Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tertibatız, otomatik ve ÖTV'siz aracımı eşim de kullanabilir mi?

Azra.k

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba iyi günler benim bi sorum olacaktı bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim %63 ortopedik engelliyim ötv den yararlanıp araç almak istiyorum tertibatsız otomatik vites araç alırsam eşim kullanabilirmi ? Şimdiden teşekkür ederim

Evet eşiniz kullanabilir.cunku 1 derece yakını kullanmak suretiyle. Oldugunuga göre esinizde bu haktan yararlanir

2023'te çıkan yasaya göre 90 altı ortopedik engelliler ehliyetli olanlar onlardan başka kimse kullanamıyor bu konuyu araştırın. Ben de araç alıyorum bana da bu söylendi

Raporum 54 ama cuma günü yeni heyete gireceğim raporum eski olduğu için üstüne özel tertibat yazmıyor ver vergi indiriminden yararlanmam için özel tertibat yazması gerekiyormuş

Raporum %63 internette çok fazla bilgi var kimi tertibatsız olursa 1. Derece yakın kullanabiliyor diyor kimide tertibatlı olursa sadece kişi kendi kullanır yazıyor net bir bilgi yok . Net bilgiye ulaşırsanız lütfen benide bilgilendirin 🙏

@Azra.k,

Benim bildiğim raporunuz %90 altı olduğu için tertibatsız aracı ötv muafiyetinden faydalanamazsınız. %90 altında raporu olanlarda Ötv muafiyeti sadece ortopedik engelli olup aracında tertibat olacak engelliler için geçerlidir

@Azra.k,

ortopedik engel var ama araçta tertibat olmayacak mı. Nasıl olacak bu durum. Öncelikle engeliniz nedir biraz bundan bahsederseniz daha net cevaplar alabilirsiniz burada. Şimdi tebliğ diyor ki ötv muafiyetinden yararlanmak için ya % 90 ve üzerinde engelli raporu olacak yada ortapedik engel olacak (ortapedik engelde raporun oranı önemli değli % 1 de yeterli)

Şimdi sizin rapor % 90 nın altında ama ortapedik engeliniz var ozaman tebliğe uygun bir heyet raporunuz olacak ve raporun açıklama kısmında "sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" yazması gerekiyor.

Buraya kadar tamam bu heyet raporunu devlet hastanesinden aldınız diyelim. Raporun açıklama kısmına yazılan "sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" ibaresine göre alacığınız aracın hareket ettirici aksamında özel tertibat zorunlu hale gelmiş oluyor.

Umarım anlaşılır olmuştur.

Ben kanser hastasıyım Sol kol altından lenf alındı buna bağlı olarak araç kullanırken kolumda şişme ve ağrı oluyor bi süre sonra aracı kullanmakta zorluk çekiyorum sağ kolla hem vites atıp hemde direksiyon tutmaya çalışıyorum bu yüzden bana aracın sadece otomatik vites olması yeterli başka nasıl bi tertibat yapılır bilmiyorum. İnternetten araştırdığım ve insanların söylemesine göre tertibatsız sadece otomatik vites olduğu zaman 1. Derece yakın kullanabiliyor ama net bilgi yok bazılarıda olmaz diyor ben bu bilgiyi merak ediyorum

@Azra.k,

Geçmiş olsun inşallah. Tertibat olması lazım aracınızda. Sizinde tertibat kodlarınız bu şekilde olmalı

47. İki tekerlekli araç kullanamaz
102. Ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz
10.02 Otomatik vites
35.04 Direksiyondan sağ eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları
40.11. Direksiyon simidinde yardımcı cihaz (topuz, direksiyon çatalı vb.)
78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir

Aracıda sadece siz kullanabilirsiniz eğer ötv muafiyetinden yararlanırsanız. Çünkü vergi dairesi size aracı sadece kendinizin kullanacağınıza dair belgeyi imzalatıyor.

@ahmedduman60,

Merhaba sol bacağım 2 cm ölçüldü ama hareket ettirici akşamda özel tertibat onerilmedi en az kaç cm kısa olması lazım bacağın ?

@ozgur3535,
merhaba geçmiş olsun inşallah. Ne önerildi peki raporda açıklama kısmına ne yazdılar raporu paylaşırsanız yardımcı olalım.

Merhaba ayağımda ki engel sebebiyle aldığım raporla araç alırsam rapor yüzde doksanin altında olsa bile ÖTV nin tamamını ödemeden alım yapabiliyormuyum

Sadece ortopedi ve yüzde 54 olmasına rağmen hiç ÖTV odemediniz doğru mu anladım

Arabanın bedelini gördüm ödediğim bedeli gördüm bütün parasını yatırdım arabanın kağıtların vergi dairesinde haber bekliyorum

Azra.k evet maliyeti bu vergi dairesi araba uyumlu derse hayırlısı ile olucak.

İş bitince detay geçerim size izlediğim yolu

Üst Alt