Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon
Toplam 86 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kağıt Avatarı

Gerçek Adı
    ...
    Son Giriş
    24.11-2014
    Saat
    19:00
    Yaşadığı Yer
    ...

Kağıt Yeni 2022 Sayılı Kanun Tasarısında Hangi değişiklikler var?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    1. Muhtaçlığın belirlenmesine esas olan muhtaçlık sınırı eskisi gibi 119,62 lira olmayacak. Yapılan değişikliğe göre 16 yaşından büyükler için belirlenmiş asgari ücretin üçte biri esas alınacak. Yani muhtaçlık sınırı asgari ücretin üçte biri olacak. Bu da yaklaşık olarak 2013 ikinci altı ay için 243 lira. Aile Bakanlığı sitesindeki asgari ücrete göre hesapladım bunu da. Zam var mı vs bakmadım.

2. 2022 yaşlılık, özürlü ve bakıma özürlü ve 18 yaş altı engelli yakını aylık tutarlarında değişiklik yok. Eski ilk altı ay memur katsayısına göre hesap yaptım tutarlar aynı. Lakin ne değişmiş? yaşlılık aylığına göre indekslenmemiş aylık tutarları. Ayrı ayrı gösterge sayıları belirlenmiş. Yani yaşlılık aylığı, engelli ve bakıma muhtaç engelli aylığı gösterge sayıları farklı sadece. Ama tutarlar yine eskisi gibi. Bu bir şey değiştirmiyor. sadece ileride bu aylık tutarlarını belirlerken gösterge sayılarını bagımsız düzenleyebilriler diyorum ama umudum yok.
    Özetle aylık tutarlarında değişiklik yok.

3. Engelli yakını aylığı alanlara GSS yolu açılmış. Daha önce 18 yaş altı engelli aylığı alan bakmakla yukumlu kimseler GSS kapsamına alınmıyordu. Sadece 18 yaş altı çocuk yararlanıyordu. Şimdi tasarı yürürlüğe girerse 18 yaş altı engelli çocukların bakmakla yukumlu yakınları da GSS kapsamına alınacak.

4. bence en önemli değişiklik şu. Af geliyor 2022 aylığı yersiz ödemeye konu olmuş ve para cezası alanlara istisnaszı hepsine ilgili maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar af gelecek Yersiz ödemeden dolayı para cezası olanlara güzel haber bu

5. 65 yaş üstü yaşlılar için nafaka yükümlüsü yakınlarınının muhtaçlığı sınırı geçiyorsa ilgili Kurum, nafaka davası açacak, tahsil edilen nafaka vatandaşa ödenen aylık karşılığı tahsil edilecek, varsa fazla para, gerisi vatandaşa ödenecek yine. Bu kısmı tam incelemedim. Nafaka yükümlüsü yakınlarından dolayı bu durumda aylık reddedilmeyecek. Aylık baglanacak ama nafaka davası yoluyla tahsil edilecek bu durumda. Olumlu olumsuz yönlerini pek irdelemedim. dediğim gibi hızlıca taradım. Fakat bunu 2022 engelli ve bakıma muhtaç engelli yakını aylıkları için nasıl uygulayacaklar göreceğiz. Sonuçta onların da nafaka yükümlüsü yakınlarının geliri araştırılacak.

6. Muhtaç araştırması yine eskisi gibi olacak. her türlü mal gelir, harcama yine dikkate alınacak yani.

7. nafaka yükümlüsü yakınların gelirleri de onların izni aranmaksızın araştırılabilecek. Bu konuda düzenleme yapılmış. Bu kısmı da tam araştırmadım.

Şimdilik gördüğüm en önemli değişiklikler bunlar. Fırsat buldukça tasarıyı incelemeye devam edeceğim...
    Yürürlüğe girecek olursa tasarı şimdilik bu şekilde.
    Yorum sizin.

NOT: evde bakım aylıkları için pek bakamadım. lakin gözüme çarpan ilk şey şu. Evde bakım aylıklarına ilişkin tüm iş ve işlemler SDYV tarafından yapılacak.

MertAta

abla hala maaş alanlar için iyi bir haber yokmu bu kanunda. bir tek 240 tlyemi yükseltildi sınır. gelir hesaplanması 25 ocakta yayınlanan yönetmelikle aynımı olacak? af gelmesi güzel haber ama şu gelir tespitindeki katı kurallar hala risk oluşturuyor

Üye
    Kağıt Avatarı

Gerçek Adı
    ...
    Son Giriş
    24.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...

Kağıt

Evet, gelir araştırmaları aynen devam ablam. Hem aylığa başvuranın geliri hem hanesinin geliri, hem de nafaka yükümlüsünün ve hanesinin geliri araştırılacak.

Senin hane gelir durumun hakkında bilgi versene bana risk ölçelim şimdiden.

MertAta

1000 tl emekli maaşı var babamın. evde 4 kişiyiz. evimiz bize ait atıyorum evin rayış bedeli resmiyette 60 bin lira görünüyor. başka arazi bahçe araba v.s bişey yok.

