Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bipolar Bozukluk nedeni işe askerlikten muafiyet alabilir miyim?

guestt50

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba herkese. Kasım 2021 tarihinde Bipolar Bozukluk teşhisi aldım. Fakat hastanelerde düzenli ilgilenilmemesi ve durumumdaki dalgalanmalardan dolayı düzenli poliklinik geçmişim olmadı. Son Aralık 2022'den beri gidiyorum. Aynı zamanda o tarihten beri lityum kullanıp, testi yaptırıyorum. İntihardan dolayı 1 kere özel klinikte tedavi gördüm. 1 kere ise 2021'de FSM'de ( 3.yü düzgün yapcam tamam :D ) Direk hastanede yatıp tedavi olma durumumda olmadı. Geçen kontrole gittiğimde iş konusunu konuşurken doktor muayene ol zaten gitmezsin dedi. Yaşım 30 bu arada. Maddi durumum doğal olarak berbat baya bir borcum. Kız arkadaşım yok, arkadaşım yok. Askerlik beni daha kötü yapcağı için hiç bir zaman gitmeyi düşünmedim. Fakat işlemler başladığı için daha saçma bir duruma geldim. Erteleme alırsam bu saçmalığa girdiğimin mantığı kalmayacak. Git derse kesinlikle gitmeyeceğim. Ne yapcam bilmiyorum. İlk heyet doktoruna manideydim bağırdım çağırdım. Zaten manide olmasam bu kadar hızlı ve önemli yanlış bir karar vermezdim. Akıl bekliyorum lütfen...

guestt50 Bibolar hastalarına genelde iki erteleme sonrası üçüncüye muaf veriyorlar direk ilk seferde muaf vereceklerini zannetmiyorum ilk seferde kronikleşmiş şizofren hastalarına muafiyet veriyorlar.
Düzenli bir tedavi geçmişiniz olmamaması hem askerlik muayenesi hem tedaviniz açısından dezavantaj ama yinede erteleme sonrası muafiyet alabileceğinizi düşünüyorum bu tamamen muayenei yapan doktorun rahatsızlığınıza ikna olmasıyla alakalı.

Ben 2nci muayene de muaf oldum. Fakat hiç eksiksiz düzenli kontrole gittim 10 yıl boyunca. Düzensiz geçmişiniz olmaması büyük dezavantaj olur. Muayenede gittiğinde yaptıklarını vs. anlat. Artık gerisi dr un elinde

Sosyal hizmetler detaylı soru sordu. Heyetteki doktor epikriz okumaktan başka birşey yapmıyor. Ailem beni yurtdışına gönderebilir. 1 yıl erteleme alsam bile düzenli doktora gidebileceğimi sanmıyorum. 1 yıl sonra Türkiye'ye gelebilceğimi sanmıyorum. Bu durumda ne yapmam gerekcek. Teşekkür ederim

guestt50
Benim merak ettiğim teşhisi koyduğunu yazmışsınız ya ilaç raporunda filan mı gördünüz bunu, yoksa doktorunuz sözlü olarak mı beyan etti. Bu arada bende anksiyete bozukluğu sebebiyle 1 yıl erteleme aldım, benzer süreçten geçiyoruz.

dreamfail
Sizde bipolar nedeniyle mi muaf aldınız

Dostum ben aralık 2022'de bipolar aldım sanıyordum. Fakat heyet doktoru 2021'de aldığımı ve depakin kullanmaya başladığımı söyledi. Ben o zaman öğrendim. Çürük alırdım sanıyordum fakat şuan erteleme alcağımı düşünüyorum. Bu hafta ya da önümüzdeki hafta belli olcak bakalım. Sonucu paylaşırım

guestt50
2021 yılında kullandığınız ilacı ve aldığınız teşhisi bilmiyormusunuzda heyet doktoru söyleyince öğrendim diyorsunuz?.

insan hangi ilacı kullandığını ve nedenini hiç mi merak etmez ve bilmez. Bu nasıl bir kafa anlamadım

Geçmiş olsun bende 2012 den beri düzelme gösteremiyorum ve ilaç kullanıyorum. Muhtemelen ömrümün geri kalanı da bu şekilde geçecek

@guestt50, bir iki erteleme sonrası bakıyorlar ki hastalık devam ediyor muafiyet veriyorlar bana da verdiler oradan biliyorum.

Üst Alt