Sunrise Breezy 90 tekerlekli sandalyede alisveris.engelliler.biz'e özel kaçırılmaz fırsat!
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Engelli maaşı alan kişi adına araba alınırsa aylık kesilir mi?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

hagul Engelli maaşı alan kişi adına araba alınırsa aylık kesilir mi?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    merhaba arkadaşlar.kısaca konuyu yazayım.
    engelli maaşı alan bir kişi ötv indirimli araç aldığında bu maaşı kesilirmi.bir kesinti olurmu.veya nasıl olacak bu iş.
    not : %90 üzeri yaş 14
    teşekkür eder hayırlı günler dilerim.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

hagul teşekkürler

teşeüükür ederim.biri kesilir dedi biri kesilmez.kafamız karıştı.tam cevap alamadım. buradaki cevaplar sanırım yeterli olacaktır.

OturanBoğa

Araba lüks değil ise, yani beyan edilen muhtaçlık durumu ile görünen yaşam koşulları arasında önemli bir fark olduğunu düşündürecek bir araç değilse, sorun olmaz. Ama kapının önüne 50 bin liralık sıfır bir araba çekerseniz, tabii ki kesilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

hagul değil

yok sayın abim. bu dacia logan mcv nin liste fiyatı 23.000 lık arabası.yani işte indirimleri düşünce yaklaşık bildiğim kadarıyla 16-17 tl lik araba.

mahmut_63

Sayın oturan boğa konuyla ilgili benim de bir sorum olacak yanıtlarsanız çok memnun olurum bende %90 raporu olan kardeşimin adına araç alacam fakat benim ki 2. el yani sadece motorlu taşıt vergisinden muaf olmak için aracın degeri 19 bin tl. alırsam eger bakım ücreti veya 2022 maaşı kesilirmi acaba şimdiden teşekkürler

Üye
    Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    15.07-2014
    Saat
    19:31
    Yaşadığı Yer
    Özel mesajla soru sormayın lütfen. Özel mesajlara cevap vermiyorum, forumdan yazın.
    Blog Mesajları
    22
    Twitter Hesabım

Kalem

Arabadan bir gelir elde etmediğin sürece evde bakım aylığına ve 2022 aylığına bişi olmaz Mahmut. Her iki aylıkta da gelire bakılıyor sadece. Gelir durumunda bir değişiklik yoksa sorun yok.

mahmut_63

Çok teşekkür ederim hanımefendi çok saolun verdiğiniz bilgi için.

SUDE-06

mrb sayın kalem hanım benım son gunlerde dıkkatımı ceken şu oldu ben 2022 maaşı alıyorum 98yılından buyana evde gelır durumunu bıldıren bır mıktar yoktu bıldıgım kadarıyla şimdi bu siteden bazen okuyorumda tıpkı bakım parası gıbı 2022 maaşınıdamı evdekı gelır durumuna gore verılecek emeklı sandıgından eğerki böyle ise gelır durumu evdekı kişi basına kac tl düşmesi gerekecek babam bagkurlu 700 tl alıyor 3 kişi yasıyoruz evde kişi basına nekadar gelır hesaplanması lazım veya kişi başına düşen mıktar fazlaysa 2022 maaşım kesilirmi beni bakım maaşı da alıyorum lütven beni aydınlatırsanız cok memnun olurum saygılar

Capricorn

sgk Uygulama Kılavuzuna göre özürlü aylığı gelir hesaplaması örneği

Örnek olay 2:
    22 yaşındaki Özgür, (%50 veya %75 oranında) özürlü olup 3 kardeşi, annesi ve babası ile birlikte yaşamaktadır. Babası 600 YTL maaşla (sosyal güvencesi var veya yok) çalışmaktadır. Ayrıca atıl durumda herhangi bir gelir elde etmediği arsası vardır. Aldığı 600 YTL maaşın 200 YTL’sini kiraya, 200 YTL’sini iaşe giderlerine ve 100 YTL’sini çocuklarının masrafları için harcamaktadır. Sair harcamaları için geriye kalan 100 YTL’nin ancak 45 YTL’sini Özgür’e verebilmektedir.
    Bu durumda Özgür 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın (01.07.2008 itibariyle 83,08 YTL’nin ) altında gelir elde ettiğinden özürlü aylığından yararlanabilir.