Üye
    Kağıt Avatarı

Gerçek Adı
    ...
    Son Giriş
    24.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...

Kağıt

İkinci altı ay asgari ücrete bakarsak yine tehlikeli senin için. Sınırdasın resmen. bence kafanın rahat etmesi için şimdiden hanene birisini alın. sorun çıkmaz o zaman. İkametgahı sizde olsun arada yine evine vs gidebilir. sorun yok. yeter ki ikametgahı sizde olsun. Bunu şimdiden yap ablası. geliri olmasın, bamkala yukumlu yakınlarının geliri olmasın.

MertAta

abla bunun için resmi prosüdür nedir? kuzenim şu an burda abisi gilde kalıyor evleri köyde ama çalştığı için merkezde kalmak zorunda. ben bu kuzenimi bizde yaşıyor gibi gösterebilmem için napmalıyım? ha şuda var kuzenim çalışıyor asgari ücretli resmen evime bomba alıyorum. bize içsiz güçsüz biri lazım sanırım ablam?

Üye
    Kağıt Avatarı

Gerçek Adı
    ...
    Son Giriş
    24.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...

Kağıt

yukarıda mesajımın sonuna ekledim ablam. işi olmayacak geliri olmayacak, hatta bakmakla yukumlu yakınlarının da geliir olmasın. Köyden okumaya gelen vs bir akraba vs kim olursa olsun olabilir. baba, anne tarafı. fark etmez ikametgahını size aldırın. resmi olarak sizde görünsün adresi. arada evine vs de gidebilir sorun olmaz.

MertAta

anladım abla teşekürler

Üye
    Kağıt Avatarı

Gerçek Adı
    ...
    Son Giriş
    24.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...

Kağıt

Bir uyarı daha ablam. Evin rayic bedeli 50 bin ya da altında olsun. Bunun için bilgi toplayın. Rayic bedel çevreye ve binaya göre vs yapılıyor çünkü. 50 bin üstü rayic bedel çıkmasın. 60 binlik rayic bedelde kişi başına elli lira düşüyor ki bu da 5 kişi için yine 250 lira aylık gelir demek hanedeki kişi başına düşen.
    Bu iki şeyi halledin sorun hiç çıkmaz. Harcamalarda da biliyorsun yine 5 kişilik hanennin kişi başına düşen aylık geliri 243 lirayı geçmesin. 5x243 lirayı geçmesin yani. Asgari ücrete daha sonra derli toplu bakarım şimdilik 243 lira diye düşünüyorum Temmuz ayı itibariyle. Zam vs olmazsa. Ama tüm bunlara ragmen bir kişiyi evine dahil etmen tüm riskleri ortadan kaldıırır baştan.
    Temmuz ayı gelsin asgari ücretlerde değişiklik var mı bakarız.

NOT: ev rayic bedelini 50 bin dedim kesin garanti için. Ama 55 bin de olursa sorun olmaz fakat 60 bin risk demek. Ev rayic bedeli 55 bin ve altı olsun.

tuzlukurabiye

Kamen abla merhaba .. yersiz ödemeden bana 9210 tl borc gelmişti bende itiraz ettim ve itirazın davası acılmıştı bu temmuzun 12 de ilk mahkemem vardı inşallah af hemen gelir..

nextby01

kalem abla benim ev bana ait tapu benim adıma kayıtlı rayiç bedeli 45.000 tl emlak vergi parasından muafım. 3 cocuk tan eğitim yardımı 2 ayda 220 tl .1 cocukta 3 ayda pybs den 400 tl eşim 2022 aylık almakta bana sorun olurmu ev de 6 kişiyiz

Üye
    Kağıt Avatarı

Gerçek Adı
    ...
    Son Giriş
    24.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...

Kağıt

Tuzlukurabiye,
    Meclis tatile girmeden yasalaşır diye düşünüyorum ablam. Eylül Dönem aylıklarından önce yasalaşması gerek bence. O yüzden rahat ol

Yasa yürürlüğe girsin gerekli açıklamaları yaparım zaten. Geçmiş olsun Borçlardan kurtulacaksın inşallah

tuzlukurabiye

nasıl rahatladım anlatamam hani içine su serpilmek diye birşey varya tam olarak bu işte coooook ama cooook teşekkür ederim

Üye
    Kağıt Avatarı

Gerçek Adı
    ...
    Son Giriş
    24.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...

Kağıt

nextby01, hane gelir durumunda sorun yok ablam. Kendi evinizde otuyorsunuz galiba. Rayic bedel sorun yaratmıyor rahat olun. Aylık alan kişinin anne babasının da geliri de fazla değils esorun olmaz. Nafaka yukumlusu yakınların duurmlarına da bakılıor çünkü. Ama aylık baglanmış onlarda da sorun yoktur. rahat olun.

nextby01

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Kalem;

evet kalem ablam kendi evimde oturuyorum rayiç bedel hesaplanmıyormu annem 2022 aylık alıyor kardeşimin ıkametı yanısında baba yok kardeşim dışarıdan tarım sigortası yatırıyor ev kıra annemle beraber onlarda 7 kişi

Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon