gerek yok.

NORMAL KİŞİYE : Aracın Liste fiyatı x 0.40 ÖTV oranı x 0.18 KDV oranı + plaka ruhsat diğ. masraflar = aracın satış fiyatı
    ENGELLİ KİŞİYE : Aracın Liste fiyatı x 0.18 KDV oranı + plaka ruhsat diğ.masraflar = aracın engelliye ÖTV'siz satış fiyatı

işlem bu kadar basit.......
    uyanık bayiler burada farklı farklı fiyat veriyorlar. siz onlardan aracın liste fiyatını yani fabrika çıkış fiyatını sorun üstüne kdv ve diğer masrafları ekleyin hiç bir yere kımıldayamazlar... biz bu işin ustası olduk...

neden mi çünkü bayiler aracın çıkış fiyatını genelde söylemezler siz ısrar edin paşa paşa söyleyecekler yok öyle 3 kuruşa 5 köfte

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    1

MeTePe

Valla kusuruma bakmayın değerli arkadaşım... Yaptığınız hesap hala yanlış! Hele hele maliye okumuş biri olarak bunu sizin daha kolay görmeniz lazım. Ben söylediğimde hala ısrar ediyorum.

Ham fiyat + ÖTV + KDV = satış fiyatı ise
    Satış fiyatı / 1,40 = Ham fiyattır.

MTV, masraf falan 300-500'den fazla fark yaratmaz.

36.500TL'lik araca 25.900TL fiyat doğru fiyattır. Hiç bir mahkeme bu bayi aleyhinde karar veremez.

40.000 X 18 % = 7200 bu kdv. şimdi kdv yi ana paradan çıkarırsak
    40.000-7200 = 32.800 bu aracın kdvsiz hali şimdi ötv yi çıkarırsak
    YANLIŞŞŞŞŞŞŞ!!!!!!!!!!!!!!!

KDV böyle hesaplanmaz!
    40.000TL KDV'si 6,102TLdir
    KDV'siz fiyatı 33,898TL'dir

KDV NASIL HESAPLANIR: AÇIKLAMA VE HESAP MAKİNESİ

KDV Hesaplama: KDV Dahil Hesaplama | Hesap Makinesi ile Hesapla

http://www.parasal.net/kdv-hesaplama...eri-t513.html?

kesinti hesaplama, kdv hesaplama, kdv hesaplama rnekleri, kdv nasl hesaplanr, kdv dahil ve kdv hari hesaplama

KDV hesaplamaları, KDV hesaplama programı, dahil-hariç, indirilecek, hesaplanan kdv, kdv örnekleri, kdv hesaplama aracı, katma değer vergisinin konusu

Üye
    attaccantte Avatarı

Gerçek Adı
    salim
    Son Giriş
    25.02-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ

attaccantte

ah be doktorcum hala ham fiyat+ötv+kdv= satış fiyatı diyorsun öylr değil (ham fiyat+ötv)+kdv hesaplanıyor ben ötv yi ödemiyorsam ki ödemiyorum yasa böyle bana fiyat nasıl olmalı ham fiyat+kdv değilmi işte böyle yapmıyor sana anlatamadım doktorcuğum ötv yi sil aklından ben ötv ödemeyeceğim bayi tbiki kar edecek ama o karı ben kdv yi ekledikten sonra koyacak karını ekleip fabrika satış fiyatına ben bi de bayinin karının kdv sinimi ödeyecem yok yaa ne güzel ülke yolun bakalım engelliyi farzedelim ötv diye bi vergi yok ülkede o zaman ne olacaktı ham fiyatın %18 kdv sini ödeyecekti herkes işte formül basit doktorcum bize ötv yok yani hamfiyatın % 18 i var ben bunu devlete öderim bayiye değil o hesabı da ben yapmadım başka arkadaş yapmış ben formülle uğraşmam o kadar kanun neyse onu uygularım sen haklısın o hesap yanlış bende biliyorum yanlış olduğunu am bayiler ötv li fiyattan kdv alıyorlar satış yaparken sende bunu unutma 20000 in % 40 ı 80000 eder 20000 in % 18 i 3600 eder topla hepsini31600 eder ama bayinin hesabına göre 28000 in % 18 i 33040 eder yani ötv yi koyduktan sonra kdv hesaplarsan bu fiyat çıkar tabiki

ah be doktorcum hala ham fiyat+ötv+kdv= satış fiyatı diyorsun öylr değil (ham fiyat+ötv)+kdv hesaplanıyor ben ötv yi ödemiyorsam ki ödemiyorum yasa böyle bana fiyat nasıl olmalı ham fiyat+kdv değilmi işte böyle yapmıyor sana anlatamadım doktorcuğum ötv yi sil aklından ben ötv ödemeyeceğim bayi tbiki kar edecek ama o karı ben kdv yi ekledikten sonra koyacak karını ekleip fabrika satış fiyatına ben bi de bayinin karının kdv sinimi ödeyecem yok yaa ne güzel ülke yolun bakalım engelliyi farzedelim ötv diye bi vergi yok ülkede o zaman ne olacaktı ham fiyatın %18 kdv sini ödeyecekti herkes işte formül basit doktorcum bize ötv yok yani hamfiyatın % 18 i var ben bunu devlete öderim bayiye değil o hesabı da ben yapmadım başka arkadaş yapmış ben formülle uğraşmam o kadar kanun neyse onu uygularım sen haklısın o hesap yanlış bende biliyorum yanlış olduğunu am bayiler ötv li fiyattan kdv alıyorlar satış yaparken sende bunu unutma 20000 in % 40 ı 8000 eder 20000 in % 18 i 3600 eder topla hepsini31600 eder ama bayinin hesabına göre 28000 in % 18 i 33040 eder yani ötv yi koyduktan sonra kdv hesaplarsan bu fiyat çıkar tabiki

Üye
    ender72 Avatarı

Son Giriş
    22.08-2016
    Saat
    23:06
    Yaşadığı Yer
    balıkesir

ender72

attaccantte;

Hocam senin hesaplarınd da düşünce tarzın da külliyen yanlış, bir de o noktasız virgülsüz yazını okumak resmen çin işkencesi.
    Kimsenin sana fabrika çıkış fiyatını vermek gibi bir zorunluluğu yok. Liste fiyatı neyse adamlar aracı o fiyattan aşağı satar yukarı satamaz. Sen ÖTV ödemiyorsan da bu liste fiyat üzerinden hesap yapılır. Yok efendim fabrika çıkışı söylenecekmiş buna KDV eklenecekmiş üstüne kar koyulacakmış. Hay allahım daha neler duyacağız. Senin mantığınla düşünürsek bakkaldan aldığımız deterjanda da karın KDV si ödeniyor. Ya sabır.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    1

MeTePe

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: attaccantte Mesajı Gör
    .bayi tbiki kar edecek ama o karı ben kdv yi ekledikten sonra koyacak karını ekleip fabrika satış fiyatına ben bi de bayinin karının kdv sinimi ödeyecem .
    Değerli arkadaşım,

Yazdıklarında o kadar çok yanlış var ki hangisini düzelteceğimi şaşırdım.

KDV, ÖTV hesapları falan yanlış... onları geçiyorum. Ama şu yukarıdaki cümle KDV kanununa da aykırı. KDV'yi ekleyip sonra kar koyan ve o şekilde ürün satan bir firma VERGİ KAÇAKÇISI durumuna düşer ve hapisle yargılanır.

Şimdi sıradan bir örneğe bakalım. Diyelim ki market Cola'yı şişesi 1 TL den aldı. Üstüne KDV ekledi, 1,18TL oldu. Üstüne de 0,32TL kar koydu. Toplam 1,5TL'den sattı! Fişine baktığınıza 18 kuruş KDV mi görüyorsunuz, yoksa olması gerektiği gibi 23 kuruş mu?

Herhangi bir işletme bir ürünü satarken, aldığı fiyat ne olursa olsun, veya koyduğu kar ne olursa olsun, satış fiyatına KDV eklemek ZORUNDADIR. Yani koyduğu kar miktarına da KDV ekler. Hatta zararına satsa yine KDV eklemek zorundadır. Satın aldığı bedelin KDV'sini eklediği karın KDV'sinden çıkartıp aradaki farkı vergi dairesine öder. Yani sizin son kullanıcı olarak ödediğiniz KDV firmaların kasasına değil, VERGİ DAİRESİNE gider.

O yüzden bunlara DOLAYLI VERGİ denilir. Yani vatandaştan ruhu duymadan toplanan vergilerdir. Firmaların bunda bir karı yoktur. Hatta sattıkları ürünlerin KDV'si düşük olsun isterler. Ne yazık ki devlet baba en kolay vergiyi ÖTV, KDV, Benzin, Doğalgaz, Cep Telefonu vs. gibi yollarla toplamaktadır.

Uzun lafın kısası, sizin dediğiniz gibi bir şey olamaz! YASALARA AYKIRIDIR!

Üye
    attaccantte Avatarı

Gerçek Adı
    salim
    Son Giriş
    25.02-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ

attaccantte

MeTePe;
    siz haklısınız doktor bey öyledir tabiki ben haksızım anlamam bu işleri bayi kar koyar üstüne satar beni ilgilendirmiyor orası liste fiyatını söylesin bana yeter ben onun ötv sini de düşerim kdv sinide koyarım ayarlarım bişeyler ben diyorum adamlar 2 kere kdv koyuyorlar ötv nin de kdv sini alıyolar 20000 tl liste fiyatı olan bir otomobilde 1440 tl fazla ödüyoruz. kralı gelsin ispat ederim bunu. ben liste fiyatına karşı değilim ki sen hala hesap kitaptan bahsediyorsun .2 kere kdv hesaplamasınlar bana yeter. sadece liste satış fiyatının kdv sini hesaplasınlar + plaka masrafını ödeyeyim ok.siz demişsiniz onlar az tutar 932 tl tutuyor doktor bey bana anlatmayın bunları.ülkedeki tüm bayiler( adam gibi adam olanlar hariç) ötv nin de kdv sini alıyorlarrrrrrrrrrrrrr.o kadarr basitt ispat edecem de ben bunu liste fiyatı yükseldikçe alınan kdv de yükseliyor ve yahut adamlar liste fiyatını yükseltiyorlar yani bir şekilde ayar yapıyorlar burası TÜRKİYE.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    1

MeTePe

Sn. arkadaşım,

Bir aracın ruhsat işlemi ruhsat bedeli (150TL civarı olması lazım), Plaka bedeli (20-30TL civarı), sağa sola yatırılan 10-20TL muhtelif harç ve masraflardan ibarettir. Ne kadar zorlarsanız zorlayın 400-500TL'yi geçmez. Engellilerde MTV de muaf olduğu için öyle bir maliyet de yoktur. Trafik sigortası ise müşteriye aittir. Araca göre rakamı değişir.

Ayrıca, ısrarla tekrar söylüyorum: YANLIŞ HESAP YAPIYORSUNUZ! 2 kez KDV alınması diye bir şey yok! Siz zaten KDV'yi de yanlış hesaplıyorsunuz.

Yukarıda hesapladığınız KDV'nin yanlış olduğunu gösteren 4 tane link verdim. Bunlar muhasebeciler için hazırlanmış bilgiler. Hala nasıl aynı şeyleri savunabiliyorsunuz anlamıyorum.

Bütün satıcılar üçkağıtçıdır deseniz bir yere kadar anlarım. Ama yanlış hesapla kendinizi haklı çıkartmanızın hiç bir mantığı yok.

2 kere KDV ödediğinizi iddia ediyorsunuz. Ben araba alırken ÖTV indiriminden yararlanmadığım için gerçekten 2 kez KDV ödüyorum. Ama siz ödemiyorsunuz. Olmayan bir bedelin KDV'sini ödeyemezsiniz.

Sizin ispatınızın ne olduğunu da merak ettim. Ben yukarıda ortaokul seviyesinde cebir kullanarak hesabınızın yanlış olduğunu ispat ettim. Matematik profesörü gelse aksini iddia edemez.

Neyse, bu tartışma gereğinden fazla uzadı... Sizin doğrusunu öğrenmek gibi bir çabanız olduğunu zannetmiyorum. Ama en azından bu vesileyler başka arkadaşların hesabın nasıl yapıldığı konusunda bir fikir sahibi olduklarını umuyorum.

Üye
    yaser_89 Avatarı

Gerçek Adı
    Ersan
    Son Giriş
    16.08-2016
    Saat
    21:50
    Yaşadığı Yer
    ANKARA

yaser_89

RENAULT KANGOO MULTİX ötv oranı yüzde kaçtır

turgut67

toyota otomatik vitesli araç için 45.250 fiyat aldım.Araca ötv indirimli 32.850 dedi ben hesaplıyorum 30.200 civarı benmi yanlış hesaplıyorum yoksa bayimi?

ottobock

bayi dogru hesaplamış yaklaşık öyle 45250/1.40=32321 eder 500 tl de diğer masraflardır

turgut67

Araç kullanıcıya bu şekilde teslim edilmektedir. Bayiler hesaplama yaparken önce ÖTV ekleyip daha sonra KDV’sini hesaplıyorlar. Satış esnasında ÖTV’yi düştüğümüzde şu kadar kalmaktadır gibi hesaplamalar yanlış olmaktadır. Zira bu şekilde yapılan bir hesaplama sizden ÖTV’nin KDV’sinin ( yani fazla ücret alınması ) anlamına gelmektedir.
    diye bir yazı okudum.yani bayinin hesabında ötv nin kdvsi alınmış olmuyormu?
    şuan 4 440189 ile görüştüm. alınan ötv ninde kdv sinin düşmesi gerekiyor diyorlar.kafam çok karıştı yokmu bunun net bir hesabı?

Yasaklı Üye
    _MesuT_ Avatarı

Gerçek Adı
    Sölemem ki
    Son Giriş
    05.07-2013
    Saat
    09:40
    Yaşadığı Yer
    Lazimsa Sor

_MesuT_

Aracın fabrika çıkış fiyatına %18 KDV ekleyerek hesaplıyabilirsin satış fiyatını.
    Bize öle yaptı bayi, fabrika çıkış fiyatı + %18 KDV ödeyip arabayı aldık 10 gün önce

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar

Mami Junior

Konu yoruma kapatılsın bence.
    Çünkü aynı şeyler 50 defa yazılıyor, biri gelip ortaya bi şey atıyor sonra tekrar başa dönülüyor.
    İşin özü, çok kafanızı karıştırmadan, aracın liste fiyatını 1,40 'a bölün.
    Çıkan fiyat3 aşağı 5 yukarı aynıdır.

Üye
    gökhan46 Avatarı

Gerçek Adı
    gökhan
    Son Giriş
    13.07-2016
    Saat
    18:42
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş

gökhan46

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    evet 1.40 dan hesaplıyorlar tam %40 hesaplamıyorlar bizim araba 44300 tl idi bize 31200 falan geldi

Sayfa 30 / 51 İlkİlk ... 2026272829303132333440 ... SonSon

Başlığın Etiketleri