NOT: Atıl durumda olan ve herhangi bir gelir elde edilmeyen menkul veya gayrimenkul, gelir tespitinde dikkate alınmamalıdır. Ancak gayrimenkul veya menkulden herhangi bir gelir elde ediyorsa (Örn: kira geliri, arsa icar geliri) gelir tespitinde mutlaka dikkate alınmalıdır.

UYARI!
    Gelir tespiti yapılırken, başvuruda bulunan kişinin kendi geliri ve ilgili yönetmeliğin 7. maddesi “ç” bendi gereğince nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka(yardım) miktarı göz önüne alınmalıdır.
    Muhtaçlığın tespitinde, hanedeki toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır.

erkan80

slm arkadaşlar ben tam 2 ay uğraştım araba alınırsa 2022 kesiliyormu diye kesiliyor ve geri ödeme isteniyor benim bildiğim arkadaş üzerine bwm 316 var ve fiyatı 16000 tl maaşı iptal ve geri ödeme istenmiş iii araştırın desem ben satten araştırdım olmuyor araç alamıyor

M.Cem

2022 maaşım bağlandı, babam üzerinden emekli sandığından faydalanıyordum. Yeşil Kart'a çevirmişler benim sağlık güvencemi. Yeşil Karttan görevliler gelip evde beni gördüler. Cuma'ya(dün 30-09-2011) gelin yeşil kartınızı alın, maaşınız ve kartınız hayırlı olsun dediler. Bankadan 6 aylık birikmiş paramı ve PTT'den 3 aylık miktarı çektim. Yeşil kartımı almaya gittiğimde, üzerinize kayıtlı bir otomobil ve annenizin bir evi olduğundan Yeşil Kart alamazssınız. 2022 maaşını da faiz yemeden hemen mal müdürlüğüne iade edin dediler. Şu an babamın üzerinde de gözükmüyorum. Babam tekrar emekli sandığına başvuracak beni üzerine almak için. Bu yaşadıklarım normal mi yoksa bana mı böyle denk geldi anlamadım. %98 ağır özürlüm raporum var. 40 yaşındayım ve hiçbir sosyal güvencem yok. Lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

hasan tahsin

Şu anki genel uygulama 0 km araç alan engellilerin özürlü maaşının kesilmesi yönündedir, almamanızı öneririm.

Üye
    Gerçek Adı
    hüseyin bak
    Son Giriş
    13.08-2012
    Saat
    14:57
    Yaşadığı Yer
    elazığ

hsyn bk

benim kardeşim doğuştan zihinsel engelli ve epilepsi hastası %92 raporlu. iki yıl önce taşınması için ÖTV ile araç aldık o zaman 18 yaşını doldurduğundan yeşil kart çıkarmak için gittiğimizde araç sebep gösterilerek maaşı sonlandı ve aldığımız bir aylığı geri ödemek durumunda kaldık. şuan aracın maaşa engel teşkil etmediğine dair söylenti var doğruluğunu bilgisi olan arkadaşlara sormak istedim? tekrar müraacat edersek maaşın bağlanma durumu olur mu?

ayrıca 18 doldurduğunda babadan faydalanmadığından araç da üzerinde göründüğünden 2 yıl hiçbir sağlık hizmetinden faydalanmadı ve kanunlarda bu denli açığın olmasını anlayamadığımı belirtmek istiyorum . engelli kişi çalışıp kazanamıyor ki ev ve arabanın ( ki arabayı devlet belli şartlar ve indirimlerle güya engellinin hizmetine sunuyor ) maaşa engel olmasını,bu denli tezat gösterilmesi hiç mantıklı gelmiyor. bir taraftan ENGELLİYE HİZMET adı altında engelliler çok barız madur edilip sömürülüyor. şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

lynx2696

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    2022 maaşı ailenin diğer bireylerinin kazançlarına değil kişinin gelirine bakar SUDE hanım bende 2011 marttında almaya başladım babam bir kuru yük gemisinde güverte işçisi idi yurtdışına gitmekte idi sık sık aldığı maaş 1850 tl idi ama raporumdan dolayı en yüksek kademeden 2022 maaşı alıyorum evde bakım maaşına gelince ise evde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3te ikisini geçmemesi lazım ne bakım maaşınızın ne de 2022 maaşınız kesileceğini ben hiç mi hiç zannetmiyorum

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye