Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sol elimde %51 ortopedik engelim var. ÖTV muafiyetli araç alabilir miyim?

rdvn43

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
merhaba arkadaşlar 2016 yılında bi iş kazası sonuçunda sol elimde 9 tendon koptu ve onarım yapıldı 2017 yıllında %51 ortapedik raporum var muafiyetli araç almak için işlemlere başladım İl sağlık kurulu kararınca
10.02 Otomatik vites ,35.04 Direksiyondan sağ eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları,40.11.
Direksiyon simidinde yardımcı cihaz (topuz, direksiyon çatalı vb.),47. İki tekerlekli araç kullanamaz,78.
Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir,102. Ticari araç, resmi araç, ambulans kullanamaz
kodları tanımlandı 20 mayısda engelli sağlık kuruluna ÖTv muafiyeti için gireceğim
sorum şu il sağlık müdürlüğünün almış olduğu kararı sağlık kurulu bozabilir mi yoksa aynısını yazıyorlar mı
teşekkürler.

@rdvn43, Geçmiş olsun, il sağlık müdürlüğü ehliyet komisyonu tarafından verilen tertibat kodları yazılı bu raporla nüfus müdürlüğünde sadece ehliyet değişimi işlemleri yapacaksınız başka bir işinize yaramayacak. Hastane sağlık kurulu komisyonun verdiği o rapora ve karara karışamaz sadece sizin Özel Tertibatlı Araç kullanmanızın gerekli olup olmayacağına karar verecek.

Hastane sağlık kuruluna başvururken Özel Tertibatlı Araç için başvurduğunuzu belirtmeyi unutmayın. Aynı şekilde Fizik Tedavi veya Ortopedi doktoruna muayene olurkende hatırlatın ona göre değerlendirme yapsın.

Son olarak alacağınız raporun açıklama kısmında Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir ifadesi yazması gerekiyor. İyi Günler

@BnymnYldz, teşekkür ederim
hastanede kurulu başvuru sırasında il sağlık kurulu kararını istediler ayrı işlem olduğunu biliyorum ama böyle bi durumla karşılaştım muayeneler sırasında nöroloji fizik tedavı doktorlarıda il sağlık kurulu raporunu istediler haftaya gireceğim heyete inşallah bi aksilik cıkmazda araçımı alırım.

@rdvn43, O raporunuza bakıp tertibat kodları yazıldığı için Özel Tertibatlı Araç kullanması gerekir yönünde karar vereceklerdir o zaman.

arkadaşlar raporum çıktı ama sağolsun doktor arkadaşlar açıklama kısmına ENGELLİ TERTİBATLI ARAÇ KULLANIR yazmış sadece malum yetersiz açıklama gene engelli bireylere eziyet zülüm açıklamayı düzeltmek için hastaneye dilekçe verdim en yakın zamanda düzeltilecek insallh

@rdvn43, Geçmiş olsun, açıklamaya yazmaları gereken sabit bir belirlenmiş cümle varken onu değiştirip kendince yorumlayıp başka birşey yazarak insanları uğraştırmanın ne anlamı var.

Üst Alt